Живокіст

Лісове трав'яниста багаторічна рослина Живокіст (Symphytum), є представником сімейства Бурачникові. У природі його можна зустріти від британських островів до західних регіонів Азії. Цей рід об'єднує близько 20 видів, однак типовим видом вважається живокіст лікарський, який ще іменують живокіст. Латинська назва такого рослини походить від грецького слова, і переводить як «з'єднувати», або «зрощувати». Справа в тому, що живокіст з давніх часів використовується при лікуванні травм кісток. Ще в народі живокіст лікарський іменують віз-травою, сальним коренем і костоломом.

Особливості живокосту

Велика система коренів живокосту має товсті, гіллясті корінці і безліч відростків. Зовнішня поверхня корінців практично чорний, а всередині вони соковиті і мають білим забарвленням, на дотик сальні. На поверхні прямих товстих пагонів з розлогими гілками є опушення. Великі очереднорасположенные листові пластини мають яйцевидної формою і загостренням на верхівці. Верхні листові пластини практично сидячі, при цьому нижні ― черешчатий, а на їх поверхні є шорсткий ворс. Дзвонові квітки можуть бути пофарбовані в білий, червоний або фіолетовий відтінок. Вони входять до складу суцвіття кистевидной форми, що має вигляд одностороннього завитка, яке росте на верхівці стебла. З часом квітки забарвлюються в кремовий або блакитний колір. Цвіте така рослина в травні–липні. До складу плодів входить з 4 однонасінних горішка, що володіють гладкою поверхнею, їх дозрівання спостерігається в липні–вересні.

У природі живокіст воліє рости на вологому поживному грунті. Його можна зустріти в річкових заплавах, вздовж струмків, а ще на сирих луках.

Вирощування живокосту в саду

Посадка

Для вирощування живокосту можна вибрати як добре освітлений, так і затінений ділянку. Однак найкраще зростати він буде під мереживний тінню дерев. При вирощуванні у відкритому грунті ця рослина вважається досить агресивним, воно активно розростається і при цьому захоплює території, на яких ростуть інші культури. До складу ґрунту це рослина невибаглива, але відмічено, що воно погано росте на важких, сухий або надмірно кислому грунті.

Перш ніж приступити до посадки, обраний ділянку піддають перекопуванні на глибину багнета лопати, при цьому в грунт потрібно внести органіку (на 1 квадратний метр ділянки від 5 до 6 кілограмів перегною або компосту). Висів насіння живокосту проводять підготовлені борозенки у весняний час або пізно восени. Ширина міжрядь повинна бути близько 0,6 м. Якщо ви вирішили займатися посівом навесні, то насіннєвий матеріал потрібно попередньо стратифікувати. Для цього його з'єднують з зволоженим піском і поміщають на полицю холодильника, призначену для овочів на 6-8 тижнів.

Якщо посів був проведений навесні, то перші сходи повинні будуть здатися вже через 15-20 днів, однак, як правило, вони будуть досить рідкісними і недружними. Зате після осіннього посіву у весняний час насіння проростає дружно. У перший рік росту куща спостерігається формування лише прикореневій листової розетки. А вже починаючи з другого року спостерігається цвітіння і плодоношення. На одному і тому ж місці живокіст можна вирощувати від трьох до чотирьох років.

Догляд за живокостом в саду

Таке трав'яниста рослина є невимогливим у догляді. Поливати його треба помірно. Однак під час затяжної посухи або в спекотні дні слідкуйте за тим, щоб грунт на ділянці не пересихала. Пам'ятайте, що на грядці з живокостом завжди повинен бути порядок, а це значить, що потрібно своєчасно виривати бур'янисту траву, а після кожного поливу або дощу спушувати поверхню грунту між рядами.

Підгодівлях ця рослина особливо не потребує. Однак воно добре відгукується на внесення в грунт органіки, наприклад, розчину пташиного посліду або коров'яку. Ця рослина відрізняється високою стійкістю до морозів, тому воно не потребує укриття на зиму. Для того щоб уникнути надмірного розростання в саду, таку траву слід систематично скошувати.

Захворювання і шкідники

Живокіст відрізняється дуже високою стійкістю до шкідливих комах, так і до різних захворювань. Але якщо він вирощується в дуже несприятливих умовах, то у вкрай рідкісних випадках його може вразити іржа. Як правило, цей трав'янистий багаторічник ростять як цілющого рослини, і тому фахівці не радять, для його лікування використовувати фунгіцидні препарати. Замість цього уражені іржею кущі треба раз на півмісяця обприскувати розчином, що складається з 4 літрів води, 1 маленької ложки рідкого мила, 1 таблетки аспірину, а ще у нього додають по 1 великій ложці рослинного масла і соди. Однак перш ніж приступити до обробки, треба викопати все сильно уражені кущі і знищити їх.

Види і сорти живокосту з фото і назвами

Садівниками культивується не дуже велика кількість видів живокосту, при цьому частина з них володіють цілющими властивостями, так і декоративним зовнішнім виглядом.

Живокіст шорсткий (Symphytum asperum), або шорсткий, або жорсткий

У природних умовах такий вид можна зустріти на Кавказі, при цьому він воліє рости на луках, узліссях лісів, а ще по берегах гірських джерел, струмків та річок. Даний вид досить широко культивується в якості кормової рослини. На поверхні листя і пагонів є жорстке опушення, а прикрашають кущики блакитні квітки.

Живокіст іноземний (Symphytum peregrinum)

Цей вид вважається кавказьким ендеміком. Зовні кущ дуже схожий на живокіст шорсткий, однак його опушення менш жорстке. У таких двох видів є багато подібностей і, швидше за все, тому частина фахівців вважає, що живокіст іноземний є лише різновидом живокосту жорсткого.

Живокіст кавказький (Symphytum caucasicum)

Це багаторічна длиннокорневищное рослина, що у висоту досягає близько 100 див. Квіти насичено-блакитні, пишне цвітіння спостерігається в червні і липні. У даного виду існує також садова білоквітковий форма.

Живокіст великий (Symphytum grandiflorum)

У природі ця рослина зустрічається на Кавказі в гірських змішаних лісах. За таким ковровидным чагарником зовсім не потрібно доглядати, його стебла мають висоту близько 0,3 м. На поверхні овальних темно-зелених листових пластин є опушення. Цвітіння спостерігається в травні. Суцвіття трубковидною форми вершково-жовтого відтінку входять до складу пучків. Популярні сорти:

  1. Голдсміт ― зелені листові пластини мають облямівкою, що представляє собою зеленувато-кремову зелену смужку.
  2. Хидкоул Блю ― висота широкого кущика близько 0,4 м, суцвіття пофарбовані у біло-синій колір.

Живокіст клубненосний (Symphytum tuberosum)

Родом цей вид з північно-західній частині Туреччини, Піренеїв та Балкан. Його підземне кореневище дуже потужне. Висота куща близько 50 см, в перші літні тижні на ньому розкриваються квітки жовтого забарвлення.

Живокіст лікарський (Symphytum officinale)

Даний вид має коротеньке кореневище. Він широко поширений в Західній Сибіру, Середньої Азії, Східній Європі та на Кавказі. Така рослина віддає перевагу рости в чорноземній зоні на вологому грунті. Висота пагонів близько 100 див. Довгасті великі листові пластини здаються крилатими. На поверхні листя і пагонів є опушення. Завитки складаються з квіток темно-фіолетового або рожевого забарвлення.

Живокіст гібридний (Symphytum x uplandicum), або живокіст варіегатум

Висота такого многолетника близько 0,45 м. В літній час кущ прикрашають трубчасті квітки в діаметрі досягають 20 мм, вони мають рожевим або блакитним забарвленням. Даний вид володіє високою морозостійкістю, йому не страшно пониження температури повітря до мінус 23 градусів. Але якщо посадити кущі на добре освітленій ділянці, то на їх поверхні листових пластин можуть з'явитися опіки.

Властивості живокосту: користь і шкода

Лікувальні властивості

У живокосту листя застосовують для приготування супів і салатів. Кореневище такого рослини володіє цілющими властивостями, його заготівлею займаються на початку весняного періоду або восени. До складу кореневища входять дубильні речовини, слизу, камеді, смоли, алантоїн, алкалоїди, а також інші корисні речовини необхідні організму людини. Засоби, виготовлені на основі кореневища такої рослини, відрізняються в'яжучу, антимікробну, протизапальну, обволікаючу і кровоспинну дію. Цю рослину використовують при лікуванні подагри, артрозу, артриту, туберкульозу кісток і запаленні окістя. У нетрадиційній медицині з нього роблять компреси, ванни, обмивання, настойки живокосту на спирту і мазі, які застосовуються при лікуванні захворювань шкіри, ран, переломів, забоїв та виразок. Настій кореневища на молоці допомагає при захворюваннях легенів і нирок, а ще при запаленні слизової оболонки рота. Відвар кореневища застосовується при лікуванні виразок шлунка, а настоянка ― пухлини матки. Для зовнішнього використання підходять відвари і мазі.

Протипоказання

У складі живокосту присутні отруйні речовини, у зв'язку з цим використовувати його треба з великою обережністю і лише під наглядом лікаря. Препарати на основі живокосту не можна застосовувати під час вагітності, а ще людям, у яких є індивідуальна непереносимість. Якщо у вас відсутні протипоказання до використання такої рослини, то перед першим його застосуванням все одно потрібно обов'язково проконсультуватися з кваліфікованим фахівцем.