Фітофтора (Phytophthora) ― це рід грибоподобных мікроорганізмів, які є збудниками хвороби фітофтороз. Фахівцями було описано більше 70 видів фітофтори, однак є ще близько 500 різновидів, які поки що не були описані. Назва «фітофтороз» утворено від двох грецьких слів, які переводяться як «рослина» і «руйнувати». Найбільш часто це захворювання вражає рослини, що відносяться до сімейства Пасльонові: помідори, перець, картоплю і баклажани.
Зміст
Особливості фітофтори (фітофтороза)
Захворювання на фітофтороз (бура гнилизна), як правило, проявляється у другій половині літнього періоду. Воно здатне знищити до 70 відсотків урожаю картоплі і томатів. Найпростіший гриб Phytophtora infestans є збудником такої хвороби, він володіє здатністю стрімкого розмноження, за це його називають інфекційним пожирачем рослин». Найбільш часто першими уражаються нижні листові пластини, проте потім хвороба поступово поширюється на всю рослину. При підвищеній вологості повітря на листі утворюються плями бурого кольору, які знизу покриває пухнастий наліт білого кольору, що складається із спор грибка. На уражених пагонах з'являються смужки темно-коричневого кольору. Коли вологість повітря підвищується, починається гниття цяток і смужок, але коли стоїть суха погода, тоді вони починають засихати. З часом уражена листя стає схожа з сухою кіркою. На поверхні шкіри уражених бульб з'являються гниють і розкладаються ділянки темного кольору. І навіть закладені на зберігання на вигляд повністю здорові бульби через деякий час можуть почати гнити.
Плями фітофторозу можуть утворитися і на плодах, причому вони збільшуються як углиб, так і в ширину. Хворіють фітофторою і зрілі, і зелені плоди. А якщо ви зірвали з хворих кущів абсолютно здорові перець і томати, то вони все одно з часом почорніють.
Боротьба з фітофторою
Заходи профілактики
Щоб не допустити появи фітофтори на своїй ділянці, потрібно обов'язково дотримуватися заходів профілактики, які рекомендовані фахівцями. Так, до числа превентивних заходів відносяться профілактичні обприскування культур від фітофтори розчинами спеціальних препаратів.
Основні агротехнічні прийоми, які допоможуть захистити ділянку від фітофторозу:
- Для вирощування рекомендується вибирати ті сорти, які відрізняються стійкістю до фітофторозу.
- Пам'ятайте про правила сівозміни.
- Рослини, що відносяться до сімейства Пасльонових, не рекомендується вирощувати поблизу один від одного. Наприклад, якщо симптоми фітофторозу будуть помічені на картоплі, то через 1-2 тижні цією хворобою вже будуть вражені баклажани, перці або помідори.
- Посадки не повинні бути загущеними. Пам'ятайте про те, що стрімкому поширенню фітофторозу сприяє недостатньо гарне провітрювання і тіснота.
- Також сприяти розвитку захворювання можуть різкі зміни температур в нічний і денний час. З-за цього фахівці радять проводити висадку розсади у відкритий грунт тільки після того, як минуть всі поворотні весняні заморозки або сіянці на ніч можна чим-небудь накривати.
- Намагайтеся не допускати сильного збільшення рівня вологості повітря. Для цього поверхню ділянки можна засипати шаром мульчі, а воду під час поливу не рекомендується лити безпосередньо на рослини.
- Не перегодовуйте рослини, причому особливо обережно вносите в грунт азотовмісні добрива.
- Проводите збір плодів після того, як вони досягнуть стадії технічної стиглості. Ні в якому разі не чекайте, поки плоди перезреют.
- Все листя, що росте нижче плодів, необхідно обривати, так само роблять і з квітками, не дають зав'язей.
- Всі уражені фітофторою плоди і кущі прибирають з ділянки і обов'язково знищують вогнем.
- На початку розвитку захворювання його можна постаратися перемогти народними засобами, які перевірені часом і безпечні для людини і тварин, так і для рослин. Однак якщо вони виявляться недостатньо ефективними, то вам доведеться вдатися до обробки рослин фунгіцидними препаратами, які можна придбати в спеціалізованому магазині.
Обробка рослин отрутохімікатами
Щоб впоратися з фітофторозом, часом одних агротехнічних прийомів буває недостатньо, і городникові доводиться обробляти культури отрутохімікатами. Для боротьби з цією хворобою створено чимало хімічних засобів, але слід пам'ятати про те, що фітофтора може дуже швидко до них звикати. Щоб цього не сталося, рослини обробляють різними засобами, чергуючи їх.
Перший раз в цілях профілактики рослини потрібно обприскати у весняний час, безпосередньо після пересадки сіянців у відкритий грунт. Більшість фахівців радять, терміни наступних обприскувань культур від фітофторозу співвідносити із зростанням простих грибів у лісі: проводити обробки від грибкових хвороб треба в той час, коли починають рости лісові гриби, навіть якщо жодних ознак розвитку фітофтори на рослинах немає. Обприскують кущі з ранку й до полудня, причому вибирають сонячне, сухе і безвітряний день.
Обробка грунту
Щоб очистити грунт від спір фітофтори, використовують мікробіологічні препарати та фунгіцидні засоби. В цілях профілактики внесення фунгіцидних препаратів в грунт проводять на початку весни, не менш ніж за 4 тижні до посадки картоплі або висадки сіянців у відкритий грунт. Що стосується мікробіологічних засобів, то їх можна вносити в землю коли завгодно протягом усього періоду вегетації, крім часу цвітіння рослин, так як цей препарат може нашкодити бджолам.
Досить ефективні в боротьбі з фітофторою хімічні засоби, що містять мідь, наприклад: мідний купорос, бордоська рідина, Фітоспорін-М, Триходермін і Ордан. Наприклад, для обробки грунту можна використовувати розчин мідного купоросу (2-3%), після якого проводять перекопування ділянки. Потім грунт проливають розчином Фітоспорину (на 1 відро води 1 ст. л. кошти), причому на 1 квадратний метр ділянки має йти 10 л суміші. Ті ділянки, які призначені для вирощування полуниці і квітів, проливають розчином Ордана або Алирина, ці кошти ще можна використовувати для профілактичних обприскувань винограду.
Теплицю від даного захворювання обробляють в осінню пору і на початку весни, для цього в ній спалюють спеціальні сірчані шашки. Під час обробки ні в якому разі не забувайте про правила безпеки і перебувайте подалі від диму, який виділяють шашки.
Фітофтора на помідорах: як боротися
Заходи профілактики
Багато городників воліють не дати розвинутися фітофтори на томатах, вдаючись до агротехнічним прийомам, ніж потім довго і напружено боротися з цією хворобою. При цьому слід врахувати, що позбутися від фітофторозу остаточно дуже складно. Основні заходи профілактики:
- перед висадкою сіянців грунт на ділянці обов'язково обробляють від фітофтори;
- коли розсада буде висаджена, поверхня ділянки засипають шаром мульчі;
- своєчасно обривайте біля кущів пасинки і нижні листові пластини;
- фахівці радять, по периметру ділянки з томатами висадити горох, кукурудзу або кучеряве квасоля.
Відразу ж після того, як сіянці будуть пересаджені у відкритий грунт, їх в цілях профілактики обприскують розчином Триходерміну або Фітоспорину-М.
Боротьба з фітофторою на сіянцях
Якщо фітофторозом була вражена розсада томатів, тоді рекомендується прибрати всі хворі кущики, а потім пролити грунтосуміш розчином Фітоспорину-М. Також можна распикировать розсаду в окремі стаканчики, використовуючи свіжу простерилизованную грунтосуміш, яку проливають Фитоспорином. Це ж засіб використовують для обробки грунту на ділянці, на який будуть висаджені помідори. Пам'ятайте про те, що після обробки грунту на грядці фунгіцидним препаратом повинно пройти не менше 30 днів, тільки потім можна буде висадити в нього помідори. Якщо стільки часу у вас немає, тоді для обробки грунту на ділянці краще використовувати Алирин.
Обробка томатів
Якщо влітку часто йдуть дощі, тоді щоб вилікувати уражені фітофторою томати, їх обробляють не менше 4 або 5 разів з інтервалом в 1-1,5 тижня. Останній раз обприскати рослини отрутохімікатами від фітофтори потрібно не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю. Для того щоб підвищити стійкість помідорів до захворювань і зміцнити імунітет, їх обробляють регулятором росту Оксигуматом (на відро води 100 міліграм) або Эксиолом (на 3 літри води 1 міліграм).
Фітофтора може вразити як ті рослини, що ростуть у відкритому грунті, так і при вирощуванні в теплиці. Якщо хворобою будуть вражені помідори, що ростуть на закритому грунті, тоді огородник може втратити практично весь урожай. Для боротьби з цією хворобою у теплиці застосовують ті ж самі хімічні препарати, що і при обробці кущів у відкритому грунті. Проте ні в якому разі не нехтуйте правилами безпеки, так як в теплиці отруїтися отрутохімікатами набагато простіше, ніж при обробці томатів у відкритому грунті.
Пам'ятайте про те, що обробляти від фітофтори потрібно відразу всі кущі, тому що одинична обробка буде малоефективною. І взагалі це захворювання повністю перемогти неможливо, а всі кошти, використовувані для обробки, лише пригнічують його розвиток.
Препарати від фітофтори
Фітофтороз на томатах лікують такими засобами, як: бордоська суміш, Ридоміл Голд, Тату, Квадріс, Байкал ЕМ і Сяйво. Перед приготуванням лікувального розчину треба обов'язково вивчити інструкцію виробника, яка є на упаковці. Придушити захворювання на кущах, можна лише провівши кілька обробок з перервою в 1-1,5 тижня. Пам'ятайте про те, що збудники захворювання швидко звикають до препаратів, тому не забувайте їх обов'язково чергувати. Постарайтеся при кожній подальшої обробки використовувати більш потужний засіб у порівнянні з попереднім.
Фітофтороз на картоплі
Обробка від фітофтори
Симптоми фітофторозу томатів і картоплі дуже схожі між собою: на листі утворюються плями, які стрімко поширюються по всьому кущу, по мірі розвитку хвороби листові пластини скручуються і засихають. Якщо хворобою будуть уражені бульби, тоді на їх поверхні можна виявити тверді цятки.
Для того щоб не допустити розвитку хвороби, необхідно дотримуватися наступної схеми обробки кущів:
- Перший раз обробку системним фунгіцидним препаратом проводять після того, як висота бадилля буде дорівнює 25-30 сантиметрів. Обприскати картоплю можна наступними засобами: мідний купорос (на 1 л води 0,2 грама), бордоська рідина (1%) або сірчанокисла мідь (на 1 л води 2 грами).
- Незадовго до початку цвітіння кущі обов'язково обприскують такими засобами, як: Оксигумат, Епін або Эксиол. Але якщо погодні умови несприятливі для розвитку фітофтори, тоді обробіть рослини лише індукторів стійкості, приміром, Крезаціном або Силоміць: через 1-2 тижні кущики обприскують контактним фунгіцидом, наприклад, препаратом Дітан М-45 або Эфаль, а ще можна використовувати оксихлорид міді (суворо дотримуйтесь інструкції виробника), при профілактичній обробці дозу зменшують у 2 рази. Якщо картопля вражений дуже сильно, тоді його обприскують Ридомілом МЦ, Оксихомом або Ридомілом Голд МЦ, через 1,5–2 тижні проводять повторне обприскування цими ж засобами. Коли кущі відцвітуть, їх можна обприскати розчином засобу Браво, а через 1-1,5 тижні обробку цим препаратом повторюють.
- Під час дозрівання бульб для обробки від фітофтори рекомендується використовувати засіб Алюфит.
Обробку краще проводити в хмарний, але сухий і безвітряний день. Якщо ж після обприскування пройде дощ, то кущі доведеться обробити знову. Обприскування бадилля слід проводити до тих пір, поки вона повністю не відімре.
Заходи профілактики
Щоб уберегти картопля від фітофторозу, потрібно вибрати найбільш підходяще місце для його посадки, а для вирощування найкраще використовувати ті сорти, які відрізняються найбільшою стійкістю до даного захворювання. Також не забувайте вчасно обробляти рослини в цілях профілактики. Вирощувати дану культуру рекомендується на выравненных ділянках. Якщо ж для цього вибрати низину або вологий ділянку, то це може стати причиною розвитку грибкових хвороб. Грунт необхідний легкий і дренування ї, а сама ділянка має бути добре освітленим і продувається вітром. Виберіть для вирощування картоплі ділянка, розташована на віддалі від інших рослин, що належать до сімейства Пасльонових.
Найкраще картопля буде рости на тих ділянках, де до цього вирощували багаторічні трави, буряки, озимі культури, кукурудзу і льон. А до гірших попередниках даної рослини відносяться пасльонові. Після перцю, картоплі, томатів і баклажанів ростити їх знову на цій же ділянці можна лише через 4-6 років. Якщо можливість дотримуватися повноцінного сівозміни у вас відсутній, тоді вирощувати на ділянці картоплю рекомендується хоча б 1 раз в 2 роки, при цьому в перерві його засівають гірчицею або редькою, яку обов'язково скошують і закопують у грунт. Завдяки редьці і гірчиці ризик ураження картоплі фітофторозом або іншим грибковим захворюванням зменшується в 3 рази.
Перш ніж приступити до посадки грунт на ділянці рекомендується обробити (як це зробити, детально описано вище). Також фахівці рекомендують для вирощування використовувати лише абсолютно здоровий посадковий матеріал. Для того щоб зрозуміти, які саме бульби уражені фітофторозом, їх рекомендується протягом 15 днів потримати при температурі від 15 до 18 градусів. Як тільки стане зрозуміло, які хворі бульби, їх слід прибрати, а залишився посадковий матеріал обробляють Фитоспорином-М або Агатом-25К.
Обробка перед посадкою
Щоб постійно не переживати, вразить ваш картопля фітофтора або ні, для вирощування рекомендується вибирати сорти стійкі до даного захворювання, наприклад: Лазар, Аріна, Розара, Віза, Верб та ін Так само в профілактичних цілях у грунт вносять фосфорні та калійні добрива до посадки картоплі або під час неї. А після того, як сформувалися бульби почнуть набирати масу, проводять підвищення калійної складової в 1,5 рази. Якщо в грунті буде занадто багато азоту, то це стане причиною затримки розвитку бульб, в результаті чого збільшується їх сприйнятливість до фітофторозу. Після того як набір маси бульбами буде закінчений, поверхня ґрунту розпушують, а бадилля скошують, завдяки цьому прискорюється процес нарощування щільності шкірки бульбами. А ще допомогти цьому зможе обробка грунту на ділянці розчином засобу Реглон Супер. А також не забувайте своєчасно викопувати і знищувати уражені хворобою рослини, видаляти бур'янисту траву з ділянки, а ще не поливайте кущі методом дощування, якщо стоїть прохолодна суха погода.
Фітофтороз на різних культурах
Вище було докладно описано про те, як боротися з фітофторозом на томатах і картоплі. Однак дане захворювання може вразити і інші рослини. Ураження фітофторою пасльонових схильні також перці і баклажани. Симптоми хвороби на даних культурах схожі з тими, що спостерігаються при ураженні картоплі або томатів фітофторозом. А заходи профілактики та способи боротьби з хворобою у цьому випадку такі ж, що використовуються для помідорів. Але для лікування хворих фітофторозом баклажан, фахівці радять використовувати такі засоби, як: Антракол, Консенто або Квадріс. Коли після пересадки сіянців у відкритий грунт пройде 8-10 діб, проводять їх перше обприскування Квадрисом або Антраколом. Потім регулярно кожні 12-14 діб проводять повторні обробки, причому фунгіцидні препарати потрібно обов'язково чергувати, інакше у грибків може розвинутися звикання до них. Уражені фітофторозом перці рекомендується обприскувати Бар'єром, Оксихомом або іншими фунгіцидними засобами. Головне, пам'ятайте про те, що кущі двічі або тричі підряд не можна обприскувати одним і тим же засобом. У деяких випадках фітофторою уражаються огірки, що вирощуються у закритому ґрунті, а для їх обробки можна застосовувати виключно народні засоби (докладніше про них розказано нижче).
Препарати від фітофтори
У боротьбі з фітофторозом городники найчастіше використовують наступні отрутохімікати:
- Фітоспорін-М, Триходермін та Алирин. Це мікробіологічні фунгіцидні препарати широкого спектру дії, які створені на основі природного бактеріальної культури.
- Антракол, бордоська рідина та мідний купорос. Такі контактні фунгіцидні засоби широкого спектру дії відрізняються дуже високою ефективністю.
- Квадріс і Браво. Ці системні фунгіцидні препарати застосовуються як для теплиць, так і для відкритого грунту. Вони відрізняються лікувальним, захисним і викорінюючою дією.
- Ридоміл Голд, Тату, Оксихом і Ордан. Це фунгіцидні засоби контактної і системної дії.
- Байкал ЕМ. Дане біодобриво сприяє прискоренню росту кущів і дозрівання плодів.
Народні засоби від фітофтори
На сьогоднішній день чимало городників намагаються по можливості відмовитися від використання отрутохімікатів на своїй ділянці. Якщо хвороба тільки почала розвиватися, то з нею цілком можна спробувати впоратися народними засобами. Нижче будуть описані ті народні засоби від фітофторозу, які користуються у городників найбільшою популярністю.
Мідний дріт
Даний метод з використанням мідного дроту був запатентований німецькими вченими. Він полягає в тому, що перед висадкою у відкритий грунт кореневу систему сіянців обмотують тоненькою мідним дротом. Існує й інший метод застосування мідної дроту для профілактики грибкових захворювань. У цьому випадку стебло перцю, баклажана або помідора протикають мідним дротом (довжина відрізка від 30 до 40 мм). Далі відрізок дроту пропихають крізь стебло, після чого її кінчики опускають вниз і притискають до рослині. В цьому випадку культура постійно отримує мікродози міді, що сприяє стимуляції її дихання, стабілізації вироблення хлорофілу і посилення окисних процесів. Завдяки цьому стійкість рослин до грибкових хвороб збільшується. Пам'ятайте про те, що прожарювати стебло дротом можна тільки тоді, коли він зміцніє. Не забудьте підготувати мідний дріт, для цього її прожарюють на вогні і зачищають за допомогою наждачного паперу. Далі її розрізають на невеликі шматки і вводять в стебло куща на висоті близько 10 сантиметрів від поверхні грунту. Кінчики дроту можна обертати навколо стебла.
Йод
Про те, що йод володіє антимікробними властивостями, відомо дуже давно. Його з давніх пір використовують для захисту листя картоплі, баклажанів, помідорів і перців. Від фітофторозу йод застосовують таким чином: відро води з'єднують з 1 л нежирного молока і 20 краплями йоду, все добре перемішують. Такий сумішшю сіянці обробляють через півмісяця після пересадки у відкритий ґрунт, а потім їм рослини обприскують регулярно 1 раз на тиждень.
Сироватка
Досить ефективна в боротьбі з фітофторозом молочна сироватка, яку з'єднують з водою у співвідношенні 1:1. На поверхні обприскати таким складом рослини з'являється тоненька плівка, яка не дозволяє патогенних грибків проникнути всередину куща. Мікрофлора, яка міститься в сироватці, є згубною для збудника фітофторозу. Однак утворилася після обробки плівка дуже швидко руйнується, у зв'язку з цим обприскувати кущі слід систематично. Перше обприскування сироваткою проводять у липні, а потім їх повторюють щодня.
Кефір
Відро води з'єднують з 1 л кефіру (бродившего 2 дня) або кисляку, обробіть сумішшю кущі. Перше обприскування таким складом можна провести через 15 днів після пересадки сіянців на грядку.
Сіль
Соляний розчин так само є досить ефективним у боротьбі з фітофторозом. Він, потрапляючи на плоди, листя і пагони, формує на них плівку, не дозволяє збудників захворювання проникнути в рослину через продихи. Але такий розчин використовують лише для захисту рослин від фітофтори, а не для лікування.
Часник
Часник згубно впливає на спори грибка. Першу часникову обробку проводять незадовго до формування зав'язей, потім повторюють двічі: через 1,5 тижні і через півмісяця після другого обприскування. Для приготування настою всипають відро води 1,5 ст. часниковою мезги (дрібненько порізаних головок і стебел), через 24 год засіб проціджують і з'єднують з 1,5–2 грамами марганцевого калію. Все добре перемішайте і можна приступати до обприскуванню кущів.
Деревна зола
Відро води з'єднайте з 5 л деревної золи, настій буде готовий через три доби, але не забувайте його періодично перемішувати. Настій акуратно злийте і додайте в нього така кількість води, щоб кінцевий обсяг дорівнював 30 літрів. Додайте в розчин 35 грам подрібненого на тертці господарського або рідкого мила, все ретельно перемішайте. Таким засобом рослини обробляють 3 рази протягом сезону: через півтора тижні після пересадки сіянців на грядку, незадовго до цвітіння і відразу після початку формування перших зав'язей.
Гриб-трутовик
Регулярно 1 раз в 1,5 тижня рано вранці в безвітряну і тиху погоду проводять обприскування кущів складом, який здатний стримати розвиток фітофторозу. Для його приготування 100 грам свіжого гриба трутовика подрібнюють, підсушують, а потім пропускають через м'ясорубку. Після цього його з'єднують з 1 л окропу, ємність накривають кришкою і чекають, поки суміш повністю охолоне. Процідженим настоєм перший раз кущі обприскують під час появи зав'язі, а через півмісяця проводять повторну обробку.