Трипси

Трипси (Thysanoptera), іменовані ще колбоногие, або пузыреногие, або бахромчатокрылые, це загін комах дуже маленького розміру, яких можна зустріти на кожному з материків. Карл де Геер вперше в 1744 р дав опис тріпсів, а на сьогоднішній день вже ідентифіковано більше 6 тисяч видів трипсів, які об'єднані в більш ніж 100 пологів.

Особливості трипсів

Тіло у трипса може бути забарвлене в бурий, чорний або сірий колір, при цьому його довжина варіюється від 0,05 до 0,3 див. У частини видів тіло у комахи більш велика ― приблизно 1,4 див. Ротовий апарат у трипсів колючо-сисний, асиметричний, ноги ― бегательные, кігтиків на лапках немає, замість цього на них присутні зубці і присасывательные пристосування пузыревидной форми. До складу черевця входить 11 сегментів, а на краю крил є бахрома.

Розвиток такого комахи проходить 5 стадій, а саме: яйця, личинки, пронимфы, німфи та імаго. Забарвлення тіла личинок жовтувато-білий або блідо-сірий, а відрізняються від імаго вони лише тим, що у них немає крил. Трипси відносяться до поліфагів, це означає, що вони всеїдні комахи. Вони вважаються одними з найбільш поширених шкідливих комах овочевих, декоративних, сільськогосподарських, плодових і кімнатних культур. У закритих приміщеннях трипси є найбільш небезпечними, наприклад, якщо вони з'явилися в теплиці, то винищити їх практично неможливо, можна лише стримувати чисельність їх популяції.

Трипсів на рослинах важко виявити, тому що вони дуже маленькі і ведуть прихований спосіб життя: часто вони тривалий час живуть на одному кущі, при цьому не переходячи на сусідні рослини. Дорослі комахи, а також личинки живляться соком, висмоктуючи його з надземних частин куща, при цьому інфікуючи його своїми виділеннями. Спочатку в районі укусів утворюються плями світло-жовтого забарвлення або знебарвлені, а ще смужки і штришками, з часом вони збільшуються в розмірах і з'єднуються один з одним. Результатом життєдіяльності трипсів стає відмирання рослинних тканин, там де були плями, з часом з'являються отвори, також спостерігається в'янення і облетание листя, квіти втрачають свою декоративність і в'януть раніше покладеного терміну. Якщо окупація куща масова, тоді на його надземних частинах можна побачити сріблясті ділянки, пагони стають викривленими, а квітки ― деформованими (внаслідок травмування квіткової бруньки). Крім цього трипси належать до головних переносників вірусних захворювань, які вважаються на сьогоднішній день невиліковними.

Заходи профілактики

Для того щоб уберегти кімнатні рослини від трипсів, не забувайте про певні заходи профілактики:

  1. Підтримуйте оптимальний рівень вологості повітря в кімнаті. Пам'ятайте про те, що трипси, як і павутинні кліщі воліють низьку вологість, у зв'язку з цим встановіть в кімнаті електричний зволожувач повітря або систематично зволожуйте його за допомогою дрібнодисперсного пульверизатора.
  2. Проводите систематичний огляд кімнатних квітів, особливу увагу зверніть на виворітну поверхню листових пластин. Як тільки будуть знайдені личинки або дорослі особини, як можна швидше влаштуйте рослинам теплий душ.
  3. Фахівці радять, не рідше 1 разу на 30 днів влаштовувати душ домашнім квітам, це допоможе позбавити рослину від пилу, дорослих комах та їх личинок шкідників.
  4. Між квітами покладіть або розвісьте клейові пастки: можна взяти стрічки для мух або жовті або сині паперові смужки, на які наносять клейка речовина. Таким способом можна не тільки зрозуміти чи є трипси на рослинах, але і значно скоротити їх кількість.
  5. Принесені від знайомого або куплені в магазині квіти рекомендується на 15-20 днів ставити в карантин, тобто їх треба тримати подалі від інших рослин і спостерігати за ними.

Як позбутися від трипсів на кімнатних рослинах

Орхідеї

Якщо на листі орхідеї утворилася срібляста плівка, а на виворітній поверхні ― дрібні цяточки і штришками, то це говорить про те, що її окупували трипси. Дані ушкодження дуже схожі на ті, що залишаються після павутинних кліщів, але в цьому випадку сліди від укусів більш виражені. Трипсів досить складно виявити, тому що вони навіть при невеликій загрозу швидко ховаються в ґрунтосуміші. А ще вони можуть легко перебиратися з однієї квітки на іншій за допомогою крил.

Як тільки ви виявите перші ознаки присутності трипсів, відразу ж гарненько промийте кущ під теплим душем. Після цього гострим стерильним інструментом виріжте до здорової тканини всі уражені ділянки, а потім обробіть місця зрізів вугільним порошком і зволожите кущ з обприскувача розчином Актеллика або Фитоверма. Обробляють кущ всього 3 рази з перервою в 1,5 тижні. Поки ви повністю не знищите всіх трипсів, квітка поміщають в карантин. Якщо шкідників на рослині мало, тоді можна при бажанні замінити отрутохімікати народними засобами, наприклад: олійною водою або часниковим або цибульним настоєм.

Фіалки

Як правило, квітникар розуміє, що на фіалку оселилися трипси вже тоді, коли постраждала велика частина кущика. Однак існує метод, який допоможе позбутися від цієї шкідливої комахи дуже швидко. Коли до обробки залишиться двоє або троє діб, рясно полийте квітка. Безпосередньо перед обробкою необхідно обернути ємність поліетиленовим пакетом, який допоможе захистити субстрат під час обробки від потрапляння розчину. Спочатку з рослини змивають пил струменем води, яка повинна бути теплою. Потім рослину опускають «вниз головою» в глибоку ємність, яку наповнюють наступним розчином: одну ампулу Фитоверма розчиняють в 5-6 літрах теплої води, а ще додають від 25 до 30 міліграм шампуню для тварин проти бліх. Під час перемішування розчину через шампуню на його поверхні утворюється піна, всю її слід прибрати. Залишки мильних пластівців на поверхні розчину прибирають туалетним папером. Витягніть кущик з розчину через 10 секунд, постарайтеся щоб з нього скло якомога більше води, для цього його дуже повільно перевертають. Не трусіть квітка і не крутіть його, намагаючись струсити з нього краплі рідини. Потім кущ ставлять на стіл і прибирають з нього пакет, після чого ґрунт у горщику рясно проливають розчином Фітоспорину-М або Актара (готувати його потрібно по інструкції). Після того як фіалка буде оброблена, її на деякий час ставлять в карантин, щоб зрозуміти, чи вдалося вам з першого разу знищити трипсів або ні.

Трипси на садових і городніх культурах

Огірки

Найбільш часто трипси поселяються на огірках, зростаючих в теплиці. Виявити їх можна на виворітній поверхні молодих листових пластин, де вони висмоктують з рослини сік. Це призводить до уповільнення розвитку і росту куща. В районі укусів можна побачити плями світлого забарвлення, при цьому розташовуються вони дуже густо. Також на листі утворюються ділянки сріблястого забарвлення ― це говорить про те, що всередину листової пластини потрапило повітря. Дані шкідники відрізняються тим, що вони дуже швидко розмножуються, у зв'язку з цим як тільки будуть виявлені перші ознаки присутності трипсів на огірках, треба негайно приступити до боротьби з ними. Якщо комахи ще не встигли сильно розмножитися, тоді для обробки можна використовувати настій, приготований з чистотілу, часнику або цибулі. У разі якщо шкідників дуже багато, тоді народні засоби будуть малоефективними, тому не гаючи час, обприскати кущі отрутохімікатами, наприклад: розчином Авертина N, Актари або Імідаклоприду (готуйте розчин відповідно з інструкцією). Перш ніж приступити до обробки, обов'язково надіньте гумові рукавички, респіратор і окуляри. Для того щоб позбутися від цього шкідника повністю, знадобиться не одна обробка.

Цибуля

На луці селиться тютюновий цибульний тріпс, який пошкоджує як цибулину, так і перо. Але з першого погляду визначити, що рослини страждають від трипсів дуже складно. Уважно огляньте кущ, якщо на його поверхні присутні дуже маленькі крапочки чорного кольору, а в листових пазухах є світлі цятки, які зовні схожі з краплинами ртуті, то це говорить про те, що кущ окупований трипсами. З часом спостерігається пожовтіння листя, причому вона починає жовтіти з верхівки. Потім листя відмирає. Розвиток кущів сповільнюється, і у них утворюються невеликі цибулини. Рідше всього з цибулевих культур трипсами уражається часник, а ще високою стійкістю до комасі відрізняється цибулю-шалот. Найбільшої шкоди це комаха здатна завдати репчатому луку.

Для того щоб уберегти цибуля від шкідника, обов'язково дотримуйтесь правил сівозміни. На тій ділянці, де вирощувався часник або цибулю, знову його можна висаджувати лише через не менш 4 або 5 років. Після того, як урожай буде прибраний, видалити з ділянки всі рослинні залишки і знищте їх. Також в осінній час обов'язково перекопують грунт на ділянці, так як трипси на зимівлю ховаються в землю на глибину до 70 мм. Якщо цибуля вирощувався в теплиці, тоді після збирання врожаю проводять обробку Карбофосом. Вчасно забирайте з ділянки всю бур'янисту траву, а також перед посадкою не забудьте продезінфікувати посадковий або посівний матеріал.

Якщо шкідник буде виявлено, тоді обов'язково окурюють сховище, де знаходиться і цибулю севок, для цього використовують сірчаний газ: для обробки одного квадратного метра приміщення вистачає 1 кілограма сірки. Щоб винищити трипсів на грядці, використовують Актару, Фуфанон, Іскру золоту, Вертимек, Актеллик, Моспілан, Фітоверм або Карате. В останні роки городники для обробки цибулі все частіше використовують інсектицид Спінтор (обробки проводять регулярно з періодичністю 1 раз у 10 днів). Разом з обробками отрутохімікатами застосовують клейкі пастки. Якщо ж комах не дуже багато, тоді боротися з ними можна за допомогою трав'яних настоїв (тютюну, цибулі або чистотілу) або відвару цедри.

Трипси на гладіолуса

Дуже велику небезпеку для гладіолусів представляють гладиолусовые трипси. Коли стоїть суха і спекотна погода, розмноження шкідника відбувається швидше всього: протягом одного сезону він здатний дати до 7 поколінь. Комахи можуть сильно нашкодити розкривним суцвіттям, личинки і дорослі особини, опинившись в бутоні, починають висмоктувати сік з ніжних пелюсток. Після того як пройде дощ, пошкоджені бутони забарвлюється в бурий колір, наче обпалені. Ті бутони, які травмовані дуже сильно, засихають, так і не распустившись. У тих кущів, на яких оселилися трипси, що заміщає луковичка утворюється дуже маленькою і слабкою, і якщо її покласти на зберігання, то вона загине. В осінній час шкідник закопується в землю і селиться на дінці цибулинок. Прибираючи на зберігання такі бульбоцибулини, ви приносите трипсів в сховище.

Щоб уберегти ці величні квіти від трипсів, не забувайте про заходи профілактики:

  • в осінній час видалення з ділянки всі рослинні залишки, які знищують або закладають в компост;
  • проводите обов'язкову перекопування ділянки;
  • перш ніж прибрати цибулинки в сховище, їх перебирають, видаляючи всі екземпляри з проколами, механічними травмами і погризамі;
  • здорові цибулини перед збиранням на зберігання на 30 хвилин занурюють у розчин Карбофосу, потім їх промивають під струменем води, добре просушують і укладають у сховищі (температура повинна бути не більше 5 градусів, це сприяє загибелі шкідника);
  • навесні, перш ніж висаджувати цибулини, їх знову обробляють у розчині Карбофосу.

З середини червня розпочинають цикл обробок квітів інсектицидними препаратами, причому їх потрібно обов'язково чергувати. Наприклад, можна двічі обробити кущі розчином Актеллика або Карбофосу, а потім рослини обприскують Децисом. Перші 2 рази гладіолуси обробляють з перервою в 7-12 діб, а третє обприскування ― через 25-28 днів після другої обробки.

Трипси на трояндах

Найчастіше трипси на садових трояндах селяться в бутонах, де вони висмоктують з них сік. В результаті пошкоджені шкідником бутони можуть не розпуститися і швидко засохнути. Так як розмножується така комаха дуже швидко і стрімко розселяється по кущу, то воно здатні за короткий час знищити всі троянди. Тому починати боротися з ним треба відразу ж після того, як будуть виявлені перші симптоми присутності трипсів. І в садку, і вдома троянди від такого шкідника обробляють розчином Актари, Інта-вира, Фитоверма або Командора. Розчином одного з даних інсектицидних препаратів слід проливати грунт навколо рослини регулярно 1 раз у 15 днів. Щоб засіб було більш ефективним, до нього рекомендується влити трохи зоошампуня або додати подрібнену на терці зелене мило. Для обробки самих кущів отрутохімікати не використовують, так як це може стати причиною загибелі бджіл. Ті бутони, які вже пошкоджені шкідником, обрізають, тому що врятувати їх вже не можна. Однак ви можете зберегти здорові нирки від ураження трипсами.

Кошти від трипса (препарати)

Найбільш ефективними в боротьбі з трипсами є хімічні засоби. Нижче будуть описані ті інсектицидні препарати, які використовуються в боротьбі з цим шкідником:

  1. Агравертін. Це кишково-контактна біологічний засіб застосовується для знищення сисних комах і відрізняється високою ефективністю. Приготування розчину: на 1 літр води 10 міліграм.
  2. Актара. Такий препарат кишково-контактної дії володіє високою ефективністю і дуже швидко поглинається рослинами.
  3. Актеллік. Фосфорорганический препарат широкого спектру контактно-кишкової дії, його застосовують у боротьбі з кліщами, сисними та листогрызущими шкідниками. Розчин: на 1 літр води одна ампула.
  4. Вертимек. Це инсектоакарицидное засіб, відмінне кишково-контактним дією, яке застосовують для захисту культур в теплиці, а ще кімнатних квітів. Розчин: на відро води 2,5 міліграма.
  5. Децис. Контактний препарат широкого спектру дії, який ефективний у боротьбі з сисними та листогрызущими шкідниками, причому він винищує і личинок і імаго.
  6. Імідаклоприд. Цей препарат здатний винищити різних шкідників. Його застосовують в якості діючої речовини при виготовленні різних сучасних препаратів.
  7. Інта-вир. Засіб використовується для знищення різних шкідників на городніх і садових культур, як у відкритому грунті, так і в теплиці. Воно не небезпечно для людини і домашніх тварин. Розчин: на 2 літри води одна таблетка.
  8. Іскра золота. Такий високоефективний препарат використовується у боротьбі з шкідниками.
  9. Карате. Це високоефективне контактна засіб чудово знищує шкідників. Розчин: на відро води 2 міліграми.
  10. Карбофос. Пестицид, що відрізняється помірною токсичністю, використовується в боротьбі з шкідниками овочевих і плодово-ягідних культур, винограду і цитрусових. Розчин: на 1 літр води 7,5 міліграм.
  11. Моспілан. Це системне засіб діє дуже швидко, воно здатне знищити шкідників на будь-якій стадії розвитку.
  12. Спінтор. Даний біологічний засіб відрізняється унікальним механізмом дії проти багатьох шкідників.
  13. Фітоверм. Таке біологічне засіб, виготовлений на основі життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів, використовується для захисту від шкідливих комах кімнатних квітів. Розчин: на 100 міліграм води 1 міліграм кошти.
  14. Фуфанон. Фосфорорганический широкого спектру препарат відрізняється кишковим, контактним і фумигатным дією.

Боротьба з трипсами народними засобами

Незважаючи на те, що народні засоби порівняно з отрутохімікатами не такі ефективні, але зате вони відрізняються меншою токсичністю для бджіл, домашніх тварин, людини і птахів. У зв'язку з цим, якщо трипсів на рослинах не дуже багато, можна спробувати позбутися від них народними засобами. Також їх нерідко використовують для профілактичних обробок.

Народні засоби:

  1. 1 ст. води змішати з 1 ч. л. цибулі або часнику, який попередньо подрібнюють. Настій буде готовий через 24 год, його залишиться процідити і можна приступати до обробки кімнатних квітів.
  2. Банку об'ємом 0,5 л наповнюють сухими чорнобривцями і вливають стільки води, щоб ємність була повною. Через дві доби готовий настій проціджують і обробляють їм культури.
  3. 1 л теплої води з'єднують з 50 грамами свіжих корінців або листя кульбаби. Через 3 год настій проціджують і застосовують його для обробки рослин, на яких є трипси.
  4. У літр води додають 100 грам ромашки аптечної, все добре перемішують і залишають на 12 год. В процідженому настої розчиняють 5 г подрібненого на терці зеленого мила, після чого їм обприскують уражені шкідником кущі.
  5. Літр води з'єднують з ½ ст. тютюнової пилу або подрібненого сухого тютюну і залишають на 24 год. Влийте в склад ще літр води, все ретельно перемішайте і застосовуйте для обприскування рослин від трипсів.
  6. В 1 ст. води додають 50 грам сухої помідорної листя. Настій буде готовий через 3 год, його проціджують і доводять об'єм до одного літра чистої водою. Ним обробляють різні культури.
  7. 100 грамів сушеного або 50 грам свіжого (подрібнені пагони і листя) чистотілу з'єднують з літром води, засіб буде готове через 24 год. Потім проціджують і застосовують для обприскування кущів від трипсів.
  8. У маленьку ємність всипають дрібно порізаний часник або вливають скипидар, потім її встановлюють безпосередньо в квітковий горщик до кімнатної квітки ураженого трипсами. Після цього кущ на три години накривають поліетиленовим пакетиком.

Види трипсів

Вище вже говорилося про те, що в природі існує дуже багато видів трипсів, при цьому більшість з них є всеїдними. Однак найбільш часто кімнатним, городнім, садовим і тепличних культур шкодять такі види:

Разноядный тріпс (Frankliniella intonsa)

Довжина жучка темно-бурого кольору до 0,12 см, це широкий поліфаг, який може оселитися на різних культурах. Він висмоктує сік з квіток і зав'язей. Від нього можуть постраждати ягідні, овочеві, декоративні та плодові культури. Вид можна зустріти на всій території Палеарктики.

Західний квітковий трипс

Західний квітковий трипс, або каліфорнійський тріпс (Frankliniella occidentallis). Цей шкідник так само є широким полифагом, який вражає різноманітні культури, що вирощуються і в теплиці і у відкритому грунті.

Декоративний тріпс (Hercinothrips femoralis)

Забарвлення такого комахи темно-бурий, а в довжину він досягає близько 0,17 см, воно воліє селитися на всіх декоративних культурах: на орхідеї, гарденії, кактусах, каллах, драценах, хризантемах, кротонах, бегоній, колеусах, пальмах, а ще на коммелиновых і цибулинних рослин. У середніх широтах, а також в регіонах з прохолодним кліматом цей вид найчастіше зустрічається в закритому грунті.

Драценовый тріпс (Parthenothrips dracaenae)

Буро-жовті самки цього виду в довжину досягають близько 0,12 см, самці ж більш світлі і дрібні. Такі комахи селяться на аралиях, фикусах, гибискусах, а ще на коммелиновых і ароїдних рослинах. Пошкоджуватися ними можуть і інші культури. У природі їх можна зустріти в районах з тропічним і субтропічним кліматом, а в областях, де клімат більш прохолодний, вони пошкоджують культури в закритому грунті і приміщеннях.

Розанный трипс (Thrips fuscipennis)

Довжина коричневого тіла у такого виду, що є широким полифагом, близько 0,1 див. Це комаха краще селитися на розоцвітих рослинах, що вирощуються у відкритому, так і закритому грунті. Виявити їх можна в бутонах і квітках.

Тютюновий трипс (Thrips tabaci)

Це комаха може зашкодити багатьом культурам, при цьому найчастіше воно селиться на зонтичних і пасльонових рослинах. Забарвлення самки здатний змінюватися від бурого до жовтуватого відтінку. Довжина дорослої особини близько 0,1 див. В природі таких шкідників можна зустріти в Україні, на території південної частини Росії і в Середній Азії. На півночі такі трипси зустрічаються в закритому грунті і оранжереях.

Цибулинний тріпс (Liothrips vaneeckei)

Це широко поширене комаха володіє тілом темно-бурого забарвлення, яке в довжину досягає близько 0,2 див. Воно поселяється між лусочками цибулин.

Пшеничний трипс

Це комаха може пошкодити і декоративні, і культурні рослини, однак найчастіше від нього страждають злакові культури: жито, ячмінь, овес, кукурудза, а ще гречка, бавовник і тютюн. А також цей шкідник селиться і на бур'янах. Він являє собою жука темного забарвлення, довжина тіла самця близько 12 мм, а самка в два рази довше.

У боротьбі з трипсами слід враховувати, що вченими були виявлені в них елементи соціальної поведінки. Це комаха зразок бджіл або мурашок може збиратися у великі групи, щоб охороняти личинок і кладки, а ще було помічено, що вони прокладають пахучі стежки для групової координації.