Фацелія

Трав'яниста однорічна і багаторічна рослина фацелія (Phacelia) є представником сімейства Бурачникові. За даними, взятими з різних джерел, цей рід об'єднує 80-180 видів і навіть більше. У природі фацелія зустрічається на території Північної і Південної Америки, при цьому вона воліє рости на освітлених сонцем відкритих місцях з добре дренованим грунтом. Назва такого рослини походить від грецького слова, і переводить як «пучок», це пов'язано з зовнішнім виглядом його суцвіть. Вид фацелія пижмолистная культивується здебільшого як сидерат. Така культура сприяє поліпшенню структури ґрунту, збагачуючи його поживними речовинами. Частина видів фацелії культивуються садівниками в якості декоративних рослин. Крім цього ця рослина вважається відмінним медоносом, яке здатне залучити на садову ділянку бджіл та інших комах-запилювачів.

Особливості сидерата фацелії

Фацелія пижмолистная, або рязанська ― це однорічна рослина, що у висоту досягає більше 100 см, на його поверхні є щетинисте опушення. Кущ має прямостояче стебло з залозками, на кожному з них виростає близько 20 бічних пагонів. Прикореневі перисто-розсічені листкові пластини завширшки досягають 3-15 сантиметрів, а в довжину ― 6-20 сантиметрів. До складу листя входять перисто-зубчасті листочки ланцетоподібної форми. Як правило, стеблові листові пластини сидячі, проте вони іноді мають коротенькими черешками. Складні щитковидно-зонтиковидні суцвіття складаються з безлічі ширококолокольчатых квіток довжиною близько 1 сантиметра, а пофарбовані вони в бузково-синій відтінок. Довжина тичинок у квіток близько 1,4 см, завдяки чому вони помітно виступають з віночка, в їх склад входять пильовики довгасто-еліптичної форми і голі нитки. Плід представляє собою широкояйцевидную коробочку, яка в довжину досягає близько 0,5 см, всередині у неї є 2 зморшкуватих насінини темно-коричневого кольору.

Такий вид фацелії вважається не тільки медоносом, але й універсальним сидератом. Його висівають як перед, так і після будь-якої культури. Приміром, після гірчиці засівати ділянку рослинами, які належать до родини хрестоцвіті, заборонено. Даний морозостійкий сидерат відрізняється від інших тим, що нарощування зеленої маси у нього відбувається дуже швидко, а ще він здатний пригнічувати ріст бур'янів. Фацелія сприяє зниженню кислотності грунту та його збагачення азотом і калієм.

Вирощування фацелії як сидерата

В який час сіяти

Фацелія дуже популярна у садівників і городників, які використовують її як сидерат. Строки сівби залежать від того, чого ви хочете досягти:

  1. Насіння фацелії можна висівати відразу після сходу снігового покриву. Здалися через півмісяця сходи, будуть активно нарощувати зелену масу. Якщо після скошування залишити траву на поверхні грунту, то вийде прекрасна мульча, а якщо ви її неглибоко закладіть у грунт, то вийде хороший перегній.
  2. Якщо ця рослина використовується як медонос, то його протягом усього сезону висівають між рядами інших культур. Після в'янення кущики скошують, а потім їх можна застосувати в якості мульчі або добрива. При необхідності на звільнених ділянках знову висівають фацелію.
  3. Якщо висів провести після збору врожаю з останніх літніх тижнів і за другу половину осені, то в цьому випадку такий сидерат сприятиме оздоровленню і відновленню грунту, а також він наситить його поживними речовинами і поліпшить склад. Після скошування фацелію можна залишити на поверхні грунту в якості мульчі, в цьому випадку вона зможе врятувати від вимерзання кореневу систему рослин, при цьому грунт не буде піддаватися ерозії, а корисні речовини не будуть з нього вимиватиметься дощами восени.
  4. Використовують і підзимовий посів. В результаті сіянці з'являються на початку весняного періоду, їх скошують незадовго до висадки основний ранньої культури. У цьому випадку висів насіння треба проводити дуже густо, так як після морозної зими страждає їх схожість.

Правила посів

Стратифікувати перед посівом насіння такого рослини не потрібно, так як вони мають досить високою схожістю. Грунт на ділянці розпушують за допомогою граблів, а потім по його поверхні розкидають посівний матеріал. Насіння володіють темним забарвленням, у зв'язку з цим їх неможливо розгледіти на ґрунті. Тому для зручності посіву їх рекомендується з'єднати з сухим піском.

При висіві такого сидерата між рядами інших культур, роблять борозну глибиною від 20 до 30 мм, після цього її поливають невеликою кількістю води і висівають у неї фацелію. Після чого борозенку необхідно закрити. Якщо посів проводився не в спекотний посушливий день, то додаткового поливу посіви не потребують.

Догляд за фацелією

Така культура має потребу в поливі лише до того, як з'явилися сіянці підростуть і зміцніють. Якщо посів був проведений під зиму або на початку весняного періоду, то поливати ділянку не доведеться, так як грунт і так насичений вологою. Якщо протягом сезону систематично йдуть дощі, то поливати даний сидерат не потрібно взагалі. Однак під час тривалого посушливого періоду ділянку з фацелий необхідно зрідка поливати. Ще треба регулярно розпушувати поверхню ґрунту навколо рослин на невелику глибину.

Для того щоб у кущиків наросла пишна зелена маса, їх слід підгодовувати органікою (наприклад, Оптім-Гумус, Байкал ЕМ-1, Бокаші, Сяйво-1), до складу якої входять ефективні грунтові мікроорганізми. Таку підгодівлю слід проводити, суворо дотримуючись прикладеної до добрив інструкції.

Скошування такої трави проводять під час формування бутонів. Якщо ж її скосити пізніше, ніж це необхідно, то пагони і листя стануть дуже грубими, а це значно сповільнить їх розкладання. А при більш повільному розкладанні з гниючої маси в ґрунт надходить велика кількість шкідливих мікроорганізмів. Після того як скошена трава буде, її треба обприскати препаратом, що сприяє прискоренню переробки, а потім проводиться перекопування верхнього шару грунту. Така трава активно розкладається, а також спостерігається і подальша гуміфікація грунту лише в тому випадку, якщо в землі є волога, у зв'язку з цим під час посухи ділянку доведеться регулярно поливати. Коли трава буде забита в ґрунт, його поверхню вирівнюють, а потім цю ділянку знову засівають даними сидератом. Цей спосіб дозволяє протягом одного сезону отримати 3 або 4 врожаю даної трави, при цьому в наступному сезоні таку ділянку можна буде засівати овочевими культурами.

Захворювання і шкідники

Така культура є дуже стійкою до будь-яких захворювань та шкідливих комах, а також вона може захистити від них і ті рослини, які вирощуються неподалік. В цілях профілактики ураження овочевих культур різними хворобами і шкідливими комахами, рекомендується висівати в міжряддях фацелію.

Види і сорти фацелії з фото і назвами

Як вже говорилося вище великою популярністю у городників і садівників користується вид фацелія пижмолистная, його детальний опис можна відшукати на початку статті. Також культивуються і інші види і сорти такої трави, але як правило, вони вирощуються в якості декоративних рослин.

Фацелія срібляста (Phacelia argentea)

В природі такий рідкісний вид зустрічається в північній частині Каліфорнії, при цьому він воліє рости на прибережних піщаних укосах і дюнах. Висота висхідних і никнули пагонів близько півметра. Поверхня глянцевих листових пластин покрита білим опушенням, з-за чого вони набувають сріблястий забарвлення. Білі дрібні квітки зібрані в головки кулястої форми.

Фацелія Боландера (Phacelia bolanderi)

У природі ця фацелія зустрічається в «краснодеревних» лісах на території Каліфорнії. Тягнуться червоподібні пагони формують низенькі горбки. Кінцеві суцвіття складаються з великих дугоподібно повисаючих квіток дзвоникоподібної форми лавандово-синього відтінку.

Фацелія списоподібна (Phacelia hastata)

В диких умовах зустрічається вид в Сполучених Штатах Америки, а він воліє рости в заростях полину і хвойних лісах. Висота кущів близько півметра. Квітки маленькі білого або світло-пурпурового забарвлення. Даний вид відрізняється від інших тим, що на поверхні листових пластин є практично паралельні прожилки і щільні волоски сріблястого кольору. У даного виду є досить популярна різновид ― Alpina: кущ має тягнуться пагони і коротенькі суцвіття лавандово-фіолетового відтінку, в природі можна зустріти на висоті до 3,5 тисяч метрів над рівнем моря.

Фацелія шовковиста (Phacelia sericea)

У природних умовах це досить популярна рослина зустрічається в Північній Америці від Колорадо до Аляски і від Юти до Нью-Мехіко. Біля куща є кілька або всього 1 нерозгалужене стебло, що досягає у висоту близько 0,45 м. На поверхні рослини є опушення, що складається з шовковистих ніжних волосків сріблястого кольору. Листові пластини глибоко розрізані. Квітки мають лавандовим, синім або пурпурним забарвленням і довгими тичинками, завдяки чому рослина зовні схоже з монардой або люпином. Різновиди:

  1. Ciliosa. У природі зустрічається на трав'янистих схилах Орегона. У висоту така многореснитчатая фацелія досягає близько 20 сантиметрів. Із зеленувато-сірою листя, на поверхні якої є тоненькі волосинки, така трава формує килимок. Забарвлення квіток пурпурний.
  2. Verna. Ця різновид у природі зустрічається серед базальтових каменів в Орегоні. У висоту кущики досягають близько 25 сантиметрів. Кінцеві суцвіття кистевидной форми складаються з білих або синюватих квіток.

Фацелія колокольчатая (Phacelia campanularia), або фацелія каліфорнійська, або каліфорнійський дзвіночок

Вид родом з південної частини Каліфорнії. Висота такого однолетника близько 25 сантиметрів. Прямостоячі і тендітні паростки пофарбовані в блідо-червоний колір. Зеленувато-сині слаболопастные черешкові листові пластини в довжину досягають близько 60 мм, по крайці у них проходить буро-червона облямівка. Гроновидні односторонні суцвіття складаються з дзвоникоподібних темно-синіх квіток, в діаметрі досягають близько 30 мм, у підстави у них є темні цятки. Найбільшою популярністю користується сорт ― Blue Bonnet: насичено-сині квітки прикрашають кущ, у висоту досягає близько 0,4 м.

Фацелія скручена (Phacelia congesta)

На верхівках пагонів, що виростають скручені суцвіття, що складаються з маленьких синіх квіток, які в діаметрі досягають не більше половини сантиметра. Стебла в довжину досягають близько 0,5 м, їх прикрашають зелені листові пластини, на поверхні яких є густе опушення.

Фацелія Пурша (Phacelia purshii)

Висота куща близько півметра, його листові пластини густо опушені. Маленькі квітки в діаметрі досягають близько 30 мм, віночок зсередини білий, а його зовнішня поверхня вкрита цятками пурпурного кольору. Таке рослина з'явилася зовсім недавно в результаті селекції.

Ще культивуються такі види, як: фацелія разнолистная, полногроздьевая і Лайеля.