Подорожник

Подорожник (Plantago) відноситься до сімейства подорожниковые. Цей рід представлений напівчагарниками, а також багаторічними і однорічними трав'янистими рослинами. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує 150-250 видів. Представників роду Подорожник в природних умовах можна зустріти в будь-якому куточку планети Земля. Більшість видів належать до бур'янистих рослин. Однак серед них є й такі, які мають лікувальні властивості, а саме: подорожник блошиний, або блошиний, а також подорожник більший, або великий. У природі ця культура воліє рости на пустирях, у степах, уздовж доріг, а ще в пісках. Деякі з видів подорожника є занесеними в Червону книгу.

Особливості трав'янистої рослини подорожника

Подорожник має коротеньким кореневищем, від якого відходять шнуровідние тонкі корінці. До складу прикореневій листової розетки входять черешкові листові пластини. Як правило, у представників даного роду квітконоси безлисті і прямостоячі. Проте іноді зустрічаються і такі види, у яких квітконоси облистнені і гіллясті. Щільне кінцеве головчасте або колосовидне суцвіття складається з дуже маленьких квіточок, які не являють собою ніякої декоративної цінності. Плід цієї рослини являє собою багатонасінні коробочка. Як правило, в процесі запилення подорожника бере участь вітер.

Вирощування подорожника

Як посадити

Такий вид, як подорожник великий відрізняється своєю невимогливістю до складу грунту. Але при цьому його не рекомендується вирощувати на важкому або заболоченому грунті. Слід пам'ятати, що на одному і тому ж місці таке трав'яниста рослина вирощується не більше 2 або 3 років.

Перш ніж приступити до безпосереднього висівання, ділянку слід підготувати. Для цього роблять його перекопування, при цьому в грунт слід внести добрива, так, на кожний квадратний метр ділянки береться за 30 грамів суперфосфату, по 4-6 кілограмів компосту і по 15 грам калійного добрива. Після того як перекопування ділянки буде закінчена, виробляють вирівнювання його поверхні, а також її варто утрамбувати.

Висів насіння подорожника у відкритий ґрунт садівники рекомендують проводити під зиму. Для цього слід підготувати борозенки, глибина яких повинна бути близько 0,5 сантиметрів, при цьому дистанція між ними повинна бути від 0,45 до 0,6 метра. Після того як борозенки будуть готові, в них потрібно розподілити насіння подорожника, які засипаються не дуже товстим шаром землі. Плюси підзимового посадки полягають в тому, що в холодному ґрунті посівний матеріал проходить природну стратифікацію, і з настанням весни на ділянці з'являються дружні сходи. Якщо висів насіння було вирішено відкласти до весни, то тоді їм знадобиться стратифікація. Для початку посівної матеріал на пару діб прибирають в таке місце, де температура повітря дорівнює від 18 до 20 градусів. Після цього насіння поміщають в скляну банку або пакет з поліетилену, який заповнюють зволоженим піском в співвідношенні 1:4. Потім отриману суміш потрібно на 2 зимових місяці помістити на полицю холодильника, призначену для зберігання овочів. Систематично ємність з посівним матеріалом необхідно діставати з холодильника і гарненько струснути її вміст. Також час від часу треба перевіряти стан піску, і якщо з'являється така необхідність, то його зволожують.

Висів насіння проводять на початку весняного періоду відразу ж після того, як розмерзнеться грунт. Перед посівом грунт на ділянці необхідно добре розпушити на глибину від 30 до 40 міліметрів, після чого її поверхня накочують. При висіві насіння в грунт слід заглиблювати всього на 1 сантиметр.

Догляд за подорожником

За подорожником, вирощуваним на садовій ділянці, доглядати дуже просто. Так, щоб це трав'яниста рослина нормально росло і розвивалося, йому слід забезпечити своєчасний полив, прополювання та розпушування поверхні грунту між кущиками. Особливу увагу слід приділити прополці подорожника в перший рік його зростання, тому що в цей час кущики ще порівняно слабкі, і заглушити бур'яниста трава їх зможе набагато швидше. Перший раз розпушити поверхню ділянки, а ще вирвати всі бур'яни потрібно після того, як тільки з'являться перші сіянці. Проріджування посіви подорожника не потребують, навіть у тому випадку, якщо вони будуть надмірно густими.

Таке трав'яниста рослина потребує регулярних підгодівлі. Перший раз підгодувати подорожник необхідно на початку весняного періоду. Другий раз підгодівлю кущиків виробляють після того, як буде проведено перший збір листових пластин. Підгодовувати подорожник можна Нітрофоскою, при цьому потрібна дозування повинна бути вказана на упаковці цього добрива. Також замість Нітрофоски на кожний квадратний метр ділянки можна внести від 15 до 20 грам будь-якого з азотовмісних добрив.

Виростити подорожник на своїй ділянці не складе особливих труднощів для досвідченого садівника, ні для новачка. Головне, дотримуватися всіх правил агротехніки цієї культури і добре за ним доглядати, і тоді проблем з даною рослиною у вас точно не виникне.

Збір подорожника

Фахівці радять проводити збір лікарської сировини з кущиків подорожника тільки після того, як пройде дощ. Однак перед збором слід дочекатися, поки рослинки добре просохнуть. У перший рік росту подорожника з кущів збирають урожай всього 1 разів за сезон. З рослин двох - або трирічного віку урожай потрібно знімати 2 рази протягом сезону, при цьому перший збір проводять відразу ж після того, як подорожник почне цвісти, а другий ― за 6-8 тижнів до настання осіннього періоду. Справа в тому, що на кущиках до кінця періоду вегетації повинні встигнути відрости нові листочки.

Зрізати слід лише ті листові пластини, які в довжину досягають приблизно 10-12 сантиметрів. Щоб висушити зібрану сировину, його слід розкласти в затіненому місці, також його можна розмістити в приміщенні, яке добре провітрюється або вентилюється, при цьому оптимальна температура повітря для сушіння дорівнює від 40 до 50 градусів. При бажанні листові пластини можна зв'язати в пучки і підвісити до стелі для сушіння. Обрізаючи листя при зборі лікарської сировини, вкрай важливо не травмувати кореневище, а також листову розетку подорожника. Коли лікарська сировина висохне, воно повинно мати зелено-бурим або зеленим кольором і мати слабкий аромат і гіркуватий смак.

Після того, як нижня частина суцвіть добре визріє, слід провести збір насіння даної рослини справа в тому, що вони, як і листові пластини, володіють лікувальними властивостями. Обрізати суцвіття потрібно біля основи, після того як вони просушатся протягом 3-5 днів, їх слід піддати обмолачиванию.

Види і сорти подорожника з фото і назвами

З великої кількості видів подорожника в культурі вирощуються всього 2, які дають лікарська сировина. Нижче буде дано їх докладний опис.

Подорожник піщаний (лат. Plantago arenaria), або шорсткий, або індійський, або блошиний, або блошной

Даний вид подорожника представлений однорічних трав'янистих рослин. Висота гіллястих пагонів може досягати близько 0,4 метрів. У верхній частині втечі є залозисто-опушеними. Супротивнорасположенные листові пластини такого виду лінійні і цілокраї, в довжину вони досягають близько 70 міліметрів. У верхній частині листя зубчасті. Голівчаті суцвіття, які мають яйцевидної формою, складаються з квіток невеликого розміру. На поверхні суцвіть також є густе опушення, що складається з залізистих волосків. Плід цієї рослини являє собою коробочку еліпсоїдної форми, всередині якої знаходяться насіння. І трава, і насіння даного виду подорожника мають лікувальні властивості, які використовуються в нетрадиційній медицині.

Подорожник великий (лат. Plantago major), або подорожник більший

Даний вид являє собою трав'яниста рослина, що є многолетником. Від коротенького кореневища відходять ниткоподібні корінці. Прикоренева листова розетка складається з листових пластин, які володіють широкоовальною формою і порівняно довгими черешками. Висота прямостоячого квітконосу від 0,15 до 0,45 метрів, він несе кінцеве колосовидне суцвіття, що володіє циліндричною формою і складається з маленьких квіточок. Плід даного виду являє собою багатонасінні коробочка. Цілющі властивості у даного виду подорожника має свіжа трава, а також його листові пластини.

Властивості подорожника: шкода і користь

Лікувальні властивості подорожника

Про те, що подорожник володіє лікарськими властивостями, людині стало відомо дуже давно. Так, його дуже широко застосовують в нетрадиційній медицині під час терапії плевриту, гострих респіраторних захворювань, бронхіальної астми, катару верхніх дихальних шляхів, а також туберкульозу. Препарати, виготовлені на основі подорожника, сприяють зняттю запалення, поліпшення секреції шлунка і очищення крові. Також дана лікарська рослина є дуже ефективним при гастриті, виразковій хворобі, коклюші, ентериті, ентероколіті, малярії, геморої, шкірних захворюваннях, а також запальних процесах у сечовому міхурі.

Свіжий сік, отриманий з трави подорожника, сприяє прискорення регенераційних процесів в ушкоджених тканинах, а ще знезараження ран і виведенню гною. Також відомо, що це трав'яниста рослина відрізняється заспокійливим ефектом, у зв'язку з цим його використовують при неврозах, безсонні і підвищеної дратівливості. Препарати, виготовлені на основі цієї рослини, сприяють нормалізації тиску, а ще зняттю набряків.

Ще лікарські властивості цієї рослини досить широко застосовуються при гінекологічних захворюваннях. Так, подорожник використовується для усунення запалення слизової та м'язової оболонки матки, а ще вони зупиняють маткова кровотеча і усувають розлади функції яєчників. Також ця рослина застосовується для нормалізації потенції у чоловіків. Ще подорожник показує дуже високу ефективність під час лікування нефриту, енурезу та діареї

Подорожник також досить широко застосовується і зовнішньо. Так, якщо на п'ятах є тріщини або порізи, то це рослина посприяє їх досить швидкому загоєнню. Для цього рекомендується використовувати настій, приготований з подорожника, його слід змішувати з водою, яка використовується для ножних ванночок. Якщо ж є потертості і мозолі, то в такому випадку до проблемних місць на ніч рекомендується прикласти свіжі листочки цієї рослини. Вже на наступний ранок ушкоджений шкірний покрив повинен відновитися.

Також подорожник використовується і для догляду за шкірою рук. З нього в домашніх умовах можна приготувати досить ефективний крем, що володіє цілющими властивостями. Для цього знадобиться з'єднати коров'яче масло або мед з настоєм подорожника. Свіжий сік, отриманий з даного рослини, чудово підходить для сухої шкіри обличчя. Перш ніж нанести сік на шкіру, його рекомендується розбавити чистою водою. З отриманого розчину можна приготувати маску для обличчя, для цього в суміш соку і води слід всипати необхідну кількість крохмалю. Отриману масу треба нанести на шкіру обличчя і витримати від третини до половини години. Після цього особа гарненько вмивається прохолодною проточною водою.

В листкових пластинках цієї рослини містяться флавоноїди, провітамін A, аскорбінова кислота, вітамін K, ферменти, полісахариди, уронові кислоти, дубильні речовини, гіркоти. А в склад насіння подорожника входять жирні олії, слиз, вуглеводи, амінокислоти і олеанолова кислота.

Кому протипоказаний подорожник

Незважаючи на те, що подорожник є, безумовно, корисною рослиною, що володіє лікарськими властивостями, у нього, як і у всіх лікувальних рослин, є ряд протипоказань. Так, препарати, виготовлені на основі подорожника, категорично заборонено вживати людям, у яких секреція і підвищена кислотність шлункового соку. Якщо у людини є підвищена згортання крові, то подібні препарати йому теж можуть нашкодити. Ще їх не можна використовувати тим, у кого є індивідуальна непереносимість подорожника. Фахівці радять, перш ніж вперше використовувати подорожник при лікуванні будь-якої недуги, обов'язково проконсультуватися з кваліфікованим фахівцем.