Огірки

Трав'яниста однорічна рослина огірок посівний, або огірок звичайний (Cucumis sativus) є видом роду Огірок сімейства Гарбузові. Ця овочева культура дуже популярна у городників всього світу. Назва такого виду походить від грецького слова «агурос», яке перекладається як «незрілий». За цією назвою на етимологічному рівні закріплено поняття, що плоди такого рослини їдять в зеленому незрілому вигляді, наприклад, в порівнянні з томатами, які не вживають в їжу недозрілі. Ця рослина в культурі вже більше 6 тисяч років. Батьківщиною такого виду є Індія, на сьогоднішній день ця культура до цих пір зустрічається в дикому вигляді біля підніжжя Гімалаїв. Згадка про огірку є в Біблії, він там іменується «овоч Єгипту». Ростили дану культуру спочатку стародавні греки, а потім римляни, в Середній Європі огірки стали дуже популярні за часів Карла Великого. На Русі цю культуру вирощували вже в 1528 р, про це стало відомо із записок німецького посла в Московській державі Герберштейна.

Особливості огірка

Сланкі шорсткі пагони у огірків мають довжину близько 200 см, які закінчуються вусами, вони зачіпляються ними за опору. П'ятилопатеве листові пластини мають серцеподібною формою. Соковитий пузирчастий многосемянной плід має смарагдово-зеленим забарвленням, його будова характерно для Гарбузових. Сорти різняться величиною і формою плодів. Вони на 95 відсотків складаються з води, а також в них містяться такі мікроелементи корисні для людського організму: залізо, магній, фосфор, кальцій та вітаміни C, B1, B2, провітамін A. Сік даного плоду вважається структурованої рідиною, яка добре виводить токсини і шлаки і благотворно впливає на людський організм. У таких плодах міститься йод у з'єднаннях легко засвоюються організмом.

Вирощування з насіння огірків

Правила посіву

Якщо огірки вирощувати через розсаду, то після пересадки у відкритий грунт вони почнуть плодоносити на півмісяця раніше, а закінчиться плодоношення пізніше. Висівання огірків на розсаду проводять в квітні. Якщо правильно зберігати насіння, то вони залишаються всхожими протягом 8-10 років, проте найбільшою врожайністю має той насіннєвий матеріал, якому виповнилося 3 або 4 роки.

Для висіву підходять тільки великі повновагі насіння, які протягом 4 тижнів повинні знаходитися поряд з опалювальними приладами в тому місці, де температура приблизно дорівнює 25 градусів. Якщо насіння відносяться до гібридних сортів, то вони не потребують прогріванні. Також у передпосівну підготовку насіння потрібно включити і їх дезинфекцію. Для цього насіння треба на 60 хв. опустити в настій, що складається з 30 грам часниковою мезги і 100 грам води. Продезінфікований посівний матеріал необхідно помістити в зволожену тканину для набухання, так вони повинні пролежати дві доби в теплі при температурі близько 20 градусів. Потім їх на 2 дні прибирають на полицю холодильника, призначену для овочів.

Висів підготовлених насіння слід проводити в пластикові стаканчики або торфоперегнійні горщики, висота яких повинна бути від 10 до 12 сантиметрів. Стаканчики потрібно заповнити почвосмесью, що складається з деревної тирси, перегною або торфу (1:2:2). 10 л такого субстрату треба з'єднати з 1,5 ст. л. нітрофоски і 2 ст. л. деревної золи. В 1 склянку необхідно покласти одне насіннячко, яке до цього часу повинно проклюнуться. При посіві насіннячко необхідно класти носиком вгору, тоді під час проростання шкірка від насіння залишиться в субстраті. Насінина не потребує глибокого закладення, їх треба засипати лише тоненьким шаром субстрату, товщина якого повинна бути від 0,5 до 1 см. Потім субстрат акуратно зволожують, а його поверхню зверху вкривають паперовим листом, після цього посіви прибирають в тепле місце (від 22 до 28 градусів). Розсаду можна пересадити у відкритий грунт через 20-30 днів. Якщо насіння були посіяні в торф'яні таблетки або торфоперегнійні горщики, в діаметрі досягають від 41 до 44 сантиметрів, в цьому випадку їх можна буде в лунку висадити разом з місткістю, справа в тому, що огірки вкрай негативно реагують на пересадку.

Як доглядати за розсадою

Розсаду огірків необхідно своєчасно поливати, підгодовувати і пікірувати (при вирощуванні в загальній ємності). Така розсада потребує штучному досвечивании. Після появи сіянців їх потрібно буде переставити в більш прохолодне місце: від 20 до 22 градусів в денний час і від 15 до 16 градусів у нічний. Растеньицам знадобиться додаткове освітлення, для цього використовують агро-люмінесцентні лампи або лампи, в цьому випадку сіянці не будуть витягатися.

Під час формування у огірків 2 справжніх листових пластин, їх необхідно підгодувати, для цього в субстрат потрібно внести поживну суміш, що складається з 1 л холодної води (близько 20 градусів), в якій необхідно розчинити 1 ч. л. нітроамофоски. За 1-2 доби до пересадки огірків відкритого грунту, їх слід підгодувати живильною сумішшю, що складається з 1 відра води, 10 грам калійного добрива, 15 грам сечовини і 40 грам суперфосфату. Цього обсягу суміші вистачить на пару квадратних метрів ділянки.

Поливати розсаду потрібно правильно, при цьому дана процедура здійснюється лише 1 раз в 7 днів. Поливають огірки дуже рясно, а потім зайву рідину обов'язково зливають. У зв'язку з цим стаканчики рекомендується виставляти на піддон. Якщо рослинки відрізняються стрімким зростанням, але пересадка найближчим часом не запланована, то в ємність при необхідності потрібно досипати трохи субстрату, в результаті рослини стануть більш стійкими.

Правила пікірування

Як вже говорилося вище, така рослина вкрай негативно реагує на пересадку і пікіровку, у зв'язку з цим досвідчені городники рекомендують для вирощування такої розсади вибирати торфоперегнійні стаканчики або таблетки. Якщо ж сіянці ростуть в загальній ємності, то пікірувати їх потрібно обов'язково, роблять це під час формування у рослинок 2 справжніх листових пластин. Перш ніж приступити до пікіровці, розсаду слід рясно полити, тільки потім акуратно витягують рослинка, при цьому постарайтеся, щоб на коренях залишилася земля. Потім сіянець висаджують в індивідуальну ємність, при цьому кореневу систему і частина пагона необхідно заглибити в субстрат. Для цього в ґрунтосуміші роблять таке поглиблення, щоб при висадці сіянець був занурений у нього за сім'ядольні частки. Навколо висадженого рослинки субстрат слід дуже добре ущільнити, в результаті його повинно бути неможливо легко витягнути з грунту. Під час пікіровки слід відбракувати уражені хворобою і викривлені екземпляри. Також потрібно пам'ятати, що дана процедура сприяє затримці розвитку огірків на 5-7 діб. При відповідних погодних умовах добре розвинену розсаду можна пікірувати безпосередньо у відкритий грунт відразу на постійне місце. Або пікіровку рослинок рекомендується проводити в торф'яні стаканчики, тоді після того як прийде термін, розсаду на постійне місце у відкритий грунт можна буде пересадити разом з тарою.

До загартування огірків приступають за 7 днів до пересадки їх у відкритий ґрунт. Для цього розсаду необхідно щодня на кілька годин переносити на вулицю, при цьому в перший час їй знадобиться захист від поривів вітру і протягу. Перш ніж приступити до висадки, рослинки рекомендується обприскати в цілях профілактики розчином Епіне або Іммуноцітофіта.

Вирощування огірків в домашніх умовах

Огірки можна вирощувати і в кімнатних умовах, при цьому для посіву використовують сорти, що не потребують запилення, так, на підвіконні простіше всього помістити среднеплетистые або кущові огірки. Добре в домашніх умовах ростуть такі гібриди, як: Клавдія і Маринда, а також сорти: Домашній, Ритова, Маша, Кімнатний, Марфинський, Біанка.

Щоб отримати урожай свіжих огірочків до Нового року, до висіву насіння слід приступити в останні дні жовтня, а якщо вони необхідні до восьмого березня, то посів потрібно зробити в січні. З того моменту як з'являться перші сходи і до дозрівання перших плодів, як правило, проходить від 45 до 50 діб.

Насіння огірків потребують передпосівної підготовки. Для цього їх потрібно продезінфікувати в слабкому розчині марганцевого калію рожевого забарвлення, насіння в ньому витримують протягом від 15 до 20 хв. Потім посівний матеріал слід промити в проточній воді.

Підготовлені насіння розкладають по окремим стаканчики, в поперечнику досягає 60-80 мм. В порожній стаканчик на дно слід укласти шар керамзиту або грубозернистого піску, потім їх заповнюють легким субстратом насиченою поживними речовинами, який потрібно з'єднати з перепрілої органікою. Фахівці радять, у цьому випадку купити субстрат, спеціально призначений для розсади огірків. Коли стаканчики будуть заповнені, грунтосуміш в них потрібно буде пролити тільки що скипіла водою. Коли земля охолоне, на її поверхню треба помістити підготовлені насіння, їх прикривають зверху шматочком зволоженою марлі, а потім ємності переносять на підвіконня, розташований у східній чи південній частині приміщення. Посівам потрібно забезпечити в денний час температуру повітря від 22 до 26 градусів, а вночі ― від 17 до 22 градусів, при цьому їм знадобиться захист від протягів. Марля, що прикриває насіння, повинна весь час знаходиться в зволоженому субстраті.

Через кілька діб на насінні, що знаходяться в ємностях, повинні вирости паростки, після цього в серединці стаканчика треба зробити ямку, в глибину досягає 10 мм. В неї вкладається насіння, яке зверху присипається тонким шаром грунту. Ємність зверху слід накрити плівкою або листком паперу, що дозволить не допустити надмірно швидкого випаровування вологи. Як тільки здадуться сіянці, укриття необхідно прибрати. Щоб вони не витягувалися, їм потрібно забезпечити додаткову підсвітку, якщо ж такої можливості немає, тоді огірки необхідно помістити в більш прохолодне місце: від 13 до 15 градусів у нічний час і від 15 до 17 градусів ― вдень.

Поливати рослинки слід своєчасно, роблять це після просихання верхнього шару субстрату. Сіянці під час формування третьої цієї пластини, їх слід пікірувати по одному в індивідуальні ємності, які повинні бути достатньо просторими, для цього можна використовувати відра або горщики, в діаметрі досягають близько 25 сантиметрів. Пікіровку слід проводити в хмарний день, потім рослинки протягом двох або трьох діб необхідно захищати від прямих сонячних променів. Після виявлення перших зав'язей рослини слід підгодувати, для цього використовують настій попелу. Для його приготування знадобиться 1 л гарячої води та 100 грамів деревної золи, суміш повинна настоятися протягом 24 год, потім її використовують для поливу грунту в ємностях.

Після того як на центральній батоги зростуть бічні відростки, необхідно провести їх прищіпку. На одному кущику повинно бути не більше двох батогів, при цьому вони потребують обов'язкової підв'язці. Найкраще в якості опори використовувати будівельну великими комірками сітку, яку необхідно натягнути на вікно, у міру зростання за неї батоги будуть зачіпатися вусиками. Полив слід проводити після того, як просохне верхній шар субстрату, цю процедуру проводять рано вранці або в вечірній час, при цьому використовують теплувату воду температурою від 27 до 30 градусів. Вкрай важливо поливати таку культуру правильно, так як застій води в грунті може привести до загнивання кореневої системи, якщо кущиків буде не вистачати вологи, то огірки будуть мати гіркуватий присмак.

Після появи плодів не можна допускати їх переростання, і тоді формування і розвиток наступних огірочків буде відбуватися набагато швидше.

Посадка огірків у відкритий грунт

В який час садити

Висадку розсади огірків відкритого грунту слід проводити тільки після того, як у неї виросте не менше 3 або 4 справжніх листових пластин, при цьому грунт повинна прогрітися до температури 20-24 градусів, а також повинна встановитися тепла погода. Як правило, час висадки огірків відкритого грунту припадає на другу половину травня.

Для вирощування даної культури необхідно вибрати сонячний ділянку, але можна посадити огірки в затіненому місці, так само він повинен мати надійний захист від поривів вітру. При загрозі заморозків в нічний час або стрімкого похолодання пересаджену розсаду необхідно вкрити плівкою, при цьому по всій грядці треба встановити дуги з металу, на них і слід накинути укривний матеріал. Ще безпосередньо поруч з лунками вздовж грядки необхідно вкопати великими комірками сітку або встановити шпалеру, саме по ній пагони огірків будуть підійматися вгору.

Відповідний грунт

Для вирощування огірків підходить добре дренування ї грунт з високим вмістом поживних речовин і з невеликою кількістю азоту. Якщо грунт кислий, то перед посадкою огірків його необхідно вапнувати. Взагалі ця культура може рости на будь-якому грунті, але краще всього підходить субстрат, що складається з перегною, дернової землі, торфу і деревної тирси, які беруть у співвідношенні (1:1:6:1). Важливо, щоб грунт був добре прогрітим і пухким. Саме тому для такої рослини необхідно робити високі грядки, висота яких повинна бути близько 25 сантиметрів. Грядки повинні бути направлені з сходу на захід, при цьому вони повинні мати не дуже великий ухил в південну сторону. За 24 год до висаджування розсади зроблену грядку потрібно пролити розчином мідного купоросу (на 1 відро дуже гарячої води береться 1 ч. л. речовини). На 1 квадратний метр ділянки використовують 3 літра такої суміші. Огірки не слід вирощувати на тій ділянці, де до цього росли кавуни, кабачки, лагенарія, гарбуз, диня, цукіні і інші представники сімейства Гарбузові. Добрими попередниками для цієї культури є томати, капуста, сидерати або цибулю.

Правила висадки

Так як система коренів у такого рослини неразветвленная, поживну суміш необхідно вносити під час висадки розсади. Для цього в грядках необхідно зробити лунки, глибина яких повинна бути близько 0,4 м, а між ними слід дотримуватися дистанції в 0,6 м. В лунку треба всипати шар грунту, який потрібно перемішати з перегноєм або компостом. Після цього всипають в неї живильний грунт не змішаний з добривом. Розсаду слід висаджувати разом з грудкою землі або в лунку поміщають рослинка разом з торф'яним горщиком. Ямку слід засипати грунтом, а потім проводять полив, при цьому на 1 кущик беруть 3 л води. Потім при необхідності поверхню грядки слід засипати шаром мульчі (скошеною травою або торфом), вона здатна залучити на ділянку дощових черв'яків, які здатні збагатити грунт гумусом. При бажанні замість цього поверхню між рядами можна накрити чорним почвопокровних матеріалом, це дозволить зменшити кількість випаровуваної вологи з верхнього шару грунту, а також трохи підвищити температуру субстрату.

Вирощування огірків в теплиці

Щоб отримати ранні огірки, їх слід вирощувати в теплиці, для цього рекомендується використовувати гібриди, призначені для закритого грунту, наприклад: Мураха, Маринда, Твикси, Халлі, Мурашко, Бидретта і Буян. Щоб огірочки виросли дуже рано, у теплиці рекомендується зробити компостні грядки, іменовані «теплими» або гнойові грядки ― «гарячі». При наявності свіжого коров'ячого гною, з нього необхідно викласти у теплиці високу грядку. Її потрібно накрити зверху шаром живильного ґрунту, товщина якого повинна бути не менше 25 сантиметрів. Грунт слід дуже добре полити, потім на його поверхні розподіляють насіння, при цьому на 1 квадратний метр ділянки має припадати 4 штуки, не більше. При посіві насіння гібридів не слід готувати. Їх треба заглибити в грунт всього на 10-20 мм, а потім на грядці виробляють установку підтримують дуг, на них зверху потрібно укласти укривний матеріал світлого забарвлення. Так як гній добре прогріває грунт, то перші сіянці повинні здатися приблизно через троє або четверо діб. У денний час огірки необхідно провітрювати, для цього потрібно на деякий час піднімати укриття.

Необхідно спостерігати за температурою повітря і грунту в теплиці справа в тому, що вона здатна сильно змінитися разом з погодою. Щоб рослинки нормально росли і розвивалися, їм знадобитися температура повітря від 18 до 30 градусів. Якщо у теплиці буде тепліше 30 градусів, то це призведе до того, що кущики згорять. Огірки в теплиці також може бути необхідно додаткове освітлення.

За відсутності гною грядку в теплиці можна скласти з садового компосту. Так як ґрунт на грядці в цьому випадку буде не дуже теплою, то для висіву рекомендується використовувати пророслі насіння, їх потрібно висаджувати безпосередньо в торф'яних таблетках або стаканчиках. В областях з холодним кліматом у теплиці рекомендується робити грядки з гною, в регіонах з порівняно теплим кліматом підійдуть і грядки з компосту. Надалі за огірковим кущами слід доглядати точно також, як і за тими, які вирощуються у відкритому грунті.

Догляд за огірками

Перші дні після пересадки розсади огірків відкритого грунту їх необхідно часто поливати, а також притіняти від прямих променів сонця. Під час сильного похолодання огірки треба буде вкрити. Слід врахувати, що при зниженні температури до 15 градусів кущики починають рости більш повільно, при температурі менше 10 градусів вони перестають розвиватися взагалі. Коли кущики будуть политі, рекомендується розпушити поверхню ґрунту в лунках, а також підгорнути самі рослини, однак робити це слід дуже акуратно, так як система коренів у них розміщується у верхньому шарі землі. Якщо ділянка замульчувати, то це дозволить скоротити кількість розпушувань, прополок, а також поливів. При вирощуванні у відкритому ґрунті рекомендується проводити прищіпку кущів над 5 або 6 листової пластиною, це призведе до стимуляції росту бокових пагонів.

Як поливати

До того як кущики почнуть цвісти, їм слід влаштовувати поливи 1 раз на 5-7 діб, при цьому на 1 квадратний метр ділянки необхідно взяти 3-6 л води. Після того як огірки зацвітуть, їх полив повинен стати більш частим, а саме, 1 раз на 2-3 доби, при цьому кількість води має бути збільшено до 6-12 літрів на 1 квадратний метр ділянки. Поливати кущі необхідно теплуватою (близько 25 градусів) добре відстояною водою, робити це слід рано вранці або у вечірній час. У тому випадку, коли рідина погано всмоктується в грунт, її поверхня між рядами необхідно проколоти вилами на глибину від 10 до 15 сантиметрів, промочити землю вода повинна на глибину від 20 до 30 сантиметрів.

Лити воду слід під корінь, при цьому постарайтеся, щоб вона не потрапляла на поверхню листових пластин. Для того щоб запобігти розмиванню ґрунту струменем води і оголення кореневої системи, для поливу слід використовувати лійку з розсікачем. Полив дуже важливий для такої культури, поливати рослини слід таким чином, щоб вода в ґрунті не застоювалася, тому що це призводить до розвитку грибкових хвороб. Якщо ж кущики будуть відчувати нестачу рідини, то плоди будуть володіти гіркуватим смаком. У зв'язку з цим полив слід здійснювати тільки при необхідності.

Як підв'язувати огірки

Вирощувати цю культуру у відкритому ґрунті слід двома способами: вертикальним або горизонтальним. Є кілька вертикальних способів підв'язки, серед яких є екзотичні і досить дотепні. Приміром, кущики можна ростити у пакетах з поліетилену, під чорною плівкою, у дірявих бочках або в курені.

Так як ця рослина є ліаною, то його потрібно обов'язково підв'язувати. Така процедура сприяє економію простору, полегшення збирання плодів, а також запобігання розвитку деяких захворювань. Під час формування 3 або 4 цієї листової пластини кущики необхідно почати підв'язувати до опори, як правило, роблять це практично відразу після пересадки огіркової розсади у відкритий ґрунт.

Підв'язувати кущі можна також вертикальним і горизонтальним способом. При горизонтальному методі підв'язки в кінці і на початку ряду необхідно встановити стовпчики, у висоту досягають близько 2 метрів, між ними слід натягнути кілька рядів дроту або мотузки, яка повинна бути дуже міцною, саме по них будуть підніматися зростаючі батоги. При вертикальному методі підв'язки на грядці встановлюється конструкція, що має форму літери П. Для її створення в землю вкопується 2 потужних вертикальних опори, між їх верхніми точками простягається дріт, саме до неї слід прив'язати мотузки, які обів'ють пагони кущиків. Дані мотузки з ростом пагонів необхідно підтягувати вгору, але їх не слід натягувати дуже сильно. Замість мотузки рекомендується взяти широкі стрічки, які нарізують з тканини, в результаті при поривах вітру кущики не будуть травмуватися. Батіг необхідно захопити петлею, зробленої з мотузки, під першою або другою листової пластиною.

Формування куща

Так як огірки поділяються на сорти з помірним, потужним або обмеженим бічним розгалуженням, це обов'язково слід враховувати під час висадки розсади у відкритий грунт. Ветвистость кущів безпосередньо впливає на дистанцію, яку слід дотримуватися між ними. Ніж сорт менш розгалужене, тим менша відстань між кущиками слід залишати. Сорти з потужним розгалуженням потребують поетапної та своєчасної формуванні. Спочатку, коли у кущиків буде всього 3 або 4 листові пластини, треба буде вирізати до четвертого аркуша все сформувалися зав'язі і пасинки, це сприяє формуванню більш потужної системи коренів. Після того як на рослинка сформується 8 листових пластин, на пагонах від четвертого до восьмого листочка слід видалити всі зав'язі крім однієї, при цьому наступну за нею гілка необхідно прищипнути. Повторно дану процедуру проводять через час від восьмої до дванадцятої листової пластини, при цьому необхідно залишити по парі зав'язей, а решту бічну гілку обрізати. Після обрізок кущик повинен придбати форму переверненої їли, а це сприятиме покращенню засвоєння поживних речовин і розвитку, а ще така процедура допоможе отримати більш якісний і багатий урожай.

Підживлення огірків

Щоб кущики були здоровими, а плоди великими, їм знадобляться регулярні підгодівлі. Так, протягом одного сезону огірки слід підгодувати в середньому від 6 до 8 разів. Перший раз рослини підгодовують після того, як кущики зацвітуть. Між наступними підгодівлями слід робити перерву рівний 14 днів.

Для підгодівлі можна використовувати органічні добрива. Найкраще кущики відгукуються на підгодівлю розчином коров'яку (1:10) або пташиного посліду (1:25), при цьому на 1 квадратний метр ділянки береться від 4 до 6 літрів живильної суміші. Підгодівлю проводять після поливу, при цьому потрібно постаратися, щоб добриво не потрапляло на пагони або листя. Під час різкого похолодання слід припинити всі підживлення, так як огірки при низькій температурі не можуть нормально засвоювати поживні речовини.

Обробка

Огірки, вирощені у відкритому ґрунті, досить часто можуть вражатися грибковими захворюваннями, тому дуже важливо своєчасно проводити профілактичні обробки кущиків, які допоможуть збільшувати їх стійкість до такого роду недуг. Існує дієвий народний метод, який допомагає збільшити стійкість даної культури до різних хвороб. Для початку приготуйте розчин, для цього з'єднайте зеленку або йод з водою в пропорції 2:1, потім їм обмазують нижні 10 сантиметрів стебел кущів. Якщо провести таку обробку своєчасно, то кущиків вже не знадобиться обприскування фунгіцидними препаратами. В цілях профілактики гнилі огіркові кущі необхідно обробити розчином йоду (на 1 відро води 10 міліграм).

Захворювання і шкідники

Огірки можуть вражатися різними захворюваннями, а ще на кущиках воліють селитися різні шкідники. Якщо ви за даною культурою будете доглядати неправильно, то її можуть вразити наступні хвороби: антракноз, бактеріоз, аскохітоз, вертициллез, борошниста роса (справжня і несправжня), чорна ніжка, чорна пліснява, сіра гниль, оливкова і бура плямистості і кільцева мозаїка. Також на огіркових кущах можуть оселитися такі шкідники, як: попелиця, галова нематода, капустянка, совка, паросткова муха, тютюновий трипс, павутинний кліщ і дротянка. Ще огіркам можуть дуже сильно нашкодити слимаки.

Щоб позбутися захворювань або шкідливих комах, що охопили таку овочеву культуру, не рекомендується використовувати хімічні засоби, тим більше під час формування і розвитку плодів. Існує безліч народних рецептів, які з давніх пір застосовуються для лікування огірків.

Збір і зберігання огірків

Збір плодів огірків слід проводити у міру їх дозрівання. Як тільки кущі почнуть плодоносити, збирати плоди треба буде не рідше 1 разу на дві доби, в іншому випадку перерослі та пожовклі огірки будуть ускладнювати процес формування молодих зеленцов. Під час збору плодів треба виривати все ті огірки, які мають неправильною формою. Якщо збирати врожай досить часто, то це буде сприяти більш інтенсивному росту нових плодів. Як правило, консервують зеленці величиною від 8 до 12 сантиметрів, а засолюють плоди розміром 8-18 сантиметрів, а щоб приготувати салат можна взяти огірки і більшої величини. То наскільки часто буде проводитися збір врожаю, допоможе регулювати число зеленцов необхідного призначення. Приміром, якщо збирати огірочки кожен день, то дуже швидко рости зеленці, підходящі для консервації, а якщо збір проводити 1 раз в пару діб, то збільшитися кількість плодів, які використовуються для засолювання. Коли пройдуть перші заморозки, з кущів потрібно буде зняти всі зеленці.

Збір урожаю проводять рано вранці або ввечері, робити це потрібно так, щоб на огудині залишилася плодоніжка, у зв'язку з цим зеленці потрібно не смикати або тягнути, а зрізати. Якщо плід росте в глибині кущика, то зриваючи його, потрібно постаратися, щоб пагони огірка не перекинулися. Зірвані зеленці не слід залишати на сонці, їх необхідно відразу ж прибрати в затінене місце, де повинно бути прохолодно.

Такі плоди не можуть зберігатися дуже довго, у зв'язку з цим їх багато городників засолюють і консервують, роблячи запаси на зиму. Однак якщо дотримуватися особливих правил, то зеленці можуть залишатися свіжими протягом 7-14 діб. Так, їх можна скласти у велику каструлю, яку заповнюють водою, там вони зможуть пролежати до 1,5 тижнів. При цьому каструлю потрібно щільно закрити кришкою, також не забувайте замінювати воду в ємності кожен день. Інший спосіб полягає в тому, що необхідно взяти яєчний білок і трохи його збити, масою потрібно обмазати гарненько помиті зеленці. Зачекайте, поки білок висохне, і приберіть плоди на зберігання. Оброблені таким способом огірочки можуть зберігатися протягом 7 діб навіть не в холодильнику.

Якщо у вас є дача або ви живете в селі, то такі овочі можна зберігати в глибокому рівчаку, який не промерзає в зимовий час. Для цього толстошкурые плоди укладають у бочку, який занурюють в проточну воду. Це дозволить зберегти зеленці свіжими приблизно до середини зимового періоду.

Види і сорти огірків з фото і назвами

У огірків є безліч сортів, які поділяють за призначенням на консервні, салатні і універсальні. До консервним сортів відносяться ті, у яких плоди мають тоненькою шкіркою і підвищеним вмістом цукру, а це має велике значення при маринуванні і засаливании. У зеленцов салатних сортів шкірка більш товста і жорстка, вона не дає проникати маринаду і розсолу всередину плоду. Але такі свіжі огірочки більш смачні, порівняно з плодами, що відносяться до консервним сортам. Зеленці універсальних сортів використовують для приготування салатів, так і для маринування.

Популярні консервні сорти: Бізнес, Бригантина, Джерельце, Фаворит, Воронезький, Засолювальний, Урожайний 86, Надійний, Ніжинський місцевий, Конкурент, Каскад. Салатні сорти, які користуються найбільшою популярністю: Адам, Витончений, Мовір, Салтан, Фенікс, Парад, Синтез, Ржавський місцевий. Універсальні сорти: Лелека, Епілог, Маринда, Регія, Дует, Круїз, Журавльонок, Фермер, Стрілець, Моравський корнішон, Хабар та ін.

Також всі сорти поділяють і за часом дозрівання:

  • ранні ― дозрівають за 32-45 діб;
  • середнього терміну дозрівання ― дозрівання триває 40-45 діб;
  • пізні ― тривалість дозрівання від 50 діб і довше.

Ранньостиглі гібриди та сорти: Ліліпут, Витончений, Забіяка, Омельку, Задавака, Хуртовина. Сорти середнього строку достигання: Пикас, Атлет, Степовий, Сонячний, Єдність, Далекосхідний 27, Конкурент, Тополя. Пізньостиглі сорти: Ніжинський, Фенікс, Хрускіт, Секрет, Китайський плетистий, Джерельце, Китайське диво, Паризький, Теща.

Також дану культуру поділяють на гібриди та сорти. Гібридні огірки при розмноженні насінням не здатні зберегти сортові властивості батьківської рослини. При цьому сортові огірки зберігають свої сортові ознаки навіть через кілька поколінь. Однак гібридні рослини дають урожай набагато раніше і більш рясний, а ще вони зберігаються більш тривалий час і набагато пізніше починають жовтіти в порівнянні з сортовими огірками. У зв'язку з цим сортове насіння огірків значно дешевше в порівнянні з гібридами. Популярні гібриди: Буян, Маринда, Отелло, Паркер, Регіна, Пасадена, Бізнес, Аякс, Бригантина, Герман, Омельку, Катюша, Ластівка, Вірні друзі та ін.

Ще всі сорти такої культури поділяють по типу запилення на самозапильних і бджолозапильні. Бджолозапильні сорти використовують для вирощування у відкритому ґрунті, до них відносяться: Атлет, Журавльонок, Застільний, Витончений, Улюбленець, Слов'янський, Катюша, Конкурент, Казанова, Самородок, Ластівка та ін Самозапильних сорту, ще іменовані партенокарпічні, вирощують у відкритому грунті, а також в теплиці, до них відносяться такі сорти, як Адам, Аеліта, Стелла, Ювента, Російський стиль, Романс, Пікнік, Навруз, Березня, Пасадена, Вояж, Данила, Амазонка, Білий ангел і ін.

За величиною плодів їх поділяють на корнішони, в довжину досягають не більше 80 мм, а також на огірки салатного типу, які вживають в їжу в свіжому вигляді. До корнишонам мають відношення сорти, виведені німецьким селекціонерами, наприклад: Адам, Витончений, Отелло, Либелле та ін.

Ще плоди поділяють за характером поверхні на великобугорчаті і мелкобугорчатие. При цьому шипи, розташовані на поверхні зеленцов, можуть бути пофарбовані в чорний або білий колір. До салатним белошипным сортів відносяться такі, як: Смарагдовий потік, Китайські змії і Китайський жаростійкий. Засолювальні черношипные сорти: Соловей, Справжній полковник, Засолювальний, Ліліпут, Водолій та ін.

Також для любителів екзотики були створені досить незвичайні гібриди і сорти, наприклад:

Китайські длинноплодные огірки

Довжина їх пагонів приблизно 350 см, а зеленцов 40-90 див. Такі плоди володіють високими смаковими якостями, а самі сорти високоврожайні, невибагливі і їх дуже легко вирощувати. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти: Китайське диво, Китайський длинноплодный, Китайський фермерський, Китайський білий, Смарагдовий потік, Ліо Хв, Китайський болезнеустойчивый.

Вірменські огірки

Вони мають вкрай незвичайним виглядом. Довжина ребристих зеленцов близько півметра, а їх маса може досягати 1 кг. Вони опушені білувато-сріблястим пушком. Батоги можуть мати довжину до 400 див. Такі сорти підходять для вирощування як у відкритому, так і закритому грунті. Популярністю користуються такі сорти, як: Диня срібляста, Багатир білий, Крейда він Флеху-озус.

Італійські огірки

Ця група сортів отримало таку назву через те, що вона з'явилася на світ завдяки італійським селекціонерам. Зовнішній вигляд таких плодів схожий з зеленцями, що належать до вірменським сортам, так, вони мають ребристу форму. Забарвлення шкірки безпосередньо залежить від сорту буває блідо-салатовим, наприклад, у сорту Торторелло (Арбуззе), його смак в один і той же час схожий з огірком і кавуном. Також зеленці можуть мати темно-зеленим кольором, який через деякий час змінюється на жовто-оранжевий, наприклад, сорт Баррезе, що володіє кавуновим присмаком.

Кришталеве яблуко

В Англії селекціонери змогли створити незвичайний гібрид, плоди якого зовні дуже схожі на лимони, однак смак у них простого огірка. Батоги у такого рослини можуть досягати в довжину 600 див.

Білі огірки

Такі сорти з довгими пагонами підходять для вирощування як у відкритому, так і закритому грунті. Вони володіють високою стійкістю до захворювань і спеки. Дуже ніжні плоди мають солодкуватий смак і довжину близько 20 сантиметрів, але слід враховувати, що вони дуже швидко переростають. Популярні сорти: Італійський білий, Сніжний барс, Наречена, Білосніжка, Білий ангел, Три білих листа.

Мелотрія шорстка (міні-огірок)

Ця декоративна ліана є многолетником, родом вона з Африки. Листя має яскраво-зеленим забарвленням, який залишається незмінним до жовтня. Зеленці досягають в поперечнику всього 25 мм, зовні вони схожі з маленькими арбузиками, які мають огірковим смаком. Їх можна вживати у їжу свіжими, або використовувати для засолювання або маринування.

Момордика (індійський огірок)

Такий огірок підходить для вирощування в домашніх умовах і у відкритому грунті. Листя у кущиків дуже ефектні. Квітки мають насичено-жовтим забарвленням і запахом жасмину. Подовжені горбисті зеленці пофарбовані в темно-зелений колір, який з часом змінюється на насичено-помаранчевий. Дозрілий зеленець розкривається і стає схожим з крокодилом, який розкрив свою пащу, тому його ще називають «огірок-крокодил».

Змієподібний огірок трихозант

Таке гарбузова рослина досить популярно на Південному Заході Азії. Воно відрізняється стійкістю до хвороб і невибагливістю. Довжина циліндричних плодів 1,2 м, вони звиваються немов змії. Забарвлення плодів зелене, але з часом він змінюється на помаранчевий. Квітки схожі з легкими сніжинками, в діаметрі досягають 40 мм.

Червоний огірок тладіанта сумнівна

Ця ліана, батьківщиною якої є Південно-Східна Азія, є многолетником, довжина її батогів близько п'яти метрів. Серцеподібні листові пластини мають зеленуватим забарвленням. Насичено-жовті квітки за формою схожі з тюльпанами. Маленькі плоди підходять для засолювання та маринування. Однак плоди довжиною більше 15 сантиметрів стають червоними і дуже солодкими, з них готують смачне варення.

Антільський огірок ангурія

На батогах, в довжину досягають близько 400 см, виростають кавунові листові пластини. Маса маленьких плодів близько 30-50 грам, вони мають огірковим смаком, і їх використовують для консервування. Найчастіше такий огірок вирощують як декоративну рослину.