Рослина дурман (Datura) є частиною сімейства Пасльонові. В природних умовах воно зустрічається в тропічній частині Америки, в Мексиці і Європі.
Дурман ― це трав'янистий багаторічник, що має досить великі розміри. Цей рід представлений гіллястими низькорослими деревами або чагарниками, їх прикрашають великі квітки воронкоподібної форми. Через деякий час стебло біля куща повністю дерев'яніє. Велика зеленувато-сіре листя має яйцевидної формою і в довжину досягає близько 12 сантиметрів. У частині сортів листя хвиляста кромка. На поверхні листя є дуже короткий опушення. Як правило, якщо травмувати листові пластини, то можна буде відчути неприємний запах. У літній час рослину прикрашають великі квітки, в діаметрі досягають близько 20 сантиметрів, їх зрощені пелюстки можуть бути пофарбовані в червоний, білий, жовтий або рожевий відтінок. Розкриття бутонів відбувається вночі, причому тривалість життя кожної квітки приблизно 24 год. Вдень квітки залишаються відкритими тільки в тому випадку, якщо стоїть похмура погода.
На сьогоднішній день з'явилася велика кількість сортів з двоколірними або махровими квітками, які виглядають дуже ефектно. На місці зів'ялого квітки на кущі утворюється зеленуватий плід, який представляє собою насінну коробочку. Зовні він виглядає як шишка яйцевидної або округлої форми, поверхня якої покрита дрібними шипами. В поперечнику плід досягає близько 50 мм. протягом одного сезону молодий кущ може зрости до 150-200 см у висоту.
Кущ дурману з розпустилися квітами ― це приголомшливе видовище. У частині сортів крім того що квіти дуже красиві, так вони ще і володіють приємним запахом п'янким. Але пам'ятайте про те, що квітучий рослині не можна підходити дуже близько, а тим більш тривалий час вдихати його аромат, тому що дурман є дуже отруйним.
Зміст
Вирощування у відкритому грунті
У середніх широтах дурман вирощують через розсаду. Тільки в цьому випадку влітку кущі будуть пишно цвісти. Вирощену в кімнатних умовах розсаду висаджують у відкритий грунт тільки після того, як у висоту вона досягне не менше 15 сантиметрів. Висаджування сіянців в сад проводять в травні або в перші дні червня, після того як загроза поворотних заморозків залишиться позаду.
При висадці дурману слід врахувати, що кущі швидко й досить великі. Саме через це між ними витримують дистанцію не менше 100 див. Поява перших бутонів спостерігається через 15-30 днів після висадки кущів у відкритий грунт.
Вибираючи ділянку для посадки такої культури, слід врахувати, що він повинен бути сонячним і мати хороший захист від сильних поривів вітру. Справа в тому, що її стебла дуже крихкі, і з-за сильних поривів вітру вони можуть зламатися. Після того як посадкова яма буде підготовлена, на її дно слід покласти шар дренажу, для цього можна використовувати щебінь або шматки цегли. Завдяки цьому вам вдасться уникнути застою рідини в системі коренів.
У відкритому грунті дурман культивують лише в якості однолетника, тому що він не здатний пережити морозну зиму. Однак при бажанні його можна зберегти до наступної весни. Для цього восени кущ викопується, висаджується у велику ємність і заноситься в опалювальне приміщення (можна в будинок).
Способи розмноження
Живцювання
Розмножити кімнатний дурман можна стовбуровими живцями, які повинні бути полувызревшими. Їх заготівлю проводять у весняний або літній час. Для цього візьміть продезінфікований дуже гострий інструмент і відокремте їм кілька черешків, які повинні досягати в довжину близько 10 сантиметрів. Зверніть увагу на те, що у живця має бути не менше 2 або 3 міжвузлів. Обірвіть у живців все листя, розташовані внизу, завдяки цьому вам вдасться значно скоротити втрату вологи черешком. Зверніть увагу на те, що нижній зріз у відрізку повинен бути обов'язково косим, для цього зрізати держак слід під гострим кутом. Обробіть нижню частину живця засобом, що стимулює ріст коренів. Висадіть їх у ґрунт на укорінення. Після того як у черешка сформується система коренів, у нього почнеться зростання нових пагонів і листя.
Вирощування з насіння
При бажанні дурман можна розмножити насіннєвим способом. Вченими було з'ясовано, що такого насіння рослини здатні зберігати відмінну схожість тривалий час (до декількох десятиліть).
Висів насіння проводять в останні зимові тижні або в перші дні березня. Насіннєвий матеріал потребує передпосівної підготовки, для цього його 24 години витримують у воді, температура якої повинна бути від 45 до 50 градусів. Заповніть розсадний ящик вологою почвосмесью з піску і торфу, висійте в нього насіння і присипте їх зверху пятимиллиметровым шаром субстрату. Перенесіть посіви в прохолодне (близько 16 градусів) і добре освітлене місце, яке надійно захищене від прямих променів сонця. Щоб забезпечити посівам рівномірну вологість, ящик зверху можна прикрити прозорою плівкою.
Виростити дурман з насіння дуже просто. Поява перших сходів має відбутися на 15-20 день після посіву. Як тільки здадуться сіянці, плівку з ящика слід прибрати. Після того як у молоденьких рослинок з'явиться перша пара справжніх листових пластин, їх пікірують в окремі стаканчики. Розсаду переносять у більш теплу (від 18 до 20 градусів) місце.
Якщо у вас є дорослий кущ дурману, то з нього цілком можна зібрати насіння своїми руками. Проводити збір насіннєвого матеріалу рекомендується в сухий погожий день. Слід врахувати те, що ті насіннєві коробочки, які добре визріли, здатні розкритися самі, при цьому насіння висипаються на поверхню грунту. У зв'язку з цим, якщо ви задумали зібрати насіння, тоді не забудьте на насіннєві коробочки заздалегідь надіти шкарпетку з капрону.
Вирощування в домашніх умовах
Як пересадити
Дурман відноситься до швидкозростаючих рослин. Саме тому поки молодий кущ, його доводиться регулярно пересаджувати, при цьому збільшувати розмір ємності рекомендується поступово. У перший рік росту куща може знадобитися кілька пересадок, тому що він буде дуже швидко збільшуватися в розмірах. Фахівці радять постаратися пересадити рослину в період появи молодих листків до того, як почнеться фаза інтенсивного росту. Якщо дорослий кущ дурману дуже великий, то замість пересадки у нього рекомендується замінити верхній шар грунтосуміші в ємності на новий субстрат.
Проводити пересадку такої культури слід дуже обережно, вдаючись до методу перевалки. Справа в тому, що вона вкрай болісно реагує на травмування системи коренів і тривалий час після цього відновлюється. Саме тому витягати кущ з горщика слід разом з грудкою землі, при цьому постарайтеся його не зруйнувати. У придатною для вирощування дурману на дні ємності повинні бути великі отвори для дренажу. Кущ, взятий разом з грудкою землі, поміщають посередині нового горщика, а потім залишиться тільки заповнити всі порожнечі нової почвосмесью. Ущільніть поверхню субстрату, намагаючись, щоб не залишилося повітряних кишень. Полийте пересаджену рослину великою кількістю води, щоб грудка землі в горщику повністю промок. Через деякий час злийте з піддону скопилася там зайву рідину. Після того як рослина буде полито, субстрат може сильно просісти. У цьому випадку в горщик потрібно буде досипати необхідну кількість ґрунтосуміші.
Особливості цвітіння
Період цвітіння у дурману триває досить довго. Він починається в березні, а закінчується ― в листопаді. Щоб цвів кущ безперервно і пишно, необхідно вчасно видаляти почали в'янути квітки. Якщо дурман росте в саду, то його цвітіння закінчується разом з настанням перших заморозків.
Температурний режим
Навесні, влітку і осінь ця культура нормально розвивається і росте при температурі характерною для житлових кімнат. У зимовий час, коли у дурману спостерігається період спокою, його рекомендується переставити в таке місце, де температура повітря триматиметься на рівні від 10 до 12 градусів.
Це рослина здатні погубити навіть невеликі заморозки. При зниженні температури до 6-8 градусів воно вже може отримати серйозні пошкодження. А ось спеку таку квітку переносить дуже добре, тому в літні спекотні дні він буде почувати себе цілком комфортно.
Освітленість
Оптимальне місце для цієї квітки ― це те, що дуже добре освітлено, але при цьому захищене від прямих променів сонця. В зимовий час він знаходиться в стані спокою, і всі його процеси сповільнюються. Тому в цей час рослина рекомендується переставити у прохолодне затінене місце. Однак з настанням весни відразу ж після початку активного росту його слід перенести на колишнє місце.
Обрізка
Щоб кущ ріс пишним і ефектним, необхідно систематично прищипувати верхівки пагонів поки рослина молоде. Завдяки цьому у нього будуть активно формуватися молоді бічні пагони. Вчасно проведена обрізка стимулює більш пишне цвітіння, адже формування бутонів відбувається на молодих пагонах. Коли цвітіння закінчиться, бічні пагони сильно вкорочують (на 2/3 від їх довжини).
Особливості догляду
У зимовий час у дурману може облетіти частину листя, але навесні вона знову відросте. У весняно-літній період кущ рекомендується перенести на свіже повітря. В цьому випадку для нього слід вибрати таке місце, яке буде захищене від опадів, сильних поривів вітру та пекучих прямих променів сонця. Вкрай не рекомендується ставити рослину в таких місцях, де його легко можна зачепити (коридор, прохід і т. д.). Справа в тому, що навіть від легкого дотику пагони або листя можуть травмуватися. Але найважливіше, що сік у дурману містить сильну отруту! Щоб убезпечити високий кущ від травмування, його рекомендується підв'язати до опори.
Відповідний грунт
Підходить для вирощування дурману грунтосуміш повинна бути пухким, родючим і добре пропускати воду, а також повітря. Її рН може бути трохи лужним або нейтральним. В грунтосуміш можна додати трохи вапна або деревної золи, яка стане ще й прекрасним добривом для рослин.
Підгодівля
Рослина має потребу в добривах на протязі вегетаційного періоду, причому підживлення проводять 1 раз в 7 днів. Так як це швидкоростуча рослина, то воно потребує в чималій кількості поживних речовин. Навесні кущ рекомендується підгодовувати добривами з підвищеним вмістом азоту. Але в кінці весни або на початку літа в грунтосуміш починають вносити фосфатні добрива, завдяки яким цвітіння дурману буде пишним і тривалим.
Перш ніж вносити в грунт живильний розчин, квітка слід добре полити чистою водою. В іншому випадку на коренях можуть утворитися опіки. Для підгодівлі дурману можна використовувати і органіку, і комплексне мінеральне добриво. У зимовий час кущ не удобрюють. Підгодовувати знову його починають лише після того, як з настанням весни у нього починають відростати нові пагони і листя.
Полив
Слідкуйте за тим, щоб ґрунт завжди була трохи вологим. Однак при прохолодній зимівлі дурман поливають рідше і менш рясно. Пам'ятайте про те, що застій рідини в субстраті в холодну пору року може стати причиною розвитку гнилі. Однак пересушування земляної грудки так само не можна допускати. Особливу увагу поливу слід приділити в період інтенсивного росту і цвітіння. В цей час поливи повинні бути регулярними і досить рясними.
Температура води для поливу повинна бути близька до кімнатної. Квітку можна полити водою з-під крана, при цьому якоїсь додаткової очищення або відстоювання не потрібно. Багато квітникарі впевнені, що завдяки поливу жорсткою водою кущ квітує більш пишно.
При прохолодній зимівлі поливають кущ рідко, не допускаючи повного пересушування грудки землі в горщику. Про те, що його потрібно полити будуть сигналізувати трохи пониклі листя.
Вологість повітря
Кущ потребує регулярних увлажнениях з обприскувача, причому використовують воду кімнатної температури. Зволожують його вранці, так як якщо волога не встигне випаруватися з листя до ночі, то це може стати причиною загнивання рослини. Обприскуючи кущ, стежте за тим, щоб вода не потрапляла на бутони і пелюстки.
Щоб збільшити вологість повітря, навколо горщика можна укласти зволожений сфагнум. Також в кімнаті, де знаходиться квітка, можна поставити працює зволожувач повітря. А ще поруч один з одним можна поставити кілька рослин, в цьому випадку вони самі будуть підвищувати рівень вологості повітря.
При прохолодній зимівлі вологість повітря повинна бути невисокою, інакше це може призвести до розвитку грибкових хвороб і гниття.
Зверніть увагу на те, що кімнату, де знаходиться кущ, слід систематично провітрювати, при цьому оберігаючи його від холодних протягів. Не ставте кущ в літній час біля кондиціонера, а взимку ― біля відкритої кватирки.
Можливі проблеми
В результаті неправильного догляду або через невідповідних умов вирощування з кімнатним дурманом можуть виникнути наступні проблеми:
- Опадає листя. Це може бути пов'язано з тим, що кущ піддався впливу холодного протягу або різкої зміни температури повітря.
- Листові пластини стають млявими і втрачають тургор. Це відбувається в тому випадку, якщо в кімнаті занадто сухе повітря, а також через рідкісних або мізерних поливів.
- Обпадають бутони, не встигнувши розкритися. Рослина відчуває гостру нестачу вологи.
- Відбувається оголення стебел в результаті опадання нижній листя. Це пов'язано з тим, що кущ не обрізають. Через деякий час він може повністю втратити свою декоративність.
- Кущ ослаб, а його стебла стали витягнутими. Таке спостерігається в тому випадку, якщо взимку рослина міститься в теплій кімнаті, але при цьому йому не вистачає світла. Справа в тому, що якщо кущ не перенести в прохолодне місце, то період спокою у нього не почнеться, і він продовжить активно рости. Але в цьому випадку надто убоге висвітлення вкрай негативно відбивається на зовнішньому вигляді квітки.
- Поява сірої гнилі. Це грибкове захворювання починає розвиватися тільки в тому випадку, якщо кущ міститься в прохолоді при високій вологості повітря. У ураженої рослини на поверхні пагонів і листя утворюється пухнастий наліт сірого забарвлення.
- Бутони сформувалися, але не розпускаються. Кущ відчуває гостру нестачу поживних речовин і йому не вистачає сил для цвітіння.
Шкідники
Дурман відрізняється досить високою стійкістю до шкідників. Проте іноді на ньому все ж можуть оселитися червоні павутинні кліщі та білокрилки. Кущу, культивованого у відкритому грунті, можуть нашкодити дротянки.
При появі на рослині білокрилок на поверхні його листя можна виявити дрібні точки світлого забарвлення. Згодом листя стають жовтими і відмирають. Якщо кущ злегка потрясти, то можна побачити, як з нього злітають маленькі метелики білого кольору. Щоб їх знищити, можна обприскати квітка розчином відповідного отрутохімікату: Ровикурта, Фуфанола, Актеллика, Конфидора, Танрека, Зета, ІНТА-ВИРа, Карбофосу, Актари або Командора. Також в боротьбі з такими «непроханими гостями» можна використовувати і народні засоби: клейкі пастки (ефективні тільки проти дорослих особин), розчин мила, настій часнику, кульбаби, а також тютюну і деревію.
Якщо ж на дурмані оселиться червоний павутинний кліщ, то на його листі можна побачити тоненьку павутинку. Якщо шкідників дуже багато, то листя починає активно жовтіти і облітати. Спостерігається відмирання ураженої листя, при цьому на її поверхні утворюються маленькі тріщинки. Кущ починає повільніше рости і розвиватися. Щоб позбавитися від кліщів, можна скористатися перевіреним народним способом. Для початку дурману влаштовують теплий душ, причому його листя дуже добре промивають. Потім його на 30 хвилин залишають у місці з дуже високою вологістю повітря (наприклад, у ванній кімнаті). Також регулярно 1 раз в тиждень кущ протягом пари хвилин рекомендується опромінювати ультрафіолетовою лампою. Для обробки квітки можна використовувати такі отрутохімікати, які виготовляють на основі піретруму, а також підійде Фітоверм, сірчаний порошок і Актеллік.
З-за дротяників розвиток куща стає більш повільним, і він починає в'янути. Щоб його врятувати, треба присипати поверхню грунту доломітового борошном, полити кущ розчином вапна, засипати землю лушпинням цибулі, а ще можна використовувати настій чистотілу. В цілях профілактики перед посівом насіння їх опудривают деревною золою. Якщо народні засоби виявилися малоефективними, то для обробки можна використовувати такі отрутохімікати, як Актеллик, Почин і Децис.
Декоративність
Дурман є дуже гарним, але досить великим рослиною. Тому його використовують для прикраси просторих приміщень. Ця культура невибаглива і до того ж рясно цвіте великими витонченими квітками. Також вона здатна прикрасити собою будь-який садовий ділянку. Якщо ви збираєтеся вирощувати дурман в саду, то врахуйте, що поруч з ним гинуть всі інші культури, і навіть бур'ян виростає вкрай рідко.
Зверніть увагу на те, що якщо в організм людини потрапить будь-яка частина такої рослини, то це призведе до розвитку дуже сильного отруєння. Як правило, у отруєного людини виникають яскраві галюцинації. Саме з-за цього чаклуни європейських країн застосовували дурман для проведення різних обрядів. В Індії культ дурману отримав найбільш широке поширення. Його застосовували для ритуальних обрядів прихильники культу Калі (богині смерті), а також послідовники шиваизма.
Нерідко з листя дурману квітникарі готують настій, який допомагає позбавитися від капустяної молі та павутинних кліщів на домашніх рослинах.
Чим корисний дурман?
Дурман ― це цілюща рослина, широко застосовується в медицині в якості знеболюючого засобу. Вперше дану особливість у цієї рослини виявили ацтеки, і саме вони почали широко використовувати його сік для обробки ран. Сік дурману застосовувався для проведення масових магічних обрядів, він допомагав людям швидко увійти в стан трансу.
На території Китаю цю рослину використовували як жарознижувальний і для лікування хвороб нервової системи. Насіння цієї квітки в Індії додавали в слабоалкогольні напої в якості афродізіака і для лікування чоловічого безсилля. Чаклуни і відьми європейських країн теж використовували таку рослину в своїх магічних обрядах.
На сьогоднішній день дурман використовується офіційною медициною як наркотичний і знеболюючий засіб. Його використовують для лікування астми, холециститу, тахікардії, нервових розладів, виразкової хвороби травного тракту, коліту і ревматизму. А ще він широко застосовується при терапії ангіни і для купірування нападів епілепсії.
Отруйність дурману
Отрута входить до складу будь-якої з частин дурману. У отруєного людини спостерігаються галюцинації, сильна спрага і підвищення температури. Що стосується слизових оболонок, то вони висихають і синіють. Сік дурману має здатність викликати параліч дихального центру, що може призвести до смерті.
При роботі з дурманом дотримуйтесь крайню обережність, і тримайте його подалі від домашніх вихованців і дітей. Не забудьте захистити руки рукавичками при роботі з квіткою, а після ретельно вимийте їх з милом.
Види дурману з фото
Дурман звичайний, або смердючий (Datura stramonium)
Цей сильнорослий трав'янистий однорічник може мати висоту від 0,6 до 1,5 м. Сильноветвящийся прямостояче стебло товстий і міцний. Довжина зеленого листя з зубчастої кромкою близько 20 сантиметрів. Якщо її травмувати, то можна відчути неприємний запах. Лицьова поверхня листя темно-зелена, а виворітна ― зеленувата. Пелюстки у воронкоподібних ефектних квіток зрощені, в діаметрі вони досягають близько 7 сантиметрів. Їх розкриття відбувається в темний час доби. Вони можуть бути пофарбовані в кремовий, білий і фіолетовий відтінок. По закінченню цвітіння формуються маленькі овальні плоди, в діаметрі досягають 30-80 мм. Їх поверхня покрита великою кількістю загострених зубців.
Дурман індійський (Datura metel)
Такий вид представлений як багаторічниками, так і однорічниками (залежить від кліматичних умов). Висота куща близько 0,9 м. На поверхні сильноразветвленных потужних стебел часто буває коротке опушення. Довжина блискучих темно-зелених листових пластин близько 20 сантиметрів, на крайці є великі зубчики, а їх поверхня прикрашена мережею жилок більш світлого відтінку. Махрові або прості поодинокі квітки розпускаються в темний час доби і мають приємний запах, в діаметрі вони досягають 15-20 сантиметрів і можуть бути пофарбовані в жовтий, темно-фіолетовий, білий, блакитний або рожевий відтінок. Зворотна поверхня пелюсток коротко опушена.
Деревоподібний дурман, або бругмансия (Brugmansia)
Цей вид представлений в'ється ліаною, пагони у якої дуже довгі. Довгасто-овальні очереднорасположенные листові пластини мають темно-зеленим забарвленням. У частині сортів крайка у листя зубчаста і на ній є опушення, представлене тоненькими волосками. Бутони формуються в літній час на верхівках гілок. Найчастіше трубчасті квітки є поодинокими, вони пофарбовані в рожевий, білий або жовтий відтінок, а в довжину досягають близько 25 сантиметрів. Різкий аромат квіток може володіти нотками цитрусових. У темний час доби він стає більш сильним і заповнює всю кімнату. У такий різновиди квітки пониклі, є і ряболисті форми.
Дурман крепкоствольный (Datura ceratocaula)
Висота сильнорослого однолетника близько 100 див. Гладкі товсті розгалужені стебла пофарбовані в зелений колір і порожнисті всередині. Очереднорасположенные довгасто-ланцетні зелені листові пластини на кромці мають великі зубці, виворітна поверхня у них коротко опушена. Ароматні квітки воронкоподібної форми в діаметрі досягають 15-20 сантиметрів, вони мають фіолетовим, білим або блідо-жовтим забарвленням. Зацвітає кущ на початку літа, а відцвітає ― у другій половині осені. Плід представляє собою гладку насінну коробочку грушоподібної форми.