Кордилина

Кордилина (Cordyline), за інформацією взятої з різних джерел, є представником сімейства Агавовые або Драценовые. Цей рід об'єднує близько 20 різних видів. У природних умовах ця рослина можна зустріти у всіх регіонах з тропічним і субтропічним кліматом. Кордилина являє собою дерево або чагарник. Товсті і міцні корені в розрізі мають білим забарвленням. Форма листових пластин залежить від виду рослини і може бути ланцетної, мечовидної або лінійної. Як правило, квітки забарвлені в білий або червоний колір, рідше в ліловий. При вирощуванні кордиліни в домашніх умовах кущ зазвичай має висоту не більше 150 сантиметрів. З часом нижні листові пластини біля куща починають відмирати і опадати, в результаті він набуває вигляду лжепальмы. Квітникарі культивують кордилин, тому що вона володіє ефектною листям.

Догляд за кордилин в домашніх умовах

Освітленість

Кордилина, що вирощується в кімнатних умовах, потребує яскравому сонячному світлі, але він обов'язково повинен бути розсіяним. У зв'язку з цим її краще всього помістити біля вікна, розташованого в західній чи східній частині приміщення. Пам'ятайте, що від прямих променів сонця рослину слід захищати. Якщо кущик відноситься до темнолистому сорту, то він не потребує яскравому освітленні.

Температурний режим

У літній час В кімнаті, де розташовується рослина, температура повітря повинна бути дорівнює 20-25 градусів. При вирощуванні субтропічних видів з настанням осіннього періоду температуру слід поступово знижувати, а в зимовий час йому необхідна температура 5-10 градусів. Якщо ж вирощуються тропічні види, то взимку їх потрібно помістити в більш прохолодне місце з температурою від 18 до 20 градусів. Такі рослини потрібно захищати від протягу.

Як поливати

Навесні і влітку ця рослина необхідно поливати відразу після того, як просохне верхній шар субстрату. Взимку слід вибрати такий режим поливу, щоб земляний кому в горщику ніколи повністю не пересихав, однак і перезволожувати його не потрібно. Ті види, які в зимовий час знаходяться при низькій температурі, слід поливати дуже обережно. Для поливу треба використовувати виключно м'яку добре відстояну протягом щонайменше 24 год воду.

Обприскування

Ця рослина в зимовий час не можна ставити біля опалювальних приладів. Якщо вирощуються субтропічні види, то зволожувати їх з обприскувача потрібно лише час від часу. А тропічні види в травні–серпні зволожують з пульверизатора не менше 1 разу на добу. Зволожувати кордилин потрібно м'якою і відстояною водою. Під час обприскування куща потрібно бути обережним, так як із-за цього можуть загнити точки зростання.

Добриво

У весняний, літній і осінній час кущик потрібно підгодовувати 1 раз в тиждень комплексним добривом. Взимку рослину підгодовують 1 раз в 4 тижні.

Пересадка

Молоденькі рослини слід пересаджувати 1 раз на рік, а дорослі екземпляри ― 1 раз в 2 або 3 роки. У випадку, коли корені перестають вміщуватися в горщик, кордилин потрібна пересадка в нову ємність більшого розміру, яку проводять з настанням весняного періоду. Перш ніж посадити кущ, на дні ємності потрібно зробити хороший дренажний шар, потім її заповнюють слабокислою почвосмесью, що складається з піску, садової землі і торфу, які потрібно взяти у співвідношенні 1:3:1. Це рослина підходить для вирощування на гідропоніці.

Розмноження кордиліни

Як виростити з насіння

Насіннєвий спосіб розмноження підходить тільки для видових рослин. Справа в тому, що при вирощуванні з насіння сортових кордилін, вони втрачають сортові ознаки батьківських рослин. Висів насіння проводять в першій половині березня, для цього використовують грунтосуміш, що складається з дернової землі і піску (1:1). Поява сіянців відбувається нерівномірно, перші з них показуються через 4 тижні, а останні ― через 3 місяці.

Розмноження живцями кордиліни

При зрізку черешка слід врахувати, що на ньому повинен знаходитися не менше ніж 1 вузол. Для вкорінення можна використовувати верхівкові живці, а також і частини безлистного втечі. Проте слід врахувати, що держак повинен бути обов'язково полуодревесневшим. Для вкорінення живців можна використовувати пісок або субстрат, що складається з торф'яної землі, листової або перегнійної землі та піску (1:1:1). Живці необхідно регулярно зволожувати з пульверизатора, а поставити їх потрібно в тепле місце (25-30 градусів). Якщо доглядати за живцями правильно, то приблизно через 4 тижні їх можна буде висадити в окремі горщики, наповнені почвосмесью, що складається з перегнійної, торф'яної і дернової землі, а також з піску (1:1:1:1). Для подальшої пересадки, яку проводять методом перевалки, використовують землесуміш, до складу якої входить компостна або дернова і перегнійна земля, а також пісок (1:1:1).

Розмноження поділом

Якщо кордилин розмножують способом поділу кореневища, то у деленко слід обрізати всі корені, а потім її висаджують в субстрат, який застосовується для вкорінення живців. Після того як у кореневища знову з'являться корені, його слід пересадити в ґрунт, використовувану для посадки дорослих екземплярів.

Захворювання і шкідники

  • Коричневі плями На листі — Якщо на листових пластинках кордиліни з'являються цятки коричневого забарвлення, то це говорить про те, що рослині не вистачає вологи.
  • Опадання листя — Відмирання й опадання нижніх листових пластин є природним процесом для даної рослини, тому переживати не слід.
  • Гниття куща — Якщо в субстраті спостерігається застій вологи, то це може стати причиною появи гнилі на нижній частині стебла. У цьому випадку у куща рекомендується обрізати верхівку, яку використовують для подальшого вкорінення.
  • Плями на листових пластинках — Якщо на листі з'являються сухі цятки світлого забарвлення, то це говорить про те, що на рослині з'явилися сонячні опіки, внаслідок попадання на нього прямих променів сонця.
  • Скручування листя — Якщо в кімнаті надмірно холодно, то листя кордиліни втрачає свій тургор і скручується.
  • Кінчики листових пластин стають бурими , Якщо кінчики і кромка листових пластин стають коричневими, то це означає, що в кімнаті занадто низька вологість повітря.

Шкідники кордиліни

Зашкодити такому квітці зможе павутинний кліщ, щитівка, білокрилка і борошнистий червець.

Види кордиліни з фото і назвами

Кордилина Бенкса (Cordyline banksii)

Висота кущика може варіюватися від 150 до 300 див. Прямий стовбур досить тонкий. Листові пластини мають довгими черешками, довжина яких від 15 до 30 сантиметрів. Спрямовані вгору витягнуто-ланцетне листові пластини загострене до вершини, вони мають довжину близько 150 сантиметрів, а ширина ― приблизно 8 сантиметрів. Лицьова поверхня листя має зелене забарвлення, а виворітна ― сіро-зелений. Велике волотисте суцвіття складається з білих квіток. Рекомендується вирощувати у прохолодній кімнаті.

Корділіна верхівкова (Cordyline terminalis)

Або кордилина чагарникова (Cordyline fruticosa), або драцена верхівкова (Dracaena terminalis). Даний напівчагарник має тоненький стовбур. Біля куща може бути кілька стовбурів. Довжина ланцетних листових пластин близько півметра, а ширина ― приблизно 10 сантиметрів, на поверхні є жилки. Вони пофарбовані в зелений колір або мають строкатим забарвленням (з пурпурним відтінком). Довжина черешка близько 15 сантиметрів.

Кордилина червона (Cordyline rubra).

Або драцена червона (Dracaena rubra). Висота такого чагарнику близько чотирьох метрів, як правило, він є неветвящимся. Зелені ланцетні листові пластини шкірясте на дотик в довжину досягають близько півметра, а в ширину ― приблизно 5 сантиметрів, на поверхні є жилки. Довжина жолобчастих черешків близько 15 сантиметрів. Пазушне волотисте суцвіття складається з блідо-лілових квіток, розташованих на коротеньких квітконіжках. Рекомендується вирощувати у прохолодній кімнаті.

Кордилина нерозділене (Cordyline indivisa)

Або драцена нерозділене (Dracaena indivisa). Це рослина являє собою дерево, що у висоту досягає 12 метрів. Тоненький стовбур не гнеться, тому що він досить твердий. Довжина ремневидных листових пластин близько півтора метрів, а ширина ― приблизно 15 сантиметрів. Центральна жилка володіє червоним забарвленням. Лицьова поверхня у листя матового зеленого забарвлення, а виворітна ― блідо-сизого кольору. Розгалужене поникле суцвіття складається з білих квіток. Краще всього росте в прохолоді.

Кордилина пряма (Cordyline stricta)

Або драцена конгеста (Dracaena congesta), або драцена пряма (Dracaena stricta). Висота тоненького стовбура близько 3 метрів. Шкірясте на дотик листові пластини мають зазубрену кромку і зелене забарвлення, форма у них видовжено-ланцетні, загострюється на вершині. У довжину листя досягають трохи більше 50 сантиметрів, а їх ширина близько 30 мм. Волоті складаються з маленьких блідо-лілових квіток. Суцвіття виростають з пазух листя, а також розташовуються на верхівці рослини.

Кордилина південна (Cordyline australis)

Або драцена південна (Dracaena australis). Даний вид являє собою дерево, висота якого близько 12 метрів. Розширюється до основи стовбур не гнеться. Сидячі мечоподібні зелені листові пластини шкірясте на дотик мають широку центральну жилку світлого забарвлення. Білі квітки мають приємний аромат.