Кислиця (Оксалис)

Кислиця (Oxalis), ще іменована оксалисом, є частиною сімейства Кисличные, а представлений даний рід багаторічними і однорічними трав'янистими рослинами. У природних умовах кислиця зустрічається на території Південної Африки, в Південній і Центральній Америці, а в Європі. В Ірландії вона є національним символом, рослиною святого Патріка, який вважається найбільш шанованим праведником в країні. З латині «oxys» перекладається як «кислий», це пов'язано з тим, що листя такого рослини має кислуватий смак. У природних умовах налічується приблизно 800 видів кислиці. Частина з цих видів почали культивувати в 17, і з цього самого часу їх вирощують як в домашніх умовах, так і у відкритому грунті. У країнах Європи ця рослина ще називають «конюшина щастя», а в Росії ― «заяча капуста». Висока популярність кислиці серед садівників і квіткарів пояснюється тим, що вона є высокодекоративным і невимогливим у догляді рослиною.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. З останніх днів травня або з перших ― червня і до самої зими.
  2. Освітленість. Необхідний яскравий світ, який обов'язково повинен бути розсіяним.
  3. Температурний режим. Протягом періоду вегетації температура повітря повинна бути в межах від 20 до 25 градусів, а у період спокою ― від 12 до 18 градусів.
  4. Полив. У весняно-літній період полив повинен бути рясним, а в холодну пору року ― від помірного до мізерного.
  5. Вологість повітря. Добре росте при вологості повітря, яка характерна для житлових приміщень, однак якщо в кімнаті дуже жарко, тоді іноді зволожуйте листя з пульверизатора.
  6. Добриво. Під час інтенсивного росту підживлення проводять 1 раз на 15-20 днів, для цього використовують мінеральні комплексні добрива в половинній від рекомендованої виробником дозуванні.
  7. Період спокою. Він починається після цвітіння і триває 4-6 тижнів.
  8. Пересадка. Пересадку молодих кущів проводять щороку, а дорослих ― 1 раз в 2 або 3 роки.
  9. Розмноження. Найчастіше використовують бульби або дочірні цибулини, а більш рідко ― насіннєвий спосіб.
  10. Шкідливі комахи. Попелиці, щитівки і павутинні кліщі.
  11. Захворювання. Фузаріоз і сіра гниль.
  12. Властивості. Це рослина володіє цілющими властивостями, у його листі міститься велика кількість вітаміну С.

Особливості кислиці

Як вже говорилося вище, рід кислиця включає в себе велику кількість видів, серед яких зустрічаються багаторічники, однорічники, а ще цибулинні і бульбові рослини. Трійчасті або пальчатоскладне черешкові листові пластини, що володіють складним відгином, розкриваються в ранковий час і складаються ввечері. Так само листя реагує на механічне подразнення або на дуже яскраве світло. Забарвлення листя може бути фіолетовим, зеленим або бордовим. Невеликі правильної форми квітки можуть бути пофарбовані в рожевий, жовтий, білий або бузковий колір. Як і листя у вечірній час або перед негодою квітки закриваються. Дозрілі насіння знаходяться в оболонці, яка розривається при найменшому дотику. Найбільш часто в кімнатних умовах вирощують кислиці трикутну і кислиці четирехлістная. В Європі кімнатну кислиці дуже часто використовують в якості подарунка під ялинку, тому що існує така прикмета, що якщо в будинку за 1 день до Нового року оселиться таку квітку, то він принесе з собою благополуччя та щастя.

Догляд за кислицею в домашніх умовах

Освітленість

Для того щоб вирощування кислиці виявилося успішним, їй потрібно створити такі умови, які максимально наближені до природних. Вона потребує великої кількості яскравого світла, однак він обов'язково повинен бути розсіяним. Ні в якому разі не допускайте, щоб прямі промені сонця потрапили на листя.

Температурний режим

У теплу пору року квітка воліє знаходитися при температурі повітря від 20 до 25 градусів. В зимовий час його прибирають в більш прохолодне місце, якщо цього не зробити, тоді цвітіння може не наступити.

Полив і обприскування

У весняно-літній період поливати рослину треба рясно, але при цьому не допускайте застою рідини в кореневій системі куща. В осінній час проводять скорочення поливу, а в зимові місяці полив повинен бути бідним і рідкісним, але допускати повної пересушування грудки землі в горщику не можна.

Кислиця нормально росте і розвивається без регулярного обприскування листя з пульверизатора. Але якщо в кімнаті дуже жарко і задушливо, тоді обприскування для квітки буде дуже корисним, для цього використовують нехолодну заздалегідь прокип'ячену воду. Однак взимку зволожувати квітка не можна.

Період спокою

У частини видів кислиці в зимовий час спостерігається період спокою, тривалість якої становить від 4 до 6 тижнів. Простежте за кислицею, коли вона закінчить цвісти, якщо у неї почне масово облітати листя, тоді слід скоротити полив і прибрати в прохолодне місце, де вона буде перебувати до кінця періоду спокою. Однак у деяких випадках не облітає листя, а рослина просто припиняє рости, в цьому випадку його теж потрібно прибрати в прохолодне місце, щоб воно добре відпочило. Поливати в цей час кущ потрібно дуже рідко і невеликою кількістю води, але кому землі в горщику не повинен пересихати. Відразу ж після того, як у нього почнуть відростати молоденькі пагони, квітка пересаджують у нову грунтосуміш і повертають на його звичайне місце, при цьому відновлюють поливи і не забувають вчасно його підгодовувати.

Підживлення

Кімнатну кислиці треба обов'язково систематично підгодовувати, використовуючи для цього комплексне мінеральне добриво. Підживлення проводять протягом періоду вегетації і цвітіння з періодичністю 1 раз на 15-20 днів, при цьому використовують живильний розчин такої концентрації, яка буде вдвічі менше рекомендованої виробником (дивіться на упаковці).

Пересадка кислиці

Поки квітка молодий, пересаджувати його потрібно 1 раз в рік, більш дорослі екземпляри піддають даній процедурі набагато рідше, а саме, 1 раз у 2 або 3 роки. Перш ніж приступити до пересадки рослини, треба вибрати підходящу ємність. Досвідчені квітникарі рекомендують використовувати широкий горщик, так як в цьому випадку у нього помістяться кілька цибулин і бульб, в результаті чого ваш будинок прикрасить ефектний пишний кущ. Щоб уникнути застою рідини в кореневій системі, на дні ємності обов'язково роблять хороший дренажний шар. Це рослина не відрізняється вимогливістю до землесуміші, тому для його пересадки можна купити готову універсальну грунтову суміш можна скласти її своїми руками, для цього з'єднайте пісок, дернову, листову і торф'яну грунт, які беруть у рівних частках. Однак при виборі землесуміші потрібно враховувати той факт, що якщо в ній буде занадто багато поживних речовин, тоді це спровокує буйний ріст листя на шкоду цвітінню. Пересаджують кущ дуже акуратно і беруть його разом з грудкою землі.

Захворювання і шкідники

Кислиця відрізняється високою стійкістю до захворювань і різних шкідливих комах. Однак якщо вона буде ослаблена неправильним доглядом, то на ній можуть оселитися попелиці, червоні павутинні кліщі і щитівки. Якщо на рослині оселилася попелиця, то його обробляють мильним розчином (на 2 ст. води 2 ч. л. рідкого мила), від павутинного кліща позбуваються за допомогою Актеллика. Якщо ж його атакувала щитівка, тоді для початку комах потрібно прибрати з квітки руками, після чого його обприскують Актара. При необхідності через 7 днів проводять повторну обробку кислиці. При використанні хімікатів не забувайте про заходи обережності: обприскування квітки проводять тільки на свіжому повітрі, при цьому надіньте рукавички і захистіть поверхню субстрату в горщику від попадання на неї препарату. Якщо ж кущ обробляється мильним розчином, тоді через кілька годин його обов'язково видаляють чистою водою, при цьому не забудьте захистити поверхню ґрунтосуміші.

Якщо при посадці кислиці на дні горщика не було зроблено дренажний шар, тоді при надмірно рясних поливах в кореневій системі може спостерігатися застій рідини. Це сприяє розвитку фузаріозу або сірої гнилі. Обидві ці хвороби на початковому етапі розвитку можна легко вилікувати Фундазолом.

Способи розмноження

Розмноження насінням

Кислиці, зростаючі в дикій природі, розмножуються насінням. Однак квітникарями даний спосіб розмноження використовується не часто, так як він порівняно довгий і низькоефективний. Але якщо у вас є бажання виростити квітку саме з насіння, тоді можна спробувати це зробити. Покрокова інструкція посіву насіння:

  1. Насамперед підготуйте відповідну грунтосуміш. До її складу повинні входити пісок, торф і листовий перегній (1:4:4).
  2. На самому початку весни рівномірно розподіліть насіння по поверхні субстрату, при цьому закладати або зверху присипати їх землею не потрібно.
  3. Накрийте ємність склом (плівкою), що дозволить підтримувати необхідну для проростання високу вологість (близько 100%).
  4. Посіви переставте в прохолодне (від 16 до 18 градусів) і добре освітлене місце, світло повинне бути розсіяним. Слідкуйте за тим, щоб субстрат в ємності був весь час трохи влажноватым, для цього треба регулярно проводити полив за допомогою спеціального розпилювача.
  5. Не забувайте щодня провітрювати посіви.

Якщо все зробити правильно, то перші сіянці здадуться через 7-30 днів (залежно від свіжості насіннєвого матеріалу).

Розмноження дочірніми цибулинками

Набагато швидше і простіше розмножити квітка вегетативно. Для цього під час пересадки у куща потрібно акуратно відокремити дочірні бульби або цибулинки, що сформувалися навколо стрижневого кореня. Після цього їх висаджують по декілька штук в одну ємність і засипають зверху не дуже великою кількістю субстрату. Після цього горщик прибирають в півтінь і не забувають зрідка проводити помірний полив. Коли здадуться молоденькі пагони, ємність переставляють в добре освітлене місце, захищене від прямих променів сонця, а через 4-6 тижнів ваш будинок вже буде прикрашати рясно квітучий пишний кущ.

Поділ бульби

Відразу ж після закінчення періоду спокою, коли на кущі сформується перша нова листова пластина, бульба потрібно вийняти з горщика і видалити з нього весь субстрат. Обережно промийте його в рожевому розчині марганцевого калію і гострим продезинфицированным інструментом поділіть на кілька частин. Місця зрізів на деленках потрібно присипати вугільним порошком, після чого їх висаджують в індивідуальні горщики. Потім їх переносять в добре освітлене місце (світло повинне бути розсіяним) і забезпечують їм регулярний полив, який проводиться відразу ж після просихання грудки землі в горщику. Підживлення деленок проводять 1 раз у 15 днів, при цьому перший раз добрива вносять через тиждень після посадки.

Властивості квасениці

З давніх часів відомо про те, що кислиця володіє лікувальними властивостями. Надземну частину куща використовували при цинзі, а також при обробці ран і виразок, а ще в якості протиотрути при отруєнні ртуттю або миш'яком. У нетрадиційній медицині широко використовувалися такі властивості квітки, як: жовчогінні, ранозагоювальні, протиглисні, протизапальні і сечогінні.

Так як в листі міститься дуже багато вітаміну С, то її вживання рекомендовано при застуді, а також для зміцнення імунної системи організму. Кислиця також широко використовується в кулінарії, так, з неї готують корисний і смачний чай, а ще її кладуть у зелений борщ, щі або квас.

Види кислиці з фото і назвами

Кислиця трикутна (Oxalis triangularis), або кислиця фіолетова

Цей вид користується найбільшою популярністю у квітникарів. Він являє собою бульбова не дуже висока рослина, трехдольные довгочерешкові листя якого прикрашають цятки темно-пурпурного кольору. Листя такої квітки схожі з трепетними крильцями метелики, тому його і називають ще «мадам Батерфляй». Під час цвітіння формуються маленькі квіти, які можуть бути пофарбовані в рожевий, білий або бузковий колір.

Кислиця четырехлистная (Oxalis tetraphylla)

Або кислиця Деппа (Oxalis deppei). Такий вид культивують як у кімнатних умовах, так і у відкритому грунті. Зеленуваті четырехдольные листові пластини мають серединку коричнево-червоного забарвлення. Цвітіння триває порівняно довго, під час нього формуються суцвіття, що складаються з квіток малиново-червоного відтінку. Даний вид в Англії ще іменують «щасливим конюшиною».

Кислиця Боуви (Oxalis bowiei)

Такий вид відрізняється своєю теплолюбивостью. Висота кущика всього близько 20-25 сантиметрів, шкірясті листові пластини мають зеленуватим забарвленням, а квітки на довгих квітконосах пофарбовані в темно-рожевий колір.

Квасениця звичайна (Oxalis acetosella)

Висота такого корневищно рослини близько 8-10 сантиметрів. Будова листових пластин схоже на конюшина. На довгих квітконосах формуються одиночні квітки білого кольору.

Кислиця железистолистная (Oxalis adenophylla)

У цього виду кущ у висоту може досягати близько 10 сантиметрів. Його многодольные листові пластини пофарбовані в зеленувато-сірий колір. А великі рожеві квіти прикрашають прожилки і цятки іншого колірного відтінку.

Кислиця різнобарвна (Oxalis versicolor)

Цей вид відрізняється високою декоративністю. Під час цвітіння його прикрашають білі квітки в червону смужку. Коли квітка розкрито, то всередині він білий, а по крайці проходить червона облямівка.

Крім цих видів культивують ще кислиці Обтуса, ока (клубненосную), ріжкову, девятилистную, бідну, молочно-білу, настурциевидную, суккулентную, членистую, притиснуту, трикутну і ін Однак всі їх вирощують у відкритому грунті.