Мордовник

Трав'яниста рослина мордовник (Echinops) відрізняється ефектним зовнішнім виглядом. Під час цвітіння у нього формуються суцвіття-колючки, що мають форму кулі, які можуть бути пофарбовані в різні відтінки. Мордовник ― це цінний медонос і цілюща рослина, у зв'язку з цим широко застосовують і в медицині, і в народі.

Зміст

Особливості мордовника

Мордовник ― сильноросле трав'яниста рослина, яка відноситься до сімейства Айстрові. Кущ у висоту може досягати більше 200 см, у зв'язку з цим його найчастіше культивують у парках та на садових ділянках. Більша частина видів мордовника є багаторічниками, але також бувають і однорічні і дворічні.

Зовні рослина виглядає досить незвично. У народі його ще називають синеголовник, перестрілках, татарник. Його культивують як декоративну рослину, а також широко використовують у народній медицині та для господарських потреб.

Кореневище у рослини довге, потужне, розгалужене. Стебла в нього прямостоячі і високі. Слабоветвящиеся корені відрізняються тим, що вони товсті і щільні, завдяки чому рослина одержує із землі потрібну кількість поживних речовин. Щоб мордовник інтенсивно зростав і добре розвивався, йому треба багато вільного простору.

Практично у всіх видів на одному кущі формується лише одне стебло. Однак зустрічаються і такі різновиди, у яких виростає відразу кілька стебел. Вони м'ясисті і щільні, ростуть прямими і в діаметрі досягають більш 50 мм. На поверхні стебла є гострі колючки, завдяки чому він здається більш товстим. Його колір може варіюватися від салатового до зеленуватого (залежить від виду). На стеблі можуть формуватися не дуже великі додаткові пагони. При цьому в нижній частині рослини таких пагонів буває більше, ніж у верхній.

По всій довжині стебло прикрашений ажурним різьбленими листовими пластинами, завдяки чому кущ виглядає дуже незвично. Листя мають гладку поверхню і зубчасту крайку. Вони виглядають так, немов порвані в декількох місцях. Нижня частина куща облиствена більше, ніж верхня. При цьому на верхівці куща зустрічаються лише поодинокі листові пластини. У основних видів листя пофарбовані в темно-зелений колір. У нижній частині рослини в довжину листя досягає до 30 сантиметрів, але по мірі наближення до вершини вона стає коротшою. Причому на верхівці мордовника у довжину вона може досягати всього близько 10 сантиметрів. Також листові пластини є досить широкими, при цьому максимум в поперечнику вони можуть досягати близько 15 сантиметрів. Лицьова поверхня листя гладка і блискуча, а виворітна ― шорстка, що допомагає уникнути перезволоження.

Початок цвітіння припадає на останні весняні або перші літні тижні. При цьому мордовник вважається хорошим медоносом і залучає на ділянку бджіл. Великі суцвіття кулястої форми можуть бути пофарбовані у фіолетовий або блакитно-синій відтінок. Є види, суцвіття яких пофарбовані в білий колір. Одне суцвіття може включати в свій склад до 400 квіток, які розкриваються в один і той же час. Протягом сезону на кущі розпускається приблизно три десятки суцвіть. У діаметрі вони досягають не менше 50 мм. Цвіте мордовник довше чотирьох тижнів.

Коли кущ відцвіте, на місці квіток утворюються плоди ― це маленькі сім'янки, що мають форму коробочки, усередині яких розташовуються насіння. Величина насіння не більше 0, 5 см, вони забарвлені в коричневий колір.

Мордовник зустрічається майже у всіх регіонах Росії. Особливо широко рослина поширена на території Сибіру, в європейській частині і на Кавказькій рівнині.

Таке трав'яниста рослина краще росте на відкритих і добре освітлених ділянках. У природі воно найчастіше зустрічається поблизу річок та на луках. Крім цього мордовник нерідко можна побачити на пустирі і в інших районах, що відрізняються своєю посушливістю. Справа в тому, що він має невибагливістю і живучістю. Цікаво, що навіть якщо кущ повністю засохне, він все одно збереже свою декоративність.

Посадка мордовника

Найшвидше і найпростіше виростити мордовник з насіння. Збір повністю доспілих плодів проводять в осінній час, після чого їх кладуть на збереження в сухе і тепле місце. З настанням весни насіннєвий матеріал необхідно з'єднати з тирсою, після чого його висівають безпосередньо у відкритий грунт в невеликі канавки, які слід підготувати завчасно. Їх глибина не повинна бути більше 20 мм, а відстань між ними повинна бути близько 50 сантиметрів.

Висів насіння мордовника можна проводити і в осінній час. Однак щоб насіння успішно проросли, їм знадобиться хороше укриття протягом всієї зими. Коли з посівом буде покінчено, канавки зашпаровують за допомогою грабель. Якщо зимівля пройде нормально, то перші сіянці ви зможете побачити відразу після того, як зійде сніговий покрив у весняний час.

У регіонах з морозними зимами таке трав'яниста рослина вирощують через розсаду. У цьому випадку висів насіння проводять в перші весняні тижні, причому для цього використовують контейнери або невеликі горщики. Не забувайте систематично поливати посіви з допомогою обприскувача. Щоб прискорити проростання насіння, зверху ємність слід укрити плівкою, після чого її переносять в таке місце, де завжди тепло.

Якщо ви все зробите правильно, то перші сіянці повинні будуть здатися приблизно через 7 днів. Як тільки це відбудеться, приберіть укриття і забезпечте посівам систематичний полив. Коли на вулиці встановиться тепла погода, а на растеньицах сформується кілька справжніх листових пластин, їх висаджують на постійне місце в саду.

Висадку розсади у відкритий грунт рекомендується проводити в травні. Для цього підійде ділянка з пухкої грунтом добре пропускає воду і повітря, в якій міститься багато торфу і піску. При цьому грунт повинен бути обов'язково слабокислим. У важкій щільному грунті рослина може загинути. Зверніть увагу на те, що для вирощування мордовника підходить тільки ту ділянку, який не розташований поблизу з штучним або природним водоймищем.

Протягом першого року зростання кущі набирають силу і нарощують зелену масу. Зацвітають вони лише на другий рік росту. З кожним роком рослина стає все більше, густіше і ефектніше.

Догляд за мордовником

Так як мордовник є прекрасним медоносом, то він користується досить великою популярністю у бджолярів. Крім цього таким квіткою нерідко прикрашають парки та садові ділянки. Щоб цвіли кущі пишно і тривалий час, їм необхідний хороший і правильний догляд.

Найбільш часто садівники вирощують таку культуру з насіння. Зробити це досить легко. Ті види і сорти мордовника, які є багаторічниками, відрізняються невимогливістю до умов вирощування. У зв'язку з цим висадити таку квітку можна практично на будь-якій ділянці. Найбільшу увагу з боку садівника рослині потрібно лише в перший рік росту, коли воно ще слабке. У цей період особливу увагу слід приділити поливу, так як мордовник може постраждати як від перезволоження, так і від пересушування грунту. Крім цього рослина в перший рік росту відрізняється низькою стійкістю до морозів. Оскільки коренева система у нього ще повністю не сформувалася і не зміцніла, кущ може загинути від заморожування. Тому в цей час йому необхідний додатковий догляд.

Освітлення

Найкраще для вирощування мордовника підійде відкритий і добре освітлену ділянку. Наприклад, він буде добре рости і розвиватися, якщо його розмістити в центральній частині клумби, яка знаходиться на південній стороні садової ділянки. Пам'ятайте, що сонячні промені не повинні потрапляти на даний трав'яниста рослина протягом більшої частини дня. Якщо ж квітка буде рости навіть в невеликому затіненні, то він може загинути.

Температурний режим

Такій рослині не страшні різкі зміни температур протягом доби. Дорослі кущі однаково добре витримують сильні морози, і літню спеку. Вони відрізняються високою посухостійкістю. Однак пам'ятайте, що молоді рослини, яким менше 1 року, ще дуже слабкі і потребують більшої уваги з боку садівника.

Сильний вітер і протяг не зможе перешкодити рости і розвиватися мордовнику в межах норми. Але іноді все ж стебло може зламатися під вагою власної ваги. У зв'язку з цим дорослі рослини, що ростуть у відкритому грунті, потребують додаткової опори і підв'язки.

Полив

Дорослий повністю сформований кущ не потребує поливу навіть у період тривалої посухи. Але протягом першого року зростання поки мордовник молодий, його треба обов'язково систематично поливати (не менше одного разу в 7 днів), в іншому випадку він не зможе нормально рости і розвиватися.

Дорослі ж кущі прекрасно ростуть і не в'януть навіть тоді, коли під час спеки і посухи спостерігається розтріскування грунту. Але в такий період вони не можуть повноцінно цвісти. У зв'язку з цим під час тривалої посухи дорослі рослини поливають 1 або 2 рази протягом місяця. При цьому виливають таку кількість води, щоб коріння змогли насититися вологою.

Підгодівля

Щоб кущі виглядали ефектно і пишно цвіли для цього необхідно, щоб в ґрунті містилося досить велика кількість поживних речовин. Саме тому мордовник, що росте в саду, потребує регулярних підгодівлі. Протягом сезону в землю двічі вносять органіку, а саме: навесні (після встановлення теплої погоди) і восени (незадовго до перших заморозків).

Щоб мордовник зростав в межах норми, йому необхідні азотисті добрива. У зв'язку з цим в органічному добриві повинно бути багато азоту і мінералів. Азотовмісні добриво можна придбати в спеціалізованому магазині, наприклад, аміачну селітру.

Обрізка

Щоб кущі зберегли свою декоративність і для запобігання їх здичавіння, їм необхідна систематична обрізка. Ще вона допоможе не допустити небажаного самосіву. Проводять обрізку після того, як кущ відцвіте. Для цього зрізують частину стебла з зів'ялими суцвіттями, які знищують.

До перших заморозків потрібно повністю зрізати ту частину рослини, що підноситься над землею. Це допоможе квітці, як слід підготуватися до зимівлі. Справа в тому, що надземна частина все одно засохне, і не буде представляти жодної декоративної цінності. З настанням весняного часу почнеться активний ріст молодих пагонів від кореня.

Зимівля

Дорослий мордовник відрізняється високою зимостійкістю і не потребує особливої підготовки до зими. Він здатний витримати навіть найсильніші морози без додаткового укриття. Все, що потрібно зробити, так це зрізати стебла після того, як вони повністю засохне.

Однак молоді кущі мають не такою високою стійкістю до морозів, як дорослі. Тому пізньої осені їм необхідно створити укриття. Для початку зріжте засохлі кущі, а потім закидайте ділянку шаром опалого листя або лапника. Коли у весняний час з землі зійде сніг укриття необхідно прибрати.

Способи розмноження

Садівники розмножують мордовник двома методами: вегетативним (поділом куща) і генеративним (насінням).

Поділ куща

Для розмноження вегетативним способом використовують дорослі кущі, які цвітуть не менше двох років поспіль. Завдяки такому способу розмноження садівник зможе отримати 1 або 2 нових куща. Поділ проводять в осінній час по закінченню цвітіння і після повного визрівання плодів.

Вийміть рослина з землі і очистіть його кореневу систему від зайвого грунту. Розділіть кущ на кілька частин, при цьому слід враховувати, що невеликі деленко приживаються дуже погано, довго хворіють і навіть можуть загинути. Відразу ж після поділу проводять висадку відрізаних частин рослини на постійне місце. Коли деленко будуть висаджені, їх добре поливають і забезпечують їм достатню кількість сонячного світла.

Вирощування з насіння

Коли плоди мордовника добре визріють можна приступити до збору насіння. Висіяти їх можна у відкритий грунт відразу ж в осінній час або почекати до весни. При цьому треба врахувати, що у будь-якому випадку молоді кущики порадує своїм цвітінням тільки на другий рік росту. Своєчасно зібрані і правильно зберігаються насіння даної культури залишаються всхожими протягом двох років.

У весняний час насіння висівають на заздалегідь підготовлену ділянку з добре дренованим і влагоемкой грунтом. Перш ніж приступитися до посіву, обов'язково зволожити грунт. По закінченню процедури вирівняйте поверхню ділянки. Якщо на вулиці стоїть тепла погода, тоді перші сіянці повинні здатися через 1-1,5 тижня. Пізньої восени сіянці закидають шаром лапника або облетіла листя. Коли настане весна і встановиться тепла погода, укриття обов'язково прибирають. Через короткий час повинні здатися пагони, після чого кущики почнуть активно нарощувати зелену масу.

Хвороби і шкідники

Мордовник відрізняється досить високою стійкістю до шкідників, так і до захворювань. Проте рослина може постраждати із-за неправильного догляду, а точніше, з-за застою рідини в грунті. В результаті цього на кореневій системі і пагонах може розвинутися гниль. Вилікувати хворий кущ не можна. Його треба якнайшвидше викопати і спалити, а ділянка, де він ріс, обробити розчином фунгіциду.

Види мордовника з фото

Налічується приблизно 200 видів мордовника. При цьому у відкритому ґрунті культивуються всього кілька десятків видів, що відрізняються найбільш високою зимостійкістю і невибагливістю.

Мордовник шароголовий, або круглоголовий (Echinops sphaerocephalus)

Даний вид одержав найбільше поширення. Це рослина сильноросла має товсті потужні розгалужені стебла, вкриті невеликою кількістю листя. Великі суцвіття мають форму кулі і насичене забарвлення. Кущі у висоту досягають не більше 150 сантиметрів. Сильно галузиться стебло лише вгорі, при цьому нижня його частина майже оголена.

Гладкі сидячі листові пластини пофарбовані в темний зелений відтінок. Кромка у них зубчаста, при цьому на кінчиках розташовуються шипи. Листя перисті широкі і довгі, причому велика їх частина знаходиться біля основи куща.

У такого рослини стебла потужні і товсті (в поперечнику близько 70 мм). Завдяки цьому вони не ламаються навіть з-за сильних поривів вітру і ростуть прямостоячими. В останні весняні тижні у такого мордовника починається цвітіння, а воно закінчується в червні. У цей час у верхніх його частинах стебел формуються білосніжні суцвіття, мають форму кулі. Вони в поперечнику можуть досягати близько 80 мм, і крім квіток в їх склад входять ще й колючки. До речі, в порівнянні з іншими видами роду Мордовник у даної рослини найбільш великі суцвіття.

Мордовник звичайний російський (Echinops ritro)

Цей вид відрізняється своєю компактністю і невеликими розмірами. Як правило, кущ рідко досягає у висоту понад 50 сантиметрів. На поверхні щільного стебла, пофарбованого в темно-зелений колір, є гострі колючки. Крім цього у даного виду на виворітній поверхні листових пластин і на стеблі є опушення, що представляє собою сріблясті ворсинки.

Очереднорасположенные довгі листові пластини ростуть по всій довжині стебла, на їх поверхні є колючки. Цвіте кущ у другій половині літа, в зв'язку з цим він не представляє ніякої цінності для пасічників. В період цвітіння формуються невеликі кулясті суцвіття, в діаметрі досягають близько 30 мм. В природі квітки забарвлені в синьо-фіолетовий відтінок. При цьому в саду найчастіше культивують різновиди з квітками блакитного або білого відтінку.

Коли рослина відцвіте, на місці суцвіть формуються плоди, усередині яких знаходяться невеликі насіння коричневого кольору. У природі насіння осипаються на землю і швидко проростають, при цьому формуючи густі зарості.

Мордовник широколистий (Echinops latifolius)

Цей вид теж відрізняється невисоким зростом. У висоту разом із суцвіттями рослина досягає не більше 0,7 метрів. Характерною особливістю цього виду є те, що на поверхні темного зеленого стебла є щільне опушення, що складається з сріблястих ворсинок. Стебло галузиться тільки у верхній частині.

Очереднорасположенные перисті листові пластини пофарбовані в темно-зелений колір, кромка у них пильчатая. Досить великі листові пластини біля основи куща в довжину досягають близько 25 сантиметрів, а в ширину ― до 10 сантиметрів. Їх лицьова поверхня гладенька, а виворітна ― має сріблясте опушення.

Зацвітають кущі в останні весняні тижні. В цей час над ним підносяться фіолетово-сині або насичено-сині суцвіття. Вони мають форму кулі і виглядають колючими, проте насправді на дотик суцвіття досить м'які. Дану різновид нерідко вирощують як декоративну рослину.

Мордовник в ландшафтному дизайні

Завдяки незвичайному зовнішньому вигляду мордовника, а також кулястим колючим суцвіттям його широко культивують у відкритому грунті. Нерідко його застосовують в якості фону для низькорослих квітучих культур. Досить часто в садах можна зустріти компактний і невибагливий у догляді мордовник звичайний. А мордовник широколистий часто висаджують у парках, але і на садових ділянках його теж можна зустріти.

Така рослина буде радувати око своїм незвичайним пишним цвітінням не один рік. Воно відмінно виглядає при висадці вздовж паркану або на тлі альпійської гірки. Крім цього мордовник з синіми суцвіттями використовують для розведення квітників, в яких переважають ніжні квітки.

При посадці мордовника слід враховувати величину дорослого куща. Не забувайте також про те, що рослині може знадобитися опора. Сухостій мордовника так само виглядає досить ефектно, при цьому він чудово поєднується з зеленими бутонами інших невеликих квітучих рослин.

Мордовник рекомендується висаджувати поруч з жоржинами, флоксами, айстрами та валистником. Ще його можна вирощувати поряд з китайською трояндою, нігтиками і примулою.

Лікувальні властивості та показання до застосування

Корисні властивості

Завдяки своєму хімічному складу мордовник використовується для виготовлення лікарських засобів в офіційній медицині. Наприклад, при порушеннях центральної нервової системи раніше в медицині широко використовувався эхинопсин, що міститься в мордовнике. Але з-за того, що ця речовина дуже токсична, фахівцями було прийнято рішення відмовитися від його використання. Але в нетрадиційній медицині і на сьогоднішній день є чимало рецептів з використанням мордовника. Кошти на його основі використовуються для лікування найрізноманітніших хвороб.

У народній медицині широко застосовуються препарати, виготовлені на основі такої рослини, для зміцнення імунної системи людини і для загального оздоровлення організму. Такі препарати також нерідко використовують для поліпшення стану людини, який переніс операцію на внутрішніх органах. Крім цього є відомості про високу ефективність мордовника при лікуванні захворювань серця (наприклад, інсульт або інфаркт). Також на даний момент фахівці з'ясували, що це цілюща рослина добре допомагає при терапії променевої хвороби та інших захворюваннях шкіри.

Такий квітка володіє наступними лікарськими властивостями:

  • сечогінний;
  • протизапальний;
  • жовчогінний;
  • ранозагоювальний;
  • кровоспинний.

Крім цього насіння даної рослини сприяють поліпшенню функціонування головного мозку і зміцненню розумової діяльності.

Хімічний склад

Всі цілющі властивості мордовника пов'язані з його незвичайним хімічним складом. У ньому містяться такі речовини: ефірні олії, стероїди, аскорбінова кислота, сапоніни, эхинопсин, флавоноїди, смоли та каучук, а ще мінеральні сполуки.

До складу насіннєвого матеріалу такої культури входить безліч дубильних речовин. Вони сприяють тому, що людський організм очищається від токсичних речовин і шлаків. Також виділяються і плоди мордовника, до складу яких входить велика частина корисних компонентів. А ще як цілющої сировини використовують як його суцвіття, так і листові пластини.

Із заготовленого сировини в народній медицині готують настої, настоянки, а ще відвари. Найбільш часто такі засоби використовують при наступних проблемах зі здоров'ям:

  • порушення м'язового тонусу;
  • мігрень;
  • порушення діяльності органів ШКТ;
  • запальні процеси у внутрішніх органах;
  • підвищення температури тіла;
  • для нормалізації роботи чоловічих статевих органів;
  • для зменшення кількості поганого холестерину в крові;
  • при приглухуватості і порушення слуху, які обумовлені ураженням нервової системи;
  • знижений артеріальний тиск;
  • епілепсія;
  • запалення;
  • кровотеча;
  • розсіяний склероз;
  • псоріаз.

Зверніть увагу на те, що використовувати препарати на основі мордовника самостійно вкрай небажано і нерідко просто небезпечно. Справа в тому, що в кожній з частин такої рослини міститься найсильніший отрута. Тому неправильно підібраний рецепт приготування настоянки або настою може призвести до серйозного отруєння.

До складу такої рослини входить дуже багато эхинопсина. Незважаючи на те, що це отруйна речовина, при правильній його дозуванні, воно надає потужний цілющий ефект. Лікарські засоби, виготовлені на основі эхинопсина, використовуються для лікування уражених ділянок нервової системи. Крім цього дана речовина застосовують при порушеннях спинного мозку, гипотонусе, атрофії, порізах і нервово-м'язових паралічах. Також фахівцями була доведена ефективність эхинопсина під час терапії атрофії зорового нерва.

Рецепти народної медицини

У нетрадиційній медицині досить широко використовуються настої і відвари, приготовані на основі мордовника. Є досить багато рецептів таких цілющих засобів, які підбираються лікарем з урахуванням захворювання і клінічної ситуації хворого. Для того щоб приготувати такий засіб, беруть сухі плоди, заготівлю яких проводять на початку осіннього періоду, коли повністю визріють насіннєві коробочки. При правильному зберіганні лікарська сировина зберігає свої властивості протягом двох років.

Настій загальнозміцнюючий

Щоб отримати настій, який має загальнозміцнюючу і тонізуючу дію, необхідно з'єднати 1 ст. гарячої води і 3 ч. л. насіння. Зверху ємність накривають кришкою і прибирають її на 12 год в таке місце, де темно і прохолодно. Перш ніж приймати засіб, його слід процідити, для цього використовують марлю, згорнуту в кілька шарів. У процідженому настої не повинно залишитися насіння, так як вони потраплять всередину організму, можуть стати причиною сильного отруєння. П'ють його чотири рази на добу по 50 міліграм.

Лікування імпотенції

Для того, щоб позбавитися від імпотенції, так само використовується водний настій. У 1,5 ст. тільки що скипіла води всипають 4 ч. л. насіння цієї рослини. Настій буде готовий через 12 год, його залишиться тільки добре процідити, щоб в цілющий напій не залишилося насіння. Засіб п'ють тричі на добу по ¼ частині стакана.

Лікування псоріазу

Для того щоб вилікувати псоріаз, використовують настоянку на спирту з насіннєвого матеріалу мордовника. Щоб її приготувати, 0,25 л спирту або горілки з'єднують з 1 ст. л. лікарської сировини. Добре перемішайте склад і щільно укупорьте пляшку. Її ставлять в темне і прохолодне місце на півмісяця, при цьому не забувайте систематично добре струшувати вміст пляшки.

Цей засіб використовують виключно зовнішньо. Двічі або тричі на добу їм потрібно змащувати проблемні ділянки. Ще роблять компреси з настоянки, причому тримати їх потрібно не довше 2 годин. Вже через 2 тижні лікування такого захворювання настоянкою спостерігаються перші позитивні зміни. А якісне поліпшення самопочуття буде помітно через три місяці систематичного застосування настоянки.

Лікування артеріального тиску і вегетативних розладів

Подрібніть насіннєвий матеріал мордовника до порошкоподібного стану в блендері. В 1 ст. тільки що скипіла води всипають 3 ч. л. підготовлених насіння. Накрийте склянку кришкою і залиште суміш на 3 ч. Добре процідіть напій, щоб в ньому не залишилося частинок насіння. П'ють його чотири рази на добу по 1/3 ст. Тривалість курсу не більше півтора тижнів.

Лікування дистрофії

При дистрофічних розладах використовується спиртова настоянка мордовника. Для її приготування 1 ч. л. насіння з'єднують з ½ склянки спирту. Суміш виливають у пляшку, яку щільно закупорюють. Настоянка буде готова через пару тижнів. Її п'ють безпосередньо перед прийомом їжі по 10 крапель. Тривалість курсу ― 30 діб, при цьому позитивні зміни спостерігаються вже через 1-1,5 тижні регулярного прийому настойки. По закінченню курсу роблять перерву довжиною 1 місяць, а потім проводять його повторно.

Рецепт при порушеннях центральної нервової системи

У цьому випадку використовується відвар. 1 ст. гарячої води з'єднують з 1 ч. л. насіннєвого матеріалу даної рослини. Кип'ятіть суміш на маленькому вогні протягом 15 хв. Зніміть суміш з вогню і залиште на пару годин для настоювання. Відвар п'ють чотири рази на добу по 1 ст. л.

Ще при порушеннях ЦНС використовують настій такої лікарської рослини. Щоб його зробити, з'єднують один стакан тільки що скипіла води з 3 ч. л. насіння. Суміш накривають кришкою і прибирають в темне місце на 12 год. Добре її процідіть, а потім пийте тричі на добу до прийому їжі по ¼ ст.

При нетриманні сечі

Вам знадобиться подрібнити насіннєвий матеріал мордовника. Три маленькі ложки отриманої сировини змішують з 1 ст. тільки що скипіла води. Накрийте склянку кришкою і приберіть його в затемнене місце. Засіб буде готове через 2-3 ч. Обов'язково добре його процідіть і пийте по третині склянки. Поліпшення будуть помітні приблизно через 2 тижні систематичного прийому настою.

Лікування радикуліту

Влийте в пляшку 100 міліграм чистого медичного спирту і всипте 1 ч. л. насіння мордовника. Щільно її укупорьте і приберіть в темне місце на один місяць. Суміш систематично добре струшують. Коли настоянка буде готова, її обов'язково проціджують. Її застосовують для розтирання проблемних місць, при цьому використовувати її потрібно регулярно 10 разів на добу.

Лікування хронічного отиту

У невеликій ємності з'єднайте 10 ч. л. соняшникової олії і 2 ч. л. мелених насіння цієї цілющої рослини. Суміш протягом пари годин кип'ятять на водяній бані. Коли вона охолоне, її проціджують. Такий засіб тричі на добу закапувати у вуха: у кожне вухо ― по 3 краплі. При цьому на ніч у вуха вставляють турунди, виготовлені з використанням такого засобу. Тривалість курсу ― 30 діб.

При хворобах вуха, пов'язаних з ураженням нервової системи, використовують таку трав'яну суміш: насіння головатеня, буквиці і левзеї, трава материнки і ягоди шипшини (беруть у рівних частках). 1,5 ст. холодної води з'єднують з 1 ст. л. такої суміші і залишають на 3 ч. Потім її ставлять на вогонь і дають покипіти протягом п'яти хвилин. Відвар залишають на 1 год для настоювання, далі його добре проціджують. Протягом 30 днів його п'ють 3 рази на добу по ¼ ст.

Лікування невриту лицьового нерва

Для початку приготуйте трав'яну суміш: з'єднайте з 1 частини м'яти перцевої, меліси і материнки, потім додайте половину частини насіннєвого матеріалу мордовника. Суміш з'єднують з 200 мл окропу і дають настоятися протягом 1 год. Настій використовують для примочок, які поміщають на проблемні ділянки двічі на добу. Для цього втирайте настій у шкіру, а потім зверху накрийте її ватою або бинтом на 30 хв. Тривалість курсу ― 7 днів.

Протипоказання для використання мордовника

Будь цілющий засіб, приготоване на основі мордовника, треба використовувати з великою обережністю. При неправильному прийомі таких засобів може розвинутися отруєння, а ще з'являться нервові порушення, судоми та інші рухові паралічі.

Ознаки отруєння: запаморочення, нудота, блювання та відчуття слабкості в тілі. У отруєного також спостерігається м'язовий і головний біль. При наявності даних симптомів треба терміново звернутися за медичною допомогою. Поки лікарі в дорозі, необхідно випити 1 л рожевого розчину марганцевого калію.

Протипоказання для прийому препаратів на основі мордовника:

  • гипертоническое захворювання або підвищений артеріальний тиск;
  • бронхіальна астма;
  • хвороби нирок;
  • неконтрольовані судомні напади;
  • вагітність і період грудного вигодовування;
  • хвороби серцево-судинної системи;
  • неінфекційні та інфекційні хвороби печінки (гепатит, цироз);
  • порушення діяльності щитовидної залози.

Ні в якому разі такі препарати не можна давати дітям. Якщо у вас немає протипоказань, тоді для початку проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем, який призначить вам потрібну дозування і тривалість курсу лікування. Не вживайте кошти з мордовником при невыясненном алергічному анамнезі.

Збір і заготівля

Самостійно заготовляти мордовник можна лише в тих регіонах, де ареал її зростання досить великий. Як правило, на території РФ збір такої рослини проводять лише на Кавказі, однак і там ареал з кожним роком стає все менше. Збирають сировину в літній час після розкриття перших суцвіть і визрівання плодів.

Зірвані суцвіття добре висушують, розклавши в сухому вентильованому приміщенні. Висушені квітки і насіння розкладають в пакетики з паперу, попередньо очистивши від сміття. На зберігання сировину прибирають в тепле і сухе місце. Зберігають його не довше двох років.

Мордовник як медоноса

Мордовник вважається прекрасним медоносом. Так як в одній квіточці знаходиться до 20 міліграм цукрів, бджоли застосовують даний нектар при заготівлі меду. З площі в 1 гектар засіяної мордовником, бджоли протягом сезону можуть зібрати близько однієї тонни меду. При цьому найкращим медоносом вважається мордовник шароголовий, так як в його квітках знаходиться найбільший відсоток цукрів. Якщо порівнювати з ним інші види мордовника, то в них міститься приблизно 1/3 цукрів.

Нектар, зібраний з такої рослини, має жовтуватий колір. При цьому мед виходить чистим і прозорим, і відрізняється ніжним смаком. При засахаривании мед забарвлюється в практично білий відтінок. Продукти бджільництва, які були отримані з додаванням мордовника, відрізняються цілющими властивостями. Саме тому для лікування деяких недуг використовують мед з різнотрав'я з додаванням мордовника.