Лаконос (Фитолакка)

Вам подобаються ефектні суцвіття каштана, однак посадити дерево на своїй садовій ділянці у вас немає можливості? В цьому випадку замінити його зможе невибаглива і задоволене ефектне рослина лаконос (фитолакка). Незважаючи на те, що він не являє собою потужне дерево, довгі стебла сильнорослого чагарнику виглядають досить ефектно. Особливо декоративний квітучий лаконос: його суцвіття зовні схожі зі свічками каштана, причому і плоди у нього виглядають досить оригінально.

Це багаторічна рослина відрізняється невибагливістю до умов вирощування і невимогливістю у догляді. До настання цвітіння може здатися, що перед вами просто звичайна бур'яниста трава, тільки дуже висока. Однак квітучий кущ фитолакки відрізняється високою декоративністю і стає справжньою прикрасою саду. Також рослина виглядає ефектно і під час дозрівання плодів.

У народі цю рослину ще називають кермесовая ягода, або жирна трава, або жидівський плющ. А в науковій літературі його ще називають фитолаккой.

Особливості лаконоса

Лаконос являє собою кущистий сильнорослий трав'янистий чагарник, стебла у якого могутні і міцні. У висоту пагони можуть досягати близько 200 см, причому по мірі відростання на поверхні гілок утворюється кора світло-рожевого відтінку. Рослина є сильноветвящимся, тому воно здатне сформувати ефектну пишну крону. Фитолакка ― це досить потужна рослина: воно має не тільки високі міцні пагони, але і довгі листові пластини, які в довжину можуть досягати близько 0,3 м. широкі Овальні листя мають загострення на верхівці. З весни по осінь листя забарвлена у зелений колір, проте молоді листові пластини мають більш насичений колір. В осінній час листя набуває багряний відтінок, що виглядає дуже красиво.

Зірвавши і розтерши листову пластину між пальцями, ви зможете відчути не дуже приємний запах. Тому досвідчені садівники рекомендують, милуватися красою куща здалеку.

Приблизно у середині липня на кущі з'являються досить довгі (близько 25 сантиметрів) квітконоси. Вони складаються з маленьких квіток білого забарвлення і володіють формою качана. Зовні суцвіття мають велику схожість зі свічками каштана, однак вони більш тонкі.

Відцвітають кущі в останні тижні серпня, а потім на них формуються плоди. Вони являють собою невеликі ягоди, форма яких кругла і трохи приплюснута. У кожного плоду є десять часточок, усередині яких знаходяться насіння. Спочатку плоди пофарбовані в рожевий відтінок, а коли вони визрівають повністю, то їх колір змінюється на темно-фіолетовий (практично чорний). В осінній час гілки з темно-фіолетовими плодами і червоним листям виглядають дуже ефектно. Ягідки триматися на гілках до самих морозів.

Фитолакка виділяється своєю унікальністю. З одного боку це рослина трохи небезпечно, а з іншого ― корисно. Пишні суцвіття вважаються прекрасним медоносом для бджіл, а от ягоди лаконоса краще обходити стороною, так як в них міститься отрута. Це рослина також використовують і в нетрадиційній медицині, а точніше, корінці деяких видів. Вважається, що вони володіють антибактеріальною і ранозагоювальну дію.

Цей чагарник є багаторічним рослиною, проте в зимовий час спостерігається повне відмирання його стебел. З настанням весни від рослини залишається лише кореневище, що представляє собою товстий довгий стрижень. Коріння йдуть у глибокі шари грунту, де вони спокійно переживають навіть сильні морози. У весняний час стебла біля куща відростають дуже швидко, при цьому він пускає молодий приріст, що дозволяє йому швидко розростатися.

Садіння у відкритий грунт

Вибір відповідного ділянки

Вибираючи оптимальне місце в саду для лаконоса, слід врахувати, що це досить велика рослина. Також потрібно пам'ятати про те, що це світлолюбна рослина, тому йому необхідний сонячний ділянку. У невеликому затіненні цей чагарник також можна вирощувати, але в цьому випадку він буде набагато дрібніше тих кущів, що ростуть на сонці. Якщо світла буде багато, то кущ зросте високим, і плоди на ньому утворюються набагато раніше і їх буде більше. Також слід звернути увагу на те, що ця культура негативно реагує на протяги, тому ділянка повинна бути надійно захищений від них. Молодий незміцнілий лаконос особливо потребує спокійному і безветренном місці. Однак і дорослим кущах сильні пориви вітру можуть нашкодити, травмувавши їх стебла.

Зверніть увагу на якість грунту на ділянці. Він обов'язково повинен бути поживним. Наприклад, для такого рослини прекрасно підходить чорнозем з низькою кислотністю. Однак і на торфово-піщаної грунті і на суглинку цей чагарник буде рости досить добре. Якщо ж посадити лаконос в виснажений грунт, то він виросте невисоким, при цьому його листя і суцвіття так само будуть більш дрібними.

Вирощування з насіння

Найбільшою популярністю у садівників користується насіннєвий спосіб розмноження фитолакки. При цьому висів насіння можна провести відразу у відкритий грунт. Посіяти їх можна в весняний час по закінченню поворотних заморозків або восени (під зиму), але в цьому разі посіви треба засипати шаром облетіла листя. Якщо ви хочете, то цілком можете виростити цей багаторічник через розсаду, для цього висів насіння проводять на початку весняного періоду. Зверніть увагу на те, що при осінньому посіві насіннєвий матеріал не потребує передпосівної підготовки. Однак перед весняним посівом його потрібно обов'язково стратифікувати не менш ніж 20 днів. Перед висівом насіння замочують на 24 год в чистій воді (можна додати засіб, що стимулює зростання). Завдяки цьому схожість насіння значно збільшиться.

Підросли сіянці пересаджують у відкритий грунт приблизно в травні (не раніше). Причому пересадку проводять методом перевалки. Справа в тому, що лаконос вкрай негативно реагує на дану процедуру, так як не любить, коли турбують його кореневу систему. Саме тому садівники рекомендують висівати насіння в індивідуальні ємності, що виключить пікіровку і дозволить легко висадити підросло рослинка в сад. А найкращим варіантом для вирощування розсади є паперові або торф'яні стаканчики, так як в цьому випадку сіянець можна буде висадити в грунт разом з «ємністю».

Це рослина агресивне і швидко розростається, тому висаджувати його від інших багаторічників потрібно на відстані не менше 200 див. Однак у нього є і позитивна якість ― він відлякує більшість шкідливих комах.

Догляд за лаконосом

Лаконос відрізняється своєю невибагливістю, однак у перші кілька років зростання йому все ж потрібно приділити увагу. Але коли чагарник зміцніє, він зможе рости без вашої допомоги.

Полив

Поливати кущі потрібно відразу після того, як просохне верхній шар ґрунту. При цьому зверніть увагу на те, що він вкрай негативно реагує як на застій рідини в грунті, так і на посуху.

Добриво

Сформована доросла рослина з розвиненим кореневищем не потребує підгодівлях. Його корені проникають у глибокі шари грунту, де можуть відшукати необхідні рослині поживні речовини. Однак протягом перших двох років зростання кущу необхідні систематичні підживлення. З весни і до початку осіннього періоду рослина підгодовують 1 раз в 2 тижні, використовуючи для цього настій коров'яку.

Обрізка

Цей чагарник не потребує формують обрізках, так як він сам здатний сформувати свою крону. Однак під час підготовки рослини до зимівлі треба обов'язково обрізати його стебла. Якщо сорт сильнорослий, то йому знадобиться опора.

Зимівля

У регіонах з м'яким і теплим кліматом коріння лаконоса можуть перезимувати і без укриття. Однак молоді кущики потребують укриття, так само вкривають обрізані рослини і в тому випадку, якщо зима в регіоні морозна і малосніжна. Для цього ділянку засипають товстим шаром облетіло листя або торфу.

Розмноження

Розмножити цю рослину можна діленням куща і насіннєвим способом. Збір насіння проводять з вересня по жовтень, причому висівають їх відразу у відкритий грунт. У весняний час здадуться дружні сходи. Для розмноження поділом підходять тільки ті кущі, які молодше п'яти років, а проводять цю процедуру у весняний час. Справа в тому, що ви просто не зможете викопати розрослося кореневище більш дорослого куща, не травмуючи його, так і розділити його буде вкрай складно.

Види лаконоса з фото

В природних умовах можна зустріти трохи більше 20 видів лаконоса. Однак на садових ділянках вирощують лише 3 види.

Лаконос американський (Phytolacca decandra)

Цей сильнорослий кущ має округлу форму і висоту досягає близько 300 сантиметрів. Довжина зеленуватою листя до 40 сантиметрів. Зацвітає кущ в червні, при цьому цвітіння закінчується лише у вересні. Прямостоячі суцвіття володіють легким салатовим відтінком. Дозрівання чорно-фіолетових плодів спостерігається в перші осінні тижні. У пагонах і коренях міститься отрута, але при цьому вони володіють цілющими властивостями. У зв'язку з цим вживати їх слід з великою обережністю. Розмножують цей вид вегетативним способом і насінням.

Лаконос ягідний, або виноградний (Phytolacca acinosa)

Темна листя даного виду має більш загостреною формою. При цьому ягоди цього чагарнику зовні схожі з ожиною. Густі суцвіття пофарбовані в рожевий колір. У коренях та плодах такого рослини міститься отрута. А молоде листя і стебла у країнах Азії використовують для приготування страв.

Лаконос булавоносный, або многотычинковый (Phytolacca polyandra)

Стебла цього виду в довжину досягають близько 100 сантиметрів. Їх прикрашають рожеві суцвіття і не така велика листя.