Листопадний чагарник лохина звичайна (Vaccinium uliginosum), ще іменована лохиною болотної, або болотної, або низькорослої, є типовим видом роду вакциниум сімейства вересові. У природі його можна зустріти в регіонах з холодним і помірним кліматом всього Північного півкулі. У Північній Америці ареал чорниці звичайної починається в Каліфорнії і закінчується на Алясці, а в Євразії він займає територію від Монголії і Середземномор'я до Ісландії. У такої рослини є велика кількість народних назв, наприклад: гонобобель (гоноболь, гонобой, гонобоб), синій виноград, пьяника (пьяничка, п'яна ягода, п'яниця), дурника (дурниха, дураха, дурница) і наук. Дураха, гонобоб, п'яниця і інші подібні «негативні» назви було дано рослині помилково, багато людей були впевнені, що через нього починає сильно боліти голова, ніби з похмілля. Однак сильні болі в голові насправді у людей виникають через багна, який воліє рости по сусідству з лохиною. Плоди чорниці вважаються дуже цінними, і тому її популярність у садівників зростає з кожним роком. Крім чорниці звичайної, що росте в помірних і прохолодних областях, є ще 1 вид, іменований лохина високоросла садова (Vaccinium corymbosum), вона родом з Америки, де завоювала велику популярність у садівників. На території США і Канади плоди чорниці користуються більшою популярністю, ніж ягоди чорної смородини. Канадські та американські гібриди і сорти даного виду лохини поступово стають все більш популярними у садівників середніх широт, але вирощувати їх можна лише у південних областях Росії або на Україні.
Зміст
Особливості лохини
Рід вакциниум включає в себе журавлину, чорницю, брусницю і лохину. Деякі вчені впевнені, що чорниця і лохина це одне і те ж рослина, при цьому інші ботаніки виступають проти цього ототожнення. Мичкувата система коренів не має кореневих волосків. На поверхні циліндричних прямостоячих гілок знаходиться кора бурого або темно-сірого забарвлення, а стебла пофарбовані в зелений колір. Висота чорниці звичайної не перевищує 100 сантиметрів, при цьому лохина високоросла може досягати до 200 сантиметрів у висоту і навіть більше. Короткочерешкові очереднорасположенные листові пластини маленькі цілісні гладкі і жорсткі, їх довжина близько 30 мм, а ширина ― до 25 мм. Форма їх ланцетна або оберненояйцевидна, є тупа верхівка, а краї трохи загнуті вниз. На лицьовій поверхні листя є восковий наліт, з-за чого вони мають зеленувато-блакитним забарвленням, виворітна поверхню ― більш блідого кольору, на ній є сильно виступаючі жилки. Маленькі пониклі пятізубчатим квітки мають віночком кувшинчатой форми білого або блідо-рожевого забарвлення, який в довжину досягає 60 мм, є також від 8 до 10 тичинок. Квітки розташовуються на верхніх частинах торішніх гілок, при цьому сидять вони по кілька штук. Довгасті сині плоди в довжину досягають 1,2 см, та важать вони приблизно 1 грам. На їх поверхні є наліт сизого кольору, шкірка тонка, а забарвлення м'якоті блідо-зелений. Вага плодів чорниці високорослої 10-25 м, при цьому в Америці з одного кущика в середньому збирають близько 10 кілограм. В теплих областях середніх широт з одного кущика даного виду лохини можна зібрати до 7 кілограм плодів, але тільки в тому випадку, якщо погодні умови будуть сприятливими. При виборі саджанця пам'ятайте, що далеко не всі зарубіжні сорти можна культивувати в середніх широтах, так як є сорти пізнього дозрівання, і їх плоди встигають визріти лише на 30 відсотків. У зв'язку з цим в середніх широтах рекомендується культивувати лохину звичайну або ті сорти лохини високорослої, які є середньо - або ранньостиглими.
Посадка малини садової
Висадити лохину у відкритий грунт можна у весняний і осінній час. При цьому слід врахувати, що досвідчені садівники радять зробити це навесні, так як протягом літнього періоду саджанець зможе добре вкоренитися і набратися сил, що дозволить йому не постраждати від морозів в зимовий час. Виростити лохину порівняно просто, набагато складніше буде урожай зібрати і зберегти його.
Грунт для лохини
Для посадки лохини слід вибрати добре освітлену ділянку, при цьому чагарнику потрібно забезпечити захист від поривів вітру. Якщо ж його висадити в затіненому місці, то урожай буде мізерним, а якість плодів низьким. Це рослина дуже вимоглива до грунту, для його вирощування підійде тільки грунт кисла, рН якої повинен бути дорівнює 3,5–4,5. Також досвідчені садівники для посадки лохини рекомендують обрати ту ділянку, який протягом декількох років знаходиться під паром. Справа в тому, що ця рослина негативно реагує на будь-яких попередників. Пам'ятайте, що для посадки ідеально підійде тихе, добре освітлене місце з торфово-суглинному або торфово-піщаної добре дренованим грунтом. У тому випадку, якщо в саду відсутня ділянка ідеально підходить для вирощування такого чагарнику, його можна буде зробити своїми руками.
Посадка лохини навесні
Висадження у відкритий ґрунт у весняний час виробляють до того, як набухнуть бруньки. Купуючи саджанець малини, слід ретельно вибирати вид і сорт. Треба, щоб вибране вами рослина підходило для вирощування у вашому регіоні. Якщо клімат в регіоні досить холодний, то придбати найкраще саджанець низькорослої канадської лохини. У теплих регіонах з тривалим жарким літнім періодом можна вирощувати різні сорти садової чорниці. Також при виборі саджанця дуже важливо врахувати терміни дозрівання плодів, їх потрібно зіставити з кліматичними особливостями вашого регіону. Справа в тому, що якщо зробити неправильний вибір, то ягоди просто не встигнуть визріти до настання морозів.
Фахівці радять купувати саджанці з закритою кореневою системою (в контейнері або горщику). Однак під час висадки лохини у відкритий ґрунт слід врахувати, що її корінці настільки тендітні, що самостійно розвернутися в грунті їм просто не під силу. У зв'язку з цим її не можна просто перевалити з ємності в посадкову ямку. Перед самою висадкою горщик з саджанцем треба буде занурити в ємність з водою на 15 хвилин. Потім рослину слід акуратно витягти з горщика. Руками обережно, не поспішаючи розімніть земляний ком і спробуйте випрямити корінці лохини.
Розмір посадкової ями для чорниці звичайної і чорниці садової однакова, а саме, 0,6х0,6 метрів, при цьому її глибина повинна бути 0,5 метра. Якщо проводиться висадка декількох високорослих саджанців, то між ними дотримують дистанцію 1,2 метра, для середньорослих сортів вона повинна бути дорівнює 1 метр, а для низькорослих ― 0,5 метра. Ширина міжрядь повинна бути дорівнює 3-3,5 метра. Після того як яма буде готова, дно і стінки рекомендується розпушити, що дозволить покращити доступ повітря до кореневої системи саджанця. Далі треба подбати про те, щоб грунт в ямі була кислою. Для цього на її дно вкладається суміш, що складається з тирси, піску, верхового торфу і хвої, для окислення отриманого субстрату в нього треба всипати 50 г сірки. Гарненько перемішайте отриманий субстрат і утрамбуйте його. Всипати в грунт добрива не потрібно. При цьому використовувати для підгодівлі лохини органіку не рекомендується, так як вона сприяє олужненню грунту. Коли яма буде готова, в неї треба помістити рослину, його коріння акуратно розправляються, при цьому їх потрібно спрямувати в різні сторони. Слід врахувати, що після посадки коренева шийка лохини повинна бути на 30 мм заглиблена в грунт. Висаджені рослини потребують поливу. Коли рідина вбереться в грунт, його поверхню слід присипати шаром мульчі (кора, торф, хвойні тирсу або солома), товщина якого повинна бути 12 сантиметрів.
Посадка лохини восени
Висадку лохини в осінній час проводять так само, як і весняне. Однак якщо для посадки був використаний саджанець першого року життя, то після посадки, скориставшись секатором, з нього потрібно буде видалити всі слабкі гілки, а решта рекомендується зменшити на ½ частину. У тому випадку, якщо саджанець старше 2 років, то обрізати його не слід.
Догляд за лохиною
Протягом сезону знадобиться провести кілька розпушування поверхні пристовбурового кола, при цьому їх глибина повинна бути не більше 8 сантиметрів. Однак пам'ятайте, що рихлити грунт часто не слід, оскільки це може стати причиною пересихання рослини. Також слід врахувати, що система коренів у лохини розташовується горизонтально і дуже близько до поверхні ґрунту (близько 15 сантиметрів), тому постарайтеся її не травмувати під час розпушування. Із-за того що коріння рослини розташовуються близько до поверхні грунту, дуже важливо засипати її мульчею. Розпушування ґрунту можна робити і без попереднього видалення мульчі, при цьому її потрібно 2 або 3 рази за сезон обов'язково поповнювати. Також важливою є своєчасна боротьба з бур'янистою травою, її виривають відразу ж після того, як вона з'явиться на ділянці.
Для нормального росту і розвитку чагарнику, його ще необхідно вчасно поливати, підгодовувати і обрізати.
Полив лохини
Лохину слід поливати правильно. При цьому садівником повинна бути розроблена особлива схема поливу лохини. Так, ґрунт завжди повинен бути влажноватым, проте слід врахувати, що вода після поливу не повинна затримуватися у грунті довше двох діб, в іншому випадку це може стати причиною загибелі куща. Як правило, полив здійснюється двічі на тиждень 2 рази на добу (в ранковий і вечірній час), при цьому за раз під 1 кущ виливається 10 літрів води. Особливу увагу поливу слід приділити в липні і серпні, коли спостерігається плодоношення, тому що саме в цей час відбувається закладка квіткових бруньок на наступний рік. Якщо лохина в цей час не буде отримувати необхідної кількості води, то це негативно позначиться на кількості врожаю і теперішнього, і майбутнього року. Якщо на вулиці дуже жарко, то кущах знадобиться не тільки полив, але обприскування, це допоможе уникнути їх перегріву. Обприскувати рослини потрібно рано вранці або після 16 год дня.
Підгодівля лохини
До поживності грунту лохина не пред'являє особливих вимог, проте вона чудово реагує на мінеральні добрива. Проводити підживлення рекомендується ранньої весни, коли почнеться сокорух і набухнуть бруньки. При цьому слід повністю виключити підживлення органікою. Для підгодівлі такого чагарнику рекомендується використовувати такі добрива: сульфат калію, суперфосфат, сульфат амонію, сірчанокислий магній і сульфат цинку. Справа в тому, що вони засвоюються рослиною дуже добре. Внесення азотовмісних добрив (сульфат амонію) відбувається в 3 етапи. Так, 40 відсотків необхідних голубиці азотних добрив треба внести, коли тільки почнеться сокорух, 35 відсотків ― у перші дні травня, а 25 відсотків ― в перші дні липня. Всього одному чагарнику за сезон потрібно від 70 до 90 грам даного добрива. З липня і до майбутньої весни азот рослині більше не знадобиться. Внесенням фосфоровмісних добрив (суперфосфату) треба зайнятися в літній і осінній час, при цьому на 1 чагарник береться 100 грам речовини. Сульфат цинку сульфат калію вноситься 1 раз за сезон і береться по 2 грами на чагарник. Внесення сульфату магнію також проводиться раз в сезон, при цьому на кущ береться 15 грам речовини.
Розмноження лохини
Розмножити лохину можна насінням або одним з вегетативних способів. Виберіть повністю здоровий чагарник і зберіть з нього повноцінні плоди. З них потрібно дістати насіння і трохи їх підсушити. В осінній час виробляють їх висів на навчальні грядки, попередньо грунт на них слід перекопати з внесенням кислого торфу. У тому випадку, якщо висів передбачається у весняний час, то насінню потрібно стратифікація. Для цього їх потрібно на 12 тижнів помістити на полицю холодильника. Висів проводять у попередньо зроблені борозенки, при цьому заглиблюють насіння на 10 мм, а зверху присипають їх піском, перемішаним з торфом (3:1). Щоб скоріше з'явилися сіянці, за посівами потрібно правильно доглядати. Їм знадобиться тепло (від 23 до 25 градусів) і не дуже висока вологість повітря (близько 40 відсотків), а ще їх треба вчасно поливати, прополювати і рихлити поверхню грунту. Підгодовувати з'явилися рослинки азотовмісних добрив слід у весняний час, проте починати це робити треба з другого року життя. Через 2 роки саджанці можна буде пересадити на постійне місце.
Розмноження живцями лохини
Якщо необхідний спосіб більш швидкого і надійного розмноження лохини, то краще всього вдатися до черенкованию. У весняний час до того, як почнеться сокорух, або восени після закінчення листопаду слід зайнятися заготівлею кореневищних живців. Постарайтеся, щоб довжина черешка була від 8 до 15 сантиметрів при цьому, чим товще буде втечу, тим краще. Справа в тому, що якщо втеча буде товстим, то появу корінців відбудеться порівняно швидко, а також у нього раніше почнеться і приріст. Щоб активізувати приживлюваність, заготовлені живці потрібно на 4 тижні прибрати в місце з температурою від 1 до 5 градусів. Садять живці похило до торф змішаний з піском (1:3). Потім все засипається шаром п'ятисантиметрової товщини тієї ж ґрунтосуміші. При правильному догляді вже через 2 роки живці стануть розвиненими і міцними саджанцями, які можна буде пересадити на постійне місце.
Розмножують лохину і діленням куща
Для розмноження такого рослини деякі садівники вдаються до поділу куща. Для цього викопується частина куща і розділяється на деленко, при цьому у кожній з них повинно бути кореневище, в довжину досягає від 50 до 70 мм. Відразу ж після поділу куща деленко висаджують на нове місце. Вирощені з насіння рослини перші плоди дають, коли їм виповниться 7 або 8 років. Лохина, вирощена з використанням вегетативного методу розмноження, вступає в плодоношення вже на четвертий рік.
Обрізка лохини
Щоб чагарник родить регулярно, йому знадобиться своєчасна обрізка. Її проводять у весняний час до того, як набухнуть бруньки. У тому випадку, якщо в літній або осінній час на кущі вами будуть виявлені травмовані або пошкоджені хворобою гілки і стебла, їх потрібно буде обрізати і знищити, чекати весни при цьому не треба. У щойно висаджених саджанців протягом першого року треба обов'язково видаляти всі квіти, що дозволить голубиці правильно рости і розвиватися. Формировкой потужного скелета рослини слід займатися з другого по четвертий рік життя, це дозволить чагарнику уникнути травмування, якщо буде багатий урожай. Для цього потрібно вирізати всі уражені хворобою, слабкі, ушкоджені морозом або лежать на поверхні ґрунту гілки. Не забудьте вирізати всю прикореневу поросль. Після того, як їй виповниться 4 роки, крім хворих і слабких гілок слід вирізати всі стебла, яким більше 5 років, при цьому з однорічних необхідно залишити від 3 до 5 найбільш потужних пагонів. Якщо кущ розкидистий, то в нього треба буде видалити всі пониклі нижні гілки. А якщо рослина пряморослого сорти треба буде провести проріджування в серединці куща. Слідкуйте за тим, щоб не було зімкнення гілок між сусідніми кущами, так як це вкрай негативно позначиться на якості та часу дозрівання ягід.
Як доглядати восени
Після того як почнеться плодоношення, збирати плоди чорниці фахівці радять 1 раз в 7 днів. Зайнятися збором ягід краще всього в ранковий час, але тільки після того, як випарується роса. Після того як плід забарвиться в необхідний колір, він повинен достигати на чагарнику протягом ще декількох діб. Після того як щільні ягідки стануть м'якими, їх можна буде збирати. Протягом цього часу відбувається збільшення ваги плодів, а також підвищення кількості цукру в них. Ягоди після збору треба відразу ж прибрати на полицю холодильника, зберігати їх слід при температурі від 0 до 2 градусів протягом 14 днів. Треба врахувати, що плоди можуть поглинати сторонні запахи, тому їх треба обов'язково ізолювати від інших продуктів. Ягоди можна заморозити, тоді вони будуть зберігатися набагато довше. Для цього їх ретельно миють і насипають в 1 шар в морозильну камеру. Після того як ягідки повністю замерзнуть, їх поміщають в одну ємність і знову прибираємо в морозилку на зберігання. При бажанні плоди можна висушити, в такому вигляді вони підходять для приготування смачних компотів, а також цілющих настоїв і відварів.
У регіонах з морозними зимами голубиці знадобиться хороше укриття, так як якщо температура повітря опуститься нижче мінус 25 градусів, то чагарник може вимерзнути тим більше, якщо при цьому буде мало снігу. Після того, як кущ буде звільнений від плодів, слід зайнятися його підготовкою до зимівлі. Накиньте на гілки рослини петлю з дроту або шпагату і не поспішаючи притягніть їх до поверхні ділянки. Після цього кущ треба зафіксувати в цьому положенні і вкрити його мішковиною (поліетиленову плівку використовувати не рекомендується, тому що лохина під нею не буде дихати), зверху слід накидати лапник. Після того, як на вулиці випаде сніг, лапник зверху потрібно буде їм закидати. Зимове укриття прибрати з рослини слід у весняний час. У тому випадку, якщо у вашому регіоні зими досить теплі і снігові, то лохина зможе їх пережити і без укриття, особливо це стосується зимоустойчивых сортів.
Шкідники і хвороби лохини
Шкідники малини
Висаджувати лохину і доглядати за нею потрібно слідуючи агротехнічним правилами, в цьому випадку рослина буде здоровим і міцним. Але навіть такі кущі потребують профілактичних обробках від шкідників і хвороб. Великої шкоди голубиці, а точніше, її урожаю завдають птахи, вони скльовують дозрівають на гілках ягідки. Щоб цього уникнути, можна вдатися до такої хитрості, на кущ акуратно натягується сітка з металу з невеликими отворами. Шкідливі комахи не можуть завдати значної шкоди чагарнику, за винятком окремих років, коли у весняний час кущі буквально покривають хрущі і хрущі. Вони виїдають квітки і об'їдають листя, це вкрай негативно позначається на врожайності чагарнику. Крім цього може бути пошкоджена коренева система рослини, так як личинки жуків поїдають його коріння. Також на чагарнику можуть оселитися листовійки, попелиці, гусениці соснового шовкопряда і щитівки. Необхідно проводити своєчасний збір жуків та їх личинок вручну, яких рекомендується втопити в ємності, наповнене солоною водою. Від інших шкідників найпростіше позбутися за допомогою обробки чагарнику Карбофосом або Актеліком. Обприскувати лохину цими ж препаратами в цілях профілактики рекомендується на початку весни і після того, як будуть зібрані всі плоди.
Захворювання лохини
Найчастіше рослина уражується грибковими захворюваннями такими, як: рак стебла, засихання гілок (фомопсис), сіра гниль (ботритис), монолиоз плодів, физалспороз, біла плямистість (септоріоз) та подвійна плямистість. При цьому потрібно пам'ятати, що практично всі подібні хвороби виникають із-за застою рідини в кореневій системі чагарнику, а це відбувається, як правило, з-за поганої водопроникності грунту або з-за неправильного режиму поливів. При перших ознаках хвороби слід вжити всі необхідні заходи для усунення причин її виникнення, інакше рослина може загинути. Профілактичні обробки виробляють на початку весняного періоду і після того, як буде зібраний урожай, і використовують для цього бордоську рідину. Вражений кущ треба 2 або 3 рази обприскати Топазом, при цьому інтервал між процедурами повинен бути дорівнює 7 днів. Ви можете замінити Топаз такими препаратами як Топсин, бордоська рідина або Фундазол.
Також ця рослина піддається микоплазменным і вірусних хвороб таких, як: карликовість, нитчатость гілок, мозаїка, некротична і червона кільцева плямистість. Дані хвороби не піддаються лікуванню, у зв'язку з цим уражені екземпляри потрібно якнайшвидше викопати і знищити.
Якщо будуть порушені правила агротехніки, то це негативно позначиться на стані здоров'я рослини. Приміром, буває таке, що листя рослини починає жовтіти. Спочатку вона забарвлюється в блідо-зелений колір, а потім стає жовтою. Як правило, проблема криється в тому, що грунт на ділянці не кислий. Щоб виправити становище, в грунт слід внести торф, через якийсь час забарвлення листя стане нормальним, а точніше, молоді листові пластини будуть пофарбовані в зелений колір. Пожовтіння листя спостерігається і тоді, коли рослині не вистачає азоту. При цьому разом з пожовтінням листя зупиняється ріст стебел, а плоди дрібнішають. Азотовмісні добрива необхідні рослини, їх потрібно вносити в початку кожного сезону в 3 етапи (детальніше описано вище). Якщо ж листя змінює свій колір на червоний, то це є першим симптомом засихання стебел або раку гілок.
Сорти лохини з описом
На даний момент всі сорти лохини поділяють на 5 груп:
- Низькорослі сорти. В основі даної групи знаходиться вид ― лохина вузьколиста, який схрещений з генетичним матеріалом лохини північної і миртолистной.
- Північні високорослі сорти. Вони володіють високою стійкістю до морозів і пізніх строків плодоношення. Отримані вони були на основі північноамериканських видів, а саме, лохини високорослої із застосуванням генетичного матеріалу чорниці звичайної.
- Південні високорослі сорти. Вони являють собою комплексні гібриди, створені з використанням північної лохини високорослої і декількох видів лохини, які ростуть на півдні. Отримані сорти відрізняються стійкістю до посухи. Крім цього дані сорти менш вимогливі до рН ґрунту.
- Полувысокорослые сорту. Дані сорти були отримані в результаті того, що високорослі сорти лохини продовжували насичувати генами чорниці звичайної. Отримані сорти відрізняються дуже високою стійкістю до морозів, вони здатні витримати навіть сильний холод (до мінус 40 градусів).
- Кролячий очей. У даної групи основою сортів вважається вид ― лохина прутьевидная. Отримані гібриди можуть швидко адаптуватися до жаркого клімату і бідному грунту. У таких сортів досить тривалий період вегетації, у зв'язку з цим їх не рекомендують вирощувати в регіонах з помірним і прохолодним кліматом. Справа в тому, що до настання зимових морозів більша частина врожаю не встигає визріти.
З даних груп культивувати в середніх широтах рекомендується лише північні високорослі сорти. Найбільш популярні північні високорослі сорти:
- Блюголд. Даний середньостиглий сорт є середньорослих. Форма куща полуразвесистая, а середньої величини плоди мають кислувато-солодким смаком. Володіє високою стійкістю до морозів. Кущі потрібно часто проріджувати, а ще їм необхідна посилена обрізка.
- Патріот. Це середньостиглий і високорослий сорт. Висота розлогого рослини не перевищує 150 сантиметрів. Великі плоди блідо-синього забарвлення вкриті щільною шкіркою. Дозрівання спостерігається в липні та серпні. Стабільно високі врожаї, так, з 1 рослини збирають до 7 кілограм плодів. Є морозостійким, а також володіє стійкістю до хвороб характерним для лохини.
- Чиппева. Даний сорт ранньостиглий і середньорослий. Висота куща близько 100 сантиметрів. Блідо сині плоди великі і середньої величини мають дуже солодкий смак. Рослина володіє високою стійкістю до морозів, воно здатне витримати зниження температури до мінус 30 градусів. Даний сорт можна вирощувати і в контейнерах, і на дачі.
- Дюк. Високорослий Сорт пізноцвітлий, однак ранньостиглий. Висота куща близько 200 сантиметрів. Зацвітають кущі після закінчення весняних заморозків. Завдяки ранньому дозріванню даний сорт відрізняється стабільними високими врожаями, при цьому великі і середньої величини плоди не дрібнішають з роками. Володіє дуже високою стійкістю до морозів, проте рослині необхідна посилена обрізка.
- Санрайз. Средневысокий сорт. Кущ розкидистий, він має порівняно слабким побегообразованием. В результаті цього така рослина не потрібно часто обрізати. Щільні великі плоди трохи сплющеної форми, володіють високими смаковими якостями і стають зрілими в середині липня. При правильному догляді з одного рослини збирають до 4 кілограм ягід. Цей чагарник найчастіше страждає через поворотних заморозків навесні.
- Шантеклер. Середньорослий сорт. Кущ має висхідними гілками. Цвітіння починається після закінчення весняних заморозків. Блідо-блакитні середнього розміру плоди мають солодко-кислим смаком і дозрівають в останні дні червня. З 1 рослини знімають близько 4 кг ягід. Рослина володіє високою морозостійкістю.
- Нортлэнд. Низькорослий сорт. У висоту розлогий кущик досягає не більше 100 сантиметрів. Відрізняється стабільною високою врожайністю. З 1 куща знімають до 5-8 кг ягід, вони щільні, середнього розміру і блакитного забарвлення. Плоди володіють високими смаковими якостями. Ця рослина володіє високою стійкістю до морозів і коротким вегетаційним періодом. До настання зими встигають визріти всі плоди. Цей чагарник використовується і в декоративному квітникарстві, так як він компактний і низкоросл.
- Елізабет. Високорослий Сорт пізній. Кущ розлогий. Прямостоячі стебла і пагони мають блідо-червоним відтінком, це вважається характерним ознак сортів, що відрізняються дуже високою стійкістю до морозів. З однієї рослини збирають 4-6 кг плодів. Цей чагарник входить в число сортів, у яких плоди володіють найбільш високими смаковими якостями. Плоди великі (діаметр близько 2,2 см) запашні і дуже солодкі на смак, початок їх дозрівання припадає на перші дні серпня. До настання зими всі плоди не встигають визріти.
Властивості лохини: користь і шкода
Корисні властивості лохини
Після того як лохина була ретельно вивчена вченими, стало ясно, що вона є володарем унікальних якостей. Вона сприяє поліпшенню діяльності підшлункової залози та кишечнику, захищаючи організм від радіоактивного випромінювання, зміцненню судинних стінок, а також уповільненню старіння нервових клітин. Вона є володарем антицинготного, протизапальної, гіпотензивного, жовчогінного, антисклеротичний, а ще кардіотонічної ефекту. До складу ягід лохини входить провітамін А, вітаміни B1, B2, C, PP, який відповідає за еластичність капілярів епідермісу і знижує ризик виникнення варикозного розширення вен, ще є 6 амінокислот, фосфор, кальцій і залізо, при цьому воно знаходиться в плодах цієї рослини в такому вигляді, в якому порівняльного легко засвоюється людським організмом. Лохина довела свою ефективність під час терапії атеросклерозу, капіляротоксикозу, ревматизму, гіпертонії, ангіні та інших хвороб.
Сік з плодів такого рослини рекомендований до вживання при захворюваннях органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту, при цукровому діабеті і при лихоманці. Самі плоди сприяють усуненню спазму очей і відновлюють зір. Також в них містяться пектини, які сприяють зв'язуванню радіоактивних металів і очищення від них організму. Ще в плодах знаходяться високоактивні антиоксиданти, які не дають утворюватися в організмі ракових клітин.
Плоди такого чагарнику в нетрадиційній медицині вживаються в свіжому вигляді, а ще з них готують настої, відвари і настоянки. Їх буде корисно їсти як абсолютно здоровим, так і хворим людям, тому що свіжі плоди сприяють зміцнення імунних сил організму і його насичення вітамінами. Але цілющими властивостями володіють і плоди, і стебла, і листові пластини такого рослини.
Відвар чорниці рекомендований до вживання при захворюваннях серця. Для його приготування необхідно 2 великі ложки подрібнених листочків і молоденьких гілок всипати в емальовану каструлю, туди ж вливають 200 мл тільки що скипіла води. Ємність щільно накривають кришкою і витримують на водяній бані протягом 30 хв. Охолоджений відвар потрібно процідити, при цьому обов'язково віджати залишки. Отриманий відвар доводять скипіла водою до 200 мл Його п'ють по 1 великій ложці 4 рази на добу.
Настій плодів чорниці дуже ефективний при діареї та дизентерії. Для його приготування потрібно 1 велику ложку сушених плодів чорниці змішати з 200 мл тільки що скипіла води. Витримайте суміш 5 хв. на слабкому вогні, а потім 15 хв. під кришкою. Випивають засіб по 1 великій ложці 4 рази на добу.
Також відвар з голубики показаний при цукровому діабеті. Для його приготування потрібно 1 велику ложку подрібнених висушених листочків і гілок лохини з'єднати з 400 мл тільки що скипіла води. Суміш 5 хв. витримують на слабкому вогні. Після того, як напій під кришкою настоїться 60 хв, його потрібно процідити. Відвар п'ють по півсклянки тричі на добу до трапези.
Протипоказання
Лохину можна вживати абсолютно всім, так як протипоказання у неї відсутні. Але все одно слід знати міру, так як при безконтрольному поїданні великої кількості плодів чорниці, вони здатні нашкодити організму. При переїданні у людини спостерігається блювота, нудота або алергічна реакція. Велика кількість антиоксидантів в організмі скорочують кількість кисню, що надходить у м'язи, що призводить до порушення м'язових функцій організму. При помірному поїданні плодів чорниці в літній час, і при регулярному вживанні компотів, варення, настоїв і відварів з неї взимку, цілком можливо стати довгожителем, яким є сам чагарник, здатний при правильному догляді прожити 100 років.