Моніліоз

Збудником такої грибкової хвороби як моніліоз, або плодова гниль, або моніліальний опік є аскомицет Monilia. Широко поширено дане захворювання в областях з помірним кліматом, особливо в тих регіонах, де весна сира і холодна. Найбільш часто моніліальний опік вражає плодові культури:

  • кісточкові вражає збудник Monilia cinerea;
  • зерняткові дерева ― збудник Monilia fructigena;
  • айву ― збудник Monilia cydonia.

Особливості моніліозу

Найчастіше збудник моніліозу вражає рослина в період цвітіння. Він може потрапити в рослину через кору, причому тривалість інкубаційного періоду у нього близько 15 днів. Потім починається поступове буріння і в'янення квіток, а також листя, поки врешті-решт вони не гинуть. На листових черешках і квітконіжках у теплу і вологу погоду на нижньому боці з'являються дуже маленькі пустули білого кольору, в яких знаходяться спори грибка. Переносниками даних спір є садові шкідники і вітер, потрапляючи на здорові рослини і дерева, вони вражають їх моніліозом, з-за чого на поверхні плодів утворюються плями бурого кольору, які по мірі розвитку хвороби збільшуються в розмірах, поки не охоплять всю поверхню. У ураженого плоду м'якоть стає м'якою, буріє і при цьому у неї з'являється спиртовий присмак. Через 1-1,5 тижня після поразки плоду, на його поверхні з'являються невеликі кремові подушечки (це спородохии). З часом відбувається муміфікація уражених плодів, у яких знаходяться склероції або міцелій, причому вони можуть впасти на землю, так і перебувати на гілки рослини до самої весни.

Найбільш активно хвороба розвивається при наступних умовах: температура повітря від 15 до 20 градусів, а вологість ― від 95 до 100 відсотків. У середніх широтах дане захворювання зустрічається повсюдно.

Лікування моніліозу

Щоб позбутися від моніліозу, потрібен комплексний підхід, що включає в себе правильний догляд, правила агротехніки, заходи профілактики, а також хімічні препарати та народні засоби. Для того щоб уберегти рослини від ураження цією хворобою в наступному році, коли закінчиться вегетаційний період, треба видалити з ділянки всі уражені плоди, вирізати хворі стебла і пагони, і обов'язково все це знищити вогнем. А також незадовго до початку періоду спокою основу скелетних гілок і штамб плодових дерев білять розчином вапна, в який додають фунгіцидний препарат. Протягом періоду вегетації регулярно проводите огляд дерев і при перших же симптомах моніліозу, негайно починайте боротьбу з хворобою. Для цього проводиться обробка плодових культур спеціальним засобом, яке здатне знищити збудника захворювання. Однак перш ніж приступити до обробки, вирізують всі хворі стебла і гілки, а також обривають уражені плоди, після чого це все обов'язково знищують.

Заходи профілактики

Багато садівники знають про те, що будь-яке захворювання набагато простіше попередити, ніж потім боротися з ним. Це стосується і моніліозу, так як кращий метод боротьби з ним ― це профілактика. Що ж можна зробити, щоб захистити свій сад від цього грибкового захворювання? Основні заходи профілактики моніліозу:

  1. Під час висадки саджанців, намагайтеся витримувати між ними дистанцію, яка рекомендована фахівцями. Якщо ж дерева будуть рости занадто близько один до одного, то з-за цього вони будуть набагато гірше продуватися вітром, що позитивно позначається на поширенні та розвитку патогенних мікроорганізмів.
  2. Для висадки дерев вибирайте такі місця, які добре продуваються вітром.
  3. Оберігайте рослини від механічних пошкоджень, так як через них збудники моніліозу та інші патогенні мікроорганізми можуть легко проникнути в дерево. Тому всі морозобоіни і рани потрібно своєчасно лікувати і замазувати.
  4. Не забувайте проводити обрізку своєчасно. Видаливши уражені хворобою гілки, обов'язково захоплюйте трохи здорової тканини, а всі місця зрізів не забудьте обробити садовим варом.
  5. У зимовий час на гілках дерева не повинно залишатися хворих плодів. Їх обривають і знищують разом зі зрізаними стеблами і гілками, які уражені хворобою.
  6. Проводите своєчасну боротьбу з шкідниками, які травмують кору і надземні частини плодових культур. Також не забувайте знищувати і їх личинок.
  7. В осінній час проводите обов'язкову перекопування ґрунту в пристовбурних колах рослин.
  8. Підгодовуючи рослини, уважно стежте за кількістю внесених добрив і не допускайте їх нестачі, так і надлишку поживних речовин.
  9. Для роботи з плодовими деревами можна використовувати тільки продезінфіковані садові інструменти.
  10. Фахівці радять, для вирощування на садовій ділянці вибирати ті сорти дерев, які відрізняються високою стійкістю до шкідників і захворювань.

Також одним із головних заходів профілактики є регулярні обробки спеціальними хімічними препаратами, які проводяться до початку цвітіння. Для обробки рослин по листю застосовують розчини таких засобів як Мікосан-В, Хорус, бордоська рідина (1%), також можна використовувати і інші фунгіцидні препарати, до складу яких входить мідь. Повторне профілактичне обприскування проводиться відразу ж після того, як дерево відцвіте, потім обробку фунгіцидним препаратом проводять у липні 1 або 2 рази. В осінній час після збору врожаю рослини також обприскують 1 або 2 рази засобами, що містять мідь.

Моніліоз на зерняткових і кісточкових культурах

Груші і яблуні

Моніліоз представляє велику небезпеку для кісточкових культур, тому що уражені плоди не можна використовувати в їжу. Рослини в цьому випадку уражаються конідіями Monilia fructigena. Зрозуміти, що яблуневе дерево або груша вражена цією хворобою, можна за такими ознаками: спочатку на поверхні плоду з'являється бура плямочка округлої форми, далі відбувається стрімке збільшення в розмірах. У підсумку це пляма охоплює більшу частину плода або всю його поверхню цілком. Уражений плід буріє, причому його м'якоть стає несмачною.

Також дані культури можуть бути уражений моніліозом, що виявляється у вигляді опіку, його збудниками є конідії Monilia cinerea. У ураженого дерева стають бурими і засихають квітки, гілки, кольчатки, а також прутики. Як правило, активне ураження рослин монилиальным опіком спостерігається в тому випадку, якщо в зимовий час випало дуже багато снігу, а весна видалася тривала, холодна і сира.

В цілях профілактики ураження моніліозом груш і яблунь на протязі всього періоду вегетації треба збирати опале і засохлі плоди, а також зрізати уражені гілки і стебла. І зібрані хворі плоди, і зрізані гілки обов'язково знищують вогнем. Не забувайте про заходи профілактики, які допоможуть не допустити механічне пошкодження плодів. Регулярно і вчасно проводьте обприскування рослин від шкідників і захворювань. Також в профілактичних цілях протягом усього періоду вегетації груші та яблуні обприскують розчинами фунгіцидних засобів, наприклад, можна використовувати: Хорус, Стробі, Абига-Пік, Гамаїр, Алирин-Б або Планриз. Також пам'ятайте про правила агротехніки даних культур і неодмінно дотримуйтеся їх.

Черешня і вишня

Моніліозом уражається не тільки вишня, але і такі кісточкові культури: слива, абрикос, алича і персик. Дану хворобу викликає гриб Monilia cinerea, який зимує в муміфікованих плодах або уражених гілках. У зв'язку з цим з настанням весни гілки, загиблі від моніліального опіку, багато садівники приймають за підмерзання в зимовий час.

У хворих черешень і вишень спостерігається в'янення і засихання квіток, плодових гілок, а також листя, причому неодревесневшие молоденькі пагони зовні виглядають так, немов їх обпалили вогнем. В період цвітіння спори грибка, що потрапили на маточку, успішно проростають і стають причиною ураження судин.

І на зерняткових і кісточкових деревах розвиток даного захворювання може відбуватися в двох формах: як плодова або сіра гниль і як моніліальний опік. Насамперед спостерігається ураження гниллю тих плодів, на яких присутні механічні пошкодження. На таких плодах утворюються темні цятки, які стрімко збільшуються в розмірах. У підсумку плями можуть охопити всю поверхню плоду, а також по мірі розвитку захворювання на ньому утворюються подушечки зі спорами. З часом спостерігається зморщування і засихання таких плодів.

Патогенні грибки, є збудником цієї хвороби, здатні перезимувати у хворих надземних частинах рослини. А з настанням весняного періоду грибки проявляються спорами, які потрапляють на здорові дерева, розташовані по сусідству, завдяки дощу, поривів вітру або шкідників. Однак саме через маточка відбувається первинне ураження дерева, після цього крізь цветоножку грибниця проникає в кору і деревини, причому спостерігається її часткове руйнування. В результаті в уражену частину гілки перестає надходити волога. У міру розвитку хвороби хвора частина гілки вище ділянки проникнення грибка сохне і відмирає. Обрізавши гілку, уражену моніліозом, на місці її зрізу можна побачити кільця темного забарвлення.

Огляньте дерева і зріжте все, почали засихати, гілки, причому потрібно обов'язково захоплювати від 10 до 15 сантиметрів здорової тканини, також обривають і хворі плоди. Ці рослинні залишки обов'язково знищують вогнем, щоб не допустити подальшого розповсюдження захворювання. Уражені моніліозом рослини, а ще ті дерева, які знаходяться неподалік від них, обприскують розчином бордоської рідини або таких препаратів, як: Хорус, Купроксат, Фітоспорін-М, Абига-Пік, Топсин-М або Фитофлавин. Обприскування слід проводити в безвітряний погожий день.

Щоб при вирощуванні вишні в своєму саду точно не зіткнутися з моніліозом, для посадки рекомендується вибирати сорти, що володіють високою стійкістю до даного захворювання, наприклад: вишня Анадольська, Шоколадниця, Алекса, Тамарис, Новела, Чорнява Нічка, Шалунья, Бистринка, Тургенєвка, Октава, Пам'яті Вавілова і Шпанка Краснокутська. Зверніть увагу на те, що повстяна вишня і такі сорти, як Володимирська і Любська є украй сприйнятливі до цієї хвороби.

Зливу

Ознаки ураження сливи моніліозом дуже схожі з тими симптомами, що проявляються на інших плодових деревах, а саме: плоди стають бурими, а на їх поверхні утворюються подушечки спороношення, при цьому листя, гілки і квітки засихають і виглядають, наче обпалені вогнем. На поверхні старих гілок з'являються тріщини, з яких починає витікати камедь, з часом утворює напливи. Зверніть увагу на те, що при плодової гнилі на поверхні плодів подушечки спороношення розміщуються хаотично, а при ураженні сірою гниллю вони формують концентричні кола.

Вилікувати сливу, уражену моніліозом, можна точно так само, як і вишню, грушу, яблуневе дерево або черешню. Не забувайте вживати всі необхідні заходи профілактики, які допоможуть не допустити появи на зливі шкідників (плодожерок, довгоносиків, казарок та ін), оберігайте рослини від появи механічних травм, а також своєчасно проводите збір і знищення уражених хворобою гілок і плодів. Профілактичне обприскування такого дерева, а також поверхні грунту під ним проводять до того, як на ньому розкриються квітки, для цього використовують однопроцентний розчин Нитрафена, бордоської суміші або мідного купоросу. Як тільки дерево відцвіте, проводять повторну профілактичну обробку, причому в цей раз використовують розчин бордоської суміші, Каптана, Цинеба або Купрозана. У літній час сливу обприскують одним із перерахованих коштів ще раз, але в даному випадку використовувати бордоську суміш можна, так як вона може стати причиною появи опіків на листках. В осінній час проводять профілактичну обробку рослин мідним купоросом чи Нітрафеном, однак найкраще для цієї мети використовувати розчин сечовини (7%). Восени основу скелетних гілок і штамбові рослини пробеливают розчином вапна, змішаним з фунгіцидним препаратом.

Персик і абрикос

Моніліозом уражаються також абрикоси і персики. У травні біля хворого дерева можна виявити облетіли квітки і зав'язі, в червні на даних рослинах спостерігається засихання гілок, через трохи часу відбувається потемніння і в'янення листя, а плоди стають бурими. Якщо оглянути такі дерева більш ретельно, то на поверхні гілок можна виявити тріщини і утворилися напливи камеді, а на плодах ― подушечки зі спорами кремового або сіруватого кольору. У підсумку хворе рослина дає мізерний урожай, причому здорової залишається лише невелика частина плодів, проте й вони через деякий час лопаються, так і не встигнувши дозріти.

Ураження таких дерев моніліозом відбувається точно так само і при тих же умовах, що і в інших плодових дерев. Щоб не допустити ураження абрикоса або персика захворюванням, слід суворо дотримуватися агротехнічних правил культури, забезпечити їм гарний і правильний догляд, регулярно обрізати їх. В цілях профілактики до того, як розкриються на дереві квітки і відразу, як воно відцвіте, а ще 1 або 2 рази в червні і липні і таку ж кількість раз ― після збирання врожаю, дерева обробляють такими фунгіцидними засобами, як: бордоська суміш, Хорус, Мікосан-В, також можна використовувати і інші препарати схожого дії. Дуже важливо своєчасно і регулярно обробляти рослини глибокої осені, в цьому випадку ефективність проведеного навесні першого обприскування буде набагато вище. Ще в цілях профілактики не забувайте проводити систематичний огляд рослин і обрізку уражених гілок, причому обов'язково захоплюйте кілька сантиметрів здорової тканини. В осінній час всі хворі плоди, а також зрізані гілки обов'язково знищують вогнем. Також проводиться перекопування пристовбурних кіл.

Препарати від моніліозу (фунгіциди)

Для того щоб впоратися з моніліозом на плодових деревах, використовують наступні фунгіцидні засоби:

  1. Абига-Пік. Контактна засіб широкого спектру дії, що містить мідь. Воно використовується для лікування бактеріальних і грибкових захворювань.
  2. Алирин-Б. Цей біологічний препарат застосовується для обробки грунту і рослин і відрізняється здатністю пригнічувати грибкові захворювання. Використовується в якості захисного і лікувального засобу.
  3. Бордоська рідина. Контактна засіб, що характеризується широким спектром дії.
  4. Гамаїр. Цим препаратом біологічного походження обробляють ґрунт і рослини у боротьбі з деякими бактеріальними і грибковими захворюваннями.
  5. Каптан. Такий контактний препарат широкого спектру дії використовується для обробки плодових дерев в цілях профілактики моніліозу, парші і чорної плямистості.
  6. Купроксат. Препарат контактної дії використовується як захисних, так і в лікувальних цілях. Він ефективний у боротьбі з цілим комплексом грибкових хвороб.
  7. Мідний купорос. Контактна засіб широкого спектру дії, до складу якого входить мідь, застосовується для лікування грибкових захворювань на зерняткових і кісточкових деревах.
  8. Мікосан-В. Дія даного біологічного засобу полягає в стимуляції імунітету рослини.
  9. Нитрофен. Це кишково-контактна інсектицидну, фунгіцидну і гербіцидну засіб, який використовується для захисту рослин від грибкових захворювань.
  10. Планриз. Такий препарат, створений на основі грунтових бактерій, відрізняється екологічною безпекою і високою ефективністю.
  11. Стробі. Широкого спектру дії засіб відрізняється високою ефективністю, використовують його для обробки декоративних, плодових і овочевих культур від грибкових захворювань.
  12. Топсин-М. Препарат системної дії використовується для лікування і профілактики грибкових хвороб. Відрізняється високою ефективністю при профілактичних обприскувань.
  13. Фитофлавин. Біологічний бактерицид системної дії застосовується для профілактики більшості бактеріальних і грибкових хвороб.
  14. Фітоспорін-М. Біологічний контактний препарат. Це мікробіологічне засіб використовується для профілактики цілого комплексу грибкових і бактеріальних захворювань.
  15. Хорус. Це системне засіб використовується для профілактики таких захворювань, як: моніліоз, парша та ін.
  16. Цинеб. Засіб застосовується для лікування і профілактики грибкових захворювань.

Народні засоби боротьби з моніліозом

У боротьбі з моніліозом дуже часто садівники використовують такий народний засіб, як розчин сечовини. Для його приготування 10 л води з'єднують з 1 кілограмам сечовини, цієї кількості вистачить для обробки двох дорослих дерев. Щоб таке народний засіб краще прилипало до рослині, в ньому розчиняють 40 мг засоби для миття посуду. Під час обприскування постарайтеся, щоб намокли всі гілки і вся листя, причому обидві її сторони. Коли в осінній час облетять з дерева все листя, їх в пристовбурних кіл необхідно накрити товстим шаром соломи. Розчин сечовини знищує грибок, видаляючи його з гілок, і з листя, а мульчуючий шар з соломи здатний законсервувати в ґрунті тих збудників захворювань, які змогли вижити під час обробки. Крім цього солома зможе захистити кореневу систему дерева в зимовий час від вимерзання. Ранньою весною, ще до того як почнеться сокорух, при бажанні можна провести ще одну обробку рослин розчином сечовини.