Роджерсия

Якщо ви хочете прикрасити свій сад незвичайним екзотичною рослиною, то вам варто звернути увагу на роджерсию. Це рослина з кожним роком стає все більш популярним у садівників, але на сьогоднішній день її не часто можна побачити в садах.

Таке крупнолистное рослина відрізняється високою декоративністю і невимогливістю у догляді. Однак щоб воно нормально розвивалося і зростало, йому потрібні особливі умови вирощування. Якщо кущ буде вирощуватися в сприятливих для нього умовах, то він буде виглядати дуже ефектно, а також неодмінно порадує садівника пишним цвітінням. Потужний кущ роджерсии, покритий безліччю суцвіть, буде в будь-якому саду виглядати розкішно. Перевагою цього екзота є те, що він здатний чудово розвиватися і зростати в тих місцях, де більшість інших кольорів загинули б, а саме: в повній тіні великих дерев або в кутах між парканом і будовою.

Особливості роджерсии

Роджерсия представляє собою багаторічна трав'яниста рослина. Система коренів у нього стрижнева, причому у молодих кущів вона більш розвинена. А у дорослих і старих рослин кореневище являє собою видозмінений стебло, від якого відходять придаткові корінці. Товсті кореневища такого многолетника виростають прямо під поверхнею грунту, при цьому вони можуть захоплювати досить великі площі. Найкраще ця квітка себе почуває на затіненому ділянці з вологим і поживним грунтом. Слід пам'ятати, що його потрібно оберігати від поривів вітру і пекучих прямих променів сонця.

Полюбилася роджерсия садівникам за те, що вона володіє ефектною листям. Її листові пластини дуже великі і сильно текстуровані, вони можуть володіти мідним, металевим, бронзовим або коричневим відтінком. Листя кріпиться до потужним стеблах, причому вона буває різного ступеня рассеченности (залежно від виду). Це рослина чудово виглядає в кам'янистому садку або у великому рокарії.

Цвітіння такого рослини спостерігається в середині літнього періоду, а воно триває від 4 до 6 тижнів. Коли кущ відцвіте, у нього починається інтенсивний ріст листя. Під час цвітіння утворюються суцвіття, що складаються з маленьких і запашних квіточок. Вони можуть бути пофарбовані в різні колірні відтінки: від червоного і рожевого до жовтого і білого. Ця рослина вважається прекрасним медоносом, причому для запилення йому необхідні комахи.

Роджерсия є частиною сімейства Камнеломкові, причому цей рід порівняно небагаточисельний. На сьогоднішній день відомо лише 5 видів роджерсии і кілька десятків сортів. Родом така рослина з японського острова Хонсю, з південно-східній частині Азії і з Кореї. При цьому частина видів можна зустріти на території Тибету, Китаю і Непалу. Потужні стебла можуть досягати у висоту до 1,5 м, Однак це залежить від того, в сприятливих умовах вирощується роджерсия, і до якого сорту вона відноситься. Сухий плід являє собою коробочку.

Посадка роджерсии у відкритий грунт

Підходяще місце

Якщо у своєму саду ви відшукайте для роджерсии найбільш підходяще місце, то вона зможе пишно цвісти і радувати вас своїми ефектними листовими пластинами не менше восьми років. Кращим ділянкою для посадки такого многолетника вважається той, що знаходиться в півтіні і захищений від протягів. Підходящий грунт повинен бути рихлим, поживним і вологим. Так як ця квітка досить вимогливий до умов вирощування, то при виборі для нього відповідного ділянки у своєму саду слід врахувати:

  1. Добре освітлені відкриті ділянки не підійдуть, так як там кущ швидко загине.
  2. У цієї рослини потужна система коренів, яка з кожним роком стає все більше. Тому воно здатне витісняти ростуть неподалік рослини, що мають більш слабку кореневу систему.
  3. Квітка потребує систематичних поливах. Проте в тому випадку, якщо грунтові води на ділянці залягають досить високо, це може призвести до застою рідини в кореневій системі, що стане причиною появи гнилі.
  4. Якщо різні види вирощувати неподалік один від одного, то вони можуть переопылиться. У зв'язку з цим під час висадки кущів, між ними дотримуються значну дистанцію.
  5. Ця квітка добре росте на тінистому ділянці, так як він має здатність накопичувати сонячне світло. Йому достатньо всього лише три години на добу розсіяного світла сонця.
  6. Низинні ділянки для вирощування роджерсии не підходять. Справа в тому, що в них накопичується тала і дощова вода, а це стає причиною застою рідини в грунті, що може призвести до загибелі куща.

Підготовка ділянки

До посадці роджерсии грунт на ділянці готують у весняний час. Для цього проводять його перекопування не менше ніж на 0,3 м в глибину, причому потрібно вибрати всю бур'янисту траву і коріння. Під час перекопування в грунт вносять лісову і листову землю, а ще органіку і мінеральні добрива, наприклад, перегній і торф. Після цього ділянку знову перекопують. Вносити в ґрунт рекомендується комплексні мінеральні добрива, ними ж можна підгодовувати рослину протягом всього періоду вегетації. Цій рослині особливо необхідний азот, калій і фосфор, а ще такі мікроелементи: мідь, сірка, залізо, цинк, бор, магній і молібден.

Рослину висаджують у відкритий грунт у весняний час тільки після того, як температура повітря в нічні години буде триматися на позначці від 5 до 10 градусів не менше 7 днів. Грунт на ділянці повинен бути поживним, вологим і пухким. У цьому випадку рослина буде виглядати максимально декоративно і рясно цвісти.

Як посадити у відкритий грунт

Висадку роджерсии у відкритий грунт можна провести і в осіннє, і у весняний час. Частина садівників воліє проводити висадку цієї рослини саме в осінній час, так як після зимівлі такий багаторічник швидко приймається і починає активно рости.

Коли ділянка буде підготовлений, можна відразу ж приступати до посадки:

  1. Підготуйте посадкову ямку. Її ширина і довжина повинні бути трохи більше системи коренів куща.
  2. На дні лунки зробіть дренажний шар, що допоможе не допустити застій рідини в кореневій системі. Зробити дренажний шар з гравію або маленьких каменів, а також можна використовувати пісок, з'єднаний з цегляної крихтою.
  3. Засипати дренажний шар потрібно тонким шаром грунту.
  4. Рясно полийте роджерсию в контейнері, в цьому випадку її можна буде легко отримати з ємності, не травмувавши кореневу систему.
  5. Через кілька хвилин витягніть кущ разом з грудкою землі з контейнера, після чого його поміщають в посадочну лунку, при цьому обережно розпрямите коріння.
  6. Заповніть всі порожнечі грунтом, при цьому ущільніть її руками. Потім кущ добре поливають відстояною водою. Для того щоб зменшити випаровування вологи, засипте поверхню ґрунту шаром мульчі, наприклад, торфом або подрібненої корою.

Догляд за роджерсией

Добре рости і розвиватися роджерсия здатна навіть на тій ділянці, яка знаходиться в глибокій тіні. Причому вона буде там рясно цвісти ароматними суцвіттями. Проте без правильного і своєчасного догляду рослина може загинути.

Як доглядати за грунтом

Коренева система у такого рослини поверхнева, тому не забувайте проводити систематичний огляд поверхні ґрунту біля нього. Протягом всього періоду вегетації поверхню грунту регулярно і дуже обережно рихлять, при цьому не забуваючи видаляти бур'янисту траву. Щоб наситити ґрунт киснем, окучьте рослина. А для запобігання надмірного випаровування вологи поверхня ґрунту засипають шаром мульчі. Якщо побачите, що коріння оголилися, то обов'язково присипте їх шаром грунту або перегною, в іншому випадку вони можуть пересихати.

Добриво

Про те, що в ґрунт необхідно вносити органіку і мінеральні добрива перед посадкою рослини, було розказано вище. Також не забувайте підгодовувати квітка цими ж добривами протягом усього періоду активного росту і цвітіння. Для цього треба вибирати добрива, у складі яких є сірка, мідь, цинк, залізо, магній і фосфор.

Полив

Роджерсия є вологолюбним рослиною, тому стежте за тим, щоб грунт на ділянці не пересихав. У цьому випадку роджерсия порадує вас пишним цвітінням і ефектною листям. Поливайте кущі систематично і рясно, але при цьому не допускайте застою рідини в грунті, інакше на коренях може з'явитися гниль.

Обрізка

Своєчасно видаляйте як зів'ялі квітконоси, так і почала засихати листя. Це дозволить зберегти декоративність куща. Зайве листя, яка засохла або була травмована, зрізують секатором або ножем, а квітконоси прибирають лише в тому випадку, якщо вам не потрібні насіння.

Пересадка

Якщо ділянка підходить для вирощування даного многолетника, то він зможе рости на одному і тому ж місці близько 10 років (як правило, 8). Пересадку раніше часу проводять тільки тоді, коли кущ страждає через занадто інтенсивного освітлення або в тому випадку, якщо на кореневій системі з'явилася гниль із-за застою рідини в грунті.

Зимівля

Це теплолюбна рослина здатна витримати морози до мінус 25 градусів. Якщо кущ правильно підготувати до зими, то він зможе цілком нормально перезимувати у відкритому грунті. Глибокої восени зріжте все листя разом зі стеблами майже під корінь, а потім засипте ділянку товстим шаром мульчі: тирсою, перегноєм, опалого сухим листям або торфом. Однак якщо зима очікується малосніжна, то перш ніж засипати ділянку мульчею, його потрібно накрити відрізу нетканого поліпропіленового полотна, причому його щільність повинна бути не менше 40-60 г/м2. У весняний час нетканий матеріал допоможе захистити рослину від поворотних заморозків. Не вкривайте кущ плівкою, так як через неї створюється парниковий ефект, на який квітка реагує вкрай негативно.

Способи розмноження

Роджерсию можна розмножувати поділом куща і насіннєвим способом. Насіннєве розмноження не користується великою популярністю, так як насіння цієї квітки відрізняються низькою схожістю. А ще гібридні сорти при розмноженні насінням не зберігають сортові характеристики батьківської рослини.

Вирощування з насіння

Для початку наповніть посадковий ящик вологою почвосмесью, насиченою органікою, і висійте в неї насіння. Приберіть посіви в таке місце, де температура повітря близько 0 градусів, на півмісяця. Потім їх переносять в тепло (від 10 до 15 градусів) і підтримують підвищену вологість повітря. Після появи перших сіянців, їх обов'язково підгодовують. Підросли до 10-15 сантиметрів сіянці пікірують за індивідуальними маленьким горщикам. В осінній час сходи вже можна буде висадити в сад.

Якщо ви вирішили вирощувати цю квітку з насіння, то пам'ятайте про те, що на одній ділянці повинен зростати лише один сорт. Справа в тому, що кущі різних сортів легко переопиляются.

Поділ куща

Кущ ділять в осінній час. Вийміть з грунту горизонтальний корінь батьківського куща і розріжте його на частини довжиною від 8 до 10 сантиметрів. Обробіть деленко засобом, стимулюючим зростання, і посадіть їх в контейнер, наповнений субстратом, що складається з живильного грунту, торфу і піску (1:1:1). Їх заглиблюють в грунт на 50-70 мм і переносять у прохолодне приміщення (від 5 до 10 градусів), там вони пробудуть приблизно чотири місяці, поки у них не здадуться паростки. Отсадите паростки, висота яких близько 50 мм, в торф'яні горщики, а в сад рослини можна буде пересадити в останні дні травня або перші ― червня.

Живцювання

Живцювання проводять в літній час. Зріжте кілька листових пластин з черешками і поставте їх на 12-15 год в розчин будь-якого засобу, стимулюючого зростання. Потім живці висаджують на укорінення в живильну вологу грунтосуміш.

Захворювання і шкідники

Роджерсия стійка до різних захворювань, але її все ж може вразити коренева гниль. Вона розвивається із-за застою рідини в коренях. У ураженої куща спостерігається пожовтіння і в'янення листя, а ще вони дуже швидко темніють. Допомогти куща можна тільки тоді, коли поява гнилі було помічено на ранній стадії. Кущ викопують, вирізують загнили ділянки і висаджують на інше місце.

Ще квітці можуть нашкодити виноградні слимаки і равлики. Їх збирають руками з ранку до обіду, а потім кущ обприскують спеціалізованим ядохимикатом.

Якщо кущ вразить іржастий грибок, то зріжте всю хвору листя і обприскати рослину фунгіцидну засобом. Обробляють кущ у денний час, так як до вечора його листя повинні бути сухими. Якщо освітлення на ділянці буде надмірно інтенсивним, то на листі утворюються плями коричневого відтінку і сухі ділянки. Пересадіть квітка в тінь.

Роджерсия в ландшафтному дизайні

Роджерсия дуже ефектна навіть без квітів. Її можна вирощувати як поодиноко, так і в групах. Для неї відмінно підходять тіньові сади (ділянка саду, що знаходиться в тіні). Така багаторічна рослина чудово виглядає поряд з ялівцем або папороттю. А ще воно дуже ефектно виглядає поряд з невисокими рослинами (астильба, epimedium, страусник і тиарелл), карликовими деревами і хвойними кущами.

Великі суцвіття роджерсии можуть стати яскравим акцентом всієї композиції, а на фоні густого листя будуть чудово виглядати нарциси, хости та іриси. Її можна вирощувати на клумбах, у рокаріях, кам'янистих садах, а ще цю рослину використовують для солітерних посадок.

Види роджерсии з фото

На сьогоднішній день фахівці часто сперечаються про те, скільки ж усього видів роджерсии існує. Всього описаних і офіційно визнаних видів 5. А різняться вони між собою забарвленням, формою і будовою листових пластин. У кожного виду налічується кілька десятків сортів:

Роджерсия стополистная, або подофилловая (Rodgersia podophylla)

У природних умовах цей вид можна зустріти на території Кореї, Китаю і Японії. До складу листової пластини входить від 5 до 7 листочків з великими щербинами на кінчиках. У весняний час у період розкриття листя пофарбовані в коричнево-червоний відтінок. Через якийсь час цей відтінок стає більш бронзовим. А ближче до осені листя знову забарвлюється в той же відтінок, що і під час розкриття.

Цей вид роджерсии є найбільш великим, у висоту він може досягати до 1,6 м. Під час цвітіння, яке починається в другій половині червня, на кущах утворюються розгалужені суцвіття, що складаються з кремово-білих квіточок.

Роджерсия бузинолистная (Rodgersia sambucifolia)

Даний вид, який родом з провінцій Китаю Сичуань і Юньнань, відноситься до числа найбільш поширених, при цьому він відрізняється своєю невибагливістю. Дорослий кущ у висоту може досягати близько 0,6 м. Його великі листові пластини мають бронзовим відливом. Листя цього многолетника протягом усього його життя не змінює своє забарвлення і залишається зеленою. На кількість листових пластин на кущі впливає вік рослини, а також умови зростання. Іноді на одній рослині може сформуватися до 13 листових пластин. Цвітіння цього виду спостерігається в липні. Запашні дрібні квіточки зібрані у великі розгалужені суцвіття. Забарвлені квітки в білий колір, проте через деякий час він змінюється на зеленувато-коричневий.

Роджерсия периста (Rodgersia pinnata)

У даного виду листові пластини можуть мати різну форму, у зв'язку з цим його нерідко плутають з іншими видами. Характерною рисою цього виду є великі листові пластини з виразно помітними прожилками, розташовані на черешку хаотично наче пір'я. Ближче до осені забарвлення листя змінюється на бронзово-червоний. Черешки можуть бути коротенькими, завдяки цьому кущ зовні схожий з пальмою. У липні під час цвітіння на рослині утворюються рожево-білі суцвіття. Даний вид найбільш стійкий до посухи. У висоту кущ може досягати близько 0,7 м.

Популярним сортом даного виду є роджерсия шоколад вінгс. Його цвітіння триває з червня по вересень. При цьому великі запашні суцвіття зовні схожі з суцвіттями каштана.

Роджерсия конскокаштанолистная (Rodgersia aesculifolia)

У природі цей вид можна зустріти в Китаї в гірських соснових лісах, причому він зустрічається на висоті до 2900-3000 метрів над рівнем моря. Листя такого виду зовні схожа з листям кінського каштана. У неї немає черешків, при цьому забарвлення у листових пластин більш зелений, якщо порівнювати це рослина з іншими видами роджерсии. Цвітіння починається в червні, при цьому на кущі утворюються рожево-білі або рожеві квітки, зібрані в суцвіття. У висоту кущ може досягати близько 100 див. Він прекрасно росте і в тіні, і на сонячних ділянках, але тільки якщо його своєчасно поливають.

Роджерсия непальська (Rodgersia nepalensis)

Від інших видів ця рослина відрізняється формою листових пластин: черешок у них подовжений, а також добре помітні зазублини на кромках. Листові пластини на стеблі розташовуються на великій відстані один від одного і можуть бути пофарбовані в різні відтінки світло-жовтого або зеленувато-синього кольору. Густі пірамідальні суцвіття складаються з квіток лимонного або зеленуватого забарвлення. Ця рослина зустрічається в природі досить рідко, при цьому воно вважається одним з найефектніших видів роджерсии: кущ прикрашають глянцеві листові пластини незвичайної форми.

Корисні поради

  1. При посадці коріння заглиблюють в грунт не більше, ніж на 60 мм.
  2. Замульчувати грунт можна соломою або лушпинням соняшнику.
  3. Опадання квіток і листя може бути пов'язано з недостатньою поливом. Відрегулюйте режим поливу.
  4. У жаркі посушливі періоди кущі регулярно поливають, а також зволожують з обприскувача (до вечора краплі на листі повинні висохнути).
  5. Посипте поверхню грунту навколо кущів подрібненої шкаралупою яєць або деревною золою, тоді слимаки не зможуть до них підібратися.