Лимонник (Schisandra) являє собою листопадне або вічнозелена рослина, що відноситься до сімейства Лимонниковые (Шизандровые). По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує 14-23 виду. Садівниками ж культивується лише лимонник китайський (Schisandra chinensis), який ще називають лимонником лікувальним, або лимонним деревом. У природі таке рослина можна зустріти в Кореї, на Сахаліні, в Приморському та Хабаровському краї Росії, Китаї, Японії, Амурської області, а також на Курилах. На сьогоднішній день дану дикорослу ліану культивують в якості плодового дерева.
Зміст
Особливості лимонника
Лимонник являє собою листопадную ліану, що досягає в довжину від 10 до 15 метрів. Її пагони завиваються по опорі і в діаметрі досягають 20 мм. кора Лущиться стебел має темно-коричневим забарвленням. Пагони покриває світло-жовта кора гладка. Довжина щільних листових пластин близько 10 сантиметрів, а ширина ― приблизно 5 сантиметрів, вони мають клиновидним підставою, загостреною верхівкою, а також неяснозубчатой кромкою. Їх лицьова поверхня гола темно-зеленого забарвлення, а виворітна ― світліше і на жилках є слабке опушення. Листя мають черешки, що досягають в довжину 20-30 мм, вони пофарбовані в червоно-рожевий колір. Листя і пагони мають лимонним запахом. Роздільностатеві квітки в діаметрі досягають 15 мм, вони також пахнуть лимоном. Після розкриття квітки білі, але з часом стають рожевими. Вони розміщуються в листових пазухах на поникающих квітконіжках. Плід представляє собою збірну многоягоду (многолистовку), яка володіє кистевидной формою і довжиною близько 10 сантиметрів. До їх складу входять ягідки соковиті червоного кольору, всередині яких знаходяться насіння цієї рослини. Зацвітає лимонник в травні–червні, а тривалість його цвітіння від 1,5 до 2 тижнів. Плоди досягають повної зрілості у вересні.
Плоди лимонника використовують для приготування джемів, киселів і прохолодних напоїв. Також їх застосовують у кондитерському виробництві, з них готують начинки для цукерок. Його сік застосовують для букетирования вин, а з листя і кори готують ароматний чай. Ягоди лимоннику використовуються в якості лікарської сировини.
Посадка лимонника у відкритий грунт
В який час садити
У регіонах з м'яким кліматом висадку лимонника у відкритий ґрунт виробляють в жовтні, в середніх широтах дану процедуру рекомендується проводити у весняний час, а точніше, в останні дні квітня або перші ― травня. Підходить для посадки ділянка повинна бути сонячним і мати захист від холодного вітру. Досвідчені садівники рекомендують висаджувати відразу не менше трьох кущиків лимонника, при цьому між ними слід дотримуватися дистанцію в 100 см. При висадці рослини неподалік від будови, від нього необхідно відступити не менше 150 см, у цьому випадку вода, що тече з даху, не буде потрапляти на кореневу систему лимонника.
Особливості посадки
Для початку потрібно підготувати яму для посадки. Її діаметр може варіюватися від 0,5 до 0,7 м, при цьому глибина повинна бути дорівнює 0,4 м. На дні ями необхідно зробити дренажний шар з битої цегли або щебеню, при цьому його товщина повинна бути близько 10 сантиметрів. Після цього яму слід засипати почвосмесью, до складу якої входить дернова земля, листова компост і перегній (1:1:1), в неї також треба всипати 200 грам суперфосфату і 0,5 кг деревної золи. Висаджувати саджанці можна буде через півмісяця, за цей час грунт в ямках встигне ущільнитися і осісти.
Для посадки рекомендується використовувати двох - або трирічні саджанці. У висоту вони досягають всього 10-15 сантиметрів. Система коренів у них розвинена дуже добре, тому адаптація на новому місці займає зовсім небагато часу. Слід врахувати, що після того як рослина буде посаджено, його коренева шийка повинна знаходитися на одному рівні з поверхнею ділянки. Грунт у пристовбурних кіл треба добре ущільнити. Висаджену рослину потребує рясному поливі. По краю пристовбурового кола необхідно зробити валик із землі десятисантиметровой висоти, завдяки йому при поливі вода не буде розтікатися. Після того як рідина вбереться в грунт, поверхню пристовбурового кола треба буде засипати шаром мульчі (перегноєм).
Догляд за лимонником в саду
Висаджені у відкритий грунт саджанці лимонника досить швидко приживаються, проте спочатку їм знадобиться захист від прямих променів сонця. Доглядати за таким рослиною дуже просто, його потрібно вчасно поливати, не дуже глибоко рихлити поверхню пристовбурового кола і видаляти бур'янисту траву. Під час сильної посухи листя цієї рослини необхідно обприскувати водою. Дорослому примірнику в посуху також потрібно забезпечити регулярні поливи і обприскування, при цьому на 1 кущ в середньому має витрачатися близько 60 літрів води, яка обов'язково повинна бути нагрітою на сонці.
На третій рік зростання цю ліану починають підгодовувати. Так, у квітні слід провести внесення 20-30 грамів селітри в грунт пристовбурового кола, після чого рослині знадобиться рясний полив. Коли рідина вбереться в грунт, його поверхню треба засипати шаром мульчі (або листовим перегноєм компостом). У літній час кожні 15-20 днів рослину треба підгодовувати розчином ферментованого коров'яку (1:10) або курячого посліду (1:20). В осінній час під кожну ліану у пристовбурні кола необхідно внести по 20 грам суперфосфату і по 100 грам деревної золи, їх закладають на глибину близько 10 сантиметрів. Потім рослину слід добре полити.
Опори для лимонника
Для вирощування такої ліани знадобляться шпалери. Даний спосіб розміщення дозволить лимоннику отримувати більшу кількість сонячного світла, а це вкрай позитивно впливає на величину плодів. Якщо ж його вирощувати без опори, то він буде представляти собою маленький кущик, при цьому давати плоди він буде вкрай рідко. Встановлення шпалери виробляють в той же самий рік, що і висадку саджанців. Щоб її зробити, потрібно підготувати стовпи, їх висота має бути такою, щоб після того, як вони будуть закопані в грунт на 60 сантиметрів, над поверхнею ділянки вони височіли на 200-250 сантиметрів. Між стовпами потрібно дотримуватися дистанцію в 300 сантиметрів. Коли вони будуть встановлені, на них необхідно натягнути дріт в 3 ряди: перший ряд потрібно зробити на висоті півметра від поверхні ділянки, а другий і третій ― через кожні 0,7–1 метр. Поки молоді кущики їх прив'язують до самої нижньої дроті. По мірі того, як будуть рости стебла, їх потрібно підв'язувати до тих проволокам, що знаходяться вище.
Якщо ця ліана висаджена неподалік від будови, то в цьому випадку шпалеру зможе замінити драбинка, яка встановлюється похило.
Обрізка лимонника
Першу обрізку даної культуру проводять після того, як пройде 2 або 3 роки після висадки у відкритий грунт. В цей час швидкий ріст кореневої системи повиненБібліотека файлів сповільнитися, а надземні органи навпаки почнуть розвиватися стрімко. З ростучих стебел потрібно вибрати 3-6, а всієї інші слід вирізати на рівні грунту. Як правило, обрізку проводять в осінній час, коли опаде все листя. Однак якщо кущик дуже сильно загущені, то дану процедуру проводять в червні або липні. У зимові або весняні місяці проводити обрізку заборонено, так як в цей час року в ліані спостерігається інтенсивне сокорух, тому якщо обрізати стебла, це може призвести до висушення куща, з-за чого він загине.
Також лимоннику знадобляться регулярні санітарні обрізки, для цього необхідно вирізати всі сухі, маленькі, травмовані, захворюванням або пошкоджені шкідниками гілки, а також ті, що сприяють загущення. Також потрібно провести укорочення надмірно довгих бічних пагонів, при цьому на них має залишитися не більше 10-12 нирок.
Кореневу поросль треба вирізати по мірі необхідності протягом сезону. Щоб омолодити ліану, стебла, яким близько 15-18 років, необхідно поступово видаляти, при цьому замінювати їх слід молоденькою прикореневій порослю.
Пересадка
Дана культура вкрай важко переносить пересадку. При цьому на самопочутті рослини негативно відбивається навіть незначне підсушування кореневої системи. У зв'язку з цим фахівці не радять розмножувати лимонник діленням куща. Якщо ж без пересадки не обійтися, то перш ніж викопувати рослина, слід провести ретельну підготовку. Для початку потрібно викопати нову посадкову ямку і приготувати необхідну кількість землесуміші. Тільки після цього можна буде викопати саму ліану.
Розмноження лимонника
Розмножити таку рослину можна насінням, кореневищними нащадками, живцями та відсадками.
Вирощування з насіння
Щоб виростити лимонник з насіння, рекомендується проводити посів під зиму, використовуючи для цього тільки що зібрані плоди. Також їх можна посіяти у весняний час. Для цього насіння слід звільнити від присемянников, потім їх стратифікують протягом 8 тижнів. Підготовлене насіння висівають у ящики, заповнені розсадної почвосмесью, при цьому субстрат їх заглиблюють всього на півсантиметра. Ємності зверху слід накрити папером. Поливати посіви потрібно кожен день. Перші сіянці повинні здатися через 7-15 днів після посіву. Їм слід забезпечити захист від прямих променів сонця. Посіви 1 або 2 рази поливають розчином марганцевого калію рожевого забарвлення. Коли у сіянців почне розвиватися третя або четверта справжня листова пластина, то треба буде провести їх пересадку в ящики більшого розміру, при цьому відстань між рослинками має бути близько 50 мм. Висадження у відкритий ґрунт слід зробити в перші літні тижні, але попередньо розсаду потрібно загартувати протягом 15 днів. Ділянка для висадки має бути затіненим. Під час висадки між саджанцями слід дотримуватися дистанцію не менше 10 сантиметрів. Щоб кущики не постраждали, у зимовий час їх потрібно буде вкрити опалим листям або ялиновим гіллям. Дані сіянці на постійне місце можна буде висадити тільки після того, як їм виповниться 2 або 3 роки.
Для заготівлі живців використовують верхівки молодих стебел. Їх зрізання проводять в перші дні липня. Візьміть розчин Гетероауксину або Корневін і опустіть в нього на добу нижні зрізи живців. Потім їх висаджують у зволожений пісок, ємність накривають зверху прозорим ковпаком зі скла або плівкою.
Розмноження відводами
Як відводки беруться потужні однорічні пагони прикореневої порослі. У квітні до того, як почнеться сокорух, їх необхідно пригнути до поверхні пухкого ґрунту, потім їх треба закріпити в такому положенні і зверху засипати почвосмесью, що складається з перегною і торфу, товщина якої повинна бути від 10 до 15 сантиметрів. Верхню частину отводка слід закріпити на шпалері. Коріння у відсадків з'являються на четвертий–п'ятий місяць, а протягом двох–трьох років формується самостійна коренева система. Потім відводок можна відрізати від материнської рослини і висадити на постійне місце.
Розмноження кореневими нащадками
Розмноження кореневими нащадками виробляють в останні дні квітня або перші ― травня. Для цього слід вибрати 2-4 нащадка максимально віддалених від куща, їх викопують і відразу ж висаджують в заздалегідь вириті ямки. Пересаджувати їх потрібно дуже швидко, так як навіть з-за невеликого підсушування кореневої системи рослина може не прижитися на новому місці. Пересаджені нащадки слід протягом чотирьох тижнів досить рясно поливати, також їм потрібен захист від прямих променів сонця.
Шкідники і хвороби лимонника
На лимонник не селиться ні одна шкідлива комаха, швидше за все це пов'язано зі специфічним запахом цієї рослини. Також він володіє досить високою стійкістю до захворювань, проте все ж іноді така ліана хворіє.
Плямистість листя
Аскохітоз
Дану культуру може вразити плямистість листя. У заражених примірників на нижній поверхні листових пластин з'являються розпливчасті плями коричневого забарвлення з чорними крапками пикнид. У цього захворювання є одна особливість справа в тому, що воно може мати бактеріальної або грибкової природою. Щоб вилікувати ліану її потрібно обприскати препаратом, що містить у своєму складі мідь.
Филлостиктоз
Якщо на листових пластинках з'явилися великі практично чорного забарвлення цятки з фіолетовим облямівкою, то це означає, що рослина заражене филлостикозом листя. У деяких випадках знаходиться в центрі плямочки уражена тканина розфарбовується і випадає, а на її місці з'являється дірочка. Як правило, уражається даною хворобою тільки старе листя. Лікувати заражене рослину потрібно так само, як і у випадку з плямистістю.
Аскохітоз
Якщо лимонник заражений аскохітозом, то на його поверхні утворюються плями бурого кольору, в величину досягають 2 см, при цьому вони володіють чітко вираженими зонами. Хворий кущ потрібно обприскати розчином бордоської суміші (1%).
Рамуляриоз
Також лимонник може захворіти таким грибковим захворюванням, як рамуляриоз. На ураженому примірнику утворюються бурі поодинокі цятки кутасті або округле, при цьому їх центральна частина має більш блідим забарвленням, на ній з'являється рожевий наліт. Захворіла рослина потрібно обробити фунгіцидом.
Борошниста роса
При ураженні борошнистою росою на поверхні пагонів і листових пластин з'являється пухкий наліт білого забарвлення. Поступово наліт стає щільним і бурим. Якщо хвороба знаходиться на початковій стадії, то позбутися від неї можна обробкою куща кальцинованою содою. Якщо хвороба запущена, то для обприскування треба буде використовувати препарат, що містить мідь.
Фузаріоз
Розсада даної рослини схильна до фузаріозу. З-за нього в нижній частині стебла утворюється перетяжка (темне кільце). Через якийсь час втеча в цьому місці стає м'яким, що призводить до загибелі рослинки. Заражені рослинки потрібно висмикнути, а субстрат необхідно пролити слабким розчином марганцевого калію.
Вирощування лимонника в Підмосков'ї
У Підмосков'ї дуже добре росте китайський лимонник. Цю культуру вирощують і в Сибіру і на Уралі, так як вона володіє високою морозостійкістю. Лимоннику ніякий мороз не страшний, тим більше якщо кущ укритий товстим заметом. Однак молоденькі рослини на зимівлю потрібно вкривати обов'язково. Для цього їх засипають товстим (10-15 сантиметрів) шаром опалого листя, поверх якого накидається лапник, щоб відлякати гризунів. Доросла ліана в укритті на зиму не потребує.
Види і сорти лимонника
Садівниками культивується лише 1 вид ― це лимонник далекосхідний, або китайський. У даного виду є 2 сорту:
- Первісток. Середньостиглий сорт, відрізняється стійкістю до морозу, шкідників і захворювань. Плоди циліндричної форми складаються із запашних плодиків кармінно-червоного кольору, в діаметрі досягають близько 0,7 см і що важать ― 0,6 грам. Кисла соковитий м'якуш забарвлений в насичено-червоний колір. Плоди покриті тоненькою шкіркою, якщо їх придавити, то виділиться сік досить легко.
- Садовий-1. Цей сорт відрізняється швидким ростом і високою врожайністю. В одному плоді виростає близько 25 кислих, запашних і дуже соковитих плодиків.
Властивості лимонника: шкода і користь
Лікувальні властивості лимонника
До складу плодів лимонника входять органічні кислоти (винна, яблучна і лимонна), цукру, фарбувальні і тонізуючі речовини, вітаміни C і E. У насінні міститься жирна олія. У листі знаходяться макро - і мікроелементи: кальцій, магній, марганець, мідь, залізо, цинк, кобальт, йод і алюміній.
Містяться в лимонник біологічно активні речовини схизандрол і схизандрин представляють найбільшу цінність. Вони стимулюють роботу нервової і серцево-судинної системи, а також покращують роботу печінки. Добова доза даних речовин, якої потребує організм, міститься в 50 грамах м'якоті плодів.
Вже в 5 столітті до нашої ери люди знали про те, що китайський лимонник має тонізуючу і освіжаючим ефектом. Саме тому проживають на Далекому Сході мисливці брали з собою висушені плоди цієї рослини. На сьогоднішній день це рослини використовують при психічному або фізичному перевтомі, депресивних і астенічних синдромах як адаптогенної і стимулюючого засобу.
Насіння і ягоди цієї ліани в китайській медицині використовують для зміцнення серця, а також при гіпертонії, недокрів'ї, статевої слабкості, нефриті, неврозі серця, туберкульозі легень і захворюваннях печінки. Відвар плодів застосовують для стимуляції тканинного дихання, а ще для зниження цукру в крові.
Настоянка лимонника використовується для профілактики ГРЗ і грипу, вона сприяє зниженню кількості глікогену в печінці, однак спостерігається збільшення його вмісту в м'язових тканинах. Для приготування настоянки потрібно 20 грамів плодів і 10 грам подрібненого насіння з'єднати зі 100 міліграмами спирту (70%). Посудину щільно закупорюється і забирається в затемнене прохолодне місце на 1,5 тижні для настоювання. Настоянку проціджують і п'ють на голодний шлунок по 25-30 крапель.
Застосовують таку рослину і в косметичній промисловості. Його додають в маски для обличчя з тонізуючим ефектом.
Протипоказання
Лимонник, а також засоби, виготовлені на його основі, практично не мають протипоказань. Зловживати лимонником не варто при підвищеній кислотності шлунка, при високому артеріальному тиску, а ще людям, які страждають від безсоння і легко збудливим. Вагітним, а також вскармливающим груддю жінкам, перш ніж вживати лимонник, потрібно проконсультуватися з лікарем.