Афеландра

Афеландра (Aphelandra), або афеляндра ― це квітуча рослина, відноситься до сімейства Акантові. У природі цю культуру можна зустріти в тропічних областях Америки. Назва такого рослини сформовано з пари коренів грецької мови, значення якого «простий чоловік», так як у такої квітки є одногнездные прості пильовики. Цей рід об'єднує близько 200 видів, частина з них культивується в домашніх умовах.

Особливості афеландры

В диких умовах афеландра є багаторічним трав'янистим рослиною або низькорослим чагарником, висота якого сягає 200 сантиметрів, проте в кімнатній культурі вони не бувають вище 70 сантиметрів. Темні великі глянцеві листові пластини бувають колючими або гладкими, широка центральна і бічні прожилки, мають кремовим, білим або сріблястим забарвленням. В поперечнику квітки досягають 20 мм, у них є жорсткі великі приквіткові листові пластини, вони іноді мають насиченим забарвленням і входять до складу кінцевих суцвіть колосоподібні або шишкоподібної форми, а ще у них є віночок двогубий ― червоний, помаранчевий, бузковий або жовтий. Верхня губа у квіток двузубчатая, а нижня ― трилопатева. Такий кімнатний квітка цінний не тільки тим, що у нього цвітіння дуже ефектне і тривалий, а ще у нього є великі красиві листові пластини.

Догляд за афеландрой в домашніх умовах

Батьківщиною афеландры є тропіки у зв'язку з цим, щоб вони нормально росли і розвивалися дуже важливо, щоб створені умови були близькі до природних. Тому так важливо знати, як правильно доглядати за таким рослиною.

Даним квітці необхідне хороше освітлення. В зимовий час його потрібно поставити на підвіконня південної орієнтації, при цьому в літній час, коли сонячні промені дуже пристрасні, рослині потрібен розсіяний і яскравий колір. Влітку рослину можна перенести на вулицю, однак у цьому випадку його потрібно буде надійно захистити від поривів вітру і прямих променів сонця та опадів.

Ця квітка теплолюбний і він дуже добре росте при звичайній кімнатній температурі (від 20 до 25 градусів). У зимовий час така культура добре себе почуває в прохолоді, однак температура не повинна опускатися нижче 16 градусів. Ця рослина відрізняється швидким ростом і з часом його нижні листові пластини відмирають і кущик стає менш красивим.

Щоб кущик був густішим, систематично треба прищипувати кінчики стебел. В останні дні лютого дорослі кущики обрізають до початку нового сезону, при цьому від стебел повинні залишитися лише пеньки, висота яких повинна бути близько 0,3 м. Щоб така рослина відновилося за короткий час після того, як воно буде обрізано, його необхідно систематично зволожувати з обприскувача.

Як поливати

Така культура відрізняється своєю вологолюбністю, у зв'язку з цим грунтосуміш в ємності повинна бути постійно трохи вологим. Але не можна дуже часто і сильно її перезволожувати. Для поливу необхідно використовувати талу, прокип'ячену, відфільтровану або добре відстояну теплувату воду.

Домашній афеландре, як і іншим представникам тропічних лісів, необхідний дуже вологе повітря. Щоб повітря в кімнаті мав необхідну вологість, можна використовувати електричний зволожувач. Однак можна просто систематично зволожувати повітря в кімнаті з обприскувача або ємність встановлюють на піддон, заповнений зволоженим керамзитом або галькою.

Підгодівля

Така культура потребує в обов'язковому систематичному удобренні. Підгодовувати кущики починають у весняний час, а закінчують тоді, коли вони відцвітуть. Для цього можна використовувати комплексне мінеральне добриво, призначене для квітучих кімнатних рослин. Підгодовувати кущики слід 2 або 3 рази в 4 тижні. У зимовий час ця квітка в підгодівлі не потребує.

Пересадка

При культивуванні даної рослини в кімнатних умовах його необхідно систематично пересаджувати. Молоденькі кущі у весняний час треба пересадити способом перевалки в новий горщик. Дорослі кущі потребують пересадки 1 раз в 3 або 4 роки.

Спочатку на дно горщика насипають дренаж, він повинен займати 1/3 частину об'єму ємності. Склад відповідного для пересадки субстрату: торф, листова земля і пісок (1:1:1), в нього слід всипати невелику кількість деревного вугілля і кокосового волокна.

Цвітіння

Цвітіння кімнатній афеляндрии іноді триває дуже довго: з весни до перших зимових тижнів. На тривалість цвітіння впливає як вид і сорт рослини, так і умови утримання. В середньому тривалість цвітіння становить близько 8 тижнів. Потрібно своєчасно обривати все суцвіття почали в'янути. Для того щоб цвітіння було пишним і ефектним і на наступний рік, кущу знадобиться обов'язковий період відносного спокою: для цього горщик переносять в добре освітлене прохолодне місце, полив треба скоротити, а підгодовувати в цей час кущик не потрібно.

Розмноження афеландры

Для розмноження кімнатній афеландры використовують насіння, а ще вегетативний метод: листовими або верхівковими живцями.

Розмноження насінням

Висів насіння проводять в лютому або березні. Для цього використовують ґрунт, до складу якої входить пісок і листова земля (4:1). Щоб сіянці з'явилися і розвивалися швидше, посівам знадобиться тепло (від 20 до 22 градусів). Для того щоб прискорити цей процес, можна використовувати міні-тепличку з нижнім підігрівом. Коли сходи підростуть, їх потрібно распикировать в грунтосуміш, до складу якої входить пісок, листова і дернова земля. Якщо за рослинками доглядати дуже добре, то їх цвітіння може початися вже в перший рік росту.

Розмноження живцями

Для нарізки живців використовують однорічні визрілі стебла з парою листових пластин, довжина яких від 10 до 15 сантиметрів. Зробити це потрібно в березні–травні або в грудні–січні. Щоб укорінення пройшло швидко у живців нижні зрізи обробляють будь-яким препаратом, стимулює ріст коренів, наприклад: Гетероауксином, Корневином, бурштиновою кислотою та ін. Живці треба посадити в череночник, має нижній підігрів, він повинен бути накритий прозорим ковпаком. Укорінення живців повинні відбуватися в теплі (від 20 до 25 градусів), при цьому їх потрібно систематично провітрювати і зволожувати ґрунт з обприскувача. Тривалість укорінення стеблових живців 6-8 тижнів, а верхівкових ― 2-4 тижні. Укорінені живці необхідно посадити в горщики, на дні яких слід зробити дренажний шар, а грунтосуміш повинна складатися з піску, торфу, перегною і листової землі (1:2:2:2). Далі ростять афеляндру в таких же умовах, як і дорослі екземпляри.

Якщо є така необхідність, то в осінній або зимовий час потрібно зрізати добре розвинену і молоду листову пластину з ниркою, пазухи. Зрізати листок рекомендується з тих пагонів, які не цвіли. Укорінювати живці треба в субстраті, що складається з торфу і піску, при цьому зверху їх потрібно вкрити прозорим ковпаком. Для успішного вкорінення живцями потрібно забезпечити температуру від 20 до 25 градусів, їх потрібно систематично провітрювати, а грунтосуміш треба своєчасно зволожувати з обприскувача.

Так як у міру росту кущики стають витягнутими і у них облітають нижні листові пластини, для того щоб повернути декоративність старому примірнику, рекомендується використовувати спосіб живцювання.

Шкідники і хвороби афеландры

Афеландра володіє досить великою стійкістю до різних хвороб, але в деяких випадках з нею можуть виникнути проблеми.

У кущика можуть засохнути кінчики листових пластин, це часто відбувається через надмірно високої температури повітря і низької вологості повітря. Для того щоб квітка прийшов в норму, необхідно регулярно зволожувати повітря з обприскувача або горщик з рослиною можна помістити на піддон який попередньо заповнюють вологою галькою.

Затримка цвітіння може статися із-за поганої освітленості або з-за нестачі поживних речовин в ґрунтосуміші. Для підгодівлі квітки слід використовувати комплексне добриво, після чого його переставляють в добре освітлене місце. Якщо це необхідно, то кущика потрібно забезпечити додаткове штучне освітлення.

В деяких випадках з куща можуть почати облітати листові пластини. Це може статися із-за того, що полив не систематичний, а грунтосуміш в ємності дуже часто пересихає. Також облетание листя може початися в тому випадку, якщо кущик поливали холодною водою або на них потрапляють прямі промені сонця. Але для старих екземплярів даний процес вважається нормальним.

Якщо спостерігається постійний застій вологи в грунті, то кущі можуть бути вражені листової цвіллю. Уражені ділянки треба вирізати продезинфицированным гострим інструментом, при цьому потрібно обов'язково захоплювати здорову тканину. Потім проводять обробку по листю розчином фунгіцидної препарату.

Найбільшу небезпеку для такої культури являє вертициллезное в'янення, кущ найчастіше уражається з-за того, що грунт заражена грибком. В результаті розвитку такого захворювання спостерігається ураження судин рослини, при цьому хворе рослина вилікувати не можна. В цілях профілактики грунтосуміш, що використовується для посадки, треба обов'язково простерилізувати.

Шкідливі комахи і як з ними боротися

Найбільш часто на кімнатної афеландре селяться щитівки або попелиці. Дані шкідливі комахи є сисними, вони висмоктують клітинний сік з молодих стебел і листя. Якщо комах на кущі мало, то для того щоб від них позбутися, рослину слід промити під душем з використанням мила, при цьому поверхня субстрату треба обов'язково захистити від брудної води. Якщо на кущі оселилися щитівки, то перед душем їх необхідно з листя прибрати, для цього використовують ватяну паличку, яку попередньо зволожують в спирті або розчині мила. Однак якщо на кущі дуже багато шкідливих комах, то його знадобиться обробити розчином фунгіцидної препарату (Фитовермом або Актеліком), при цьому може знадобитися кілька обприскувань.

Види і сорти афеландры

Афеландра золотиста (Aphelandra aurantiaca), або помаранчева

Цей вічнозелений, низькорослий чагарник має соковиті і товсті пагони світло-червоного забарвлення, при цьому через деякий час вони дерев'яніють. Голі цілокраї супротивнорасположенные листові пластини пофарбовані в зеленувато-сріблястий колір, їх довжина близько 25 сантиметрів, форма у них овально довгаста, є загострення на верхівці. Висота колосовидних чотиригранних суцвіть близько 15 сантиметрів, вони складаються з квіток насичено-оранжевого забарвлення і з зелених приквітків. Найбільш часто в домашніх умовах вирощують такий різновид, як афеландра Рецля: кущик з великими листовими пластинами білувато-сріблястого забарвлення, висота суцвіть близько 15 сантиметрів, а квітки забарвлені в оранжево-червоний колір. Даний квітка добре дає плоди, у зв'язку з цим для його розмноження найчастіше використовують насіння.

Афеландра оттопыренная (Aphelandra squarrosa), або афеландра скуарроса

Цей чагарник теж і вічнозелений низькорослий. М'ясисті, голі стебла пофарбовані в блідо-червоний колір. Довжина сидячих листових пластин близько 0,3 м, вони мають яскраве забарвлення і еліптично-овальну форму. Лицьова поверхня листя блискуча, на ній чітко видно жилки білувато-сріблястого кольору, які утворюють візерунок на темно-зеленому тлі. Нижня поверхня листя має більш світлим забарвленням. Довжина верхівкових чотиригранних суцвіть колосоподібні форми близько 0,3 м, квітки біля кущів трубчасті двогубі. Жовті квітки ефектно виглядають на тлі насичено-помаранчевих приквіткових листових пластин. Цвіте кущ з перших літніх тижнів до листопада. Популярністю у квіткарів користуються такі різновиди:

  1. Луїс. Стебло округле пофарбована в блідо-червоний колір. Довжина довгастих листових пластин близько 22 сантиметрів, на зеленому тлі виразно видно прожилки зелено-сріблястого або жовтого кольору. Квітки канарково-жовті, при цьому темно-жовті приквітки мають зелену прожилку.
  2. Леопольд. Суцвіття пофарбовані в насичено-оранжевий колір.
  3. Данія. Забарвлення суцвіть жовтий. На поверхні темно-зелених листових пластин є білувато-зелені прожилки.