Рід мирт (Myrtus) є представником сімейства Миртового і об'єднує приблизно від 20 до 40 видів. В диких умовах мирт можна зустріти практично на всіх континентах, а саме: у США в штаті Флорида, в Європі біля узбережжя Середземного моря, в Західній Африці і Північній Америці. Цей рід представлений низькими вічнозеленими деревами або чагарниками. Цілісні супротивнорасположенные листові пластини шкірясте на дотик. Квітки виростають з пазух листя, вони зібрані в коротенькі гроновидні суцвіття, вони можуть входити до складу пучків або зростати поодинці. Така рослина користується великою популярністю у квіткарів, а ще його застосовують у медицині і парфумерії ― з стебел і листя добувають ефірну олію. Якщо за миртом правильно доглядати, то він буде дуже довго рости в домашніх умовах. Ще цікаво те, що культура відрізняється фітонцидні ефектом.
Зміст
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. У першій половині літнього періоду.
- Освітленість. Світло має бути яскравим, але розсіяним.
- Температурний режим. У весняно-літній період ― від 18 до 20 градусів, а в зимовий час в кімнаті має бути не тепліше 10 градусів, але краще, якщо буде близько 5 градусів.
- Полив. З весни по осінь рослина треба поливати рясно відразу після того, як просохне верхній шар грунтосуміші в ємності. При холодній зимівлі полив повинен бути дуже мізерним і рідкісним, але допускати повної пересушування земляної грудки не можна.
- Вологість повітря. Протягом усього вегетаційного періоду систематично зволожуйте кущ з обприскувача теплуватою водою. У зимовий час обприскувати його не треба.
- Добриво. У весняно-літній період мирт регулярно підгодовують 1 раз в 7 днів, для цього використовують комплексне мінеральне добриво. У зимовий час підгодовувати його не треба.
- Період спокою. Спостерігається в зимовий час. Якщо кущ стоїть у північній частині кімнати, то тривалість періоду спокою буде близько 3 місяців, а при розміщенні у південній частині квартири ― його тривалість близько 6 тижнів.
- Обрізка. Формуючу обрізку проводять щороку на початку вегетаційного періоду.
- Пересадка. Молоденькі кущі треба пересаджувати щороку, при цьому дорослі екземпляри ― 1 раз в 2 або 3 роки.
- Грунтосуміш. Пісок, торф, глинистий, дернова і перегнійна грунт у співвідношенні 1:2:2:2:2. А ще для посадки можна використовувати субстрат, що складається з піску, торф'яної, перегнійної і дернової грунту, при цьому всі компоненти беруть у рівних частках.
- Розмноження. Живцюванням і насіннєвим способом.
- Шкідливі комахи. Білокрилки, борошнисті червці, щитівки, трипси та павутинні кліщі.
- Захворювання. Проблеми при вирощуванні мирта можуть виникнути при порушенні правил поливу або з-за надмірно сухого повітря.
- Властивості. Мирт вважається цілющим рослиною, яка по своїй ефективності може позмагатися з антибіотиками.
Догляд за миртом в домашніх умовах
Освітленість
У зв'язку з тим, що мирт потребує великої кількості яскравого світла, який обов'язково повинен бути розсіяним, його рекомендується вирощувати на західному або східному підвіконні. Якщо ж він буде зростати на вікні північної орієнтації, то його цвітіння буде більш убогим. А якщо його розмістити на південному підвіконні, тоді в теплу пору року кущ доведеться притіняти від прямих сонячних променів. У літній час квітку можна перенести на вулицю, при цьому йому треба вибрати таке місце, яке буде захищено від полуденних палючих променів сонця. До яскравого світла мирт привчають поступово.
Температурний режим
Протягом весняно-літнього періоду кущик треба тримати в прохолодному місці (від 18 до 20 градусів), тому що культура негативно реагує на спеку. У зимовий час мирт поміщають в прохолодне місце (не вище 10 градусів), при цьому краще всього в цей час рослина почуває себе при температурі близько 5 градусів. У тому випадку, якщо під час зимівлі кущ знаходиться в теплі (вище 10 градусів), у нього можуть впасти все листя. Кімнату, де стоїть квітка, обов'язково систематично провітрюють.
Полив
Для поливу слід використовувати виключно м'яку воду, а ще вона повинна бути добре відстояною (не менше 24 год). Навесні, влітку і восени культура потребує рясному поливі, який проводять відразу ж, як просохне верхній шар субстрату. При холодній зимівлі полив потрібно скоротити, проте стежте за тим, щоб грудка землі в горщику ні в якому разі не пересох. Також простежите за тим, щоб в ґрунтосуміші не застоювалася рідина. У тому випадку, якщо земляний кому все-таки пересох, ємність разом з кущем занурюють в ємність з водою.
Вологість повітря
Культурі необхідна підвищена вологість повітря, у зв'язку з цим у весняний, літній і осінній час кущ систематично зволожують з пульверизатора, використовуючи для цього добре відстояну і м'яку воду. Під час холодної зимівлі зволожувати його не треба
Добриво
У весняно-осінній період мирт необхідно регулярно підгодовувати, для цього використовують добриво для кімнатних рослин. Регулярність підживлень повинна бути ― 1 раз в 7 днів.
Період спокою
Якщо мирт росте на північному підвіконні, тоді тривалість періоду спокою дорівнює 3 місяцям. Якщо ж його вирощувати на південному вікні, то період спокою буде коротшим, а точніше, близько 6 тижнів.
Обрізка
Культура потребує регулярних обрізках. Якщо кущ не обрізати зовсім, то його форма буде пірамідальної, при обрізанні бічних пагонів формується деревце, а якщо провести обрізку верхніх пагонів, то мирт буде мати форму куща. Фахівці не рекомендують, дуже часто обрізати бічні пагони справа в тому, що стовбур у рослини досить слабкий, а при частій прищіпки цвітіння стає біднішим. При вирощуванні в кімнатних умовах культура відрізняється дуже швидким зростанням, всього за 2 роки з маленького кущика у вас може сформуватися густе і ефектне рослина.
Пересадка мирта
Молоденькі рослини пересаджують систематично кожен рік. А дорослі екземпляри пересаджують рідше, а точніше, 1 раз в 2-3 року. Під час пересадки не засинайте почвосмесью підставу стовбура. Для посадки та пересадки можна використовувати кілька різних субстратів:
- пісок, перегнійна, глинистий і дерновий грунт, беруться у співвідношенні 1:2:2:2;
- з'єднують пісок, дернову, перегнійну і торф'яну грунт, які беруть у рівних частках;
- проста парникова земля.
Для того щоб уникнути застою рідини в кореневій системі рослини, на дні горщика зробіть хороший дренажний шар.
Отруйність
У чутливих людей листя мирта звичайного може викликати нудоту і головний біль.
Способи розмноження
Вирощування з насіння
Ємність заповніть почвосмесью, на її поверхні треба рівномірно розподілити насіння, які присипають тоненьким шаром того ж субстрату. Для посіву використовують грунтосуміш, що складається з піску і торфу або торфу і вермикуліту. Посів насіння проводять в землесуміш, яку попередньо поливають, а потім проливають розчином фунгіцидної препарату. Посіви зверху накривають склом (плівкою), їх систематично провітрюють, при необхідності поливають і тримають у прохолодному місці (близько 19 градусів). Перші сходи повинні здатися через 7-15 днів. А коли у них з'явиться перша пара справжніх листових пластин, їх слід распикировать в окремі горщики, які наповнюють субстратом, що складається з торф'яної, дернової і перегнійної грунту, а також піску (1:1:1:1). Після пікіровки ріст сіянців може на деякий час зупинитися, але потім все нормалізується. Коли кореневій системі рослинок стане тісно в горщиках, їх пересаджують методом перевалки в більш великі ємності, після чого їм забезпечують такий же догляд, що і дорослим рослинам. Перше цвітіння почнеться тільки в п'ятирічному віці.
Розмноження живцями мирта
Живцювання можна провести двічі в рік: у січні та у липні. Для цього заготовляють напівздерев'янілі живці, довжина яких може варіюватися від 50 до 80 мм, більше половини листових пластин треба обрізати, при цьому ті, які залишилися, вкорочують, це дозволить зменшити випаровування вологи. Для кращого вкорінення місце зрізу рекомендується обробити засобом, що стимулює ріст коренів. На вкорінення живці висаджують у горщики або плошки, які наповнюють землесумішшю, що складається з листової грунту і крупного піску. Ємність з живцями вкривають склом (плівкою), їх прибирають в затінене місце і забезпечують їм регулярний полив і провітрювання. Для кращого вкорінення температуру повітря підтримують на рівні від 18 до 20 градусів. У живців корені відростають через 20-30 днів, потім їх висаджують в окремі горщики, в діаметрі досягають 70 мм, які заповнюють субстратом, що складається з торф'яної, дернової і перегній грунту, а ще піску (1:1:1:1). Щоб стимулювати цвітіння, мирту знадобиться рясний полив і прищіпка. Після того як кореневій системі підрослого рослинки стане дуже тісно в горщику, його треба перевалити в іншу ємність яка повинна бути трохи більше попередньої. Перше цвітіння куща, який виріс з черешка, спостерігається через 3 або 4 роки.
Можливі проблеми
Листя мирта жовтіють і опадають скручуються. Якщо мирту не вистачає світла, то його пагони стають витягнутими, а листя виростає бляклої і дрібної. Якщо ж освітлення буде надмірно яскравим, тоді листові пластини втратять блиск, пожовкнуть і скрутити. Облетіти листя може в тому випадку, якщо рослина знаходиться в дуже теплій і погано освітленій кімнаті.
Листя мирта опадають. Якщо земляний кому в горщику повністю пересохне, то з куща може облетіти все листя. У цьому випадку укоротіть стебла наполовину, регулярно зволожуйте кущ з обприскувача і збільште інтенсивність поливів. Через приблизно півмісяця почнеться зростання нової листя.
Шкідливі комахи
Якщо кущ постійно перебуває в теплі, то з-за цього на ньому можуть оселитися борошнисті червці, трипси, білокрилки, павутинні кліщі і щитівки.
Чим корисний мирт?
Мирт знищує бактерії і мікроби, від нього не можуть врятуватися навіть туберкульозна і дифтерійна паличка. Така культура робить повітря чистіше, а ще вона винищує стрептокок і стафілокок. Її використовують під час лікування грипу та ГРЗ.
Види мирта з фото і назвами
Мирт звичайний
У домашньому квітникарстві найчастіше вирощують мирт звичайний (Myrtus communis) з коротким розгалуженим стовбуром, покритим розшарованими лусочками кори червоно-бурого кольору. Листя зелене, овальне, глянцеві, шкірясті, з приємним ароматом. Квітки білі або блідо-рожеві з виступаючими тичинками, плоди – червоно-чорні ягоди. Цвіте з червня по серпень. Популярні культивари: «Тарентина» – компактний кущ з ягодами дрібніші, ніж у вихідної форми, але зате їх значно більше, ніж у мирту звичайного; у вариегатной різновиди за зеленим листям кремовато-білий малюнок.
Мирт пишний
Цікавий також мирт пишний (Myrtus apiculata) – кущ або деревце з відшаровується коричневою корою, під якою стовбур кремово-білого кольору. Листя темно-зелені, еліпсоподібні, матові. Білі одиночні квітки розпускаються в липні-серпні, чорно-червоні плоди їстівні.
Мирт хеквен
Дерево з блискучим зеленим листям з зморшкуватим краєм. Цей вид найбільш стійкий з мирта.
Мирт Ральфа
Прямостоячий кущ з квітками рожевого відтінку і червоними їстівними ягодами. Має строкату різновид з біло-кремовою облямівкою по краю листя.