Довгоносик

Жук довгоносик (Curcullionidae), ще іменований слоником, є представником дуже великого сімейства, в якому налічується більше 70 тисяч видів, при цьому більшість з них можна зустріти в тропіках. У середніх широтах зустрічається всього близько 5 тисяч видів. Довгоносики вважаються шкідниками різних рослин. Цікаво, що у кожного виду є свої переваги, наприклад, один з них пошкоджує городні культури, інший ― лісові рослини, третій ― садові і так далі. А ще є такий вид жука, який пошкоджує точку зростання пальми, з-за чого вона гине.

Особливості довгоносика

У довжину довгоносики можуть досягати 0,1–3 сантиметри, а тропічні види іноді виростають до 5 сантиметрів. У таких шкідників форма тіла може бути самою різною, наприклад: довгастої, палочковидной, кулястої, грушоподібної, плоскої, циліндричної, ромбічної або опуклою напівсферичної. Колір варіюється від чорного до жовтого, іноді на тілі присутні цятки, а ще воно може мати металевим відливом. Тіло шкідника може бути забарвлене в один колір, а його лапки ― в іншій. Верхня частина тулуба буває голою або волосистої, вона може бути покрита глазуревидными лусками коричневого кольору або земляний кіркою. У довгоносика є характерна особливість ―витягнута передня частина голови (головотрубка), саме вона вплинула на формування назви даного роду комах.

Всі види розділяються на 2 підвиди ― длиннохоботных і коротко-хоботних, які розрізняються між собою довжиною головотрубки. У коротко-хоботних видів личинки знаходяться в грунті і вживають в їжу корінці рослин, а у длиннохоботных ― вони, як правило, живуть у тканинах різних рослин і харчуються ними. Зустрічаються в середніх широтах види довгоносика найчастіше оселяються на ягідних культурах, при цьому залучають їх квіткові бутони, в яких самка влаштовує яйцекладки. Личинки після своєї появи починають виїдати квітка зсередини. У зв'язку з цим якщо шкідників буде занадто багато, то садівник може взагалі не побачити ягід. Ще в середній смузі можна зустріти амбарного, або домашнього довгоносика.

Амбарний довгоносик

Амбарний довгоносик являє собою маленького жука темно-бурого забарвлення з недорозвиненими крилами, в довжину він досягає до 0,4 див. Даний шкідник особливу небезпеку становить для зернових культур. Археологами було встановлено, що існує такий шкідник дуже давно. У двадцятому столітті В розкопках давньоєгипетських поховань були знайдені сліди довгоносика, при цьому в Давньому Римі цей жучок так само був відомий, і його там називали Curculio.

Дорослі особини пошкоджують зерно, а також продукти, виготовлені з нього. При цьому в одній яйцекладки, відкладеної самкою, може налічуватися близько 300 яєць, що з'явилися з них личинки розвиваються в зернах пшениці, вівса, гречки, проса, рису (рисовий довгоносик), ячменю та жита. Ще шкідник може жити в борошні і макаронних виробах. Якщо в зерні з'явився такий шкідник, то воно приходить в непридатність. Справа в тому, що якщо вживати її в їжу, то воно викличе розлад травлення, так як воно стає гігроскопічним і сама по собі починає нагріватися і гнити.

Домашній довгоносик

Довгоносик в будинку є тим же комірним довгоносиком в зерні, а потрапляє в квартиру разом з крупою, принесеної з магазину. Доросла самка прогризає в зернятку печерку і відкладає в неї всього одне яйце, після чого отвір вона залепливает власними виділеннями. Через 6-12 діб на світ з'являється личинка, вона виїдає внутрішню частину зерна, після чого прогризає оболонку і вибирається назовні. Боротьба з довгоносиком ускладнюється тим, що личинку, що знаходиться всередині зерна, виявити досить складно. Однак все ж таки були придумані різні способи боротьби з таким шкідником.

Як позбутися від довгоносиків

Щоб позбутися від довгоносика, який є многоядным і дуже небезпечним шкідливих комах, слід користуватися будь-якими доступними для цього способами, а саме: фізико-механічними, біологічними, профілактичними, хімічними і народними.

Профілактика

В якості профілактики перед розміщенням зерна в сховище, його дезінфікують від амбарного довгоносика (дезінфекція може бути аерозольній або вологою). Потім проводять підготовку самого зерна, для цього його добре просушують, видаляють всю бур'янисту домішка, максимально остуджують. Якщо є така необхідність, то проводять обробку зерна контактним інсектицидним препаратом.

В садах і городах, де можуть жити інші види довгоносика, профілактика полягає в розпушування поверхні грунту навколо дерев, прибирання з ділянки облетіла листя, хворих і засохлих гілок. Також між рядами городніх або садових культур можна посадити рослини, які відлякують такого жука. Ще в цілях профілактики можна проводити обробку культур біологічним засобом Фітоверм, а також можна залучати на ділянку птахів (природних ворогів довгоносиків), для цього в кількох місцях на деревах розвішують дуплянки і шпаківні. Якщо ж шкідник все - таки з'явився то до того, як у нього почнеться парування, а самка почне влаштовувати яйцекладки, треба провести збір комах, зробити це можна вручну або під деревом чи кущем расстеливают щільну тканину і струшують жуків на неї. Потім їх знищують. Якщо ж комах дуже багато, тоді тут не обійтися без обробки культур народними кошти або спеціальними сильнодіючими хімікатами.

Хімічні засоби

Використовувати хімічні засоби для боротьби з шкідником в кімнатних умовах дуже небезпечно. Однак на садовій або городній ділянці вони можуть вам допомогти врятувати урожай. До популярних хімічних препаратів відносяться:

  1. Кінмікс. Для обробки культур використовують розчин, для приготування якого з'єднують 1 відро води і 2,5 міліграма кошти.
  2. Децис. У відро води додайте 2 міліграма кошти. Отриманим розчином так само обробляють уражені рослини.
  3. Фуфанон, Іскра-М, Кемифос, Карбафос-500. Для приготування робочого розчину на 1 літр води береться 1 мг препарату.

Протягом вегетаційного періоду культури обприскують розчином Фитоверма (на літр води 2 міліграма кошти). Влітку для знищення довгоносиків, що оселилися на деревах, використовують розчин Фозалона або Базудина (суворо дотримуйтесь інструкції, наявної на упаковці). Щоб знищити личинки листових видів довгоносика, потрібно обробити грунт Диазинон або Базудином.

Народні засоби

При використанні хімікатів у боротьбі з шкідниками потрібно пам'ятати про те, що вони можуть завдати серйозної шкоди людському здоров'ю. Саме тому багато дачники воліють боротися зі шкідником народними способами. Наприклад, в період бутонізації культури можна обприскати одним з наступних розчинів:

  • відро води змішують з 10-13 г сухого гірчичного порошку;
  • у літрі води розчиняють 4 грама господарського мила, подрібненого на тертці;
  • відро води з'єднують з 2,5–3 кілограмами деревної золи;
  • 10 літрів води з'єднують з 5 грамами перманганату калію;
  • подрібніть на тертці від 80 до 100 грамів господарського мила і розчиніть його у теплуватій воді, потім в суміш додають 200 грам гасу і 20 грам бури і все добре змішують до отримання емульсії, якій відразу ж обприскують культури.

Як позбутися від довгоносика в будинку

Іноді амбарний довгоносик, який потрапив в будинок разом з купленою крупою, може там оселитися. Для того щоб позбутися від нього, можна скористатися одним з простих, але ефективних методів боротьби з таким жуком, які базуються на характерних особливостях його життєдіяльності і розмноження:

  1. Для початку потрібно уважно оглянути всі наявні у вас крупи, а також какао, чай, кава, борошно та макарони, де може оселитися жучок. Якщо вами будуть виявлені ознаки його присутності, тоді постарайтеся, якомога швидше знищити заражені продукти, так як виділення і личинок і дорослих особин канцерогенні.
  2. Так як зниження температури до мінус 5 градусів призводить до загибелі і дорослих особин, і личинок довгоносика, то в цілях профілактики ще безпечні продукти можна на двоє або троє діб помістити в морозилку. Також в якості превентивних заходів в морозильну камеру на деякий час можна відправляти всі тільки що куплені крупи, макарони і борошно.
  3. Ще до загибелі жуків призводить і підвищення температури до 40 градусів, при цьому всі вони загинуть тільки при підтримці такої температури протягом 48 год. Щоб позбутися шкідника всього за 6 год, продукт, де він знаходиться, потрібно нагріти до 60 градусів і зробити це можна в духовій шафі.
  4. Для зберігання продезінфікованої крупи рекомендується використовувати щільно закриваються ємності, виготовлені з пластику або скла, так як їх шкідник прогризти не зможе. У ємності, де зберігаються макарони і крупи, можна покласти часникові зубчики, очищені від лушпиння, у квасоля і горох можна всипати невелику кількість пекучого перцю, а у борошно покласти 2 або 3 мускатного горіха.
  5. Полиці якої поверхні, на яких зберігаються крупи, макаронні вироби або борошно, необхідно в цілях профілактики систематично промивати розчином мила, після чого їх протирають водою, змішаною з оцтом. Коли обробка буде завершена, на поверхні потрібно розкласти кілька лаврових листів, гвоздику або квітки лаванди.
  6. Фахівці не радять робити надмірно великих запасів продуктів, в яких може оселитися шкідник, без особливої необхідності.

Як позбутися від довгоносика на ділянці

Довгоносик на полуниці

Суничний довгоносик являє собою длиннохоботного жучка чорно-сірого забарвлення, величина якого близько 0,3 см. У весняний час відбувається спарювання особин у квіткових бутонах, де потім і розвиваються личинки.

На сьогоднішній день є чимало ефективних методів боротьби з довгоносиком на полуницях, що дозволяють врятувати до 40 відсотків врожаю навіть при дуже сильному ураженні. Боротьбу з комахою потрібно почати якомога раніше, це збільшує ваші шанси на «перемогу».

У весняний час, коли температура повітря ще некомфортна для жука, ділянка, на якому росте полуниця, потрібно обприскати одним з наступних розчинів:

  • 10 літрів води з'єднують з 1 ч. л. йоду;
  • у відрі води розчиняють три таблетки від довгоносика Інтра-вир.

Перший раз обприскати ділянку потрібно тоді, коли до початку цвітіння залишиться 5 або 6 діб. Другу обробку проводять у середині літнього періоду. Обприскати полуницю і суницю садову можна так само такими біологічними препаратами, як Намабакт або Энтонем–F. До останніх днів весни кущики так само можна обробляти такими хімікатами, як: Іскра-біо, Фітоверм або Акарин. Найбільш потужні інсектициди (наприклад, Актеллик, Карбофос або Метафос) використовувати для обробки полуниці не рекомендується.

Вишневий довгоносик

Вишневого довгоносика, ще іменують вишневий слоник, або вишневий трубковерт. Він може нашкодити не тільки вишні, так само шкідник оселяється на сливі, аличі, черешні, абрикосі і глід. Довжина такого зеленувато-золотистого жука може варіюватися від 0,55 до 1 сантиметра, він має пурпурним металевим відливом. На поверхні білих личинок є рідкісні волоски рудого кольору, головка у них коричнева, а ротової орган бурий. Такі жучки пошкоджують генеративні органи кісточкових плодових культур, при цьому вони роблять це ранньою весною до того, як почнеться сокорух, в результаті бруньки рослин сохнуть і облітають. З-за навали такого шкідника садівник ризикує не тільки залишитися без врожаю, але це ще може стати причиною загибелі самих дерев.

Фахівці радять боротися з вишневим довгоносиком всіма доступними способами, а саме: профілактичними, народними, агротехнічними, біологічними і навіть хімічними. Наприклад:

  1. В осінній час деревні стовбури потрібно звільнити від відшарувалася старої кори. Всі рослинні залишки знищують, а поверхня стовбура обробляється розчином вапна.
  2. Ділянка біля дерева, а також поверхню пристовбурового кола треба обов'язково звільнити від облетіла листя, яку потім спалюють або відправляють у компостну купу.
  3. Грунт у пристовбурних кіл треба ретельно перекопати.
  4. Під час набрякання бруньок під рослиною растеливается білий папір або тканину, на яку струшують шкідників. Потім їх знищують.
  5. В період дозрівання плодів потрібно регулярно проводити збір і знищення падалиці, в цьому випадку личинки з неї не зможуть перебратися в землю.
  6. Коли дерево відцвіте, уважно огляньте його. Якщо вами буде виявлено більше 8 шкідників, тоді обприскати рослину будь-яких хімічних засобів, описаних вище.

Сливовий довгоносик

Довжина такого жука близько 4,5 сантиметрів, він пофарбований у бронзовий колір з металевим блиском. На всій поверхні шкідника є густі коротенькі волоски. У народі це комаха ще називають мідним трубковертом, що пов'язане з його зовнішнім виглядом. Він може оселитися як на зливі, так і на абрикосі, черешні, терні, вишні, яблуні, горобину, глід і смородині. Дорослі особини послідовно пошкоджують бруньки, бутони, квітки, стебла, молоді плоди і листя. Розвиток личинок відбувається всередині плодів. Борються з таким комахам точно так само, як і з вишневим довгоносиком. Найбільшою ефективністю хімічних засобів в цьому випадку мають піретроїди і фосфорорганічні сполуки, наприклад: Фуфанон, Актеллик або Базудин.

Малиновий довгоносик

Малині шкодить такий же вигляд довгоносика, що і полуниці. Найбільш сильно шкодять малині самки. Так, всього одна самка протягом одного сезону може пошкодити близько трьох десятків бутонів, влаштувавши в них яйцекладки. Через 6-7 діб з яєць з'являються личинки, вони протягом 20 днів виїдають квітка зсередини. В цілях профілактики потрібно зробити ті ж заходи, які були детально описані вище. Однак якщо шкідник все ж з'явився на малині, то щоб від нього позбутися, краще всього використовувати народні засоби.

Якщо шкідників на малині дуже багато, то під час бутонізації обробіть рослини розчином засобу Таран. До того як малина зацвіте і після збирання врожаю, її рекомендується обробити інсектицидними препаратами такими, як Карбофос, Новактион, Фуфанон Експерт або Іскра-М. На протязі всього вегетаційного періоду кущі малини від довгоносиків можна обприскувати Алатаром. Перш ніж використовувати хімікати, вивчіть інструкцію і не забувайте про техніку безпеки.

Горіховий довгоносик

Горіховий довгоносик, якого ще називають горіховим плодожилом, являє собою жука коричневого забарвлення, в довжину досягає від 0,7 до 1 сантиметра. В останні дні квітня самки такого довгоносика влаштовують яйцекладки у незрілих горіхи фундука. Після того як з яєць з'являються личинки, вони починають виїдати м'якоть горіхів, це може призвести до втрати половини урожаю. Найбільш часто такий шкідник селиться на горісі в тому випадку, якщо тривалий час спостерігається підвищена вологість, а середньодобова температура дорівнює близько 19 градусів. В цілях профілактики грунт у пристовбурних кіл треба обов'язково перекопати на глибину багнета лопати, також не забувайте своєчасно збирати і знищувати що впали на землю і червиві плоди. Для того щоб позбутися від такого шкідника, перш ніж самки почнуть відкладати яйця, дерево потрібно обприскати за завязям розчином Актеллика або Фуфанона (2%).

Соснові довгоносики

Великий сосновий довгоносик, ще іменований древником ялиновим, є жуком темно-бурого кольору, довжина якого від 0,7 до 1,4 сантиметрів. Дорослі комахи завдають шкоди тим ялинам і соснам, яким виповнилося 3-6 років, вони об'їдають на деревах кору до заболоні. Утворені ранки зливаються разом і покриваються смолистим соком, в результаті стовбур стає засмоленным, а це призводить до загибелі дерева. Такий вид може нашкодити також і листяним деревам, які знаходяться неподалік від ялинника або сосняку, наприклад: вільхі, дуба, берези та ін

Так само хвойним деревам можуть нашкодити і ще 2 види довгоносиків, а саме: синій сосновий і сосновий. Сосновий довгоносик (сосновий слоник) дуже небезпечний для хвойних перелісків, вони травмують деревну кору, що призводить до загибелі рослин. На тілі такого бурого жука є пара поздовжніх смужок, що складаються з жовтуватих точок. У синього соснового довгоносика забарвлення з синім відливом. Він у хвойних молодих пагонах вигризає маленькі ямки, де влаштовує яйцекладки. Їх личинки вгризаються в деревину, там вони проробляють ходи і заляльковуються. Постраждати хвойні дерева можуть і від личинок, і від дорослих комах.

Граки, ворони, шпаки, дятли, сороки і сойки є природними ворогами всіх видів довгоносика, тому їх рекомендується залучати на свою ділянку. Ще такими комахами живляться ктыри і жужелиці. Щоб позбутися шкідників, які оселилися на хвойних деревах ,знадобиться обробка хімікатом. Для цього в період масового заселення шкідників рослини обприскують розчином Метафоса, Карбофосу, Актеллика або іншого препарату схожого дії.