Батат

Іпомея батат (Ipomoea batatas), або солодка картопля батат являє собою цінну харчову та кормову культуру, яка належить до виду клубнеплодных рослин роду Іпомея сімейства Вьюнковые. Батьківщиною такої культури є Перу і Колумбія, а звідти вона поширилася по всій території Південної Америки ще до того, як туди прибули європейці. Потім батат був завезений в Південну і Східну Полінезії, на острів Пасхи, в Вест-Індію і Нову Зеландію. Їстівні коріння такого рослини ацтеки називали «камотли», вони вживали в їжу вареними, смаженими і сирими. Воно було завезено на Філіппінські острови іспанцями під час Конкісти, а звідти батат потрапив в Тайвань, Середземномор'ї і Японію. На сьогоднішній день в диких умовах така рослина не зустрічається, але його широко культивують у різних країнах. Його вирощують у тропічних і субтропічних регіонах, а ще в теплих областях помірної зони, наприклад, батат досить давно культивують на Україні, при цьому і в Підмосков'ї він зустрічається досить часто. У промисловому культивуванні батату лідируючі місця займають такі країни, як: Індонезія, Китай та Індія.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. На розсаду насіння висівають в останні дні січня або в перші ― лютого, розсаду висаджують у відкритий грунт з середини до кінця травня.
  2. Освітленість. Потребує яскравому сонячному світлі.
  3. Грунт. Відмінно підходить суглинний або супіщаний грунт, в якій міститься велика кількість азоту.
  4. Полив. Після пересадки розсади у відкритий грунт перші 4 тижні її поливають регулярно і рясно, а починаючи з середини літнього періоду поливи проводять 1 раз на декаду, однак якщо дощі йдуть систематично, то рослині вистачить природних опадів. Останній раз кущики потрібно полити за 15-20 днів до збирання врожаю.
  5. Добриво. Підгодівлю проводять під час формування бульб (приблизно в середині серпня), рослині необхідний калій, для цього в грунт слід внести розчин деревної золи, для його приготування треба з'єднати 1 відро води і 1-2 ст. золи, суміш повинна настоятися протягом 7 днів, при цьому її потрібно систематично перемішувати. Для підгодівлі 1 кущика під нього виливають 1 літр суміші.
  6. Розмноження. Як правило, бульбами або їх частинами.
  7. Шкідливі комахи. Хрущі (личинки хрущів), слимаки, павутинні кліщі і дротянки.
  8. Захворювання. Чорна ніжка.
  9. Властивості. Відрізняється високою поживною цінністю, вважається дієтичним продуктом і володіє лікувальними властивостями.

Особливості батату

Солодкий батат є трав'янистої ліаною. Довжина його повзучих стебел-батогів досягає близько 500 см, вони здатні швидко вкорінюватися у вузлах. Висота куща варіюється від 15 до 18 метрів. Бічні корені дуже сильно потовщені, вони формують бульби, м'якоть яких є їстівною, вона може бути забарвлена в оранжевий, кремовий, червоний, жовтий, білий, рожевий або фіолетовий колір. Маса бульб варіюється від 0,2 до 3 і більше кілограм. Довгочерешкові листові пластини мають серцеподібної або пальчасто-лопатевої формою. Пазушні квітки воронкоподібної форми мають великий віночок, який пофарбований в білий, рожевий або світло-бузковий колір. Але у більшості сортів при вирощуванні в умовах середньої смуги цвітіння не настає. Плід представляє собою коробочку, в якій знаходяться 4 насіння чорного або бурого забарвлення, в діаметрі досягають 0,35–0,45 див.

Вирощування батату з насіння

Посів

Для розмноження батату при вирощуванні в середніх широтах використовують метод пророщування бульб, тому що в цих умовах цвітіння настає нечасто, в результаті чого не відбувається і формування насіння. Звичайно, купити посівний матеріал можна в спеціалізованому магазині, і так як ця рослина є теплолюбних, а його період вегетації триває 90-180 доби, висівати батат потрібно на розсаду, а не у відкритий ґрунт. Посівний матеріал такого рослини має дуже високою схожістю.

Висів на розсаду проводять в останні дні січня, або перші ― лютого. Насіння потребують передпосівної підготовки, для цього їх на 24 години треба занурити у теплувату воду, потім їх потрібно продезінфікувати в розчині мідного купоросу або марганцевого калію. Оброблений посівний матеріал потребує просушуванні. Підходить для посіву ґрунт повинна бути рихлою і поживною, приміром, можна використовувати субстрат, що складається з дернової землі, перегною або піску (1:1:1). Для посіву батату на розсаду можна брати городній грунт, тому що вона містить дуже велику кількість поживних речовин, а ще в ній можуть міститися патогенні мікроорганізми або яйця шкідників. Грунтосуміш потребує дезінфекції, для цього її прогрівають в мікрохвильовці або прожарюють у духовій шафі. Висів насіння проводять у зволожений ґрунт, при цьому їх треба заглиблюють на 15-20 мм, потім її поверхня трохи трамбують і поливають. Ємність потрібно накрити склом або плівкою, потім її до появи перших сіянців ставлять у добре провітрюване і освітлене місце, при цьому температура повітря повинна бути від 18 до 20 градусів.

Правила вирощування розсади

Для того щоб виростити таку розсаду, їй знадобиться певний температурний режим ― від 20 до 30 градусів. Полив повинен бути помірним, але систематичним. Хоч це і вологолюбна рослина, воно вкрай негативно реагує на застій води в кореневій системі. Для поливу застосовують воду кімнатної температури, яка повинна відстоятися протягом 24 год. Полив проводять тільки після того, як просохне верхній шар грунтосуміші. Кімнату, де перебуває розсада, слід систематично провітрювати, але при цьому рослинки треба захистити від протягу. Провітрювати батат рекомендується відразу ж після того, як він буде політ. Після того, як висота сіянців буде дорівнює 15 сантиметрам, і у них утворюється за 4-5 міжвузлів, фахівці радять почати їх загартовування, що дозволить растеньицам адаптуватися до нових умов перш, ніж ви їх пересадити у відкритий грунт. Для цього розсаду щодоби протягом 15 днів на деякий час переносять на вулицю. Тривалість такої процедури необхідно збільшувати поступово до тих пір, поки вона не зможе перебувати на свіжому повітрі цілодобово.

Посадка батату у відкритий грунт

В який час садити

Розсаду батату пересаджують у відкритий ґрунт лише після того, як температура повітря в денний час вже не буде нижче 20 градусів, при цьому земля повинна бути прогріта до 15 градусів. Приміром, на Україні, тим більше в південній її частині, висаджування сіянців у відкритий грунт виробляють вже в останні дні квітня, при цьому в Підмосков'ї дану процедуру нерідко проводять у перші дні червня.

Для вирощування такої культури прекрасно підходить відкритий ділянку, добре освітлений сонцем і має надійний захист від сильних поривів вітру. Найкраще вона росте в суглинному або супіщаному грунті, яка відрізняється низькою кислотністю, при цьому до її складу має входити велика кількість азоту. Однак батат можна вирощувати і на інших ґрунтах.

Підготовка ділянки

Підготовкою ділянки слід зайнятися в осінній час. Перекопування грунту проводять на глибину від 15 до 20 сантиметрів, при цьому в неї слід внести сульфат калію, перегній і суперфосфат. За півмісяця до внесення добрив кислий грунт необхідно вапнувати. У весняний час безпосередньо перед висадкою розсади грунт на ділянці необхідно розпушити, при цьому в нього слід внести аміачну селітру.

Правила висадки у відкритий ґрунт

Глибина посадкових ям повинна бути близько 15 сантиметрів, при цьому дистанція між ними ― 0,4 м, а відстань між рядами ― 0,7 м. При висадці длинноплетистых сортів посадкові ямки треба робити за схемою 0,7х0,7 м, однак якщо батат висадити більше компактно, то він з часом сформує килим з листя і пагонів, який зможе захистити поверхню грядки від стрімкого випаровування вологи. В грунт рослинки треба заглибити таким чином, щоб пара міжвузлів, що знаходяться в самому низу, були під землею. Щоб розсада легше перенесла пересадку і швидко вкоренилася, з кущів рекомендується зрізати все листя, при цьому потрібно залишити тільки 1-2 пари верхніх листових пластин. Коли рослинки будуть висаджені у відкритий грунт, її поверхню слід утрамбувати, а грядку добре полити. Кожен кущик слід накрити обрізаної пластикової пляшкою, яка повинна бути прозорою, або банкою зі скла. Після того як у рослинок почнеться зростання молодого листя, укриття треба прибрати.

Догляд за бататом

Виростити батат на своїй ділянці зможе як досвідчений городник, так і новачок. Найголовніше, треба пам'ятати, що посадковий або посівний матеріал обов'язково повинен бути якісним, а ще за растеньицам потрібно правильно доглядати і дотримуватися агротехнічних правил даної культури. Також не варто забувати, що ця рослина відрізняється своєю теплолюбивостью. У догляді за бататом немає нічого складного: при необхідності посадки слід вкривати від холоду, вчасно їх поливати, полоти, підгодовувати, захищати від шкідливих комах і хвороб, а ще рихлити поверхню грядки.

Вирощуючи таку культуру потрібно пам'ятати, що її батоги ні в якому разі не повинні вкорінюватися в міжвузлях, у зв'язку з цим треба систематично піднімати кожен пагін, для того щоб утворилися корінці обірвалися. Щоб бульби були більшими, у двадцятих числах серпня необхідно провести обов'язкову прищіпку верхній частині кожної батоги.

Як поливати

Ця рослина відрізняється стійкістю до посухи, у зв'язку з цим його не потрібно рясно поливати. Однак у перші 4 тижні після пересадки розсади у відкритий ґрунт полив повинен бути систематичним і рясним, після чого його скорочують до помірного. З середини літа поливають грядку не частіше 1 разу в 1,5 тижня, якщо ж в цей час систематично йдуть дощі, то кущиків цілком вистачить природних опадів. Коли до збору врожаю залишиться 15-20 днів, треба припинити поливати батат.

Підгодівля батату

Під час формування і росту бульб батат особливо гостро потребує підгодівлі, для якої використовують калійне добриво. Як правило, це припадає на середину серпня. Для підгодівлі відмінно підходить настій деревної золи, для того щоб його приготувати, необхідно з'єднати 1 відро води і 1-2 ст. деревної золи, настій буде готовий через 7 днів, при цьому треба не забувати його періодично перемішувати. Для підживлення одного кущика під нього виливають 1 літр живильної суміші.

Шкідники і хвороби батату

Шкідливі комахи

Батат відрізняється досить високою стійкістю до різних шкідливих комах та захворювань, які звичні для середніх широт. Однак йому можуть нашкодити личинки хрущів, при цьому помічено, що вони, як правило, пошкоджують самі великі і гарні бульби. Боротися з хрущами і їх личинками потрібно обов'язково, при цьому можна скористатися різними способами.

Під час затяжних дощів на кущах можуть оселитися слимаки. Для того щоб від них позбутися, використовують приманки, для цього на ділянці в декількох місцях треба поставити миски, наповнені пивом. Їх слід систематично перевіряти і збирати приползших на аромат приманки черевоногих. Також кущики можна захистити, прокопавши навколо грядки не дуже глибоку канаву, яку треба заповнити дрібним відсівом, вона стане непереборною перешкодою для такого шкідника.

Ще на кущах можуть оселитися павутинні кліщі, як правило, це відбувається під час тривалої посухи. Щоб позбутися такого шкідника, рослини обприскують настоєм борщівника, лушпиння цибулі, блекоти, дурману або ромашки аптечної.

Захворювання

В розсадний період кущики може вразити чорна ніжка. У уражених рослинок відбувається перегнивание стебла біля кореневої шийки, і це призводить до їх загибелі. В цілях профілактики для висіву насіння необхідно використовувати продезінфікований субстрат, для цього його проливають розчином Фітоспорину-М, а для того щоб уникнути його закислення, в нього вносять шкаралупу від яєць, яку попередньо потрібно змолоти на борошно.

Прибирання і зберігання батату

Урожай батату починають збирати через 14-16 тижнів після пересадки сіянців у відкритий ґрунт, як правило, це припадає на середину вересня. Не забудьте, що треба встигнути зібрати врожай до настання заморозків, при цьому для цього слід вибрати погожий і сухий день. В цей час має розпочатися пожовтіння і засихання листя і пагонів. Якщо бульби були викопані в сиру погоду, їх не можна укладати на зберігання, у зв'язку з цим їх слід обов'язково переробити, це ж потрібно зробити і з травмованими коренеплодами. Для отримання бульб з грунту використовують вила, потім їх на деякий час треба залишити на поверхні ділянки, щоб вони змогли добре просохнути. Викопувати їх з ґрунту необхідно дуже акуратно, так як їх довжина може доходити до 0,3 м. Коли коренеплоди підсохнуть, з їх поверхні слід видалити залишки грунту, а потім потрібно провести їх сортування. Для зберігання підходять здорові й цілі бульби, при цьому всі травмовані і викликають сумніву треба відправити на переробку. Ті коренеплоди, які підходять для зберігання, треба на 7 днів помістити в тепле місце (від 28 до 30 градусів), при цьому вологість повітря повинна бути 85-90 відсотків, не забувайте систематично провітрювати приміщення. Після цього бульби укладають в не дуже глибокі лотки і прибирають на зберігання в прохолодне приміщення (від 10 до 15 градусів), там вони будуть зберігатися протягом кількох місяців.

Батат можна зберігати замороженими, для цього його розрізають на шматочки, а потім їх обсмажують до напівготовності. Далі їх укладають у контейнери або пакети, потім їх щільно закривають і прибирають в морозилку. Також цей коренеплід можна зберігати і в сушеному вигляді, для цього його ретельно миють, очищають і нарізають соломкою або тоненькими часточками. Їх треба помити проточною водою і бланшувати в киплячій воді протягом п'яти хвилин, після цього їх різко охолоджують зануренням у воду. Коли вода стече, батат викладають на деко в 1 шар і поміщають на сушку в духову шафу, нагріту до 80 градусів, при цьому його треба систематично перемішувати. Коли коренеплоди добре просохнуть, потрібно дочекатися, поки вони повністю охолонуть природним шляхом, потім їх на зберігання зсипають в мішечки або пакети з паперу.

Також бульби можна використовувати для консервації. Їх розрізають на кубики і варять до напівготовності у воді, яку потрібно підсолити і додати спеції, потім їх викладають в простерилізовані банки об'ємом 0,5 , у них вливають киплячу воду і додають в кожну по пів чайної ложки оцту, далі їх закочують і прибирають під шубу до повного охолодження. Повністю остиглі банки прибирають на зберігання.

Види і сорти батату

У батату офіційної сортовий класифікації немає, все гібридів і сортів такого рослини налічується приблизно 7 тисяч. Тільки на території Китаю культивують приблизно 100 сортів батату. Всі сорти поділяють на овочеві, кормові та десертні. Ще їх розрізняють по забарвленню м'якоті, за кольором шкірки і за формою коренеплоду. Також виділяють такі характеристики, як: форма і забарвлення листя, урожайність, а також купчастість формування бульб. Ще всі сорти за термінами дозрівання поділяють на ранньостиглі, середньостиглі та пізньостиглі.

Десертний батат

У таких сортах міститься велика кількість глюкози і бета-каротину. Забарвлення м'якоті помаранчевий або насичено-жовтий, а смак у них солодкий. Такі сорти є світло - та теплолюбними, у зв'язку з цим в умовах середніх широт вони ростуть досить погано, найкраще для них підходять субтропіки і тропіки. Смак бульб залежить від сорту і може бути схожим на гарбуз, банан, ананас, каштан або морква. Вони відмінно поєднуються з горіхами, патокою, фруктами і карамеллю, у зв'язку з чим такий батат найчастіше застосовують при приготуванні запіканок, солодких каш та інших десертів. Найбільш популярні сорти:

  1. Кумара Ред. Даний гібрид відрізняється вимогливістю до температури і освітленості. Великі густі кущики мають листки і довгі батоги. Форма коренеплодів довгасто-округла, смак блідо-жовтою м'якоті помірно-солодкий. Смак сирої м'якоті має невеликий терпкістю.
  2. Борегард. За таким рослиною дуже просто доглядати. В дуже смачних і солодких бульбах міститься велика кількість каротину і глюкози. Кущики компактні, коренеплоди виростають рівні мідного забарвлення. Колір м'якоті помаранчевий.
  3. О'генрі. Це різновид американського сорту Бореград, що відрізняється високою стійкістю до шкідливих комах і хвороб. Забарвлення бульб блідо-кремовий, солодкувата світло-жовта м'якоть має сухий консистенцією.
  4. Гарнет. Такий середньоранній сорт американської селекції відрізняється середньою врожайністю. Бульби блідо-червоні, м'якоть солодка має оранжевим забарвленням.
  5. Перемога 100. Цей скоростиглий сорт, відрізняється високою врожайністю, прекрасно росте в умовах середніх широт. Кущ компактний, а коренеплоди рівні і гладенькі. Смак помаранчевої м'якоті помірно солодкий і схожий з бананами і горіхами, однак ці характеристики проявляються тільки після того, як бульби трохи полежать після вилучення з грунту, а спочатку вони несмачні.
  6. Джорджія Ред. Такий урожайний сорт прекрасно росте в середніх широтах. Компактний кущик прикрашає листя темно-червоного кольору. Забарвлення округлих коренеплодів мідно-помаранчевий. М'якоть світла поки сира володіє смаком дуже схожим на картоплю, однак після термичексой обробки вона стає м'якою і солодкою.
  7. Бургундія. Цей ранньостиглий сорт американської селекції відрізняється стійкістю до фузаріозу. Темно-червоні бульби мають дуже приємний запах, а до їх складу входить велика кількість сахарози. Колір темно-помаранчевої м'якоті не змінюється навіть після теплової обробки.

Кормовий батат

До складу бульб таких сортів входить менша кількість цукрів у порівнянні з овочевими або десертними. Дані сорти можуть стати прекрасною заміною картоплі. Як правило, м'якоть у бульб має світлим забарвленням, після термічної обробки вона стає м'якою. Такі коренеплоди можна смажити. Дані сорти прекрасно ростуть як в південних регіонах, так і в умовах середніх широт. Найбільш популярні сорти:

  1. Білий букет. Цей сорт характеризується високою врожайністю. Потужні кущики мають довгі батоги. Маса великих коренеплодів кремового забарвлення в деяких випадках може досягати від 3 до 4 кілограмів. Білий м'якуш має смак схожим з каштаном.
  2. Бразильський. Такий гібрид відмінно росте в середніх широтах, він стійкий до захворювань і шкідливих комах і відрізняється високою врожайністю. Коренеплоди світлого забарвлення мають білу м'якоть з слабовыраженным смаком.

Овочевий батат

До складу бульб овочевих сортів входить менша кількість глюкози порівняно з десертними, але її більше, ніж в кормових сортах. У зв'язку з цим коренеплоди мають смаком схожим з підмороженим картопляними бульбами. М'якоть у них світлого кольору з вкрапленнями жовтого, оранжевого або рожевого кольору. Після термічної обробки вона стає м'якою, ніжною і соковитою. Однак у більшості сортів коренеплоди не підходять для смаження, так як вони відрізняються деякою водянистостью, але з них виходить дуже смачне пюре. Найбільш популярні сорти:

  1. Пурпурний. Ранньостиглий сорт, відрізняється високою врожайністю і стійкістю до шкідливих комах і хвороб. Такий батат перевершує картопля по поживним і смаковим якостям. На потужному кущику є листя темно-зеленого забарвлення і довгі батоги. Фіолетовий забарвлення коренеплодів зберігається навіть після теплової обробки. М'якоть практично несолодка і має присмак каштана.
  2. Білий батат. У бульб даного сорту текстуру і смак дуже схожі на картоплю. Такий батат прекрасно росте в середніх широтах і володіє досить високою врожайністю. Форма світлих коренеплодів довгаста, м'якоть у них біла.
  3. Японський. Цей сорт є ранньостиглим. У червоних коренеплодів м'якуш має блідо-кремовим забарвленням. Порівняно з сортами з оранжевою серцевиною м'якоть у цього сорту менш солодка і більш суха. Такі бульби можуть стати заміною звичайного картоплі.
  4. Біт-1. Такий італійський сорт є пізнім. Білі коренеплоди мають малосладкую м'якоть такого ж забарвлення.
  5. Боніта. Цей скоростиглий сорт є крохмалистим і малосладким, він відрізняється високою врожайністю і стійкістю до фузаріозу. У рожево-кремових бульб м'якоть білого кольору з кремовим відтінком.
  6. Бушбок. Батьківщина такого сорту Південна Африка. Забарвлення бульб малиново-рожевий, під час зберігання він стає більш темним. Малосладкая кремово-білий м'якуш має смак дуже схожим на картоплю.
  7. Вінницький рожевий. Цей український сорт відрізняється високою врожайністю. Кущі високорослі. Забарвлення гладких коренеплодів рожевий, вони відрізняються прекрасною транспортабельністю. Світла практично несолодка м'якоть поки сира володіє смаком схожим з капустяної качаном. Такий батат у продажу інколи зустрічається під назвою Рэдголд, Гоча і Теккен, так як зовні він дуже схожий на дані сорти.
  8. Сумор. Такий ранньостиглий сорт відрізняється врожайністю і стійкістю до шкідливих комах і хвороб. Забарвлення коренеплодів кремовий, м'якоть світла й несолодке, смак у неї ідентичний зі смаком картоплі.

Крім описаних сортів дуже великою популярністю у городників користуються такі, як: Тайнунг, Ханна Голд, Хар Бей, Бетті, Бургундія, Бельву, Бейкер, Баттербах білий, червоний і рожевий, Білий Делайт, Віргінський, Делавар фіолетовий, Голден Белл, Дербі, Джерсі жовтий і помаранчевий, червоний Женьшень, Індійський, Карвер і ін.

Властивості батату: шкода і користь

Корисні властивості батату

У бульбі батат міститься досить велика кількість цукру і крохмалю, однак при цьому він відрізняється досить низькою калорійністю. До їх складу входять білки, вуглеводи, кальцій, магній, калій, фосфор, залізо, холін, тіамін, рибофлавін, пантотенова кислота, вітаміни A, C, PP.

Крохмаль такого рослини знайшов широке застосування в офіційній медицині. Так, його використовують під час терапії різних захворювань органів ШКТ, при цьому він відрізняється мягчітельним, загальнозміцнюючу і обволікаючим ефектом, ще в ньому міститься велика кількість вітамінів. В коренеплодах є вітамін В6 (піридоксин), який допомагає зміцнити стінки кровоносних судин, саме тому людям, страждаючим серцево-судинними хворобами, рекомендовано включити в свій раціон страви з бататом.

У порівнянні з іншими овочами в батате міститься набагато більше аскорбінової кислоти, що забезпечують захист організму від дії вільних радикалів, які викликають клітинну корозію, сприяє розвитку раку. Цей овоч рекомендується вживати жінкам під час клімаксу, так як в його склад входить прогестерон. Так як клітковина у бульб набагато ніжніше, ніж у інших овочів, їх рекомендується включати в раціон людям, які страждають розладом травлення. Такі коренеплоди в смаженому і вареному вигляді мають солодкуватий смак схожим з подмороженным картоплею, проте в них міститься набагато більше вуглеводів і кальцію порівняно з картопляними бульбами.

Протипоказання

Фахівці не рекомендують вживати в їжу батат людям, страждаючим від гастриту, а також виразки дванадцятипалої кишки та шлунка, так як він подразнює слизову оболонку. Ще його рекомендується виключити з раціону жінкам під час вагітності та грудного вигодовування. Також його можна їсти людям, що володіє індивідуальною непереносимістю.