Ахіменес

Рослина ахіменес (Achimenes) є частиною сімейства Геснериевые і користується великою популярністю у квіткарів. У природі налічується близько 50 видів, що належать до цього роду, всі вони представлені багаторічними трав'янистими рослинами. Культивують цю рослину з 18 століття, а в природі його можна зустріти в тропічних областях Центральної та Південної Америки. У народі ахіменес ще називають «чарівною квіткою».

Особливості ахименеси

При вирощуванні ахименеси в домашніх умовах потрібно пам'ятати про те, що у нього є період спокою. Підготовка до даного періоду у квітки починається в середині жовтня. У зимові місяці його слід тримати в темному і прохолодному (близько 16 градусів) місці, а поливають кущ у цей час дуже бідно.

У всіх видів ахименеси є опушення. Стебло біля куща може бути розгалуженим, а листя буває з зубчастої кромкою і з опушенням (залежить від виду). Після розкриття квітки дуже швидко в'януть і відмирають, а на їхньому місці так само стрімко з'являються нові бутони. Забарвлення квіток різноманітний: рожевий, жовтий, червоний, бузковий та інші кольори. Їх прикрашають різні візерунки, а саме: цятки, цятки і смужки.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Двічі протягом сезону в травні–жовтні.
  2. Освітленість. Вирощуючи темнолистные форми, їм забезпечують велику кількість світла, при цьому в ранковий і вечірній час їм необхідно трохи прямих променів сонця. Ряболисті форми вирощують в невеликому затіненні або в місці з розсіяним світлом.
  3. Температурний режим. На протязі вегетаційного періоду ― від 20 до 23 градусів, а з другої половини осені до середини весни ― від 15 до 17 градусів.
  4. Полив. Зволожують грунт, використовуючи для цього спосіб нижнього поливу (через піддон). Протягом вегетаційного періоду поливають рясно, а з останніх днів вересня знадобиться скорочення частоти поливів до одного разу на 30 днів.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути високою, проте зволожувати кущ з обприскувача не можна. Замість цього зволожують повітря біля нього або в піддон всипається волога галька, на яку ставиться горщик з квіткою.
  6. Добриво. Ахіменес починають підгодовувати після появи перших молодих пагонів, а закінчують тоді, коли він відцвіте. В інший час підгодовувати його не потрібно. Добриво вносять у грунт 1 раз у 15 днів.
  7. Період спокою. Починається у другій половині жовтня, а закінчується в березні.
  8. Пересадка. Її проводять у перші дні лютого.
  9. Грунтосуміш. Вона повинна складатися з дернової і листової землі, а ще піску (2:4:1).
  10. Розмноження. Діленням кореневища, живцюванням і насіннєвим способом.
  11. Шкідливі комахи. Попелиця, павутинні кліщі і трипси.
  12. Захворювання. Рослина загниває з-за занадто рясного поливу.

Догляд за ахименесом в домашніх умовах

Освітленість

Ахіменес відноситься до світлолюбних рослин. Проте слід врахувати, що різними його видами необхідна різна інтенсивність освітлення. При вирощуванні темнолистых форм, треба забезпечити їм велика кількість яскравого світла, при цьому їм не зашкодять прямі сонячні промені ранкового або вечірнього сонця. Ряболисті форми добре ростуть при яскравому розсіяному освітленні і в невеликому затіненні. Не допускайте, щоб на їх листя потрапляли прямі сонячні промені, тому що на них можуть утворитися опіки.

Температурний режим

Протягом вегетаційного періоду ахіменес добре росте і розвивається при температурі від 22 до 23 градусів. З середини жовтня температуру в кімнаті, де знаходиться квітка, починають поступово знижувати, саме в цей час коренева система рослини набирається сил, готуючись до тривалого періоду спокою.

Полив

Ахіменес потребує рясному поливі протягом усього періоду вегетації. Для цього використовують м'яку добре відстояну воду. Однак стежте за тим, щоб у кореневій системі не застоювалася рідина. Пам'ятайте про те, що під час поливу краплі води не повинні потрапляти на поверхню листових пластин, так як рослина на це реагує вкрай негативно. Тому поливати квітку рекомендується за допомогою спринцівки або через піддон (нижній полив). Температура води, використовуваної для поливу, повинна бути трохи вище кімнатної.

Вологість повітря

Рослина потребує підвищеної вологості повітря, проте обприскувати листя при цьому не можна. Для підвищення вологості або обприскують з пульверизатора повітря близько квітки, або насипають у піддон мокрий керамзит або гальку і ставлять на нього квітковий горщик. Слідкуйте за тим, щоб дно горщика не стикалося з рідиною. Якщо ж листя потраплять краплі вологи, то з-за цього на ній утворюються плями коричневого кольору.

Добриво

Починають підживлення лише після того, як пройде 30 днів з моменту появи молодих пагонів, для цього використовують комплексне мінеральне добриво. Вносять його в субстрат 1 раз у 15 днів. Закінчують підгодовувати ахіменес відразу після того, як він відцвіте.

Обрізка

Як тільки повністю засохне частина куща, що знаходиться над землею, її обрізають. Якщо провести обрізку раніше, тоді коренева система не встигне витягнути з листя всі поживні речовини, які їй знадобляться протягом періоду спокою.

Період спокою

З середини осені листя у рослини починає засихати. Після того як його надземна частина буде обрізана, горщик з квіткою прибирають в таке місце, де завжди темно і прохолодно (близько 15 градусів). Вже в останні дні вересня полив починають поступово скорочувати, а коли кущ буде обрізаний, грунт зволожують 1 раз в 30 днів і для цього використовують невелику кількість добре відстояною води. Якщо полити рослину в цей час дуже рясно, то воно може пробудитися і рушити в ріст занадто рано. У тому випадку, якщо квітка все ж прокинеться раніше часу, тоді його переносять в добре освітлене місце, а при необхідності забезпечують йому доосвітлення, наприклад, люмінесцентними лампами. Тільки при хорошому освітленні ахіменес буде рости і розвиватися в межах норми.

Посадка і пересадка

Зберігаються в зимовий час в горщиках кореневища ахименеси, починають рости при підвищенні температури до 18 градусів, а також завдяки яскравому освітленню та збільшення частоти та інтенсивності поливів. Якщо кореневища взимку зберігалися в піску, то після посадки в горщик вони також починають активно рости.

Пересадку або посадку такого рослини проводять в перші дні лютого. Так як кореневище у ахименеси досить короткий, то для посадки використовують невисокий квітковий горщик. Якщо під час пересадки виявиться, що кореневище дуже велике, то його можна буде поділити на частини, при цьому деленко висаджують в окремі горщики. Кореневище розрізають дуже гострим інструментом таким чином, щоб на кожній діленці була точка росту. Після того як місце зрізу підсохне, його присипають вугільним порошком і садять в родючий субстрат. На дні ємності треба зробити товстий шар дренажу, який повинен займати половину висота горщика, для цього можна використовувати керамзит або шматочки цегли. Потім дренаж засипають шаром грунтосумішей, яка може мати кілька варіантів складу:

  • дернова і листова земля, а також пісок (2:4:1);
  • пісок, листова і торф'яний грунт (1,5:4:2);
  • перегній, пісок, листова і дернова грунт (1:1:2:3).

Який би з варіантів ви не вибрали, в готову суміш слід всипати невелику кількість дрібного деревного вугілля. Помістіть кореневище підготовлений горщик і трохи втисніть його в ґрунт. Після цього засипте його зверху тієї ж грунтовою сумішшю.

Способи розмноження

Про те, як розмножити ахіменес поділом кореневища, докладніше описано вище. Ще для розмноження використовують черешки і насіннєвий спосіб.

Вирощування з насіння

Висів насіння проводять в останні дні зими або на початку весни. Для цього використовують ємність, наповнену грубозернистим піском. Посіви зверху накривають плівкою (склом) і зволожують пісок через піддон. Тримають їх у теплому місці (від 24 до 26 градусів і не забувають систематично провітрювати. Перші сіянці повинні здатися через 2-3 тижні. У міру того як вони будуть підростати, їх двічі або тричі пікірують в горщики, які повинні бути трохи більше старих. Після того як кущики підростуть і зміцніють, їх пересаджують в постійну ємність і починають доглядати так само, як за дорослим ахименесом. Насіннєвий матеріал можна придбати в квітковому магазині або зібрати своїми руками, якщо у вас вдома вже є така рослина. Для цього почекайте, коли після закінчення цвітіння пройде 8 тижнів, і зірвіть сформувалися і стали м'якими плоди, в яких знаходяться насіння.

Живцювання

Живцями ахіменес розмножуються досить рідко. Зріжте стебло і для черешка візьміть його нижню або середню частину. Його висаджують на укорінення в пісок і накривають зверху обрізаної пляшкою або скляною банкою. Поливають його через піддон і систематично провітрюють. Для того щоб корені з'явилися швидше, можна скористатися спеціальним засобом, що стимулює коренеутворення. Через 15 днів живці укорінятимуться, а ще через півмісяця їх пересаджують в постійний горщик.

Захворювання і шкідники

При вирощуванні ахименеси можуть виникнути наступні проблеми:

  1. Бутони стають бурими. В кімнаті дуже жарко, знизьте температуру до 24 градусів.
  2. Кущ вражений сірою гниллю. Це може статися із-за застою води в субстраті. Між поливами грунтосуміш повинна добре підсихати.
  3. Поява на листі плям коричневого кольору. Кущ поливають холодною водою.
  4. Шкідливі комахи. На квітці можуть оселитися такі шкідники, як павутинний кліщ, трипси або тля.

Види ахименеси

Ахіменес длінноцветковий (Achimenes longiflora)

Це багаторічна трав'яниста рослина, що має лускатим кореневищем, у висоту може досягати близько 30 сантиметрів. На поверхні зелених поникающих пагонів є опушення. Вид можна вирощувати як ампельної рослини. Супротивнорасположенные або кільчасте довгасті листові пластини мають пильчастою кромкою і опушенням. Поодинокі великі квіти фіолетового забарвлення виростають з листових пазух. Є безліч форм і сортів.

Ахіменес крупноквітковий (Achimenes grandiflora)

Родом вид з Мексики, у висоту він може досягати більше півметра. Листові пластини у нього більше, ніж у ахименеси длинноцветкового, їх ширина ― близько 6 сантиметрів, а довжина ― до 10 сантиметрів. Червонувато-пурпурові квітки виростають з листових пазух. Як правило, з однієї пазухи виростає по дві квітки.