Капуста

Рослина капуста (Brassica) є представником родини Хрестоцвіті (Капустяні), до складу якого також входить ріпа, редька, бруква, капуста городня, редиска, турнепс та гірчиця. Цей рід об'єднує приблизно 50 видів. У природних умовах вони зустрічаються в Середземномор'ї, центральній Європі, Центральній і Східній Азії. На території Америки ростуть лише ті види, що були вивезені з Європи. Капусту люди почали культивувати приблизно 4 тисячі років тому, зробили це стародавні греки, єгиптяни і римляни. На територію сучасної Росії ця культура потрапила завдяки купцям, і вона була завезена в 13 столітті з Західної Європи під час розквіту Київської Русі. При цьому до 18 століття вона вже дуже міцно увійшла в російський побут, саме в цей час з'явилася традиція, після православного свята Воздвиження (27 вересня) приступати до колективної заготівлі капусти на зиму, для цього її рубали й солили. В цей же час на протязі 14 днів повсюдно влаштовувалися веселі народні ігрища, іменовані капусниками. Відомий російський учений-овочівник Ритов в 19 столітті описав вже 22 сорти капусти городньої.

Особливості капусти

Капуста городня (Brassica oleracea) є сільськогосподарською культурою. Цей дворічник має облиствений високе стебло і голі листові пластини зелено-сизого або сіро-зеленого кольору. Нижні великі м'ясисті листові пластини мають черешки і ліровидні-перисто-розсічену форму, вони прилягають один до одного, в результаті чого формується розетка (качан навколо стебла). Верхні сидячі листові пластини мають довгасту форму. Багатоквіткове гроновидне суцвіття складається з великих квіток. Темно-бурі великі насіння мають кулясту форму, в довжину вони досягають приблизно 0,2 див.

До складу цієї рослини входять мінеральні солі кальцію, калію, сірки і фосфору, клітковина, ензими, фітонциди, жири, вітаміни A, B1, B6, K, C, P, U та ін У вчених існує версія, що батьківщиною цієї культури є Колхідська низовина, там і по сьогоднішній день в природі можна зустріти безліч схожих рослин, які місцеві жителі називають «кежера». Вид капуста городня включає в себе червоно - і білокачанну капусту, а ще савойську капусту, португальську, брокколі, китайську, кольорову, брюссельську, кольрабі, пекінська і кучеряву капусту кале.

Вирощування з насіння капусти

Посів

На якість врожаю капусти сильний вплив надають використовуються насіння. У зв'язку з цим приступаючи до вибору насіння, слід визначитися, чи потрібен вам ранній урожай для приготування різних страв і салатів або можна використовувати більш пізні сорти, з дуже великими щільними качанами, які ідеально підходять для засолювання і тривалого зберігання. Визначитися з тим, для чого ви вирощуєте капусти вкрай важливо, так як це впливає на вибір сорти капусти, а ще на час посіву. У городників особливою популярністю користується білокачанна капуста, яка використовується для приготування смачного борщу і не тільки. У такого виду капусти сорти поділяють на ранньостиглі ― їх качани можна вживати в їжу лише влітку, середнього терміну дозрівання ― їх використовують для приготування страв в літній час, а ще засолюють на зиму, а також пізньостиглі ― вони чудово підходять для тривалого зберігання.

На розсаду ранньостиглі сорти висівають з початку і до двадцятих чисел березня, сівбу середньостиглих сортів виробляють з 25 квітня, пізньостиглих сортів насіння висівають з перших днів квітня третьої декади цього місяця. Як правило, з дня висіву до пересадки розсади у відкритий ґрунт проходить приблизно 45-50 діб.

Перш ніж приступитися до посіву насіння, слід підготувати відповідний для цього субстрат. Досвідчені городники радять запастися всі необхідні складові субстрату в осінній час, так як взимку дістати їх буде вкрай складно. Необхідно з'єднати дернову землю та перегною у співвідношенні 1:1, потім на кожен кілограм готової ґрунтосуміші додається 1 ст. л. деревної золи. Все треба добре перемішати. Зола в цьому випадку виступить в ролі антисептичний засіб, а також як джерело мікро - та макроелементів, а також вона не допустить розвитку чорної ніжки на сходах капусти. Грунтосуміш може мати й інший склад, так її можна зробити на основі торфу, головне запам'ятати, що вона повинна бути поживною і добре попускающей повітря. Для розсади можна брати ту городній грунт, в якій до цього росли представники сімейства Капустяні, так як в ній можуть бути присутніми збудники захворювань, здатні вразити сіянці.

Насіння капусти потребують передпосівної підготовки. Для цього їх на третину години занурюють в гарячу (близько 50 градусів) воду, потім їх п'ять хвилин витримують в дуже холодній воді. Це дозволить збільшити стійкість насіння до грибкових хвороб. Після цього посівний матеріал протягом кількох годин витримують у розчині засобу, стимулюючого зростання, наприклад, Епін, Гумат, Силк та ін. Але слід врахувати, що існують такі сорти, насіння яких мочити забороняється, тому обов'язково перед висівом вивчіть інструкцію, наявну на упаковці. Висів проводять у добре политий субстрат, при цьому поливати його більшого не можна до тих пір, поки не здадуться сіянці. Під час посіву насіння заглиблюють в субстрат на 10 мм, після чого ємність зверху слід накрити паперовим листом або плівкою, що запобігає стрімке випаровування вологи з поверхні субстрату. Ємність з посівами треба поставити в тепле місце (близько 20 градусів).

Вирощування розсади капусти

Перші сіянці повинні здатися вже через 4-5 діб після посіву. Коли це станеться, укриття з ємності потрібно зняти, а її прибрати в більш прохолодне місце (близько 6-10 градусів), там капуста буде до тих пір, поки у неї не сформується одна справжня листова пластина. Якщо є така можливість, то сіянці можна перенести на засклену лоджію, при цьому перший лист виростає як правило через 7 днів. Коли це станеться, розсаді треба забезпечити наступний температурний режим: у хмарний день температура повітря повинна бути близько 14-16 градусів, у сонячний ― приблизно 14-18 градусів, а вночі ― від 6 до 10 градусів. На даному етапі вирощування сіянців капусти, їм знадобиться доступ до свіжого повітря, але слід врахувати, що на протяг ця рослина реагує вкрай негативно. Крім цього сходи в цей час потребують тривалому світловому дні (не менше 12-15 год в день), тому їм знадобиться досвічення, використовувати для цього можна фитолампу або люмінесцентну лампу. Субстрат не повинен пересихати, але так само не слід допускати в ньому і застою вологи. Допоможе в цьому систематичне розпушування грунтосумішей, робити це потрібно відразу після поливу. Після того як здадуться сіянці, через 7 днів їх слід пролити слабеньким розчином марганцевого калію (на 1 відро води 3 грами речовини) або слабким розчином мідного купоросу.

Пікіровка розсади

Коли з моменту появи сіянців пройде 10-15 днів і у них сформується перша справжня листова пластина, їм знадобиться пікіровка, що дозволить растеньицам значно збільшити площу живлення. За 60 хв. до пікіровки розсаду слід дуже добре полити. Після цього кожна рослинка потрібно витягнути з ящика разом з грудкою землі і посадити їх в окремі стаканчики (рекомендується використовувати торфо-перегнійним), попередньо необхідно вкоротити корінь на 1/3 довжини. При цьому заглиблювати капусту під час пікіровки необхідно сім'ядольні листки. Якщо висів насіння робити відразу в окремі горщики або стаканчики, то пікірувати рослини не доведеться. Під час висадки рослинок у відкритий ґрунт, якщо вони отримуються з окремих стаканчиків, то їх система коренів пошкоджується не так сильно, як при пересадці із загальної ємності. Справа в тому, що система коренів у рослинок до цього часу буде мати значні розміри. Для вирощування капусти краще всього використовувати торфо-перегнійним горщики, так як при висадці в грунт рослинки можна не виймати з ємностей, а садити в грунт разом з ними.

Перш ніж приступити до висадки сіянців у відкритий ґрунт, їх необхідно загартувати, що дозволить рослинам адаптуватися до нових умов існування. Для цього перші двоє або троє діб у кімнаті, де стоїть розсада, треба на 3-4 год розкривати кватирку, при цьому не забудьте захистити рослинки від протягу. Потім протягом декількох діб потрібно регулярно переносити рослини на балкон, лоджію або вулицю, щоб вони змогли звикнути до прямих променів сонця, при цьому перший час капусту слід від них захищати, накриваючи її для цього марлею. Через 7 днів потрібно значно скоротити полив і перенести розсаду на балкон, де вона перебуватиме до висадки у відкритий грунт.

Посадка капусти у відкритий грунт

В який час садити

Розсаду ранньостиглих сортів капусти у відкритий ґрунт треба пересаджувати після того, як у рослинок сформується від 5 до 7 цих листових пластин, при цьому їх висота повинна бути близько 12-20 сантиметрів. А розсаду капусти пізньостиглих і середньостиглих сортів в грунт слід висаджувати тоді, коли їх висота буде дорівнює 15-20 сантиметрів, при цьому у них повинен бути сформований 4-6 справжніх листових пластин. Як правило, рослинки ранньостиглих сортів висаджують в перші дні травня, сортів середнього строку дозрівання ― у другій половині травня, а пізніх ― з останніх днів травня по середину червня.

Відповідний грунт

Ділянка, на якому буде рости капуста, потребує ретельної підготовки. При цьому потрібно врахувати, що він повинен бути сонячним. При цьому сонячне світло повинен потрапляти на нього з самого ранку і до вечора. Висаджувати ранню капусту рекомендується в піщаний грунт або суглинок, а пізньостиглі і середньостиглі сорти ― в глинистий грунт або суглинок. У піщаного грунту рН повинен бути в межах 6,0, при цьому у глинистого і піщаного-глинистого ― рН 7,0. Цю культуру можна вирощувати на кислому ґрунті. Ті ділянки, які заражені бактеріозом, не можуть використовуватися для культивування такого рослини протягом 8 років. Поганими попередниками капусти є інші представники родини хрестоцвіті, наприклад: редиска, ріпа, бруква, турнепс, редька, гірчиця або капуста. Тільки через 3 роки на ділянці, де вирощувалися дані рослини, можна буде посадити капусту.

Підготовкою грунту на ділянці, призначеного для посадки цієї культури, необхідно зайнятися ще на початку осені. Для цього в сонячний день слід провести перекопування ділянки на глибину багнета лопати. Після цього розрівнювати поверхню ділянки не треба, тому що завдяки великій кількості нерівностей грунт зможе увібрати в себе більшу кількість вологи в зимовий і весняний час. Вирівнювання поверхні ділянки треба буде зайнятися в весняний час, коли зійде сніговий покрив, дана процедура отримала назву «закриття вологи», тому що завдяки їй вода з грунту не буде дуже швидко випаровуватися. Як тільки з'явиться бур'яниста трава на ділянці, її треба відразу ж вирвати.

Правила посадки у відкритий грунт

Приблизна схема висадки розсади капусти у відкритий грунт:

  • для ранньостиглих і гібридних сортів, червоноголової та білокачанної капусти ― 30х40 сантиметрів, сортів середнього строку дозрівання ― 50х60 сантиметрів і пізньостиглих ― 60х70 сантиметрів;
  • для кольрабі ― 30х40 сантиметрів;
  • для цвітної капусти ― 25х50 сантиметрів;
  • для брюссельської капусти ― 60х70 сантиметрів;
  • для савойської капусти ― 40х60 сантиметрів;
  • для брокколі ―30х50 сантиметрів.

Ця культура потребує великої кількості світла і місця, у зв'язку з цим загущати посадки не слід. Підготуйте посадкові ямки на ділянці, вони повинні бути лише трохи більше системи коренів рослинки, взятої з грудкою землі або торфо-перегнойным горщиком. У кожну ямку слід всипати по одній жмені торфу і піску, 50 г деревної золи, 2 жмені перегною і ½ ч. л. нітрофоски. Гарненько змішайте добавки між собою і пролийте великою кількістю води. Рослина, взяте разом з системою коренів і грудкою землі, потрібно помістити в отриману рідину, після чого ямку присипають вологим грунтом, який трохи утрамбовують, зверху її треба засипати шаром сухого ґрунту. Якщо розсада надмірно витягнута, то її потрібно висаджувати таким чином, щоб перша пара справжніх листових пластин була розташована на одному рівні з поверхнею ділянки.

Догляд за капустою

У перші дні треба проводити систематичний огляд пересадженої на грядку розсади капусти, це дозволить вчасно посадити на місце випали рослини. У погожі дні висадженим растеньицам знадобиться захист від палючих прямих променів сонця, для цього можна використовувати нетканий матеріал або газету. Протягом 7 днів щодоби у вечірній час треба поливати капусту з лійки з розсікачем. Через тиждень укриття необхідно прибрати, але тільки в тому випадку, якщо в нічний час не передбачається заморожування.

Після того, як розсада приживеться, доглядати за нею дуже просто. Для цього її потрібно вчасно поливати, видаляти бур'янисту траву, спушувати поверхню грунту, підгодовувати і при необхідності обробляти кущики від захворювань і шкідливих комах. Через 20 днів після висадки капусті знадобиться підгортання, а через 1,5 тижні проводять повторне підгортання.

Як поливати

При культивуванні капусти у відкритому ґрунті потрібно особливу увагу приділити режиму поливу. Справа в тому, що ця культура належить до вологолюбних. Поливають кущі, ввечері, у спекотну погоду частота рясних поливів повинна бути 1 раз на 2 або 3 доби, а в дощові дні вистачить одного поливу в 5 або 6 днів. Після того як рослини будуть политі, поверхню грядки треба добре розпушити, одночасно окучив кущики. Щоб скоротити кількість поливів, досвідчені городники рекомендують, засипати поверхню ділянки пятисантиметровым шаром торфу, який також стане джерелом поживних речовин для капусти.

Добриво

Через 7-9 діб після того, як розсада буде распикирована, її слід підгодувати, для цього використовують поживну суміш, що складається з 1 літра води, 4 грам суперфосфату, 2 грам калійного добрива і 2 грамів аміачної селітри. Одного літра такої суміші досить для підживлення від 50 до 60 сіянців. Щоб у сіянців не з'явилося опіків, підгодовувати їх слід після попереднього поливу. Другий раз підгодувати рослини треба через 15 днів, для цього використовують ту ж саму поживну суміш, однак кількість добрив слід збільшити в 2 рази. Трохи пожовкла розсада потребує підживлення рідким розчином ферментованого гною (1:10). Третю підгодівлю іменують гартівних, її проводять за пару днів до пересадки капусти у відкритий ґрунт, для цього використовують живильний розчин, що складається з 1 л води, 8 грам калійного добрива, 3 грамів аміачної селітри і 5 грам суперфосфату. Щоб розсада краще прижилася після висадки у відкритий ґрунт для підживлення використовують порівняно велика кількість калійного добрива. Замінити описану вище поживну суміш можна готовим рідким комплексним добривом Кеміра люкс.

Якщо розсада капусти отримувала всі необхідні підгодівлі в строк, то вона порадує городника своїм швидким зростанням і інтенсивним розвитком. Однак після того, як ця культура буде висаджена на грядку, її потрібно продовжувати підгодовувати. Коли біля кущів почне активно зростати листя, їх потрібно удобрити розчином, що складається з 1 відра води і 10 грамів аміачної селітри, даний обсяг розрахований на підгодівлю 5 або 6 примірників. Після того як почнеться формування листя в качан, рослини потрібно знову підгодувати, але в цей раз використовують наступний склад: на 1 відро води 5 г подвійного суперфосфату, 4 грама сечовини і 8 грамів сульфату калію. Цієї кількості розчину вистачить на 5-6 кущиків.

Обробка капусти

Після того, як капуста буде висаджена на грядки, перший час їй знадобиться опудривание деревною золою, яку треба з'єднати з тютюновим пилом. Це відлякає від незміцнілих молоденьких кущиків блішок і слимаків. Ця рослина є харчовим продуктом, у зв'язку з цим фахівці радять використовувати для її обробки хімічні препарати тільки в самих крайніх випадках. Але що ж у цьому випадку краще використовувати? Є досить багато народних засобів, які здатні захистити дану культуру від таких шкідників, як: гусениці, попелиця, слимаки, равлики і личинки.

Для того щоб позбутися від гусениць та попелиці, можна скористатися наступним настоєм: для його приготування треба з'єднати піввідра води і 2 кілограми бадилля томатів, після 3-4 год настій кип'ятять протягом 3 год, а коли він охолоне, проціджують і розбавляють водою у співвідношенні 1:2. Також в настій рекомендується всипати від 20 до 30 грам подрібненого на тертці дегтярного мила, в цьому разі він буде «приклеюватися» до листі, а не стече на грунт. Також для боротьби з цими шкідниками іноді використовують настій лушпиння цибулі. Для його приготування береться літрова банка лушпиння від цибулі, яку потрібно з'єднати з 2 л тільки що скипіла води і 1 ст. л. засобу для миття посуду або рідкого мила.

Щоб позбутися від личинок хруща, капустяної мухи або совки, на грядку з капустою треба залучити мурах. Для цього на ділянці потрібно прикопати в землю невелику ємність, наповнену водою, в якій попередньо розчиняють мед або варення. Чорні мурахи дуже люблять солодке, а також вони живляться і личинок шкідливих комах.

Щоб не допустити появи на грядці шкідливих комах, навколо неї рекомендується висадити м'яту, кінзу, розмарин, чорнобривці, шавлія, базилік або іншу пряну траву. Метелики, блішки, попелиці і слимаки не переносять різкого запаху даних рослин, зате він приваблює ворогів даних шкідників, наприклад: златоглазок, сонечок, жуків-наїзників та ін.

Хвороби капусти з фото

Капусту може вразити таке захворювання, яке відрізняється стрімким розвитком. Якщо огородником в цьому випадку в найкоротші терміни не будуть вжиті всі необхідні заходи для боротьби з ним, то він може і зовсім залишитися без врожаю.

Кила

Ця грибкова хвороба представляє найбільшу небезпеку для даної культури. Нею уражаються ранньостиглі сорти кольоровий і білокачанної капусти, при цьому зараження рослин відбувається ще на стадії розсади. У уражених рослинок на кореневій системі з'являються нарости, які сприяють порушенню живлення. З-за цього у розсади спостерігається відставання в розвитку, при цьому у неї не відбувається формування зав'язей. Хворі кущики треба викопати і знищити разом із земляною грудкою, а отриману ямку треба присипати шаром вапна. Даною хворобою уражуються лише представники сімейства Капустяні, тому на цій ділянці можна спокійно вирощувати інші культури.

Чорна ніжка

Дуже часто розсаду капусти або молоденькі кущі, висаджені у відкритий грунт, вражає чорна ніжка. Ця грибкова хвороба уражує кореневу шийку біля основи стебла. З розвитком хвороби уражені частини рослини стають чорними, відбувається їх витончення і гниття, зростання капусти стає більш повільним і, зрештою, вона гине. Уражена розсада загине в будь-якому випадку, тому немає сенсу висаджувати її на грядку. Якщо ж хворі рослини загинули від чорної ніжки при вирощуванні на грядці, то землю на ній треба обов'язково замінити, так як її не можна більше використовувати для вирощування капусти. У профілактичних цілях перед висівом слід піддати обробці посівний матеріал і грунт. Для обробки посівного матеріалу використовують гарнозан (дотримуйтесь інструкції), при цьому для того, щоб обробити 100 штук насіння, достатньо буде 0,4 грам кошти, а в грунт слід внести Тирам (ТМТД) (50%), на 1 квадратний метр ділянки береться 50 грам.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз)

Як правило, збудники даного захворювання присутні в посівному матеріалі, у зв'язку з цим не рекомендується нехтувати його передпосівної підготовкою. Хвороба починає активно розвиватися в сиру погоду, на зовнішній листі кущів з'являються цятки блідого жовто-червоного забарвлення. З часом листові пластини стають жовтими, і відбувається їх відмирання. В цілях профілактики посівний матеріал перед висівом протруюють Планриз або Тірамом. Деякі городники замість цього насіння занурюють в гарячу (близько 50 градусів) воду, де вони повинні пробути від 20 до 25 хв. Якщо ж передпосівна підготовка не була проведена або вона виявилася низькоефективною, кущики треба обприскати відваром часнику. Для його приготування 1 відро води потрібно з'єднати з 75 грамів подрібненого часнику, через 12 год суміш нагрівають на вогні до кипіння, а потім охолоджують, після чого відвар буде готовий до застосування. У разі якщо і цей захід виявиться низькоефективною, капусту слід обприскати розчином Фітоспорину-М (2-3%). Повторну обробку при необхідності проводять через 15-20 днів. Однак слід пам'ятати що обприскування фунгіцидним препаратом можна проводити після того як зав'яжеться качан, в іншому випадку велика ймовірність того, що в листі накопичиться отрута.

Сіра та біла гнилі

Розвиток білої гнилі відбувається в тому випадку, якщо на вулиці стоїть сира і прохолодна погода. У уражених кущиків спостерігається ослизнение зовнішніх листових пластин, при цьому між ними формується білий ватообразний міцелій з склероциями чорного забарвлення, величина яких 1-30 міліметрів. Заражений вилок, що знаходиться у сховищі, починає гнити, при цьому захворювання поширюється і на інші качани, розташовані поруч. В процесі зберігання також виявляються симптоми ураження сірою гниллю. Так, у нижніх листових пластин на поверхні черешків утворюється пухнаста цвіль з бісером точок чорного забарвлення. Щоб уберегти капусту від даних хвороб необхідно: перед висівом дезінфікувати посівний матеріал, дотримуватися агротехнічних правил даної культури, очищати і дезінфікувати сховища перед закладкою качанів, правильно зберігати, проводити систематичні огляди вілков, а також при необхідності зачищати уражені ділянки.

Фузаріозне в'янення (жовтизна капусти)

Дане захворювання виникає через гриба Фузариум. Поразка жовтизною відбувається ще в розсадному періоді, при цьому дуже часто гине від 20 до 25 відсотків всіх сіянців. У уражених рослинок листові пластини втрачають тургор, а на їх поверхні з'являються жовті вогнища. У місцях пожовтіння листочки розвиваються більш повільно, при цьому уражена листя відмирає. Всі хворі кущики слід витягнути з грунту і знищити, а землю потрібно замінити або попарити. Для того щоб позбутися від грибка необхідно восени і навесні проводити профілактичні обробки грунту на ділянці розчином мідного купоросу (на 1 відро води 5 грам кошти).

Ризоктоніоз

Розвиток грибкової хвороби відбувається при різких змінах температур (наприклад, від 4 до 24 градусів), вологості повітря (від 45 до 100 відсотків), кислотності грунту (рН 4,5–8). У хворого рослини уражається коренева шийка, яка стає жовтою, засихає і відмирає. Коренева система у хворого куща стає схожа на мочалку. У міру розвитку хвороби капуста гине. Кущі заражаються у відкритому ґрунті, при цьому розвиток хвороби не припиняється і в сховище. У профілактичних цілях перед висадкою розсади у відкритий ґрунт ділянку необхідно обробити хлорокисью міді або засобом, до складу якого вона входить.

Шкідники капусти з фото

Вище було докладно описано, як врятувати капусту від гусениць, равликів, слимаків, попелиці і личинок. Однак даному рослині можуть нашкодити і інші комахи.

Хрестоцвіті клопи

Ці строкаті жуки, в довжину досягають близько 10 мм, які зимують у грунті, представляють для капусти дуже велику небезпеку. В останні дні квітня вони починають поїдати розсаду, потім у перші літні тижні самки влаштовують яйцекладки, личинки з'являються через півмісяця, а через 4 тижні вони стають дорослими комахами. Клопи проколюють поверхню листових пластин і висмоктують сік з рослини. Тканина листа, де знаходиться прокол, відмирає. Якщо проколів буде дуже багато, то листові пластини в'януть, засихають і відмирають. У посушливий період цей шкідник представляє для капусти найбільшу небезпеку. В цілях профілактики з ділянки треба висмикувати всю бур'янисту траву, яка належить до родини Хрестоцвіті, наприклад, сурепицу, свербигу, талабан польовий, грицики, бурачок і жерушник. Коли урожай буде прибраний, з ділянки слід видалити всю бур'янисту траву, яку треба зібрати і знищити. Щоб позбутися від цього шкідника, розсаду слід обприскати препаратом Фосбецид або Актеллик, зробити це потрібно до початку формування качана.

Капустяний листоїд

Цей маленький жучок, в довжину досягає 0,5 см, має яйцевидної форми. Він травмують листові пластини, проробляючи в них дірочки або проїдаючи виїмки по краю. Листоїди влаштовуються на зимівлю в грунт, самки влаштовують свої яйцекладки, через 10-12 діб з яєць вилуплюються личинки, які харчуються, зскрібаючи шкірку з листових пластин. У профілактичних цілях з ділянки треба виривати всю бур'янисту траву, яка відноситься до сімейства Капустяні. Щоб відлякати даного шкідника, необхідно кожен день вранці обробляти кущики по росі сумішшю, що складається з деревної золи або гашеного вапна і тютюнової пилу (1:1). До того як почнуть формуватися качани, для обробки рослин можна використовувати розчин Актеллика (2%) або біопрепарату Банкола, який відрізняється меншою токсичністю.

Стебловий капустяний прихованохоботник

Він являє собою жучка, пофарбованого в чорний колір і має довжину приблизно 0,3 див. Небезпеку для рослини представляють його личинки, які в черешках листових пластин прогризають ходи, через які проникають в стебло, і по виконаних в ньому тунелях спускаються в кореневу систему куща. У результаті відбувається пошкодження провідної системи, листя стає жовтим, припиняється розвиток рослини і незабаром вона гине. Щоб винищити цього жучка, в осінній час з ділянки треба обов'язково прибирати всі рослинні залишки, а також виробляти перекопування грунту. Протягом вегетаційного періоду потрібно вчасно видаляти з грядки бур'янисту траву, а ще своєчасно викопувати і знищувати уражену скрытнохоботником капусту. Щоб винищити даного шкідника, можна скористатися Фосбецидом або Актеліком, але подібна обробка допустима лише на ранній стадії розвитку сіянців у відкритому ґрунті.

Прибирання і зберігання капусти

Коли до збирання врожаю капусти залишиться приблизно 20 днів, потрібно буде припинити її полив. У результаті цього спостерігається порівняно швидке накопичення клітковини в качанах, завдяки чому вони будуть краще зберігатися. Після того, як вночі температура опуститься до мінус 2 градусів, можна буде приступити до збирання вілков капусти. Не слід зволікати із збиранням врожаю, так як якщо вилки промерзнуть, то це дуже погано відіб'ється на їх лежкості.

Кущі слід вирити разом з корінням. Потім треба їх розсортувати, для цього в сторону прибираються пошкоджені шкідниками, маленькі і почали гнити примірники, їх можна використовувати для їжі або для засолювання, але для зберігання вони не підходять. Всі вилки, які підходять для зберігання, необхідно укласти під навіс, де вони пробудуть 24 год. За цей час качани підсохнуть і трохи заветрятся. Після цього у капусти слід зрізати качан на 20 мм нижче вилка, при цьому повинно залишитися 3 або 4 криють листової пластини зеленого кольору. Потім головки прибирають у сховище.

Для зберігання цього овоча чудово підходить льох, так як у нього температура не буває нижче нуля градусів, а вологість повітря підвищена. Якщо в зимовий час в погребі не буває тепліше 4-6 градусів, то цей овоч у ньому буде зберігатися дуже добре. Ідеальні умови для зберігання капусти такі: вологість повітря 90-98 відсотків, а температура ― від мінус 1 до плюс 1 градуса. Перш ніж опустити капусту в сховище, його слід підготувати. Не дивлячись на те, що вологість повітря в підвалі дуже висока, ніде не повинно бути цвілі, при цьому підлога слід ретельно очистити від сміття. Після того, як стіни будуть пробелены негашеним вапном, треба провести обкурювання погреби сіркою. Також у сховищі повинна бути хороша вентиляція. У разі відсутності вентиляції фахівці рекомендують, не рідше 1 разу на 4 тижні провітрювати сховище. На стелажах вилки слід розмістити в 1 шар, їх також можна обернути газетними листами і підвісити або покласти пірамідкою на дерев'яний щит.

У досвідчених городників є кілька секретів, які допомагають надовго зберегти свіжість даного овочу:

  1. Вилки за кочережки зв'язуються по два штуки, після чого вони підвішуються під стелю на жердці. Підвішені качани дуже просто оглядати на предмет псування, а ще в такому положенні до них буде хороший доступ повітря.
  2. Головки можна зберігати в решітчастих ящиках, зроблених з дерева, які розміщують на полицях або на підставках. Ставити на підлогу їх заборонено.
  3. Вилки замотують папером і укладають в поліетиленовий пакет, при цьому зав'язувати його не потрібно. Цей пакет можна покласти на полицю або підвісити до стелі.
  4. Капусту слід покласти у відро об'ємом 10 л, яке наповнюється грунтом, зверху вилок теж слід засипати грунтом. У такому вигляді капусту прибирають у сховище. Грунт при бажанні можна замінити піском.

Існують і інші способи зберігання. Для цього у капусти необхідно обірвати всі криючі листові пластини, а корінь обрізати не слід. Вилки необхідно за коріння підвісити на протязі, де вони повинні будуть трошки злегка зів'янути. Після того як верхні листові пластини трохи підсохнуть, капусту прибирають у сховище, для цього її зв'язують попарно, після чого підвішують за корінці до стелі. Також вилок можна занурити в глиняну бовтанку, консистенція якою повинна бути схожа з тестом для оладок. Капуста повинна бути покрита глиною повністю, при цьому крізь неї не повинно бути видно поверхні листових пластин. Її слід підвісити. Після повного висихання глини капусту підвішують до стелі в сховище.

Усіма описаними вище способами можна зберігати червонокачанну і білокачанну капусту. Головки цвітної капусти обертають паперовими листами і підвішують до стелі у погребі, при цьому зберігати їх можна тільки таким способом. Також вилок можна обернути паперовим рушником і помістити в поліетиленовий пакет, який зав'язувати щільно не слід. Потім його забирають на полицю холодильника, призначену для овочів. У такому вигляді капуста буде зберігатися приблизно 8 тижнів.

Види і сорти капусти з фото і назвами

Капусту вирощують на городах, так і в промислових масштабах, так як вона як і картопля є основною овочевою культурою. У зв'язку з цим існує дуже велика кількість видів і сортів цього овоча. Нижче будуть описані види і сорти цієї культури призначеної для вирощування у відкритому грунті.

Білокачанна капуста

Найбільшою популярністю у городників середніх широт користується білокачанна капуста. Її стебло не дуже високий і потовщений, його покривають великі листові пластини, а ще є качан, який є сильно розрослася верхівковою брунькою. Зустрічаються вилки, важать близько 16 кілограмів, вони щільні і мають округлу форму. У складі даного овоча присутній каротин, клітковина, вітамін В і С. В нетрадиційній медицині така капуста застосовується при хворобах шлунка та при набряках, а її зовнішньо використовують при фурункулах і нагноєннях. Сорт капусти впливає на величину качана і на врожайність рослини: до найбільш врожайним відносяться ранні сорти ― Червнева і Грибовська, середнього терміну дозрівання ― Слава і Подарунок, а також пізньостиглі ― Амагер і Московська пізня.

Червонокачанна капуста

Даний вид дуже схожий з білокачанної капустою, але він володіє більшою морозостійкістю. Листові пластини пофарбовані у фіолетовий колір, маса вілков доходить до 5 кілограм, вони дуже щільні і в зв'язку з цим мають прекрасну лежкістю. У такий капусті в 4 рази більше каротину і в 2 рази менше клітковини, якщо її порівнювати з білокачанної капустою. Ще до її складу входить йод, мінеральні солі, пантотенову кислоту, залізо, ціанідин (зміцнює стінки кровоносних судин). Найбільш популярні сорти: Гако, Михайлівська, Кам'яна Голівка.

Цвітна капуста

Такий дієтичний овоч складається з горбкуватою зернистої головки блідого-кремового окрасу напівсферичної форми, яка оточена зеленими листовими пластинами. Маса головки може доходити до 1,5 кг, а до складу її входять зародкові квіточки на коротеньких гіллястих ніжках, які майже злилися в єдине ціле. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти: ранньостиглі ― Мовір, Рання Грибовська, Гарантія, середнього терміну дозрівання ― Московська Консервна, Вітчизняна, пізньостиглий ― Адлерская Зимова.

Броколі

Це різновид цвітної капусти. До складу головки входять суцвіття, які мають фіолетовим або зеленим забарвленням. Така капуста багата мінеральними солями калію, магнію, фосфору, кальцію, вітамінами C, A, B1, B2, PP. Вона відрізняється антиоксидантною дією, її рекомендується вживати в цілях профілактики онкологічних і серцево-судинних хвороб.

Брюссельська капуста

Це рослина володіє довгим стеблом, а на ньому знаходиться безліч невеликих качанчиків, які зовні схожі з виделками білокачанної капусти. В даній капусті міститься більше вітаміну С, ніж у цитрусових, а також в ній багато білка і міститься магній, фосфор і фолієву кислоту. Вона сприяє значному поліпшенню розумової діяльності, а також зміцнює імунітет.

Савойська капуста

Вона за формою схожа з білокачанної капустою, однак її пухкий качан і складається з сильно гофрованих ніжних листових пластин насичено-зеленого забарвлення. Така капуста в порівнянні з білокачанної містить більшу кількість вітамінів і білків.

Кольрабі

Кущ являє собою стебло кулястої форми, на якому знаходяться довгочерешкові листові пластини. Така капуста багата вітаміном С, білком, кальцієм і глюкозою.

Пекінська капуста

На сьогоднішній день цей вид користується великою популярністю в середніх широтах. Злегка пухка головка має довгасту форму, клітковина приємна на смак і ніжна. В ній знаходиться безліч корисних речовин. Примітно, що при зберіганні вітамін с З листя не зникає.

Китайська капуста

У цій листової овочевої культури вилок не формується. Зовні вона схожа з салатом, а за складом ― з білокачанної капустою. До її складу входить цінна амінокислота лізин: зміцнює імунну систему, а також виводить з організму токсини і шлаки. Даний вид капусти вважають джерелом довголіття.