Аденіум

Рослина аденіум (Adenium) є представником сімейства Кутрових. В даному роду міститься 5 видів. Цей сукулент в природі зустрічається в Центральній і Південній Африці. У кімнатних умовах такі невеликі дерева або чагарники заввишки досягають близько 0,35 м. Стовбур у цього квітки товстий. Поверхня глянцевих листових пластин бархатиста. Досить великі квітки забарвлені в білий або темно-малиновий колір. В народі така рослина має безліч інших назв, найбільш популярним є «Троянда пустель», тому що ця квітка має схожість з трояндою.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Цвіте в квітні–липні і вересні–жовтні, проте в деяких випадках воно триває більше 6 місяців.
  2. Освітленість. Потребує яскравому сонячному світлі.
  3. Температурний режим. Під час інтенсивного росту ― від 25 до 30 градусів, в період спокою ― від 12 до 15 градусів.
  4. Полив. Проводять тільки після того, як ґрунт повністю просохне.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути підвищеною, тим більше в період інтенсивного росту.
  6. Добриво. Підгодовують протягом усього періоду вегетації 1 раз в 4 тижні, для цього використовують мінеральні добрива для квітучих кімнатних рослин.
  7. Період спокою. У листопаді–березні.
  8. Пересадка. Молоденькі кущі треба пересаджувати щороку, а дорослі ― тільки коли це потрібно.
  9. Грунтосуміш. Дернова земля, змішана з керамзитом великої фракції або з битими цеглинами.
  10. Розмноження. Генеративним (насіннєвим способом або вегетативним: живцюванням, щепленням або відводками.
  11. Шкідливі комахи. Щитівки, борошнисті червці, павутинні кліщі.
  12. Захворювання. Культура володіє високою стійкістю до захворювань. Однак кущ може почати втрачати листя з-за протягу, різкого зниження температури і раптової зміни умов змістів.
  13. Властивості. Сік рослини отруйний.

Догляд за адениумом в домашніх умовах

Освітленість

При вирощуванні аденіума в домашніх умовах, йому потрібно яскраве сонячне світло, при цьому притіняти його не потрібно. У зв'язку з цим його рекомендується помістити на вікно південної орієнтації. Після закінчення зими, коли світла було досить мало, кущик потрібно буде привчати до прямих променів сонця поступово, в іншому випадку на стеблі можуть утворитися опіки. Ще квітка потрібно обов'язково притіняти в тому випадку, якщо прямі сонячні промені потрапляють на нього довше 5 годин в день.

Температурний режим

При вирощуванні такої культури в домашніх умовах, влітку їй треба забезпечити температуру повітря в приміщенні 25-30 градусів. Фахівці рекомендують в літній час перенести аденіум на вулицю, де його потрібно поставити в місце, яке володіє надійним захистом від дощу.

Щоб у квітки почався період спокою, треба знизити температуру повітря, а також зменшити тривалість освітлення. В даний період листя стає жовтим і облітає. У зимовий час у приміщенні, де знаходиться квітка, температура повітря не повинна бути нижче 10 градусів, при цьому краще всього він себе почуває при температурі 12-15 градусів. Слідкуйте за тим, щоб коріння не переохлаждались, в іншому випадку кущик може загинути.

Як поливати

Доглядаючи за квіткою, вирощуваних в кімнатних умовах, йому слід забезпечити своєчасний полив. Проводять цю процедуру відразу ж після того, як субстрат в ємності повністю просохне. У зимовий час полив повинен бути дуже мізерним і рідкісним. Якщо в зимовий час аденіум міститься при температурі повітря 15-20 градусів, то тоді поливають його лише після повного просихання субстрату. Якщо кущ, зимує в більш прохолодному місці, полив проводять вкрай рідко або його зовсім припиняють. Молоденькі кущі потрібно поливати так само дуже обережно. Коли навесні кущик рушить в зростання перший раз, його потрібно полити через 15-20 діб після того, як здадуться нирки і кущ почне зростати.

Обприскування

В період інтенсивного росту кущі потрібно зволожувати за допомогою дрібнодисперсного обприскувача. Після того як почнеться цвітіння кущики потрібно зволожувати дуже обережно, так як рідина не повинна опинитися на поверхні квіток.

Підгодівля аденіума

Підгодівлю аденіума проводять у весняний, літній і на початку осіннього періоду, роблять це не більше ніж 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують добриво для кімнатних рослин, при цьому концентрація розчину повинна бути від 1,5 до 2 відсотків.

Обрізка

Обрізування кущів проводять лише за необхідності, а роблять це лише у весняний час. Щоб кущ сформувати у вигляді деревця, потрібно вкоротити бічні гілки на 1/3 довжини. Щоб сформувати кущ, обрізати його потрібно нижче. Формування аденіума займає досить тривалий час, і вона досить складна, проте якщо все робити правильно і своєчасно, то результат буде вражаючим.

Пересадка

Пересадку молодих рослин проводять щорічно у весняний час, а дорослі екземпляри піддають даній процедурі тільки при необхідності. Фахівці рекомендують для посадки вибирати горщик світлого забарвлення, це допоможе захистити кореневу систему від перегріву. Для посадки дорослих рослин вибирають широкі і невеликі ємності. Після пересадки кущ слід полити тільки через 4-6 діб, за цей час корінці встигнуть підсохнути.

Субстрат повинен бути пухким, і він повинен складатися з дернової і листової землі, а ще крупного піску (1:1:1), також в нього треба додати невелику кількість деревного вугілля. Грунтосуміш для пересадки дорослої рослини повинна включати в себе велику кількість дернової землі, а ще в неї додають биті цегли. Не забудьте на дні горщика зробити хороший дренажний шар.

Отруйність

У такому рослині міститься отруйний сік, у зв'язку з цим після того як робота з ним буде закінчена, руки треба добре помити з милом. Квітка має стояти в такому місці, яке недоступне тваринам і дітям. Якщо ви вирішите прикрасити адениумом свій будинок, то до цього треба поставитися з усією відповідальністю, щоб уникнути отруєнь.

Способи розмноження

Вирощування аденіума з насіння

При тривалому зберіганні посівний матеріал аденіума втрачає схожість, у зв'язку з цим для посіву треба використовувати тільки свіжі насіння. Їх висів проводять в останні зимові або перші весняні тижні.

Ємність заповнюють субстратом, що складається з деревного вугілля, піску і вермикуліту. Насіння потребують передпосівної підготовки, для цього їх на 30 хвилин поміщають в розчин марганцевого калію, а потім їх декілька годин витримують у тепловатом розчині Циркону. Насіння треба розподілити по поверхні субстрату, а потім їх засипають тонким шаром ґрунтосуміші. Посіви поміщають у тепле місце (від 33 до 35 градусів), через тиждень з'являться сіянці. Якщо ж посіви будуть знаходитися в більш прохолодному місці, то сіянці можуть здатися пізніше цього не відбудеться взагалі. Коли здадуться рослинки, їх треба буде висвітлювати флуоресцентними лампами, так само їм знадобиться забезпечити регулярні провітрювання, при цьому температура повітря в приміщенні повинна бути не менше 18 градусів.

Після того як у квітки сформуються перші дві справжні листові пластини, за ним починають поступово доглядати як за дорослим екземплярам. А коли сформуються ще 2 листові пластини, сіянці слід распикировать в індивідуальні ємності.

Живцювання

Розмноження верхівковими живцями досить складний процес, так як вони можуть легко загнити. Живцювання проводять у літній або у весняний час. Живці треба розділити на частини, довжина яких повинна бути близько 12-15 сантиметрів, потім їх потрібно підсушити, обробивши зрізи деревним вугіллям. Щоб живці вкоренилися, треба використовувати перліт, суміш піску і деревного вугілля або маленького керамзиту. Необхідно навколо кореневої шийки насипати пісок або меленький деревне вугілля, завдяки цьому підстава стебла не буде гнити. Живці потребують яскравому сонячному світлі, при цьому температура повітря не повинна бути нижче 25 градусів. Не слід допускати перезволоження грунту. У тому випадку, якщо все буде зроблено правильно, живці укорінятимуться через 4 або 5 тижнів.

Як розмножувати відводками

У травні і червні такий сукулент можна розмножити повітряними відведеннями. Візьміть дуже гострий ніж і зробіть за допомогою нього на втечу круговий надріз (в поперечнику стебло повинен досягати 20 мм). Після того як місце надрізу підсохне, його слід обробити розчином засобу, що стимулює ріст коренів. Укутайте це місце мохом-сфагнумом, який зверху потрібно обмотати непрозорим целофаном. Не забувайте систематично змочувати мох. Приблизно через 4 тижні повинні здатися корінці, потім відводок відділяють від материнської рослини і висаджують в ємність, заповнену субстратом, призначеним для дорослого куща.

Розмноження щепленням

Для щеплення такої культури можна використовувати інший аденіум або Олеандр. Зробіть надрізи на підщепі та підщепі за допомогою дуже гострого ножа, потім їх поєднують одне з одним, а потім рослини міцно скріплюють (можна скористатися спеціальним спреєм). Слідкуйте за тим, щоб температура повітря в кімнаті не була менше 30 градусів, вологість повітря повинна бути високою, а ще знадобиться яскраве освітлення. Новий кущик треба захищати від прямих променів сонця, а паростки на підщепі потрібно відразу ж обривати.

Хвороби та шкідники аденіума

Пожовтіння і облетание листя

Аденіум може почати втрачати листя з-за того, що в кімнаті дуже холодно, або його помістили в незвичні умови, а також це може статися із-за протягу. Щоб врятувати квітку треба почати за ним правильно доглядати.

Опадання листя в осінній час вважається цілком нормальним явищем, так рослина готується до періоду спокою.

Шкідливі комахи

Така культура відрізняється високою стійкістю до шкідників. Але в деяких випадках на кущі можуть оселитися кліщі, щитівки і борошнисті червці.

Сорти адениума з фото і назвами

Аденіум боехмианум (Adenium boehmianum)

Даний вид відрізняється від інших забарвленням квіток. У рожево-бузкових або блакитно-білих квіток зів і трубка віночка пурпурові.

Аденіум багатоквітковий (Adenium multiflorum)

Висота куща близько 2,5 метрів. Галузиться на верхівці стовбур з часом дерев'яніє. Квітки такого виду схожі з квітками аденіума обессум, однак їх більше.

Аденіум обессум (гладка) (Adenium obesum)

Висота такого медленнорастущего рослини близько півтора метрів. Сіро-коричневий стовбур, галузиться у верхній частині, через час дерев'яніє. Зеленувато-сірі шкірясті листові пластини виростають на кінцях гілок, їх довжина близько 10 сантиметрів. У літній час з'являються суцвіття щитковидной форми, в їх склад входять білі, червоні або рожеві квітки, в діаметрі досягають 60 мм.