Комаха колорадський жук (Leptinotarsa decemlineata) є представником родини жуків-листоїдів. Він живиться листям рослин, що відносяться до сімейства Пасльонових, а саме: баклажанів, солодкого перцю, фізаліс, картоплі, помідорів, блекоти та дерези. У 1824 році американський натураліст і ентомолог Тому Сей під час опису екземплярів комах, яких він зібрав у Скелястих горах з рогатої пасльону, ідентифікував колорадського жука, як представника роду Chrysomela. Однак через деякий час німцем Крістіаном Вільгельмом Суффрианом він був переміщений в рід Doryphora. Лише 1858 р колорадський жук був включений в рід Leptinotarsa шведським ентомологом Шталем. У народі такого жука прозвали «колорадським» після того, як в 1859 р з-за навали даного шкідника було спустошено картопляне поля, а сталося це в штаті Колорадо.
Родом жук з північно-східній частині Мексики, де можна зустріти й інші види комах, які поїдають листя диких пасльонових рослин і тютюну. У 1876-1877 р жук був знайдений в околицях Лейпцига, туди він потрапив разом з торговими вантажами, при цьому йому довелося перетнути Атлантичний океан. Його швидко винищили, проте потім знову завезли...
У Франції цей шкідник зміг закріпитися в 1918 р, а звідти вже він поширився по всій європейській території. Лише у Великобританії жук не зміг прижитися.
Зміст
Особливості колорадського жука
Колорадський жук ― це комаха, яка має глянсове опуклим тілом овальної форми, воно забарвлене в оранжево-жовтий колір, його ширина близько 0,7 см, а довжина ― від 0,8 до 1,2 див. На надкрилах розташовується по п'ять смуг чорного кольору, а на предспинке ― цятки такого ж забарвлення. У жука є перетинчасті крила добре розвинені, завдяки чому він може витримувати тривалі перельоти. Довжина личинки такого шкідника 1,5–1,6 см, голівка червона, а з боків розташовується пара рядів цяток такого ж відтінку. Спочатку тіло личинок забарвлена в темно-бурий колір, проте через деякий час він змінюється на блідо-рожевий або насичено-жовтий відтінок. Коли личинки з'їдають листя, то у них перетравлюються абсолютно всі пігменти, але тільки не каротин. З часом відбувається його накопичення в тканинах, з-за чого забарвлення тіла стає морквяним.
На зимівлю така комаха закопується в грунт на глибину від 0,2 до 0,5 метрів, а в весняний час воно вибирається на поверхню землі і починає поїдати молоді паростки, злучатися і влаштовувати яйцекладки на виворітній поверхні листя. Протягом доби лише 1 самка здатна відкласти 5-80 яєць, а протягом одного сезону ― 300-1000 яєць. Личинки першого віку знаходяться на виворітній поверхні листа і поїдають його м'якоть, другого віку ― з'їдають весь лист, від нього залишається тільки центральна прожилка, а третього і четвертого віку ― можуть перебиратися на кущі ростуть поруч. Через 15-20 днів вони закопуються в ґрунт на глибину близько 10 сантиметрів, де відбувається їх заляльковування. Вже через 1,5–3 тижні личинки стають дорослими особинами, після чого вони вилазять на поверхню. Якщо ж вже глибока осінь, то молоді жуки впадають у діапаузу до весни. Як правило, колорадський жук живе всього 1 рік, але бувають такі особини, які здатні прожити 2-3 роки. Якщо комаха відчуває, що йому загрожує небезпека, то вона прикидається мертвим (падає на поверхню грунту і завмирає), а не відлітає.
Способи боротьби з колорадським жуком
Існує кілька способів боротьби з колорадським жуком, а саме: механічний, хімічний, агротехнічний і біологічний.
Агротехнічний спосіб
Якщо за допомогою різних прийомів домогтися поліпшення розвитку і росту рослин, що відносяться до сімейства Пасльонових, тоді вони стануть більш стійкими до пошкоджень і завдяки цьому вдасться створити малоблагоприятные умови для життя комахи, що призведе до скорочення його чисельності. Потрібно пам'ятати про те, що в першу чергу шкідник селиться на самих слабких кущах, у зв'язку з цим необхідно застосувати агротехнічні прийоми, завдяки яким буде укріплено здоров'я культур:
- вирощувати на ділянці тільки ті сорти, які погано поїдає колорадський жук;
- висаджувати тільки ті бульби картоплі, які абсолютно здорові і якісні;
- забезпечити культур хороший догляд та не забувати про агротехнічних правил.
Механічний спосіб
Механічний спосіб знищення жуків ефективний тільки в тому випадку, якщо їх не дуже багато. Для цього потрібно регулярно проводити огляд як самих рослин, так і поверхні грунту навколо них, при цьому виявлених шкідників поміщають в банку, в якій знаходиться гас або концентрований розчин солі.
Біологічний спосіб
Біологічний спосіб боротьби з шкідником є найбільш безпечним і досить ефективним. У цьому випадку використовуються природні вороги жука: мікроорганізми, птиці, паразитичні і хижі комахи.
Хімічний спосіб
Для того щоб перемогти така комаха, можна вдатися і до хімічним способом. Для цього готується розчин інсектицидного препарату, яким обприскуються кущі в період другого віку личинок, а також під час масової появи молодих жуків. Однак цей метод поганий тим, що колорадський жук дуже стійкий до різних хімічних препаратів і може до них швидко адаптуватися. Найбільш ефективними в боротьбі з комахою є системні інсектициди, які не викликають звикання.
Кошти від колорадського жука
- Актеллік (концентрат емульсії 50%). Це інсектицидний засіб широкого спектру дії. Протягом сезону їм можна обробляти кущі не більше 2 разів, при цьому використовується розчин, що складається з 1 л води і 1,5 грам кошти, цієї кількості вистачить, щоб обробити 10 квадратних метрів посадок.
- Арріво (концентрат емульсії 25%). Порівняно з Актелліком цей інсектицидний препарат відрізняється більш широким спектром дії. Протягом одного сезону його так само можна використовувати не більше 2 разів. Для приготування розчину з'єднують 1 відро води і 1,5 грама кошти. Одного літра розчину вистачить для обприскування 10 квадратних метрів посадок.
- Децис (концентрат емульсії 25%). Це інсектицидний препарат контактної дії, який при сприятливих умовах є високоефективним при низькій нормі витрати. Засіб з рослин не змивається під час дощу, а при попаданні в грунт воно не накопичується, так як відбувається його розпад. Також воно взаємодіє з іншими препаратами. Правила приготування робочого розчину та витрати на 1 квадратний метр такі ж, як у Актеллика або Арріво. Його так само не можна застосовувати протягом сезону більше двох разів.
- Таблетки Інта-ВИР. Для приготування розчину в 10 літрах води слід розчинити 1 таблетку. Для обробки 10 квадратних метрів посадок використовують всього один літр розчину. За сезон обприскати кущі таким розчином можна всього кілька разів.
- Кінмікс, Карате (концентрат емульсії 5%). Це англійські інсектицидні препарати. Щоб робочий розчин потрібно з'єднати 2 грами Кинмикса або 1 грам Карате з відром води. Протягом сезону засоби не можна використовувати більше двох разів.
- Сонет (концентрат емульсії 10%). Це американський інсектицидний препарат контактної дії, протягом сезону їм обприскують кущі лише 1 раз під час масової появи личинок. Для приготування розчину з'єднують 1 л води з 0,2 грамами кошти, цієї кількості вистачить для обробки 10 квадратних метрів посадок.
- Сумі-Альфа (концентрат емульсії 5%). Це японське інсектицидний засіб використовується не більше 2 разів протягом сезону. Щоб зробити розчин, потрібно з'єднати 1 відро води і 1,5 грама кошти, одного літра вистачає для обробки 10 квадратних метрів посадок. Останній раз обприскати кущі можна не пізніше, ніж за 4 тижні до збирання врожаю.
- Суміцідін (концентрат емульсії 20%). Це японське засіб так само використовують лише пару разів за сезон. Щоб приготувати розчин, з'єднують 1 л води і 0,3 грама кошти, цього обсягу вистачить для обробки 10 квадратних метрів посадок.
- Цимбуш (концентрат емульсії 25%). Це англійське засіб відрізняється широким спектром дії. Використовують його тільки 2 рази протягом періоду вегетації, не більше. Змішайте 10 л води і 1 грам кошти і обприскати кущі, при цьому 1 л вистачить на обробку 10 квадратних метрів ділянки.
- Шерпа (концентрат емульсії 25%). Цей французький препарат використовують точно так само як Цимбуш.
- Престиж (концентрат суспензії). Такий фунгіцидно-інсектицидний препарат фірми «Bayer» використовується для протруювання картопляних коренеплодів. Престижем також можна обробляти і кущі пасльонових культур, для цього готується розчин: з'єднайте літр води з 10 міліграмами препарату.
- Регент від колорадського жука. Це універсальне інсектицидний засіб в ампулах об'ємом 1 міліграм. Для того щоб отримати робочий розчин потрібно вміст однієї ампули з'єднати з 10 л води.
Народні засоби
Хімічні засоби хороші тим, що вони відрізняються дуже високою ефективністю, але отруйні речовини, що містяться в них, все одно з часом потраплять в організм людини. Що ж робити, щоб не нашкодити здоров'ю і врятувати врожай від жука? Своєю безпекою і ефективністю відрізняється механічний спосіб, але якщо у вас ціле картопляне поле, тоді зібрати шкідників руками буде дуже складно. У цьому випадку позбутися шкідника допоможуть народні засоби, які менш дієві, ніж хімікати, але зате вони точно не завдадуть шкоди людині. Найбільш ефективні народні засоби:
- Для приготування настою з'єднують 1 відро тільки що скипіла води і 1 кілограм зелених плодів і свіжого листя грецького горіха. Накрийте ємність кришкою і через 7 днів засіб буде готове, його залишиться лише процідити.
- Змішайте відро дуже гарячої води і 300 грам висушеної листя і шкаралупи волоського горіха. Суміш, накрита кришкою, повинна постояти 7 діб, після чого проціджують.
- Відро води з'єднують з 1 кілограма висушеної і подрібненої кори білої акації. Через три доби готовий настій проціджують.
- Наповніть відро наполовину свіжою листям тополі і налийте води. Дайте суміші покипіти чверть години, після чого доведіть об'єм відвару до 10 літрів. Через три доби засіб зливають і використовують за призначенням.
- Літр води з'єднують з 10 грамами березового дьогтю, отриманим розчином кущі обприскують тричі протягом 7 днів.
- Десять літрів води з'єднують з 500 грамами квіток соняшнику. Через три доби готовий настій проціджують.
- Півтора кілограма чистотілу з'єднують з дуже гарячою водою. Засіб, накриту кришкою, має настоятися три години. Проціджений настій з'єднують з розчином хлористого кальцію (1,5%).
- Наповніть відро сухим або свіжим подрібненим чистотілом, влийте в нього гарячу воду і прокип'ятіть суміш на слабкому вогні чверть години. Злитий відвар використовують для обприскування у розведеному вигляді: на 10 л води 0,5 л кошти.
- Сухі корені оману в кількості 100 грам подрібнюють і з'єднують з тільки що скипіла водою, настій буде готовий через пару годин. Першу обробку таким настоєм проводять тоді, коли кущики у висоту досягають близько 15 сантиметрів. Фахівці радять, обприскати кущі даними засобом тричі з інтервалом у півтора тижні.
- Відро води (температура від 70 до 80 градусів) з'єднують з 0,3 кілограмами лушпиння цибулі. Зверху суміші кладуть вантаж і дають їй настоятися протягом 24 год. Після настій проціджують.
- У відро води всипте 0,2 кг трави кульбаби і така ж кількість хвоща, дайте суміші покипіти чверть години. Остиглий проціджений відвар відразу ж використовують для обприскування кущів.
- 1 склянка деревної золи змішують з 0,3 кг дрібно порізаної свіжої полину. У суміш додається окріп і її залишають на три години для настоювання, після чого проціджують.
- Літр води з'єднують з 10 грамами сухої гіркого перцю. Суміш кип'ятять пару годин, а після того як вона охолоне, її проціджують і з'єднують з 4 грамами подрібненої мила. Перемішуйте засіб до повного розчинення мила.
- Відро теплої води з'єднують з 1 кг листя і пагонів томату, які попередньо подрібнюють. Через 4-5 год готовий настій проціджують і змішують з 40 грамами подрібненої мила (перемішуйте засіб до тих пір, поки воно повністю не розчиниться).
- Відро води з'єднують з трьома кілограмами помідорної бадилля. Суміш кип'ятять близько 30 хв. Остиглий проціджений відвар треба розбавляти водою перед обприскуванням в пропорції 1:5. При цьому кожен літр робочого розчину з'єднують з чотирма грамами тертого мила.
- Висушені корені тютюну в кількості 0,5 кг з'єднують з 1 відром води і залишають на кілька днів. Готовий проціджений настій розбавляють водою у співвідношенні 1:2 і змішують з милом.
- Відро води з'єднують з 0,5 кг дрібно порізаних пагонів тютюну або тютюнової пилу. Настій буде готовий через пару днів. Перш ніж приступити до обробки, 1 частина кошти з'єднують з 2 частинами води і додають мило.
- В відро, наповнене водою, насипають 0,2 кг дрібно порізаних часникових головок і стрілок. Суміш залишають на деякий час для настоювання, а потім проціджують і з'єднують з 40 грамами мила.
Також досить ефективною є обробка кущів від жука сухими засобами. Найкращі народні засоби:
- Просійте деревну золу і опудрите їй кущі. Краще всього для цього використовувати золу, отриману при спалюванні берези. До того як рослини почнуть цвісти, їх опудривают раз в 15 днів, а коли вони відцвітуть ― раз в 30 днів. Проводять обробку в ранковий час, коли на листі ще знаходиться роса або після дощу. На 1 сотку витрачається приблизно 10 кілограм золи.
- Вологе листя можна опудрить кукурудзяним борошном. Це також є досить ефективним способом боротьби з шкідником.
- Щоб знищити личинок жука, кущі слід опудрить цементом або гіпсом.
- Відлякати жука може запах свіжих тирси берези або сосни. До того як кущі зацвітуть, тирсу між ними розсипають раз на півмісяця, а коли вони відцвітуть ― 1 раз в 30 днів.
Як врятувати пасльонові культури від колорадського жука
Колорадський жук на картоплі
На самому початку весняного періоду відразу після того, як грунт на ділянці прогріється, потрібно вибрати хмарний день та розкидати по поверхні землі картопляні очистки, попередньо їх 24 год витримують в розчині хлороформу. Через кілька діб перевірте очищення і видалення з ділянки всіх колорадських жуків, які на них знаходяться. Це дозволить очистити ділянку від певної частини шкідника ще до висадки картопляних бульб. Повторно таку процедуру проводять приблизно за 7 днів до того, як з'являться сходи, і в осінній час після збирання врожаю, але потрібно встигнути до того, як комаха піде на зимівлю.
Такого шкідника може відлякати малоприємний аромат гниючої лушпиння цибулі. У зв'язку з цим, висаджуючи картопляні бульби, в кожну з посадкових ям потрібно всипати жменю деревної золи і покласти трохи лушпиння цибулі. Ці кущики жук буде обходити стороною до того, як вони відцвітуть, а після цвітіння він вже не зможе серйозно нашкодити картоплі. Також щоб захистити рослину від шкідника, поверхня ґрунту між рядами засипають шаром соломи. Крім того, що вона пригнічує ріст бур'янів і не допускає пересихання грунту, також вона ще забезпечують захист картопляних бульб від впливу прямих сонячних променів і є сприятливим середовищем для життя певних комах і павуків, які вважаються природними ворогами колорадського жука, наприклад: сонечка, жужелиці та богомоли.
Також було відмічено, що це комаха можна відлякати запахом деяких рослин, наприклад: пижма, чорнобривців, конопель, глоду, шавлії, котячої м'яти, календули, коріандру і матіоли. Тому дані культури рекомендується вирощувати в міжряддях картоплі, а також по периметру ділянки. Завдяки цьому картопля жук буде обходити стороною. Але слідкуйте за тим, щоб не сталося самосіву, тому квітки відразу ж після появи або розкриття зривають або скошують самі кущі.
Крім цього можна використовувати і різні хімічні засоби, про цьому способі детально було описано вище. В останні роки городники все частіше використовують новий препарат ― «Колорадського жука НІ», він не небезпечний як для тварин, так і для людей. Головною діючою речовиною цього препарату є масло азадирахты індійської. Щоб не допустити появи жука на картопляних кущах, знадобиться 3 обробки водним розчином у пропорції 1:40:
- проводять обробку посадочних отворів безпосередньо перед висадкою картопляних бульб;
- під час масової появи паростків;
- через півмісяця після другої обробки.
Якщо ви вирішили захистити картоплю з допомогою Престижу, тоді слід врахувати, що обробка ним бульб не вбереже дорослі кущі від другої хвилі колорадського жука. В цьому випадку вам доведеться скористатися ще одним засобом для обприскування бадилля. При використанні для обробки кущів кошти Банкол, який дуже ефективно знищує шкідника, слід враховувати, що воно сприяє придушенню репродуктивної функції картоплі. Тому якщо з оброблених кущів залишити посадковий матеріал, то на наступний рік він дасть дуже мізерний урожай.
Колорадський жук на баклажанах
Боротися зі шкідником можна за допомогою пасток. Для цього на початку весняного періоду після того, як грунт тільки прогріється, в кількох місцях розкладають очищення або шматочки картопляних бульб. Після того як на шматках овоча накопичуються комахи, їх обливають бензином і спалюють. Для того, щоб уникнути процедури спалювання, очищення попередньо обробляють Хлорофосом, але якщо ви вже його використовували не один раз, то ефективність від його застосування буде дуже низькою.
Після того як на баклажанах сформуються зав'язі, обробки хімікатами слід припинити. З цього часу городникові залишається лише ховати баклажани від комах. Візьміть пластикові пляшки і зріжте у них шийку і дно, отриману «трубку» потрібно надіти на кущ. Справа в тому, що жуки в даний період літають вкрай рідко, а більше пересуваються по землі і залазять на кущі по стеблу. А своєрідні «чохли» не дадуть потрапити комасі на листя баклажан. Деякі городники огороджують кущі півметровим парканом з поліетиленової плівки. Так як самки в цей час лінуються літати, а самців не приваблюють ті місця, де немає самок, то посадки будуть захищені, але це не надовго.
Також захистити рослини можна за допомогою москітної сітки. З неї з допомогою степлера виготовляють своєрідні ковпачки для кожного кущика. Крізь таку сітку комасі не пробратися, зате вона пропускає світло, повітря і вологу. Не забудьте нижній край сітки присипати грунтом, інакше її може занести вітром. Ще шкідників можна спробувати відлякати, для цього поверхню ділянки засипають свіжим скошеним різнотрав'ям майже на висоту рослин. Незвичайний аромат не дуже подобається шкідників, і вони намагаються таку ділянку обійти стороною.
Якщо ж на кущах ви все-таки виявите жуков, то для їх обробки слід використовувати народні засоби або видалити комах з листя руками. Справа в тому, що хімікати для обприскування баклажанів використовувати вкрай небажано, так як вони надмірно токсичні.
Колорадський жук на перці
На болгарському перці жук селиться дуже рідко, але якщо умови сприятливі, то це цілком може статися. Шкідник здатний залишити вас без врожаю. На початку весни після сходу снігового покриву не забудьте розкласти по ділянці шматочки картоплі, а потім, коли до них сползутся жуки, їх збирають і знищують. Не забувайте щодня проводити огляд паростків перцю, при виявленні шкідників їх складають у банку, наповнену концентрованим розчином солі. Самим безпечним спосіб позбавлення від жуків є ручний збір, однак на це йде багато часу і сил. Для обприскування уражених колорадським жуком кущів використовуються тільки народні засоби, наприклад: відвар або настій з гіркого перцю, волоського горіха, полину, бадилля томатів і т. д.
Колорадський жук на помідорах
З усіх шкідників колорадський жук є найбільш небезпечним для помідорів. В цілях профілактики в осінній час ділянка, призначена для посадки томатів, потрібно глибоко перекопати. У весняний час так само потрібно не забути розкласти приманки (картопляні шматки) і знищити сползшихся до них шкідників. Для того щоб захистити молоду розсаду, можна використовувати циліндри, виготовлені з пластикових пляшок (дивіться баклажани). Пастка у вигляді жолоба для молодих шкідників встановлюється по периметру ділянки, він повинен бути зі схилами під кутом в 45 градусів.
Так як в жуках накопичуються токсичні речовини, алкалоїди, що містяться в пагонах і листі пасльонових культур, то їх не будуть їсти багато хижі комахи і птахи. Дорослих особин можуть з'їсти або цесарки, або індики, проте привчати їх до цього потрібно тоді, коли вони ще зовсім молоді. Для цього їм корм додають невелику кількість подрібнених комах.
Якщо на томатних кущах все ж оселилися жуки, то їх слід збирати руками. Використовувати в цьому разі для обробки хімікати не можна, а народні засоби будуть низькоефективними. Для того щоб боротьба з шкідниками була більш ефективною, можна збирати їх руками, а потім обробляти томати одним з народних засобів.