Крес-салат

Їстівне трав'яниста однорічна або дворічна рослина крес-салату (Lepidium sativum), ще іменоване водяний крес, або блощичник посівної, є видом роду Блощичник родини Хрестоцвіті. Його батьківщиною вважається Іран, однак на сьогоднішній день в диких умовах його можна зустріти на території Єгипту, Ефіопії, а ще в Азії (від Пакистану до східного узбережжя Середземного моря). На території сучасного Середземномор'я культивуванням крес-салату займалися вже в стародавні часи. З часом обробітком культури почали займатися і на всій європейській території.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Насіння висівають у відкритий грунт в березні–вересні. У кімнатних умовах посів насіння проводять в жовтні–березні. Розсаду висаджують у відкритий грунт з другої половини квітня до середини травня.
  2. Освітленість. Добре росте на сонячному місці і в невеликому затіненні.
  3. Грунт. Земля може бути будь-який, головне, щоб вона була живильним і помірно вологої, слабокислою або нейтральною.
  4. Полив. Зволожувати грунт треба систематично. При вирощуванні у відкритому грунті в посушливий період полив проводять кожен день.
  5. Добрива. Дану культуру не підгодовують. Всі необхідні добрива вносять у ґрунт під час підготовки ділянки до посадки розсади або до посіву.
  6. Розмноження. Насінням.
  7. Шкідливі комахи. Хрестоцвіті блішки.
  8. Захворювання. Чорна ніжка та інші гнилі.
  9. Властивості. Відноситься до дієтичних рослинам.

Особливості крес-салату

Висота крес-салату варіюється від 0,3 до 0,6 м. Кущ володіє простим коренем, а також голою листям і пагонами зеленувато-сизого забарвлення. Нижні листові пластини единождыперистораздельные і дваждыперистораздельные, середні ― триждыперистораздельные, а верхні ― цільні, лінійної форми. Забарвлення квіток може бути рожевим або білим. Плід ― стручок. Цвітіння спостерігається в червні або липні. Культивують крес-салат як у кімнатних умовах, так і у відкритому ґрунті.

В домашніх умовах вирощувати його дуже легко. Садівники вважають водяний крес найбільш невибагливою рослиною, яке прекрасно росте на підвіконні:

  1. Перший урожай можна буде зібрати всього через 15 днів після того, як здадуться сіянці.
  2. Короткий світловий день йому не шкодить, а ще він прекрасно росте в невеликій півтіні.
  3. Для посадки такого рослини можна взяти будь-яку ємність.
  4. Насіннєвий матеріал можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині хоч влітку, хоч взимку.

Посадка крес-салату на розсаду

В який час сіяти на розсаду

Якщо у вас немає можливості вирощувати крес-салат у відкритому грунті, тоді його можна вирощувати в кімнатних умовах протягом усього року, при цьому висів насіння проводять регулярно з інтервалом в 1-1,5 тижня. Проте якщо у вас є ділянка землі, то посів насіння можна проводити безпосередньо у відкритий ґрунт систематично з березня по вересень, а при бажанні в жовтні–березні ростити його в кімнатних умовах.

При культивуванні на підвіконні рекомендується чергувати різні сорти водяного кресу, в цьому випадку у вас постійно буде свіжа смачна зелень, містить велику кількість вітамінів.

Особливості вирощування з насіння

Для культивування цієї рослини в домашніх умовах потрібно вибрати ємність, висота якої повинна бути дорівнює 8-10 сантиметрів. Висів насіння можна провести у підготовлену грунтосуміш або їх рівномірно розподіляють на поверхні вологої вати, фільтрувальної або промокального паперу. Є дачники, які культивують крес-салат в одному великому горщику по сусідству з іншими овочевими культурами і зеленню. Кучеряве сорти салату виглядають дуже привабливо в таких змішаних посадках.

Вирощування крес-салату на підвіконні

На дно обраної ємності (лотки, ящики, горщика або контейнера) треба укласти шар субстрату або вати, товщина якого повинна бути від 20 до 40 мм. Наповнити ємність можна кокосовим волокном, губкою, вермікулітом, тирсою, готової землесумішшю для квітів або розсади. Городню землю в цьому випадку використовувати не рекомендується, так як вона може бути заражена яйцями хрестоцвітної блошке, яка може нанести сильний шкоди крес-салату. Насіннєвий матеріал рівномірно розподіляють по поверхні субстрату і присипають тоненьким шаром живильного ґрунтосуміші. Посіви поливають з пульверизатора, вкривають зверху склом (плівкою) і прибирають в темне місце до того моменту, як здадуться сіянці. Після появи перших паростків укриття прибирають, а ємність переносять сонячне місце. На даному етапі розвитку сіянців, вирощених у домашніх умовах, їм потрібна температура повітря близько 6-8 градусів справа в тому, що в прохолоді у рослинок формується міцна коренева система. Після того як у сходів виросте перша справжня листова пластина, їх переставляють в тепле місце, де буде не вище 15 градусів. Якщо ж розсаду тримати в теплі, то вона стане витягнутої, источенной і, врешті-решт, виляжеш. Горщик з сіянцями кожен день повертають на 180 градусів, у цьому випадку рослинки зможуть отримувати рівномірне освітлення.

Крес-салат відноситься до рослин, яким потрібен тривалий світловий день. Проте якщо він буде коротким, то це не відіб'ється негативно на розвитку кущів, так як дана культура надзвичайно скоростигла. У зв'язку з цим при вирощуванні на підвіконні додатково досвічувати її не потрібно. Після того, як висота рослинок буде дорівнює 8-10 сантиметрам, зріжте їх ножицями і використовуйте для приготування корисних страв.

Полив

При вирощуванні водяного кресу в домашніх умовах його обов'язково систематично зволожують з пульверизатора, а також своєчасно поливають. Не можна допускати пересушування субстрату або щоб вологість повітря була надмірно низькою, так як це вкрай негативно відбивається на кущиках. Вони починають стрімко старіти, їх листя стає грубою, а в її смаку з'являється гірчинка, стебло витягується, і починається стрілкування. У зв'язку з цим фахівці рекомендують не ставити посіви поруч із приладами опалення.

Добриво

Перше підживлення сечовиною проводять під час формування у сходів першої цієї листової пластини, для цього готують поживний розчин, що складається з 10 л води і 25 грам карбаміду. Таку підгодівлю проводять по листу. Коли пройде 7 днів, пролийте грунтосуміш розчином, що складається з 10 л води, 10 г калієвої солі, такої ж кількості сірчанокислого амонію і 20 грам суперфосфату. Після того, як урожай буде зрізаний, субстрат знову поливають комплексної підгодівлею, завдяки цьому відростаючих сходи будуть забезпечені поживними речовинами. Підгодувати крес-салат можна і рідким добривом Веселка, для цього готують поживний розчин слабкої концентрації.

Вирощування крес-салату у відкритому грунті

Посадка

У відкритий ґрунт посів насіння крес-салату проводять з середини квітня до другої половини травня (залежно від кліматичних умов регіону). Наприклад, в Підмосков'ї посів проводять пізніше, ніж в Молдові та Україні, але раніше, ніж у Сибіру. Приступити до висіву насіння можна тільки в тому випадку, якщо грунт на ділянці відтане на глибину не менше 40 мм, а повітря прогріється до 6-8 градусів. Для культури підходить і підзимовий посів, він проводиться в жовтні до того, як почнуться заморозки.

Для культивування водяного кресу рекомендується вибрати ділянку з грунтом нейтральної або слабокислої реакції, при цьому кращими його попередниками є: цибуля, картопля, буряк та інші коренеплоди. Для вирощування культури не підходять тільки ті ділянки, на яких до неї вирощувалися представники сімейства Капустяні. Буде дуже добре, якщо ділянка в ранковий час буде освітлений сонцем, а в полуденний годинник затінений. Підготовкою ділянки слід зайнятися в осінній час, для цього проводять його перекопування і вносять у грунт 20 грам суперфосфату, 5 кг перепрілого гною і 15 грамів хлористого кальцію з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки. У весняний час безпосередньо перед посівом у ґрунт рекомендується внести сірчанокислий амоній.

Висів насіннєвого матеріалу проводять у борозенки, глибина яких не повинна бути більше 0,5–1 см, при цьому відстань між рядами повинна бути від 10 до 20 сантиметрів. Сіянці крес-салату здатні перенести зниження температури до мінус 5 градусів, тому хвилюватися, що вони вимерзнуть, не потрібно.

Основні правила вирощування

Виростити культуру на своїй ділянці дуже просто. Головне, пам'ятайте, що для нормального росту і розвитку кожної рослинки потрібна площа живлення приблизно 10 квадратних сантиметрів. У зв'язку з цим густорастущие сіянці треба обов'язково прорідити, інакше листя у них буде дрібної, а ще збільшується ймовірність ураження грибковими захворюваннями. Коли кущики будуть политі, акуратно неглибоко взрыхлите поверхню грунту між ними, при цьому приберіть всю бур'янисту траву, що є на ділянці.

Якщо для вирощування такої зелені був обраний притененный ділянку, тоді ростити його там можна буде до самої осені, при цьому регулярно проводять підсів насіння в міжряддя (в середньому 1 раз в 5-7 днів). Якщо ж ділянка сонячний, то культивування крес-салату закінчується з настанням спекотних днів, тому що із-за високої температури повітря починається стрілкування кущів. Знову зайнятися вирощуванням культури на добре освітленій ділянці можна лише в серпні.

Полив

При вирощуванні на грядці водяний крес поливають регулярно. Під час посушливого періоду рясний полив проводять кожен день, тим більше в літній час. Якщо регулярно йдуть дощі, тоді кількість поливів скорочують до одного в три доби. А під час затяжних дощів ділянка не поливають зовсім, тому що з-за великої кількості води в ґрунті кущики стають крихкими, і їх вражають грибкові захворювання. У тому випадку, якщо рослині буде бракувати вологи, це негативно позначиться на його смак, а ще стане причиною стрілкування кущів та ураження їх шкідливими комахами.

Добриво

Підгодовувати культуру треба з великою обережністю, тому що з моменту посадки до збору врожаю проходить дуже мало часу, за який нітрати не встигають переробиться. У зв'язку з цим фахівці радять, внести добрива в грунт під час підготовки ділянки до посіву або посадки. У тому випадку, якщо до висіву крес-салату в грунт, ви не встигли внести в нього добрива, то підгодовувати рослинки потрібно вкрай рідко і використовують для цього живильний розчин дуже слабкої концентрації.

Що можна вирощувати після крес-салату

На тій ділянці, де росли зелені культури, можна вирощувати бобові, цибуля, огірки, помідори і картопля. Так як у водяного кресу з представниками сімейства Капустяні загальні хвороби та шкідники, їх не рекомендується висаджувати на даній ділянці протягом декількох років.

Шкідники і хвороби крес-салату

Хвороби крес-салату

Так як дозрівання крес-салату відбувається дуже швидко, він просто не встигає захворіти. Принаймні, на ділянці не спостерігається масового ураження кущів. Однак якщо в ґрунті постійно застоюватися рідина, із-за цього сіянці можуть захворіти чорною ніжкою, а під час тривалих дощів на кущиках нерідко з'являється гниль. Уражені рослини краще викопати і знищити, при цьому можна посіяти крес-салат знову, але вже на іншій ділянці. Обприскувати кущики фунгіцидними препаратами не рекомендується, так як тим самим ви можете завдати шкоди своєму організму.

Шкідливі комахи

Найбільшу небезпеку для культури є хрестоцвіті блішки, яка може зашкодити всім представникам родини Хрестоцвіті. Для того щоб очистити ділянку від шкідника, в погожий спекотний день кущики обробляють відваром тютюну або запилюють тютюновим пилом. Для того, щоб уникнути цієї шкідливої комахи на ділянці, треба суворо дотримуватись правил сівозміни і розміщувати ділянки з Капустяними культурами подалі один від одного.

Види і сорти крес-салату

Налічують всього три види крес-салату садового, іменовані сортоформами:

  1. Цельнолистный. Цей вид об'єднує широколисті пізні сорти з великою горизонтальною розеткою, що у висоту досягає 5-6 сантиметрів, а в поперечнику ― 19-21 сантиметри. До кращих сортів відносять: Дукат, Цельнолистный і Широколистий.
  2. Кучерявий, чи кучерявий. Середнього терміну дозрівання або скоростиглі сорти з не дуже великими полуприподнятыми або піднятими розетками, в діаметрі досягають близько 17 сантиметрів, які складаються з сильно порізаних листових пластин. Найбільшою популярністю користуються сорти Ажур, Кучерявий, Кучерявий кресс, Файн Керлд, Гартен Краузе.
  3. Посівний, або перисторассеченный. Сорти, що відносяться до даного виду, знаходяться в проміжку між кучерявим і цельнолистными сортами. Слабо розсічені листкові пластини зібрані в полуприподнятую велику розетку. Найбільш часто городники вибирають такі сорти, як: Вузьколистий, Забава, Данський, Курлед, Екстра Керлд, Броуд Ліф.

Властивості крес-салату: шкода і користь

Лікувальні властивості крес-салату

Відомо, що на 90 відсотків водяний крес складається із структурованої рідини, яка насичує клітини організму людини вологою. Крім рідини в складі такої рослини присутні складні вуглеводи, білки, жири і клітковина. У ньому міститься дуже багато вітамінів, більше навіть ніж в апельсині. Приміром, у склад пагонів та листя входять вітаміни A, E, K, C, вітаміни групи B (фолієва кислота, ніацин і холін). Ще у водяному крессе присутні і різні мінерали, а саме: калій, селен, магній, марганець, цинк, фосфор, мідь, кальцій і залізо.

Фахівці радять включити крес-салат в свій щоденний раціон, завдяки цьому можна значно знизити ризик розвитку простатиту, катаракти та злоякісних пухлин. Також він рекомендований до вживання людям, що мають захворювання щитовидної залози, тому що в ньому міститься йод. Культуру використовують при лікуванні нирковокам'яної і жовчнокам'яної хвороби, і при хворобах дихальних шляхів, ще її застосовують при порушеннях сну, нервових розладах і депресіях. А ще ця рослина здатне усунути больові відчуття і набряки при запаленні суглобів. При авітамінозі у весняно час крес-салат так само дуже корисний.

У нетрадиційній медицині сік водяного кресу використовується при недокрів'ї, кашлі, цинзі, а ще для полоскання хворого горла і для зміцнення імунної системи організму. Подрібнений корінь використовують зовнішньо при збільшенні передміхурової залози, а ще для лікування ран. Також з кореня роблять мазі, які застосовують при алергії, корості і золотусі. З такого рослини роблять порошок, який може замінити гірчичники.

Протипоказання

Незважаючи на всю користь водяного кресу, фахівці не рекомендують, в добу з'їдати більше трьох великих ложок рубаної зелені, в іншому випадку це може привести до проблем з травленням і нирками. Його не рекомендується їсти при колітах, гастритах і дуоденіту. Використовувати ж засоби, виготовлені на його основі, можна всім, так як протипоказань у цьому випадку не виявлено.