Хвороби та шкідники кімнатних рослин

Кімнатні рослини схильні до різних захворювань. Ці захворювання є результатом впливу несприятливих умов навколишнього середовища, а також результатом не належного догляду. Це можуть бути: надмірна вологість або сухість повітря, занадто висока або занадто низька температура, відсутність підживлень або надлишок, якість земляної суміші не відповідає необхідному, не відповідна ємність і т. д. Більшість з хвороб не передаються на інші рослини. Іноді проблема пов'язана з тим, що торгові точки продають тепличні рослини, які деколи складно адаптуватися до умов сучасних квартир, в результаті чого, вони можуть погано розвиватися або скинути листя, вказуючи на те, що умови для цього рослини не зовсім підходять. Якщо такий прецедент має місце, то рослину потрібно вийняти з горщика і оглянути коріння. При пошкодженні кореневої системи з рослиною доведеться розпрощатися, в іншому випадку, його потрібно пересадити і експериментальним шляхом встановити, в чому причина. Можливо, для цього рослини мало світла або йому не вистачає поживних речовин. Об'єкт можна підгодувати і перенести в більш освітлене місце. Якщо рослина перед цим стояло на освітленому місці, то її слід перемістити в півтінь або в тінь.

У будь-якому випадку, необхідно перевірити, наскільки ефективний дренаж і чи є він взагалі. При його відсутності, потрібно пересадити рослину за всіма правилами. Багато кімнатні рослини не переносять або погано переносять коливання температури, а також наявність протягів. Це важливий чинник, який слід враховувати при вмісті кімнатних декоративних рослин або квітів.

Пересушене повітря, особливо в зимовий період, коли починається опалювальний сезон, здатний завдати істотної шкоди рослинам. Він може стати причиною появи трипсів та павутинного кліща, якщо не робити профілактичних заходів.

Полив рослин здійснюється водою кімнатної температури і тільки м'якою (дощової або талої) і тільки відстояною.

Поширені хвороби кімнатних рослин

Грибки, що викликають утворення плям на листках

Як правило, уражаються рослини, за якими проводиться не якісний догляд. В основному, від цього страждають: камелія, антуріум, окремі види пальм і орхідеї.

Такі поразки характеризуються появою плям на листках, причому не великих розмірів. Якщо не приймаються ніякі заходи, то ці плями розростаються, і листя починає відмирати.

Способи боротьби полягають у тому, що уражені рослини не обприскуються водою, а уражені листя видаляються.

Антракноз

Ця поширена хвороба може розвиватися у теплих і вологих умовах, що може бути актуальним при вирощуванні рослин в теплицях.

Симптоми проявляються у вигляді появи на листках таких рослин, як пальми і фікуси, темно-коричневих патьоків.

Методи боротьби з такими захворюваннями зводиться до системної обробки рослин фунгіцидами і знищення пошкоджених листя. Крім цього, на кілька тижнів припиняється полив рослин та їх обприскування.

Справжня борошниста роса

Цей вид захворювання з'являється в умовах сухого і теплого повітря. При цьому, на різних видах рослин можна зустріти і різні види грибків. Іншими словами, грибки з'являються на бегонії, не можуть з'явиться на розі. Справжньою борошнистою росою уражаються такі рослини, як гортензія, кретон, бегонія, каланхое, цикламен, хризантеми, троянди, узамберские фіалки.

Поява цієї хвороби характеризується наявністю білого, легкостирающегося нальоту. Цей наліт можна зустріти на листі, на нирках, молодих пагонах і кольорах. Після чого, уражені ділянки починають чорніти і відмирають. Грибок може швидко переходити на інші рослини того ж виду.

Методи боротьби полягають в ізоляції хворого рослини і знищення уражених ділянок, після чого рослина обробляється відповідними хімічними препаратами.

Несправжня борошниста роса

Добре розвивається у вологому, але при цьому холодному середовищі. Може вражати окремі види рослин, такі як примула, кальцеолярии і глоксинії.

Симптомами служить поява не смываемого білого нальоту на нижній частині листя. Щоб попередити появу цієї хвороби, слід не перезволожувати грунт, а також повітря навколо рослини. Захворювання рослини не слід обприскувати водою. Оскільки грибок живе всередині тканин аркуша, то обприскувати рослину різними препаратами немає сенсу.

Чорна ніжка

Ця хвороба проявляється у стеблових живців багатьох рослин, але найбільше цим страждає пеларгонія. Вона може проявитися в результаті великої вологості або надмірного ущільнення грунту, що перешкоджає вільному проходженню вологи.

Симптомом появи такої хвороби є почорніння основи черешка, що свідчить про поразку його грибком Botrytis.

Вражений держак слід відразу ж видалити і посадити новий, при цьому потрібно проконтролювати, щоб земля або субстрат були не такими вологими, а держак не варто покривати плівкою або склом.

Сіра гниль

Грибок сірої гнилі здатний з'явитися в умовах сирого і теплого повітря, в результаті не правильного розташування рослини, так як воно при цьому послаблюється. Найбільше цієї хвороби схильні рослини, що мають тонкі і м'які листя

Це може бути хризантема, глоксинія, цикламена та інші.

Поява цієї хвороби можна виявити по появі на стеблах і листках сірої плісняви, яка може підніматися в повітря при появі сильних потоків повітря. Наслідком такого ураження може бути потемніння і відмирання уражених ділянок.

Методи боротьби з цим захворюванням, потрібно акуратно і обережно видалити уражені місця. Після цього рослина не обприскується і рідше поливається, а приміщення регулярно провітрюється.

Іржа

Ця хвороба з'являється на таких рослинах, як троянда, фуксія, пеларгонія і т. д.

Симптоми іржі можна визначити по появі коричневих або помаранчевих, схожі на бородавки, пустулов, розташованих на верхній стороні листа. Їх можна легко підчепити нігтем, а на їх місці з'являються світлі плями.

При ураженні рослини іржею, краще знищити все рослина, а не тільки уражені частини. Якщо рослина дуже рідкісне і дороге, то можна вимагати обробити рослина системним фунгіцидом.

Стеблова гниль

Поява такого грибка сприяє швидкому його поширенню, що призводить до загибелі рослини. Після цього, виробляється все рослина, разом з горщиком і грунтом.

Поява цієї хвороби можна визначити за розм'якшенню стебел або всієї крони, після чого відбувається загнивання. При цьому, може бути уражена вся рослина.

Методи боротьби досить умовні і врятувати рослина навряд чи вдасться, навіть на початковій стадії захворювання.

Профілактичні заходи полягають в тому, щоб утримувати рослина в нормальних умовах, при цьому намагатися не «заливати» рослина, підтримувати відповідний температурний режим і регулярно провітрювати приміщення.

Вилягання сіянців

Основою такого захворювання є грибки, які вражають основу стебел, а також коренів сіянців.

Симптомами такого захворювання служать зміни структури стебел в районі кореневої системи, в результаті чого вони починають гнити, після чого молоді рослини гинуть.

Способи запобігання такої хвороби лежать у площині дотримання золотих правил висівання насіння: насіння висаджують в стерильний грунт, не дуже густо і з оптимальним поливом. Як тільки хвороба почала себе проявляти, тут же уражені молоді рослини видаляють, а решта переміщаються в більш прохолодне місце, де регулярно провітрюється приміщення.

Плямистість листя

Причиною прояви цієї хвороби можуть служити, як гриби, так і бактерії.

Проявляється вона появою на листі диффенбахии, цитруса, драцени та інших рослин мокнучих коричневих плям. Якщо не вживати ніяких заходів, то ці плями розростуться і зіллються в одне ціле пляма, в результаті чого буде вражений лист цілком.

Методи боротьби включають обробку фунгіцидом, а також спалювання уражених листків, після чого рослина перестають обприскувати і поливати протягом декількох тижнів.

Водянка

Це захворювання є наслідком перезволоження грунту в умовах малої освітленості.

Проявляється ця реакція появою щільних пробкових наростів на зворотній стороні листя.

Хворі листя краще видалити, так як вони не приймуть свого первісного вигляду, а сама рослина слід перемістити в більш освітлене місце з зменшенням активності поливу. У такому разі відростуть нові листя, абсолютно здорові.

Гниль коренів

До такого захворювання малостійкі сукуленти, пальми, бегонії, сенполія та ін.

Симптоми проявляються у вигляді з'являються на листках або стеблах жовтизни, після чого рослина починає в'янути. Потім уражені місця темніють, внаслідок чого рослина гине. Ця хвороба з'являється в результаті грибкового захворювання коренів, яке розвивається внаслідок сильного перезволоження ґрунту.

Боротися з кореневою гниллю можна тільки на ранній стадії її виявлення і тільки хірургічним методом, який полягає в тому, що рослина звільняється з горщика і коріння промиваються, після чого, за допомогою гострого ножа, вирізаються всі уражені корені. Після цього рослина пересідає в новий горщик зі свіжим субстратом. Горщик з рослиною необхідно помістити в освітлене місце, але без прямих сонячних променів. Як тільки з'являться нові паростки, рослина потрібно почати поливати, але не великими дозами, щоб не перезволожувати.

Чернь

Чорний вид грибка може з'явитися в місцях, де тля, білокрилка або борошнистий червець залишають після себе солодкуваті виділення.

Симптоми проявляються у вигляді не красивого нальоту, який не представляє небезпеки для самої рослини, але закриває поверхню листя від проходу сонячних променів, що сильно пригнічує рослину.

Боротьба з чорним нальотом полягає в механічному видаленні його мокрою ганчіркою, і промивка місць свіжої теплою водою. Щоб цього не відбувалося, необхідно своєчасно обробляти рослини від шкідників.

Вірусні захворювання рослин

 

Рослини, як правило, інфікуються на стадії їх розмноження в теплицях, після чого вони потрапляють в торговельну мережу.

Прояв симптомів може бути різним, але в основному, також інфекції уповільнюють розвиток рослини чи рослина розвивається неправильно: стебла викривляються, а зростання гальмується. На листках і стеблах рослини можуть з'явитися крапки або смужки різного кольору.

Методи боротьби з таким захворюванням не існує, так як не відома причина, тому краще буде, якщо рослина просто викинути.

Шкідники кімнатних рослин і боротьба з ними — Відео