Йошта

Йошта є гібридом агрусу звичайного, агрусу розчепіреної і чорної смородини. Назва даної рослини Josta утворилася від перших складів двох німецьких слів, а саме, Johannisbeere ― означає «смородина» і Stachelbeere ― «агрус». Поява цього чагарнику відбулося в сімдесятих роках минулого століття, його творцем є Рудольф Бауер ― селекціонер з ФРН. Він працював над створенням йошти не один рік. І тільки в 1989 р. цей гібрид був підготовлений для промислового виробництва. У Росії до йоште поки ще лише придивляються, однак на території Західної Європи вона дуже популярна.

Особливості гібриду йошта

Гібрид йошта являє собою могутній розлогий чагарник. Висота стебел цього многолетника близько 150 см і більше. Глибина розташування його системи коренів близько 0,3–0,4 м. Незважаючи на те, що при створенні йошти використовувався аґрус, шипи у неї відсутні. Крона у діаметрі досягає 150-200 сантиметрів. Глянцеві великі темно-зелені листові пластини формою схожі з листям смородини, проте не мають характерного для неї запаху. Листя не опадає з рослини до самої зими. Квітки великі насиченого забарвлення. Солодко-кислі плоди мають чорним забарвленням з фіолетовим відтінком, зовні вони схожі з вишнею. Плоди зібрані в кисть по 3-5 штук. Як правило, плодоношення починається тоді, коли рослині виповнюється 2 роки.

Таке зимостійка рослина володіє стійкістю до шкідників і захворювань. Воно може прожити 20-30 років. Родичами даного гібрида є не тільки чорна смородина та агрус, але і біла смородина і порічки.

Посадка йошти у відкритий грунт

В який час садити

Висаджувати йошту у відкритий грунт потрібно у весняний час до того, як почнеться сокорух або в перші осінні тижні. Для посадки виберіть добре освітлену ділянку, при цьому грунт повинна бути насичена поживними речовинами. Багато садівники впевнені в тому, що біля куща йошти повинен обов'язково рости агрус або смородина, так як є думка, що тільки в цьому випадку гібридна рослина буде добре розвиватися й плодоносити.

Вибираючи в розпліднику саджанці, слід провести ретельний огляд їх системи коренів. Зверніть увагу на те, що вона повинна бути абсолютно здоровою і потужної. Якщо коренева система обвітрена і суха, то велика ймовірність того, що саджанець не приживеться. Забарвлення «вивороту» кори повинен бути зеленим, якщо ж вона забарвлена в коричневий колір, то саджанець може бути мертвим. Якщо саджанець був придбаний в осінній час, перш ніж висадити його у відкритий ґрунт, з нього треба акуратно обірвати всі листові пластини, при цьому не травмуючи нирки. Виріжте всі засохлі і пошкоджені гниллю коріння, а решта трохи подрежьте. У тому випадку, якщо корінці виглядають обвітреними або сухими, то їх потрібно на 24 години помістити в ємність з водою.

Посадка йошти навесні

Посадочна яма повинна бути такої величини, щоб у ній вільно помістилася система коренів, і ще залишилося місце. Так, приблизна величина ями 0,5х0,5х0,5 метрів. Підготовкою ями слід зайнятися в осінній час. Дистанція між кущами має бути близько 150-200 див. При створенні живоплоту відстань між рослинами повинна бути від 0,4 до 0,5 метрів.

У посадкову яму треба всипати ½ відра компосту або перегною, 100 грам суперфосфату, 0,5 літрів деревної золи і невелику кількість ґрунту з неплодородного шару. Все гарненько змішайте. Даною землесумішшю слід наповнити яму на 1/3. Потім яму до половини заповнюють живильним грунтом, взятої з верхнього шару грунту. В кінці в неї слід залити 10 л води.

Протягом зимового періоду грунт встигне добре осісти і устоятися. Дно ями у весняний час слід трохи розпушити, потім по центру встановлюється саджанець. Після того як корінці будуть обережно розправлені, яму слід заповнити поживним ґрунтом з верхнього шару ґрунту. Яму треба засипати поступово, при цьому систематично струшуючи саджанець, щоб усунути всі наявні в грунті порожнечі. Поверхня пристовбурового кола висадженого рослини слід трохи ущільнити. Під кущ виливають 10 л води. Коли грунт трохи підсохне, його поверхню треба засипати шаром мульчі (перегноєм, сіном, травою, торфом або соломою), при цьому товщина шару може варіюватися від 5 до 10 сантиметрів. Потім треба провести обрізку рослинки, залишаючи на кожному стеблі не більше 2 або 3 нирок.

Осіння посадка

Порядок посадки йошти у відкритий грунт в осінній час точно такий же, що і навесні. Однак у цьому випадку яму для посадки потрібно підготувати за півмісяця до дня висадки.

Догляд за йоштой в саду

Виростити йошту, як і смородину чорну досить просто. При цьому доглядати за таким гібридом набагато легше в порівнянні з аґрусом, так як у нього немає колючок. Все що потрібно робити, це своєчасно рихлити поверхню пристовбурового кола, видаляти бур'янисту траву, підгодовувати і поливати, а ще захищати рослину від хвороб і шкідників.

У квітні потрібно розпушити ділянку перший раз за сезон. При цьому поверхня пристовбурового кола розпушують на глибину від 4 до 6 сантиметрів, а ґрунт між рядами ― від 8 до 10 сантиметрів. Розпушують грунт 1 раз на 15-20 днів. Щоб скоротити кількість розпушувань, поливів і прополок, необхідно просто засипати поверхню ділянки мульчею. Також мульчування сприяє створенню сприятливих умов для росту і живлення йошти. Мульчувати ділянку рекомендується торфом або перегноєм. Слідкуйте за тим, щоб поверхня пристовбурового кола весь час була трохи вологим і рихлою. При появі бур'янів відразу ж видаляйте їх з ділянки.

Обробка йошти

Таку рослину необхідно захищати від різних захворювань і шкідників. Для цього потрібно систематично щороку проводити своєчасні обробки рослини в цілях профілактики. Так, обробку чагарнику проводять у весняний час до розпускання бруньок і восени, коли все листя опаде, і почнеться період спокою. Для обробки використовують розчин мідного купоросу (1%), бордоської суміші (1%), Нитрафена (1%) або сечовини (7%). При використанні сечовини ви не тільки забезпечите захист йоште від різноманітних хвороб і шкідників, але і підгодуйте її азотом. Обробку слід проводити тільки тоді, коли температура повітря на вулиці буде не менше 5 градусів.

Як поливати

Поливати кущі треба систематично, при цьому використовуючи достатню кількість рідини. Якщо рослині буде бракувати вологи, то це може призвести до затримки його розвитку і зростання. У зв'язку з цим обов'язково треба стежити за тим, щоб протягом усього сезону поверхню пристовбурового кола завжди була вологим. Під час поливу земля повинна промокнути на глибину 0,3–0,4 м, саме там знаходиться корнеобразующий шар. В середньому на 1 квадратний метр ділянки під час поливу береться 2-3 відра води.

Поливають йошту в ранковий час або ввечері, коли зайде сонце. Досвідчені садівники радять зробити неглибокі (близько 10-15 сантиметрів) канавки навколо куща, які повинні розташовуватися на 30-40 сантиметрів далі проекції крони. Саме в ці канавки і потрібно виливати воду під час поливу. З зовнішньої сторони канавки потрібно зробити обмежувальні валики з землі, які у висоту повинні досягати 15 сантиметрів. На те, як часто доведеться поливати кущі, впливає погода, вологопроникність грунту, а також замульчирован ділянку або ні.

Підгодівля йошти

Пристовбурні кола йошти необхідно засипати шаром мульчі (перегноєм або торфом). Кількість мульчі, використовуване на 1 кущ, має становити близько 20 кілограм, ця органіка не тільки запобіжить стрімке висихання грунту і її розтріскування, але і стане джерелом поживних речовин для чагарнику.

До трирічного віку чагарник за сезон потребує такої кількості мінеральних добрив як 20 г сірчанокислого калію і від 30 до 40 грам суперфосфату з розрахунку на 1 квадратний метр. Після того, як їй виповниться 4 роки, кількість фосфатних добрив слід зменшити до 25-30 грам, а калійних ― збільшити до 25 грам з розрахунку на 1 квадратний метр.

В осінній час під кожен кущ треба висипати деревну золу, яку беруть в обсязі 500 мл.

Обрізка йошти

Обрізати йошту потрібно у весняний час до того, як почнеться сокорух, а також восени після закінчення листопаду.

Обрізка йошти навесні

У весняний час рослина потребує санітарної обрізки, для цього потрібно вирізати всі травмовані і уражені хворобою стебла. Ті пагони, що постраждали від морозів, необхідно вкоротити до здорової тканини. Формувальне обрізування куща не потрібна. У дорослої рослини потрібно виробляти укорочення семи-восьмирічних гілок, при цьому на відрізках повинно залишитися по 6 нирок.

Обрізка йошти восени

В осінній час після того, як з куща все листя опаде, а у самого рослини розпочнеться період спокою, потрібно провести санітарну обрізку. Для цього видаляють всі травмовані і заражені стеклянницей стебла, а також ті, що сприяють загущення куща. Залишилися здорові гілки слід вкоротити на 1/3 частину.

Розмноження йошти

Для розмноження йошти, як і чорної смородини, садівники використовують вегетативні способи, а саме: живцювання, відводки і ділення куща.

Розмноження діленням куща йошти

Поділ куща виробляють в осінній час і тільки в тому випадку, якщо проводиться пересадка чагарнику на інше місце. Для початку потрібно витягти кущ з грунту і видалити з його кореневої системи всю землю. Потім береться секатор або дуже гострий ніж, яким кущ розрізають на декілька частин, при цьому потрібно врахувати, що у кожної діленці повинно бути 1 або 2 міцних стебла і розвинені коріння. Місця зрізів потрібно обсипати товченим деревним вугіллям. Готові деленко потрібно висадити на нове місце.

Розмноження йошти відведеннями

Коли у весняний час грунт добре прогріється, необхідно вибрати розвинені одно - або дворічні гілки, які пригинаються до поверхні ділянки і укладаються у завчасно підготовлені не дуже глибокі (близько 10 сантиметрів) канавки. Стебла треба зафіксувати металевими гачками. Потім канавки засипають поживним грунтом, а підносяться над грунтом прищипують верхівки. Після того, як висота виросли у відсадків пагонів досягне 10-12 сантиметрів, їх потрібно буде на ½ частину засипати грунтом. Через 15-20 днів рослинки підгортають ще раз на ту ж висоту. В осінній час або з початком наступного весняного періоду дали коріння відводки потрібно відрізати від батьківської рослини і від'єднати один від одного, а потім висадити на постійне місце. Окрім даного способу розмноження горизонтальними відводками застосовують дугастими і вертикальні відсадки.

Розмноження живцями йошти

Для того щоб розмножити йошту, можна використовувати напіводеревіли або зелені живці. Для нарізки полуодревесневших живців використовують двох–чотирирічні гілки з доспілих стебел. Заготовлювати такі живці рекомендується в осінній час, з середини до кінця вересня, висаджені у цей час у відкритий ґрунт живці, швидко вкорінюються і добре зимують, а в весняний час вони починають активно рости. Довжина черешка може варіюватися від 15 до 20 сантиметрів, на них може бути 5 або 6 нирок. Невызревшую верхню частину пагона не використовують для заготівлі живців. Висаджування живців проводять в перекопаний грунт, при цьому дистанція між ними повинна бути від 0,6 до 0,7 м, а їх потрібно розташовувати під кутом в 45 градусів. Над грунтом повинне залишитися всього 2 нирки при цьому потрібно, щоб нижня розташовувалася на одному рівні з поверхнею ділянки. Близько живців грунт треба утрамбувати, потім їх поливають, а поверхня ґрунту засипають шаром мульчі (торфом). Доглядати за висадженими живцями дуже просто, так, їх потрібно своєчасно поливати, полоти і рихлити поверхню грунту, тим більше в перші 4 тижні після посадки.

Для заготівлі зелених живців використовуються верхні частини пагонів. Їх довжина може варіюватися від 10 до 15 сантиметрів. З живців обривають всі листові пластини, має залишитися лише 2 пари верхніх, які слід вкоротити на 1/3 частину. Висадку зелених живців проводять протягом усього літнього періоду, з червня по початок вересня. Для них потрібно завчасно підготувати холодний парник. Над кожною ниркою у живців потрібно зробити невеликий надріз, а в нижній частині робиться кілька надрізів. Нижні зрізи живців на 12 год треба помістити в розчин препарату, що сприяє швидкому зростанню коренів. Потім живці прополіскують у чистій воді і висаджують в підготовлений парник під нахилом у 45 градусів практично впритул один до одного. Посадку треба полити, скориставшись меленьким ситом, потім теплицю накривають кришкою, яка обов'язково повинна бути прозорою. Від верхівок живців до кришки відстань повинна бути не менше 15-20 сантиметрів. У перші дні піднімати кришку не слід, тому що усередині парника повинна бути висока вологість, при цьому температура повітря повинна триматися на позначці не менше 20 градусів. Після того як температура всередині теплиці стане більше 25 градусів, слід почати щоденно провітрювати живці, для цього потрібно на час підняти кришку. Якщо все буде зроблено правильно, то через 20-30 днів живці повинні дати коріння. Укорінені живці потрібно загартувати, для цього слід кожен день на час знімати кришку парника, при цьому поступово тривалість такої процедури збільшують. Після того як живці пристосуються до нових умов і зміцніють, кришку парника прибирають назовсім. За спостереженнями фахівців приживається великий відсоток зелених живців такого чагарнику. Зміцнілі живці треба доростити, для цього їх висаджують в школу. Коли живці приживуться у відкритому ґрунті, їм знадобиться підживлення, для цього використовують розчин селітри (на 10 л води 30 грамів селітри). Доглядати за такими живцями досить просто. Для цього потрібно стежити, щоб грунт біля них був завжди трохи влажноватым і пухким, а також вчасно проводити прополку і розпушування поверхні ділянки. З настанням наступного весняного періоду живці можна пересадити на постійне місце.

Шкідники і хвороби йошти

Хвороби йошти

Йошта схильна тим же захворювань і шкідників, що і чорна смородина, при цьому боротися з ними потрібно однаковими способами. Нижче будуть перераховані тільки ті хвороби, що зустрічаються найчастіше, а саме: антракноз, бокальчатая та стовпчикову іржі, борошниста роса, септоріоз, церкоспороз, мозаїка і махровість.

Такі хвороби як махрова і мозаїка ще не навчилися лікувати, у зв'язку з цим уражені ними екземпляри потрібно як можна швидше витягти з землі і знищити. Щоб позбутися від грибкових хвороб, слід обприскати уражене рослина фунгіцидом, наприклад: Байлетон, Топазом, Фундазолом, Максимом, Незабаром або іншим засобом схожого дії. Однак щоб рослина мала велику стійкість до захворювань, за ним потрібно правильно доглядати, дотримуючись правил агротехніки, а також своєчасно проводити обробки в цілях профілактики.

Шкідники йошти

На йоште можуть оселитися ті ж самі шкідники, що і на аґрусі і на різноманітних видах смородини. Так, даному рослині можуть нашкодити різні види попелиць і кліщів, смородинные скляниці, а також метелики-вогнівки. Щоб позбутися від таких шкідливих комах, слід обробити рослина інсектицидом, наприклад: Акарином, Децисом, Клещевитом, Агравертином, Актелліком, Клещевит і т. д.

Сорти йошти з фото та описом

Так як йошта ― це гібридна рослина, її сортів налічується не дуже велика кількість. Всі їх поділяють на 2 типи, а саме: сорти, які мають велику кількість подібностей зі смородиною, а також ті, що дуже схожі на агрус. Нижче буде представлено невеликий опис сортів цього чагарнику:

  1. ЕМБ. Даний британський сорт володіє стійкістю до шкідників і хвороб. Він високорослий, так, його висота може доходити до 180 сантиметрів. Велика частина характеристик сорту схожа з аґрусом. Цвіте такий чагарник приблизно півмісяця. Плодоносить даний сорт досить рясно. У середньому плоди важать близько 5 грам, вони володіють прекрасними смаковими якостями. Дозрівання ягід триває приблизно 8 тижнів.
  2. Крона. Даний сорт створений шведськими селекціонерами. Ця рослина відрізняється середньою врожайністю, при цьому його плоди не дуже великої величини. Дозрілі плоди тривалий час не опадають з гілок. Такий чагарник найчастіше застосовується для озеленення і для створення живоплоту.
  3. Рекст. Такий сорт був створений в Росії. Він відрізняється стійкістю до морозів і врожайністю. Плоди невеликі, їх середня маса близько 3 грам. Вони володіють чудовим смаком.
  4. Йохини. Цей сорт є високопродуктивним. Висота такого чагарнику не перевищує 200 сантиметрів. Дуже солодкі плоди мають смаком, який мало чим схожий і на смородину, і на агрус.
  5. Моро. Висота цього чагарнику близько 250 сантиметрів. Такий сорт є колоновидным, а це значить, що він високорослий і компактний. Забарвлення ягід темний, майже чорний, їх величина схожа з вишнею. Плоди володіють сильним мускатним ароматом, а на їх поверхні є наліт фіолетового кольору.

Всі перераховані вище сорту можна сміливо культивувати як на території Підмосков'я, так і в регіонах з більш суворим кліматом, у тому числі і в середніх широтах.

Властивості йошти: шкода і користь

Корисні властивості йошти

У плодах гібридного рослини йошта міститься велика кількість лікувальних і корисних для людського організму речовин. У зв'язку з цим їх користь для людського організму досить велика:

  1. У плодах йошти міститься багато вітаміну С, який надає позитивний вплив на імунну систему людського організму, а також сприяє захисту від простудних хвороб.
  2. Ягідний антоціан і вітамін Р надають зміцнює дію на судинні стінки, а також покращують кровообіг.
  3. Такі ягоди використовують при терапії анемії, тому що вони здатні збільшити рівень гемоглобіну в крові.
  4. Її плоди допомагають привести в норму роботу органів ШКТ, тому їх рекомендують вживати при запорах, а також при схожих розладах.
  5. Людям, які страждають від гіпертонії, рекомендується їсти ягоди такого гібрида, сполучені з медом.
  6. Ще до складу таких ягід входять фітонциди. Вони можуть захистити людину від різноманітних мікробних інфекцій, а також усунути запальні процеси, наявні в організмі.
  7. Люди, що страждають цукровим діабетом, можуть без побоювання вживати в їжу такі ягоди, так як знаходяться в них цукру не провокують розвиток хвороби.
  8. Такі плоди рекомендується вживати в їжу людям, охочим схуднути, які страждають від ожиріння. Справа в тому, що вони прискорюють метаболічні процеси, а також спалюють жирові відкладення.
  9. Йошта сприяє стимуляції роботи видільної системи, завдяки цьому з організму природним шляхом виводяться токсини, радіонукліди, шлаки, а також важкі метали.

Їсти неймовірно корисні плоди такого чагарнику можна не тільки влітку, але і в будь-який час, для цього їх потрібно висушити або заморозити у холодильнику. При цьому слід знати, що висушені або заморожені плоди мають практично ті ж корисними властивостями, що і свіжі. Також з плодів йошти можна приготувати дуже смачне варення, компот, вино, варення і желе.

2 популярних рецепта

  1. Візьміть 1 кг стиглих плодів йошти, ретельно переберіть їх, видаливши всі хвостики і гілочки, а також помийте. Потім їх перетирають за допомогою блендера. Ягоди потрібно змішати з кілограмом цукру. Ретельно перемішану масу треба поставити на вогонь. Після того як маса закипить, в неї кладуть 2 листочки м'яти і прибирають піну. Готове варення розливають по простерилизованным банкам, які закупорюють.
  2. Промиті і ретельно перебрані плоди в кількості 1 кілограма потрібно 2 рази пропустити через м'ясорубку. Масу змішують з 2 кілограмами цукрового піску. Суміш поміщають в банки, які слід наповнювати на пару пальців нижче горлечка. Їх щільно закривають кришками з капрону і на зберігання поміщають на полицю холодильника. В отриманій суміші зберігається більшість корисних речовин йошти.

Протипоказання

Від вживання плодів йошти слід відмовитися тим людям, у яких є індивідуальна непереносимість. Людям, страждаючим тромбофлебітом, не рекомендується їх є занадто часто і у великій кількості, так як із-за них може збільшитися згортання крові. Також плоди можна їсти тим людям, які мають серйозні захворювання органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту, наприклад: коліт, виразка дванадцятипалої кишки або шлунка.