Якщо у садівника виникає бажання розмножувати виноград на власній ділянці, то він може скористатися для цього двома різними способами. Перший і найпростіший спосіб ― це купити саджанці в спецпитомнике. Другий спосіб хоч і трудомісткий, але зате більш ефективний ― це вирощування живців винограду взимку в домашніх умовах. У другого способу є декілька позитивних сторін, які вигідно виділяють його, а саме, садівник зможе отримати виноградні саджанці бажаного сорту, при цьому такий матеріал для посадки набагато стійкіше, якщо його порівнювати з придбаним в розпліднику. Щоб самостійно виростити високоякісні живці, потрібно лише докласти дуже багато зусиль.
Зміст
Вирощування живців винограду
Перед тим, як висаджувати живці на постійне місце, треба в першу чергу їх підготувати. У більшості садівників в цій справі немає необхідного досвіду, тому що рідко хто займався раніше цим. Процес підготовки виноградних живців поділяється на декілька етапів, кожен з яких має велике значення:
- нарізка;
- зберігання;
- підготовка до висадки;
- пророщування.
Для того щоб домогтися успіху в цій справі, необхідно знати всі основні правила вирощування черешка винограду, а також хитрощі і секрети.
1 етап: Нарізання живців
Восени всі ослаблі або пошкоджені гілки відмирають, тому саме в цю пору року рекомендується проводити заготівлю виноградних живців (чубуков). Під час їх нарізки необхідно дотримуватися кількох основних правил:
- Приступати до нарізки чубуков рекомендується лише тоді, коли з кущика опаде все листя.
- Постарайтеся вибрати ті гілки, які дають великі грона. Справа в тому, що саме з таких гілочок виходить найкращий посадковий матеріал.
- Вибирайте таку лозу, на якій відсутні вигнуті форми. Краще всього, якщо вона буде максимально рівною.
- Слід пам'ятати, що якість посадкового матеріалу безпосередньо пов'язане з довжиною черешка.
Пам'ятайте, що проводити нарізку чубуков при мінусовій температурі ні в якому разі не можна. У зв'язку з цим, якщо за вікном вже стоять морози, то живцювання можна буде провести лише в наступному році. Щоб нарізати чубуки, вам знадобитися секатор. Підготуйте розчин мідного купоросу і занурте в нього живці відразу ж після їх нарізки.
2 етап: Зберігання
Для того щоб чубуки збереглися до весни, необхідно створити для них максимально сприятливі умови. У першу чергу потрібно розділити живці за сортами. Потім живці одного і того ж сорту зв'язуються разом і кладуться в окремий пакет з поліетилену, який потім дуже щільно загортається. Слід врахувати, що ви повинні будете виноградні чубуки зберегти до весни. Справа в тому, що саме на початку весняного періоду здійснюється їх висадка у відкритий грунт. Існує декілька місць, де можна досить успішно зберігати живці винограду:
- Полиця холодильника. Даний спосіб зберігання ефективно використовувати лише тоді, коли чубуков порівняно небагато.
- Підвал. Такий спосіб зберігання є ідеальним для тих садівників, які вирощують саджанці винограду не тільки для себе, але і на продаж.
- Дачна ділянка. Є й ті садівники, які навчилися зберігати матеріал для посадки до весни, просто закопуючи його в грунт. При цьому треба пам'ятати, що живці повинні бути закопані на глибину не менше ніж півметра.
В процесі зберігання чубуков в зимовий час можуть виникнути різні проблеми, у зв'язку з цим необхідно систематично проводити їх огляд. У тому випадку, коли ви помітили, що бруньки на чубук почали набухати, це означає, що в місці їх зберігання висока температура. Якщо це холодильник, то вам треба буде просто знизити температуру, в іншому випадку перекладіть держак в місце, де холодніше.
3 етап: Підготовка до посадки
У тому випадку, коли виноградні чубуки добре збереглися, їх можна досить швидко і легко підготувати до висадки у відкритий грунт. Першим ділом вам потрібно буде зробити огляд кожного виноградного черешка, при цьому потрібно видалити ті з них, які є непридатними для вирощування. Зрозуміти придатний чубук для посадки або немає, можна завдавши на нього поперечний надріз. Огляньте місце надрізу. У тому випадку, якщо воно залишилося абсолютно сухим, то такий держак можна викинути, справа в тому, що він повністю засох і не зможе дати ні коренів, ні нирок. У хорошого чубука придатного для вирощування з надрізу повинна буде виступити волога. Ще необхідно уважно оглянути забарвлення зрізу. У тому випадку, коли держак усю зиму провів в сприятливих для нього умовах, то його зріз повинен бути пофарбований в насичений зелений колір. Уважно огляньте зріз, так як різноманітних вкраплень бути не повинно.
Після того як ви проведете ретельний огляд виноградних чубуків і їх сортування, можна буде починати процедуру, яка їх розбудить. Візьміть ємність необхідного обсягу і наповніть її теплою водою. Потім занурте в неї живці винограду. У воді вони повинні будуть перебувати не менше двох діб. Після цього підготуйте розчин засобу, що стимулює ріст корінців (його можна придбати в спецмагазинах). Коли ви дістанете чубуки з води, їх необхідно відразу ж занурити в цей розчин.
4 етап: Пророщування
Даний етап самий останній і при цьому він є дуже важливим. Для того щоб проростити живці, садівники користуються двома способами, тому ви зможете вибрати той з них, який найбільше підходить:
- За допомогою склянки. Вам потрібно підготувати склянку з пластику великого розміру. На денці треба проробити 3 великих отвори, найзручніше це робити шилом. На дно потрібно всипати грунт, змішану з компостом. Потім вам треба взяти склянку з пластику меншого обсягу і вирізати у нього денце. Після цього даний стаканчик потрібно вставити в перший стакан з землею. Стакан поменше треба наповнити піском і гарненько полити його. Чубук треба увіткнути в пісок. Для того, щоб там зберігалося тепло, рекомендується використовувати плівку з поліетилену.
- За допомогою пляшки з пластику. Вам знадобиться звичайна пляшка з пластику. На її дно потрібно укласти не дуже високий дренажний шар. Поверх нього треба всипати шар компосту, поживного грунту або торфу. У заглибленого в ґрунт чубука кінчик повинен бути на одному і тому ж рівні з пляшкою. Поверх пляшка накривається склянкою з пластику. Після утворення перших молоденьких пагонів укриття прибирається.
Обидва ці способи досить ефективні. Однак, щоб успішно виростити виноградні чубуки, їм треба забезпечити систематичний полив, а також хороше освітлення. Пересаджувати живців у відкритий грунт можна тільки після того, як у них утворюються корені, і виросте перша листя.