Яровий часник

Трав'яниста багаторічна рослина часник (allium sativum) є видом, що належать до роду Цибуля сімейства Амариллісові. Його батьківщиною є Середня Азія. Вперше його почали культивувати в горах Узбекистану, Таджикистану, Туркменії, північній частині Ірану, в Афганістані і Пакистані. Вченими було доведено, що часник стався від цибулі длинноостроконечного. Часник користується популярністю у всіх країнах, його цінують за гострий смак і незвичайний різкий запах. Однак він популярний не тільки у кулінарів, його також використовують в медицині, так як з давніх пір відомо про те, що ця рослина володіє цілющими властивостями.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Часникові зубки висаджують у відкритий грунт на початку весняного періоду після того, як грунт прогріється до 5-7 градусів.
  2. Освітленість. Потребує великої кількості яскравого сонячного світла.
  3. Грунт. Підходить поживна окультурена суглинний або супіщаний грунт нейтральної реакції.
  4. Полив. Під час активного росту надземної частини часнику його поливають часто і рясно. З середини і до кінця вегетаційного періоду полив скорочують до помірного, а якщо регулярно йдуть дощі, то грядку і зовсім можна не поливати.
  5. Добриво. Першу підгодівлю проводять спочатку зростання листя, а повторне ― через половину місяця, і використовують для цього азотовмісна добриво, наприклад, розчин пташиного посліду (1:12) або коров'яку (1:10), також можна взяти настій трави. Під час формування зубков, яке спостерігається в останні дні червня або перші ― липня, рослини підживлюють деревною золою. Підгодовувати часник не рекомендується великою кількістю мінеральних добрив. У середині серпня всі підгодівлі припиняють.
  6. Розмноження. Вегетативне (зубками).
  7. Шкідливі комахи. Цибульні мухи, трипси, молі, скрытнохоботники, журчалки, стеблові нематоди, кореневі кліщі і чотириногі часникові кліщі.
  8. Захворювання. Чорна цвіль, фузаріоз (гниль донця), пероноспороз (несправжня борошниста роса) і біла гниль.

Особливості ярого часнику

У часнику є злегка плеската округла луковичка, яка володіє складною будовою: в пазухах лусок формується 2-50 діток, які покриває жорстка шкіряста луска. Ці дітки в народі іменують часточками або зубками. Довгасті зубки у перерізі мають трикутну форму, вони товщають до центру і мають опуклу зовнішню поверхню. Криючі луски у часточок можуть бути пофарбовані в блідо-жовтий, білий, темно-фіолетовий або фіолетово-рожевий колір. Вузькі жолобчасті листові пластини мають ланцетовидної витягнуту форму, з виворітного боку вони килеобразные. Листя загострюються до вершини, вони можуть бути прямостоячими або спадають, їх ширина може доходити до 10 мм, а довжина варіюється від 0,3 до 1 метра. Помилковий стебло такого рослини досить міцний, він формується за рахунок того, що з пазухи попередньої листової пластини виростає наступний лист. Висота квіткової стрілки варіюється від 0,6 до 1,5 м, на верхівці вона закручується в спіраль і закінчується суцвіттям зонтиковидною форми, а до того, як почнеться цвітіння, його покриває плівка. До складу кулястого суцвіття входять стерильні квітки блідо-бузкового або білого кольору, щільне покривало і цибулини-бульбочки. Плід ― це коробочка, всередині якої дозрівають повітряні цибулинки-бульбочки, у зв'язку з цим часник не можна розмножити насіннєвим способом, так як насіння у нього не формується взагалі. Однак у декоративних видів, а також у багаторічного часнику, широко культивується в Середній Азії, не формує цибулину, насіння утворюються.

Посадка ярого часнику у відкритий грунт

В який час садити

Для розмноження ярого часнику використовують лише його зубчики, їх висадження у відкритий ґрунт проводять на початку весняного періоду відразу після того, як грунт на ділянці прогріється до 5-7 градусів. Формування і ріст кореневої системи і листя спостерігається при температурі 4-10 градусів. Якщо ж часник висадити пізніше ніж це необхідно, то це зробить негативний вплив на врожайність. Справа в тому, що коли повітря і грунт прогрівається до більш високих температур, із-за цього кущики перестають розвиватися, а цибулинки ― формуватися. Якщо доглядати за часником правильно і забезпечити йому відповідні умови для зростання, то виростити його буде досить просто.

Підготовка ділянки

Для культивування такого рослини підходить окультурена поживна нейтральна суглинний або супіщаний грунт. Ділянка має бути сонячним і мати надійний захист від холодного північного вітру. Низинні ділянки, де тривалий час не сходить сніговий покрив спостерігається застій води, для вирощування часнику підходять менше всього.

Готувати ділянку під посадку такої культури починають в осінній час. Для цього грунт піддають перекопуванні на глибину багнета лопати, при цьому в нього вносять 3 ст. деревної золи, 5 л компосту або перегною і 10-15 г комплексного мінерального добрива з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки. У весняний час, перш ніж приступити до посадки, поверхню грядки треба розрівняти граблями.

Кращі попередники

Часник краще всього росте на тих ділянках, де до нього вирощувалися капуста, огірки, патисони, кабачки та інші гарбузові, зернові та бобові культури, а ще пряні трави. Найгірше для вирощування часнику підходять ділянки, на яких раніше культивувався картоплю чи моркву. А ті ділянки, де росли цибуля або часник, використовувати для вирощування даної культури можна не раніше, ніж через 3 або 4 роки.

Так як часник здатний відлякати слимаків, сверлильщиков, довгоносиків та інших шкідливих комах, то грядку з ним рекомендується розташовувати поруч з трояндами, гладіолусами, тюльпанами, полуницею, картоплею, чорною смородиною, цибулею, томатами, огірками і аґрусом. Пам'ятайте, що якщо яровий часник висадити близько гороху, капусти або квасолі, то він буде пригнічувати дані культури.

Правила посадки

Безпосередньо перед висадкою від цибулинки потрібно відокремити зубки. При цьому рекомендується висаджувати тільки середні (3-6 грам) і великі (більше 6 грам) часточки, очистити від шкірки не можна. З цибулин, на яких сформовано всього 2 або 3 часточки, брати посадковий матеріал не слід, так як це вырождающийся часник не підходящий для розмноження. Огляньте всі часточки, вони повинні бути пружними і не травмованими.

Коли до посадки залишиться від 30 до 40 діб, цільні часникові головки треба прикопати в сніг або прибрати на полицю холодильника, призначену для овочів. Перед висадкою підготовлені зубчики на половину доби поміщають в дезінфікуючий розчин марганцевого калію (1%) або мідного купоросу (1%). Замість цього зубки можна на 8-10 год помістити в дуже тепле місце (від 40 до 42 градусів). Також для дезінфекції садивного матеріалу можна використовувати і зольний луг, для приготування якого треба з'єднати літр води з 200 г золи, суміш кип'ятять половину години. Коли луг охолоне, в неї на пару годин занурюють зубки.

Щоб перші паростки з'явилися як можна швидше, часникові часточки для початку рекомендується проростити в кімнатних умовах. Зубки, вкриті лускою, потрібно загорнути в зволожену тканину і помістити в пакет з поліетилену на двоє або троє діб.

Висаджувати часник необхідно в попередньо зволожений грунт. Поверхню грядки потрібно розрівняти, а потім на ній роблять борозенки глибиною від 30 до 40 мм, при цьому ширина між ними повинна бути від 25 до 30 сантиметрів. Потім у них розподіляють зубки, при цьому дистанція між середніми шматочками повинна бути не менше 8 сантиметрів, а між більшими ― близько 10-12 сантиметрів. Вдавлювати часточки в грунт не слід, тому що це погано позначається на рості і розвитку кореневої системи.

Догляд за ярим часником

У ярого часнику сіянці відрізняються дуже високою морозостійкістю, а їх поява спостерігається при температурі 3-4 градуси. Виростити таку культуру на своїй ділянці дуже просто, для цього їх треба своєчасно прополювати, поливати, підгодовувати і регулярно розпушувати поверхню грунту. Щоб скоротити кількість прополок і поливів, поверхню грядки рекомендується засипати двох - або трехсантиметровым шаром мульчі (торфом, перегноєм або перепрілим гноєм).

Як поливати

Пам'ятайте, що поливати таку рослину треба правильно протягом усього вегетаційного періоду. У першій половині періоду вегетації у кущиків спостерігається інтенсивний ріст надземної частини, і в цей час їх необхідно поливати часто і рясно. Якщо верхівки листових пластин стають жовтими або засихають, то це говорить про надмірно рідкісному або поганому поливі. З середини і до кінця вегетаційного періоду полив потрібно скоротити до помірного, якщо в цей час грунт буде перенасичена вологою, то це може стати причиною випрівання цибулин або ураження їх хворобами. Якщо в цей час систематично йдуть дощі, то можна не поливати грядку з такою рослиною зовсім. Коли пройде дощ або ділянка буде політ, на наступний день обов'язково розпушують поверхню грунту.

Добриво

Після того як на грядці з'являться перші паростки, часнику знадобиться підживлення азотовмісних добрив. Для цієї мети можна використовувати настій трави, перегній, розчин пташиного посліду (12:1) або коров'яку (10:1), а ще можна взяти мінеральні добрива. Свіжим гноєм підгодовувати таку культуру не можна. Повторну підгодівлю проводять через півмісяця після першої, використовуючи для цього рідкий живильний розчин.

Формування часточок спостерігається в останні дні червня або перші ― липня. В цей час кущиків необхідний фосфор і калій, тому для підживлення рекомендується використовувати зольний настій. Під час всіх підживлень часник обов'язково поливають. Вносити добрива закінчують в середині серпня. Не підгодовуйте часник великою кількістю мінеральних добрив, так як це може призвести до того, що в цибулинах накопичаться шкідливі для людського організму речовини.

Хвороби та шкідники ярого часнику

Можливі проблеми

Часник володіє досить високою стійкістю до шкідливих комах і хвороб, але все одно з ним можуть виникнути проблеми. Так, його можуть пошкодити такі шкідливі комахи, як: цибульні мухи, трипси, молі, скрытнохоботники, журчалки, стеблові нематоди, кореневі кліщі і чотириногий часниковий кліщ. Також він може постраждати від чорної цвілі, фузаріозу або гнилі дінця, пероноспорозу або несправжньої борошнистої роси, білої гнилі. Контролювати стан кущиків треба відразу ж після появи паростків.

Обробка

В цілях профілактики появи шкідливих комах такій рослині влаштовують підживлення сульфатом амонію. В середині червня проводять повторну підгодівлю. Всі кущі, які були пошкоджені шкідниками або уражені захворюваннями, треба обережно викопати, потім проводять їх огляд системи коренів. Не допускайте загущення посадок і при необхідності їх проріджують.

Зрозуміти що кущ вражений грибковою хворобою можна за такими ознаками: освіта на листі жовтих цяток, поява нальоту на дінці цибулинки або між лусочками, колір листових пластин змінюється на жовтий, і вони сохнуть, корінці відмирають. Якщо появи гнилі пов'язано з бактеріальним захворюванням, то на цибулинах утворюються виразки коричневого кольору, забарвлення лусочок змінюється і відчувається запах гниття. Щоб вилікувати кущі, уражені грибковою хворобою, їх обприскують такими засобами, як Гамаїр-ТМ або Алирин-Б.

Щоб позбавитися від кліщів, тріпс та інших шкідливих комах, грядку слід обприскати розчином біопрепарату Бітоксибацилін або Лепідоцид. Якщо на часнику оселиться стеблова нематода, то позбутися від неї буде вкрай складно. Вона являє собою дрібного черв'ячка, який живиться рослинним соком, з-за цього у уражених кущиків засихають корінці, а на цибулині з'являються тріщинки. В цілях профілактики появи нематод в міжряддях часнику рекомендується висадити цикорій або календулу.

Щоб часник як можна рідше дивувався хворобами і ушкоджувався шкідниками, треба суворо дотримуватися агротехнічних правил такої культури і не забувати про профілактичні заходи. Також пам'ятайте, що посадковий матеріал і грунт на ділянці потребує обов'язкової передпосівної підготовки.

Прибирання і зберігання ярого часнику

Прибирання ярого часнику проводять з середини і до кінця серпня після того, як 2/3 його листових пластин стануть жовтими і поляжуть. Затягувати із збиранням врожаю не можна, так як із-за цього луска на луковичках потріскається, зубчики почнуть розпадатися, а на денці з'являться нові корінці.

Коли до збору врожаю залишиться півмісяця, потрібно перестати поливати часник зовсім. Акуратно отгребите грунт від цибулинок, в цьому випадку вони набагато швидше просохнуть і дозріють. Урожай прибирають в погожий день, для цього кущики викопують вилами. Видаліть з цибулинок залишки грунту і розкладіть їх для просушування. Для цього часник можна розкласти безпосередньо на грядці, де він буде сохнути протягом 5 діб. Якщо почнеться дощ, цибулинки треба перенести в сухе і добре провітрюване приміщення або під навіс. Сушать врожай разом з листям і корінцями. Після того як цибулинки добре просохнуть, у них коріння вкорочують максимум до 3 мм, видаляють листя, а пагони зрізують, залишаючи приблизно 10 сантиметрів. Потім проводять сортування цибулин за величиною, після чого їх можна прибрати на зберігання. Для цього вибирають сухе і вентильоване приміщення, при цьому температура повітря може коливатися від 16 до 20 градусів або від 2 до 4 градусів. Часник зв'язують у пучки або сплітають його у коси, а можна просто помістити його в капронову панчоху або сітчастий мішок, а зберігають його в підвішеному стані. Також на зберігання урожай можна зсипати в ящики з дощок або у плетені кошики. Якщо ж часник зберігають у посуді із скла або пластику, то його рекомендується пересипати грубозернистим сіллю, яка чудово поглинає вологу.

Види і сорти ярого часнику

Розрізняють озимий та ярий часник. У обох різновидів будова схоже, однак у озимих сортів великі зубчики розташовуються в 1 ряд, а в ярих ― невеликі часточки розміщуються у кілька рядів. Крім цього озимого часнику після дозрівання в цибулині залишається частина квіткової стрілки, яка являє собою розподільчий стрижень, а навколо нього вже розміщуються зубки, у ярих сортів такий стрижень відсутня, тому що вони не стрілку. Озимий часник можна висадити в грунт і у весняний час, однак його цибулинки в цьому випадку не розділяться на зубки, так як їм не вистачить часу, у зв'язку з цим його посадку рекомендується проводити в осінній час. Для розмноження озимих сортів використовують і бульбочки, і часточки.

Для того щоб урожай ярого часнику був багатим треба уважно поставитися до вибору сорту. Так як ця рослина негативно реагує на різку зміну кліматичних умов, то для посадки слід вибирати районовані сорти. Всі сорти поділяють на ранньостиглі, середнього терміну дозрівання і пізньостиглі. А ще їх ділять на стрелкующиеся і нестрелкующиеся, проте цей поділ є умовним, наприклад, у теплому кліматі нестрелкующиеся сорти можуть викинути стрілку, а стрелкующиеся сорти, вирощувані в прохолодному кліматі, можуть квітконіс не утворювати. Найчастіше стрелкующиеся сорти культивують в якості озимих.

Найбільшою популярністю у городників користуються наступні сорти ярого часнику:

  1. Гуллівер. Цей середнього терміну дозрівання сорт універсального призначення відрізняється високою врожайністю, стійкістю до захворювань і тривалим зберіганням. Даний ярий сорт є найбільш великим, маса його цибулинок може доходити в середньому до 95-115 грам, але іноді вони можуть важити і 250 грам. Головку покриває луска сірого забарвлення, в межах якої формується 4 або 5 великих часточок, що володіють гострим смаком.
  2. Алейський. Такий ярий сорт є кращим з тих, що були районовані для вирощування в середніх широтах. Проте він добре росте і в теплому м'якому кліматі. Він є досить врожайним, одна його луковичка в середньому має масу близько 25 грам. Зубчики володіють гострим смаком. Даний сорт нестійкий до фузаріозу.
  3. Еленовский. Такий середньостиглий сорт з'явився порівняно недавно. Він є врожайним універсальним нестрелкующимся і відрізняється стійкістю до хвороб та морозів. Щільні цибулини мають масу близько 35 грамів, до їх складу входить 7-9 часточок. Якщо зберігати врожай правильно, то він збереже свої властивості і смак протягом пари років.
  4. Сочинський 56. Цей ранній сорт дає стабільний урожай, він володіє стійкістю до морозів і захворювань. Цибулину покривають щільні лусочки білого кольору, а її маса може доходити до 45 грам. До складу зубков входить сахароза, завдяки чому вони є дуже смачними. Зібраний урожай зберігає свої якості впродовж півтора років.
  5. Пермяк. Сорт нестрілуючий середнього терміну дозрівання, він районований для культивування в північних областях. Одна луковичка має середню масу близько 35 грамів, до її складу входить 15-16 зубчиків. У них міститься багато ефірних масел, тому смак у них дуже гострий. Зібраний урожай буде зберігатися не довше 10 місяців.
  6. Викторио. Середнього терміну дозрівання сорт відрізняється врожайністю і напівгострий смак. Він рекомендований до вирощування на городах. Головки важать близько 40 грам, а в їх склад входить до 13 часточок. Урожай такого часнику здатний зберігати свої якості протягом 8 місяців.
  7. Абрек. Середнього терміну дозрівання сорт відрізняється дуже гострим смаком. Цибулина важить близько 25 грам, а в її склад входить від 13 до 16 зубчиків. Зберігати врожай можна не довше 7 місяців.
  8. Московський. Нестрілуючий сорт середнього терміну дозрівання відрізняється слабкогострий смак і високою врожайністю. Форма многозубковых цибулин округла, їх середня маса близько 14 грамів, вони відрізняються гарною лежкістю.
  9. Ершовский. Цей нестрілуючий напівгострий сорт є і володіє стійкістю до захворювань. Головки в середньому важать коло 35 грам, а до їх складу може входити до 12 часточок. Зберігати врожай можна не довше семи місяців.
  10. Дегтярский. Сорт створений уральськими селекціонерами. Головка важить близько 38 грам, а в її склад входить від 15 до 18 зубчиків. Блідо-червоні зовнішні лусочки покривають штришками фіолетового кольору. Забарвлення шкірястих лусочок рожевий. Біла м'якоть часточок володіє гострим смаком. Зберігається врожай не довше 10 місяців.

Існують і зарубіжні сорти ярого часнику, які добре ростуть у середніх широтах. Кращі з них:

  1. Кледор. Цей елітний урожайний сорт середнього терміну дозрівання створений французькими селекціонерами, він стійкий як до бактеріальних, так і до грибкових захворювань. В поперечнику луковичка досягає 4,5–5,5 см, а в її склад входить 16-20 великих часточок, які покриті оболонкою рожевого кольору.
  2. Флавор. Цей французький сорт середнього терміну дозрівання широко поширений в Західній Європі і має смак середньогострий. Цибулинки в середньому важать близько 80 грам, а покривають їх глянцеві лусочки рожевого забарвлення. В одній голівці міститься 15-20 зубчиків, розташованих в 2 ряди, вони невеликі і пофарбовані в пастельно-кремовий відтінок. Якщо зберігати такий часник правильно, то він збережеться до нового врожаю.