Аронія чорноплідна (горобина)

Аронію чорноплідну (Aronia melanocarpa) ще іменують чорноплідної горобини. Це плодове дерево або чагарник є представником виду аронія сімейства рожеві. Його назва походить від грецького слова, яке перекладається як «користь, допомогу». Батьківщиною цієї рослини є східна область Північної Америки, вона воліє рости на озерних і річкових берегах. У Північній Америці в природі зустрічається близько 20 видів аронії чорноплідної. Раніше в Європі така рослина культивувалася виключно в якості декоративного. Проте в 19 столітті Мічурін помітив невибагливість аронії та її придатність для селекції. В результаті на сьогоднішній день її вирощують практично у всіх країнах. Другим назвою такої рослини є горобина чорноплідна, однак з горобиною звичайною вони майже нічим не схожі. Єдина схожість даних рослин в тому, що вони є представником одного сімейства ― рожеві.

Зміст

Особливості аронії чорноплідної (горобини)

Аронія чорноплідна ― це морозостійкий листопадний чагарник, що відрізняється сильним галуженням, у висоту він сягає до 300 сантиметрів. Його система коренів розміщується дуже близько до поверхні грунту. Крона у молодих екземплярів дуже компактна, однак у дорослого куща вона може досягати в діаметрі близько 200 сантиметрів. Молоденькі стебла пофарбовані в буро-червоний колір, який з часом змінюється на темно-сірий. Цілісні прості листові пластини еліптичної форми є очереднорасположенными і мають городчато-зубчасту крайку. У довжину вони досягають 4-8 см, а в ширину ― 3-5 сантиметрів. Лицьова поверхня листя глянцева, темно-зелена шкіряста, а виворітна ― має білястий колір, що пов'язано з наявністю опушення. З середини вересня забарвлення листя змінюється на червоно-пурпуровий. Щитковидні щільні суцвіття складаються з ароматних квіток блідо-рожевого або білого кольору, які мають пурпуровими пиляками. Цвітіння починається з середини травня до початку червня. Глянцеві плоди кулястої форми можуть бути пофарбовані в чорно-пурпуровий або фіолетовий колір, а на їх поверхні є сизий наліт. Їх дозрівання спостерігається в серпні або вересні. У дикорослої рослини маса плодів, як правило, не більше 1,5 м, при цьому у культурних сортів вони не такі дрібні.

Така рослина культивують в якості лікарської, плодового і декоративного. Аронія вважається родичкою груші, черемхи, айви, персика, мигдалю, глоду, черешні, яблуні, сливи, аличі, персика, нектарина, шипшини і вишні. Всі ці садові культури відносяться до одного сімейства.

Посадка горобини чорноплідної

В який час садити

Аронію чорноплідну фахівці радять висаджувати у відкритий ґрунт в осінній час, а саме в останні дні вересня або перші ― жовтня. Однак її також можна висадити і в весняний час, при цьому треба встигнути до останніх днів квітня. Ця рослина відрізняється своєю невимогливістю до грунту, так, його можна успішно вирощувати на кислих або сухих піщаних грунтах. Однак на засоленому грунті чорноплідну горобину ростити не рекомендується. Аби вона квітувала і давала багатий урожай, для її посадки слід вибрати сонячний ділянку, з вологим суглинистим нейтральним грунтом. Система її коренів розташовується на глибині 0,5–0,6 метра, тому таку рослину можна вирощувати навіть на ділянках, на яких грунтові води залягають близько до поверхні ґрунту. Дуже часто його використовують для створення живоплоту.

Посадка аронії навесні

На що звернути увагу, щоб купити здорові саджанці? Проведіть ретельний огляд системи коріння саджанця. Пам'ятайте, що вона повинна бути здоровою, міцною і володіти двома або трьома розгалуженнями, в довжину досягають не менше 0,25–0,3 м. В тому випадку, якщо при огляді коріння здалися вам обвітреними або висохлими, то така рослина, швидше за все, буде дуже довго приживатися або зовсім загине. Кореневу систему даного саджанця перед самою висадкою у відкритий ґрунт на двоє або троє діб занурюють у воду, за цей час корінці встигнуть насититися вологою і стануть пружними. Зверніть увагу на кору, а точніше на її внутрішню сторону, вона повинна бути зеленою, це говорить про те, що саджанець живий. Якщо ж вона коричнювата, то краще такий саджанець не купувати, тому що існує висока ймовірність того, що він загине.

Перш ніж висаджувати рослину, у нього слід видалити всі травмовані, хворі і висохлі стебла і коріння. Потім систему коренів треба занурити в глиняну бовтанку.

Висаджувати горобину чорноплідну найкраще у вечірній час або хмарний день. У тому випадку, якщо ви садите аронію, як окрема рослина, то простежте за тим, щоб між нею та іншими деревами або чагарниками дистанція була не менше 300 сантиметрів. В цьому випадку значно полегшиться догляд за рослиною, а також воно буде рівномірно висвітлюватися сонцем. Що стосується ширини і глибини ями для посадки, то вони повинні бути близько півметра. Під час викопування неродючий шар грунту відкидають окремо, його потрібно буде з'єднати з 0,3 кг деревної золи, 1 відром перегною і 0,15 кг суперфосфату. Отриману землесуміш треба засипати в яму, заповнивши її при цьому на 1/3. Потім до половини яму слід засипати живильним шаром грунту. У підготовлену яму треба вилити 10 літрів води. Після того як рідина повністю вбереться, по центру яму треба буде розмітити підготовлений саджанець, при цьому стежте за тим, щоб коренева шийка у висадженого рослини виявилася вище на 15-20 мм рівня грунту. Після того, як коріння рослини обережно розправлені, яму треба заповнити поживним грунтом. Поверхня пристовбурового кола потрібно трохи ущільнити. Висаджену рослину потребує поливу, при цьому під кущ треба вилити 10 л води. Поверхня пристовбурового кола засипається шаром мульчі (торфом, соломою або перегноєм), при цьому його товщина повинна бути від 5 до 10 сантиметрів. У висадженого рослини треба вкоротити стебла до 15-20 сантиметрів, при цьому на них має залишитися за 4-5 бруньок.

Посадка аронії восени

Восени аронію висаджувати у відкритий грунт треба точно так само, як і навесні. Але чому ж осіння висадка саджанців краще, ніж весняна? Справа в тому, що протягом зимового періоду грунт біля куща ущільнюється, і з настанням весняного періоду він дуже швидко йде в зростання.

Догляд за аронией

Як доглядати навесні

Догляд за чорноплідної горобини дуже простий. Навесні рослина потребує санітарної і формує обрізку, а також у побілки поверхні штамба вапном. Проводити ці процедури рекомендується в останні дні березня або перші ― квітня. Профілактичну обробку рослини треба провести в квітні, завдяки цьому загинуть всі шкідники і хвороботворні мікроорганізми, які пережили зиму в корі рослини або в поверхні пристовбурового кола. У травні аронія потребує своєчасних прополках, і проводити їх краще відразу ж після того, як з'явиться бур'яниста трава.

У весняний час проводять підживлення рослини азотовмісними добривами.

Як доглядати влітку

Влітку з'являється велика кількість шкідливих комах, тому в цей час потрібно бути особливо уважними. Слідкуйте за тим, щоб всі рослини, які знаходяться в саду, були здорові, і при перших симптомах захворювання або при наявності шкідників негайно починайте лікування ураженого примірника. Для обробки рослини треба вибирати ті препарати або народні засоби, які підходять у даному конкретному випадку.

Горобина чорноплідна відрізняється своєю стійкістю до посухи. Однак якщо в літній час дуже жарко і спостерігається посуха, її треба обов'язково поливати. Після поливу дуже легко рихлити поверхню ґрунту і видаляти бур'янисту траву.

Догляд восени

Плоди дозрівають вже в останні дні серпня, однак їх збирання рекомендується проводити лише після перших заморозків. В осінній час саджанці цієї рослини висаджують у відкритий ґрунт. Посаджені рослини потрібно приготувати до зимівлі. Коли у чагарнику розпочнеться період спокою, йому знадобиться санітарна обрізка. Також аронії знадобиться профілактична обробка, під час якої будуть знищені всі шкідники і патогенні мікроорганізми, що знаходяться на поверхні пристовбурового кола і в корі самої рослини. Молоденькі екземпляри потрібно високо підгорнути, при цьому поверхня пристовбурового кола засипають лапником або висохлої листям. Дорослі екземпляри не потребують укриття на зиму.

Обробка чорноплідної горобини

Щоб зберегти здоров'я рослини і уникнути можливих проблем, чагарник потребує профілактичних обробках від різних захворювань і шкідливих комах. Їх виробляють в самому початку весняного періоду до того, як розкриються бруньки. Для обробки рослини використовують розчин бордоської рідини (1%). Обробку в цілях профілактики в осінній час проводять після того, як опаде все листя, при цьому для обприскування використовується теж саме небудь схоже на нього засіб. Замінити бордоську рідину можна розчином сечовини (7%), це дозволить не тільки знищити шкідників і збудників захворювань, але й підгодувати аронію азотом.

Полив чорноплідної горобини

Особливо гостро в поливах таке рослина потребує в самому початку періоду вегетації, тим більше, якщо спостерігається тривала посуха та спека. Також поливи чорноплідної горобині необхідні в той час, коли почнуть формуватися плоди. Під 1 кущ залежно від його віку слід виливати від 20 до 30 літрів за один раз. Виливати воду потрібно в заздалегідь приготовлені борозни, які робляться навколо рослини на відстані 0,3–0,4 м від проекції крони.

Коли полив буде закінчений, і вода вбереться в грунт, рекомендується провести розпушування її верхнього шару, а також прополку. Перше розпушування грунту на глибину від 6 до 8 сантиметрів, навколо рослини потрібно провести на самому початку весняного періоду. Всього протягом літа треба буде провести ще 4 або 5 розпушувань. Коли з рослини будуть зібрані всі плоди, обов'язково розпушіть поверхню пристовбурового кола і засипте її шаром мульчі (гноєм, торфом або компостом).

Добриво

Щоб урожай був багатим, аронії знадобляться своєчасні підживлення. Якщо грунт на ділянці насичена поживними речовинами, то підгодовувати рослину треба буде всього 1 раз у весняний час. Так, у ґрунт під одну рослину вноситься 50 грамів аміачної селітри, при цьому поверхня пристовбурового кола мульчується органікою (компостом, гноєм або перегноєм). У тому випадку, якщо грунт бідна, то підгодувати аронію потрібно буде ще й у перші тижні літа. Для цього під одну рослину виливається 10 літрів розчину пташиного посліду (10 частин води і 1 частина посліду) або 1 відро розчину коров'яку (на 5 частин води береться 1 частина коров'яку). В осінній час, коли будуть прибрані всі плоди, в ґрунт треба внести добрива, так, на 1 кущ береться 100 грам суперфосфату і 500 мл деревної золи.

Обрізка чорноплідної горобини

У тому випадку, якщо не робити обрізку аронії чорноплідної, то висота і діаметр її крони помітно зростуть, що призведе до переміщення плодоношення на периферію, яка добре освітлена, при цьому в середині рослини будуть безплідні нетрі. Для того щоб уникнути цього, необхідно приділити особливу увагу регулюванню висоти куща і чисельності його гілок. Обрізати рослину необхідно у весняний час.

Обрізка аронії навесні

В першу весну висаджені у відкритий грунт саджанці необхідно обрізати на висоту від 15 до 20 сантиметрів. Через 1 рік у рослинки повинна буде з'явитися поросль, з якої слід відібрати лише кілька потужних гілок, при цьому зрівнюють їх по висоті. Ту поросль, що залишилася, потрібно зрізати до підстави. Через 1 рік знову виросла порослі до куща слід додати ще кілька гілок, при цьому їх знову вирівнюють по висоті. Кожен рік виросла порослі треба додавати по кілька гілок. Після того як таких гілок стане близько 10, формування куща аронії слід завершити.

Потім вам треба буде регулярно проріджувати крону, щоб вона не загущалась, так як сонячне світло повинно проникати навіть в саму гущу рослини. Справа в тому, що закладка квіткових бруньок, а значить і зав'язування плодів відбувається лише там, куди проникають промені сонця. Що проріджує обрізку, як правило, проводять спільно з санітарної, для цього потрібно видалити всі гілки і стебла, які конкурують один з одним, ростуть всередину, є малоцінними, а ще висохлі, травмовані і уражені хворобою.

Гілки такого рослини добре плодоносять до досягнення ними восьмирічного віку. Більш стару гілку слід вирізати, при цьому необхідно замість неї залишити 1 добре розвинений пагін, який вибирають з прикореневої порослі. Постарайтеся щороку замінювати по 2 або 3 гілки, при цьому пам'ятайте, що слід уникати збільшення діаметра підстави рослини. Намагайтеся зрізати стару гілку практично врівень з поверхнею ґрунту. В цьому випадку дуже мала ймовірність того, що в пеньку оселяться патогенні мікроорганізми або шкідники.

Після того як ви помітите, що рослина виглядає втомленим і постарілим, йому знадобиться омолоджуюча обрізка, для цього необхідно вирізати абсолютно всі гілки. Коли здасться молоденька прикоренева поросль, слід почати формувати кущ заново тим же самим способом, який детально описаний вище.

Обрізка аронії восени

Восени санітарну обрізку проводять лише в крайньому випадку. Наприклад, якщо під час збору ягід було травмовано безліч гілок або стебел, а також якщо ви помітили гілки пошкоджені хворобою або шкідниками. У цьому випадку обрізка аронії просто необхідна. Стебла, які загущують крону, вирізати можна в будь-який час року, крім зими, це зробить чагарник більш міцним. Однак при цьому пам'ятайте, що лише у весняний час проводиться формує і омолоджуюча обрізка. Після будь-обрізки місця зрізів товстих гілок треба обов'язково промазати садовим варом.

Розмноження аронії чорноплідної

Розмножити аронію чорноплідну можливо насіннєвим і генеративних способом: здерев'янілими або зеленими живцями, кореневими паростками, відсадками, поділом куща, а також щепленням. Досвідчені садівники віддають перевагу генеративному способом, а також розмноження зеленими живцями.

Розмноження живцями аронії

Для заготівлі здерев'янілих живців слід вибрати однорічні визрілі пагони з гілок, яким виповнилося 2-4 роки. Їх заготівлю проводять в осінній час, а точніше, з середини до кінця вересня. У цьому випадку живці до перших сильних заморозків дадуть коріння і зможуть нормально перенести зимівлю. При нарізці живців слід враховувати, що їх довжина може варіюватися від 15 до 20 сантиметрів, а на їх поверхні повинно бути 5 або 6 вузлів. Зрізати в якості живця верхівку пагона не слід, тому що вона є невизрілою. Нижній зріз повинен бути прямим і проходити під самим оком, при цьому верхній ― повинен бути косим і на нирку. Висаджування живців на укорінювання роблять під кутом в 45 градусів, при цьому не забувайте дотримуватися між ними дистанцію в 10-12 сантиметрів. Над поверхнею субстрату повинна після висадки черешка залишитися лише пара нирок, при цьому та, що розташована нижче, повинна знаходитися на одному рівні з грунтом. Після того як субстрат навколо живців буде ущільнений, їм знадобиться полив. Поверхня ґрунту треба замульчувати торфом.

Зелені живці заготовлені на укорінення обов'язково висаджують в холодний парник. Зробити його порівняно просто. В парнику чисту грунт треба обов'язково перекопати, а потім її поверхня засипається шаром промитого крупного річкового піску, товщина якого повинна бути від 7 до 10 сантиметрів.

Для заготівлі живців треба вибрати абсолютно здорові рослини. В якості зеленого живця можна використовувати верхню частину будь-якого відгалуження аронії. У довжину держак повинен досягати від 10 до 15 сантиметрів. Всі листові пластини, розташовані знизу, треба обрізати. Верхні листочки необхідно вкоротити на 2/3. На живці потрібно зробити поздовжні надрізи на корі, які повинні розташовуватися над кожною ниркою, при цьому в нижній частині їх має бути кілька штук. Нижній кінець підготовлених живців треба опустити в засіб, що стимулює ріст коренів, там вони повинні пробути від 6 до 12 год. Потім їх потрібно гарненько промити під проточною водою і висадити під нахилом в парник. Між живцями треба дотримуватися дистанції в 30-40 мм. Навколо живців грунт треба добре утрамбувати. Потім їх поливають, використовуючи для цього меленькое сито, і накривають куполом (обов'язково прозорим). Між держаком і куполом відстань повинна бути не менше 20 сантиметрів. Краще всього їх укорінення відбувається при температурі повітрі приблизно 20 градусів. У тому випадку, якщо в теплиці стане спекотніше 25 градусів, то її обов'язково провітрюють. Якщо живці вчасно поливати, а вологість і температура повітря в межах норми, то корені з'являються протягом 20-30 днів. Укорінені живці потребують загартовуванні. Підготовлені живці на дорощування можна буде посадити у відкритий ґрунт через 7-10 днів після початку процедур, що гартують. За статисткою вкорінюється 7-10 зелених живців з 10. Прижився у відкритому ґрунті держак потребує підгодівлі, для цього можна використовувати слабкий розчин гною або аміачної селітри (на 10 л води береться 30 грамів селітри). Доращиваемые на грядках рослинки необхідно систематично поливати, прополювати, а також треба рихлити поверхню грунту. Через 1 рік (наступної осені) живці можна буде посадити на постійне місце.

Насіннєве розмноження аронії

Візьміть стиглі ягоди аронії і протріть крізь сито. Відокремилися насіння потрібно зсипати в ємність з водою, щоб звільнити їх від мезги, яка повинна спливти. Потім їх добре промивають і з'єднують з річковим прожареним піском (1:3), який обов'язково зволожують. Ємність з насінням на 3 місяці прибирають на полицю холодильника, призначену для овочів, де вони повинні будуть пройти стратифікацію. Пам'ятайте, що пісок повинен бути постійно трохи влажноватым. У тому випадку, якщо у насіння здадуться паростки, але їх ще не можна буде посадити у відкритий ґрунт, ємність з ними треба буде перемістити в більш прохолодне місце з температурою повітря близько 0 градусів. Після того як настане пора висіву насіння у відкритий грунт в ньому роблять борозенки, глибина яких може змінюватись від 6 до 8 сантиметрів. Саме в ці борозенки проводиться висів насіння, після чого їх закладають. Поверхня ділянки з посівами треба засипати шаром мульчі (перегноєм або тирсою). Після того як у сіянців сформується 2 справжніх листових пластин, треба буде провести їх проріджування, при цьому між рослинками треба дотримуватися дистанцію в 30 мм. Після того як у сіянців почне формуватися 4 або 5 справжня листова пластина, треба буде знову їх прорідити, при цьому дистанцію між рослинками збільшують удвічі до 60 мм. З настанням наступного весняного періоду сходи знову проріджують, але в цей раз між ними дотримують дистанцію не менше 10 сантиметрів. Сіянці постійно потребують систематичному поливі, прополюванні, розпушуванні поверхні грунту. Також їм знадобиться підживлення, яка проводиться 1 раз у весняний час, і для цього використовують гнойову рідоту. З настанням осені другого року молоді рослинки можна буде висадити на постійне місце.

Розмноження кореневими нащадками аронії

Щороку близько аронії чорноплідної виростає прикоренева поросль. При цьому на те, скільки зросте таких нащадків, впливає поживність грунту, кількість вологи і сорт самої рослини. Через 12 місяців з моменту появи нащадка, його система коренів буде повністю сформована. За допомогою лопати отсеките його від батьківського куща і висадіть на нове постійне місце. Перш ніж пересадити нащадок, його втеча слід обрізати до 2 або 3 нирок.

Розмноження чорноплідної горобини відведеннями

Для розмноження аронії використовуються горизонтальні, а також дугастими відводки. У весняний час треба провести перекопування грунту під рослиною. Потім для отримання відсадків відбирають розвинені одно-дворічні пагони, у яких є потужні прирости. Потім під обраним втечею треба зробити борозенку, в яку його і укладають. Зафіксуйте пагони в такому положенні, пришпилив їх, при цьому їх верхня частина повинна залишитися вільною, і її необхідно трохи прищипнути. Такі відводки потребують хорошому догляді. Їм треба забезпечити своєчасний полив, прополювання та розпушування поверхні грунту, яке виробляють дуже акуратно. З нирок даного отводка повинні вирости пагони. Після того як їх висота буде дорівнює 10-12 сантиметрам, їх треба буде на ½ частину засипати зволоженим перегноєм або грунтом. Через 15-20 днів пагони повинні знову відрости на таку ж висоту, після чого їх знову присипають точно також, як і в перший раз. Відрізати відводки від материнської рослини і висадити на постійне місце можна буде вже восени, але краще це зробити з настанням наступного весняного періоду.

Як розмножувати поділом куща

Такий спосіб розмноження рекомендується використовувати тільки в тому випадку, якщо ви зробіть пересадку аронії на нове місце. Витягти кущ з землі необхідно навесні до того, як почнеться сокорух. У нього треба обрізати всі старі гілки, а також слід звільнити систему коренів від грунту. Потім за допомогою сокири або секатора поділяють на кілька частин, при цьому слід врахувати, що кожна деленка повинна мати 2 або 3 потужних, здорових стебла і добре розвинені молоденькі коріння. Місця зрізів на кореневій системі необхідно присипати потовченим деревним вугіллям, потім деленко потрібно висадити на нові місця.

Розмноження щепленням аронії

Для підщепи фахівці радять підготувати саджанець горобини звичайної. Зволоженою губкою з поверхні підщепи треба видалити весь пил. Потім його вкорочують таким чином, щоб залишився відрізок завдовжки 12 сантиметрів. У даному відрізку треба зробити глибокий розщіп через центр. Держак аронії чорноплідної, який використовується в якості прищепи, треба обрізати з обох боків так, щоб вийшов клин. При цьому слід врахувати, що вийшов клин, повинен повністю поміститися в розщіп підщепи. Після того, як прищепа буде вставлений в підщепа, всі зрізи необхідно промазати садовим варом, при цьому місце щеплення треба обернути спеціальної окулировачной плівкою. Щоб процедура щеплення була успішною, необхідно створити парниковий ефект, для цього береться дуже міцний пакет з поліетилену, він надівається на саджанець і потім дуже щільно зав'язується нижче місця щеплення. Через 4 тижні пакет треба буде прибрати.

Прищеплювати чорноплідну горобину рекомендується навесні обов'язково до початку сокоруху.

Хвороби чорноплідної горобини

Нижче будуть описані ті хвороби, якими хворіє аронія чорноплідна найчастіше.

Периферична гниль деревини

Периферична гниль деревини починає розвиватися за грибів опеньків. Щоб вилікувати вражений кущ, його потрібно обприскати бордоською рідиною (1%) або іншим фунгіцидом. Якщо заражено рослина дуже сильно, то його доведеться витягти з землі разом з усіма корінням і знищити.

Моніліоз (плодова гниль)

У ураженої таким захворюванням рослини плоди розм'якшуються, стають блідими і муміфікуються. На поверхні ягід утворюються блідо-бурі подушечки, в яких знаходяться спори гриба. У тому випадку, якщо заражені плоди не будуть зібрані і знищені, вони провисят на гілках куща до самої весни, а потім з-за них заразилися цією хворобою молоді квітки, а також зав'язі. Відразу ж після виявлення хвороби вражений кущ треба буде обприскати бордоською сумішшю або оксихлоридом міді.

Септориозная плямистість

У уражених септориозной плямистістю примірників у середині літнього періоду на поверхні листових пластин з'являються блідо-бурі плями овальної форми, облямівка у яких більш темного відтінку. По мірі того як захворювання буде розвиватися, тканина, розташована усередині плямочки, засихає, на ній з'являються тріщини, і вона випадає. У профілактичних цілях не забувайте обприскувати рослину бордоською рідиною навесні і восени, а ще своєчасно сгребайте і знищуйте опале листя. Вражений кущ, а також поверхня його пристовбурового кола, слід обприскати оксихлоридом міді або Абига-піком.

Гребенщик

Якщо захисна система аронії значно ослаблена кореневою гниллю, то вона може захворіти такий грибковою хворобою, як гребенщик. Зовні грибок являє собою шкірясті тоненькі пластинки білого або сірувато-бурого забарвлення. Заражені хворобою гілки слід обрізати і знищити. У весняний і осінній час виробляються обприскування аронії в цілях профілактики даного захворювання, для цього можна використовувати Абига-пік, бордоська суміш або оксихлорид міді.

Рідше ця рослина хворіє наступними хворобами: рак кори (бактеріальний некроз), вертициллез, вірусна кільцева плямистість, бура плямистість і іржа.

Шкідники аронії чорноплідної

Нижче будуть описані ті шкідники, які селяться на чорноплідної горобині найчастіше.

Червоний яблонный і бурий плодовий кліщ

Дані дрібні комахи досить сильно шкодять не тільки цієї садовій культурі, але й сливи, яблуні, груші й вишні. Коли аронія відцвіте, з'являється безліч личинок цього шкідника. Вони проколюють листові пластини і висмоктують з них сік. Через 20 днів личинки стають дорослими особинами, і вони знову виробляють відкладання личинок. Протягом одного сезону відбувається розвиток декількох поколінь кліщів. Щоб знищити таких шкідників, необхідно провести обприскування ураженого куща такими засобами, як колоїдна сірка, Цідіал, Карбофос, Тедион, Клещевит та іншими препаратами схожого дії. При цьому їх необхідно обов'язково чергувати, тому що організм такого шкідника здатний виробляти до даних препаратів імунітет.

Зелена яблунева попелиця

Дані маленькі комахи найчастіше оселяються на молоденьких саджанцях. Цей шкідник висмоктує з аронії рослинний сік, з-за чого та слабшає. Також слід пам'ятати, що попелиці і кліщі вважаються головними переносниками вірусних хвороб, які невиліковні. В якості профілактики слід до розкриття нирок провести обприскування рослини Нітрафеном, бордоською рідиною або Карбофосом. Вражений кущ необхідно обробити Метафосом, Амбушем, Децисом, Биотлином, Цианоксом або іншими засобами схожого дії.

Боярышница

Гусениці метелика бояришніци вигризають нирки під час їх розкриття, а потім знищують квітки і листові пластини рослини, від яких залишаються тільки прожилки. Слід пам'ятати, що одна метелик за один раз може відкласти близько 500 яєць, тому так важливо подбати про захист аронії від такого шкідника. Для цього на початку весняного періоду до того, як розкриються бруньки, кущі потрібно обприскати Олеокупритом, бордоською сумішшю або Нітрафеном. Перед тим як аронія зацвіте, її слід обробити Карбофосом, Золоном або Хлорофосом.

Рябинная міль

Гусениці рябинной молі вигризають ходи в ягодах чорноплідної горобини. В результаті цього на їх поверхні утворюються плями темного кольору, а самі плоди стають гіркуватими. Даний шкідник здатний оселитися так само на горобині звичайній, а іноді його можна зустріти і на яблуні. Щоб позбутися шкідника, слід вдатися до тих же способів боротьби, що і під час знищення бояришніци.

Вишневий слизистий пильщик

Вишневий слизистий пильщик являє собою комаха чорного окрасу з прозорими крильцями і блискучим черевцем. На кущі він оселяється з перших днів липня, і до перших осінніх тижнів він встигає завдати значної шкоди листових пластин рослини. Тривалість життя самки такого шкідника трохи більше тижня, проте за цей час одна особина встигає відкласти під нижню шкірку листових пластин близько 75 яєць. Личинки зжирають листя рослини, при цьому від неї залишаються лише прожилки. Вражений кущ треба обприскати розчином Хлорофосу (на 10 л води від 20 до 30 грам). Також для обробки можна використовувати розчин вапна або кальцинованої соди.

Види і сорти аронії з фото і назвами

Існує досить велика кількість сортів аронії чорноплідної як вітчизняної, так і зарубіжної селекції. Велика частина таких сорт виділяються не тільки високою врожайністю, але й декоративністю. Найкраще зарекомендували себе наступні сорти:

  1. Неро. Даний сорт з'явився на світ завдяки німецьким селекціонерам. Він відрізняється стійкістю до морозу і тенелюбивостью. Глянцеві листові пластини темно-зеленого забарвлення в осінній час змінюють свій колір червонувато-жовтий. Плоди зібрані в грона, вони дуже великі. В деяких випадках їх розмір в 2 рази перевищує величину ягід інших сортів. В них міститься велика кількість мінералів, вітамінів і антиоксидантів.
  2. Вікінг. Сорт фінської селекції. Він відрізняється високою врожайністю і стійкістю до морозів. Їх глянцеві листові пластини мають зеленим забарвленням. Глянцеві ягоди дещо більше, ніж плоди чорної смородини.
  3. Чорноока. Цей сорт вирізняється своєю невибагливістю і стійкістю до морозів, шкідників і хвороб. Також він вважається прекрасним медоносом. Діаметр плодів близько 10 мм, їх смак менш терпкий порівняно з іншими сортами.
  4. Хугин. Сорт шведської селекції. Відрізняється високою декоративністю і морозостійкістю. Проводити обрізку такого рослини треба вкрай обережно. Висота рослини близько 200 сантиметрів. Забарвлення глянцевих листових пластин в літній і весняний час темний зеленню, восени він змінюється на насичено-червоний. Великі глянцеві плоди пофарбовані в чорний колір.

Також серед садівників досить популярні:

  • польські сорти ― Эгерта, Дабровице, Галицьянка, Кутно, Нова вес;
  • російські сорти ― Сибірська і Мічуріна;
  • фінські сорту ― Хаккия, Белдер і Кархумяки;
  • білоруські сорту ― Надзея і Вениса;
  • датський сорт ― Арон.

Властивості чорноплідної горобини: користь і шкода

Лікувальні властивості чорноплідної горобини

Чорноплідну горобину по праву вважають скарбницею корисних речовин. Вона включає в свій склад бета-каротин, вітаміни P, K, C, E, B1, B2, B6, макро - і мікроелементи марганець, бор, фтор, залізо, йод, молібден і мідь, цукри, пектини та дубильні речовини. Вміст вітаміну Р в її ягодах більше в 20 разів, ніж в апельсинах, і в 2 рази вище порівняно з чорною смородиною. Плоди такого рослини володіють потужними лікувальними властивостями завдяки тому, що в них зазначається збалансування поєднання біологічних речовин.

Свіжі плоди і сік, вичавлений з них, має спазмолітичний, кровотворний, судинорозширювальний, кровоспинний і капілляроукрепляющім ефект. Тому їх використовують для лікування гіпертонії і атеросклерозу, а також для профілактики даних захворювань. Цілющі властивості цієї рослини допомагають зміцнити стінки кровоносних судин і зробити їх більш еластичними. У зв'язку з цим використання аронії рекомендовано людям, що страждають певними судинними хворобами, які супроводжуються ламкістю тканин, наприклад: капіляротоксикоз, скарлатину, кір, екземою, алергічним васкулітом.

Такі плоди зміцнюють імунну систему, знижують рівень холестерину в крові, позитивно впливають на роботу ендокринної системи і приводять у норму кров'яний тиск.

Є ягода чорноплідної горобини, фахівці радять, при хворобах щитовидної залози, цукровому діабеті. Ще їх призначають як сечогінний при захворюваннях нирок, алергії і висипному тифі. Плоди аронії позитивно впливають на травлення і роботу печінки, збільшують кислотність шлункового соку, покращують апетит, сприяють утворенню та відтоку жовчі.

У плодах присутні пектини, які очищають організм від радіоактивних речовин, хвороботворних мікроорганізмів і важких металів, усувають спазми, приводять у норму роботу кишечника.

Якщо є такі плоди, то буде спостерігатися зниження емоційної неврівноваженості, так як відбудеться регуляція процесів гальмування і збудження.

Свіжовичавлений сік використовують для обробки опіків.

Популярні рецепти з аронії

  1. Настоянка чорноплідної горобини з гвоздикою. Всипте в банку 1 кілограм плодів аронії і обережно розімніть їх з допомогою маточки. Всипте туди ж 500 грам цукрового піску, 3 гвоздики і все добре перемішайте. Банку накрийте марлею. Вона повинна буде дві доби простояти при кімнатній температурі. Потім додають в ємність 1 літр горілки. Банку щільно закривають кришкою з капрону і прибирають в затемнене місце на 8 тижнів. Готову настоянку проціджують і наливають у пляшки, які поміщають на зберігання в прохолодне місце.
  2. Напій з загальнозміцнюючим ефектом. 1 ст. тільки що скипіла води треба з'єднати з 20 грамами висохлих плодів аронії. Суміш витримують на водяній бані від 5 до 10 хв. Остиглий відвар проціджують, при цьому добре віджимаючи плоди. П'ють напій 3 або 4 рази на добу по півсклянки.
  3. Вітамінний чай. 2 ст. тільки що скипіла води треба з'єднати з двома великими ложками сушених плодів аронії. Суміш треба витримати на невеликому вогні 10 хв, при цьому вона повинна сильно кипіти. Відвар повинен настоятися кілька годин. П'ють подібний напій 3 рази на добу, при бажанні для смаку можна додати цукровий пісок або мед.

Протипоказання

В чорноплідній горобині високо вміст вітаміну С. Тому її не можна у великій кількості вживати людям, що страждають стенокардією і гіпертонією. Справа в тому, що це може стати причиною збільшення згортання крові і появи тромбів. У зв'язку з цим аронію не можна вживати при тромбофлебітах.

Плоди і сік аронії не можна вживати при таких захворюваннях, як: виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки і гастрит з підвищеною кислотністю (гіперацидний гастрит).

Даний продукт не можна вживати в необмежених кількостях навіть відносно здоровій людині. Якщо у вас є якісь сумніви щодо вживання в їжу таких плодів, то проконсультуйтеся з фахівцем.