Базилік

Трав'яниста однорічна рослина базилік духмяний (Ocimum basillicum), ще іменований городнім, або камфорним, або звичайним, є представником виду Базилік підродини Котовниковые сімейства Яснотковые. В диких умовах така рослина можна зустріти в Ірані, Африці, в тропічних регіонах американського континенту, на Кавказі, в Китаї, Індії, в південній частині Азії і в Середній Азії. Існує думка, що батьківщиною базиліка є Африка, а на територію Європи він потрапив завдяки солдатам армії А. Македонського. Раніше таку культуру, як правило, використовували як лікарський рослина. На сьогоднішній день її культивують на території практично всіх країн в якості харчової прянощі.

Особливості базиліка

У базиліка система коренів гілкується і поверхнева. Прямий чотиригранне стебло у висоту досягає 0,5–0,7 м, він облиствений і гіллястий. Редкозубчатиє листові пластини довгасто-яйцевидної форми є короткочерешковим. На поверхні листя і пагонів є ворсинки. Неправильні мутовки складаються з пазушних квіток білого, рожевого або фіолетового забарвлення. До складу плода входять горішки, які після повного дозрівання легко відокремлюються один від одного. Насіння залишаються всхожими протягом 5 років.

Найбільш сильним запахом володіють фіолетові сорти цієї рослини, вони користуються великою популярністю на Кавказі і в Азії. Базилік зелений найбільш затребуваний в Європі, а ще ця рослина вважається найпопулярнішою пряністю середземноморської кухні. Перед тим як кущик почне цвісти, він починає виділяти найбільш різкий запах.

Посадка базиліка на розсаду

В який час сіяти

Базилік можна виростити як через розсаду, так і висіяти насіння безпосередньо у відкритий грунт. Однак більшість садівників-городників обирають перший спосіб, так як він є найбільш надійним.

Посів насіння на розсаду проводять у весняний час, зробити це рекомендується з початку до середини квітня. Для висіву знадобиться спеціальна землесуміш. Для її приготування треба з'єднати перегній, перепрілий компост і промитий річковий пісок, які слід взяти в пропорції 2:4:1. Даний субстрат необхідно просіяти, а потім його піддають пропарюванню на водяній бані протягом 60 хв. Якщо ви використовуєте для посіву готову грунтосуміш, яка продається в магазині, то її так само треба буде продезінфікувати. Для цього її проливають міцним розчином марганцевого калію або Фітоспорину. Для посіву базиліка можна вибрати ящики, але в цьому випадку треба бути готовим до того, що растеньицам знадобиться пікіровка за індивідуальним ємкостей. Тому фахівці радять для вирощування такої розсади використовувати касети, глибина яких повинна бути 50-70 мм

Висів насіння проводять у вологий субстрат, при цьому заглиблюють їх всього на 10 мм. Ширина міжрядь при посіві в загальний ящик повинна бути близько 50 сантиметрів. Посіви потрібно накрити зверху поліетиленом або склом, після цього їх прибирають в добре освітлене і тепле (від 20 до 25 градусів) місце. Перші сіянці можна буде побачити через 7-15 днів після посіву.

Вирощування з насіння базиліка

Як тільки з'являться перші сіянці, укриття з ємності прибирають, а самі рослинки переставляють в прохолодне місце (від 15 до 20 градусів). Доглядати за такою розсадою дуже просто. Полив потрібно проводити по мірі необхідності, при цьому треба пам'ятати, що субстрат не повинен пересихати, однак необхідно стежити за тим, щоб він не був перезволожений, так як в цьому випадку може розвинутися така грибкова хвороба, як чорна ніжка, з-за якої можуть загинути всі сіянці. При перших же ознаках захворювання растеньицам знадобиться обробка розчином мідного купоросу (на 2 літри води 1 ч. л.) або можна пролити землю міцним розчином марганцевого калію.

Якщо базилік був посіяний в ящик, то під час росту першої пари справжніх листових пластин його треба буде знижуватись. Для цього береться ємність більшого розміру, яка наповнюється тієї ж почвосмесью, але тільки її треба буде удобрити. Для цього в 5 літрів субстрату потрібно всипати 2 ст. л. деревної золи і 1 ст. л. комплексного мінерального добрива. Висаджувати рослинки в новий контейнер потрібно на ту ж саму глибину, що вони росли до цього. Після того, як сіянці приживуться і почнуть зростати, слід провести їх прищіпку над 6-8 листової пластиною, щоб стимулювати ріст бічних пагонів. Гартувати рослини починають приблизно за 15 днів до пересадки їх у відкритий ґрунт. Для цього їх необхідно щодоби виносити на свіже повітря. Тривалість такої процедури треба збільшувати поступово, так, починати треба з одного години, а в кінці розсада повинна буде знаходитися на вулиці цілодобово. Висадження у відкритий ґрунт виробляють з середини до кінця травня, але слід врахувати, що зворотні весняні заморозки повинні залишитися позаду.

Вирощування базиліка на підвіконні

Правила вирощування в домашніх умовах

Якщо ви вирішили виростити базилік у себе на підвіконні, то його висів слід виробляти в останні дні лютого, або перші ― березня. Для посіву потрібно використовувати торф'яні таблетки або торфоперегнійні горщики. Також слід врахувати, що в 1 таблетку або горщик треба висівати відразу кілька насіння.

У цьому випадку насіння слід піддати передпосівної підготовки. Для цього їх занурюють у розчин марганцевого калію темно-рожевого забарвлення, де вони повинні пробути 2 години. Посіви слід накрити матеріалом, який повинен бути прозорим і пропускати повітря. Утримувати їх потрібно в тих же умовах, що і базилік, вирощений на розсаду (дивіться вище). Слід врахувати, що така рослина потребує сонячного світла не менше 3-4 год в день. Після того як у рослинок розвинеться перша пара справжніх листових пластин, їх необхідно пересадити. Для цього береться горщик об'ємом 1 літр, на його дні викладають шар дренажу з битої цегли, керамзиту або невеликих шматків пінопласту, його товщина повинна бути від 20 до 30 мм. Висаджувати базилік слід разом з горщиком або таблеткою. Грунтосуміш для посадки використовують живильне, також вона повинна добре пропускати воду і бути легкою. Наприклад, можна використовувати такий склад: з'єднайте кокосове волокно і перегній (2:1). Почати зривати перші листочки можна буде через 6 тижнів.

Як поливати

Базилік відноситься до вологолюбні рослини. У зв'язку з цим треба стежити за тим, щоб субстрат був весь час трохи влажноватым. Полив слід влаштовувати майже кожен день. Якщо ж ви забудете вчасно полити кущик, то його листочки дуже швидко втратять свій тургор. Але в поливі так само дуже важливо не перестаратися, так як із-за застою рідини в субстраті може з'явитися гниль на кореневій системі. Коли рослина буде полито, необхідно провести розпушування поверхні субстрату в ємності, роблять це з частотою 1 раз на 2-3 доби.

Добриво

Якщо для посадки даної рослини був використаний субстрат, не відрізняється високою родючістю, то в цьому випадку його потрібно систематично підгодовувати. Для підживлення рекомендується використовувати універсальні добрива на основі компосту або гуматів, в субстрат їх потрібно вносити в тій концентрації, яка вказана в інструкції, що додається до препарату інструкції. Підгодовувати кущик потрібно не більше 1 разу в 4 тижні.

Вирощування базиліка у відкритому грунті

Садіння у відкритий грунт

Як вже згадувалося вище, висадити розсаду базиліку у відкритий грунт необхідно обов'язково з середини до кінця травня, але при цьому потрібно переконатися, що весняні поворотні заморозки залишилися позаду. Для посадки слід вибрати відкритий добре освітлену ділянку, який повинен бути надійно захищений від холодного, сильного вітру. Частина садівників радять висадити базилік в пристовбурні кола молоденького плодового дерева, тіні від нього практично немає, тому рослина отримує достатню кількість світла, при цьому його потужний пряний аромат здатний відлякати від саджанця різноманітних шкідників.

Грунт на ділянці повинен бути легким і насиченим гумусом, а ще добре пропускати воду. За 4 тижні до висадки слід провести перекопування ділянки, при цьому в грунт слід внести торф, перегній або компост (на 1 квадратний метр ділянки 2 кілограми органічного добрива).

Висадку варто робити у вечірній час або в хмарний день. Підготуйте лунки, дистанція між ними повинна бути від 15 до 20 сантиметрів. У них і слід висадити підрослу розсаду. Висаджені рослини потребують рясному поливі, для цього використовують теплувату добре відстояну воду.

Вирощування

Виростити базилік у відкритому ґрунті досить легко. Для цього його потрібно вчасно поливати, прополювати, підгодовувати, спушувати поверхню грунту, а також захищати від шкідників і хвороб. Всаженные не встигли прижитися рослинки слід перші 15 днів на ніч вкривати плівкою на випадок раптового похолодання. До тих пір поки рослинки не зміцніють і не рушать в зростання, рекомендується систематично проводити прополки. Протягом сезону потрібно буде 7 або 8 разів розпушити поверхню ґрунту перед поливом. Для стимуляції розгалуження необхідно обережно виламувати тільки що з'явилися квітконоси.

Як поливати

Якщо базилік поливати часто, із-за цього нові листові пластини будуть рости набагато інтенсивніше. Полив слід проводити відразу після того, як тільки підсохне верхній шар грунту. Однак слід пам'ятати, що надмірний полив так же недопустиме, як і недостатній, оскільки завдає рослині сильний шкоди. Поливати слід теплою водою (приблизно 25 градусів), при цьому вона повинна відстоятися протягом 24 год (можна довше). Щоб було зручніше готувати воду до поливу, необхідно встановити на ділянці на добре освітленому місці велику ємність, наприклад, непотрібну ванну або бочку.

Добриво

Для стимуляції росту зеленої маси базиліка знадобляться регулярні підгодівлі, які проводять 1 раз у 4 тижні. Першу підгодівлю влаштовують через півмісяця після посадки розсади на ділянку, для цього використовують розчин Нітрофоски (на 12 літрів води пару великих ложок добрива). На 1 квадратний метр ділянки має йти від 3 до 4 літрів живильної суміші.

Що можна посадити після базиліка

Фахівці не радять щороку висаджувати базилік на один і той же ділянку. Необхідно чергувати культури, що є головним принципом успішного землеробства. Якщо базилік вирощувався на одному і тому ж ділянці 2 або 3 сезони поспіль, то висадити його на це ж місце можна буде лише через 4 або 5 років. Ділянка, де раніше вирощувався базилік, підійде для посадки рослин, що володіють стійкістю до захворювань даної культури, наприклад, можна висадити моркву, кабачки, гарбузи, томати, бобові, огірки, патисони та рання картопля. Базилік рекомендується висаджувати після помідорів, ранньої і цвітної капусти, полуниці, сидератів, цибулі, буряків і зелені.

Шкідники і хвороби базиліка

Захворювання

Базилік відрізняється високою стійкістю до різних захворювань. Однак іноді все-таки хворіє і він. Нижче будуть описані ті хвороби, якими дана культура хворіє найбільш часто.

Чорна ніжка

Чорна ніжка ― цій грибкової хвороби схильна розсада базиліка. Її розвиток провокує підвищена кислотність, недостатня аерація субстрату, а також надмірно часте і рясний полив. Грибком уражається коренева шийка розсади, з-за чого судини, які беруть участь у живленні рослин, закупорюються, стебло, а також його основу розм'якшуються, стають чорними і тоненькими, після чого кущик починає жовтіти і гине.

Фузаріоз

Фузаріоз ― теж грибкова хвороба. В живильний сік хворого кущика виділяються токсини, в результаті чого вражаються його судини. Якщо уражається молоденький кущик, то його пагони забарвлюється в бурий колір і поступово стоншуються. У хворих дорослих рослин засихає верхівка, після чого вони в'януть і гинуть. Захворювання активно розвивається при високій температурі, при цьому вологість повітря повинна бути підвищеною.

Сіра гниль

Сіра гниль ― їй найбільш часто вражаються рослини, вирощувані в парниках або теплицях. Однак кущики, що вирощуються у відкритому ґрунті, так само можуть здивуватися даним захворюванням. Спочатку хвороба проявляється на листкових пластинках, розташованих внизу, які вже почали відмирати. Після цього хвороба поступово захоплює весь кущик. На уражених частинах рослини з'являються сухі бурі плями, які згодом стають водянистими і покриваються пушком сірого забарвлення.

Якщо кущик вражений сірою гниллю або фузаріозом, то на початковій стадії розвитку такої хвороби його слід обприскати настоєм лушпиння цибулі. Для його приготування необхідно лушпиння з'єднати з водою в співвідношенні 1:4, суміш повинна настоятися протягом 24 год. Перед обробкою настій слід процідити. Якщо розсада вражена чорною ніжкою, то субстрат, в якому вона росте, необхідно пролити розчином марганцівки. Хворі рослинки при цьому треба витягти з ємності разом з грудкою землі і знищити, а отриману ямку необхідно пролити міцним розчином марганцевого калію. Якщо ж захворювання вже набрало чинності, то в цьому випадку потрібно обробка фунгіцидними препаратами, наприклад: Фитоспорином, Тоивита Джетом, Фуедазолом, Топазом і іншими схожого дії.

Щоб базилік не захворів, слід вжити певні заходи профілактики:

  • не можна вирощувати дану культуру на одному і тому ж ділянці довше трьох років;
  • посіви не повинні бути занадто густими;
  • 1 раз в 7 днів слід проводити опудривание поверхні ділянки деревною золою;
  • поливайте рослину вчасно, при цьому не заливаючи його і не даючи грунту пересохнути;
  • регулярно взрыхляйте поверхню ділянки;
  • видаляйте бур'яни при їх появі.

Шкідники

До шкідників ця рослина також дуже стійко, однак на ньому може оселитися клоп польовий і тля.

Попелиця

Попелиця ― це дуже небезпечний шкідник, здатний сильно нашкодити базиліку. Він висмоктує сік з пагонів та листя, з-за чого спостерігається згортання листових пластин, припиняється розвиток пагонів, а сам кущ починає всихати. Такий шкідник залишає на поверхні рослини цукристі виділення, на яких воліє селитися сажістий грибок, із-за чого кущик покривається нальотом темного забарвлення. Крім цього даний шкідник вважається головним переносником вірусних хвороб, які на сьогодні не лікуються. Приступати до боротьби з попелиць слід відразу ж після її виявлення. З нею можна боротися народними засобами, наприклад, відваром полину, пижма, гіркого перцю, кульбаби, деревію, цибулі, часнику, бадилля томатів або картоплі, гірчиці. Буде потрібно 2-3 обробки з інтервалом в 1-1,5 тижня у тому випадку, якщо ця культура вирощується у відкритому грунті. Досить ефективним вважається засіб, приготований з 100 грамів дегтярного мила, подрібненої за допомогою терки, і 1 відра води. Також непогані результати показує розчин золи, для його приготування необхідно 300 грам деревної золи змішати з тільки що скипіла водою, суміш повинна прокипіти протягом 30 хв. Коли вона відстоїться, її проціджують, потім у розчин доливають стільки води, щоб його обсяг дорівнював 10 літрам. Якщо шкідників дуже багато, то народні засоби можуть виявитися безсилими, в цьому випадку проводять обробку кущиків Карбофосом, при цьому розчин потрібно робити у відповідності з інструкцією. Слід врахувати, що даний інсектицидний препарат не володіє запахом, а також є невдалим. Так, найкраще для обробки підійде Банкол, Акарин і Актеллік.

Луговий, або клоп польовий

Польовий, або луговий клоп теж є сосним комах, що живляться рослинним соком даної культури. В результаті його життєдіяльності відбувається деформація листових пластин, на їх поверхні утворюються плями білого забарвлення, потім вони стають бурими і поступово відмирають. Нашкодити базиліку можуть і личинки і дорослі особини даного комахи. На зимівлю такий клоп влаштовується у верхньому шарі ґрунту або в облетіло листі. Боротися з клопами слід такими ж методами, що і з попелицею.

Види і сорти базиліка

Найбільш часто культивуються такі різновиди базиліка: камфорний (або запашний), мексиканський (або коричнева), фіолетовий (звичайний або реган) і лимонний (тайська). Існує безліч сортів даної рослини, які розрізняють за такими ознаками:

  1. Відтінки запаху. Аромат буває терпким, солодким, холодним і теплим. Основні аромати даної культури: коричнева, анісовий, перцевий, лимонний, ванільний, карамельний, гвоздиковий і ментоловий. Для приготування напоїв, а також десертів використовуються ті сорти, які мають лимонним, корицевий, карамельним і ванільним запахом. Сорти з ароматом анісу гарні для страв з риби, а для м'ясних страв підходить базилік з перцевим й гвоздичним запахом.
  2. Колір. Зустрічається базилік зелений і базилік фіолетовий. Сорти з фіолетовим забарвленням відрізняються більш сильним ароматом і їх найчастіше використовують у середньоазіатської та кавказької кухні. А зелені сорти найбільшою популярністю користуються на території Європи, а зокрема в Середземномор'ї.
  3. Величина і форма куща. Базилік поділяють на розкидистий, компактний, прямостоячий і напіврозкидистий. При цьому зустрічаються і проміжні форми. По висоті виділяють високорослі (0,6–0,85 м), середньорослі (0,3–0,6 м), а також низькорослі (0,18–0,3 м) сорти. Для вирощування в кімнатних умовах рекомендується вибирати низькорослі сорти.
  4. Терміни дозрівання. Сорти поділяють на ранні, середні та ранні.

Кращі сорти

  1. Мавританський. Цей сорт середнього терміну дозрівання відрізняється своєю продуктивністю і ароматностью. Забарвлення у розлогого прямостоячого кущика фіолетовий. Висота рослини близько 0,65 м.
  2. Застільний. Висота прямостоячого куща близько 0,6 м. Яйцевидні великі листові пластини забарвлені в зеленуватий колір і мають ніжну текстуру. Цей продуктивний сорт найбільш запашний з усіх середньопізніх сортів.
  3. Фантазер. Цей сорт входить в число найбільш врожайних. Розкидистий масивний кущик володіє яскравим зеленим забарвленням. Пагони гіллясті, а форма листових пластин ― овально-ланцетна.
  4. Балконстар. Цей сорт є низькорослим. Маленькі запашні листові пластини мають відмінні смакові якості, вони чудово підходять для салатів. Його часто вирощують в горщиках на підвіконні.
  5. Генуезький. Даний сорт відрізняється своєю врожайністю. Великі блискучі листові пластини темно-зеленого забарвлення досить запашні і володіють приємним смаком. Листочки використовують як сушені, так і свіжі. У деяких випадках ними замінюють м'яту, додаючи в прохолодні напої.
  6. Гурман гвоздиковий. Сорт відрізняється своєю врожайністю. Кущ компактний, прямостоячий і масивний. Зелені листові пластини володіють середньою величиною та еліптичною формою. Цей сорт рекомендується використовувати як приправу для страв з м'яса, риби, сиру, рису і картоплі.
  7. Василіск. Цей компактний сорт добре росте як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах. Володіє перцево-гвоздичним запахом. Висота прямостоячого густооблиственного кущика близько 0,2 м. Маленькі листові пластини мають зелене забарвлення. Стебла полуприподняты.
  8. Єреванський. Даний сорт входить в число найбільш популярних урожайних сортів. Запах у такого базиліка гвоздично-перцевий. На середньорослій кущику знаходяться середньої величини листові пластини яйцевидної форми та фіолетового забарвлення.
  9. Троль. Цей середньостиглий мелколістний сорт відрізняється компактністю і врожайністю. Відмінно підходить для вирощування в кімнатних умовах. Такій рослині не страшні різкі зміни температур. Листя має темно-фіолетовим забарвленням. Рослина виглядає дуже ефектно.
  10. Меджік Мауинтин. Такий ізраїльський сорт володіє стійкістю як до низьких, так і до високих температур, а також він є посухостійким. Акуратний кущ має круглою формою. Зелені листові пластини мають пурпурний відлив. Така рослина добре виглядає на садовій ділянці в якості декоративного.
  11. Ред Рубін. Сорт створений американськими селекціонерами. Забарвлення у кущика махагоново-пурпурний. У цих рослин у їжу вживають листя, яка не має гірчинки властивою зелених сортів, так і бутончики (їх додають в омлети).

Також досить популярними є такі сорти базиліка: Шарм, Маркіз, Арарат, Оксамит, Вайолет, Грецька, Робін Гуд, Дракон, Жиголо, Зелений ароматний, Оріон, Перцевий аромат, Спокусник, Бакинський, Чародій, Лимончик, Карлик, Кучерявий, Філософ, Широколистий та ін.

Властивості базиліка: шкода і користь

Корисні властивості базиліка

Базилік має специфічним запахом, який обумовлений присутністю в надземній частині кущика ефірного масла, що володіє складним складом і антибактеріальними властивостями. До складу базиліка входять вітаміни C, B2, PP, провітамін А, каротин, цукор, фітонциди, рутин.

Він сприяє зміцненню імунітету, завдяки чому посилюється стійкість людського організму до інфекцій. Доведено, що це рослина здатна утримувати зростання ВІЛ, а також ракових клітин. Він має антибактеріальну, загальнозміцнюючу, жарознижувальну, антиоксидантну і тонізуючим ефектом. Базилік рекомендовано включити в свій раціон при бактеріальних, вірусних та грибкових інфекціях, а також легеневих і респіраторних хворобах.

Така духмяна трава допоможе позбутися від надлишків газу в прямій кишці, від зайвої слимаки в носі, а ще вона сприяє зміцненню нервової тканини і поліпшенню пам'яті. Вона показує високу ефективність в боротьбі з запальними процесами в ротовій порожнині: виразка, наліт, карієс, зубний камінь і поганий запах з рота. Також базилік відрізняється в'яжучим ефектом, він зміцнює ясна, що сприяє запобіганню випадання зубів. Він допоможе позбутися від метеоризму, а ще від хвороб органів шлунково-кишкового тракту.

До його складу входять ензими, які сприяють прискоренню розпаду і спалювання жирів в організмі людини. А що містяться в ньому эвенгол і эстрагол сприяють стимуляції розумової діяльності. Дана культура містить ефірну олію, відмінне ранозагоювальним ефектом, також воно усуває спазми різноманітної природи і застосовується для інгаляції верхніх дихальних шляхів. Сік, отриманий з листя використовують для лікування грибкових уражень шкіри, а водні витяжки застосовуються під час терапії харчових отруєнь та гастритів. Траву в сушеному вигляді використовують для приготування чаю, а також для виготовлення компресів, які усувають хворобливі відчуття в області голови і прояви екземи. З цієї трави готують настоянку, якою лікують коліт, пієліт, коклюш, невроз, бронхіальну астму, знижений артеріальний тиск, запалення нирок і сечового міхура, метеоризм і застуду.

Протипоказання

Ця рослина відрізняється тонізуючим впливом на організм, тому його не можна використовувати людям із захворюваннями серцево-судинної системи (гіпертонією і гіпертензією). Особливо це відноситься до людей, що перенесли інфаркт міокарда. Ще базилік протипоказаний при тромбофлебіті, цукровому діабеті, тромбозі вен нижніх кінцівок та вегетосудинної дистонії. Що стосується гіпотоніків, то вони можуть використовувати цю траву без побоювань.

Вагітним жінкам фахівці не радять вживати велику кількість базиліка, тим більше фіолетових сортів. При цьому під час грудного вигодовування його використовувати можна, тим більше що він є прекрасним лактогонние засобом. Але слід врахувати, що з-за нього молоко набуде незвичайний смак і аромат, що може не сподобатися малюкові. В надмірно великих кількостях вживати ця рослина не рекомендується нікому, тому що в його склад входить трохи ртуті.