Альсобия

Альсобия відноситься до почвопокровних видів рослин. Цей трав'янистий квітучий багаторічник в природі можна зустріти у вологих тропічних лісах Колумбії, Бразилії та Південної Америки. На поверхні темно-зеленого листя овальної форми є опушення, зовні вона схожа з листовими пластинами фіалки. Ця рослина в народі ще називають «мереживним квіткою», це пов'язано з тим, що на кінчиках його пелюсток є незвичайна бахрома.

Рід альсобия об'єднує всього 6 видів, однак в кімнатних умовах культивують лише 3 з них. Такий квітка можна вирощувати в підвісних кашпо, так і в горщиках-кошиках. Він не вимагає до себе занадто багато уваги, і якщо йому забезпечити правильний догляд, тоді він стане чудовою прикрасою будь-якої квартири. При цьому радувати квітникаря своїми незвичайними квітками він буде протягом багатьох років.

Догляд за альсобией в домашніх умовах

Освітленість

Альсобия негативно реагує на прямі промені сонця. Для її вирощування рекомендується вибирати місця з яскравим розсіяним світлом. Якщо ж квітка буде знаходитися в затіненому місці, то він може постраждати із-за мізерного освітлення. Спочатку у нього листя стане бляклої, а потім рослина почне повільно гинути. З другої половини жовтня тривалість світлового дня починає скорочуватися, тому альсобии забезпечують додаткову доосвітлення, для цього можна використовувати фитолампу. У зимовий час кущик найкраще переставити на підвіконня південної орієнтації, при цьому його слід притіняти від прямих променів сонця.

Температурний режим

Рослина потрібно захистити від протягів, а також різких перепадів температур, тому що через них воно може загинути. Найкраще квітка росте при температурі 18-25 градусів. Якщо в кімнаті буде прохолодніше 18 градусів, тоді листя стане бляклої млявою і почне облітати, а ще спостерігається зупинка росту самого куща.

Вологість повітря

Так як на листі альсобии є опушення, то зволожувати її водою з пульверизатора ні в якому разі не можна. Якщо на листові пластини потраплять крапельки води, то з-за цього на них може з'явитися гниль. Для того щоб підвищити рівень вологості повітря в цьому випадку рекомендується використовувати побутової зволожувач або неподалік від рослини можна поставити відкритий посудину, наповнену водою. При невисокій вологості повітря альсобия зможе нормально рости і розвиватися, проте цвітіння в цьому випадку буде більш убогим.

Полив

Поливають квітка помірно, а проводять цю процедуру лише за необхідності, а точніше, тоді, коли верхній шар грунтосуміші в горщику просохне. Зволожуючи субстрат, лийте воду акуратно під корінь, інакше вона може потрапити на поверхню листових пластин, з-за чого на них утворюється гниль. Краще всього використовувати добре відстояну або талу воду, температура якої повинна бути приблизно 23-25 градусів. Для того щоб квітка нормально ріс і розвивався, грунтосуміш в ємності повинна бути постійно трохи вологим (не мокрою). Через деякий час після того, як рослина буде полито, потрібно злити воду, що скупчилася в піддоні. Якщо ж її не злити, це призведе до перезволоження субстрату, що є головною причиною розвитку різних грибкових хвороб.

Субстрат

Під час посадки або пересадки альсобии дуже важливо використовувати правильну грунтосуміш. Досвідчені квітникарі рекомендують зупинити свій вибір в цьому випадку на готовій ґрунтосуміші для фіалок, яку можна придбати в спеціалізованому магазині. Але перш ніж приступати до посадки, в готову землесуміш обов'язково додають трохи перліту або річкового піску і все добре перемішують. Можна при бажанні зробити субстрат і своїми руками, для цього з'єднайте пісок, торф, перегній і листову грунт (1:1:1:2). Всі компоненти добре змішуються і у вже готову землесуміш для поліпшення її якості всипають невелику кількість сфагнуму, кокосового волокна і деревного вугілля. Крім того, що завдяки таким добавок структура субстрату стане помітно краще, деревне вугілля ще виступить в ролі дезінфікуючого засобу.

Альсобию можна вирощувати тільки в рихлому і легкої грунтосумішей, яка добре пропускає як воду, так і повітря. Для посадки слід вибирати низький, але широкий горщик, на дні якого є досить великі отвори для дренажу.

Пересадка альсобии

Пересадку квітки проводять лише за необхідності, а точніше, після того як кореневої системи стане занадто тісно в горщику. Як правило, альсобию піддають даній процедурі 1 раз в 3 роки. При виборі нової ємності зверніть увагу на те, що вона повинна бути трохи крупніше старого горщика. Якщо на дні ємності немає отворів для дренажу, тоді по можливості зробіть їх самостійно. Також на дні потрібно обов'язково зробити хороший дренажний шар, для цього можна використовувати керамзит. Нова грунтосуміш обов'язково повинна бути рихлою і добре дренованим (дивіться вище). В цілях профілактики різних захворювань і для дезінфекції субстрату, його змішують з невеликою кількістю деревної золи і моху. Якщо використовувати правильну грунтосуміш з рекомендованими добавками, то для росту і розвитку квітки буде створений сприятливий мікроклімат, а ще завдяки такому субстрату він переживає менший стрес після пересадки.

Підгодівля

Підгодовувати альсобию потрібно лише під час її активного зростання, що спостерігається у весняний і літній час. Для підгодівлі можна використовувати готове добриво для фіалок, яке продається в квітковому магазині. Під час приготування поживного розчину потрібно пам'ятати про те, що його концентрація повинна бути в 2 рази менше, ніж це рекомендовано виробником (дивіться інструкцію на упаковці). Підживлення проводять регулярно 1 раз у 15 днів.

Цвітіння

Цвітіння альсобии починається у квітні, а закінчується ― в серпні. Забарвлення квіток залежить від виду і сорту, і може варіюватися від блідо-зеленого до кавового або білого. У деяких сортів пелюстки прикрашені цяточками рожевого або червоного відтінку. Всі види і сорти альсобии об'єднує те, що у квіток на кінчиках пелюсток знаходиться бахрома, завдяки чому вони виглядають дуже незвично і ефектно.

Обрізка

Завдяки регулярним обрезкам кущ буде завжди компактним і акуратним. Обрізати слід лише непотрібні пасинки, а також ті стебла, які занадто сильно витягнулися. Якщо обрізати кущик своєчасно, тоді це благотворно позначиться на цвітінні, яке стане більш пишним, а ще завдяки цьому збільшиться кількість листя.

Під час обрізки пам'ятайте про те, що якщо буде видалено надмірно багато бічних гілок, із-за цього кущ може не зацвісти.

Догляд в зимовий час

З перших днів листопада і за останні лютого у альсобии спостерігається період спокою. В цей час за нею потрібно доглядати трохи по-іншому, ніж в період активного росту. Як правило, протягом періоду спокою зростання альсобии стає дуже повільним, цвітіння у неї в цей час відсутня.

Протягом періоду спокою вносити в грунт добрива не можна, а об'єм і частоту поливів потрібно обов'язково скоротити. В цей час рослина відпочиває і набирається сил перед новим вегетаційним періодом, у зв'язку з цим потрібно постаратися забезпечити йому належний догляд, щоб воно відчувало себе комфортно.

Способи розмноження

Розмножити альсобию, вирощувану в кімнатних умовах, можна насінням, дочірніми розетками і живцями. Найбільшою популярністю у квіткарів користуються два останніх способи.

Живцювання

Розмножити таку рослину можна як листовими, так і верхівковими живцями. Акуратно зріжте їх і висадіть на укорінення в заздалегідь підготовлену пухку і легку грунтосуміш. Щоб укорінення пройшло успішно, живці слід помістити в міні-тепличку, зроблену своїми руками. Якщо все зробити правильно, то коріння у живців повинні відрости через приблизно 30 днів. В окремі горщики живці можна пересаджувати лише після того, як довжина їх корінців буде не менше 10 міліметрів.

Розмноження дочірніми розетками

Якщо ви вирішили розмножити альсобию дочірніми розетками, тоді їх обов'язково відокремлювати від батьківського куща. Можна просто пришпилити розетку до поверхні субстрату в горщику прямо поруч з материнським кущем і через кілька тижнів у неї відросте власні корінці. Якщо ж розетка була відрізана, тоді її слід висадити на укорінення в горщик, наповнений вологою сфагнумом або піском. Для того щоб розетка точно вкоренилася, її поміщають в міні-тепличку, де буде створений сприятливий для росту корінців мікроклімат. Корінці на розетки при правильному догляді повинні відрости приблизно через 4 тижні. Після цього молодий кущик можна буде пересадити в постійний горщик, ґрунт у цьому випадку використовують таку ж, що і для пересадки дорослої рослини.

Захворювання і шкідники

Домашня альсобия володіє дуже високою стійкістю до різних захворювань і і шкідливих комах. Проте іноді і з нею можуть виникнути проблеми, але як правило, це трапляється лише в тому випадку, якщо за нею неправильно доглядають або не забезпечують їй відповідні умови для зростання. Можливі проблеми:

  1. Шкідники. Якщо в кімнаті, де знаходиться квітка, буде надмірно низька вологість повітря, тоді на ньому можуть оселитися павутинні кліщі, попелиці і щитівки. Для того щоб винищити даних комах, кущ слід обприскати розчином інсектицидного препарату (Актелліком).
  2. Холодна вода. Якщо субстрат в горщику змочити холодною водою, то з-за цього листя почне в'янути, а на її поверхні утворюються плями темного відтінку. Пам'ятайте про те, що для поливу потрібно використовувати виключно теплу воду (близько 23 градусів).
  3. Недостатній полив. Зрозуміти, що рослина відчуває нестачу вологи, можна за такими ознаками: облетание недавно сформувалися бутонів і в'янення розкрилися квіток. Збільште частоту і інтенсивність поливів.
  4. Рясний полив. Якщо поливати альсобию надмірно рясно, то з-за цього на коренях може з'явитися гниль, і кущ загине.
  5. Прямі промені сонця. Якщо на листя будуть потрапляти прямі промені сонця, тоді на її поверхні з'являться сухі плями бурого кольору (сонячні опіки). Не забувайте своєчасно притіняти квітка.

Види і сорти альсобии з фото і назвами

Альсобия гвоздикоцветная

У цього грунтопокривна рослини стебла досить короткі, їх покривають маленькі листя темно-зеленого кольору, поверхня яких трохи опушена, а кромка у них зубчаста. Пагони, забарвлені в блідо-коричневий колір. Мереживний квітка має білосніжним забарвленням, а на краях його пелюсток є маленька бахрома.

Альсобия точкова

Сорт пунктату має здерев'яніле стебло прямої. Плоскі листя овальної форми володіють невеликим опушенням світлого забарвлення, а на кромці розташовуються зазубринки. Квітки можуть бути пофарбовані в салатовий, білий або кремовий колір, а прикрашає їх блідо-рожевий або червоний крап.

Альсобия сігнет

Цей гібридний сорт спеціально створювався для культивування в домашніх умовах. Кущик прикрашають великі листя з зубчастими краями, пофарбовані вони в зеленуватий колір, а на їх поверхні є невелике опушення. Зів квітки прикрашають крихітні цяточки червоного або рожевого кольору, на кромці його білих пелюсток є бахрома.

Альсобия сан Мігель

Такий сорт був виведений спеціально для культивування в кімнатних умовах. На поверхні великих блакитно-зелених листків є опушення, кромка у них зубчаста. На верхівках пелюсток білих квіток є бахрома, а їх зів прикрашають цяточки червоного або рожевого відтінку.

Альсобия чіапас

Ця гібридна різновид представлена дрібним чагарником. Кущик прикрашають великі овальні листя, на поверхні яких є невелика зеленувате опушення. Квітки забарвлені в білий або кремовий колір, на краю пелюсток присутня ефектна бахрома, а ще вони прикрашені маленькими червоними цяточками.

Альсобия вариегатная

Дана альсобия виділяється серед інших своєю незвичайною листям. Вона має зеленуватим забарвленням і формою овалу, а на її поверхні присутня невелика опушення. А незвичайні такі листові пластини тим, що за їх кромці або в серединці розташовуються смуги лимонного або білого відтінку. Квітки складаються з білих пелюсток, на кінчиках яких присутня красива бахрома.