Помідори

Томат, помідор (Solanum lycopersicum) ― це вид трав'янистих однорічних і багаторічних рослин, який відноситься до роду Паслін сімейства Пасльонові. Таку рослину вирощують в якості овочевої культури, і воно дуже популярно у всіх країнах. У народі його іменують «плід томату» ― «pomo d'oro», що з італійської перекладається як «золоте яблуко». Назва томат походить від ацтекського «томатль», воно було вдосконалено французами до сучасної форми. Родом така культура з Південної Америки, і на сьогоднішній день її так само можна зустріти в природних умовах. На європейську територію томат був завезений в середині 15 століття. Він потрапив з мореплавцями в Іспанію і Португалію, а вже звідти ― у Францію, Італію та інші країни Європи, які більш віддалені від морських шляхів.

Раніше томат вирощували як екзотичної рослини, так як його плоди тривалий час вважалися неїстівними. У 1692 р. в Неаполі в куховарську книгу вперше потрапив рецепт нібито іспанського страви з томатів. На території Росії така культура з'явилася в 18 столітті, її спочатку вирощували в якості декоративного екзотичного рослини, так як плоди в суворих погодних умовах не встигали визріти. Але видатний російський письменник, натураліст і філософ Болотов А. Т. придумав вирощувати томати через розсаду, а ще використовувати спосіб дозаривания, що дозволило досягти повного дозрівання плодів.

Короткий огляд посадки та догляду

  1. Посадка. Висіяти насіння на розсаду потрібно у другій половині березня. Висадку розсади у відкритий грунт в залежності від сорту проводять через 45-60 діб після появи сіянців.
  2. Освітленість. Потребує великої кількості яскравого сонячного світла.
  3. Грунт. Він повинен бути теплим, пухким, насиченим органікою, помірно вологим і слабокислим або нейтральним.
  4. Попередники. Погані ― представники сімейства Пасльонові, наприклад: томати, картопля, перець, баклажани та ін Хороші ― морква, цибуля, капуста, огірки, кабачки, бобові культури.
  5. Як поливати. Поливати слід систематично крапельним способом. На 1 кущ береться 1 л води.
  6. Підгортання. Перший раз потрібно підгорнути через 8-12 діб після пересадки у відкритий грунт, коли томати будуть политі. Повторно дану процедуру потрібно провести через 17-20 діб після першого підгортання.
  7. Пасинкування. Через 20 днів після пересадки розсади у відкритий ґрунт.
  8. Мульчування. Використовувати потрібно органіку: торф, траву або тирсу.
  9. Підв'язка. Підв'язувати потрібно до шпалер або кілків спочатку на рівні першої листової пластини, потім на рівні другої кисті, а пізніше на рівні третьої кисті.
  10. Добриво. Перший раз через 10-12 діб після пересадки розсади у відкритий грунт, Другий ― через півмісяця після першої, третя ― через 15 днів після другої.
  11. Шкідливі комахи. Томату можуть нашкодити: совки, трипси, дротянки, слимаки, капустянки, галлові нематоди і паросткові мухи.
  12. Захворювання. Рослина може вразити фітофтороз, коричнева, бура, біла і чорна плямистості, біла, сіра, вершинна і стеблова гниль, вертициллез, трахеомикоз, стрик, бактеріальний рак і вірусна мозаїка.

Особливості помідорів

Швидко формується стрижнева розгалужена система коренів помідорів йде в глибину на 100 см і більше, завширшки вона розростається на 150-250 див. Особливість цієї рослини в тому, що додаткові корінці здатні розвинутися на будь-якій частині пагона. У зв'язку з цим томати можна розмножувати насінням, а також живцюванням і пасинками. Прямостояче або висхідне розгалужене стебло може мати висоту 0,3–2 м і навіть більше. Непарноперисті листові пластини розсічені на великі частки, у окремих сортів вони схожі з листям картоплі. Гроновидні суцвіття складаються з маленьких непривабливих квіточок, які можуть бути пофарбовані в різні відтінки жовтого. Квітки є двостатевими, кожен з них має чоловічі і жіночі органи. Плід ― це багатогніздна ягода, яка може мати різну форму, а саме: еліпсоподібну, округлу і циліндричну. Вага плодів може варіюватися від 30 до 800 грам. Залежно від сорту, плоди бувають пофарбовані в оранжевий, жовтий, зеленуватий, насичено-жовтий, коричневий, майже чорний, рожевий, насичено-червоний, білий, жовтий, золотисто-жовтий або фіолетовий колір. Маленькі і плоскі насіння загострені біля основи, вони пофарбовані в різні відтінки жовтого, на їх поверхні є опушення, яке надає їм блідо-сірий окрас. Насіння зберігають свою схожість протягом 6-8 років. Томати в ботанічному сенсі є ягодами, але в 1893 р Верховним судом Сполучених Штатів, а в 2001 р Євросоюзом було прийнято рішення вважати помідори овочами, а не фруктами, як всі інші ягоди.

Вирощування помідорів з насіння

Посів

Томати в середніх широтах ростять виключно через розсаду, так як якщо посіяти насіння у відкритий грунт, то за сезон їх плоди не встигнуть повністю дозріти. Вирощувати розсаду томатів необхідно почати в зимовий час, при цьому потрібно враховувати, що через 4 тижні після другої пікіровки їх слід висаджувати у відкритий грунт.

Терміни посіву насіння томатів на розсаду безпосередньо залежать від кліматичних умов кожного регіону. Однак потрібно враховувати, що в будь-якому разі, якщо дотримуватися всі необхідні умови, то розсаду потрібно буде пересадити у відкритий грунт в залежності від сорту через 45-65 діб з моменту висіву насіння. Наприклад, в середніх широтах висів томатів на розсаду проводять 8-20 березня. Якщо помідори будуть вирощуватися в теплиці, то сіянці можна буде пересадити в неї через 30-35 діб після їх появи. Слід враховувати, що в регіонах з коротким влітку у відкритому грунті рекомендується вирощувати великоплідні сорти томатів, оскільки, якщо їх плоди не встигнуть повністю дозріти, їх можна буде зірвати з куща бурими і дозарить. Якщо дозарювати дрібноплідні томати, то плоди стануть млявими і втратять свої смакові якості. А великоплідні сорти навіть після дозаривания в кімнатних умовах будуть дуже смачними, солодкими і соковитими.

Насіння потребують передпосівної підготовки. Для цього протягом 48 годин їх слід прогрівати при температурі 30 градусів, потім протягом 72 годин їх тримають при температурі 50 градусів. Потім посівний матеріал на 30 хв. занурюють у розчин марганцевого калію, який повинен володіти рожевим забарвленням. Потім їх слід прополоскати протягом 10 хв. в проточною і чистою водою і протягом декількох годин тримати в розчині препарату, який стимулює зростання. Для висіву насіння використовують універсальну грунтосуміш, наприклад: до складу якої входить торф і пісок (1:1). Для вирощування такої розсади можна використовувати грунтосуміш, що складається з тирси, торфу і дернової землі (0,5:7:1). Також розсада дуже добре росте в землесуміші, яка складається з перегною, коров'яку, торфу і тирси (1:0,5:3:0,5). Будь субстрат потрібно піддати дезинфекції, для цього його прожарюють в мікрохвильовці або духовій шафі, при цьому за півмісяця до висіву насіння його необхідно пролити розчином ЕМ-Байкал (1%). Для стерилізації субстрату можна використовувати і метод виморожування. Для цього ємність з грунтовою сумішшю переносять на вулицю в перші зимові тижні, при цьому у весняний час її заносять у приміщення, і коли вона добре прогріється, можна буде висівати насіння.

Розсадні ящики повинні мати висоту не менше 10 сантиметрів. Якщо місця вистачає, то висівати насіння потрібно негусто, а по можливості рекомендується для цього використовувати торф'яні таблетки, в діаметрі досягають 3,3–3,6 см, в кожну з них кладуть по 2 або 3 насінини, в цьому випадку сіянці не потрібно буде знижуватись. Насіння не треба заглиблювати в субстрат надмірно глибоко. Їх рівномірно розподіляють по поверхні зволоженого субстрату, потім засипають тонким шаром вермикуліту або субстрату, при цьому товщина шару повинна бути від 0,3 до 0,4 см. Посіви зверху потрібно накрити паперовим листом або плівкою.

Вирощування розсади помідорів

Якщо за розсадою томатів доглядати добре і правильно, то це благотворно позначиться на кількості, а також якості врожаю. До того як здадуться сіянці, посівам слід забезпечити температуру повітря близько 25 градусів. Після того як з'являться сходи, а це має відбутися через 5-7 діб, укриття з ємності потрібно прибрати (зробити це рекомендується в другій половині дня), потім розсаду переносять в добре освітлене місце з розсіяним світлом, при цьому протягом 7 днів їм слід забезпечити наступний температурний режим: у нічний час ― 8-12 градусів, а вдень ― 10-15 градусів. Через тиждень слід встановити наступний температурний режим: в дощові дні ― від 18 до 20 градусів, в погожі дні ― від 20 до 25 градусів, а в нічний час ― від 14 до 16 градусів. Кімнату систематично провітрюють, при цьому не забувайте захищати розсаду від протягу. Поливати посіви слід добре відстояною водою кімнатної температури, для цього використовують дрібнодисперсний розпилювач. Полив здійснюють лише 1 раз в 7 днів. Але при цьому слід врахувати, що після того як насіння, що буде висіяне у зволожений субстрат і до того, як здасться перша справжня листова пластина, поливати посіви не потрібно. Після того як у рослинок сформується 5 справжніх листових пластин, їх поливають всього 1 раз на 3-4 доби.

У деяких випадках сходам знадобиться забезпечити додаткове освітлення, так як щоб вони розвивалися нормально, їм знадобиться світловий день тривалістю 12-16 годин. За відсутності можливості організувати додаткову підсвітку, розсаді знадобиться підживлення, для цього використовують калійне добриво в слабкій концентрації. Після того як томати підростуть, в скриньки необхідно всипати шар субстрату товщина якого повинна бути від 10 до 20 мм, завдяки цьому розсада буде більш стійка.

Пікіровка помідорів

Пікірувати сходи необхідно під час розвитку у них другою цієї листової пластини. Про те, чи потрібно пікірувати сіянці томатів, у садівників існують різні думки. Потрібна розсаді пікіровка можна з'ясувати досвідченим шляхом, для цього половину томатів необхідно залишити у розсадному ящику, досыпав в нього субстрату, а інші рослинки треба пересадити в індивідуальні стаканчики, обсяг яких повинен бути не менше півлітра, якщо ж взяти меншу ємність, то помідори доведеться пересадити 2 рази. Завдяки цьому досвіду вдасться зрозуміти, в якому випадку рослинки будуть розвиватися швидше і краще.

Перш ніж приступити до пікіруванні розсади, субстрат у розсадному ящику необхідно дуже добре полити. Пікірувати рослинки в окремі стаканчики можна по 1 або по 2 штуки. Якщо в ємність висаджено 2 сіянця, то коли їх довжина досягне 10-15 сантиметрів, їх стебла потрібно дуже щільно прив'язати один до одного, для цього використовують синтетичну нитку. Після того як відбудеться зрощення двох стебел в один, нитку необхідно видалити, в результаті у вас буде кущик з двома системами коренів і міцним стеблом.

Распикированным растеньицам на 7 днів потрібно забезпечити наступний температурний режим: в погожі дні ― від 25 до 27 градусів, у дощові ― від 20 до 22 градусів, а в нічний час ― від 14 до 17 градусів. Через тиждень слід повернутися до змін температурного режиму. За півмісяця до пересадки томатів у відкритий грунт, їх потрібно почати готувати до нових умов. Для цього знадобиться поступово скоротити полив, кожен день на нетривалий час їх слід переносити на вулицю під прямі промені сонця, також розсаді знадобиться підживлення живильною сумішшю, що складається з 1 літра води, 7 грамів сульфату калію, 1 г аміачної селітри і 4 грам суперфосфату, а ще профілактична обробка розчином бордоської суміші (1%) від шкідливих комах і хвороб.

Вирощування помідорів на підвіконні

Для вирощування в кімнатних умовах підходять різні овочеві культури, наприклад: огірки, гіркий перець, томати, солодкий перець та ін Томати світлолюбні, тому їх рекомендується вирощувати на підвіконні, розташованому в південній частині будівлі, так як їм необхідно дуже гарне освітлення, а прямі промені сонця їм не потрібні. Восени і взимку світловий день дуже короткий, тому щоб помідори розвивалися нормально, їм потрібно підсвічування, для цього використовують люмінесцентний світильник або агро-лампу. Для вирощування в домашніх умовах рекомендується вибирати низькорослі або карликові сорти, наприклад: Маленьку Флориду, Дубок, Перлину червону або жовту, Піноккіо, а ще гібриди: Балконне диво, Бонсай і Бонсай мікро.

Візьміть склянку і заповніть його почвосмесью, до складу якої входить пісок, дернова земля, торф або перегній, їх необхідно взяти в рівних частках. Субстрат в ємностях потрібно пролити тільки що скипіла водою, далі треба дочекатися її повного остигання, а потім розподілити по поверхні насіння. Якщо пророщені насіння, то в кожен стаканчик потрібно буде помістити їх по 1 штуці, а при посіві не пророслого насіннєвого матеріалу ― по 2 або 3 штуки. В субстрат насіння потрібно заглибити всього на 20 мм. Для пророщування насіння поміщають в зволожену тканину, де вони пробудуть кілька діб до тих пір, поки у них не здадуться маленькі паростки. Однак перш насіння необхідно перевірити на схожість, для цього їх на чверть години поміщають в рожевий розчин марганцевого калію. Через відведений час сходження насіння повинні набухнуть і опуститися на дно, при цьому нежиттєздатні спливуть. Потім ємності з посівами потрібно прибрати в тепле місце (від 25 до 30 градусів), зверху їх вкривають плівкою або склом. Через 3-5 діб після того як здадуться сіянці, стаканчики треба прибрати на підвіконня, на якому заздалегідь слід встановити пристрій для додаткового освітлення.

Полив проводять тільки після повного просихання верхнього шару ґрунтосуміші. Поливати рослини слід за допомогою гумової медичної груші, для цього використовують добре відстояну воду кімнатної температури, яку слід акуратно вводити між стінками ємкості і субстратом. Завдяки такому поливу вдасться уникнути розмиття субстрату, а ще перезволоження його верхнього шару. Також для поливу томатів можна використовувати метод через піддон. Зміцнілим растеньицам знадобиться пересадка в більш великі ємності. Якщо рослини низькорослі, то для їх пересадки можна використовувати ємкості об'ємом 3-5 л, при цьому сильнорослою знадобляться горщики від 8 до 12 л. На дні ємності слід зробити хороший дренажний шар, який засипається двухсантиметровым шаром піску. Після цього в ємність способом перевалки пересаджують сіянець, взятий разом з грудкою землі, потім у неї досипають стільки субстрату, щоб вона була повною і не мала пустот. Заглибити рослинка в грунт необхідно за сім'ядольні листові пластини.

З часом потрібно систематично проводити пасинкування кущиків, для цього слід прибирати ті пагони, які виростають в листових пазухах. Їх потрібно виламувати руками, при цьому пеньок повинен мати довжину близько 1-2 див. Завдяки цьому відбувається стимуляція росту основних пагонів, а також підвищення врожайності кущика. Вдень помідорів рекомендується забезпечити температуру близько 28 градусів, а в нічний час ― 15 градусів. Їх полив роблять 2 або 3 рази в 7 днів, для цього використовують добре відстояну воду кімнатної температури, при цьому потрібно бути вкрай обережним, щоб не розмити поверхню субстрату. Підгодовувати томати треба 1 раз на декаду, для цього використовують органіку або мінеральні добрива, пам'ятайте, що потрібно обов'язково стежити за концентрацією розчину, інакше може початися активний ріст зелені, що негативно позначитися на плодоносінні. Якщо стебло біля кущика став нестійким, його слід обов'язково підв'язати до опори. Щоб квітки точно запилилися, необхідно пару раз в 7 днів обережно струшувати кущі. Після того як сформується більшість плодів, фахівці радять, обрізати верхівки кущів, а також квітучі кисті. Томат, вирощений в домашніх умовах, якщо йому забезпечити правильний догляд, буде давати плоди протягом п'яти років, але як правило, найбільшою плідністю відрізняються перші 2 року.

Посадка помідорів у відкритий грунт

В який час садити

Висадку розсади томатів у відкритий грунт проводять в червні після того, як поворотні весняні заморозки залишаться позаду, при цьому повинна встановитися тепла погода. Розсада до цього часу повинна володіти розвиненою системою коріння , 7-8 листовими пластинами і стеблами висотою 25-30 сантиметрів, а ще у неї повинні почати формуватися кисті.

Для вирощування томатів необхідно вибрати сонячне і добре прогрівається ділянку, який повинен мати захист від вітру. Слід врахувати, що хорошими попередниками даної культури є капуста, бобові культури, цибулю, моркву, буряк, турнепс та інші коренеплоди. Ділянка, на якій росли культури, що відносяться до сімейства Пасльонових, наприклад, баклажани, перець або картопля, можна використовувати для вирощування помідорів тільки через 3 роки.

Відповідний грунт

Томати рекомендується вирощувати в грунті насиченому органічними речовинами. Слід врахувати, що такі рослини стрімко вибирають з грунту всі поживні речовини, у зв'язку з цим у неї завчасно вноситься компост або перегній (на 1 квадратний метр ділянки від 4 до 6 кілограм) і мінеральні добрива, а саме, по 20 грам фосфорних і калійних добрив, які слід внести в грунт восени під час перекопування за 6 місяців до висадки томатів, а ще 10 грам азотних добрив у весняний час у рік посадки помідорів з розрахунку на 1 квадратний метр. Органіку вносять у ґрунт у жовтні під час перекопування ділянки, при цьому потрібно постаратися, щоб грудки землі були великими, у весняний час слід двічі розпушити грунт на глибину 10 сантиметрів, при цьому в нього вноситься азотне добриво. Якщо щороку вносити в грунт органічні добрива, то один і той же ділянку можна використовувати для вирощування томатів 2 або 3 роки поспіль, проте потім робиться перерва, яка має тривати не менше трьох років.

Правила посадки

На підготовленому ділянці потрібно зробити посадкові ямки, глибина яких повинна бути дорівнює висоті стаканчиків, в яких росте розсада. Потім їх необхідно добре полити водою. Між ямками слід дотримуватися дистанцію від 0,3 до 0,4 м, а ширина міжрядь повинна бути близько 0,5–0,6 м. Якщо висота кущиків близько 0,3 м, то їх садять в ямки під прямим кутом. При цьому розсаду сильнорослих сортів, а ще витягнулися кущики необхідно висаджувати під нахилом, при цьому вершину рослинок направляють на південь, а стебло заглиблюють в грунт на ¼ або 1/3 частина. Після висадки томатів у грунт, його утрамбовують і рясно поливають. Близько кущиків сильнорослих сортів необхідно встановити кілочки, надалі вони будуть використовуватися в якості опори. На 1 квадратний метр ділянки висаджують наступне кількість кущиків:

  • гібриди, а також сильнорослі сорти ― 3 або 4 штуки;
  • сорти, у яких на кущику формується 2 або 3 стебла ― від 4 до 6 штук;
  • сорти, які формують 1 стебло, а також з обмеженим зростанням основного стебла ― 6-10 штук.

Вирощування помідорів в теплиці

У теплицю висаджувати розсаду томатів необхідно в першій декаді травня. Слід врахувати, що в кінці весни в нічний час ще досить прохолодно, у зв'язку з цим теплицю необхідно обтягнути двома шарами плівки, при цьому люфт між ними повинен бути від 20 до 30 мм. Коли встановиться тепла погода (як правило, це трапляється вже в перші дні червня), можна буде прибрати верхній шар плівки. Ще потрібно враховувати, що вирощувати в одній теплиці помідори і огірки заборонено. Справа в тому, що огіркам необхідна більш висока вологість і температура повітря в порівнянні з томатами, а також у них значно розрізняються режими провітрювання. Також томатом необхідно велика кількість світла, а якщо вони хоч трохи будуть затінені гілками дерева або чагарником, то це вкрай негативно позначитися на врожаї.

Томати вирощувати на тепличної грядці не рекомендується після будь-якого попередника. Якщо поміняти весь субстрат можливості немає, то потрібно хоча б змінити її верхній шар товщиною від 10 до 12 сантиметрів, це дозволить уникнути поразки кущів антракнозом. Потім треба продезінфікувати грунт тільки що вскипевшим розчином 1 відра води і 1 ст. л. мідного купоросу або 2 таблеток Оксихома. Готуючи грунт до садіння, в неї слід внести 1 ч. л. карбаміду або калієвої селітри, 1 ст. л. сульфату калію, 3 ст. л. подвійного суперфосфату в гранулах, 1 ст. л. калімагнезії і 2 склянки деревної золи.

Висадка розсади стандартного розміру в теплицю проводиться точно так само, як і у відкритий грунт. Перерослі або витягнулися рослинки висаджують наступним чином: в дні посадкової ямки необхідно зробити ще одну лунку, її величина повинна бути дорівнює розміру ємності, в якій вирощується рослинка. В цю лунку необхідно висадити рослинка з торф'яним горщиком або з грудкою землі. Після цього треба заповнити нижню ямку грунтом, при цьому верхня повинна залишитися повністю відкритою. Через півмісяця після повної адаптації висадженої розсади можна буде заповнити і верхню ямку. Якщо ж переріс кущик закопати на необхідну глибину відразу, то у нього після цього відразу почнеться формування додаткових коренів, а так як кущик витрачає на це практично всі свої сили, то приживається він набагато довше і гірше.

Висаджені у теплицю кущики не можна поливати протягом 15 днів, після цього роблять підв'язку рослинок до опори, висота якої повинна бути близько 200 див. Після цього формують одностеблові кущики, на яких має бути 7 або 8 кистей. При цьому потрібно вирізати всі формуються пасинки, від яких повинні залишитися коротенькі пеньки (10-20 мм). Щоб бути впевненим в тому, що квітки точно запилюватися, необхідно обережно струшувати квіткові кисті, а потім поливати грунт або зволожувати квіточки, використовуючи для цього дрібнодисперсний розпилювач. Через 2 год після цього необхідно зменшити рівень вологості повітря в теплиці, для цього її провітрюють. Пам'ятайте, що при облаштуванні теплиці разом з бічними кватирками і дверима в ній потрібно зробити стельові кватирки, які запобіжать скупчування конденсату на плівці. В іншому випадку надмірно висока вологість повітря і грунту може привести до того, що плоди стануть водянистими і стануть кислими на смак.

До того як почнеться формування бутонів, поливати томати необхідно 1 раз на 5-7 діб, при цьому на 1 квадратний метр ділянки береться від 4 до 5 літрів води. Як тільки кущики зацвітуть, при їх поливі на 1 квадратний метр ділянки треба буде взяти від 1 до 1,5 відер води. Щоб вони добре росли, у теплиці температура повітря повинна бути близько 20-22 градусів.

Протягом вегетаційного періоду томати потрібно буде підгодувати 3 або 4 рази кореневим способом. Через 20 днів після пересадки розсади в тепличні грядки, її слід підгодувати в перший раз, для цього використовують живильний розчин, що складається з 1 відра води, 0,5 л рідкого коров'яку і 1 ст. л. нітрофоски. Через півмісяця кущики треба підгодувати знову, для цього використовують розчин, що складається з 1 відра води, 1 ч. л. сульфату калію і 1 ст. л. повного мінерального добрива. Третю підгодівлю проводять ще через 15 днів, для цього знадобиться живильний розчин, що складається з 1 відра води, 1 ст. л. суперфосфату і 2 ст. л. деревної золи. На 1 квадратний метр ділянки береться приблизно від 6 до 8 літрів живильної суміші. Щоб плоди дозріли (налилися) швидше, в період повного плодоношення їм знадобиться підживлення, для цього береться поживна суміш наступного складу: 1 відро води, 1 ст. л. рідкого гумату натрію і 2 ст. л. рідкого суперфосфату, при цьому на 1 квадратний метр грядки береться 5 літрів подібної суміші.

Догляд за помідорами

При вирощуванні томатів у відкритому грунті, їх необхідно систематично поливати, підгодовувати, прополювати, рихлити поверхню ґрунту і захищати від захворювань і шкідливих комах. Ще кущики потрібно обов'язково підгортати і формувати. Рихлити поверхню грунту між рослинами і кущами потрібно кілька разів протягом періоду вегетації (1 раз в 10-12 діб), що дозволить своєчасно руйнувати формується на ґрунті кірку. Разом з розпушуванням грунту потрібно виривати і всю бур'янисту траву. Підгорнути кущики в перший раз слід через 8-12 діб після пересадки розсади томатів у відкритий грунт, робити це слід на наступний день після поливу. Друге підгортання кущів після поливу проводять через 2,5–3 тижні після першого.

Також потрібно обов'язково проводити формування томатів. В регіонах з порівняно теплим кліматом ростити таку культуру можна в кілька стебел. Однак якщо клімат досить прохолодний, то томати рекомендується вирощувати в 1 стебло, при цьому на ньому потрібно залишити 2 або 3 квіткових кисті, а ще не забудьте вирізати всі пасинки, в іншому випадку велика кількість гички вкрай негативно позначиться на врожаї. Першу обрізку бічних пасинків проводять через 20 днів після пересадки сіянців у відкритий грунт після того, як їх довжина дорівнює 50-70 мм Сильнорослі сорти потребують не тільки пасинкуванні, але і в прищіпки точки зростання, яку проводять у перші дні серпня. При вирощуванні витких сортів біля кущів потрібно обрізати всі нижні листові пластини, це є хорошою профілактикою грибкових хвороб, а ще завдяки цьому покращиться доступ повітря і сонячного світла до рослині. Це посприяє тому, що врожай буде більш високим і раннім.

Як поливати

Томати, культивовані у відкритому ґрунті, необхідно систематично поливати. Воду лити потрібно в лунки, при цьому на 1 кущ береться 1 л води. Проводити полив рекомендується в другій половині дня або в хмарний день. Обов'язковий полив необхідно проводити перш, ніж приступити до розпушування, в період цвітіння першої та другої квіткової кисті, а ще після того, як грунт буде внесено сухе добриво.

Найкраще поливати такі рослини крапельним способом. Завдяки цьому рідина поступає в грунт досить повільно, у зв'язку з цим не спостерігається різкої зміни вологості повітря, що вкрай негативно позначається на томатах. Крім цього не спостерігається застою рідини на поверхні ґрунту, а це є хорошою профілактикою грибкових хвороб.

Поверхня ґрунту навколо кущів рекомендується замульчувати чорним укривним матеріалом, завдяки цьому повністю припиняється ріст бур'янів, а також спостерігається збереження вологи в грунті. Якщо ж поверхня ділянки замульчувати органікою (наприклад: тирсою, травою або торфом), то це посприяє залученню дощових черв'яків, які розпушують ґрунт і в ході своєї життєдіяльності виробляють гумус, а томати в ньому сильно потребують. Але слід враховувати, що на ділянці з великою кількістю дощових черв'яків можуть оселитися кроти.

Правила підв'язки

Для підв'язки томатів можна використовувати шпалери або кілки. Встановлювати кілки рекомендується з північної сторони ряду, при цьому між ними і пагонами дотримують дистанцію від 9 до 11 сантиметрів. Щоб зробити шпалери, знадобляться кілки, які встановлюються через кожні 4 метри, потім між ними слід натягнути нитки або мотузки. Підв'язування кущів проводять в 3 етапи:

  • після пересадки розсади в ґрунт на рівні першої листової пластини;
  • на рівні другої квіткової кисті;
  • на рівні третьої квіткової кисті.

Підживлення помідорів

Перший раз підгодувати розсаду необхідно через 10-12 діб після її пересадки у відкритий грунт. Для цього використовують поживну суміш, що складається з органіки та мінеральних добрив, для її приготування необхідно в 1 відро розчину коров'яку (гнойова жижа і вода, взяті в співвідношенні 1:8 або 1:9) необхідно додати 20 грам суперфосфату. На 1 кущ береться 1 літр такої суміші. Другий раз рослину підгодовують через півмісяця після першої підгодівлі, а третій раз ― через такий же проміжок часу, для цього використовують мінеральні добрива в сухому вигляді, їх рівномірно розподіляють на поверхні грядки: на 1 квадратний метр ділянки береться 10 грамів аміачної селітри, 20 г суперфосфату і 15 г калійної солі. Потім поверхню грунту необхідно розпушити, щоб закрити добрива, після чого її добре проливають.

Якщо в грунті буде бракувати якого-небудь елементу або його буде занадто багато, це може відбитися на зовнішньому вигляді кущів. Приміром, якщо в ґрунті мало сірки, то листя на кущах почервоніє або пожовтіє, при цьому пагони стануть дуже крихкими. Якщо в грунті буде не вистачати бору, то пагони в точці зростання стануть чорними, живці у молоденьких листових пластин стануть крихкими, при цьому на поверхні плодів утворюються плями бурого кольору. Якщо буде не вистачати молібдену, то листові пластини пожовкнуть і завернутся вгору, також із-за цього кущики можуть бути вражені хлорозом, як і при нестачі заліза, коли забарвлення листя змінюється на практично білий, при цьому томати не зріють, і зупиняється їх зростання. При виявленні ознак недостачі якого-небудь з елементів, кущикам треба буде влаштувати підживлення по листю, при цьому потрібно використовувати суміш, в якій міститься відсутній елемент.

Обробка

В регіонах, де клімат досить прохолодний, в деяких випадках томати не встигають визрівати. Для врятування врожаю кущики можна обробити спеціальною сумішшю, яка прискорить дозрівання плодів. Для цього знадобляться молоденькі пагони сосни, які потрібно на 7 днів покласти на полицю холодильника. Їх слід дрібненько порізати і змішати з водою у співвідношенні 1:2. Суміш треба довести до кипіння, після чого її тримати на повільному вогні протягом 5-10 хв. Остиглий і проціджений відвар потрібно розбавити водою в пропорції 1:3. Під час формування бутонів обробіть кущі даної сумішшю.

Шкідники і хвороби помідорів

Хвороби

Найбільш часто у томатів зустрічаються такі хвороби, як бура, коричнева, чорна і біла плямистості, мозаїка (з-за неї рослини обсипаються), трахеомикоз, бактеріальний рак, південний і звичайний фітофтороз (кущики починають засихати), біла, стеблова, сіра і вершинна гниль, вертициллез і стрик. У кожної з цих хвороб свої симптоми і способи лікування. Однак потрібно пам'ятати, що якщо суворо дотримуватися правил профілактики і агротехніки цієї культури, то тоді вдасться уникнути зараження рослини зовсім.

Шкідники

Найбільш часто на томатних кущах селяться трипси, паросткові мухи, капустянки, совки, дротянки, слимаки та галлові нематоди. Боротися з такими шкідливими комахами рекомендується народними засобами, а саме: трав'яними настоями і відварами, які мають фунгіцидний, інсектицидний і антифидантным ефект.

Збір і зберігання помідорів

За 20 днів до збирання врожаю томатів потрібно видалити всі квітучі стебла і бутони, завдяки цьому сформовані плоди будуть зріти швидше. Збирають плоди вибірково, у міру дозрівання томатів до бурого, блідо-жовтого, рожевого або молочного забарвлення. Подібні плоди добре дозрівають через 7-15 діб, при цьому вони залишаються соковитими і смачними. Якщо зібрати з кущів зелені томати, то після дозрівання їх смакові якості будуть більш низькими. Зібрати всі плоди слід до того моменту, як вночі температура почне опускатися до 8 градусів, так як дана температура сприяє збільшенню ризику ураження рослин різними хворобами. Більшість городників рекомендують прибирати весь урожай до «холодної світанки», інакше він може загинути. Але при цьому слід врахувати, що дозрівання кожного з сортів відбувається у свій час. Наприклад, збір скоростиглих сортів проводять у другій половині липня, середнього терміну дозрівання ― в останні дні липня, або перші ― серпня, пізні ― в серпні або вересні.

Достиглі томати необхідно укласти носиками вниз, для цього використовують ящики з пластмаси або картонні коробки, дно яких необхідно застелити паперовими листами, при цьому в кожну ємність накладають не більше 12 кілограмів помідорів, в іншому випадку тиск на нижній ряд буде надмірно сильним.

Зрілі томати слід зберігати не більше 7 днів до консервації, переробки або споживання у свіжому вигляді. Рожеві і бурі плоди, які були поміщені на дозаривание, зріють набагато швидше в порівнянні з зеленими або молочно-білими. Дозарювати і зберігати не рекомендується травмовані і великі томати, які зривають з кущиків разом з плодоніжками. На дозаривание плоди складають у картонні коробки, які слід обов'язково накрити кришками. В серединку коробки укладають 3 або 4 дозрілого плоду, які виробляють етилен, що сприяє прискоренню дозрівання томатів. Якщо укласти плоди в ящики з пластмаса або в плетені кошики, то їх зверху вкривають щільним матеріалом, наприклад, мішковиною, вона буде перешкоджати улетучиванию етилену. У теплому приміщенні плоди дозрівають набагато швидше. Повністю дозрілими рожеві плоди будуть приблизно через п'ять діб, бурі ― через 7 днів, а в ступені молочної зрілості ― через 1,5 тижні.

Щоб плоди могли зберегтися до другої половини грудня, то між шарами треба постелити паперові листи. Їх потрібно прибрати в прохолодне місце, наприклад, в сухий льох, на засклений балкон або на холодну веранду. Якщо плоди зберігаються тривалий час, то слід систематично їх перебирати, що дозволить своєчасно видалити загнили екземпляри, які можуть вразити гниллю всі інші томати.

Види і сорти помідорів

Є декілька видів класифікацій помідорів. Класифікація американського вченого Ч. Ріка розділяє всі томати на 9 видів. У Росії прийнята традиційна класифікація, за якою всі томати поділяють на 3 види, а саме томат перуанський, звичайний і волосиста. На сьогоднішній день гібридів і сортів помідора звичайного налічується більше 70 штук, і це лише ті томати, які призначені для вирощування у відкритому грунті.

Ще таке рослина поділяють за будовою на нештамбовые, штамбові і картофелевидные.

  1. Штамбові томати. Вони представлені компактними кущами, у яких дуже товсті пагони, а також середньої величини гофровані листові пластини, розташовані на коротеньких черешках. Дана група досить численна, вона включає в себе карликові і середньорослі гібриди і сорти, які формують невелику кількість пасинків.
  2. Нештамбовые помідори. Листя у них більша і трохи гофрована. Пагони тоненькі, і вони полягають під вагою томатів. Дана група представлена карликовими і сильнорослыми сортами, а також гібридами. На сьогоднішній день є напівштамбові помідори, які є чимось середнім між штамбовыми і нештамбовыми видами.
  3. Картофелевидные томати. Великі листові пластини схожі з картопляними. Зустрічаються такі види нечасто.

Ще сорти поділяють за типом росту кущиків на детерміновані (слаборослі) і индетерминированные (високорослі). Також в даній групі є сорти супердетерминированные і полудетерминированные. Однак цією класифікацією користуються лише фахівці.

Ще томати поділяють за часом дозрівання на ранньостиглі, середнього терміну дозрівання і пізньостиглі.

Ранньостиглі сорти

  1. Ірма. Великі або середні плоди зріють за 100 діб. Висота куща від 0,5 до 0,6 м, пасинкування йому не потрібно. Сорт відрізняється гарною лежкістю. Плоди підходять для осінніх салатів, консервування у власному соку і цільноплідної заморожування.
  2. Родзинка. Висота кущиків варіюється від 0,5 до 0,8 м. Серцеподібні щільні томати мають червоним забарвленням, вони важать приблизно 100 грам. Кавунова м'якоть солодкувата і дуже смачна. Плоди підходять для консервації і для приготування салатів.
  3. Бутуз. Високоврожайні кущики у висоту досягають від 0,5 до 0,6 м. Бочонкообразные червоні плоди важать від 100 до 200 грам, лежкість у них відмінна, як і смак.

Кращі сорти середнього строку достигання

  1. Бичаче серце. Соковиті і м'які томати бувають середньої і великої величини, вони мають червоно-рожевим забарвленням, тоненькою шкіркою і прекрасним солодкуватим смаком. Сорт відрізняється чудовою урожайністю, але такий сорт володіє низькою стійкістю до бурої плямистості.
  2. Дамські пальчики. На півметрових кущах, не формують пасинків, є порівняно невелика кількість листя. Червоні томати мають грушоподібною формою і твердої щільною м'якоттю. Прекрасно підходить для консервації.
  3. Кенігсберг. Висота куща такого сильнорослого сорту від 150 до 200 див. Червоні подовжені томати мають формою схожою з баклажанами. Вони відрізняються прекрасним смаком і важать близько 0,3 кг

Кращі пізньостиглі сорти

  1. Де Барао. Висота міцних кущиків близько 400 див. Рівні плоди сливовидної форми з щільною дуже смачною м'якоттю, вони важать близько 70 грам. Сорт стійкий до холоду і тенелюбив. Плоди підходять для цільноплідного консервування, для вживання у свіжому вигляді і для тривалого зберігання.
  2. Фініш. Висота рослини близько 0,75 м. Дуже смачні червоно-помаранчеві плоди важать близько 90 грам. Цей сорт урожайний і стійкий до вертицильозу.
  3. Черрі. Це дуже популярний сорт з прекрасними смаковими і декоративними якостями невеликих солодких плодів, які важать близько 30 грам, вони зібрані в кисті. Для консервації їх використовують з гілкою. Сорт вирощують на балконі, у відкритому грунті та в теплицях.

Також є цікаві і досить незвичайні сорти

  1. Банановидные (перцевидные) томати. Плоди мають незвичайну форму і смак. Сорти користуються великою популярністю: Джерсі Дэвл, Аурія, Дядя Стьопа.
  2. Ребристі томати. Сорт відрізняється врожайністю і великими плодами, які схожі за формою з очищеним апельсином з дуже довгими часточками. Популярні сорти: Тлаколула, Американський ребристий.
  3. Помаранчеві томати. До їх складу входить велика кількість лікопіну, цукру і бета-каротину, в порівнянні із звичайними сортами. Вони рекомендовані людям з алергією на плоди червоного кольору. Найбільш популярний сорт ― Хурма.
  4. Жовті томати. Золотисті томати мають насиченим смаком. До їх складу входить багато каротиноїдів і лікопін. Дані плоди гарні для алергіків. До популярних сортів відносяться: Золоті куполи, Медова крапля, Диво світу, Золота рибка.
  5. Білі томати. Плоди мають незвичайний смак, в них міститься велика кількість цукру і повністю відсутня кислота. Популярні сорти: Уайт Сноу, Бичаче серце біле, Білосніжка.
  6. Чорні томати. У плодах міститься велика кількість бета-каротину, аскорбінової кислоти та інших вітамінів в порівнянні з усіма іншими сортами. Ще такі сорти цінують за незвичайний смак. Однак такі гібриди володіють низькою врожайністю і невисокою стійкістю до морозів. Плоди дозрівають дуже пізно, тому такі томати рекомендується вирощувати у відкритому ґрунті лише в регіонах з теплим кліматом. Популярні сорти: Радж Капур, Циган, Чорний принц, Блу Скай.
  7. Зелені томати. Плоди ніколи не стають червоними, вони володіють унікальними смаковими якостями. Популярні сорти: Смарагдове яблуко, Болото.