Щавель (Rumex) ― це напівчагарник або трав'яниста рослина, яке буває однолетником або многолетником, воно є представником сімейства Гречані. У даного роду російське назва походить від праслов'янської мови, при цьому у нього є однаковий корінь зі словом «щі». На батьківщині щей дану культуру іменують кислицею, кисличкой, кислушкой, кисленицей, кисляткой, киследью. Представників цього роду можна зустріти на різних континентах, де є хоч які-небудь рослини, однак основний ареал цієї культури охоплює помірні широти Північної півкулі, а саме: лісові узлісся, схили ярів, береги боліт, озер, річок і луки. Ще щавель росте як бур'ян неподалік від житла людини, при цьому він невибагливий до складу грунту. Цей рід об'єднує більше 150 видів, однак найбільшою популярністю користується вид ― щавель кислий, або звичайний.
Зміст
Особливості щавлю
Щавель являє собою трав'яниста дводомна рослина, що має розгалужений стрижневий коротенький корінь. Ребристе стебло прямостояче має метрову висоту, при цьому біля основи він забарвлений в темно-фіолетовий колір. На верхівці стебла є суцвіття волотисте форми. Цілокраї кислі прикореневі листові пластини є длінночерешковимі і в довжину сягають від 15 до 20 сантиметрів. Форма основи у них стрілоподобна, при цьому серединна жилка яскраво виражена. Практично сидячі очереднорасположенные стеблові листові пластини мають яйцеподібно-довгасту форму і стріловидне основу. Полігамні циліндричні метелковидные суцвіття складаються з квіток рожевого або блідо-червоного кольору. Жіночі і чоловічі квітки розрізняються будовою. Цвітіння спостерігається в червні і липні. Плід представляє собою загострену гладку сім'янку коричнево-чорного кольору, в довжину вони досягають 1,7 см і мають гострі ребра і опуклі межі.
Вирощування щавлю у відкритому грунті
Посів у відкритий грунт
На одному і тому ж місці щавель можна культивувати протягом 3-4 років, якщо ж пересадку не провести вчасно, то це негативно вплине на якість і врожайність даної рослини. Для висіву вибирають ділянки вільні від смітної трави, з зволоженим поживним ґрунтом, при цьому на них не повинен спостерігатися застій води. Залягання грунтових вод на ділянці має бути досить глибоким (не менше 100 см). Найкраще щавель росте на ділянках із слабокислим суглинком або супіском, які багаті перегноєм. Також для вирощування такої культури підходить добре дренований торф'яний грунт.
Ділянку для посадки слід підготувати в осінній час, для цього його перекопування проводять на глибину багнета лопати, при цьому в грунт вносять 20-30 грамів хлористого калію, 6-8 кілограм компосту або перегною і 30-40 грам суперфосфату з розрахунку на 1 квадратний метр. На початку весняного періоду в грунт потрібно закрити сечовину (на 1 квадратний метр ділянки 20 грам), для цього використовують граблі. Посів цієї культури можна проводити тричі протягом сезону, а саме, на початку весни, в літній час і восени під зиму.
Навесні щавель слід посіяти відразу після обробки ґрунту, при цьому зібрати перший урожай вдасться вже в поточному році. У літній час висів насіння потрібно провести в червні–липні тоді, коли буде проведено збір урожаю салату, редиски і зеленого лука. З'явилися після літнього посіву сіянці до того, як почнуться морози, зміцніють, при цьому з настанням наступної весни щавель дасть багатий урожай. Дану культуру висівають під зиму в жовтні або листопаді. З'явилися в наступному сезоні рослинки уродять у весняний час.
Найчастіше городники висівають щавель у весняний період справа в тому, що в цей час у ґрунті знаходиться багато вологи, при цьому сходи з'являються і ростуть дружно. Кущики, що з'явилися після літнього посіву, потребують систематичному поливі. При висіві насіння під зиму дуже часто сіянці з'являються незадовго до настання заморозків, у підсумку вони гинуть. Для висіву щавлю використовують грядки, завширшки досягають 100 см, а в висоту ― 12 див. Ряди необхідно зробити поперек довжини, при цьому відстань між ними повинна бути близько 25 сантиметрів. Насіння заглиблюють в грунт на 10-20 мм, а потім його поверхню утрамбовують, а посіви поливають.
Догляд за щавлем на городі
Доглядати за щавлем, вирощуваних у відкритому грунті, дуже просто, при цьому поверхня міжрядь слід систематично розпушувати, також кущики треба вчасно поливати, прополювати, підгодовувати, а також захищати від шкідливих комах і хвороб.
Поливати щавель треба вчасно, якщо ж кущики будуть страждати від нестачі води, то це спровокує надмірно ранню формування квітконосів, що вкрай негативно позначається на врожаї. Квітконоси після їх появи треба обов'язково обрізати. Після того як пройде дощ або кущики будуть политі, слід розпушити поверхню між рядами і потрібно видалити бур'янисту траву. Поверхню грядки засипають шаром мульчі (органічним матеріалом), завдяки чому доглядати за кущиками стане набагато простіше.
Підгодувати кущики треба двічі або тричі протягом сезону. Для цього використовують розчин коров'яку (1:6), а в 10 л такий живильної суміші всипають 15 грам калійного і стільки ж фосфорного добрива. На другий рік ця культура буде потребувати підгодівлі розчином повного мінерального добрива, при цьому на 1 квадратний метр ділянки беруть від 15 до 20 г сечовини, від 30 до 40 грам суперфосфату і від 15 до 20 грамів хлористого калію. Підгодовувати кущики азотовмісних добрив треба кожен раз після того, як будуть обрізані листя, при цьому в погожий день його вносять у вигляді розчину.
Збір урожаю проводять після того, як на кожному кущику зросте з 4 або 5 листових пластин нормальної величини. Перед збиранням врожаю з грядки потрібно видалити всі бур'яни. Коли листя буде зрізана, поверхню міжрядь треба розпушити сапкою. Обрізати листові пластини необхідно на висоті 30-40 мм від поверхні ділянки, при цьому потрібно постаратися не травмувати верхівкові бруньки. У період з травня по липень збір врожаю щавлю можна провести 3 рази. Востаннє збирання врожаю проводять не пізніше ніж за 30 діб до того, як настануть заморозки, в іншому випадку це вкрай негативно позначиться на майбутньому врожаї. В осінній час поверхня між рядами треба засипати компостом або перегноєм (на 1 квадратний метр 4-5 кілограм), при цьому оголіли корінці необхідно присипати їм же.
Шкідники і хвороби щавлю з фото і назвами
Хвороби щавлю та їх лікування
Несправжня борошниста роса
У перший рік росту кущики можуть бути вражені помилковою борошнистою росою (пероноспороз). У хворих кущиків листя стає зморщеною ламкої і потовщеною, при цьому її кромка загортається вниз. Найбільш активно ця хвороба розвивається в сиру погоду. В цілях профілактики треба вчасно видаляти з ділянки бур'янисту траву, при цьому потрібно вчасно обривати хворі листові пластини. Хворі кущики треба обприскати розчином бордоської суміші.
Сіра гниль
Розвиток сірої гнилі відбувається за загущення посадок при підвищеній вологості. На хворих кущиках утворюються цятки бордового кольору, поступово стають водянистими і млявими. Потім починається гниття листя. В цілях профілактики не допускайте загущення посадок, при цьому поверхню грядки треба обов'язково засипати шаром мульчі (торфом).
Іржа
Іржа в помірному кліматі поширена досить сильно. У хворих кущиків на поверхні формуються бульбашки блідо-жовтого забарвлення, з часом вони розриваються, і з них висипаються спори гриба. В цілях профілактики в осінній час ділянка треба очищати від рослинних залишків, а потім проводять перекопування грунту. А в весняний час поверхню грядки засипають шаром мульчі (торфом, тирсою або перегноєм).
Різні плямистості (септоріоз, овуляриоз та інші) дуже складно розрізнити між собою. Але якщо кущ захворіє якоюсь із плямистостей, на його поверхні утворюються плями різного кольору, форми і контурів. У зв'язку з цим, як тільки на листках з'являться цятки, її слід зрізати і спалити. У профілактичних цілях в осінній час з поверхні ділянки необхідно видалити рослинні залишки, а потім поверхню грунту засипають шаром мульчі (перегноєм).
Шкідники щавлю і боротьба з ними
Найбільш часто щавелю шкодять такі шкідники, як: попелиці, жуки-листоїди, щавелевые пильщики, озимі совки і дротянки.
Попелиця
Попелиця оселяється на кущі і висмоктує з нього сік, з-за чого листові пластини стають жовтими млявими, корінці слабшають, а рослини гинуть. Для того щоб позбутися від такої шкідливої комахи, треба використовувати настої часнику, деревної золи, лопуха і томатної бадилля, при цьому в них вливають невелику кількість рідкого мила.
Якщо на поверхні листя з'являються часті дірочки, то це говорить про те, що на кущику оселилися листоїди. Ще такий шкідник на виворітній поверхні листових пластин влаштовує яйцекладки. Щоб не допустити появу на кущах такого шкідника, в міжряддях щавлю необхідно посадити піретрум. З такого квітки ще можна приготувати настій, яким обробляють кущики двічі або тричі протягом сезону.
Пильщик
Пильщики теж на кущиках щавлю влаштовують свої яйцекладки, при цьому з'явилися зелені гусениці обгризають листя, після чого від неї залишається лише скелет з жилок. В цілях профілактики необхідно вчасно видаляти з ділянки бур'янисту траву. Також потрібно вчасно очищати ділянку від рослинних залишків, а кущики обробляти настоєм ромашки аптечної, в який слід влити рідке мило.
Озима совка
На грядці озима совка може оселитися в останні весняні тижні, однак така комаха може завдати великої шкоди щавелю. Протягом всього літнього періоду воно поїдає листя рослини, а з настанням осені такий шкідник перебирається ближче до поверхні грунту. В цілях профілактики обов'язково проводиться осіннє перекопування ділянки.
Щоб зловити метеликів-совки в декількох місцях на ділянці треба встановити пастки, для цього на метровій висоті підвішуються ємності, заповнені заграв рідиною, наприклад: компотом, медовою водою або патокою.
Дротянка
Дротянка являє собою личинку жука-щелкуна, він травмує як кореневу систему рослини, так і його листя. В цілях профілактики з ділянки треба своєчасно видаляти всю бур'янисту траву, надмірно кислий грунт потрібно обов'язково нейтралізувати, після збору врожаю слід провести перекопування ділянки, а ще слід пам'ятати, що дану культуру на одному і тому ж місці не рекомендується вирощувати більше 4 років.
Види і сорти щавлю
Вище вже говорилося про те, що найбільш популярним видом щавлю у городників є щавель кислий, або звичайної. Також на городах культивуються такі види, як: щавель горобиний (малий, щавелек), водний (водяний), кінський (густий, кислиця кінська, огнівка руда), кучерявий, приморський, туполистный, шпинатовий і російська. Як лікарська рослина найчастіше вирощують щавель кінський.
Щавель кінський (Rumex confertus)
Таке трав'яниста багаторічна рослина має слаборазветвленное, товсте і коротеньке кореневище, що володіє безліччю додаткових корінців. Борознисті голі прямостоячі самотні стебла вгорі гілкуються, їх висота може варіюватися від 0,9 до 1,5 м, товщину вони досягають 20 мм. Очереднорасположенные нижні стеблові і розеткові листові пластини мають серцеподібною підставою, а форма у них видовжено-трикутно-яйцеподібна. Листя у верхній частині тупі, а кромка у них хвиляста, в довжину вони досягають 25 сантиметрів, а в ширину ― 13 сантиметрів, черешки у них довгі, а по верхній стороні жолобчасті. Верхні стеблові короткочерешкові листочки на відміну від нижніх більш гострі і короткі, вони мають ланцетовидно-яйцевидної форми. Зворотна поверхня листових пластин має густе опушення представлене жорстким коротеньким ворсом. Найбільша кількість опушення розташовується на жилках листка. Зелень такого виду має некислим смаком. Не дуже великі мутовки складаються з двостатевих жовто-зелених квіток. Такі мутовки формують тирс, що представляє собою пишне довге і вузьке суцвіття волотисте форми. Цвіте такий вид у травні–червні. Плід ― це горішок коричневого кольору, в довжину досягає близько 0,7 см і має тригранну овальну форму. У природі цей вид зустрічається в лісостеповій і степовій зоні, при цьому він воліє рости на помірно вологим і вологому грунті, він вважається типовою луговий бур'янистою травою.
Щавель звичайний, або кислий
Детальний опис даного виду знаходиться на початку статті. Найбільшою популярністю у городників користуються наступні його сорти:
- Широколистий. Цей багаторічник стійкий до морозів і володіє високою урожайністю, він дозріває всього за 40-45 діб. Його вживають у їжу свіжими, а ще використовують для приготування зимових заготовок. Довгочерешкові зелені листові пластини мають подовжено-овальну форму.
- Малахіт. Термін дозрівання такого середньораннього сорту від 40 до 45 діб. Яскраво-зелене листя має гладку або бульбашкову поверхню і хвилясту кромку, у довжину вона сягає близько 15 сантиметрів. Прямостоячий розетка нещільна.
- Шпинатний. Середньоранній сорт відрізняється стійкістю до морозів і захворювань. Нещільна та велика розетка складається з крупних листових пластин яскравого темно-зеленого кольору, поверхня яких пухирчаста.
- Крупнолистий. Такий ранній сорт відрізняється стійкістю до морозів і стрілкування. Стояча розетка складається з ніжною зеленуватою листя. У довжину листові пластини можуть досягати 20 сантиметрів і навіть більше. Дозріває такий сорт за 30-45 діб.
- Кривава Мері. Цей декоративний сорт є морозостійким, його широко застосовують у кулінарії. Сорт був так названий через те, що на поверхні зеленого листя є вкраплення червоного кольору. Довжина листя 15 сантиметрів, а їх ширина ― 10 сантиметрів. Час дозрівання ― 45-50 діб.
- Одеський 17. Такий ранній високоврожайний сорт має темно-зелені листові пластини подовженої форми, їх довжина 16 сантиметрів, а ширина ― 7 сантиметрів, вони входять до складу прямостоячого нещільної розетки. Цю рослину використовують для приготування супів, салатів, а також для консервації.
- Нікольський. Середнього терміну дозрівання сорт відрізняється своєю врожайністю. Піднесена нещільна розетка складається з листових пластин зеленого забарвлення, мають довжину близько 38 сантиметрів, і ширину ― до 12 сантиметрів. Використовується в їжу в свіжому вигляді, а ще застосовується при приготуванні зимових заготовок.
- Сангвінік. Цей середнього терміну дозрівання багаторічник відрізняється своєю врожайністю. Полуприподнятая прямостоячий розетка достатньо висока, стебло блідо-червоний. Великі овально-довгасті листові пластини зеленого забарвлення мають злегка пузирчасту або гладку поверхню, а також жилки червоного кольору.
- Смарагдовий король. Ранній сорт відрізняється високою врожайністю. Гладкі ніжні зелені листові пластини мають подовжено-овальну форму.
- Чемпіон. Такий багаторічник має декоративністю, високими смаковими якостями і є високоврожайним. Висота прямостояче розетки близько 0,4 м, а в поперечнику вона досягає до 0,3 м. До її складу входять соковиті великі зелені листові пластини, форма яких овально-видовжена.
- Смарагдовий сніг. Середнього терміну дозрівання сорт відрізняється прекрасними смаковими якостями і високою врожайністю. До складу розкидистою піднятою розетки входять слабопузырчатые насичено-зелені листові пластини середньої величини.
- Майкопський 10. Цей ранній сорт дуже популярний серед городників, він стійкий до хвороб і морозів, і відрізняється хорошою врожайністю. У рослині міститься помірна кількість кислоти. Великі м'ясисті листові пластини пофарбовані в жовтувато-зелений колір, довжина товстих черешків середня.
- Алтайський. Такий морозостійкий сорт має листя копьевидного форми среднекислого смаку, черешки у неї довгі і тоненькі. Молоденька листя забарвлена в темно-зелений колір, через деякий час у неї з'являється червонуватий відтінок.
- Ліонський. Сорт володіє високою якістю і прекрасним смаком. На товстих черешках знаходяться м'ясисті листові пластини. Після того як зелень буде зрізана, вона відростає дуже швидко. Такий сорт не стійкий до морозів і в зимовий час може вимерзнути.
- Червоні жилки. Висота такого декоративного сорти близько 0,4 м. Прямостоячий компактна розетка складається з зелених листових пластин копьевидного форми, при цьому прожилки у них бордово-червоні. У такого сорту їдять тільки молоденькі листові пластини, до того як вони загрубеют.
Властивості щавлю: користь і шкода
Лікувальні властивості щавлю
Городниками щавель цінується за те, що він дає зелень у весняний час, коли особливо гостро відчувається нестача вітамінів, а свіжих овочів ще занадто мало. До складу зеленої частини рослин входять білки, вуглеводи, органічні кислоти, клітковина, вітамін C (аскорбінова кислота), Е (токоферол), A (бета-каротин), K (філохінон), H (біотин), РР (ніацин) і вітаміни групи в: тіамін, рибофлавін, пантотенова і фолієва кислота, піридоксин. Також дану культуру вважають джерелом калію, кальцію, магнію, хлору, сірки, фосфору, натрію, фтору, міді, цинку, заліза, марганцю і йоду. У складі кореневища кінського щавлю міститься вітамін K, ефірну олію, смоли, залізо, дубильні речовини, флавоноїди, органічні кислоти, наприклад, кав'ярня і щавлева, а також інші речовини потрібні людському організму. Кінський щавель за своїм складом дуже схожий з таким дуже корисною рослиною, як ревінь.
Молода листя такої культури відрізняється найбільшою поживністю і користю, при цьому в їх складі міститься лимонна і яблучна кислота. Листя щавлю кислого відрізняється знеболюючу, протизапальну, закріплює, ранозагоювальну, протицинговим і антитоксичну ефектом, а ще вона сприяє поліпшенню травленню. При розладі шлунка використовують відвар листя. Такий напій відрізняється протиалергічну і жовчогінну дію, сприяє поліпшенню роботи печінки, а також усуває свербіж шкіри і вугровий висип.
Цю рослину застосовують при хворобливої менструації і під час клімаксу. Для цього 1 ст. тільки що скипіла води треба з'єднати з 1 великий ложкою сухого листя. Напій повинен настоятися 60 хв, після чого його п'ють тричі на добу по третині склянки за 30 хв. до трапези.
При безплідді допомагає такий склад: 1 ст. тільки що скипіла води треба з'єднати з 1 великий ложкою щавлю, суміш кип'ятять протягом 60 с, а потім її знімають з вогню і дають повністю охолонути. П'ють засіб точно так само, як і при хворобливих місячних. Щоб збільшити ефективність напою, в нього треба всипати спориш або муміє.
Відвар листя щавлю звичайного застосовують для поліпшення роботи печінки, стимуляції утворення жовчі, а також він може зупинити кровотечу. Засоби, виготовлені на основі кореневища кінського щавлю, використовують при захворюваннях печінки, маткових і легеневих кровотечах, геморої, запорах, тріщинах заднього проходу, а ще зовнішньо при опіках, гінгівітах, стоматитах, ранах і хворобах шкіри. У нетрадиційній медицині такий щавель застосовують як протипухлинного засобу. З листя кінського щавлю готують відвар, який допомагає при простудних хворобах, діареї, колітах, ентеро - і гемоколитах.
Протипоказання
Фахівці не радять, є щавель кислий занадто багато або тривалий час, так як в ньому міститься дуже багато щавлевої кислоти, а вона може сприяти порушення діяльності нирок і мінерального обміну в організмі. Також ця рослина не можна їсти при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, захворюваннях нирок, гастриті з підвищеною кислотністю, подагрі і вагітним.