Побілка дерев восени

Напевно, всі бачили як ранньою весною або восени білять стовбури плодових дерев. Однак мало хто знає, навіщо це роблять? Хтось вважає, що побілка стовбурів необхідна для збільшення декоративності рослини, а інші думають, що вона потрібна для захисту дерева від хвороб. Хто ж правий?

Навіщо білити дерева

Кора ― це своєрідне захисне покриття дерев. Саме вона страждає в першу чергу від різних змін у зовнішньому середовищі, наприклад: від палючих променів сонця, морозу, різких змін температур, сильного холодного вітру, від гризунів та інших шкідників і т. д. Під впливом несприятливих зовнішніх факторів кора з часом стає дуже грубої, розтріскується і може початися її відшарування. Щоб вам було зрозуміліше, просто порівняйте шорстку поверхню покриту тріщинами старого рослини і гладку тоненьку шкірку молодого деревця.

Так як кора дерев приймає на себе удар першої, треба обов'язково стежити за тим, в якому стані вона знаходиться. При цьому при регулярному побілки кори дерев вона надійно захищена від:

  • сонячних опіків взимку і навесні, адже в цей час на рослині немає листя, і його стебла і стовбур беззахисні перед палючими променями;
  • різких змін температур, з-за яких на ній з'являються тріщини;
  • морозобоїн;
  • від шкідливих комах, які селяться у деревній корі.

Саме тому кожен досвідчений садівник знає, що до побілки стовбурів потрібно підходити з великою відповідальністю. При цьому пам'ятайте, що білити треба не тільки плодові дерева, але і декоративні.

Коли білити дерева

Восени

Досвідчені садівники стверджують, що білити дерева треба 2-3 рази в рік: на початку весняного періоду, а також у літній і осінній час. При цьому восени проводиться основна побілка. Найкращий час для проведення даної процедури ― жовтень або листопад, незадовго до перших заморозків. Осіння побілка допомагає вберегти рослини від шкідливих комах і патогенних грибків, які зібралися зимувати в корі. Крім цього побілені стовбури будуть захищені від формування полою, а голодні гризуни будуть обходити їх стороною.

Навесні

У тому випадку, якщо дерева зимували небелеными, тоді провести побілку потрібно буде в кінці зими або на початку весни. Краще всього це зробити в лютому. Справа в тому, що в кінці зими в денний час невибілені стовбури можуть нагріватися палючими променями сонця до 11 градусів. А це може призвести до початку сокоруху. Однак у лютому вночі температура повітря може опускатися до мінус 10 градусів, тому сік може замерзнути. В результаті нерідко спостерігається розрив тканин рослини і формування морозобоїн, які являють собою глибокі і великі тріщини в корі. Якщо ж на поверхні стовбура та на підставі скелетних гілок буде покриття білого кольору, то воно буде відбивати промені сонця. Завдяки цьому не буде відбуватися нагрівання кори, в результаті чого сокорух не почнеться раніше часу і не з'явиться морозобоїн. Якщо восени дерева були побілені, то навесні побілку рекомендується освіжити. У цьому випадку її проводять у лютому–березні або ж у перші дні квітня.

Потребують дерева в літній побілки? У тому випадку, якщо побілка дерев була змита сильними дощами, фахівці рекомендують, її освіжити в літній час. Але якщо стовбури покриті стійким складом, який дуже важко змивається, тоді білити їх влітку не потрібно. Пам'ятайте, що білити дерева в будь-яку пору року потрібно в погожий день, коли немає ні дощу, ні снігу.

Чим білити дерева восени

Препарати для побілки дерев

Для побілки дерев найчастіше використовують водно-дисперсійну або водоемульсійну фарбу, а також розчин вапна. До складу розчину, використовуваного для побілки, повинні обов'язково входити такі компоненти:

  • вапно або крейда, так як колір розчину повинен бути білим, щоб розсіювати палючі промені сонця;
  • щоб розчин краще прилипав до поверхні дерева у нього додають глину або клей;
  • в якості дезинфікуючого засобу використовують фунгіцид, причому найбільшою популярністю користується мідний купорос.

Досить великою популярністю серед садівників користуються розчини вапна. Незважаючи на те, що цей засіб використовується для побілки дерев з давніх пір, володіє простою рецептурою і порівняно невисокою ціною, у нього є один значний недолік ― воно дуже швидко змивається. Для приготування вапняного розчину знадобиться піввідра води змішати з 1,25–1,5 кг гашеного вапна або крейди, 0,25 кг мідного купоросу і з 50 г казеїнового клею (можна замінити кількома столовими ложками борошняного клейстеру). Ретельно перемішуйте складу до тих пір, поки всі компоненти не розчиняться і не перемішуються між собою. Потім розчин залишають у спокої на деякий час, щоб він міг настоятися.

Однак це не єдиний рецепт вапняного розчину, існує ще декілька:

  1. У восьми літрах води розчиніть по одному кілограму вапна і гною, а також додайте 0,2 кг мідного купоросу. Все добре перемішайте і залиште суміш на 2-3 год для настоювання.
  2. На початку 0,4 кг мідного купоросу змішують з гарячою водою, якої потрібно зовсім небагато. Після цього розчин змішують з парою кілограм гашеного вапна і з 1 відром води. У суміш додають від 60 до 100 грам казеїнового клею. Така суміш відрізняється порівняно високою стійкістю.
  3. В одному відрі води розчиняють пару кілограм гашеного вапна, один кілограм жирної глини, 0,25 кг мідного купоросу і одну лопату коров'ячого гною. Суміш повинна настоятися протягом 2-3 год.

Садова водоемульсійна фарба не завдає шкоди деревам і відрізняється довговічністю. Вона покриває поверхню дерева шаром, який не змивається водою, стійкий до прямих сонячних променів, а ще пропускає повітря і вологу.

Садова водно-дисперсійна фарба в свій склад включає не тільки пігмент, але і латекс, антисептик, а також різні модифікуючі добавки. Таке покриття добре пропускає повітря, але при цьому воно захищає кору від шкідливого УФ-випромінювання, яке може завдати значної шкоди рослині в зимовий час і ранньою весною. Крім цього такий засіб створює довговічне покриття, яке тримається на деревах приблизно два роки. Покриття стовбурів таким складом можна проводити тільки в тому випадку, якщо на вулиці не холодніше 3 градусів.

Для побілки плодових дерев можна використовувати суміш, приготовану власноруч, причому за основу можна взяти бустилат або інший клей, до складу якого входить латекс. Для приготування розчину змішайте крейда або каолін зі сполучною речовиною (клеєм ПВА чи бустилатом) в пропорції 1:2. Гарненько змішайте компоненти, після чого потроху вливайте в суміш воду. В результаті отримана суміш повинна мати консистенцію олійної фарби.

Інвентар необхідний для побілки

Не так давно для побілки деревних стовбурів широко використовувалися кисті з мочалки. Але на сьогоднішній день все більшу популярністю серед садівників знаходять плоскі малярні махові кисті зі штучної щетини, макловиці або флейцеві кисті. Вони однаково якісно і швидко покривають розчином і гладку, і шорстку поверхню. Тому такі кисті дуже зручні у використанні і дозволяють швидше закінчити роботу.

Є садівники, яким зручніше користуватися малярськими валиками. Однак якщо дерев у вашому саду дуже багато, і вони досить великі, то білити їх набагато зручніше і швидше буде за допомогою фарбопульта.

Як білити дерева восени

Підготовка до побілки дерев

У тому випадку, якщо б дерева білились тільки для краси, тоді можна було б просто покрити стовбури вапняним розчином або спеціальною фарбою на висоту 100-120 см. Але користь від подібної побілки буде незначною.

Запам'ятайте, що покривати фарбою або вапном слід не тільки увесь штамб, але і нижню частину скелетних гілок (на 1/3 їх довжини). Дорослі дерева, як правило, покривають садової фарбою або вапняним розчином на висоту від 180 до 200 див. Однак перш ніж приступити до побілки, слід зайнятися підготовкою стовбурів. Виберіть для цього сирої день і проведіть очищення нижній частині стовбура і скелетних гілок від моху, лишайників, а також старої кори, яка вже відшарувалася. Очищати стовбур потрібно виключно руками, які слід захистити садовими рукавичками з щільного матеріалу. Застосовувати для цього губки, скребки, пластикові або металеві щітки вкрай небажано, так як ними ви з легкістю можете травмувати здорову кору. Всі поглиблення і тріщини в корі необхідно добре прочистити за допомогою загостреного кілочка або ножика, виготовленого з дерева.

Все що ви прибрали зі стовбура дерева під час його очищення, необхідно знищити. Після цього слід провести дезінфекцію очищеної кори. Для цього вибирають безвітряний погожий день, так як дощ просто зробить марною всю роботу, проведену вами. Дезінфікують дерева розчином мідного купоросу (3-5%), для його приготування потрібно в 10 л води додати від 0,3 до 0,5 кг речовини. При бажанні замінити мідний купорос можна такими засобами, як Оксихом, бордоська суміш, ХОМ або Абига-пік. Обробляють стовбури знезаражувальним складом за допомогою дрібнодисперсного розпилювача з близької відстані. Зверніть увагу на те, що під час обробки розчин не повинен стікати по корі, а повинен немов огортає її густим туманом і осідати на її поверхні дрібними крапельками. Подібну обробку не рекомендується проводити щорічно, так як це призведе до накопичення міді в корі, а з-за високої концентрації даної речовини може сильно постраждати саме дерево: воно стає менш стійке до різних шкідників і захворювань. У зв'язку з цим досвідчені садівники рекомендують використовувати по черзі фунгіцидні препарати і зольно-мильний розчин, який володіє вираженим знезаражувальним ефектом, а також він абсолютно нешкідливий для рослин, а навпаки навіть корисний. Для приготування зольно-мильного розчину треба в 5 літрах гарячої води (не окріп!) розчинити 25 г подрібненого на тертці господарського мила і 1-1,5 кілограма деревної золи.

Також для дезінфекції стовбура можна при бажанні взяти зольний луг. Просійте 1-1,5 кг деревної золи і з'єднайте її з 5 л води. Перемішуйте складу протягом 15-20 хв, після чого його відправляють на вогонь і чекають, поки він закипить. Зачекайте, поки суміш охолоне і настоїться, потім акуратно злийте і процідіть її. Розбавте зольний луг водою у співвідношенні 1:1. Засіб можна використовувати як для обприскування стовбура, так і для його обмивання.

Коли дезінфекція кори буде завершена, закладіть рани на рослині. Садівники для цього використовують 3 різних складу:

  1. Глиняна бовтанка. Її готують просто з води і глини, але деякі садівники в суміш також додають мідний купорос і гній. Приміром, з'єднайте 100 грам коров'яку з 200 грамами глини, також додайте трохи подрібненої соломи, після чого влийте стільки води, щоб засіб мала консистенцію густої сметани.
  2. Садовий вар. Його можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити своїми руками, для цього на маленькому вогні треба розплавити 100 грамів каніфолі і окремо 200 грам бджолиного воску. З'єднайте ці компоненти і додайте до них 100 грам жиру, який повинен бути несолоним. Після того як жир повністю розплавиться, вилийте складу в холодну воду. Потім вийміть суміш з води і скачайте її в кому. Перш ніж використовувати садовий вар по призначенню, його необхідно трохи нагріти, щоб він став більш еластичним.
  3. Садова паста Раннет, до складу якої входить мідний купорос і гумат. Використовувати пасту слід в погожий день, тому що вона відрізняється низькою водостійкістю.

Основні правила осінньої побілки дерев

Коли закінчиться листопад, займіться підготовкою дерев до побілки. Тільки після цього можна приступити безпосередньо до побілки. Частина садівників впевнена в тому, що молоді деревця білити не можна, так як вапняний розчин здатний спалити їх тонку кору. Але фахівці стверджують, що в осінній час саджанці і деревця, яким виповнилося 1-2 роки, можна спокійно побілити водно-дисперсної або водоемульсійною фарбою, яка абсолютно нешкідлива для них. Можна використовувати для цієї мети і вапняний розчин, але тільки в більш низькій концентрації. Якщо ж залишити молоді деревця небелеными, тоді палючі промені сонця взимку і навесні заподіють їм куди більшу шкоду, ніж вапняний розчин. Справа в тому, що саджанці ростуть в розплідниках в тісноті, і тому прямі промені сонця для них незвичні.

Наносити засіб на поверхню стовбура і нижню частину скелетних гілок товстим шаром не можна, в іншому випадку після повного висихання побілка може почати відшаровуватися і тоді рослина доведеться білити повторно. Оптимальна товщина побілки ― приблизно 0,2–0,3 див. Використовується розчин повинен мати однорідну консистенцію, без грудочок і білосніжний колір.

Якщо ви будете білити плодові дерева у своєму саду двічі в рік, то завдяки цьому вони стануть більш стійкими до хвороб, будуть давати більший урожай, при цьому якість плодів стане помітно краще. Також помітно збільшиться і тривалість життя дерев.