Натуральні добрива для кімнатних рослин

Квіти викликають захоплення, напевно, у кожної людини, і тому їх вирощують не тільки в саду або на дачній ділянці, але і вдома. Адже що може бути дивовижніше і зачаровує, ніж коли за вікном завиває хуртовина, а у хаті в цей же самий час розпускаються чарівні квіти.

У даній статті мова піде про натуральних добривах, адже якщо ними не підгодовувати квіти, то навряд чи у вас вийде виростити прекрасні пишно квітучі рослини. Справа в тому, що на дачній ділянці, як правило, квіти систематично удобрюються, а ті, які ростуть на підвіконні, квітникарі часто обходять стороною.

В який час треба проводити підгодівлю

Проводити підживлення кімнатних квітів слід досить часто, тому що рослина має значні обмеження в площі живлення. Незважаючи на те, що квітка посаджений у горщик досить великого розміру, йому все одно буде бракувати багатьох мінеральних речовин. Справа в тому, що з часом грунт в горщиках виснажується і рослина потребує, щоб його регулярно підгодовували, вносячи різні добрива.

Частково цю проблему можна вирішити пересадкою. Проте свіжа земля виснажиться досить швидко. Більшість недосвідчених квітникарів вважають, що якщо пересадити рослину, то воно буде забезпечено всіма поживними речовинами як мінімум півроку або навіть рік. Але це далеко не так. Як правило, через 8 тижнів грунт практично повністю виснажується і підживлення рослині просто необхідна, тим паче якщо у нього починається фаза активного росту період цвітіння. Лише під час періоду спокою в грунт не слід вносити абсолютно ніяких добрив.

Основні ознаки того, що кімнатний квітка слід підгодувати, як можна швидше:

  • зростання сильно сповільнилося;
  • листя втратили колишню інтенсивне забарвлення, стали досить дрібними і пониклими;
  • витягнуті і дуже тендітні паростки;
  • відсутність цвітіння;
  • листя починає жовтіти і опадати або на ній утворюються різноманітні плями і інші ознаки захворювання, і, як правило, знижуються захисні властивості рослини.

Проте краще буде, якщо до цього не дійде. Тому підгодовувати квіти просто необхідно. Але які бувають натуральні добрива, і яким чином їх слід застосовувати?

Добриво 1. Цукровий пісок

Таке добриво, як цукор широко використовується квітникарями для підгодівлі рослин. Вже ніхто не пам'ятає, кому першому спало на думку, підгодовувати квіти цукровим піском, але це є найбільш поширеним і доступним варіантом практично для всіх, у кого є кімнатні квіти.

Яка користь для рослини

Справа в тому, що цукровий пісок розпадається на глюкозу і фруктозу. Останнім речовина є марним для рослин, а ось глюкоза дуже навіть потрібна їм. Справа в тому, що вона є джерелом енергії, яка витрачається рослиною при диханні, під час поглинання мінеральних і інших корисних речовин і так далі. А також глюкоза сприяє швидкому зростанню квітів, так як бере безпосередню участь в утворенні складних органічних молекул.

Але при подкармливании цукром рослин слід врахувати, що глюкоза сприяє зростанню рослини, тільки якщо добре засвоюється, а для цього просто необхідний вуглекислий газ. У тому випадку, коли цього газу менше ніж потрібно, то потрапив у землю цукровий пісок приносить не дуже багато користі для рослини, зате створює прекрасну живильного середовища для розвитку різних гнилей та плесневелых грибів. Щоб цього уникнути, підгодовуючи рослини даними речовиною, слід застосовувати і будь-який з ЕМ-препаратів (наприклад, Байкал ЕМ-1). В результаті такого спільного добрива глюкоза дуже добре засвоїться рослиною.

Яким чином проводиться підгодівля

Для приготування такого роду підживлення вам знадобиться взяти 500 грамів чистої води і всипати в неї повну велику ложку цукрового піску. Все гарненько розмішайте. Можна зробити і набагато простіше. Просто грунт у квітковому горщику посипають сухим цукром, а потім поливають рослину.

Частота підживлень

Для підгодівлі одержаний розчин слід використати лише 1 раз у 4 тижні.

Підгодівля глюкозою

Підживлення глюкозою ще більш ефективні, ніж цукровим піском. Придбати дані таблетки можна в будь-якому аптечному пункті. На літр води додається всього лише 1 таблетка. Після її повного розчинення рослина поливається даної водою або ж обприскується. До речі, даний вид підживлення слід проводити не більше 1 разу в 4 тижні.

Добриво 2. Спитий кави

Спитий кави також дуже часто використовується для підгодівлі не тільки кімнатних квітів, але і тих, що ростуть на вулиці. Підготувати дане добриво простіше простого. Потрібно лише зварити натуральна кава, і після того як рідина буде випита, гущу не викидати, а перемішати з грунтом, що знаходиться в горщику. Результатом таких дій стане те, що ґрунт буде більш легкої і пухкої. А ще відбудеться підвищення кислотності субстрату і збільшення кількості кисню.

Яким кольорам підходить «кавова» підживлення

Перш ніж застосовувати даний вид добрива для підгодовування будь-якої квітки, слід з'ясувати, як він ставиться до підвищеної кислотності землі, адже деяким рослинам це протипоказано. У число вуличних квітів, які чудово реагують на підживлення спить кави, входять такі, як: гладіолуси, троянди, більшість вічнозелених, азалії, лілії а також рододендрони.

«Чайна» підживлення

В якості добрива кімнатних квітів використовується не тільки натуральну каву, але і звичайна чайна заварка. Однак застосовувати її слід з особливою обережністю, так як земля, змішана з заваркою, може спровокувати появу чорних мушок (сциарид). Якщо ж ви вирішите все-таки удобрити таким чином рослини, то чайну заварку треба буде акуратно змішати з верхнім шаром субстрату, що зробить його більш пухким.

Добриво 3. Цитрусові та інші фрукти

В якості добрива багато квітникарі використовують скоринки таких цитрусових, як апельсин або мандарин, а також підійде і бананова шкірка. Але перед тим як приступити до підгодівлі, слід підготувати добриво.

Для початку вам потрібно цедру цитрусових дрібненько порізати і скласти в скляну банку ємністю 1 літр. Вона повинна бути заповнена на 1/3 частину. Потім в ємність вливається, тільки що вскипевшая, вода. Дайте суміші настоятися протягом 24 годин. Після цього процідіть і доведіть її об'єм рідини до 1 літра, підлив кип'яченої води. Добриво готове, можна приступати до підгодівлі.

Практично аналогічно приготування добрива з кірок банана. Тільки банку слід наповнювати на ½ частину, а не на третину. Так само вміст заливається окропом, добу настоюється, проціджують і додається в ємність необхідну кількість води.

Бананову шкірку також можна додавати безпосередньо в грунт при пересадці. Для цього її треба попередньо висушити і перемолоти або гарненько потовкти. Через деякий час вона почне перегнивати і виділяти поживні мікроелементи, які сприяють швидкому зростанню зеленим маси рослини.

Також можна приготувати поживний мікс з шкірки цитрусових і бананів. Все що вам треба зробити, так це у скляну банку об'ємом 3 л. всипати мелкопорезанные шкірки цитрусових і бананів в пропорції 1:1. Банку повинна бути заповнена на третину. Туди ж всипають пару маленьких ложок цукрового піску і вливають воду, яка повинна бути теплою. Потім ємність накривають і прибирають в тепле затемнене місце, де добриво і буде настоюватися протягом 21 дня (час від часу треба збовтувати вміст). По закінченні відведеного часу в банку повинна утворитися мутнувата рідина світло-жовтого відтінку. Її можна дуже довгий час зберігати в холодильнику. Для підгодовування отриману рідину розводять чистою водою в пропорції 1:20. Даними підгодовують добривом рослина лише один раз у 4 тижні.

Добриво 4. Зола

Більшість початківців квітникарів не розцінюють золу, як повноцінне добриво і це не правильно. Справа в тому, що в ній знаходяться такі потрібні рослині речовини, як: фосфор, калій, кальцій, цинк, магній, залізо і сірка. Причому варто відзначити, що перші два мікроелементи мають легкодоступну форму для квітів і тому зола є просто чудовим добривом для рослин.

Особливості підживлення золою

Підгодовувати квіти золою досить просто, для цього її треба перемішати з грунтом під час пересаджування рослини. Тим самим земля не тільки збагатитися поживними речовинами, але і обеззаразится. Тому якщо при пересадці сталося пошкодження кореневої системи, то вона точно не почне гнити.

Ще золу використовують і як рідкої підгодівлі. Для цього 1 л. води змішують з повною великою ложкою золи.

Добриво 5. Дріжджі

З дріжджів можна зробити чудове ростостимулюючий добриво. І це обумовлено тим, що в даному речовині містяться ауксини, вітаміни групи В, фітогормони і так далі, які значно прискорюють ріст кольорів. А що містяться гормони цитокініни, які беруть участь у регулюванні поділу і диференціації клітин, також роблять благотворний вплив на квіти.

Ще це добриво домашнього виробництва відрізняється від багатьох інших тим, що воно було удостоєно уваги вчених. Проведені дослідження показали, що дріжджі підвищують активність мікроорганізмів, що знаходяться в землі, поліпшується виділення вуглекислоти, а мінералізація органіки відбувається набагато швидше. У зв'язку з цим даний вид добрива прирівняний до повного мінерального.

Приготування дріжджового живильного розчину

Для приготування поживного розчину з дріжджів вам знадобляться пресовані дріжджі (10 грамів), цукровий пісок (1 столова ложка) і тепла вода (1 л.). Пресовані дріжджі можна замінити сухими гранульованими. Тоді вам слід взяти сухі дріжджі (10 грамів), цукровий пісок (3 столові ложки) і воду (10 л.). Одержаного розчину в обох випадках треба дати настоятися протягом 2 год. Після цього у воду додають трохи розчину і поливають їм рослина (приблизна пропорція 5:1).

Добриво 6. Цибуля

Цибуля так само досить широко застосовується для приготування добрив. Для цього використовується його лушпиння, в якій міститься величезна кількість так потрібні всім без винятків рослинам корисних мікроелементів. З лушпиння готується «цибулевий коктейль».

Приготування коктейлю цибульного

Приготувати таке добриво дуже просто, але слід враховувати, що зберігати його в жодному разі не можна. Отже, вам знадобиться лушпиння від цибулі (50 гр.) і гаряча вода (2 л). Перемішайте дані інгредієнти між собою в каструльці і дайте суміші закипіти. Після того як рідина покипить протягом 10 хвилин, її слід зняти з вогню і дати постояти не менше 3 год. Процідженим розсолом відваром треба обприскати квіти.

Добриво 7. Перегній

Таке добриво, як перегній підходить для підгодовування не тільки кімнатних рослин, але і тих, що ростуть в саду або городі. Тому-то більшість квітникарів вважають, що використання перегною є найкращим способом підживлення рослин, так як він володіє великою кількістю переваг, серед яких поживність і легкодоступність.

Проте слід врахувати, що перегній буває різних видів і хоч у них є багато спільного, більшість рослин віддають перевагу лише якогось певного удобрення. Наприклад, фікус, цитрусові, монстера, пальма, а також диффенбахія потребує підгодівлі перегноєм з пташиного посліду. Якщо ж їх підгодовувати коров'яком, особливої користі від цього не буде. Вся справа в тому, що добриво на пташиному посліді дуже живильне і тому застосовувати його слід досить обережно. Як правило, удобрюють таким перегноєм лише швидко зростаючі, великі види.

Перш ніж перейти до безпосереднього підгодовування сиропом, слід підготувати добриво. Вам знадобиться вода (3 л) і послід птахів (10 гр.). Все перемішується, поки каламутна рідина не придбає зеленуватий колір. Перед тим як в квіткові горщики додавати добриво, туди слід влити невелику кількість чистої води.

Інші кімнатні рослини найкраще підгодовувати перегноєм, отриманих з листя. Його змішують із землею при пересадці. Він збагачує землю багатьма поживними мікроелементами, а також робить її структуру набагато краще.

Якщо у вас є перегній на основі гною корови, свині та ін., то для цього вам треба змішати його з водою. На 10 л. води береться 100 гр. перегною.

Перегній має досить специфічним запахом, який здатний утримуватися протягом кількох годин. При подкармливании їм кімнатних квітів треба бути до цього готовим. Однак якщо перегній зроблений за прискореною технологією, неприємного запаху він не матиме. Як правило, в його складі немає патогенів та насіння бур'янів. Але для приготування рідкого добрива він не підійде, його можна лише змішувати з землею під час пересаджування квітки.

Добриво 8. Овочеві відвари

Деякі квітникарі впевнені в тому, що овочевий відвар без додавання солі служить відмінним добривом для кімнатних рослин, здатних збагатити ґрунт поживними речовинами. Проте є багато людей, не згодних з таким способом підживлення.

Добриво 9. Акваріумна вода

Добрива, придбані в магазинах, здатна замінити проста вода з акваріума. Справа в тому, що в ній міститься досить велика кількість речовин, що володіють можливістю чудово стимулювати ріст рослин. Також ця вода досить м'яка і володіє нейтральним рН. Проте їй можна поливати рослини лише у весняно-літній період, коли вони досить активно ростуть. В інший же час таке добриво краще не застосовувати для підгодівлі.

Але це зовсім не означає, що поливати рослини такою водою треба постійно. Достатньо буде лише 1 раз в 4 тижні. В іншому випадку численні маленькі водорості, опинившись у земляному субстраті, почнуть швидко розмножуватися. В результаті грунт закисне і позеленіє.

Добриво 10. Янтарна кислота

При переробці природного бурштину виходить янтарна кислота. Вона вважається неймовірно корисною і знайшла застосування в різних сферах. Квітникарі ж застосовують таку кислоту добрива для кімнатних квітів.

Зовні і на смак дана речовина має деяку схожість з лимонною кислотою, але все-таки відмінності є. Для підживлення рослин необхідно зробити живильний розчин. Приготувати його можна досить швидко і просто. Для цього треба взяти чисту воду (5 л) і всипати в неї янтарну кислоту (1 гр.). Потім рідину ретельно перемішується і її можна використовувати за призначенням. Для того щоб підгодувати рослина, треба його полити або обприскати отриманим добривом. Найбільше підживлення даної кислотою підходить для таких рослин, як: аглаонема, хлорофітум, хавортія, толстянка, бегонія, цитрусові, фікуси, а також опунція.

Однак використовувати таке добриво для кімнатних рослин слід вкрай рідко, а точніше, всього лише один раз в 12 місяців. Якщо ж підгодовувати їх бурштинової кислотою частіше, то ви ризикуєте навпаки погіршити їх стан.

Ще кілька добрив

Крім перерахованих вище добрив, що застосовуються для підгодовування кімнатних квітів, існують і інші. Вони застосовуються квітникарями набагато рідше.

  1. Вважається, що вода , яка використовувалася для промивання різноманітних круп, таких як гречка, рис, пшоно і так далі дуже корисна для рослин. Справа в тому, що в ній є досить велика кількість таких мікроелементів, як: кремній, магній, залізо, фосфор.
  2. Зубний порошок або зубна паста так само часто використовується для підживлення. Так, із зубного порошку можна дуже швидко зробити мікс. Для цього вам знадобиться з'єднати деревну золу (3 ст. л.), порошок зубний (3 ст. л.) і мідний купорос (1 ст. л.). Ці речовини слід розчинити в 1 літрі чистої води і можна відразу ж починати підгодовувати квіти (наполягати не треба). З зубної пасти так само можна досить швидко зробити добриво. Так, на 1 літр води вам знадобиться 1/3 частина тюбика пасти. Все добре перемішується і готове добриво. Воно відмінно живить коріння і повертає їм здоровий зовнішній вигляд.
  3. Ще прекрасним добривом є вода, що залишилася після миття риби або м'яса. Однак перед тим як такий водою поливати рослину, її треба фільтрувати.
  4. Шкарлупа від яєць, на думку досить великого числа квітникарів, так само дуже корисна для рослин. Справа в тому, що в ній є величезна кількість кальцію. Її подрібнюють і додають у ґрунт під час пересадки або кладуть у воду на деякий час, а потім отриманою рідиною поливають рослини. Проте є кілька "але". Справа в тому, що рослини досить погано засвоюють кальцій, та й не всім він потрібен. Якщо в грунті буде занадто багато цього мікроелемента, то у квітів може початися хлороз. Тому застосовувати чи ні таке добриво, вирішувати вам.

Прості правила

Щоб підгодовувати домашні квіти правильно і принести їм тільки користь, вам слід запам'ятати кілька дуже важливих правил. А саме:

  • після пересадки рослину не потребує підживлення протягом 8 тижнів, справа в тому, що в свіжої грунті міститься досить велика кількість поживних речовин, якщо ж ви регулярно будете вносити добрива, то це може сильно нашкодити квітці;
  • перед тим як перейти до безпосереднього добрива, грунт треба полити чистою водою, це допоможе уникнути негативних наслідків від використання добрива високої концентрації;
  • якщо квітка хворий або занадто ослаблений, то для його підживлення треба використовувати добрива досить невеликій концентрації;
  • як правило, рослини потребують підгодівлі тільки навесні і влітку, а в решту часу вносити в грунт добрива не слід.

Намагайтеся не переборщити з підгодівлею, адже надлишок поживних речовин може вкрай негативно позначитися на рослині, аж до його загибелі. Тому рослини треба підгодовувати правильно і максимально збалансовано.