Багато городників крім овочів і зелені вирощують на своїй ділянці ще й різні пряні трави. При цьому материнка, яку ще називають орегано, користується у них особливою популярністю. Її використовують при приготуванні різних пряних страв, а ще з цієї запашної трави виходить чудовий чай. Крім цього материнка відлякує своїх запахом більшість шкідників від городу, а ще вона під час цвітіння досить ефектно виглядає.
Зміст
Особливості материнки
У народі пряне трав'яниста рослина материнка ще іменують ладанка, або материнка, або орегано. Висота даного многолетника може варіюватися від 0,3 до 0,7 м. У цієї рослини потужна коренева система, тому воно здатне стрімко захоплювати нові площі, швидко поширюючись по ділянці. Яйцеподібні маленькі листові пластини мають загострену верхівку. Під час цвітіння кущ можуть прикрашати суцвіття різних кольорів, тому що на сьогоднішній день є більше двох десятків декоративних різновидів цієї рослини.
Лікувальні властивості
Орегано відноситься до цілющим рослинам. У нього виділяють наступні корисні властивості:
- Впливаючи на нервову систему, рослина сприяє покращанню сну та загального самопочуття, а ще воно усуває головний біль.
- Покращує роботу органів травлення, а також сприяє підвищенню апетиту.
- Надає позитивну дію на дихальну систему, при цьому значно покращуючи самопочуття навіть при бронхіті.
- Сприяє оздоравливанию жіночих органів: допомагає при затримки менструації, покращує самопочуття при менопаузі та ПМС.
- Позбавляє від стоматиту.
- Оздоровлює шкіру: допомагає при дерматитах у дорослих і при діатезі у дітей.
Ще орегано знайшло застосування і в повсякденному житті людини. Приміром, його кладуть у шафу, щоб відлякати моль. Також його використовують як прянощі для різних страв, наприклад, для піци. А ще материнку додають в банки під час консервації овочів. А також з неї виходить запашний і корисний чай. Це рослина плюс до всього є прекрасним медоносом, причому з нього виходить чудовий мед.
Перше цвітіння такого рослини спостерігається на другий рік росту, при цьому воно повторюється щороку. Коли квіти зів'януть, на їх місці сформуються плоди, що представляють собою невеликі округлі горішки. Всередині кожного плоду знаходиться величезна кількість неймовірно дрібних насіння: в 0,1 грамі налічується близько 1 тисячі насінин.
Посадка материнки у відкритий грунт
Вибір місця
Вибираючи підходяще місце для посіву материнки, увагу слід звернути на те, що воно повинно повністю відповідати всім вимогам, але найбільш пильну увагу слід звернути на склад землі. Справа в тому, що в родючому грунті листя рослини здатна накопичити велику кількість корисних речовин.
Для орегано слід вибрати сонячне місце. Справа в тому, що у ростуть в тіні кущів витягнуті стебла, а листя не володіє характерним для неї насиченим ароматом. Тип ґрунту для рослини особливого значення не має, тому що воно здатне легко приживатися майже в будь-якому місці. Однак якщо ви збираєтеся вирощувати орегано як многолетника, то підберіть для нього ділянку з грунтом насиченою поживними речовинами, причому він повинен систематично зволожуватися. Ділянки, де в ґрунті часто застоюється волога, або надто посушливі не можна використовувати для культивування цього многолетника, тому що там може статися його переродження в звичайну бур'янисту траву або він може й зовсім загинути.
Не забудьте зайнятися підготовкою ділянки в осінній час, для цього в грунт на обраному ділянці слід внести компост або гній, в крайньому разі для удобрення грунту можна використовувати і селітру.
Квітникарі також намагаються виростити материнку, але не у відкритому грунті, а на вікні. Росте вона там непогано, але тільки щоб отримати сировину задовільної якості, культивувати її потрібно не менше двох років. Справа в тому, що зацвітає цей багаторічник лише на другий рік вегетації.
Вирощування через розсаду
Як правило, виховують материнку з насіння, причому більшість городників воліє розсадний спосіб розмноження. А все, тому що з'явилися маленькі незміцнілі сіянці у відкритому ґрунті легко забиваються бур'янистою травою. Тому навесні рекомендується виростити розсаду запашного многолетника будинку, а висадити її в грунт можна буде в кінці весни або на початку літнього періоду.
Щоб розсада вийшла міцною і добре розвиненою, треба вчасно посіяти насіння. Посіяти материнку на розсаду можна вже в березні, причому використовують для цього розсадний ящик або звичайні горщики із пластику. Якщо ви затягнете з посівом, то до того часу, коли сіянці потрібно буде висадити на грядку, вони будуть ще дуже слабкими.
Вибрані для вирощування розсади ємності заповнюють родючим субстратом. Його ви можете купити в магазині, але не забудьте додати в нього невелику кількість піску. Зволожте грунтосуміш з обприскувача і злегка утрамбуйте її поверхню. Потім в ній робляться ряди, в які рівномірно розподіляється насіннєвий матеріал. Насіння висівають на глибину близько 10 мм. Перші сіянці, як правило, з'являються тільки через 1,5–2 тижні. Не забудьте поставити посіви на сонячне вікно, при цьому температура повітря повинна бути від 20 до 22 градусів. При бажанні ємності з посівами можна зверху накрити склом або плівкою, але це необов'язково. Здалися із землі сіянці дуже тоненькі і ніжні. Однак через деякий час вони підростуть і стануть більш міцними.
Посів у відкритий грунт
Висівати насіння орегано безпосередньо в грядку можна лише в останні дні травня, у добре прогрітий грунт. Спочатку проведіть перекопування ділянки і видаліть з нього всю бур'янисту траву. Зробіть на грядці рядочки, ширина між якими повинна бути близько 0,45 м. Висівають насіння досить густо.
Догляд за сіянцями
Поки сіянці невеликі, вони відрізняються дуже високою чутливістю до смітної траві. Справа в тому, що трава може легко заглушити ніжні паростки, і вони загинуть. У зв'язку з цим розсаду, зростаючу в горщиках, слід систематично оглядати, висмикуючи всю бур'янисту траву. А якщо сіянці ростуть у відкритому грунті, приділити цій процедурі слід особливу увагу. Якщо материнка зійшла надто густо, то не забудьте її прорідити, тільки в цьому випадку розсада виросте потужною і добре розвиненою.
Сходи потребують регулярних поливах, які здійснюють за допомогою обприскувача. Справа в тому, що при звичайному поливі може статися вимивання ніжною розсади, що призведе до її загибелі. А при обприскуванні рослинки не постраждають та отримають достатню кількість вологи. Для вирощування сіянців підійде тільки добре освітлений підвіконня, причому ємність з ними слід систематично повертати, щоб кущики не були однобічними.
Распикировать сіянці за індивідуальними ємкостей можна буде тільки після того, як у них сформується по дві або три справжні листові пластини. Вчасно розсаджені кущики зможуть підрости і добре зміцніти до того моменту, як ви зберетеся висаджувати їх на грядку. Для пікіровки при бажанні можна використовувати торф'яні горщики. При висадці розсади кореневу систему з таких горщиків не виймають, а висаджують кущики разом з ними.
Приступати до висадки зміцнілих сіянців у відкритий грунт можна в другій половині травня. Для цього краще вибрати похмурий день. Не забувайте своєчасно зволожувати висаджені рослинки.
Догляд за материнкою
Протягом першого року зростання душице слід забезпечити гарний і своєчасний догляд, особливу увагу в цей час слід звернути на прополки, поливи і внесення добрив.
Поливи
Така культура особливо не потребує регулярних поливах, але при цьому не можна допускати, щоб грунт повністю пересихала. У зв'язку з цим зволожувати грунт слід по мірі необхідності, коли його поверхня просохне.
Орегано може нашкодити застій рідини в кореневій системі. Особливу увагу на це потрібно звернути під час затяжних дощів. У зв'язку з цим навколо кущів в землі рекомендується зробити не дуже великі поглиблення.
Добриво
Приступати до підкормкам материнки слід на початку весни, а також поживні речовини їй знадобляться і після збирання врожаю. Протягом першого року зростання молоді кущики не потребують додаткових добривах, так як їм цілком вистачає поживних речовин у підготовлену з осені ґрунті. Починаючи з другого року зростання, підживлення кущів слід проводити регулярно. Ранньою весною, коли кущі тільки почнуть прокидатися, їх рекомендується підгодувати невеликою кількістю розчину коров'яку або селітрою. У літній час так само можна використовувати ті ж самі добрива. Орегано, культивується в якості декоративного рослини на клумбі, не потребує підгодівлях, так як із-за них кущі починають активно розростатися, з-за чого вони стають менш декоративними.
Прополка і розпушування
Грунт на грядці з материнкою повинен бути постійно злегка розпушеним. Протягом першого року зростання поки кущики ще зовсім слабкі, їх слід систематично полоти. Справа в тому, що материнка росте дуже швидко, а бур'яниста трава на поживному грунті стрімко розростається і починає глушити рослинки. Однак після того як кущі многолетника зміцніють і підростуть, їм вже не буде страшна ніяка трава. Якщо ви хочете рідше поливати грядку з материнкою і скоротити число прополок, тоді засипте її поверхню шаром мульчі (соломою).
Зверніть увагу на те, що якщо протягом першого року зростання на кущиках з'являться квітки, то їх треба обов'язково обірвати. Справа в тому, що вони забирають у молодої рослини багато сил, а воно і так ще слабке.
Зимівля
Орегано відрізняється високою стійкістю до морозів. У зв'язку з цим йому не потребує укриття на зиму. Якщо восени сніговий покрив ляже рано, коли він зійде навесні, на кущах можна буде побачити все ще зелене листя.
Пересадка
На одному місці вирощувати такий багаторічник можна близько двох десятків років. Але у випадку, коли материнка вирощується для отримання лікарської сировини, її пересадку на нове місце слід проводити регулярно: 1 раз на 5 років. На ділянку, що звільнилася від орегано, можна висадити що завгодно, причому будьте впевнені в тому, що на цьому місці культурі будуть нестрашні як хвороби, так і шкідники. Справа в тому, що материнка сприяє загибелі хвороботворних бактерій і шкідників в ґрунті.
Обрізка
Для поліпшення росту кущів досвідчені городники радять у весняний час відламати частину стебел, що залишилися з минулого року. Незабаром почнеться зростання нових більш потужних пагонів, при цьому листя на них буде дуже густий.
Способи розмноження
Про те, як розмножити материнку насіннєвим (генеративних) методом, було дуже докладно розказано вище. Однак для розмноження цієї рослини використовують і вегетативні способи.
Поділ куща
Вийміть дорослий розрісся кущ з грунту і розділіть його на декілька частин. Будьте дуже обережними, тому що пагони після поділу повинні залишитися цілими, а також і кореневій системі не можна завдати великої шкоди.
Відведеннями
Якщо вам потрібні відводки материнки, то протягом усього вегетаційного періоду вибирайте окремі потужні стебла, пригинайте їх до поверхні грунту і прикапывайте. З часом вони всі повинні дати власні корені. З настанням наступної весни повідрубує новий кущик гострою лопатою і висадіть його на нове постійне місце.
Хоч відводки, хоч деленко пересаджувати на нове місце рекомендується у весняний час або в перші тижні осені. У цьому випадку кущиків вистачить часу добре вкоренитися на новому місці до настання морозів.
Збір материнки
Кращим часом для збору сировини є період цвітіння, який найчастіше припадає на липень. Зверніть увагу, що з одного куща ви можете зірвати тільки 3 стебла, в довжину досягають близько 20 сантиметрів. Якщо ви зірвете більшу кількість пагонів, то це може завдати шкоди рослині.
Зрізані пагони зв'язують у пучки і підвішують в добре провітрюваному місці для сушіння. При бажанні стебла можна сушити і розклавши тонким шаром на паперові листи, але в цьому випадку їх треба буде регулярно перевертати. Коли гілки повністю висохнуть, обірвіть з них все листя, складіть її в банку з скла і герметично закрийте кришкою. Залишилися голі пагони потрібно просто викинути. Термін придатності листя сушеної материнки при правильному зберіганні складає 2 роки.
Збір насіння
Якщо ви хочете зібрати насіння з кущів материнки, то робити це треба у вересні, коли вони повністю визріють. Для отримання якісного насіннєвого матеріалу в липні під час збору врожаю залиште на кущах кілька найбільш потужних і добре розвинених стебел. Восени обріжте ці пагони разом з насіннєвими коробочками і добре просушіть. Потім перетріть руками і просійте, скориставшись для цього ситом. Насіння при необхідності потрібно досушити. На зберігання їх складають в пакети з паперу, які забираються в сухе затемнене місце.
Види материнки з фото і назвами
Незважаючи на те, що рід материнки включає в себе більше півсотні видів, городники та садівники воліють вирощувати на своїх ділянках сорти цієї рослини, яких теж існує досить багато. Справа в тому, що при їх виведенні селекціонери намагаються закласти особливі ароматичні і смакові якості або стійкість до посухи, морозів і т. д.
Материнка звичайна (Origanum vulgare)
Висота такого трав'янистої многолетника варіюється від 0,5 до 0,7 м. Корінь у нього добре розгалужений і повзучий. Нижня частина прямостоячих пагонів опушена м'яким ворсом. При цьому верхня частина стебел є сильноветвящейся. Супротивно розташована яйцеподібна або овальна листя має черешки. Вона забарвлена в темно-зелений відтінок, а її довжина може варіюватися від 10 до 40 мм. Цвітіння спостерігається в період з червня по липень. На верхівках пагонів, а ще в листових пазухах верхніх утворюються щільні щитки, що складаються із запашних квіток. Пелюстки у них рожеві, а чашечки ― темно-фіолетові. Кращі сорти:
- Біла материнка. Цвіте пишно, квітки білі.
- Карамелька. Володіє яскравим насиченим ароматом і приємним смаком.
- Запашний пучок. Невисокий (близько 0,3 м) кущик має різкий запах, квітки світло-пурпурові.
- Веселка. Висота куща близько 0,6–0,7 м, в склад його насичено-фіолетового листя входить безліч корисних антоціанів.
- Gold tip. Висота карликового рослини від 10 до 15 сантиметрів, пагони покриті маленькими листовими пластинами зеленого забарвлення з жовтуватими верхівками. Квітки рожевуваті.
- Ауреум. Висота куща близько 25 см. Квітки жовті, а листя ― золотистого відтінку.
Материнка критська (Origanum dictamnus)
У середньому кущ заввишки сягає від 20 до 30 сантиметрів, але в деяких випадках багаторічник може мати висоту до метра. На жорстких стеблах красуються листові пластини з опушенням сріблястого кольору. Їх форма овальна, практично кругла. Дуже маленькі рожеві квітки зібрані в суцвіття, які прикриті рожево-більш великими зеленими прицвітниками. Формуються вони на гнучкому квітконосі і зовні дуже схожі з шишечками хмелю. У цій різновиди сік володіє потужним антибактеріальним ефектом. При цьому з часів Гіппократа його використовують при болях у шлунку.