Рукола

Трав'яниста однорічна рослина рукола (Eruca sativa), або індау, або гірчична трава, або рокет-салат, або гусеничник-посівний, або аругула, або эрука, є представником роду Індау сімейства Капустяні. В природних умовах воно зустрічається на території Азії (Індії, а також від Малої до Середньої Азії), в Центральній і Південній Європі, а в північній частині Африки. Масовим культивуванням рукколи займаються в Італії, однак вона користується популярністю і в інших країнах, наприклад, в Америці і в північній частині Європи. З давніх пір дана культура вважалася афродизіаком, а перші згадки про неї датуються першим століттям до нашої ери. В Єгипті рукколу клали в горохові і квасолеві страви для поліпшення смаку, при цьому в Стародавньому Римі її використовували як пряність, додаючи до страв з м'яса і овочів. На сьогоднішній день вчені з'ясували, що ця рослина володіє унікальними лікарськими властивостями.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Висів насіння у відкритий ґрунт проводиться у квітні, а на розсаду ― у перші дні березня. Розсаду висаджують у відкритий грунт в квітні.
  2. Освітленість. У ранковий час потребує розсіяному світлі, а в другій половині дня ― у затіненні.
  3. Грунт. Він повинен бути поживним, не надто сухим, нейтральних або слабколужних.
  4. Полив. Потребує систематичного часто поливі, стежте за тим, щоб грунт на ділянці завжди був трохи влажноватым (не сирим). У посушливий і жаркий період поливати потрібно кожен день.
  5. Добриво. Підгодовувати не треба, однак протягом сезону поверхню грядки кілька разів мульчують шаром старого торфу або перегною.
  6. Розмноження. Насінням.
  7. Шкідливі комахи. Капустяні молі і хрестоцвіті блішки.
  8. Захворювання. Фузаріоз і пероноспороз.
  9. Властивості. Цю рослину відносять до дієтичних, в ньому міститься велика кількість біологічно активних речовин і вітамінів.

Особливості руколи

Висота рукколи варіюється від 0,3 до 0,6 м. На прямому ветвистом стеблі є слабке опушення. Соковиті листові пластини, як правило, розсіяно-волосисті, але бувають і голі, вони володіють специфічним горіховим запахом. Нижня листя має розсічену або ліровидно-перистораздельную форму з зубчастими частками по крайці. Рідкісні довгі гроновидні суцвіття утворюються в травні, до їх складу входять світло-жовті або насичено-жовті квітки з прожилками фіолетового забарвлення. Плід представляє собою стручок, в якому в 2 ряду розміщуються насіння світло-коричневого або блідо-бурого кольору.

Посадка рукколи на розсаду

В який час сіяти

Рукколу вирощують з насіння, при цьому використовують розсадний, так і безрассадный спосіб. У Підмосков'ї і в регіонах з більш теплим і м'яким кліматом висів насіння проводять безпосередньо у відкритий грунт в квітні. У районах, де навесні досить прохолодно, вирощувати таку культуру рекомендуються через розсаду, при цьому висів насіння проводять на початку березня.

Посів

Заповнити ємності для посіву можна ґрунтом з тієї ділянки, на якому потім буде вирощуватися рукола. Але пам'ятайте, що перед висівом грунт обов'язково дезінфікують, для цього його проливають тільки що скипіла водою або прожарюють у духовій шафі. Також для заповнення ємностей при бажанні можна використовувати покупну готову грунтосуміш для овочевої розсади. Коли до посіву залишиться 2-3 год насіннєвий матеріал заливають рожевим розчином перманганату калію. Глибина обраного шухлядки або контейнера повинна бути не менше 10 сантиметрів, його заповнюють підготовленим грунтом, яку попередньо зволожують. Вирівняйте її поверхню і рівномірно розподіліть на ній насіння, дотримуючись дистанцію між ними від 15 до 20 мм, Зверху їх присипають сантиметровим шаром піску, після чого посіви переносять в добре освітлене місце, при цьому накривати їх зверху не потрібно.

Догляд за сіянцями

При сприятливих умовах сіянці з'являються дружно і всього через 3-5 днів після посіву. Доглядати за розсадою дуже просто, для цього її систематично рясно поливають і розпушують поверхню грунту біля кущиків. Пікіровку проводять після того, як у рослинок сформується по дві справжніх листової пластини. Для цього їх висаджують по 2 штуки в торф'яні горщики або сходи можна пересадити в більш великий ящик, при цьому дистанція між ними повинна бути від 10 до 15 сантиметрів, при ширині міжрядь ― від 25 до 30 сантиметрів. Досвідчені городники стверджують, що завдяки такій просторій посадці листя у дорослих кущиків буде володіти насиченим характерним запахом і смаком.

Вирощування рукколи на підвіконні

Для того щоб корисна свіжа зелень була у вас і взимку, рукколу можна вирощувати в кімнатних умовах. Для висіву насіння використовують грунтосуміш нейтральної або слаболужної реакції, для її приготування треба з'єднати перегній, дернову землю і пісок (2:2:1). Перш ніж приступитися до посіву, землесуміш піддають дезінфекції, для цього її проливають тільки що скипіла водою або поміщають в духову шафу для прожарювання.

Для посіву рукколи можна використовувати контейнери або ящики, однак якщо її посадити в горщик, то вона не тільки буде радувати вас свіжою зеленню, але і стане прикрасою будь-якої кімнати. Візьміть ємність, на дні якої є отвори для дренажу, на її дні укладіть шар гальки, шматочків цегли або керамзиту товщиною 20-30 мм. Потім ємність заповнюють зволоженою грунтовою сумішшю, її поверхню вирівнюють і трохи ущільнюють, після чого проводять висів насіння (точно так само, як при посіві на розсаду).

Полив

При вирощуванні рукколи в кімнатних умовах її треба систематично й часто поливати (1 раз на дві доби), так як грунтосуміш в ємності весь час повинна бути трохи вологим. Також кущики треба регулярно зволожувати чистою водою з пульверизатора. І пам'ятайте, що якщо рукола буде відчувати нестачу воду, то смак її листя стане гіркуватим.

Проріджування

Поверхню субстрату близько кущиків обов'язково систематично обережно розпушують. Після того, як з моменту появи сіянців пройде 7-10 днів треба буде їх прорідити, при цьому висмикують всі слабкі й самі низькі рослинки, з них можна приготувати смачний салат. Температура, при якій гірчична трава на підвіконні росте і розвивається краще всього ― близько 18 градусів.

Добриво

Якщо кущики ростуть в насиченою поживними речовинами грунтосумішей, то їх можна не підгодовувати. Але деякі городники стверджують, що їх все-таки потрібно підживити азотними добривами. Для приготування живильної суміші береться 10 грам ферментованого коров'яку або курячого посліду і розбавляється водою в 10-15 разів. Отриману суміш з'єднують з 10 л води і все добре перемішують. Так як період дозрівання у культури короткий, то підгодовувати її мінеральними добривами або гноєм не рекомендується, тому що з-за цього в листі можуть зібратися токсини.

Вирощування рукколи у відкритому грунті

Садіння у відкритий грунт

Розсаду рукколи висаджують у відкритий грунт в квітні після того, як повітря прогріється до 9-10 градусів. Добре освітлений відкритий ділянку для її вирощування не підходить, як і затінене місце. Для її посадки ідеально підходить ділянку, який до полудня добре освітлений, а потім приблизно до 16 годин знаходиться в півтіні.

Краще всього така культура буде рости на нейтральному або слаболужному грунті. Добрими попередниками для неї є помідори, картопля, морква, а ще гарбузові та бобові культури. А на тих ділянках, де до рукколи вирощувалися представники сімейства Капустяні, а саме, різні види капусти, редька, редиска, бруква, хрін, ріпа і дайкон, рукколу не можна вирощувати не менше трьох років. При вирощуванні розсади в торф'яних горщиках, її высажают в грунт прямо в них. А якщо для її посадки був обраний ящичок, окремий стаканчик або контейнер, то рослинки акуратно витягують з них разом з великою земляною грудкою. При висадці розсади дотримуються схеми 10х30 сантиметрів. Не забудьте перед висадкою зволожити підготовлені ямки. А коли рослинки будуть посаджені, їх обов'язково добре поливають.

Рукола є морозостійким рослиною, і їй не страшні заморозки до мінус 7 градусів. Однак якщо очікується більш сильний заморозок, тоді грядку на ніч слід накрити плівкою, яку вранці прибирають. Замість плівки кожна рослинка можна накрити обрізаної пластикової пляшкою.

Основні правила догляду

Вирощують рукколу у відкритому грунті приблизно так само, як і салат. Для цього їй забезпечують своєчасний полив, прополювання, а також розпушування поверхні грунту в міжряддях і навколо кущів. Якщо посадки надмірно густі, їх обов'язково проріджують, в іншому випадку характерний запах і смак листя стає менш вираженим. Слід пам'ятати про те, що в літні місяці під час тривалого посушливого спекотного періоду кущики можуть почати цвісти, а це вкрай негативно позначається на смаку листя.

Як поливати

Головне правило успішного вирощування гірчичною трави на ділянці ― це волога і пухкий грунт. У зв'язку з цим поливати кущі треба регулярно, часто і рясно. Також особливу увагу приділяють і рыхлениям, які проводяться щоразу після того як пройде дощ або грядка буде полита, одночасно з ним і проводять прополювання. Під час тривалого жаркого посушливого періоду частоту поливів збільшують і зволожують ділянку кожен день. Поливати рукколу можна методом дощування або по поверхні грунту прокладають шланг і добре заливають міжряддя великою кількістю води.

Збір врожаю

Зривати листя на їжу можна після того, як її висота досягне 10 сантиметрів. Якщо ж вона переросте, то стане грубою і втратить свої смакові якості. Від появи сіянців до першого збору врожаю проходить від трьох до п'яти тижнів.

Підгодівля

Підгодовувати культуру не потрібно. Однак щоб підвищити поживність грунту, його рекомендується кілька разів за сезон замульчувати тонким шаром перегною або старого торфу.

Що можна вирощувати після руколи

Практично кожен городник або садівник намагається дотримуватися правил сівозміни, які дуже важливі для підтримання здоров'я культур. Тому слід знати, що рукола є добрим попередником для гарбузових і бобових культур, а ще картоплі і моркви. А ось хрестоцвіті на даній ділянці не можна вирощувати не менше трьох років, так як вони мають з руколою загальні захворювання і шкідників.

Шкідники і хвороби руколи

Захворювання

Якщо рукола буде вражена пероноспорозом (несправжньої борошнистої росою), то на її листових пластинках утворюються плями бурого забарвлення. Якщо ж кущ вразить фузаріоз, то його листя пожовтіє, при цьому її судинна система стане коричневою або чорною. Дорослі хворі кущі вже не вилікувати, тому їх викопують і спалюють, а для посадки нової рукколи вибирають іншу ділянку, при цьому грунт на ньому готують з особливою ретельністю. В цілях профілактики даних хвороб треба дотримуватися правил сівозміни та своєчасно видаляти з ділянки бур'янисту траву.

Шкідливі комахи

При вирощуванні у відкритому ґрунті на кущах може оселитися капустяна міль, але найбільшу небезпеку для культури, як і для всіх представників сімейства Капустяні, є хрестоцвіті блішки. Обидва цих шкідника вигризають у листках діри.

Для того щоб не допустити появи блішки на грядці з руколою відразу ж після того, як розсада буде висаджена на ділянку, її вкривають нетканим матеріалом (наприклад, агроспаном). Також рослинки можна зверху посипати меленим червоним перцем, тютюновим пилом або деревною золою. Для позбавлення від капустяної молі кущики рекомендується обприскувати настоєм полину, а ще бадилля помідорів або картоплі. В цілях профілактики під час підготовки ділянки до посадки, його треба обов'язково перекопати.

Види і сорти руколи

Серед усіх видів рукколи зустрічаються як однорічники, так і дворічники. При вирощуванні дворічного виду його корінь прекрасно зимує в грунті, а з настанням весни у нього виростає соковита зелень. Найбільшою популярністю користується такий дворічник, як рукола Пасьянс: цей сорт середньостиглий, кущик заввишки сягає близько 20 сантиметрів, середньої величини розсічені листкові пластини лировидной форми по крайці мають надрізи, смак у них горіхово-гірчичний. Період дозрівання такого сорту від 35 до 45 діб.

До найбільш популярним однорічним сортів відносяться наступні:

  1. Дивина. Висота кущика у такого середньостиглого сорту близько 20 сантиметрів, листя має лировидной формою. Тривалість дозрівання такого сорту від 22 до 25 діб.
  2. Стріли Купідона. У цього сорти середнього строку дозрівання висота кущиків може варіюватися від 0,2 до 0,3 м. Листя вузенька і довга, а квітки жовтуваті. Період дозрівання ― від 35 до 38 доби.
  3. Оліветті. Ранньостиглий сорт з кущами висотою від 15 до 20 сантиметрів. Смак соковитою листя горіхово-гірчичний, в ній міститься велика кількість вітамінів, каротину і ефірних масел. Сорт дозріває за 20-25 діб.
  4. Рокет. Висота кущів у цього раннього сорту від 15 до 20 сантиметрів. Темно-зелені перисто-розсічені листкові пластини відрізняються гірчично-горіховим смаком. Тривалість дозрівання ― від 20 до 25 діб.
  5. Покер. Даний ранньостиглий сорт має кущики висотою близько 20 сантиметрів. Великі листові пластини відрізняються гірчичним злегка солодкий смак, забарвлення квіток світло-кремовий. Період дозрівання ― 22-28 діб.
  6. Вікторія. Пишні невисокі кущики мають листя дієтичного смаку, в якій міститься велика кількість вітамінів. Тривалість достигання ― 20-25 діб.
  7. Спартак. Висота кущів у цього раннеспелого дієтичного сорти близько 22 сантиметрів. У пряної листі міститься велика кількість ефірних масел і вітамінів. Дозрівання сорту триває від 20 до 25 діб.

Ще популярними сортами рукколи є такі, як: Сицилія, Корсика, Ейфорія, Таганська Семко і Рококо.

Властивості рукколи: шкода і користь

Лікувальні властивості руколи

Знахарі з давніх часів застосовували масло рукколи при лікуванні фурункулів, розтягувань, ударів і головних болів. На сьогоднішній день дана культура широко використовується для догляду за проблемною шкірою, при лікуванні дерматиту, а ще для відбілювання веснянок і видалення пігментних плям. У складі цієї рослини міститься вітамін а (бета-каротин), вітаміни групи B, вітамін C, K і E, а також цинк, селен, магній, марганець, мідь, фосфор, натрій і залізо. За рахунок біологічної активності така рослина благотворно впливає на процеси травлення та на роботу органів ШКТ. Воно підвищує кількість гемоглобіну в крові, а рівень цукру знижує, бореться з патогенними бактеріями і вірусами, благотворно впливає на імунітет і бере участь у регуляції водно-сольового обміну. Так як в його складі присутній вітамін К, який підвищує згортання крові і прискорює загоєння ран, його рекомендується вживати тим, у кого є венозний захворювання або підвищений артеріальний тиск.

Рукола відрізняється сечогінну, лактогонние і відхаркувальну дію. Американські фахівці успішно використовують її при терапії гастриту і виразки шлунка, так як вона сприяє захисту і зміцненню стінок шлунка. Вона також входить в число дієтичних продуктів, так як до її складу входить дуже багато клітковини. Людям, які дотримуються суворої дієти, фахівці радять включати рукколу в щоденний раціон, так як вона допомагає зберігати працездатність і енергію протягом всього дня. Ще гірчична трава хороша тим, що в ній міститься дуже мало калорій, так, на 100 грамів продукту доводиться всього 25 кілокалорій. Гірчична олія, що входить до складу рукколи, сприяє зміцненню волосся, поліпшення їх структури та запобігання їх випадіння.

Протипоказання

Так як в руколі міститься велика кількість фітонцидів, вона може стати причиною розвитку алергічних реакцій. У зв'язку з цим якщо ви не переносите редьку або ріпу, то краще гірчичну траву вам не їсти. Не слід їсти занадто багато рукколи людям з дискінезією жовчовивідних шляхів, із захворюваннями нирок, з колітом, з гастритом з підвищеною кислотністю, а також під час вагітності та годування груддю. Також вона не принесе особливої користі тим, хто страждає від аутоімунного захворювання або подагри. Якщо ж ви не маєте явних протипоказань до вживання рукколи в їжу, то перш ніж готувати з неї салат, переконайтеся в тому, що вона вирощувалася в екологічно благополучному районі, де в ґрунті не міститься велика кількість солей важких металів.