Шефердия

Багаторічна рослина шефердия являє собою розлогий чагарник. Належить вона до сімейства Лохів, а в диких умовах його можна зустріти на території Північної Америки. Однак його цілком успішно культивують і в Європі.

Цей чагарник ще іменують «мильна ягода», або «буйволова ягода». Зовні шефердия і обліпиха виглядають практично однаково. Однак плоди обліпихи менш корисні і смачні, ніж у шефердии. Це рослина культивується у відкритому грунті, при цьому в догляді за ним немає нічого складного. При мінімальному уваги з боку садівника цей чагарник порадує його не тільки привабливим зовнішнім виглядом, але і багатим урожаєм. Якщо слідувати нескладним правилам догляду, то виникнути проблем при вирощуванні шефердии у своєму саду у вас не повинно.

Особливості шефердии

Шефердия ― це багаторічний чагарник, висота якого може варіюватися від 3 до 7 метрів. У природі зустрічаються як листопадні форми, так і вічнозелені. Поверхня тоненьких гілок покриває шорстка кора сіро-жовтого відтінку. По всій довжині пагони сильно розгалужені і на їх поверхні є довгі колючки. З часом гілки переплітаються між собою і схиляються до поверхні грунту, в результаті чого чагарник стає більше схожий на колючу загорожу.

Стебла прикрашає насичено-зелена короткочерешковая супротивнорасположенная листя овальної або ланцетної форми. Структура листя досить щільна, а їх довжина може варіюватися від 40 до 70 міліметрів. Або тільки на виворітній, або на обох поверхнях є наліт сріблястого забарвлення, що представляє собою лускаті коротенькі ворсинки.

Зацвітає кущ в останні дні березня, при цьому у нього формуються колосоподібні суцвіття форми, які складаються з дуже маленьких пазушних квіточок. При цьому квіти з'являються на чагарнику раніше, ніж листя. У квітучої шефердии гілки густо покриті квітками, які прикріплюються до стеблах за допомогою коротеньких квітконіжок. Зверніть увагу на те, що ця культура є дводомної. А це означає, що існують кущі лише з жіночими або тільки з чоловічими квітками. Якщо ви хочете не тільки милуватися шефердией, то вам доведеться посадити як мінімум 2 куща: чоловічий і жіночий. При цьому фахівці радять, на один чоловічий кущ висаджувати максимум від 7 до 10 жіночих. Зверніть увагу на те, що чоловічі квітки розкриваються дещо пізніше жіночих. Для того щоб квітки запилилися необхідні комахи. Після запилення на місці бутонів формуються маленькі ягідки округлої форми.

Кістянки вкриті шкіркою червоного кольору, на поверхні якої є велика кількість білих маленьких цяточок. Ягоди можна їсти. М'якоть у них дуже ніжна солодкувато-кислого терпкого смаку. Плоди шефердии найчастіше використовують для приготування желе, джемів і компотів, а їдять їх свіжими нечасто. Кістянки не обсипаються з гілок до самих заморозків. Підбиті морозом ягоди стають набагато солодший і смачніше. Всередині кістянки є одне насіннячко сплющеної форми.

Цвісти і давати плоди чагарник зможе тільки на третій чи четвертий рік зростання. Після повного дозрівання ягідки легко обсипаються з гілок, тому збирати врожай дуже просто. З одного дорослого куща в рік можна зібрати близько 15 кілограмів ягід.

Посадка і догляд за шефердией

Садівників шефердии приваблює її невибагливість і можливість швидкого адаптування до незвичних умов вирощування. Для її вирощування підходить будь-який грунт. Але якщо у вас на ділянці важкий грунт, то у неї краще внести гравій або пісок, щоб поліпшити дренаж.

При виборі ділянки для посадки слід врахувати, що якщо він буде відкритим і добре освітленим, то рослина буде давати багатий урожай більш солодких плодів. Будь-який з видів цієї рослини відрізняється відмінною зимостійкістю, тому кущі не треба вкривати на зиму. Шефердии не шкідливі навіть протяги.

Полив

Це посухостійка рослина негативно реагує на застій рідини в коренях. Як правило, воно обходиться без поливів, так як йому достатньо дощів. Однак під час тривалого посушливого періоду рослині забезпечують помірний полив, тим більше якщо в цей час у нього починають достигати плоди.

Прополка

Щоб кущ ріс і розвивався в межах норми, на ділянці потрібно своєчасно видаляти траву і розпушувати поверхню грунту. Оскільки коренева система поверхнева, то і прополки, і розпушування проводять з великою акуратністю.

Обрізка

Для того щоб кущ був більш привабливим, його систематично обрізають. Щоб догляд за рослиною не доставляв складнощів, а його ягоди було зручно збирати, за допомогою регулярних обрізок висоту куща обмежують до 200 см. Не забувайте регулярно вирізати зайві гілки, якщо крону не проріджувати, то незабаром пагони почнуть сплутуватися і схилятися до землі.

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Висів насіння шефердии проводять безпосередньо у відкритий грунт, а роблять це глибокої осені, а точніше, в листопаді. Їх заглиблюють в грунт лише на 15-30 мм. В зимовий час посіви закидають товстим шаром снігу. Перші сіянці повинні здатися в другій половині квітня. У вересні висота підрослих саджанців буде дорівнює 10-15 сантиметрів. У цей час можна провести їх пересадку на постійне місце. Цвісти і плодоносити кущ, вирощений з насіння, буде тільки через 4-6 років після появи сходів.

Живцювання

Велика частина садівників вважає за краще розмножувати шефердию живцями, так як в цьому випадку можна легко визначити жіночий кущ перед вами або чоловічий. Для початку наріжте зелені живці, на кожному з яких має бути по 2 або 3 нирки, при цьому їх довжина може варіюватися від 8 до 12 сантиметрів. На 24 години живці поміщають в розчин Корневін, після чого проводять їх висадку в субстрат, що складається з торфу і піску, заглиблюючи в землесуміш на 30-40 мм. В останні дні вересня у висаджених відрізків повинні відрости коріння, після чого проводять їх пересадку на постійне місце.

Відділення кореневих відростків

Кожен рік у дорослого куща формується кілька кореневих відростків. При необхідності просто викопайте відросток і пересадити на інше місце. Проводити пересадку можна в березні або квітні, а ще в перші дні вересня.

Види шефердии з фото

Рід шефердии включає в себе тільки 3 види, опис яких наведено нижче.

Шефердия срібляста (Shepherdia argentea)

На молодих гілках, а також обох поверхнях листових пластин є опушення білястого кольору. Саме тому вид отримав назву шефердия срібляста. Висота куща, покритого гострими колючками, може доходити до 6 метрів. Зацвітає він у другій половині квітня. У чоловічих кущів формуються невеликі колосовидні суцвіття, а в жіночих ― квітки ростуть поодиноко. Дозрівання плодів спостерігається у вересні, при цьому вони забарвлюються в оранжево-жовтий або червоний колір.

Дуже популярний серед садівників сорт Goldeneye, що відрізняється своєю високою декоративністю. Ягоди на цьому чагарнику після дозрівання забарвлюються в насичено-жовтий колір.

Шефердия канадська (Shepherdia canadensis)

Зовні цей вид схожий з невеликим розкидистим деревцем. Поверхня гілок кора покриває коричневого кольору. Лицьова поверхня у листя темно-зелена і неопушенная, а на виворітній є дрібні лусочки жовтого забарвлення і сріблясте опушення. Чагарник зацвітає приблизно в другій декаді квітня. Його маленькі квітки забарвлені в жовтий колір із зеленуватим відливом. Дозрівання довгастих плодів спостерігається на початку осені, у довжину вони досягають від 0,4 до 0,8 см і мають темно-червоний відтінок.

Шефердия круглолиста (Shepherdia rotundifolia)

Вид представлений розкидистим сильнорослою чагарником, пагони у якого щільно переплетені один з одним. Гілки густо облиствены округлої щільною листям темно-зеленого забарвлення. Поверхня листя усипана безліччю бородавчастих наростів. Кущ дуже пишно цвіте і дає багатий урожай. Під вагою ягід стебла схиляються до землі. У дикій природі цей вид зустрічається практично тільки на плато Колорадо.

Шефердия в ландшафтному дизайні

Зростаюча в саду шефердия приваблює увагу яскравими ягодами і листям сріблястого відтінку. Найбільш ефектно вона виглядає на тлі чагарників з червонуватими листовими пластинами (наприклад, ірга, барбарис або вейгела), а ще поряд з хвойними культурами. За допомогою неї можна створювати живі огорожі. А щоб створити хороший фон в квітнику, використовують низькорослі сорти.

Корисні властивості шефердии

У шефердии у плодах міститься велика кількість вітаміну С, а ще такі корисні речовини, як вітаміни Р, А і Е, органічні кислоти, дубильні речовини, пектин.

Якщо є ці корисні ягоди, то це допоможе оздоровити судини, зробити імунну систему міцніше, а ще привести в норму артеріальний тиск. Їжте ці чудові плоди свіжими, а ще їх можна використовувати для приготування різних соусів, варення, настоянок і джемів. Такі ягоди можна їсти все, крім людей з індивідуальною непереносимістю. Також потрібно бути обережними і алергікам.