Септоріоз

До числа найбільш поширених хвороб відноситься септоріоз, який ще називають білою плямистістю. Вона вражає й дикорослі рослини, і різні культури. На поверхні листових пластин ураженої рослини утворюються цятки світлого кольору з темним оздобленням.

Особливості септоріозу

Септоріоз відноситься до грибкових захворювань, а його збудником вважаються грибки роду Septoria. Дуже часто це захворювання, яке викликається грибками Septoria graminum, Septoria tritici та Septoria nodorum, вражає культури, що відносяться до сімейства злакові, при цьому зустрічається і септоріоз ярих, і септоріоз озимих культур. Смородина і агрус вражається грибком Septoria ribis, а помідори ― Septoria lycopersici. Ще відомо про існування септоріозу конопель, білої плямистості сої, септоріозу винограду і багатьох інших культур. Також цією хворобою уражуються і коренеплоди (біла плямистість моркви), а ще декоративні культури, наприклад, септоріоз флоксів, вирощуваних в саду, і біла плямистість антуріума, культивованого в домашніх умовах.

До першим симптомом цієї грибкової хвороби відносяться цятки, які утворюються на поверхні листових пластин. Як правило, вони мають світлим забарвленням з більш темним оздобленням, але також можна зустріти жовті або коричневі освіти, причому облямівка може бути пофарбована в жовтий відтінок. По мірі розвитку захворювання плями збільшуються в розмірах і з'єднуються один з одним, займаючи практично всю поверхню листа, при цьому в серединці утворюються точки пикнид грибка чорного кольору. Активний розвиток білої плямистості стає причиною того, що листя на ураженому кущі засихає і облітає раніше часу, пагони зморщуються, забарвлюється в бурий відтінок і згинаються. Також спостерігається відмирання кори на деревах і засихання верхніх частин стебел. З-за облетания більшої частини листя спостерігається порушення фізіологічних процесів в рослині, воно цвіте з відхиленнями і дуже бідно, не відбувається формування нових бутонів, а імунна система куща слабшає. В результаті таке ослаблено рослина легко уражається і іншими захворюваннями. Найбільш активно хвороба розвивається при підвищеній вологості повітря і температурі від 20 до 25 градусів.

Боротьба з септоріозом

Щоб боротьба з септоріозом була успішною, необхідно вжити всі можливі заходи впливу на дану хворобу, а також не слід забувати і про профілактику. Для того щоб позбутися від захворювання, садівники і городники користуються фунгіцидними засобами, які представлені в спеціалізованих магазинах в широкому асортименті. Однак слід пам'ятати про те, що отрутохімікати можуть стати причиною появи на листі хімічних опіків, а ще в них можуть бути присутніми токсини, що накопичуються в плодах. Якщо ж ви, позбавляючись від септоріозу, бажаєте нанести рослині якомога менше шкоди, тоді можна скористатися народними засобами, які іноді виявляються досить ефективними. Але якщо культура вражена дуже сильно, то без хімікатів вже не обійтися.

Профілактичні заходи

Багато досвідчені садівники та городники на своєму досвіді переконалися, що набагато легше попередити розвиток будь-якого захворювання, ніж потім від нього позбавитися. У зв'язку з цим профілактичні заходи є запорукою успішної боротьби з різними захворюваннями. Основні заходи профілактики:

  • обов'язково дотримуйтеся агротехнічних правил культури;
  • своєчасно збирати і знищуйте облетіли плоди і листя;
  • обрізайте уражені стебла відразу після виявлення, причому обов'язково захоплюйте здорову тканину;
  • місця зрізів промазывайте садовим варом, в який обов'язково додають фунгіцидний препарат;
  • регулярно перекопуйте грунт під рослиною;
  • своєчасно проводите профілактичні обприскування, для яких використовують розчин фунгіцидної кошти в меншій концентрації, ніж для обробки, що проводиться в лікувальних цілях.

Якщо за культурою доглядати правильно і строго дотримуватись правил агротехніки, тоді рослина буде здоровим і міцним, що дозволить йому протистояти будь-якого захворювання. А хворіють частіше за все ті культури, які сильно ослаблені і не доглянуті.

Лікування септоріозу плодово-ягідних культур

Септоріоз яблуні і груші

Якщо яблуневе дерево або груша буде вражена білою плямистістю, то на поверхні листя утворюються маленькі буруваті плями, з часом стають сірими, наче обведеними облямівкою темного відтінку. Через деякий час уражена листя починає жовтіти раніше покладеного терміну, на неї поверхні утворюються некрози, а потім вона засихає і відмирає. Плодові дерева, уражені септоріозом, стають менш морозостійкими і життєздатними, а ще це вкрай негативно відбивається на їх врожайності. Фахівцями було помічено, що груша більш часто хворіє білою плямистістю, ніж яблуня.

Хвороботворні грибки, що викликають це захворювання, зимують на облетіла листі. А з настанням весняного періоду під час дощів спостерігається масове ураження дерев конідіями цього патогена. Найбільш активно захворювання розвивається при вологої і теплої погоди. Найчастіше спеціально від септоріозу профілактичні обробки груш і яблунь не проводять. З цим завданням цілком справляються засоби, що використовуються для обприскування рослин від парші. Подібні превентивні обробки від парші проводять щороку до розкриття нирок, відразу ж як дерево відцвіте і через 15-20 днів після цього. Для обробки можна використовувати розчин бордоської суміші (1%), Нитрафена (1%), сечовини (7%), залізного купоросу (5%) або мідного купоросу (2%). Також щоб впоратися з септоріозом, не варто забувати про превентивні заходи, опис яких дано вище. Якщо ви лише задумалися над тим, посадити на своїй садовій ділянці грушеве або яблуневе дерево, тоді увагу слід звернути на ті сорти, які відрізняються найбільшою стійкістю до білої плямистості та парші. До таких сортів яблунь відносяться: Безсім'янка мічурінська, Уэлси, Юний натураліст, Переможець, Коричне нове, Жигулівське, Осіння радість та ін. А з грушевих дерев практично не хворіють паршею і септоріозом такі сорти, як: деканка Зимова, Доктор Гейо, Ангулемская дукеса і Хардиева маслівка.

Септоріоз смородини та аґрусу

Такі родинні ягідні чагарники, як агрус і смородина так само схильні до ураження септоріозом. Найбільш часто кущі хворіють при загущенні посадок, в цьому випадку на їх листі утворюються коричневі цятки кутастої або округлої форми, в діаметрі досягають від 0,2 до 0,3 см. З часом забарвлення плям стає більш світлим, однак облямівка навколо них залишається темним. Такі цятки іноді можна виявити і на плодах. Якщо чагарник вражений дуже сильно, то починається облетание його листя. Чорна смородина та агрус більшою мірою схильні до поразки білою плямистістю, ніж червона смородина.

В цілях профілактики на початку весни до того, як розкриються бруньки, чагарники і поверхню грунту під ними рекомендується обробити однопроцентним розчином мідного купоросу або Нитрафена. Для лікування ураженого хворобою рослини використовують розчин бордоської суміші (1%), колоїдної сірки або фунгіцидних препаратів, наприклад: Каптана, Хомецина або Фатлана. Другий раз кущі обприскують після того, як пройде півтора тижні після збору врожаю. Для того щоб позбутися від залишків інфекції, коли в осінній час з кущів облетить все листя, її збирають і знищують вогнем. Також потрібно провести перекопування ґрунту навколо рослин на початку весни і пізньої осені. Протягом вегетаційного періоду слідкуйте за тим, щоб пристовбурні кола були завжди чистими, тому видаляти бур'янисту траву потрібно своєчасно.

Септоріоз малини

Малина так само схильна до ураження септоріозом, причому в цьому випадку збудником є Septoria rubi. У хворого куща на листках з'являються коричневі плями округлої форми, що досягають в поперечнику від 0,2 до 0,3 см, у міру розвитку хвороби вони біліють. Якщо з білою плямистістю не боротися, то восени на поверхні стебел можна буде виявити великі бурі плями, які згодом біліють, а ще й розтріскуються. Це захворювання негативно впливає на зимостійкість рослини. А з настанням весни воно починає розвиватися вже більш активно. У підсумку, листя облітає з кущів раніше покладеного терміну, причому на них утворюється менша кількість плодів.

Якщо протягом вегетаційного періоду на малині вами були помічені перші симптоми септоріозу, то ні в якому разі не залишайте це без уваги, так як хвороба сама собою не пройде. У цьому випадку глибокої осені поверхню ґрунту в малиннику очищають від рослинних решток, які знищують вогнем. Далі проводять перекопування землі між кущами. З настанням наступного весняного періоду до того, як почнеться сокорух, обприскати кущі і поверхню грунту біля них розчином бордоської суміші (3%), а незадовго до початку цвітіння та після збирання врожаю проводять обробку тим же засобом, але воно повинно бути однопроцентним.

Септоріоз на інших культурах

Септоріоз пшениці

Пік розвитку білої плямистості на пшеницю припадає на період наливу зерна, але лише за умови, що рівень вологості буде близько 90 відсотків, а температура повітря варіюватися від 14 до 22 градусів. Септоріоз пошкоджує колосся, листя і стебла, на їх поверхні утворюються довгі цятки різних відтінків коричневого і жовтого кольору. Захворювання починає активно розвиватися і поширюватися під час затяжних дощів. Суцвіття у уражених колосків пшениці стають строкатими або бурими, недорозвиненими, а в деяких випадках і безплідними.

Щоб уберегти таку культуру від білої плямистості, обов'язково вдаються до агротехнічним прийомам:

  • для вирощування вибираються сорти, що відрізняються високою стійкістю до септоріозу;
  • в грунт своєчасно вносяться всі добрива;
  • обов'язково дотримуються правила сівозміни;
  • грунт на ділянці знезаражується;
  • посівний матеріал використовується якісний, абсолютно здоровий, причому висівається він своєчасно.

Після того, як урожай з поля буде прибраний, обов'язково проводять лущення стерні і зяблеву оранку. Неподалік від пшениці вкрай не рекомендується вирощувати культури, що легко дивуються септоріозом.

Ячмінь

Прояв білої плямистості на ячмені спостерігається у другій половині вегетаційного періоду. Однак трапляється й таке, що перші ознаки захворювання проявляються вже на сходах. Симптоми септоріозу на ячмінь та пшеницю однакові, так як викликається він і в тому, і в іншому випадку одним грибком. У випадку з ячменем хворобою може бути вражена як листя, так і стебла з колоссям. Для боротьби з білою плямистістю на зернових культурах використовують лише профілактичні заходи, описані вище.

Соняшник

Після того як соняшник буде вражений білою плямистістю, перші її симптоми спочатку можна буде побачити на сім'ядолях, потім неправильної форми округлі плями жовтого кольору (з часом вони стають бурими) з'являються на нижніх листових пластинках, а пізніше ― і на верхніх. З'являються на лицьовій поверхні листя плями володіють світлою облямівкою, а розташовані на виворітній стороні освіти мають обідок сіруватого кольору. З часом спостерігається відмирання і випадання тканини, розташованої всередині плям, в результаті на листових пластинках з'являються дірки. Іноді симптоми септоріозу можна побачити не тільки на листі, але також на кошиках і стеблах рослини. Небезпека цього захворювання полягає в тому, що боротися з ним можна лише агротехнічними прийомами, які детально описані в розділі про пшениці.

Септоріоз томатів

Ураження септоріозом схильні так само і деякі городні культури, наприклад, томати. При цьому найбільш часто хворіють помідори, вирощені у відкритому ґрунті. Однак вражена білою плямистістю може бути і розсада, а ще їй хворіють і кущі, вирощені в теплиці. Проте в тепличних умовах боротися з хворобою набагато простіше, так як вона з'являється у вигляді вогнищ. У хворих рослин на старих листових пластинках утворюються маленькі насичені вологою цятки темного кольору, набагато рідше вони з'являються на черешках, плодах і чашелистиках. Згодом плями збільшуються в розмірах, причому в поперечнику вони можуть досягати близько 0,5 см, навколо них утворюється оздоблення темного відтінку, причому серединка блідне. Далі спостерігається пожовтіння і відмирання хворих листових пластин, що призводить до затримки розвитку куща, так як він починає витрачати частину своїх пластичних речовин на формування і ріст нової листя. В історії є такі роки, коли з-за поразки помідорів септоріозом городники втрачали до половини врожаю.

Після того як на кущах будуть виявлені перші симптоми хвороби, їх обприскують бордоською сумішшю або її замінником (наприклад, Оксихом або ХОМом). Ефективно борються з септоріозом такі фунгіцидні засоби, як: Тайтл, Ревус і Танос. Але не варто забувати про те, що для надійного захисту цієї культури від септоріозу не слідують нехтувати профілактичними заходами:

  • в осінній час ділянку очищають від рослинних решток, які обов'язково спалюють, а потім проводять глибоку перекопування грунту;
  • томати рекомендується висаджувати подалі від інших рослин, тим більше тих, що схильні до ураження грибковими захворюваннями;
  • проводиться своєчасна дезінфекція теплиць, парників, грунту, садового інвентарю, а також садивного або посівного матеріалу;
  • рекомендується суворо дотримуватися посадочних схем, в цьому випадку до кожного куща буде надходити необхідна кількість свіжого повітря.

А ще фахівці радять, для вирощування вибирати ті сорти помідор, які відрізняються високою стійкістю до білої плямистості, наприклад: Платус, Мондиал, Хорив, Джокер, Гідний, Балада, Аміко, Золоте руно та ін.

Септоріоз гортензії

Біла плямистість може проявитися і на листках декоративних чагарників, в тому числі і на гортензії. На поверхні листових пластин утворюються плями бурого кольору, що досягають в поперечнику близько 0,5 див. У міру розвитку хвороби уражені листя облітає, і гортензія втрачає свою декоративність. Після цього захворювання переходить на молоденькі пагони. Хворі частини рослини рекомендується зрізати, причому треба обов'язково захоплювати кілька сантиметрів здорової тканини. Після цього проводять обробку куща бордоською рідиною, Профітом або іншим засобом, що містить мідь. В осінній час видаліть всю облетевшую листя та інші рослинні залишки, і знищте їх. Далі обприскати гортензію і поверхню грунту біля неї розчином бордоської суміші (1%) і проведіть перекопування ґрунту в пристовбурних кіл. Навесні до того як почнеться сокорух, кущ знову обприскують бордоською сумішшю.

Препарати від септоріозу (фунгіциди)

Найкраще з білою плямистістю справляються такі хімічні засоби, як:

  1. Хом. Препарат системно-локальної дії, що містить мідь. Він використовується для боротьби з грибковими захворюваннями, наприклад: септоріозом, пероноспорозом, паршею, фітофторозом та ін.
  2. Оксихом. Системно-контактна засіб широкого спектру дії, що містить мідь, використовується для лікування грибкових хвороб.
  3. Мідний купорос. Це контактна засіб широкого спектру дії для лікування ягідних, плодових і декоративних культур від грибкових захворювань.
  4. Залізний купорос. Такий препарат застосовується для попередження та боротьби з грибковими захворюваннями.
  5. Бордоська рідина. Це медьсодержащее засіб широкого спектру дії використовується для профілактичної обробки плодових, цитрусових, декоративних, овочевих, ягідних, баштанних і квіткових культур від цілого ряду хвороб.
  6. Профіт. Контактний препарат, використовуваний для лікування різних грибкових захворювань, наприклад: септоріозу, альтернориоза, фітофторозу та ін.
  7. Нитрофен. Засіб використовується для боротьби з пліснявими, грибковими та паразитарними інфекціями. Також вона сприяє знезараження ґрунту та стримування росту бур'янів.
  8. Хомецин. Препарат контактної дії використовується в захисних цілях для обприскування культур протягом вегетаційного періоду.
  9. Каптан. Цей засіб використовується як для захисту, так і для лікування багатьох культур, їм можна замінити бордоську суміш.
  10. Фталан. Такий препарат відрізняється більш широким спектром дії, ніж Каптан.

Для лікування білої плямистості ще використовуються наступні засоби: Акробат МЦ, Превікур, Ридоміл Голд МЦ, Фундазол, Скор і Ордан. При цьому обприскування з метою профілактики проводять з використанням таких препаратів, як: Ровраль, Триходермін і Глиокладин. Під час приготування розчину для лікувальної, так і для профілактичної обробки обов'язково потрібно дотримуватися інструкцій виробника, яка є на упаковці.

Народні засоби

У боротьбі з септоріозом народні засоби у вигляді настоїв і відварів показали свою низьку ефективність. У зв'язку з цим, щоб уберегти культури від даної хвороби, а також уникнути використання токсичних хімічних препаратів, фахівці радять не забувати про заходи профілактики, які описані вище.