Куркума

Однодольних рослина куркума (Curcuma) є представником сімейства Імбирні. У складі кореневища є барвники жовтого кольору, а також ефірні масла, у зв'язку з цим її вирощують в якості лікувального та пряної рослини. Найбільш часто культивується вид куркума домашня, або куркума довга або турмерік, або куркума культурна, або куркума жовта (Curcuma longa). З висушеного кореневища виготовляють порошок, який використовується в якості прянощів, іменованої «куркума». У природних умовах така рослина можна зустріти лише в Індії, на сьогоднішній день вона є лідером з експорту прянощів, виготовляються з кореневища куркуми. У садах цю рослину почали культивувати з дев'яностих років 19 століття.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Починається в липні і закінчується в жовтні.
  2. Посадка. Частини кореневища у відкритий грунт висаджують з березня по квітень.
  3. Освітленість. Яскраве сонячне світло або затінене місце.
  4. Грунт. Багата піщана або глинистий грунт.
  5. Полив. Поливати треба рясно і часто, при цьому витрата води безпосередньо залежить від того, який склад має грунт.
  6. Добриво. Під час бутонізації на початку цвітіння і через півмісяця після того, як куркума відцвіте, для цього використовують комплексне мінеральне добриво для декоративно-листяних рослин, при цьому потрібно застосовувати лише ½ частину дозування, яка вказана в інструкції.
  7. Розмноження. Насіннєвим способом і частинами кореневища.
  8. Шкідливі комахи. Павутинні кліщі.
  9. Захворювання. Плямистість листя і гниль коренів.
  10. Властивості. Це достатньо популярний лікувальний і пряну рослину. Воно відрізняється антивірусним, антимікробну, імуномодулюючу, тонізуючим, зігріваючим, противогельминтным, антисептичну, протизапальну, регенеруючу, заспокійливим і разгоняющим кров ефектом.

Особливості куркуми

Вид куркума довга є багаторічним трав'янистим рослиною, яка має висоту близько 0,9 м. Овальні листові пластини чергуються дворядним. Округле клубневидное кореневище в поперечнику досягає 40 мм, воно має сірувато-жовтий колір і має рубці від листя кільцевої форми. Від кореневища відходить безліч тоненьких коренів, при цьому у деяких з них на кінчиках формуються невеликі бульби. З верхівкової бруньки кореневища виростає надземна частина куща, до складу якої входить кілька піхвових листових пластин, що мають довгі черешки і квітконіс, висота якого близько 0,3 м, при цьому він щільно засаджений прилистками зеленого забарвлення, мають кінчики більш блідого кольору. У тих прилистків, які знаходяться в середній частині квітконоса, в пазухах виростають трубчасті трилопатеві запашні квітки жовтого забарвлення, у них є широка губа і трохи неправильний відгин. До складу всіх тканин цієї рослини входять цінні ефірні олії.

Вирощування куркуми у відкритому грунті

Посадка куркуми

Куркуму культивують як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах, в результаті ви отримаєте корисну пряність, а ще зможете помилуватися ефектними і ароматними квітками даної рослини. Але слід враховувати, що з того моменту, як здадуться сіянці, до збору врожаю має пройти приблизно 9 місяців, у зв'язку з цим у відкритому ґрунті вирощують куркуму тільки в південних областях, де осінь настає пізно, а весна ― тепла і рання. У середніх широтах і в районах з більш холодним кліматом таку культуру вирощують у кімнатних умовах.

Для вирощування цієї рослини прекрасно підходять ділянки, які перебувають у півтіні, або добре освітлені сонцем, при цьому грунт повинна бути багатою глинистої. Однак куркума прекрасно росте і в піщаному грунті. Перш ніж приступити до посадки, ділянка треба підготувати. Для цього проводять його перекопування на глибину не менше 20 сантиметрів, а потім розпушують грунт. Глибина посадкових ям повинна бути близько 15 сантиметрів, а дистанція між ними від 15 до 20 сантиметрів, в них треба розмістити по 2 або 3 відрізка кореневища. На всіх частинах кореневища має бути по 1-2 нирці, при цьому розміщувати їх в лунках при посадці треба вгору даними нирками. Потім проводять закладення ямок, при цьому над кожним кореневищем товщина шару грунту повинна бути не менше 20 мм. Висаджений посадковий матеріал потребує поливу. Посадку даної рослини у відкритий ґрунт проводять в березні або квітні.

Догляд за куркумою в саду

Так як куркума є вологолюбним рослиною, дуже важливо забезпечити їй правильний і своєчасний полив. На частоту і інтенсивність поливів впливають погодні умови, клімат, а ще складу грунту на ділянці, де вирощується дана культура. Поливають таку рослину теплою водою, яка попередньо була нагріта на сонці.

Для підгодівлі використовують комплексне мінеральне добриво для декоративно-листяних рослин, в якому повинно міститися велика кількість фосфору, при цьому треба врахувати, що живильний розчин повинен мати концентрацію вдвічі меншу, ніж зазначено на упаковці. Підгодовують кущики під час формування бутонів, як тільки вони зацвітуть, і через півмісяця після закінчення цвітіння.

В іншому догляд за такими рослинами досить простий. Щоб кущики були охайними і ефектними, треба своєчасно обривати, почали в'янути квітки. Після того як пройде дощ або грядка буде полита, треба обов'язково спушувати поверхню грунту між рослинами, при цьому вириваючи всю бур'янисту траву.

Збір врожаю куркуми

Кореневища куркуми витягують з ґрунту до того, як настануть холоди, а точніше, в жовтні або листопаді, при цьому надземна частина куща повинна почати в'янути. У кореневища зрізують верхню частину і видаляють з нього залишки грунту і маленькі корінці. Потім його на 60 секунд занурюють у киплячу воду, завдяки цьому почнеться виділення барвника із спеціальних клітин, саме воно надає кореневища жовтого забарвлення. Потім сировину розкладають для просушування в місці з хорошою вентиляцією, воно буде готове через 7-15 днів. Коли кореневища будуть готові, їх форма стане нагадувати ріг.

Як зберігати куркуму

На зберігання сировину укладають у контейнери або ящики, заповнені зволоженим піском, при цьому температура повітря повинна бути від 10 до 12 градусів. Подрібнене сировину на зберігання поміщають в банку з скла, яку щільно закривають кришкою і прибирають у прохолодне і темне місце, там воно буде зберігатися не довше трьох років. Потрібно пам'ятати, що така спеція здатна вбирати в себе сторонні запахи.

Види і сорти куркуми з фото і назвами

Культивується лише кілька видів куркуми. У кожного з даних видів своє призначення.

Куркума ароматна (Curcuma aromatica), або індійський шафран

Це багаторічна рослина іноді можна зустріти на території Південної Азії, однак найбільш широко воно поширене в теплих масивах східних областяей Гімалаїв і в Індії. Висота куща близько 100 сантиметрів. Запашні м'ясисті кореневища можуть бути еліптичними або вузькими, зсередини вони мають жовтим забарвленням, на їх тоненьких корінцях формуються бульби веретеновидной форми. Довжина довгастих листових пластин близько 0,6 м, а їх ширина ― до 0,2 м, вони мають черешки, форма яких схожа з листочками. Воронкоподібні квітки ховаються в суцвіттях колосоподібні форми, довжина яких 15 сантиметрів, а ширина ― 8 сантиметрів. Довжина яйцевидних приквітків близько 50 мм, вони мають світло-зеленим забарвленням, однак на верхівці він стає рудувато-червоним. Цей вид користується великою популярністю як пряна рослина, а в кондитерському виробництві його цінують вище, ніж куркуму довгу.

Куркума довга (Curcuma longa), або турмерік, або жовтий імбир

Даний вид є цінною пряністю, а ще його застосовують в якості лікувального рослини і як барвник. Цей вид докладно описаний на початку статті. Корисно знати, що куркума довга обов'язково додається в індійське каррі під час його приготування.

Куркума кругла (Curcuma leucorrhiza)

У природі цей вид можна зустріти лише в Індії. Витягнуті коріння мають довгасту форму. Вузьколанцетні листові пластини мають черешками. Даний вид був названий так, тому що форма його квіток кругла. В Індії з коріння такого рослини виготовляють крохмаль. Для цього витягують з грунту коріння перетирають кам'яними жорнами або товчуть у ступці. Після цього з отриманої маси вручну віджимають всю рідину проціджують через тканину. Саму ж масу добре просушують і застосовують в якості крохмалю.

Куркума цедоария (Curcuma zedoaria)

В диких умовах такий вид можна зустріти в Індонезії та в Індії. Цю куркуму культивують на острові Ява, в Індії, Південному Китаї і Таїланді. Висота куща може доходити до 150 сантиметрів, але зустрічаються і більші екземпляри. Довжина листових пластин близько 0,8 м, на їх поверхні чітко видно прожилки коричнево-фіолетового забарвлення, які відходять від серединної жилки. Забарвлення приквітків насичено-рожевий. Ще до того як виросте листя, формуються суцвіття, що складаються із запашних квіток, при цьому вони відходять від кореневища. Форма кореня грушовидна, а величиною він схожий з голубиним яйцем. Він має камфорним запахом і гірким пекучим смаком, його використовують в кондитерському виробництві і при приготуванні лікеру.

Куркума невелика (Curcuma exigua)

Висота куща близько 0,8 м. Множинно розгалужені різоми кореня жовті зсередини і м'ясисті. Бульби утворюються на кінцях коренів. Ланцетні листові пластини зелено-фіолетового забарвлення вздовж серединної жилки мають блідо-червону смужку, а також у них є черешки, в довжину досягають 50-80 мм. Довжина листя близько 20 сантиметрів, а їх ширина ― до 7 сантиметрів. Жовті квітки мають еліптичну форму. Верхівки у овально-еліптичні приквітків фіолетово-білі. Колір віночка світло-фіолетовий. Рослина цвіте у серпні–жовтні. Такий вид культивують як декоративну рослину.

Куркума суматранская (Curcuma sumatrana)

Ця рослина є ендеміком острова Суматра. Воно було вперше описано більше ніж півтора століття тому. Дуже ефектний кущик зовні схожий з куркумою домашньої. Цей вид є зникаючим в результаті різкого скорочення території ареалу. Культивується це рослина тільки як декоративне.

Властивості куркуми: користь і шкода

Корисні властивості куркуми

У коріння куркуми міститься велика кількість ефірних масел і крохмалю, а поліфенол куркумін надає йому характерний жовтий колір. Ще до складу цієї рослини входять ліпіди, білки, харчові волокна, вуглеводи, вітаміни групи B (холін, піридоксин, рибофлавін, тіамін), вітаміни E, PP, C, K, бетаїн, мінеральні солі фосфору, магнію, кальцію, натрію, марганцю, заліза, цинку, сірки та міді, жирні кислоти омега-6 і омега-3, фітостероли і монотерпени. В результаті цього куркума відрізняється антивірусним, антимікробну, імуномодулюючу, тонізуючим, зігріваючим, противогельминтным, антисептичну, протизапальну, регенеруючу, заспокійливим і розігріває кров ефектом.

Цю рослину застосовують при порізах і опіках, тому що воно є природним антисептиком. Куркума сприяє призупиненню розвитку меланоми і знищення сформованих клітин даного утворення. А ще вона сприяє уповільненню розвитку хвороби Альцгеймера і розчинення відкладень амілоїдних бляшок в головному мозку. Куркума допомагає не допустити утворення метастазів різних форм раку. При спільному вживанні куркуми і цвітної капусти можна затримати розвиток злоякісної пухлини простати. Використання даного рослини під час хіміотерапії допомагає посилити цілющий ефект і знизити небажані побічні явища від токсичних медикаментів. Для печінки куркума є природним детоксикантом, вона бере участь у метаболізмі жирів, а ще сприяє більш швидкому позбавленню від зайвих кілограмів.

Ця культура вважається потужним антидепресантом і її широко використовують в китайській нетрадиційної медицини. Її успішно застосовують при терапії цукрового діабету, в тому числі і ревматоїдного. Куркума допомагає швидко відновити епідерміс при запальних захворюваннях шкіри, екземі, фурункулах і псоріазі. Щоб швидко позбутися від опіку, рекомендується використовувати пасту, до складу якої входить сік алое і куркума. Використовувати таку рослину фахівці радять при застуді, хворому горлі і сильному кашлі, мігрені, атеросклерозі, хронічній діареї, виразковому коліті і жовчнокам'яної хвороби.

Також великою популярністю користується здатність куркуми, рятувати від зайвих кілограмів. Як її правильно приймати в цьому випадку? З'єднайте 1 ст. біо-кефіру і ½ ч. л. куркуми, суміш повинна настоятися протягом 15-30 хв, її випивають безпосередньо перед сном. Тривалість курсу від 1 до 2 місяців.

Протипоказання

Так як ця рослина відрізняється потужним впливом на організм, перш ніж почати його приймати, треба обов'язково проконсультуватися з лікуючим лікарем тим більше, якщо вами вже використовується будь-які ліки. Куркума точно протипоказана людині з індивідуальною непереносимістю, а ще якщо забиті жовчовивідні шляхи або в жовчному міхурі є камені завбільшки більше 0,5 див. Часто вживати цю рослину фахівці не радять дітям до 5 років і жінкам під час вагітності. Інші протипоказання на сьогоднішній день не встановлені.