Азалія відноситься до числа найбільш красивих кімнатних рослин, тому що вона цвіте дуже рясно. Однак квітникарі часто скаржаться на те, що через деякий час після придбання такої квітки, він гине. Справа в тому, що азалія є досить примхливим рослиною. Щоб не допустити засихання квітки і скидання їм листя, необхідно постаратися створити найбільш сприятливі умови для вирощування такої культури. Тільки якщо забезпечити азалії належний догляд, вона буде цвісти дуже ефектно і пишно.
Зміст
Особливості азалії
Азалія ― це карликова красивоцветущее рослина, яке є гіллястим і вічнозеленим. Родом вона з Китаю і Японії, проте у природі ця рослина можна зустріти ще на території Північної Америки і в південній частині Європи. Такий кімнатний квітка належить до роду рододендронів. З грецької мови «rhodon» перекладається як «троянда», а «dendron» ― «дерево». Тому рододендрон можна перевести як «рожеве дерево». У перекладі з давньогрецької мови «azalea» означає «сухий». Назва даної рослини пов'язана з його зовнішнім виглядом, воно являє собою невеликий сухий чагарник.
На території Росії азалія з'явилася лише на початку двадцятого століття, і спочатку її вирощували лише в оранжереях або ботанічних садах. У природних умовах зустрічається приблизно 350 видів цієї рослини. Проте в домашніх умовах вирощують лише два з них, і найбільшою популярністю користується азалія індійська. Цей вид являє собою вічнозелений чагарник, висота якого не перевищує півметра. Короткочерешкові невеликі листові пластини темно-зеленого забарвлення, їх довжина не більше 35 міліметрів. На поверхні листя знаходяться блідо-червоні волоски. Цвітіння спостерігається в зимовий час, при цьому квітки в діаметрі досягають 30-50 міліметрів. Азалія японська також являє собою вічнозелений чагарник, його висота може варіюватися від 0,3 до 0,5 метрів. Її глянцеві листові пластини дуже маленькі. Від попереднього виду даний відрізняється розміром квіток, вони у нього набагато менше. Даний вид можна вирощувати на садовій ділянці.
Цвітіння кімнатній азалії відрізняється своєю пишністю. Вона починає цвісти у віці 3 або 4 років. Найчастіше квітки у неї пофарбовані в насичено-рожевий колір, але вони можуть бути яскраво-червоні, лілові, снежнобелые, фіолетові, а ще бувають і двокольорові. У квіток пелюстки зустрічаються слабомахровые, махрові і рівні. Темно-зелені листові пластини мають порівняно невеликим розміром.
Якщо ви купуєте буйно квітучий кущик азалії, то в цьому випадку рекомендується вибрати той, на якому є безліч нерозкритих бутонів. Справа в тому, що таку квітку набагато швидше адаптується до нових умов, і його цвітіння буде тривалим, пишним і ефектним. Ще придбаний примірник необхідно піддати ретельному огляду, при цьому постарайтеся виявити ознаки хвороби або наявності шкідників, якщо такі є. Злегка нахиліть кущик, якщо ви побачите висохлі листочки, то це може означати, що квітка хворий або за ним неправильно доглядали.
Догляд за азалією в домашніх умовах
Якщо за азалією, вирощуваної в домашніх умовах, правильно доглядати, то вона буде цвісти дуже рясно, красиво і тривалий час.
Освітлення
Після того як квітка буде куплений, в будинку йому потрібно відшукати найбільш підходяще місце. Ця рослина є світлолюбною, проте йому необхідний захист від палючих прямих променів сонця. У зв'язку з цим для його вирощування слід вибрати підвіконня східної орієнтації, також підійде вікно, розташоване з північного або західного боку. Також важливо врахувати, що освітлення повинно бути обов'язково розсіяним, однак азалія цілком добре себе почуває і в півтіні. У жовтні і листопаді, коли у рослини спостерігається формування нирок, йому знадобиться велика кількість світла. Хороше освітлення можна забезпечити, підсвічуючи квітка лампами денного світла.
Температура
Правильний температурний режим також має дуже важливу роль при вирощуванні такої культури, як азалія. Ця квітка, вирощений в домашніх умовах, не належить до теплолюбних. Оптимальна температура для його вирощування ― від 15 до 18 градусів. В період формування бутонів йому знадобиться більш низька температура ― 10-12 градусів. Якщо при вирощуванні азалії підтримувати правильний температурний режим, то цвітіння буде пишним, ефектним і тривалим. У літній час особливо складно підтримувати необхідну температуру. Досвідчені квітникарі рекомендують перенести її в цей час на балкон, але він не повинен розташовуватися на південній стороні. Якщо в кімнаті є кондиціонер, то потрібно постаратися зробити так, щоб температура повітря в ній була не більше 20 градусів.
Вологість
Такій рослині потрібно забезпечити підвищену вологість повітря. Тому його потрібно порівняно часто обприскувати з розпилювача, а для цього використовують прохолодну воду. В період цвітіння обприскування кущика слід проводити з великою обережністю, тому що, якщо на поверхню ніжних квіточок потрапить волога, вони можуть почати темніти. Також для підвищення вологості повітря біля рослини рекомендується поставити кілька відкритих ємностей, наповнених водою. У літній час азалію при бажанні можна перенести на свіже повітря, наприклад, розташуйте її в саду. У зимовий час, коли починається опалювальний сезон, рівня вологості повітря необхідно приділити максимальну увагу.
Як поливати
Правильний полив так само дуже важливий при вирощуванні кімнатній азалії. Він робить сильний вплив на зростання, так і на вегетацію подібного чагарнику. Він відрізняється особливою вимогливістю до поливу, і щоб уникнути загибелі кущика, потрібно чітко слідувати наступним правилам:
- поливати рослину необхідно систематично, при цьому в період цвітіння полив повинен бути рясним;
- земляний кому в горщику ні в якому разі не повинен пересихати, якщо ж це сталося, то рослина разом з горщиком необхідно занурити в ємність, наповнену теплою водою на 2 години, за цей час в грунт вбереться необхідну кількість вологи;
- субстрат повинен бути весь час трохи влажноватым;
- надмірне зволоження субстрату також необхідно виключити;
- з піддону потрібно обов'язково виливати стекшую воду, в іншому випадку може статися загнивання кореневища;
- якщо для поливу використовується водопровідна вода, то треба, щоб вона отстоялась протягом не менше 2 діб, за цей час хлор випарується і не зможе нашкодити чагарнику;
- найкраще поливати азалію талою водою, яка повинна бути прохолодною;
- щоб зробити цвітіння більш рясним, кущик потрібно 1 раз в 2 тижні (не частіше) поливати сумішшю, що складається з відстояної води і 2 або 3 крапель соку лимона.
Грунт
Для вирощування кімнатної азалії фахівці рекомендують використовувати кислий грунт, при цьому його рН повинен бути в межах 4-4,5. При бажанні в спеціальному магазині можна придбати грунтосуміш, яка ідеально підходить для вирощування рослини. Також землесуміш можна легко зробити в домашніх умовах своїми руками, для цього необхідно з'єднати мох, перепревшую хвою і пісок, які беруть у співвідношенні 1:2:1.
Прищіпка і обрізка
Щоб сформувати красивий і дуже пишний кущик, а також для більш рясного цвітіння рослини потрібно обов'язково забезпечити правильний догляд. А для цього потрібно вчасно проводити обрізку і прищіпку відрослих пагонів. Коли чагарничок відцвіте, потрібно буде обірвати всі одиночні квітки, які вже зів'яли. У травні треба почати проводити регулярну обрізку молоденьких, недавно виросли стебел, при цьому їх також потрібно дуже обережно прищипувати. Якщо робити обрізання і прищіпку правильно, а також своєчасно, то вдасться домогтися того, щоб бутончики формувалися на кінчиках стебел. Обрізати азалію, фахівці радять, спеціально призначеним для цього секатором. Піддавати обрізанні всі гілки кустарничка без винятку зовсім необов'язково. Обрізанні можна підвернути лише ті з них, які надмірно витягнулися. Найчастіше поява молоденьких листових пластин відзначається приблизно через півмісяця після проведеної обрізки.
Добрива та стимулятори росту
Підгодовувати азалію, вирощувану в кімнатних умовах, потрібно мінеральними добривами. При цьому дуже важливо врахувати, що у використовуваному добриві не повинно бути хлору. Справа в тому, що він здатний погубити такий кімнатний квітка. Щоб уникнути зайвих труднощів і проблем, досвідчені квітникарі рекомендують, в спеціалізованому магазині купити добриво, яке називається «Азалія». В весняний і літній період підгодівлі повинні бути досить частими, так, їх слід влаштовувати 1 раз в сім днів, при цьому частіше підгодовувати квітка не можна. З настанням зими кількість підживлень різко скорочується, в цей час вносити добрива необхідно лише 1 раз в місяць. Після того, як почнеться період бутонізації а також цвітіння, для підгодівлі кімнатній азалії потрібно буде використовувати таке добриво, в склад якого входить необхідну кількість таких речовин, як фосфор і калій. До прикладу, в цей час для підгодівлі можна використовувати Кемиру-люкс або Уніфлор-бутон.
Пересадка азалії
Досвідчені квітникарі рекомендують провести пересадку даного кустарничка відразу ж після того, як він відцвіте в перший раз. Проводити пересадку слід вкрай обережно і для цього потрібно використовувати спосіб перевалки, при цьому треба обов'язково зберегти цілісність земляного кома. Справа в тому, що коріння у кімнатній азалії дуже тонкі і крихкі, у зв'язку з цим під час пересадки їх можна дуже легко травмувати, що вкрай небажано. Пересаджувати рослину слід в не дуже глибокий квітковий горщик, в цьому випадку корінці будуть перебувати порівняно близько до поверхні субстрату. Фахівці рекомендують, пересадку молоденьких примірників проводити щорічно, а більш дорослих ― 1 раз на 3 роки. У пересаджуваних рослин потрібно обов'язково видаляти засохлі квіти, стебла і гілки.
Розмноження азалії
Азалія розмножується стебловими живцями. Робити це бажано влітку. Для цього напівздерев'янілі живці з наявними нирками садять в грунт, бажано накривати скляною банкою, поліетиленовим пакетом. Полив і обприскування — часте і регулярне. Якщо з'являються квіткові бруньки, то їх відразу видаляють. Через пару місяців, коли відбудеться укорінення живців, необхідно їх висадити в горщик. Витягнулися пагони прищипують на вкорінених черешках для формування крони.
Хвороби та шкідники азалії
Хвороби з'являються внаслідок неправильного догляду:
- недостатній полив рослини,
- вплив сонця,
- підвищення температури кімнати,
- де знаходиться даний квітка,
- недолік світла,
- неправильний грунт.
Хвороби азалії
- Якщо листя зів'яле, жовті, опадають, то причиною є недолік поливу рослини або вплив сонця. Якщо почати дотримуватися правила поливання, обприскування та освітлення, то проблема зникне.
- Якщо з'явилася іржа або сіра гниль, то необхідно створити комфортну для квітки температуру для існування і обрізати зіпсовані листя.
- Якщо квіти в неї тільки жовтіють, починають в'янути і обпадають, значить, полив відбувається неякісною водою. Виправляти це можна, якщо здійснювати полив кип'яченою водою зі спеціалізованими добривами.
- Із-за надлишку вологи в грунті азалію вражає найчастіше фітофтора, що веде до загибелі кімнатної рослини.
Шкідники
Павутинні кліщі, щитівки, суничні кліщі – паразити, які можуть зіпсувати кімнатну азалію. Для боротьби необхідно обробляти домашній квітка спеціальними засобами. Для початку потрібно зробити обробку листя мильним розчином, потім змити теплою водою і потім потрібно обприскати придбаним засобом (наприклад, розчином актеллика)