Часник

Трав'яниста багаторічна рослина часник (Allium sativum) є представником роду Цибуля підродини сімейства Цибульні Амариллісові. Ця рослина користується великою популярністю серед городників, воно володіє гострим смаком і специфічним ароматом, з-за того, що в ньому знаходяться тиоэфиры. Родом вона із Середньої Азії, на її території часник окультуривали в Узбекистані, Афганістані, Північному Ірані, Туркменістані, Таджикистані і Пакистані. За припущеннями вчених така культура походить від цибулі длинноостроконечного, часник зростає в ущелинах гір Туркменії, на Тянь-Шані і Паміро-Алае. З давніх пір така рослина вважалося дуже коштовним завдяки тому, що воно сприяє збудженню апетиту, зміцненню імунної системи і покращення травленню. Його широко застосовували як протиотрута при отруєннях, а також як засіб профілактики від небезпечних захворювань. У гробниці Тутанхамона була знайдена глиняна луковичка часнику, згадка про такий культурі були виявлені в написах на давньоєгипетських пірамідах, а Піфагор такий овоч іменував «королем прянощів». Про часник людству відомо вже більше трьох тисяч років, і він і донині користується досить великою популярністю. До прикладу, в Індії, Італії, Китаї і Кореї часник вживають 8-12 часточок у день на душу населення.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Посадити часник у відкритий грунт треба не пізніше першої половини квітня, при цьому ділянка готують в осінній час. Також часнику підходить і подзимняя посадка з середини вересня по другу половину жовтня.
  2. Освітленість. Ділянка має бути сонячним або затіненим.
  3. Грунт. Найкраще для вирощування такої культури підходить помірно вологий і поживний суглинок, який повинен бути нейтральним.
  4. Полив. У посушливий період поливати часник потрібно рясно (на 1 квадратний метр грядки беруть від 10 до 12 літрів води). Грядку перестають поливати в серпні.
  5. Добриво. Коли здадуться сіянці, їх слід підгодувати сечовиною або коров'яком, повторні підживлення проводять з інтервалом 15 діб. Протягом одного сезону кущики потрібно буде підгодувати всього 4 рази.
  6. Розмноження. Вегетативне ― з допомогою зубков.
  7. Шкідливі комахи. Гусениці городньої, озимої, капустяної і гамма-совки, долгоножки, цибульні молі і мухи, капустянки, стеблові нематоди, скрытнохоботники, тютюнові трипси.
  8. Захворювання. Сіра, біла і шейковая гнилі, несправжня борошниста роса, жовтяниця, фузаріоз, гельмінтоспоріоз, головня, іржа, вірусна мозаїка, трахеомикоз.

Особливості часнику

Часник має мичкуватої системою коренів. Складна луковичка округлої форми трохи приплющена, вона формує в пазухах лусок 2-50 діток, які іменують зубками або часточками, на їх поверхні є луска блідо-жовтого, темно-фіолетового, білого або фіолетово-рожевого кольору. Ланцетні вузькі листові пластини цілокраї прямостоячі або пониклі жолобчасті, з виворітного боку вони кілеподібні. Листя досягають завширшки 10 мм, а їх довжина варіюється від 0,3 до 1 метра. Листові пластини порастают одна з іншої, при цьому формується помилковий стебло, такий як у ріпчастої цибулі, але він відрізняється більшою міцністю. Висота квітконосу варіюється від 0,6 до 1,5 м, на його верхівці знаходиться суцвіття зонтиковидною форми, воно приховано плівковою оболонкою, яка розривається в момент розкриття стерильних квіток, що володіють довгими квітконіжками, вони складаються з 6 тичинок і з пелюсток білого або світло-бузкового кольору, при цьому в довжину вони досягають 0,3 див. Плід являє собою коробочку. Є озимий та ярий часник.

Посадка часнику у відкритий грунт

В який час садити

Висадити часник у відкритий ґрунт потрібно не пізніше першої половини квітня, однак промерзлу грунт перекопати досить складно, тому підготовкою ділянки під ярий часник слід зайнятися в осінній час. Висадити часник в осінній час необхідно з середини вересня до другої половини жовтня, висаджені зубки до настання морозів повинні встигнути сформувати потужну систему коренів, яка повинна проникати вглиб на 10 сантиметрів. Однак кущики при цьому не повинні рушити в ріст.

Підходящий грунт

Для вирощування такої культури потрібна нейтральна і живильний грунт, проте краще всього для цього підходить суглинок. Грунт не повинна бути надто сухою, але для висаджування часнику не можна вибирати низинні ділянки, на яких спостерігається скупчення дощової або талої води. Підготовку ділянки проводять в осінній час, для цього роблять його глибоку перекопування, при цьому в грунт вносять 20 грамів калійної солі, 30 г суперфосфату і 1 відро перегною з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки. У весняний час поверхню грядки треба лише розрівняти за допомогою грабель. Потім можна приступити до посадки часнику. Добрими попередниками такої культури вважаються такі рослини, як: кабачки, боби, сидерати, будь-яка капуста, гарбуз і горох. На тих ділянках, де росли огірки, томати, цибуля, морква і часник, вирощувати дану культуру не рекомендується. Якщо часник посадити поруч з суницею, картоплею, чорною смородиною, полуницею, малиною або аґрусом, то він зможе захистити такі культури від багатьох шкідників. Ще часник рекомендується вирощувати поряд з гладіолусами, трояндами і тюльпанами, так як він здатний відлякати гусениць, слимаків і сверлильщиков, а ще кроти ніколи не копають свої нори близько ділянок з даною культурою.

Правила посадки у відкритий грунт

Досить часто можна почути вислів «насіння часнику» або «вирощування часнику з насіння», проте дана культура не здатна формувати насіння. Часник розмножують вегетативним способом, а саме, зубками. А для розмноження озимих сортів ще використовують повітряні цибулинки-бульбочки.

Щоб отримати багатий врожай знадобиться якісний посадковий матеріал, у зв'язку з цим за 15-20 діб до висаджування часнику в грунт у весняний час зубки прибирають на полицю холодильника, де вони пройдуть стратифікацію, потім їх розсортовують за величиною, при цьому потрібно відбракувати викривлені, м'які, уражені хворобою, травмовані, занадто маленькі і мають неправильною формою і ті, що не мають оболонки. Потім вибрані зубки необхідно продезінфікувати, їх занурюють у зольний розчин на пару годин, для його приготування треба з'єднати 1 літр води і 200 грам деревної золи, потім суміш треба прокип'ятити протягом 30 хвилин і остудити. Замість розчину золи можна використовувати розчин мідного купоросу (1%) або слабкий розчин марганцівки, в них зубки повинні пробути близько 12 год. Зубки необхідно проростити при кімнатній температурі, для цього їх обертають серветкою, яку попередньо треба зволожити водою, потім їх поміщають в поліетиленовий пакет, де вони повинні пробути від 2 до 3 днів. Однак пророщувати часник перед посадкою не обов'язково. Після того як земля прогріється до 5-7 градусів, слід зайнятися підготовкою ділянки, для цього на ньому роблять борозенки, глибина яких повинна бути 70-90 мм, при ширині міжрядь ― 20-25 сантиметрів. Посадіть часникові часточки денцем вниз, розташувавши їх у ґрунті вертикально, при цьому дистанція між кущиками повинна бути від 60 до 80 мм. Часточки слід заглиблювати в грунт на глибину, яка в 2 рази більше їх висоти (приблизно 50-60 мм). У борозенці часточки розміщують ребром на південь, завдяки цьому часникові пір'я зможуть навесні одержати дуже велику кількість сонячного світла, в результаті кущики стануть більш урожайними, а доглядати за ними буде набагато легше. Якщо ґрунт зволожений талим снігом, то після висаджування часнику поливати грядку не потрібно. Однак якщо грунт сухий грядку необхідно дуже рясно полити. Сходи ярого часнику з'являються вже при температурі 3-4 градуси, при цьому їм не страшні заморозки, але поверхню грядки треба засипати шаром мульчі (торфом).

Посадка часнику під зиму

Про правила посадки часнику в осінній час описано вище, при цьому її потрібно проводити так само, як і навесні, однак підготовкою ділянки необхідно зайнятися за 15 днів до висаджування часнику. Дно борозенки слід засипати шаром деревної золи або грубозернистого піску, товщина якого повинна бути 15-30 мм, це захистить часточки від контакту з землею і загнивання.

Найчастіше яровий часник дрібніше озимого. Під час посадки між самими великими зубками слід дотримуватися дистанцію від 12 до 15 сантиметрів, при цьому між дрібними часточками треба витримувати відстань від 8 до 10 сантиметрів. Під час посадки під зиму часник слід заглиблювати у грунт на 15-20 сантиметрів. Висів бульбочок проводять в той же самий час, при цьому в грунт їх заглиблюють на 30 мм, дотримуючись схеми 2х10 сантиметрів. У наступному році з бульбочок зростуть цибулинки однозубки. Якщо посадити їх знову, то вже на наступний рік у вас виростуть повноцінні часникові цибулинки.

Поверхню грядки на зиму треба обов'язково засипати шаром мульчі (тирсою, змішаними з землею, або сухим торфом). Мульчуючий шар забезпечить захист часнику від вимерзання, при цьому його товщина повинна бути не менше 20 мм. В тому випадку якщо сніг ще не випав, а вже вдарили сильні морози, грядку зверху слід укрити руберойдом або плівкою. Після того як почне падати сніг, укриття з ділянки треба прибрати. Під шаром снігу часник здатний витримати зниження температури до мінус 20 градусів.

Догляд за часником

Щоб виростити часник на своїй ділянці, його необхідно систематично поливати, підгодовувати, полоти і розпушувати поверхню грунту. Щоб отримати хороший врожай, необхідно виривати стрілки відразу тільки після того, як вони здадуться, а ще його треба своєчасно обробляти від захворювань та шкідників.

Як поливати

Полив проводять по мірі необхідності, як тільки підсохне верхній шар ґрунту, він повинен бути рясним (на 1 квадратний метр грядки від 10 до 12 літрів води). Однак якщо дощ йде систематично, то часник можна не поливати зовсім. У серпні, коли цибулинки почнуть набирати обсяг і вага, поливи треба припинити.

Добриво

Відразу після того як в весняне час здадуться перші сіянці, треба зробити їх підгодівлю азотовмісними добривами (коров'яком, Фертакой або сечовиною), через півмісяця проводять повторну підгодівлю. Протягом сезону підгодувати часник потрібно всього 4 рази.

Шкідники і хвороби часнику

Можливі проблеми

Часник і цибуля вражають практично однакові шкідливі комахи і захворювання. З захворювань кущики найчастіше вражає біла, шейковая та сіра гнилі, гельмінтоспоріоз, фузаріоз, головня, жовтяниця, несправжня борошниста роса (або пероноспороз), мозаїка, іржа і трахеомикоз. А з шкідливих комах часнику найбільше доставляють неприємності такі шкідники, як: цибульний прихованохоботник, тютюновий трипс, стеблова нематода, гусениці озимої, капустяної, городньої і гамма-совки, росткова і цибульна мухи, капустянка звичайна, цибульна моль і долгоножка.

Обробка часнику

Існує велика кількість різних хімічних препаратів, які здатні знищити практично всіх шкідників і вилікувати різноманітні хвороби, однак перш ніж приступити до обробки, слід замислитися над тим, що шкідливі речовини, що містяться в даних засобах, здатні накопичуватися в часниковою цибулині. У зв'язку з цим не слід допускати ситуацію, коли доведеться вибирати між порятунком врожаю або ризиком для власного здоров'я.

Щоб отримати багатий урожай часнику, треба обов'язково дотримуватися правил сівозміни та агротехніки цієї культури:

  • часник можна буде вирощувати на тому ж ділянці, на якій він зростав лише через 4 або 5 років;
  • сховища знадобиться обов'язкова обробка, яку проводять за 8 тижнів до закладки врожаю, для цього використовують розчин хлорного вапна (на 1 відро води 400 грам речовини);
  • перед посівом зубки і бульбочки треба обов'язково обробити.

Перед посадкою зубки можна обробити іншим способом, для цього їх протягом 10 год прогрівають при температурі від 40 до 42 градусів.

Прибирання і зберігання часнику

Збирання врожаю ярого часнику проводять з другої половини серпня і до другої декади вересня. А до збору врожаю озимого часнику приступають в останні дні липня або в перші ― серпня. Зрозуміти, що настав строк збирання врожаю часнику можна за кількома ознаками:

  • припинилося утворення нових пір'я;
  • старі пір'я полягли і стали жовтими;
  • головки повністю сформувалися, вони володіють тим забарвленням і величиною, які притаманні для даного сорту.

Якщо ви вчасно не приберете урожай, рослини знову рушать в зростання, при цьому головки розваляться на часточки, і їх уже не можна буде зберігати тривалий час. Головки треба выдергать або викопати з землі, використовуючи для цього вила, при цьому їх треба скласти на краю борозни для просушки. Потім з них треба обтрусити землю і скласти на відкритому повітрі, де вони повинні будуть сохнути при температурі приблизно 25 градусів протягом півтора тижнів або часник протягом 7 днів сушать в добре провітрюваному приміщенні при температурі від 30 до 35 градусів, потім треба зрізати листя і корінці, а решта шийка повинна досягати в довжину приблизно 50 мм у нестрелкующихся сортів, а у стрелкующихся ― близько 20 мм.

Озимий часник краще всього зберігати при температурі повітря від 2 до 4 градусів, при цьому яровий часник ― при 16-20 градусів. Озимий часник зберігатися набагато гірше ярого, він найбільш часто загниває і швидко засихає. При цьому в сховищі не повинно бути надмірно волого або надто сухо. Найкраще такий овоч зберігається при вологості повітря від 60 до 80 відсотків. Довше всього зберігаються ті головки, які володіють трьома криюче лусками і дінця припечені вогнем.

Дуже популярний спосіб зберігання часнику, при якому його сплітають у вінки або в коси. Помилковий стебло не слід видаляти у головки, при цьому листя треба обов'язково обрізати, потім її сплітаються в косу і починають це робити знизу, при цьому нові головки додають поступово, щоб коса була більш міцною, у неї необхідно вплести шпагат. Для того щоб її зберігати в підвішеному стані, на кінці слід зробити петлю. Найлегше зв'язати головки пучком за неправдиві пагони. На зберігання та пучки, і коси підвішують під стелю або під дахом горища або сухого сараю.

Також великою популярністю у городників користується спосіб зберігання часнику в сітках або капронових панчохах, при цьому їх потрібно підвісити. Зберегти часник можна склавши його в плетений кошик, яку прибирають на зберігання в житлове, але не отапливое в зимовий час приміщення, наприклад, на веранду або горище. Ще такий овоч прибирають на зберігання в банки зі скла, які повинні бути заздалегідь простерилізовані, при цьому при бажанні його можна пересипати сіллю. Якщо часникові головки пересипати сіллю, то на зберігання їх слід покласти в маленькі скриньки з дерева. Часникові головки можна пополоскати в ропі, після того, як вони висохнуть, їх потрібно покласти на зберігання в невеликі полотняні мішки, які підвішують до стелі. Зберігаються часникові головки треба систематично перебирати, що дозволить своєчасно видалити гнилі і засохлі екземпляри.

Види і сорти часнику

Сорти, призначені для вирощування у відкритому ґрунті, поділяють на 3 групи:

  • озимі нестрелкующиеся;
  • озимі стрелкующиеся;
  • ярі нестрелкующиеся.

Озимий часник дозріває дуже рано, він відрізняється високою врожайністю і порівняно великими головками і часточками, однак лежкість у таких сортів погана, у зв'язку з цим його рекомендується використовувати для приготування різних страв або як приправу для овочевих маринадів і консервів.

Кращі озимі сорти часнику

  1. Богуславський. Форма головок у такого морозостійкого сорту сферична, вони мають масу близько 45 грам, і до їх складу входить не більше 6 зубків, оболонки пофарбовані в сіро-ліловий колір.
  2. Комсомолець. Середнього терміну дозрівання стрелкующийся сорт відрізняється морозостійкістю. Щільну велику головку покриває блідо-рожева лушпиння, в її склад входить 6-13 часточок, що володіють гострим смаком.
  3. Ювілейний Грибовський. Середнього терміну дозрівання, високоврожайний стрелкующийся сорт відрізняється стійкістю до захворювань, великі головки покриває матова лілова лушпиння, у її складі міститься 10-12 часточок дуже гострого смаку.
  4. Грибовський 60. Сорт стрелкующийся скоростиглий відрізняється витривалістю до погодних умов. Головка, володіє гострим смаком, складається з 7-11 часточок.
  5. Петровський. Такий стрелкующийся високоврожайний сорт володіє прекрасною транспортабельністю, і він стійкий до захворювань. М'якоть зубков щільна і її смак гострий.
  6. Лосевский. Середнього терміну дозрівання стрелкующийся морозостійкий сорт високої врожайності має цибулини плоско-округлої форми з звуженням догори. Важать головки близько 80 грам, і вони складаються з 4-5 часточок гострого смаку. Зберігатися сорт близько півроку.
  7. Ювілейний 07. Середнього терміну дозрівання стрелкующийся сорт відрізняється своєю врожайністю. Плоско-округлі головки важать близько 80 грам, вони мають 5-8 зубчиків напівгострого смаку. Зберігатися такий часник не довше півроку.
  8. Гуллівер. Такий середньопізній сорт є стрелкующимся. Плоско головки покриті криюче лусками темно-сірого забарвлення, м'якоть у зубков біла і має гострий смак. Головка важить 90-120 грам, в її склад входить 3-5 часточок, такий часник зберігатися близько 8 місяців.
  9. Політ. В склад не дуже великих спілих цибулинок входить не більше 8 часточок.

Крім цього такі популярні сорти, як: Парус, Прометей, Софіївський, Спас, Харківський фіолетовий, Любаша, Донецький фіолетовий, Промінь, Лідер, Сакський і ін.

Яровий часник зберігається набагато краще озимого, але його потрібно зберігати при певних умовах, в іншому випадку головки можуть загнити. Тривалість періоду вегетації таких сортів близько 12 тижнів.

Популярні сорти ярого часнику

  1. Гафурійський. Скоростиглий сорт пряний і многоплодный. У великій головці близько 10 часточок.
  2. Український білий. Плеската велика головка складається приблизно з 20 часточок.
  3. Дегтярский. Середнього терміну дозрівання нестрілуючий сорт має напівгострий смак. Головки складаються з 16-18 часточок.
  4. Еленовский. Цей сорт не стрілкою, і відрізняється гарною лежкістю і смак середньогострий. Внутрішні луски блідо-рожеві, а верхні ― білі.
  5. Ершовский. Середнього терміну дозрівання нестрілуючий сорт має напівгострий смак. Маса плоско-округлі головок близько 35 грам, вони зберігаються близько 7 місяців. До складу однієї головки входить 16-25 часточок.

Популярні сорти зарубіжної селекції

  1. Французькі сорти рожевого часнику Лотрек.
  2. Чеський сорт Червоний Герцог є холодоустойчивым. До складу головок входить 8 великих зубків фіолетового забарвлення, однак зовнішні луски білі.
  3. Слонячий часник ніжного смаку. В поперечнику головка часнику досягає 15 сантиметрів, при цьому вони важать близько 1 кг, проте іноді вони можуть мати масу близько 2,5 кг. В одній голівці може міститися близько 20 часточок, які мають масу до 50 грам.
  4. Сільвер. Цей нестрілуючий сорт є врожайним, він володіє стійкістю до іржі. Зовнішні лусочки снежнобелые з сріблястим відтінком, в голівці міститься 18-20 зубков.