Пильщик

Справжні пильщики ― це сімейство перетинчастокрилих сидячебрюхих комах, що відносяться до групи пильщика. Дане сімейство об'єднує приблизно 400 пологів і більше 5 тисяч видів. Більша частина видів пильщиків наносять шкоду сільськогосподарським культурам і лісовими угіддями. Комах належать до даного напрямку можна виявити в будь-якому куточку планети Земля, однак більшість видів пильщика мешкає в тих країнах, клімат у яких холодний і помірний. Приміром, в Росії налічується більше 2 тисяч видів, при цьому у Фінляндії можна зустріти більше 700 видів пильщика. А в Південній Америці і Австралії мешкає зовсім небагато видів пильщика.

Особливості пильщика

Залежно від того, до якого виду комаха пильщик відноситься, його довжина варіюється від 0,2 до 3,2 див. Тулуб і голова у цього жука не відокремлені один від одного (наприклад, як у бджоли), тому його і називають сидячебрюхим. На рухомий великої голові розташовуються розвинені щелепи, а також 2 очі великого розміру і 3 простих, знаходяться попереду. Ще у жука є ниткоподібні або щетинковые вуса, а також 2 пари нескладывающихся крил, які абсолютно прозорі. У самок в черевці укритий пилкоподібний яйцеклад, саме їм вони і завдають шкоди різним культурам. Там, де у самок розташовується отвір для виходу яйцеклада, у самців це місце закриває платівка.

Парування таких жуків спостерігається на початку весни. Потім самки влаштовують яйцекладки, для цього вони надрізають тканина на різних частинах рослини і відкладає туди яйця. Після цього кишеня з яйцем самка закладають власними виділеннями, які цю ділянку рослини і яйце оберігають від появи гнилі. Після того як з яєць з'являються личинки, вони відразу ж починають їсти, завдаючи тим самим великої шкоди рослинам. Личинки пильщика зовні схожі з гусеницями метеликів, але при цьому у гусениць налічується не більше п'яти пар ніг і 6 очей, а личинки пильщика мають 6 або 8 пар ніг і лише 2 ока. Фахівці називають таких личинок ложногусеницами.

Ситі личинки в перші літні тижні спускаються з рослини на землю, роблять у ґрунті кокон для окукливания з потерті, своїх екскрементів і слини. Вже в середині літнього періоду з коконів виходить друге покоління пильщиків. А всього протягом одного сезону це комаха здатне дати до чотирьох поколінь, які завдають відчутної шкоди різним рослинам і навесні, і влітку, і восени.

Всі види пильщика є растительноядными. Кожен з видів воліє жити на якомусь одному з культурних або диких рослин. Вони завдають відчутної шкоди рослині, поїдаючи його тканини.

Як боротися з пилильщиком

Кошти від пильщика (препарати)

Для того щоб врятувати рослину від пильщика, нерідко використовують хімічні препарати, а точніше, інсектициди. Найбільш ефективні інсектицидні засоби:

  1. Карбофос. Це контактний інсектицид-акарицид, який відрізняється широким спектром дії. Його включають до складу більшості препаратів.
  2. Бензофосфат. Такий фосфорорганический інсектицид-акарицид відрізняється кишково-контактним дією.
  3. Метафос. Це контактний інсектицидний препарат з акарицидными властивостями широкого спектру дії. Його активна речовина ― це паратіон-метід.
  4. Хлорофос. Такий інсектицид і пестицид контактно-кишкової дії широко використовується у боротьбі з шкідливими комахами різних рослин.
  5. Фосфамід. Цей системної і контактної дії акарицид і інсектицид є абсолютно нешкідливим для теплокровних.
  6. Арріво. Такий інсектицидний препарат широкого спектру відрізняється контактним і кишковим дією. Циперметрин ― це його головна активну речовину.
  7. Вірін-Диприон. Це вірусне засіб використовується для знищення шкідників на всіх рослинах, включаючи дерева.
  8. Актара. Це інсектицидний засіб групи неонікотиноїди, відрізняється своєю високою ефективністю проти більшості шкідників.
  9. Карате. Цей кишково-контактний пиретроидный інсекто-акарицид відрізняється великою ефективністю навіть при незначній витраті кошти. Його активна речовина ― це лямбда-цігалотрін.
  10. Конфідор. Це інсектицидний засіб системного контактно-кишкової дії використовується в боротьбі з гризучими і сисними шкідниками. Активна речовина ― імідаклоприд.
  11. Моспілан. Системне інсектицидний засіб, відмінне контактним і кишковим дією.
  12. Кінмікс. Пиретроидный інсектицидний препарат широкого спектра, що відрізняється високою ефективністю.
  13. Децис. Це садовий контактно-кишковий інсектицидний препарат, який блокує травну систему шкідника. Активна речовина ― дельтаметрин.

Крім даних засобів у боротьбі з пилильщиками використовують і багато інших.

Профілактичні заходи

Для того щоб захистити свою ділянку від пильщика рекомендується не забувати про заходи профілактики:

  1. В пристовбурних колах чагарників і дерев поверхню грунту потрібно систематично перекопувати і розпушувати. Завдяки цьому загине досить багато личинок і лялечок пильщика.
  2. Сухі та хворі дерева в саду, так як окуклившиеся шкідники воліють в них зимувати.
  3. Ті зав'язі, які травмовані жуком, слід обрізати і знищити вогнем або закопати в грунт на глибину не менше півметра.
  4. На початку весняного періоду на деревні стовбури рекомендується надіти ловчі пояси. Також можна використовувати у боротьбі з пилильщиком феромонні пастки.

Народні засоби

Боротися з пилильщиком можна і різними народними засобами:

  1. На початковій стадії розвитку в боротьбі з цим шкідником можна використовувати настій трави аконіту, яку потрібно зібрати під час цвітіння. Для приготування настою потрібно з'єднати 1 відро води і 1 кілограм трави, також у суміш вливають 30 міліграм лугу. Засіб буде готове через 2 дні. Перш ніж приступити до обприскуванню рослин в засіб вливають від 40 до 50 грам рідкого мила.
  2. Для того щоб позбутися від личинок шкідника, використовують ромашковий настій. Для цього у відро води, температура якої повинна бути від 60 до 70 градусів, всипають кілограм подрібненої листя і квіток ромашки аптечної (траву збирають під час цвітіння). Настій буде готовий через 12 год, потім його проціджують і розводять водою 1:1. У відро готового розчину потрібно додати 40 грам рідкого мила.
  3. 1,2 кг свіжої трави полину підв'ялюють, а потім змішують з 1 відром води. Настій буде готовий через 3 дні. Потім у проціджене засіб потрібно всипати від 50 до 100 грам харчової соди.
  4. 10 л води з'єднують з двома кілограмами хвої. Кожен день суміш перемішують протягом одного тижня, весь цей час вона повинна знаходитися в темному місці. Проціджений настій слід розбавити водою у співвідношенні 1:3 або 1:5.
  5. Одне відро води з'єднують з 70 грамів кальцинованої соди і 20 грамами рідкого мила.
  6. Відро гарячої води змішують з трьома кілограмами просіяної деревної золи. Настій буде готовий через 2 дні, його проціджують крізь меленькое сито або марлю. Перед обробкою в нього вливають 40 грам рідкого мила.
  7. Одне відро води з'єднують з кілограмом свіжої пижма. Суміш кип'ятять протягом двох годин і чекають, поки вона охолоне. У проціджене засіб вливають 40 грам рідкого мила.

Використовувати народні засоби рекомендується лише тоді, коли пильщика зовсім небагато. Але більшість дачників їх застосовують тільки в якості засобу профілактики.

Види пильщика

Існує дуже багато видів пильщика, які здатні нашкодити культурним рослинам. Тому нижче будуть описані лише ті з них, які зустрічаються найбільш часто.

Пильщик на трояндах

Трояндам здатні нашкодити відразу кілька видів пильщика, які ділять на декілька груп:

  • мешкають на рослинах відкрито і поїдають листя, наприклад: розанный, розанный мінливий, розанный слизовий, розанный звичайний, чорний і вишневий слизистий пильщики;
  • живуть приховано і выедающие стебла зсередини, наприклад: розанный висхідний і розанный спадний пильщики (вони завдають величезної шкоди кольорам).

У тому випадку, якщо шкідників не дуже багато, тоді збір їх личинок проводять вручну, після чого їх слід спалити. Проводити збір личинок рекомендується рано вранці, так як саме в цей час вони добре помітні на поверхні листя. Інсектицидні препарати використовують тільки в тому випадку, якщо відкрито живуть шкідників на кущах занадто багато, наприклад, підійде: Конфідор, Фастака, Децис, Актара або Карате. Для того щоб скоротити кількість коконів, грунт навколо троянд слід систематично перекопувати.

Щоб позбутися приховано живуть пильщика, рекомендується скористатися системними інсектицидними препаратами, наприклад, обробку можна провести Моспиланом, Енжіо або Актара. Для того щоб позбутися шкідника, обробити кущі потрібно не менше 2 разів з перервою в 3 тижні, при цьому перед обробкою всі травмовані стебла зрізують і знищують.

Сосновий пильщик

Соснового пильщика можна зустріти там, де знаходяться хвойні дерева. Справа в тому, що такий шкідник харчується хвоєю. Це шкідлива комаха поширене в азійських і кавказьких країнах, в Росії та Японії, а також його завезли і в Північну Америку. Зустріти даний вид можна лише в Заполяр'ї. До сосновим пилильщикам відносяться лише 2 види, а саме: рудий сосновий і звичайний сосновий пильщик. Звичайний пильщик зустрічається набагато частіше, порівняно з другим видом.

Ранньою весною шкідники поїдають стару хвою, а потім починають пошкоджувати молоденькі пагони. При цьому пильщики пошкоджують як хвою, так і самі гілки. Найбільш часто шкідником пошкоджується сосна Банкса і сосна звичайна. В теплу і суху погоду соснові пильщики відрізняються найбільшою ненажерливістю.

Крім даних видів шкідника на сосні може ще оселитися сосновий зірчастий пильщик-ткач, який широко поширений в країнах Європи, а ще в Казахстані і Сибіру. Довжина даного комахи варіюється від 1 до 1,6 див. Його крила прозорі, а груди і голова пофарбовані в чорний колір, при цьому їх покривають штришками білого і жовтого відтінку. Личинка досягає в довжину від 1,8 до 2,6 см, вона пофарбована в оливково-зелений відтінок, а на поверхні у неї розташовуються 4 бурі смужки. Очеревинні ноги у неї відсутні, зате грудини налічується 3 пари, з допомогою них вона і пересувається. Даний вид ще іменують «ткачем», тому що його личинки роблять схованки з павутини у формі трубочки. Такий пильщик пошкоджує молоду хвою, а якщо на рослині оселилося дуже багато шкідників, то можуть бути травмовані і верхні частини гілок, а в окремих випадках ― це призводить до загибелі цілого дерева. Для того щоб позбутися від такої шкідливої комахи, найчастіше застосовують інсектицидні засоби і клейові пояса. У тому випадку, якщо пильщик виявлено на великій площі лісових угідь, тоді обробляють дерева за допомогою літаків.

Ялиновий пильщик

На ялинах може оселитися ялиновий пильщик, який активно поїдає молоденьку хвою поточного року. Найбільшої шкоди рослинам даний шкідник завдає з останніх днів травня і до перших ― червня. Якщо зима видалася теплою, тоді спостерігається спалах плодючості пильщика, так, він протягом 5-7 років дає дуже багато гусениць.

Щоб зрозуміти, оселився чи пильщик на вашій їли, огляньте її. Якщо ви виявите безліч травмованих або споріднених голок, то це говорить про те, що на дереві присутні личинки цього шкідника. Методи боротьби:

  • ручний збір личинок пильщика;
  • залучення на ділянку мурах, птахів і гризунів;
  • установка на деревах клейких пластин;
  • регулярна перекопування пристовбурового кола (дозволяє знищити лялечок);
  • регулярний збір і знищення облетіло голок;
  • при виявленні гусениць рослину обприскують Карбофосом або Кинмиксом.

Сливовий пильщик

На зливі так само можуть оселитися пильщики. Як правило, шкодять цьому дереву в основному 2 види, а саме, чорний і жовтий сливовий пильщик. Ці види схожі між собою і різняться лише одним забарвленням. Довжина дорослої особини до 0,5 см, а личинок ― близько 0,8 див. Крім крил світлого забарвлення з бурою стигмою біля чорного пильщика всі інші частини тіла чорне. При цьому жовтий пильщик пофарбований у буро-жовтий відтінок. Всього одна личинка здатна пошкодити близько шести плодів сливи, тому якщо пильщика на дереві дуже багато, тоді садівник може залишитися без врожаю.

У боротьбі з шкідником ще до того, як дерево зацвіте, його обробляють розчином Рогора, Цианокса, Хлорофосу, Карбофосу або Цідіала. Коли зливу відцвіте, проводять повторне обприскування. На початку весняного періоду ще до вильоту шкідників з коконів для того, щоб їх налякати, рекомендована обробка рослини розведеним водою хвойним настоєм або настоєм полину. До того, як квітки на зливі розкриються, в хмарний день під нею розстеляють тканина, на яку струшують з рослини дорослих жуків. Після цього їх знищують вогнем. Тих личинок, які влаштувалися на зимівлю в ґрунті можна знищити, для цього достатньо перекопати землю в пристовбурних кіл, а роблять це восени.

Ріпаковий пильщик

Рослини, які належать до родини Хрестоцвіті, може пошкодити ріпаковий пильщик. Найчастіше цей вид зустрічається в регіонах з прохолодним і помірним кліматом. Його личинка, пофарбована в сіро-зелений відтінок, має 11 пар ніг, форма яких циліндрична, на поверхні тіла присутні маленькі бородавки. У довжину личинка може сягати від 2 до 2,5 см, однак після окукливания спостерігається скорочення довжини до 0,6–1,1 см Довжина дорослого пильщика близько 0,6–0,8 см, а його забарвлення оранжево-жовтий, голова в нього лакова чорного кольору, на спині присутні цятки ромбовидної форми.

Хоч цей шкідник і володіє невеликою величиною, зате у нього дуже високий поріг шкодочинності. Так, якщо на 1 квадратному метрі ділянки оселиться всього лише 2 або 3 личинки, то вони зможуть завдати значної шкоди посівам. Вважається, що найбільш небезпечний даний пильщик в лісостепових зонах України, Молдови та європейської частини Росії. Він поїдає листя і стебла таких культур, як: редька, ріпак, бруква, турнепс, капуста, ріпа, гірчиця, дайкон і редис. В першу чергу шкідлива комаха об'їдає листя, бутони і молоденькі стручки. У травмованих пилильщиком кущів не відбувається формування плодів, в результаті можна втратити від 80 до 95 відсотків урожаю рапсу або турнепсу.

Щоб позбутися від цього шкідника, при ураженні 10 відсотків стебел і більше проводять обприскування кущів розчином інсектицидного препарату. Існують і заходи профілактики: своєчасна прополка, глибоке розпушування грунту, видалення з ділянки рослинних решток після збирання врожаю (їх рекомендується спалити), дотримання правил сівозміни. Також іноді роблять приманочные посіви, які через деякий час знищуються разом з пилильщиками.

Аґрусовий пильщик

Жовтий аґрусовий пильщик шкодить таким культурам, як червона і біла смородина, а ще аґрус. Довжина такого літаючого жука близько 10 мм, він має жовто-червоним забарвленням, ніжки у нього жовті, а голова чорна. Шкода чагарниках завдають личинки цієї комахи. Вони зеленувато-блакитні, на поверхні їх тіла знаходяться волоски і безліч бородавок чорного кольору, мають 10 пар ніг. Вони протягом 20-30 днів об'їдають листя і вигризають нирки. Якщо літній період буде теплим і тривалим, то даний шкідник протягом одного сезону зможе дати 3 покоління. Найбільш сильно шкодить рослинам друга генерація, тому що діяльність шкідників в цей час припадає саме на період, коли плоди активно наливаються і дозрівають.

Серйозної шкоди листі даних чагарників завдає бледноногий аґрусовий пильщик, його личинки зжирають листя, і від неї залишаються лише одні прожилки. Личинки цього виду пофарбовані в зелений колір, мають десять пар ніг і голову коричневого кольору, вони відрізняються своєю ненажерливістю.

Як тільки шкідники будуть помічені на кущі, необхідно вжити невідкладні заходи. У тому випадку, якщо на пошкодженому чагарнику збереглося більше половини листя, то використовувати інсектицидні препарати не рекомендується. У цьому випадку буде потрібно ручний збір личинок, при бажанні їх можна струсити на тканину, яку попередньо розстеляють під кущем. Потім личинок знищують. Після цього кущі обприскують народним засобом, який містить в собі велику кількість гіркоти, наприклад: настоєм часнику, полину, тютюну, пижма або деревію. Також досить високою ефективністю у боротьбі з пилильщиками відрізняється і зольний настій. Для того щоб відлякати від кущів дорослих особин, між рослинами рекомендується вирощувати помідори. Коли урожай буде прибраний, обприскати рослину біопрепаратом, яке зміцнює імунітет чагарнику. Протягом літа систематично взрыхляйте поверхню землі між кущами і своєчасно видаляйте бур'янисту траву. В осінній час обов'язково скопайте ґрунт біля кущів. Обробку агрусу і смородини інсектицидними препаратами рекомендується проводити в крайніх випадках, коли на рослині присутній дуже багато личинок і при цьому незайманою листя залишається менше половини.

Вишневий пильщик

На вишні може оселитися бледноногий і слизовий вишневі пильщики. Вишневий слизистий пильщик також може завдати шкоди груші, сливи, черешні, яблуні і троянді. Дорослий самець має довжину від 4 до 5 сантиметрів, а самка ― від 5 до 6 сантиметрів. На прозорих крилах є чорне жилкування, а тіло і ноги шкідника пофарбовані в чорний колір. Дорослі пильщики можуть з'явитися на вишні з останніх днів травня до середини червня. На другу або третю добу самка починає відкладати яйця, поява з них личинок відбувається через 7-15 днів. На поверхні з'явилися личинок утворюється слиз чорного кольору, на протязі свого існування вони линяють 5 разів. Листя вишні, яку травмували дані личинки, виглядає немов обпечена. Коли псевдогусінь звільняться від слизу в останній раз, вони стають жовтими і спрямовуються до поверхні грунту, де відбувається їх заляльковування. У другого покоління початок літа дорослих комах припадає на другу половину липня.

Бледноногий вишневий пильщик здатний також нашкодити і терну, горобині, груші, черешні та різних ягідним чагарниках. Довжина його тіла чорного кольору досягає 0,5–1,1 см, ніжки жовтуваті, на задній парі є чорні лапки. Личинка має білястим або зеленуватим забарвленням, голова блідо-бура, а на тімені є пляма темного кольору.

Якщо личинок на вишні дуже багато, тоді її обприскують відповідним інсектицидом. Якщо ж пильщика мало, тоді проводять їх ручний збір, також їх можна струсити на тканину, розстелену під деревом. Зібраних личинок знищують вогнем. Систематично взрыхляйте грунт у пристовбурних кіл, а в весняний час проведіть його перекопування.

Крім даних видів досить часто городники та садівники можуть зустріти на своїй ділянці такі, як: грушевий пильщик-ткач, грушевий укорочений пильщик, слизистий пильщик, ясеневий пильщик, яблонные плодовий і листової пильщики, хлібний пильщик і чорний хлібний пильщик, косточковый жовтий плодовий пильщик та ін.