Іржа

Іржа ― це часта хвороба рослин, яка може бути викликана різними представниками підкласу Heterobasidiomycetes. Основний симптом захворювання ― це появи на поверхні надземних частин рослини різного розміру і форми пустул, в яких містяться спори іржавого відтінку. Розвиток деяких патогенів відбувається лише на одній рослині-хазяїні, і тому вони іменуються однохозяйственными. Однак найбільшу небезпеку представляють разнохозяйственные збудники іржі, розвиток яких може відбуватися на декількох рослинах.

Особливості іржі

Якщо рослина уражена іржею, то головна ознака, за яким можна це визначити ― опуклі брудно-руді плями і смужки, які утворюються на виворітній поверхні листових пластин, а в деяких випадках і на черешках. Дані відмітини на верхню поверхню листя проектуються цятками жовтого кольору. З часом на виворітній поверхні листя в районі цих плям з'являються оксамитові подушечки, усередині яких знаходяться спори грибка. Захворювання сприяє розвитку підвищеного випаровування вологи (транспірації), із-за чого листки засихають і облітають. Також у хворої культури спостерігається погіршення фотосинтезу, порушення обміну речовин, а ще припинення або зниження формування приростів. Якщо рослина уражена іржею дуже сильно, то у нього можуть бути пошкоджені та інші надземні частини. Крім цього хвороба сприяє зниженню врожайності, а також вкрай негативно позначається на якості плодів і морозостійкості культури. Злакові культури хворі іржею втрачають всі свої хлібопекарські властивості. Якщо не лікувати хворе рослина, то вона загине.

Збудники захворювання з рослини на рослину переносяться комахами і вітром. Хвороба являє небезпеку для пряних, квіткових, зернових, овочевих, плодових та ягідних культур. Ураження їй піддані наступні рослини: груша і яблуня, агрус, смородина, жимолость, виноград, малина, цибуля, часник, буряк, морква, огірки, а також садові і кімнатні квіти. Ще іржа уражає злакові культури: пшеницю, ячмінь, жито, овес і просо.

Як боротися з іржею

Як тільки будуть виявлені перші симптоми іржі на рослині, необхідно починати боротьбу з нею. На ранній стадії розвитку хвороби потрібно просто обірвати всі хворі листові пластини. Якщо ж захворювання вже запущений, і на рослині розмножилися пустули, то вилікувати його можна буде тільки з використанням спеціальних засобів, призначених для боротьби з грибковими хворобами. Краще всього з цим захворюванням справляються такі хімічні засоби: Абига-Пік, Фітоспорин, Топаз, Бактофіт або розчин бордоської рідини (1%). Проте, щоб позбутися від іржі потрібно ні одна, а мінімум дві обробки, причому повторне обприскування проводять через 7-15 днів. Обробляють хворий кущ в безвітряний, теплий та похмурий день, але дощу бути не повинно. Якщо в цей день або на наступну добу пройде дощ, то рослина доведеться обприскати по новій.

Для того щоб боротьба з іржею була успішною, необхідно з'ясувати, яким саме чином було уражене рослина. Фахівці говорять про те, що найчастіше хвороботворні грибки потрапляють на культури з хвойних рослин, що ростуть неподалік. А ще було помічено, що кімнатні рослини найбільш часто уражалися цією хворобою після новорічних свят. Справа в тому, що хвойні рослини дуже часто бувають проміжними господарями збудників такий грибкової хвороби, однак самі вони їй не уражаються, але при цьому сприяють її поширенню на інші культури.

Заходи профілактики

Якщо рослина ще не уражені іржею, то щоб цього уникнути, потрібно своєчасно проводити всі необхідні профілактичні заходи. Іноді саме завдяки таким профілактичним заходам вдається зберегти не тільки сади і городи, але і плантації, а також поля від зараження іржею і загибелі. Основні заходи профілактики:

  1. Після того, як буде зібраний урожай з ділянки, з нього обов'язково видаляють всі рослинні залишки.
  2. Восени ділянку рекомендується зорати чи можна провести його глибоку перекопування.
  3. Треба дотримуватися агротехнічних правил культури, а саме: культуру слід висівати в установлені для цього строки, правильно її підгодовуйте і поливайте і т. д. Завдяки хорошого і правильного догляду рослини будуть міцними і більш стійкими до будь-яких хвороб, в тому числі і до іржі.
  4. Насіннєвий матеріал потребує обов'язкової передпосівної підготовки.
  5. Регулярно обробляйте культури в цілях профілактики, для цього можна використовувати фунгіцидні препарати або рослинні розчини.
  6. Для вирощування варто вибирати гібриди і сорти, які відрізняються високою стійкістю до хвороби.

Лікування іржі на деревах

Іржа яблуні і груші

Майже всі плодові дерева схильні до ураження іржею, однак найбільш сильно страждають від такого захворювання груші та яблуні. Якщо уважно оглянути лицьову поверхню листя ураженої рослини, то на ній можна побачити буро-червоні цятки овальної форми. Причому з часом ці плями збільшуються. Приступати до лікування рослини слід відразу ж після виявлення перших симптомів хвороби. В іншому разі до середини літнього періоду на виворітній поверхні листя ви виявите дуже швидко розростаються опуклі нарости. Потім починається облетание листя, в результаті чого рослина слабшає і стає менш морозостійким, а також із-за іржі садівник може втратити частину врожаю.

Першим ділом виріжте всі хворі частини дерева, а саме: гілки, плоди, листя і пагони. Причому, зрізуючи уражені гілки, потрібно обов'язково захоплювати від 5 до 10 сантиметрів здорової тканини, а місця зрізів обробляють садовим варом. Після цього проводять обробку культури розчином мідьвмісного фунгіцидної препарату, наприклад: Полірам, Купроксат, Стробі, Абига-Пік, Кумулус, Вектра, бордоська суміш (1%) або іншими. Лікувальним розчином рясно зволожують обидві поверхні всіх листових пластин. Повторне обприскування проводять через 7-15 днів.

Інші дерева

Якщо інші плодові дерева будуть уражені іржею, то щоб їх вилікувати, використовують ті ж самі засоби і препарати, що і у випадку з яблунею або грушею. Але пам'ятайте про те, що хворі рослини обприскують розчином фунгіциду, який здатний сам по собі нашкодити як самому рослині, так і людині, тому що шкідливі речовини, що містяться в ньому, можуть накопичуватися в плодах. А ось для обприскування в цілях профілактики захворювання використовують розчини, концентрація яких в 3 або 4 рази слабкіше лікувальної суміші. А це означає, що вони практично нешкідливі і для культури, і для людей, але при цьому здатні захистити рослину від хвороби.

Краще всього проводити профілактичні обприскування на початку весни до набрякання бруньок, для цього використовують розчин бордоської рідини (3%). Далі дерево обприскують у період між висуванням бутонів і набуханням бруньок, а використовують для цього розчин контактного фунгіцидної кошти. Наприклад, можна використовувати Пенкоцеб (на 1 л води 2 грама), Азофос (на 1 л води 10 грам) або Медекс (на 1 л води 10 грам). До того як рослина зацвіте і відразу ж після цвітіння, його обробляють розчином засобу Скор або Стробі (на відро води від 1,5 до 2 міліграм препарату). Також фахівці радять, обприскати дерева ще один раз одним з перерахованих засобів під час росту плодів. Такі обприскування допоможуть вберегти дерева від іржі, так і від інших грибкових захворювань.

Іржа чагарників

Іржа малини

На малині збудником іржі вважається грибок Phragmidium rubi-idaei, який найбільш небезпечний при підвищеній вологості. У ураженої куща на лицьовій поверхні листя, а також на черешках і серединних жилках з'являються невеликі трохи опуклі подушечки округлої форми, блідо-рудого кольору. На поверхні однорічних стебел спостерігається утворення сірих виразок з блідо-червоною облямівкою, у міру розвитку хвороби вони стають більше і з'єднуються один з одним, формуючи поздовжньо розташовані тріщинки. Якщо погодні умови сприятливі для розвитку гриба, тоді протягом літнього періоду може з'явитися кілька поколінь спор. Іржа найбільш активно розвивається при високій вологості повітря і опади. Та листя, яка вражена дуже сильно, починає сохнути, причому зменшується стійкість чагарника до морозів.

В цілях профілактики іржі після того, як буде зібрано весь урожай, очистіть ділянку біля кущів від облетіла листя, а також зріжте і знищте всі хворі гілки і стебла. Потім взрыхлите поверхню ґрунту біля рослин. На початку весни засипте поверхню ґрунту в малиннику гноєм, так як він сприяє руйнуванню спір іржі. А ще до того, як почнеться сокорух, малину обприскують розчином бордоської суміші (3%). Незадовго до цвітіння всі кущі обробляють будь-яким підходящим фунгіцидним препаратом або розчином бордоської суміші (1%).

Іржа чорної смородини та аґрусу

На аґрусі і смородині може спостерігатися розвиток двох видів іржі:

  • бокальчатая ― викликається грибком Puccinia ribesicaricis;
  • стовпчикову ― починає розвиватися через грибка Cronartium ribicola.

Найчастіше чагарники заражаються бокальчатой іржею від листя осоки. А головними розповсюджувачами стовпчастої іржі є кедр, сосна веймутова або кедрова сосна. У таких двох видів іржі симптоми дуже схожі між собою. Однак найбільш часто стовпчастої іржею уражується смородина, а не аґрус.

Відразу ж після виявлення ознак захворювання зріжте всі хворі бутони, листові пластини, стебла і квітки, після чого рослину обприскують розчином фунгіциду, що містить мідь, який готується по інструкції (дивіться на упаковці). Другий раз рослину обприскують тим же засобом через 1-2 тижні. В цілях профілактики агрус і смородину обробляють на початку весни, коли кущі відцвітуть, і після збирання врожаю. Це дозволить вберегти рослини від ураження таким небезпечним грибковим захворюванням.

Іржа квітів і рослин

Складноцвіті культури

Всі складноцвіті культури схильні до ураження іржею, наприклад: айстри, хризантеми, жоржини, ромашки, чорнобривці, нагідки, цинії та багато інших. У цьому випадку збудником захворювання є гриб Coleosporium solidaginis. У хворого куща на виворітній поверхні листя утворюються пустули, в яких знаходяться спори грибка. З часом спостерігається засихання і відмирання уражених стебел і листкових пластин.

Боротися з хворобою на рослинах, що відносяться до сімейства Складноцвіті, треба тими ж способами і засобами, що і у випадку з плодово-ягідними культурами, а саме: дотримуйтеся агротехнічних правил культури, добре доглядайте за квітами і не забувайте про профілактичні обприскування. Для лікування уражених кущів використовують фунгіциди.

Гвоздичні культури

У хворих іржею гвоздикових культур в першій половині літнього періоду утворюються пустули коричневого кольору, прикриті епідермісом, по мірі дозрівання вони розтріскуються. У уражених кущів спостерігається відставання в розвитку і рості, а листя у них засихає і облітає. В осінній час на уражених листових пластинках можна виявити пустули темно-коричневого відтінку, які перейшли в зимову стадію грибка.

Цибулинні рослини

Гіацинти, тюльпани і лілії також уражуються іржею, і в цьому випадку збудником є гриб Uromyces scillarum. У хворих кущів на листі утворюються знебарвлені плями, в діаметрі досягають до 0,2 см і з часом жовтіючі. Освіта суперечка коричневого кольору відбувається під епідермісом і на внутрішніх лусочках цибулин. Кущ виглядає млявим, і з часом хвора листя починає облітати. Хвороба негативно впливає на якість цвітіння.

Хрестоцвіті культури

Хрестоцвіті рослини уражуються білою іржею, збудником якого є грибок candida Albugo. У хворого рослини страждають всі його надземні частини. Найбільш активно хвороба розвивається в перших місяцях вегетаційного періоду, в цей час стоїть прохолодна погода. На поверхні уражених частин рослини з'являються освіти білого кольору, по мірі розвитку хвороби відбувається їх викривлення або здуття із-за того, що під епідермісом формуються спори грибка.

Щоб вилікувати хворі іржею складноцвіті, цибулинні, хрестоцвіті та гвоздичні культури, потрібно використовувати ті ж засоби, що і при лікуванні плодово-ягідних рослин.

Препарати від іржі (фунгіциди)

Найкраще з іржею на різних культурах справляються такі фунгіциди:

  1. Абига-Пік. Засіб широкого спектру дії, що містить мідь, його використовують для лікування цілого комплексу грибкових і бактеріальних захворювань.
  2. Азофос. Препарат нового покоління використовується для боротьби з грибковими хворобами. Екологічно безпечний.
  3. Бактофіт. Біологічне бактерицидну і фунгіцидну засіб, що застосовується при бактеріальних і грибкових захворюваннях.
  4. Бордоська рідина. Широкого спектру дії медьсодержащее засіб застосовується для захисту плодових, цитрусових, декоративних, овочевих, ягідних, баштанних і квіткових культур від ряду хвороб.
  5. Вектра. Контактно-системний препарат використовується для лікування і профілактики грибкових хвороб. Здатний знищити спори фітопатогенів грибків.
  6. Кумулус. Неорганічне засіб контактного дії використовується для лікування грибкових захворювань.
  7. Купроксат. Контактний препарат, що відрізняється викорінюючою і захисною дією, використовується в боротьбі з низкою грибкових хвороб.
  8. Медекс. Це ефективний засіб виготовлено на основі мідного купоросу, воно використовується для лікування різних грибкових хвороб.
  9. Пенкоцеб. Контактний препарат відрізняється профілактичну дію і використовується для захисту рослин від грибкових хвороб.
  10. Полірам. Це засіб відрізняється високою ефективністю і використовується для профілактичних обприскувань.
  11. Скор. Препарат системної дії ефективно лікує грибкові захворювання, а також тривалий час захищає рослини від них.
  12. Стробі. Засіб широкого спектру дії відрізняється високою ефективністю і застосовується для обробки декоративних, плодових і овочевих культур в боротьбі з грибковими хворобами.
  13. Топаз. Цей системний препарат найчастіше застосовується для захисту рослин від грибкових хвороб. Рослини обприскують ним на самому початку вегетаційного періоду.
  14. Фітоспорин. Контактний мікробіологічний препарат застосовується для профілактичних обробок різних культур від грибкових та бактеріальних захворювань.

Народні засоби

Далеко не всі городники та садівники, зіткнувшись з іржею на своїй ділянці, використовують для боротьби з нею хімічні препарати. По можливості вони намагаються замінити їх менш шкідливими народними засобами. З даними грибковим захворюванням можна боротися наступними найбільш ефективними народними засобами:

  1. У чотири літри води додають одну подрібнену таблетку аспірину, 1 ч. л. засоби для миття посуду і по 1 ст. л. рослинного масла і соди. Обприскують таким засобом кущі регулярно 1 раз в 7 днів.
  2. Відро на третину наповнюють свіжим гноєм і доливають води до країв. Настій буде готовий через три доби, протягом яких його потрібно систематично перемішувати. Проціджене через тканину засіб перед застосуванням розводять водою в пропорції 1:10. Обробляють кущі свіжим розчином тільки ввечері, коли зайде сонце, інакше на листі з'являться опіки.
  3. Відро наполовину наповнюють дрібно порізаної бур'янистою травою, а потім заповнюють до країв гарячою водою. Настій потрібно періодично помішувати, він буде готовий через кілька діб. Процідженим через марлю засобом обприскують листя кущів у вечірній час.