Пілея

Рід пілея (Pilea) об'єднує більше 4 сотень видів і є частиною сімейства Кропив'яні (Urticaceae). Серед численних видів можна зустріти як однорічники, так і багаторічники, вони представлені трав'янистими рослинами та напівчагарниками. У природі вони зустрічаються в тропічних широтах всієї планети, крім Австралії.

Особливості пілеі

Пілея являє собою витривала рослина, що у висоту досягає 0,4 м і володіє декоративним листям. Це рослина найчастіше вирощують в зимових садах, теплих квітниках і вітринах. Пілея Кадье відрізняється від інших видів дуже швидким зростанням, що представляє особливу цінність для квітникарів, які її застосовують під час пристрою композицій з різноманітних кольорів. Маленькі одностатеві квітки найчастіше зібрані в пазушні кисті. Рослина поширює свої плоди вкрай незвичайним способом, який схожий за своїм механізмом з катапультированием. До моменту плодоношення стерильні тичинки (стамінодії) сильно розростаються і лише злегка підтримують плід, що нависає над ними. У дозрілого плоду зв'язок з рослиною сильно слабшає. В цей час стерильні тичинки розпрямляються і відкидають плід на відстань до ста метрів.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Спостерігається в червні–жовтні, але квітки не представляють високою декоративної цінності. В домашніх умовах пілею ростять як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Необхідно велика кількість яскравого розсіяного світла. Не допускайте попадання на квітку прямих променів сонця.
  3. Температурний режим. Протягом всього року температура повітря в кімнаті повинна бути близько 25 градусів. Але існують види, яким в зимовий час більш комфортно при температурі близько 10 градусів. Однак більша частина видів може постраждати при зниженні температури до 17 градусів і нижче.
  4. Полив. У весняно-літній період квітці потрібно забезпечити такий режим поливу, щоб ґрунт у горщику була весь час злегка вологим (не мокрою). У зимовий час полив проводять лише тоді, коли субстрат на глибину просохне на 1/5 частину.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути підвищеною. Фахівці радять поряд з квіткою поставити відкриті посудини, наповнені водою, або в піддон можна всипати вологу гальку. Зволожувати листя не можна.
  6. Добриво. У весняно-літній період підживлення проводять 1 раз на 7 днів і використовують для цього комплексне мінеральне добриво для декоративно-листяних рослин. Взимку кількість підживлень скорочують до 1 разу в 4 тижні.
  7. Період спокою. Спостерігається в жовтні–лютому.
  8. Пересадка. Пересаджують квітка щороку на початку вегетаційного періоду.
  9. Грунтосуміш. Вона повинна бути гумусного слабокислою або нейтральною реакцією. До її складу має входити пісок, торф, перегнійна і дерновий грунт в рівних частинах.
  10. Розмноження. Живцюванням і насінням.
  11. Шкідливі комахи. Борошнисті червці, трипси, павутинні кліщі і щитівки.
  12. Захворювання. Проблеми з листям пілеі можуть виникнути тільки в тому випадку, якщо за нею неправильно доглядають.

Догляд за пилеей в домашніх умовах

Освітленість

Пілея потребує яскравому, але розсіяному світлі. Прямі промені сонця не повинні потрапляти на кущ. Найкраще для вирощування такої квітки підходить західний або східний підвіконня. Якщо ж ви його вирішили поставити на південне вікно, тоді обов'язково забезпечте йому розсіяне світло або його можна прибрати углиб кімнати. Влітку рослину можна перенести на вулицю, при цьому для нього потрібно вибрати таке місце, яке буде надійно захищене від прямих променів сонця. Пам'ятайте про те, що в холодну пору року пілея так само потребує великої кількості світла, якщо ж його буде занадто мало, то забарвлення листя куща може помінятися, що негативно позначиться на його декоративності.

Температурний режим

Квітка протягом усього року найкраще росте при температурі близько 25 градусів. У зимовий час пілея Кадієра чудово росте при температурі до 15 градусів, а пілея пепероміевідная ― при 10 градусах. Якщо ж ви вирощуєте інші види, тоді пам'ятайте про те, що в кімнаті, де знаходиться кущ, не повинно бути холодніше 17 градусів. Взимку протяг може стати причиною загибелі рослини.

Полив

У весняно-літній період зволожують субстрат відразу після того, як просохне верхній шар. Для цього потрібно використовувати добре відстояну воду. У холодну пору року полив проводять через дві доби після просихання верхнього шару ґрунтосуміші. Пілея належить до тих рослин, які набагато легше переносять пересушування земляної грудки, ніж застій рідини в субстраті. Слідкуйте за тим, щоб субстрат в ємності був постійно трохи влажноватым. При надмірно рясному поливі листя може зблякнути і зів'янути, тим більше в холодну пору року.

Обприскування

Кімнатна пілея потребує підвищеної вологості повітря, у зв'язку з цим доведеться стежити за рівнем вологості в приміщенні. Зволожувати листя з пульверизатора вкрай небажано, так як із-за цього вона може втратити свою декоративність. Для підвищення вологості горщик з квіткою треба поставити на піддон, заповнений зволоженою галькою або керамзитом. Однак стежте за тим, щоб дно ємності не стикалося з рідиною. Замість цього близько квітки можна поставити відкритий посудину, наповнену водою.

Добриво

У весняно-літній період підживлення квітки проводять регулярно 1 раз на 7 днів, а в осінній і зимовий час ― 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують комплексне мінеральне для кімнатних квітів, концентрація живильної суміші повинна бути такою, яка рекомендована виробником.

Обрізка

При вирощуванні в кімнатних умовах пілея старіє досить швидко. Так як молоді кущики набагато ефектніше старих, то щорічно треба проводити обрізку, при цьому зрізані стебла потрібно використовувати в якості живців. Для збільшення пишноти куща і для того щоб уникнути його оголення, слід систематично проводити прищіпку стебел.

Пересадка пілеі

Домашню пілею треба пересаджувати щороку. Для цього використовують гумусний землю слабокислою або нейтральною реакцією. Так, можна взяти грунтосуміш, що складається з перегнійної і дернової грунту, а також піску і торфу (їх беруть у рівних частках). Так як квітка має поверхневою кореневою системою, то для пересадки потрібно використовувати невеликий горщик. Для того щоб уникнути застою рідини в субстраті, на дні ємності потрібно обов'язково зробити хороший дренажний шар. При бажанні пілею можна вирощувати на гідропоніці.

Способи розмноження

Розмножити пілею можна живцями і насіннєвим способом. Частина видів такої рослини розмножується насінням самостійно. Якщо ж ви вирішили розмножити його живцями, то зробити це можна буде у будь-який час року. На вкорінення живці поміщають в ємність з водою або висаджують в пісок (пухкий субстрат). Після вкорінення живці садять в невеликий горщик, наповнений почвосмесью, що складається з парникової і листяної землі, а ще піску (1:1:1).

Можливі проблеми

Якщо за пилеей неправильно доглядати, тоді з нею можуть початися проблеми:

  1. Листя засихає і облітає. Якщо в кімнаті буде 12 градусів холодніше чи тепліше 27 градусів, тоді спостерігається зморщування, засихання та облетание листових пластин. Ще це може статися через пересушування земляної грудки.
  2. Листя в'януть. Якщо в субстраті буде регулярно застоюватися рідина, то це може стати причиною появи млявою листя, через деякий час вона стане чорною і облетить, пагони при цьому стануть м'якими.
  3. Листя бліднуть. Надмірно інтенсивне освітлення може бути причиною того, що листя стане бляклої, млявою і трохи прозорою. При цьому її кромка сохне і стає коричневою. З-за надмірно мізерного освітлення кромка листових пластин також буде корічневеть і засихати, при цьому самі вони втрачають свій ефектний забарвлення, а молоді листки ростуть дрібними, стебла стають витягнутими.
  4. Плями на листках. В результаті впливу на кущ прямих променів сонця, на листі можуть утворитися сонячні опіки, виглядають як жовті цятки, з часом вони стають бурими.
  5. Облетание листя. Якщо облітають тільки нижні листові пластини, то це цілком нормально і пов'язане зі старінням рослини. У цьому випадку рекомендується зрізати з куща кілька живців і виростити з них молоде рослина.
  6. Шкідливі комахи. На пілеі можуть оселитися трипси, борошнисті червці, павутинні кліщі і щитівки.

Види пілеі з фото і назвами

Пілея Кадієра (Pilea cadierei)

Родом цей вид з тропічних лісів Південно-Східної Азії. Висота такого трав'янистої многолетника може бути близько 0,4 м. Молоді пагони є прямостоячими, але з віком вони стають вилягають. Голі і соковиті стебла сильно гілкуються. Ефектні черешкові, видовжено-овальні листові пластини загострене до вершини і володіють трьома прожилками. Довжина листя близько 20 сантиметрів, а ширина ― 5 сантиметрів. Англійці цей вид називають «алюмінієвим рослиною», а німці ― «срібною пилеей». Це пов'язано з тим, що на поверхні насичено-зеленого або голубувато-зеленого листя є пара переривчастих ліній сріблястого забарвлення. Під час цвітіння з'являються пазушні кисті, що складаються з маленьких квіточок. Молоді стрункі пагони з часом починають витися, в результаті виходить вигляд кущової форми. Для того щоб кущ був більш пишним, йому знадобляться систематичні прищіпки.

Пілея дрібнолиста (Pilea microphylla)

Висота такого трав'янистої многолетника близько 15 сантиметрів. Розгалужені стебла мають пишним листям, якщо вони стикаються з поверхнею ґрунту, то швидко пускають корені. Гілки зовні схожі з вайями папороті, вони красиво згинаються і мають велику кількість дрібних голих зеленуватих листочків овальної і круглої форми, їх довжина не перевищує 5 мм Щитковидні суцвіття утворюються в листових пазухах, в їх склад входять різностатеві і двостатеві маленькі квіточки. Така рослина в народі іменують «Артилерійським», або «Канонирскому» справа в тому, що тичинкові квітки під час розкриття пиляків утворюють пилові хмарка. Якщо в літній час торкнутися квітки пілеі мелколистной, то він випустить димок пилку.

Пілея монетолистная (Рilea nummulariifolia)

Такий трав'янистий багаторічник має стеляться по поверхні грунту стеблами, в довжину досягають близько 0,4 м. На них виростають зелені круглі листові пластини. З часом кущ розростається і утворює килим на поверхні грунту.

Пілея загорнута (Pilea involucrata)

Рослина являє собою низький кущик, висота якого не перевищує 0,3 м. Пагони прямостоячі. Супротивнорасположенные овальні листові пластини мають загострення на верхівці і в довжину досягають близько 70 мм. Зеленуваті листя вздовж прожилок горбисті коричневі. Даний вид широко застосовується для гібридизації.

Пілея пепероміевідная (Pilea peperomioides)

Квітка володіє твердим стеблом і округлими листовими пластинами.

Пілея повзуча (Pilea repens)

Висота куща, має сланкі пагони, близько 25 сантиметрів. Супротивнорасположенные гладкі округлі листові пластини в довжину досягають до 25 мм і мають хвилясту крайку. Лицьова поверхня пластин темно-зелена з мідним відтінком, а виворітна ― пурпурова.

Пілея Спруса (Pilea spruceana)

Родом така рослина з Перу і Венесуели. Короткочерешкові супротивнорасположенные листові пластини яйцевидної або округлої форми, розгорнуті на 180 градусів, на верхівці можуть бути тупими або загостреними. Забарвлення листя ― різні відтінки бронзового або сріблястого кольору.

Пілея «Бронза» (Pilea «Bronze»)

Висота прямостоячих пагонів близько 0,3 метрів. Супротивнорасположенные овальні листові пластини загострюються на верхівці і мають довжину до 70 мм. Вони сріблясті зморшкуваті, при цьому уздовж прожилок ― темно-зелені. Також на пластині може бути срібляста смужка, що проходить по центральній жилці, при цьому кромка у неї темно-зелена.

Пілея «Норфолк» (Pilea «Norfolk»)

Вчені досі не з'ясували, як саме з'явилася ця форма. У такого трав'янистої многолетника молоді стебла прямостоячі, а дорослі ― вилягають. На поверхні насичено-зелених зморшкуватих бархатистих листових пластин є дрібні волоски щетинисті. Прожилки у листя коричнево-червоні.

Пілея «Срібне деревце» (Pilea «Silver Tree»)

Походження даного гібрида так само залишається загадкою. Він являють собою ефектну активно в'ється багаторічну пілею. Овальна бронзово-зелене листя має зубчастої кромкою і має опушення, що складається з волосків білого або червоного кольору. По центру пластини проходить срібляста смужка, а на її поверхні є безліч плям такого ж відтінку.