Чорнокорінь

Багаторічна або дворічна трав'яниста рослина чорнокорінь є представником сімейства Бурачникові. Окремі види такої рослини не відрізняються високою декоративністю, при цьому зовні вони дуже схожі на просту бур'янисту траву, нерідко зустрічається на узбіччях доріг, пустирях і полях. Чорнокорінь в народі ще називають котяче мило, реп'ях, корінь собачий, куряча сліпота, циноглоссум, блекота червона.

З давніх пір людині відомо про корисні властивості цієї рослини. Його широко застосовують як у господарстві, так і в нетрадиційній медицині. Сильний неприємний аромат, витікаючий від пагонів та листя чорнокореня, здатний відлякати будь-якого шкідника і гризуна. Для прикраси садової ділянки використовують декоративні сорти чорнокореня.

Особливості чорнокореня

Чорнокорінь являє собою трав'яниста рослина, яка має прямостоячий стебло. Його висота може варіюватися від 0,4 до 1 метра. Діаметр стрижневого кореневища, яке захищене темного коричнево-червоною корою, близько 2,5 сантиметрів. Верхня частина стебла сильно розгалужена і формує велику кількість бічних відростків. У квітучого куща ці відростки прикрашає безліч квіток яскравого відтінку. На поверхні листових пластин і пагонів знаходиться щільне опушення, представлене коротеньким ворсом сіро-сріблястого відтінку.

Пагони прикрашає короткочерешковая листя насичено-зеленого забарвлення, однак з-за густого опушення вона виглядає сизої. Форма листя довгаста або ланцетні, завширшки вони сягають від 20 до 50 міліметрів, а в довжину ― від 15 до 20 сантиметрів.

Початок цвітіння припадає на останні дні травня. В цей час на верхівках стебел розкриваються невеликі квітки, зібрані в волотисте суцвіття. Цвітуть кущі протягом усього літнього періоду. Коли кущі тільки зацвітуть, їх прикрашають сильно укорочені щільні суцвіття. Однак вони поступово витягуються, і на них з'являються все нові бутони. Квітки можуть бути пофарбовані в такі насичені відтінки, як: блакитний, фіолетовий, темно-червоний, рожевий або лілово-синій. Чашечка у них щільна і зімкнута, вона досягає в поперечнику від 0,5 до 0,7 див. По краях у неї розташовуються м'які довгасті пелюстки, які сильно відігнуті назад. В останні тижні літа на кущах формуються плоди, що представляють собою горішки овальної форми, на поверхні яких розташовується велика кількість гачкуватих шипів.

Свіжий сік чорнокореня володіє сильним неприємним ароматом, чимось схожим на сечу мишей. Пам'ятайте, що в цьому соку міститься сильна отрута. У зв'язку з цим, коли ви попрацюєте з такою рослиною в саду, обов'язково добре помийте руки з милом. Також стежте за тим, щоб маленькі діти і тварини трималися подалі від чорнокореня.

Вирощування з насіння

Для розмноження чорнокореня садівники використовують насіннєвий спосіб. Збір насіннєвого матеріалу проводять з кущів першого або другого року життя. Повністю доспілі плоди, покриті шипами, легко розкриваються, і насіння з них висипаються на поверхню ділянки. Також вони можуть чіплятися за одяг.

Чорнокорінь володіє високою зимостійкістю, у зв'язку з чим нерідко його насіннєвий матеріал висівають безпосередньо у відкритий грунт. Роблять це в осінній час, причому насіння необхідно заглибити в грунт на 20-30 мм. Не забувайте систематично поливати посіви.

Сіянці повинні здатися у весняний час. Вони виглядають як невеликі розетки, що складаються з довгих листових пластин. При необхідності пересадіть кущики на інше місце, при цьому їх потрібно переносити разом з великою грудкою землі. Для того щоб збільшити швидкість укорінення саджанця, у підготовлену лунку слід всипати аміачну селітру і Корневін.

Догляд за чернокорнем

Чорнокорінь відрізняється своєю невибагливістю. Навіть у посушливий літній період його поливають вкрай рідко. Така садова культура віддає перевагу сонячним ділянкам і є морозо - і посухостійкою. Для посадки чорнокореня підходить відкритий ділянку з поживним грунтом. Ні в якому разі не висаджуйте його в кислий грунт. Зате він прекрасно росте в грунті лужний або нейтральною реакцією. Саме тому під час підготовки ґрунту до посадки чорнокореня, у неї рекомендується внести вапно.

Такий квітка стійкий до різких змін температур і протягів. Однак, щоб кущі не розвалилися і зберегли свою декоративність, довгі стебла обов'язково підв'язують. Рослині не потрібні обрізки. Особливістю його суцвіть є те, що вони з часом наростають. Це означає, що верхня частина пагонів поступово збільшується в довжину і покривається новими бутонами, які наростають по спіралі.

Полив

Пам'ятайте, що таку квітку набагато гірше переносить застій вологи в землі, ніж засуху. Полив проводять тільки в період повної відсутності дощів з періодичністю 1 раз в 7 днів. Під час цвітіння кущі потребують більшої кількості вологи. При несвоєчасному поливі в цей період цвітіння може бути більш убогим.

Підживлення

У перший рік життя чорнокорінь не підгодовують. Потім підживлення проводять ранньою весною і в перші дні червня. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво або органіку.

Хвороби і шкідники

Така рослина відрізняється високою стійкістю до шкідників і захворювань. До того ж чорнокорінь сам є інсектицидом, тобто він здатний відлякувати різних шкідників (моль, комарів, слимаків та ін) і від себе, і від інших садових культур.

Види чорнокореня з фото

Фахівці виділяють 83 види чорнокореня. При цьому частина видів користується великою популярністю у садівників.

Чорнокорінь лікарський (Cynoglossum officinale)

Кущ заввишки досягає приблизно 0,9–1 метра. Його прямостоячі пагони дуже сильно розгалужені. По всій довжині стебел виростають супротивнорасположенные листові пластини ланцетної форми, поверхня яких опушена повстяним ворсом. Цвітіння починається в червні. На верхівках стебел розкриваються червоно-лілові квітки, зібрані у волоті. Зімкнутий віночок має воронкоподібну форму, з нього виглядають злегка м'які тоненькі пелюстки. В серединці віночка знаходиться вічко. Цей вид широко поширений в нетрадиційній медицині, а ще його нерідко застосовують для боротьби з різними шкідниками (щурами, кротами або мишами).

Чорнокорінь приємний (Cynoglossum amabile)

Такий однорічник відрізняється високою декоративністю. Розлогий кущик, має форму кулі, у висоту досягає від 0,4 до 0,5 м. Поверхню насичено-зелених листових пластин і пагонів покрита блідо-сірим опушенням. В період цвітіння формуються волоті, довжина яких з часом збільшується. Насичено-блакитні квітки в діаметрі досягають приблизно 1,5 див.

Чорнокорінь критський (Cynoglossum creticum)

Висота такого однолетника варіюється від 0,3 до 0,6 м. Стебло у нього одиночний і прямостоячий. Біля основи куща виростають листові пластини овальні форми, довжина яких може варіюватися від 10 до 15 сантиметрів. По всій довжині стебла виростають сидячі листові пластини, які є супротивнорасположенными. Вони пофарбовані в темний зелений відтінок. На поверхні всієї порослі є м'яке опушення, що представляє собою повстяний ворс. Волотисті суцвіття спіралевидної форми складаються з маленьких квіточок, розкриття яких спостерігається в серпні. Відразу після відкриття квіток їхні пелюстки мають білим забарвленням, який через деякий час змінюється на рожевий або блакитний. А ще через деякий час пелюстки стають блідо-фіолетовими.

Чорнокорінь німецький (Cynoglossum germanicum)

На поверхні насичено-зеленої порослі даного виду є опушення, що представляє собою м'який ворс сріблястого забарвлення. По всій довжині стебла виростають листові пластини ланцетної форми. У липні на верхівці стебел розкриваються невеликі рожево-бузкові квітки.

Чорнокорінь від шкідників

На тій ділянці, де росте чорнокорінь, кротів, мишей і щурів практично не буває. В результаті цього дерева і квіти в саду рідко страждають від таких шкідників, яким не подобається аромат соку цієї квітки. Свіжий сік також малоприємний і людям, але якщо чорнокорінь висушити, то він вже не буде таким «запашистым».

Траву і коріння такого рослини рекомендується розкласти в погребі, підвалі і т. д. З нього так само готують відвар, який використовують в якості добавки в побілку для стін. У зимовий час висушені пагони чорнокореня, зв'язані в пучки, розкладають біля садових дерев, це допомагає вберегти їх від гризунів. Насіння такого рослини засипають у норки кротів, щоб вони пішли з ділянки.

Тварини намагаються уникати зустрічі з цією рослиною. Всього декількох хвилин перебування поблизу чорнокореня досить для загибелі тварини. Справа в тому, що воно випаровує алкалоїди, які мають нервово-паралітичним ефектом.

Корисні властивості

У чорнокореня в склад соку входять ефірні масла, смоли, алкалоїди, дубильні і фарбувальні речовини, а ще кумарини. Як цілющу сировину використовують стебла і кореневища такого рослини. Засоби, виготовлені з них, відрізняються заспокійливим, закріплює, протимікробну, протизапальну і знеболюючим ефектом.

Примочки і мазі використовують зовнішньо при подразненнях на шкірному покриві, а ще при фурункулах і опіках. Відвари і настойки використовують при злоякісних утвореннях в органах ШКТ, а ще при запаленні або розладі кишечника. Відвар чорнокореня використовують для приготування ванн, які зменшують больові відчуття при артриті або переломі кісток.

Чорнокорінь в ландшафтному дизайні

Декоративні сорти чорнокореня використовують для посадки в міксбордерах і квітниках, а ще застосовують для ефектних групових посадок посеред газону. Ця садова культура підходить для вирощування в контейнерах на терасі або балконі.

Чорнокорінь рекомендується висаджувати поруч з астрою, левиним зівом, вербеною, маттиолой та ехінацеєю. Пишні суцвіття використовують для зрізання. Вони здатні простояти в букеті більше півмісяця.