Есхінантус

Рослина есхінантус є представником сімейства Геснериевые. Назва походить від давньогрецького слова і перекладається як «спотворений квітка». Ця рослина в народі ще нерідко називають «квітка-помадка». Такі назви пов'язані з тим, що есхінантус має насичено забарвленими квітками, що мають дуже незвичайну перевернуту форму.

Особливості эсхинантуса

Есхінантус ― це эпифитное рослина, що росте на стовбурах дерев, форофитах. Проте рослина не живиться від того форофита, на якому воно росте. Родом вона з лісів Південно-Східної та Південної Азії: Індокитаю, Індії і Китаю. Довжина гілок вічнозелених може варіюватися від 0,3 до 0,9 метрів. Серед видів цього роду зустрічаються екземпляри представлені напівчагарниками або звисаючими лазячими гілками. У природних умовах квітки цієї рослини запилюють пташки-нектарніци, які мають тоненьким і довгим дзьобом. Гілки прикрашають короткочерешкові м'ясисті листові пластини.

У квіткарів есхінантус став користуватися великою популярністю завдяки своїй ефектній насичено-зеленому листі, а також красивими квіткам оранжевого або червоного кольору. Форма листових пластин овальна при цьому верхівка у них загострена, завширшки вони досягають близько 40 мм, а в довжину ― приблизно 100 мм. Квітконоси формуються на кінчиках гілок, на яких утворюються суцвіття. Забарвлення трубки поступово змінюється, у підстави вона пофарбована в жовтий колір, а краї пелюсток червоні. Розкрився квітка прикрашений трубкою зав'язі білого кольору, яка виступає з серединки.

Догляд за эсхинантусом в домашніх умовах

Перш ніж прикрасити свій будинок эсхинантусом, потрібно навчитися правильно за ним доглядати, при цьому слід врахувати, що вирощувати його в кімнатних умовах не так вже й просто, а тим більше домогтися від нього цвітіння. Для того, щоб він нормально ріс і розвивався, йому необхідні певні умови.

Прикрасити таким квіткою можна як житлову кімнату, так і офіс. Для того щоб вийшов пишний кущ зі звисаючими гілками, в одну ємність необхідно висадити відразу кілька живців. Есхінантус ефектно виглядає в підвісному кашпо. Для того щоб він цвів регулярно, йому потрібно забезпечити правильний догляд і оптимальні умови для росту.

Освітленість

Для квітки слід вибрати добре освітлене місце, захищене від прямих променів сонця. Для цього чудово підходять підвіконня, розташовані в західній чи східній частині кімнати. Якщо ж місце є тільки на південному вікні, тоді рослина треба обов'язково притіняти від прямих променів сонця тонкої фіранкою, інакше на поверхні листя утворюються опіки. Ставити його на північний підвіконня не можна, так як з-за мізерного освітлення він може не зацвісти. Кімнату, де перебуває рослина, потрібно систематично провітрювати, але при цьому не забувайте захищати його від протягу.

Температурний режим

Щоб кущик був пишним і рясно цвів, його слід берегти від різких перепадів температур. Найкраще він росте при температурі повітря 20-25 градусів. Для того щоб побачити навесні ефектне цвітіння, з настанням осені кущ переставляють в більш прохолодне (від 15 до 18 градусів) і добре освітлене місце. Слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 15 градусів, у іншому випадку з куща почне облітати листя. Якщо все зробити правильно, то в останні зимові або перші весняні тижні на эсхинантусе сформуються бутони. Як тільки це відбудеться, можна поступово підвищити температуру повітря в кімнаті до 20-25 градусів.

Полив

У догляді за такою рослиною дуже важливо правильно його поливати і підтримувати оптимальну вологість повітря. Полив проводять лише після того, як верхній шар субстрату в горщику просохне вглиб на кілька сантиметрів. Через деякий час після поливу стекшую в піддон зайву рідину обов'язково виливають. У тому випадку, якщо земляний ком повністю пересохне, у квітки почнуть облітати квітки і нирки. При прохолодній зимівлі полив повинен бути більш рідкісним, ніж в теплу пору року. Слідкуйте за тим, щоб не було застою рідини в ґрунтосуміші, так як із-за цього починається пожовтіння і облетание листя. Поливати і зволожувати кущ потрібно добре м'якою відстояною водою кімнатної температури. Для пом'якшення жорсткої води, її змішують з декількома крапельками соку лимона.

Вологість повітря

Листя эсхинантуса може накопичувати в собі воду, у зв'язку з цим низька вологість повітря в кімнаті їй не страшна. Однак влітку його рекомендується систематично зволожувати з обприскувача 1-2 рази на день, при цьому намагайтеся, щоб краплі води не потрапляли на квітки. Для зволоження рослини використовують добре відстояну теплувату воду. У теплу пору року при необхідності йому можна влаштовувати теплий душ. У зимовий час року обприскувати кущ не потрібно. Але якщо рівень вологості повітря буде дуже низьким, горщик з квіткою можна поставити на піддон, наповнений вологим керамзитом.

Добриво

У весняно-літній період кущики обов'язково регулярно підгодовують. Для цього рекомендується використовувати добриво для квітучих рослин, при цьому беруть половинну дозу від рекомендованої виробником. Підгодівлю проводять 1 раз у 7 днів, при цьому добриво вносять в субстрат разом з поливом.

Обрізка

По мірі росту і розвитку куща листя у верхній його частині починає облітати, що негативно впливає на його зовнішній вигляд. У зв'язку з цим його слід систематично обрізати, а робити це можна або до, або після цвітіння. Для цього потрібно обрізати довгі стебла на 1/3 їх довжини, а ще прибрати всі засохлі листочки. При бажанні можна регулярно проводити прищіпку верхніх частин стебел.

Пересадка эсхинантуса

Пересаджують рослину акуратно способом перевалки. Роблять це до того, як воно зацвіте або після цвітіння. При виборі нової ємності слід врахувати, що вона повинна бути в діаметрі на 20 мм більший за стару. Для того щоб в горщику не застоювалася рідина, на його дні роблять хороший дренажний шар.

Поки молодий кущ, його пересаджують щорічно, більш доросле рослина піддають даній процедурі тільки при необхідності (коли корінці почнуть виглядати з дренажних отворів). Квітка прекрасно росте і пишно цвіте в тісних горщиках.

Субстрат

Для посадки використовують квітки пухкий ґрунт добре пропускає воду і повітря, а ще насичену поживними речовинами. Для цього можна використовувати покупну універсальну грунтосуміш, в яку для більшої рихлості додають вермикуліт, перліт або дрібний керамзит. Також субстрат можна зробити своїми руками, для цього з'єднують торф, сфагнум, річковий пісок і листову грунт у співвідношенні 2:1:1:2. У цій землесуміші коренева система отримає необхідну кількість кисню, при цьому сфагнум не дасть з'явитися гнилі на коренях. При бажанні в готовий субстрат можна всипати невелику кількість подрібненої кори, кокосового волокна або деревного вугілля. Підходить для посадки горщик повинен бути низьким, але широким.

Способи розмноження

З роками есхінантус втрачає свою декоративність, тому він потребує систематичного оновлення. Як правило, тривалість життя такого рослини не перевищує 3-5 років, після чого його знищують, а на його місце ставлять новий кущик.

Розмноження стебловими і листовими живцями

Більшість квітникарів краще розмножувати есхінантус живцюванням. Для цього можна використовувати як листові, так і стеблові живці.

Для отримання стеблових живців слід відрізати верхівку стебла довжиною близько 10 сантиметрів. На черешку повинно бути 5 або 6 вузлів. Зрізання проводять до закладки бутонів і цвітіння або тоді, коли закінчиться період вегетації. Видаліть з відрізків всі нижні листові пластини, а потім помістіть їх на укорінення в ємність з водою або відразу ж посадіть в грунтосуміш, що складається з піску і торфу. Зверху живці накривають поліетиленовим пакетом або їх можна висадити в міні-тепличку, має нижній підігрів. Щоб живці вкоренилися швидше, їм знадобиться обробка Корневином або на крайній випадок присипте їх для дезінфекції вугільним порошком. Укорінюються вони найкраще в теплі (близько 25 градусів). Корені повинні утворитися через 15-20 днів.

Для того щоб розмножити есхінантус листовими живцями, потрібно обрізати листову пластину разом із ниркою. Після цього проводять обробку зрізу і живці садять в ємність, наповнену субстратом для вкорінення, зверху його потрібно накрити скляною банкою або прозорим пакетом. Після вкорінення живців проводять пересадку в індивідуальні горщики. Щоб вийшов більш пишний кущик, в одну ємність можна висадити відразу кілька живців. На дні горщика обов'язково роблять хороший дренажний шар, для цього використовують биті черепки або керамзит. Після посадки на поверхню субстрату засипають тонким шаром піску. Необхідно використовувати грунтосуміш, що складається з дернової й торф'яної землі, а ще чистого річкового піску (1:1:1).

Вирощування з насіння

Меншою популярністю у квітникарів користується вирощування эсхинантуса з насіння. Всередині дозрілої коробочки є дуже маленькі насіння. Для початку їх витрушують на паперовий листок, після чого висівають в ємність, наповнену субстратом. Для цього насіння рівномірно розподіляють на його поверхні, зверху посіви вкривають плівкою (склом). Для їх зволоження використовують метод нижнього поливу через піддон. Коли сіянці підростуть, їх пересаджують в маленькі горщики. Вже в наступному році молоденькі рослинки зацвітуть.

Захворювання і шкідники

Як правило, хворіє есхінантус і на ньому поселяються шкідливі комахи тільки в тому випадку, якщо за ним неправильно доглядають. Нижче будуть описані найбільш часті проблеми, які виникають у квіткарів при вирощуванні такої квітки.

Можливі проблеми

  • Опадання листя (в осінньо-зимовий період). Слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 15 градусів, так як це може призвести до облетанию листя. Опадати вона може і в літній час при пересушуванні земляної грудки, травмуванні коренів або якщо кущ піддався впливу протягу. Першим ділом потрібно почати поливати рослину правильно. Якщо стебла оголилися дуже сильно, тоді їх потрібно зрізати, а кущ зверху накрити на деякий час пакетом.
  • Відсутність цвітіння. Найчастіше кущ відмовляється цвісти за теплої зимівлі (температура повітря була вище 16-18 градусів). У прохолоді квітка в зимовий час повинен знаходитися не менше чотирьох тижнів.
  • Потемніння і облетание квіток. Квітки темніють і осипаються в тому випадку, якщо кущ переставили на інше місце, через надмірно низької вологості повітря в кімнаті або якщо під час зволоження рослини на них потрапили крапельки води. Щоб виправити ситуацію, потрібно усунути наявні недоліки у догляді.
  • На листках з'являються коричневі цятки. Це пов'язано з тим, що квітку поливають надмірно холодною водою. Пам'ятайте, що її температура повинна бути близька до кімнатної (не нижче 20 градусів).
  • Жовтіють і сохнуть кінчики листових пластин. В кімнаті дуже жарко і при цьому надмірно низька вологість повітря. Досить виправити помилки у догляді, і ситуація нормалізується.
  • Листя стають чорними. В субстраті рідина застоюється. Перш ніж поливати кущ, дочекайтеся, поки верхній шар грунтосуміші в горщику просохне.
  • Скручування листя. Дуже сухе повітря або рослина стоїть близько до опалювального приладу. У літній час квітку потрібно обов'язково зволожувати з обприскувача.

Сіра гниль

На листі і стеблах утворюються плями, і вони стають м'якими. Розвитку хвороби сприяє застій рідини в ґрунтосуміші, низька температура повітря або протяг. Обприскати квітка Фундазолом і виправте всі недоліки в догляді за ним.

Борошниста роса

На листі утворюється наліт білого кольору, після чого вона починає сохнути і облітати. Розвиток хвороби відбувається в прохолодному приміщенні з підвищеною вологістю повітря. На початковому етапі розвитку захворювання рослину можна обприскати розчином перманганату калію (на 1 відро води 2,5 грама). Якщо ж рослина уражена дуже сильно, тоді у нього зрізують всі уражені листя, а потім його обприскують розчином Топазу або Вектра (обов'язково дотримуйтесь інструкції, наявної на упаковці). У профілактичних цілях есхінантус обприскують розчином, що складається з 1 літра води, 4 грамів мила і 5 грамів кальцинованої соди.

Попелиця

Поява такого дрібного шкідника призводить до того, що листя стає жовтим і облітає. Якщо попелиці мало, тоді для обробки рослини можна використовувати господарське мило. Також для цього підійде і екстракт чорного гіркого перцю. Для цього півкілограма свіжого або 200 грамів сушеного перцю подрібнюють і змішують з не дуже великою кількістю води. Доведіть суміш до кипіння і тримайте на слабкому вогні 1 годину. Через 24 години відвар фільтрують і зливають у банки або пляшки зі скла, які щільно закривають. На зберігання засіб прибирають в темне місце. Для обробки квітки від попелиці готують розчин, для цього з'єднують 1 л води, 5 грамів мила і 10 грам перцевого екстракту. З хімікатів можна використовувати Фітоверм або Акарин.

Щитівка

Якщо на эсхинантусе оселилася щитівка, то на його пагонах і листках утворюються коричневі горбки. З часом починається пожовтіння і засихання листя. Якщо шкідників трохи, тоді рослина обробляють часниковим настоєм, для його приготування з'єднують 1 ч. л. подрібненого часнику з половиною літри води. Настій буде готовий через стуки, його залишиться лише процідити. Якщо дана обробка буде недостатньо ефективною, тоді обприскати квітка Актара. При необхідності обприскування проводять кілька разів.

Борошнистий червець

На зараженому шкідником кущі в листових пазухах і на стеблах утворюється наліт зовні схожий з ватою. Квітка починає в'янути і навіть може загинути. Як тільки будуть помічені перші ознаки появи шкідників, рослина протирають ваткою змоченою спиртом або розчином господарського мила. Якщо багато шкідників, тоді кущ обприскують Актара.

У профілактичних цілях, щоб не допустити появи на квітці шкідливих комах, його можна систематично обробляти спеціальним розчином, для його приготування 1 л води з'єднують з 10 крапельками евкаліптової олії. Пам'ятайте, що позбутися від шкідників після однієї обробки хімікатами або народними засобами не можна. Обприскати кущ потрібно 3-4 рази з перервою в 1-1,5 тижня.

Види і сорти эсхинантуса з фото і назвами

В диких умовах можна зустріти приблизно 200 видів эсхинантуса, проте в домашніх умовах вирощують всього близько 15 видів. Нижче будуть описані ті види і сорти, які користуються найбільшою популярністю у квітникарів.

Есхінантус мармуровий

Даний вид володіє ефектною листям, поверхня якої прикрашають смужки-розлучення білого кольору. Зворотна поверхня листових пластин пофарбована в каштановий колір, довжину вони досягають близько 10 см. Кущ чудово виглядає в підвісному кашпо. Квітки є нецікавими і не представляють ніякої декоративної цінності. Їх зелені трубки, на поверхні яких є коричневі цятки, на тлі яскравої листя виглядають не дуже ефектно.

Есхінантус красивий

Ця рослина користується найбільшою популярністю у квітникарів. Даний напівчагарник має стебла, в довжину досягають близько 50 сантиметрів. Довжина м'ясистих довгастих листових пластин від 10 до 12 сантиметрів. Вони мають смарагдовим забарвленням, а на їх тлі червоні квіти виглядають дуже ефектно. Квітки зібрані на верхівках гілок по 10-12 штук в гроновидні суцвіття. Оранжево-червоний віночок має трубку, що закінчується відгином, яка поділена на 5 частин, зовні схожих з лопатями. На кожному з відгинів є коричнювато-червона цятка, формою нагадує півмісяць.

Есхінантус Прекрасний

Деякі квітникарі есхінантус прекрасний і есхінантус красивий вважають одним і тим же видом. Однак у цих рослин є істотні відмінності. У эсхинантуса чудово листя трохи менше і в неї по крайці проходить червона облямівка. Стебла теж з блідо-червоним відтінком. Діаметр насичено-червоного квітки близько 60 мм, при цьому зів віночка має палево-рожевим забарвленням.

Есхінантус Твістер

Це ефектне рослина має стеблами і листям незвичайної викривленої форми. Зовні вони виглядають як красиві кучері. Його глянцеві воскові листові пластини пофарбовані в темно-зелений колір. Квітки червонувато-оранжевого забарвлення виростають і на верхівках гілок, і в листкових пазухах.

Есхінантус Мона Ліза

Ця рослина відрізняється від перерахованих вище тим, що його набагато простіше вирощувати в домашніх умовах, так як воно відрізняється невимогливістю у догляді. На звисаючих галузях розміщуються темно-зелені листочки з добре помітною серединною жилкою. На верхівках стебел формуються щільні суцвіття, що складаються з насичено-червоних квіток.

Есхінантус Лобба

Родом вид з острова Ява. На гнучких блідо-червоних стеблах розташовуються маленькі овальні листочки темно-зеленого забарвлення, їх зворотна поверхня пофарбована в більш блідий відтінок. На верхівках стебел під час цвітіння формуються кисті, що складаються з насичено-червоних квіточок з жовтою трубкою.