На сьогоднішній день у садівників середніх широт з кожним роком все більшою популярністю користується декоративний напівчагарник стефанандра. Родом ця рослина з Східної Азії, а точніше, з території Кореї і Японії. Це багаторічна листопадна рослина має широку крону, виткі пагони і ефектні листя насиченого забарвлення. Тичинки квіток у стефанандры розміщуються по колу, завдяки цьому таку рослину ще називають «чоловічою вінок».
Зміст
Особливості стефанандры
Рослина стефанандра є частиною сімейства Розовоцветних. Висота даного напівчагарника варіюється від 200 до 300 см, при цьому в діаметрі його крона досягає 200-250 див. згодом під власною вагою гілки згинаються і набувають дугоподібну форму, завдяки чому рослина виглядає ще більш ефектно. Кромка у яйцевидних листових пластин має зазубринки. У літній час забарвлення листя зеленуватий або зелений, а в осінній час він змінюється на помаранчевий або жовтий.
Під час цвітіння на полукустарнике розкриваються маленькі квітки білого забарвлення, запах у них дуже слабкий. Щоб стефанандра виглядала найбільш ефектно, її слід висаджувати спільно з хвойними культурами.
Посадка стефанандры у відкритий грунт
Вибір ділянки
Найкраще стефанандра росте на добре освітлених ділянках. Якщо ж посадити кущ в тіні або навіть в невеликому затіненні, то його і без того нешвидкий зростання сповільниться ще більше, але при цьому він не загине. Також слід врахувати, що якщо чагарник буде рости в затіненні, то у нього може бути відсутнім цвітіння.
Пухкий легкий грунт нейтральної кислотності є оптимальним варіантом для вирощування стефанандры. Для посадки можна вибрати ділянки з легкої торфово-піщаної, а також з глинистим грунтом чи суглинком. Однак зверніть увагу на те, що надмірно щільну і важку грунт перед садінням куща потрібно розпушити. Для цього її перекопують з внесенням торфу і піску.
При виборі ділянки зверніть увагу на те, що дана культура вкрай негативно реагує на протяг і холодний вітер. У зв'язку з цим відкритий продувається з усіх боків ділянку для посадки не підходить.
Посадка
Викопайте посадкову яму і не забудьте на її дні зробити хороший шар дренажу, використовуючи для цього невеликі шматки битої цегли, маленькі камені або щебінь. Якщо ви збираєтеся висадити дорослий саджанець, то габарити підготовленої для посадки ямки повинні бути 0,6х0,6 метрів. Після того як буде насипано дренажний шар, його вкривають десятисантиметровим шаром піску.
Заздалегідь підготуйте грунт для посадки. Для цього з'єднаєте садовий грунт з торфом і піском, також рекомендується всипати трохи органіки, наприклад, перегною або компосту. У підготовлену ямку встановіть саджанець і заповніть всі порожнечі підготовленої почвосмесью. Злегка ущільніть її поверхня і не забудьте рясно полити кущ.
Догляд за стефанандрой
Полив
Стефанандра, що вирощується у відкритому грунті, потребує регулярного поливу. Його проводять 2 або 3 рази в 7 днів. Однак під час тривалої посухи в спекотні дні рослину слід поливати 1 або навіть 2 рази на добу. Фахівці радять поливати кущ відразу після того, як підсохне поверхню грунту.
Пам'ятайте про те, що надмірна засуха, як і перезволоження можуть негативно відіб'ється на стані чагарнику. Якщо кущ не поливати своєчасно, то він дуже швидко почне в'янути, і його пагони опустяться вниз. Але не перестарайтеся з поливами, так як в кореневій системі буде регулярно застоюватися рідина, то на ній може утворитися гниль.
Найкраще підходить для поливу дощова або добре відстояна вода. Під час тривалої посухи кущі добре відгукується на зволоження крони з пульверизатора. Однак проводити подібну процедуру слід рано вранці або на заході сонця. Не обприскуйте кущ вдень, так як з-за цього на його листі можуть виникнути сонячні опіки.
Прополка і розпушування
Рекомендується регулярно розпушувати поверхню грунту навколо куща. Під час проведення даної процедури також видаляють і всю бур'янисту траву. Регулярні прополки вкрай важливі для молодого куща, який ще не встиг зміцніти.
Для того щоб скоротити кількість поливів і прополок, поверхню пристовбурового кола треба засипати шаром мульчі. Особливо важливо мульчування для тих кущів, які ростуть на добре освітленій ділянці. Завдяки цьому вдасться уникнути пересушування грунту.
Обрізка
Санітарну обрізку проводять у весняний час. Для цього вирізують всі зайві, ушкоджені хворобою, травмовані і засохлі пагони. В цей же час проводять і формуючу обрізку. Обов'язково виріжте всі гілки, які сприяють загущення крони, в іншому випадку кущ буде виглядати недоглянутим. Також у надмірно загущенного куща сонячні промені не можуть потрапити в його серединку. З-за цього спостерігається опадання частини листя, що знижує декоративність рослини.
Підгодівля
Щоб стефанандра рясно цвіла і мала густу крону, у весняний час її обов'язково підгодовують азотовмісними добривами. Також протягом періоду вегетації її кілька раз підгодовують органікою. Для цього можна використовувати настій з курячого посліду або трави. Щоб зробити настій, потрібно дотримуватися наступного плану:
- візьміть ємність відповідного розміру і покладіть в неї курячий послід, який заливається водою в пропорції 1:10;
- суміш повинна постояти приблизно півтора тижні;
- добре перемішайте готовий настій і полийте їм чагарник, причому під один кущ виливають лише трохи рідкого добрива.
Також для підгодівлі даної культури можна використовувати і перегній. Висипте під кущ 1 відро перегною. Потім акуратно перемішайте його з верхнім шаром грунту в пристовбурних кіл.
Восени для підживлення цієї рослини використовують спеціальні добрива, призначені для цієї пори року. Їх можна придбати у квітковому магазині.
Захворювання і шкідники
Стефанандра відрізняється високою стійкістю до шкідників, так і до захворювань. Проте досвідчені садівники рекомендує, систематично проводити профілактичну обробку чагарнику розчином фунгіцидної препарату, яка допоможе захистити кущ від борошнистої роси, сірої гнилі та іржі.
Зимівля
Рослина відрізняється порівняно високою морозостійкістю і здатне витримати зниження температури повітря до мінус 25 градусів. Однак якщо мороз буде більш сильним, то це може стати причиною загибелі куща.
Глибокої восени нахиліть гілки чагарники до поверхні грунту і засипте їх сухими гілками, землею, облетіла листям або ялиновим гіллям. Це допоможе захистити рослину від вимерзання. З настанням весни зніміть з куща все укриття.
Способи розмноження
Вирощувану в саду стефанандру розмножують кількома способами: насіннєвим, живцями та відсадками.
Вирощування з насіння
Насіння цього чагарнику можна придбати у квітковому магазині. Висів насіння проводять безпосередньо у відкритий грунт, а роблять це у травні. Після того, як сіянці з'являться, їм може знадобитися проріджування. А коли вони трохи підростуть і зміцніють, їх можна буде пересадити на постійне місце. Зверніть увагу на те, що насіннєвий матеріал стефанандры не піддають стратифікації.
Живцювання
Це рослина також розмножують і за допомогою живців. Для цього вам потрібно:
- знайти на кущі однорічні або дворічні пагони і обрізати їх;
- нижні частини живців занурити у розчин засобу, що стимулює ріст коренів, витягують їх через 6-7 год;
- на вкорінення відрізки висадити в горщики, наповнені землесумішшю, при цьому їх заглиблюють всього на 30 мм;
- полити висаджені відрізки і накрити зверху прозорим ковпаком, наприклад, плівкою;
- не забувати систематично влаштовувати провітрювання живцями, а ще стежити за тим, щоб ґрунт у ємності постійно була трохи вологим.
Власні корінці у відрізків відростають досить швидко. Однак їх пересадку на постійне місце в садок можна буде провести лише через 1 рік.
Розмноження відсадками
Для того щоб отримати відводок стефанандры, для початку вибирають відповідний однорічний стебло. На тій ділянці, де втеча буде стикатися з грунтом, його слід злегка надрізати. Нагните стебло до поверхні грунту і покладіть його в неглибокий невеликий рів, який роблять заздалегідь. Зафіксуйте втеча в даному положенні за допомогою скоби з металу, після чого його засипають шаром грунту і проводять полив. Верхівка отводка не повинна бути засипана грунтом. Якщо все зробити правильно, то через деякий час у стебла утворюються власні корені. Коли це станеться, відводок відрізають від батьківського куща і висаджують на постійне місце.
Сорти стефанандры з фото
У природі є 4 види стефанандры. Однак у садах середніх широт культивують лише 2 з них: стефанандру надрезаннолистную і Танаки.
Надрезаннолистная стефанандра (stephanandra incisa)
Це медленнорастущее рослина максимально діаметр і висоту досягає близько 200 см. Для того щоб чагарник доріс до таких розмірів, йому потрібно від 25 до 30 років. Все літо і протягом вересня він зберігає свою декоративність. Пишне цвітіння починається в червні, а закінчується в серпні. Зате у вересні кущ прикрашений яскравим листям. У зимовий час ті частини рослини, які не засипані снігом, пошкоджуються морозом і відмирають. Однак з настанням весни рослина швидко відновлюється, але на протязі всього подальшого сезону у нього може бути відсутнім цвітіння.
В результаті селекційних робіт на світ з'явився карликовий підвид, який називається Кріспа. Висота такого рослини всього близько 0,6 м, а в діаметрі воно досягає приблизно 200 див. Цей кущ виглядає на садовій ділянці вкрай ефектно і незвично, наче маленька подушечка, що складається з листя. У такого напівчагарника виростає безліч пагонів, з часом схиляються до поверхні грунту. Найчастіше вони вкорінюються, завдяки чому відбувається розростання куща вшир.
Стефанандра Танаки, або танакэ (stephanandra tanakae)
Цей вид на відміну від інших порівняно сильнорослий: у висоту він може досягати близько 200 см, а в ширину ― до 400 см. Довжина великої листя може доходити до 100 мм, а його пишні суцвіття досягають в поперечнику так само близько 100 мм. Цвітіння цієї рослини триває не так довго порівняно з іншими видами. Його початок припадає на липень, а закінчується воно в кінці літа або на початку осені. З настанням осіннього періоду кущ не втрачає своєї ефектності. В цей час його листя забарвлюється в різні яскраві відтінки: бордово-червоний, жовтий, бурий. Морозостійкість у даного чагарнику невисока. Щоб зберегти кущ до весни, його обов'язково присипають і загортають.
Стефанандра в ландшафтному дизайні
Чагарник стефанандра ефектно виглядає в саду і влітку, і восени. Але найбільш виграшно кущ виглядає на тлі хвойних рослин з темно-зеленою кроною. Такий чагарник можна використовувати для створення живоплоту. Карликову стефанандру використовують як почвопокровну рослину.