Стапелія

Багаторічний сукулент стапеля (Stapelia) є представником сімейства Ластовневые. Цей рід об'єднує близько 100 різних видів. У природі ця рослина здебільшого зустрічається на території Південно-Західної та Південної Африки, при цьому воно краще росте на гірських схилах, біля водойм або поблизу дерев. Стапелія була названа на честь Ван Стапеля, який був широко відомим голландським лікарем 17 століття. Така рослина стало користуватися популярністю у квіткарів вже порівняно давно, тому що воно невибаглива у догляді, а ще це пов'язано з його вкрай незвичайним цвітінням. Квітка у цієї рослини знаменитий своїм дуже цікавим заходом, який не нагадує ніякі звичайні квіткові аромати. Цей аромат неприємний і більше схожий на запах гнилі. Гете в зв'язку з цим сказав про даному квітці: «найкрасивіші – самі жахливі квіти». Квіткарів в стапелії привертає незвичайне поєднання ефектною краси з жахливим запахом.

Особливості стапелії

Стапелія являє собою сукулент, висота якого варіюється від 0,1 до 0,6 м. У нього є велика кількість чотиригранних соковитих пагонів, розгалужених біля основи. По гранях у них розташовані негострі великі зубчики, саме із-за них цю квітку називають «кактус стапелія». Забарвлення стебел блідо-сизий або зелений, зустрічається і з фіолетово-червоним відливом, який з'являється при яскравому сонячному світлі. Листя у рослини повністю відсутня. На поверхні одиночних або парних квіток є опушення, розташовуються вони на відігнутих квітконіжках, як правило, біля основи пагонів і рідше у вершин. Величина квітки 5-30 сантиметрів, він має дуже екзотичним зовнішнім виглядом і за формою нагадує морську зірку. Забарвлені вони в один колір, але бувають і строкаті, кожен окремий вид відрізняє своя неповторна краса, а також особливий неприємний запах, який може викликати нудоту.

Догляд за стапелией в домашніх умовах

Температура

Вирощуючи стапелию в кімнатних умовах, в першу чергу слід враховувати, що догляд за нею безпосередньо пов'язаний з сезонністю цієї квіткової культури. Приміром, у теплу пору року вона найкраще себе почуває при температурі повітря від 22 до 26 градусів, при цьому на літо її рекомендується перенести на терасу або балкон. У весняний і осінній час у стапелії спостерігається період спокою. У зимовий час рослину слід прибрати в прохолодне місце (не тепліше 15 градусів).

Освітлення

Квітка потребує великої кількості яскравого світла, при цьому кожен день йому необхідні сонячні ванни, в іншому випадку пагони стануть истонченными і витягнутими, з-за чого цвітіння може не настати зовсім. Однак в дуже спекотні дні в полуденний час рослина потребує захисту від палючих сонячних променів, це дозволить уникнути появи опіків на його поверхні. Фахівці радять розмістити стапелию на вікні, розташованому в західній чи східній частині квартири.

Полив

Так як стапелія ― це сукулент, то його не потрібно обприскувати і рясно поливати. Якщо ж у субстраті буде застоюватися вода, то це може стати причиною розвитку грибкового захворювання, що призводить до загнивання квітки. Щоб цього не допустити, під час посадки на дно горщика слід укласти дренажний шар, який можна зробити з глиняних черепків або керамзиту. У березні–вересні поливи влаштовують не більше 1 разу на 7 днів, у жовтні–грудні ― 1 раз в тиждень, а в грудні і січні поливати стапелию не потрібно взагалі.

Підгодівля

Підгодовувати даний сукулент необхідно в літній час 1 раз в 2 тижні, для цього використовують поживні суміші для кактусів і сукулентів. Щоб збільшити стійкість рослин до захворювань, його слід підгодувати калійним добривом. У зимовий час стапелию підгодовувати не потрібно.

Пересадка стапелії

Молоденькі примірники потребують регулярної пересадки, яку проводять 1 раз на рік у весняний час, так як вони розростаються в ширину порівняно швидко. Пересадку дорослих квіток проводять 1 раз у 2-3 роки. Досвідчені квітникарі рекомендують, під час пересадки рослини виривати з центру куща старі стебла, адже вони вже не зацвітуть. Багаторічні стапелії не рекомендується пересаджувати, їм потрібно лише щорічно міняти верхній шар грунтосуміші на свіжий, при цьому з серединки кущика необхідно вирвати стебла.

Для посадки такого сукулент треба взяти не дуже глибокий горщик, так як система коренів у нього слаборозвинена. На дні горщика слід розмістити дренажний шар, який повинен зайняти 1/3 частину ємності. При бажанні субстрат можна зробити своїми руками, для цього треба з'єднати грубозернистий пісок і дернову землю (1:2) або можна придбати суміш для сукулентів і змішати її з деревним вугіллям. Перш ніж приступити до посадки, субстрат потрібно пропарити. Після пересадки квітка не можна поливати протягом декількох діб.

Цвітіння стапелії

Як тільки стапелія зацвіте, про це одразу дізнаються всі, хто знаходиться в кімнаті, а станеться це з-за неприємного запаху квітки. Даний вкрай незвичайний аромат квітки, що росте в диких умовах, необхідний для того, щоб залучати падальных мух, що відносяться до сімейства Calliphoridae, які є його комахами-запилювачами. Справа в тому, що даний аромат подобається цим комахам. Мухи запилюють квітка, а ще влаштовують в ньому яйцекладки. Однак слід знати, що вид стапелії flavo-purpurea, батьківщиною якого є Намібія, має порівняно приємним ароматом воску. Але поганий запах від квітки, не відлякує квітникарів, стапеля і донині володіє дуже високою популярністю. Щоб в квартирі не пахло гниллю під час цвітіння цієї рослини, його рекомендується перенести на балкон, і проблема буде вирішена. Цвітіння триває приблизно півмісяця.

Хвороби та шкідники стапелії

Всі проблеми, які можуть виникнути з даними квіткою, пов'язані з застоєм рідини в субстраті. У зв'язку з цим дуже важливо поливати стапелию правильно. А з шкідників оселитися на ній може попелиця, павутинний кліщ, а також борошнистий червець. Щоб від них позбутися, кущик треба обробити інсектицидним засобом, який можна придбати в спеціалізованому магазині. Примітно, що стапеля, яка росте в диких умовах, володіє дуже високою стійкістю до шкідників і хвороб.

Стапелія не цвіте

Буває, що стапелія не цвіте, і це може відбутися з різних причин, наприклад: брак світла, тепла зимівля, надмірно рясний і частий полив, невідповідний добриво, надлишок або нестача поживних речовин у субстраті. Щоб рослина регулярно цвіло, потрібно дотримуватися кількох правил:

  1. Забезпечте квітці правильний режим поливу: у весняний і літній період полив потрібно влаштовувати 1 раз на півмісяця, при цьому між ними субстрат в ємності повинен повністю просохнути, починаючи з жовтня кількість поливань слід скоротити до одного разу в 4 тижні, а в грудні–січні рослина не поливають зовсім.
  2. Протягом усього періоду спокою рослина повинна знаходитися в прохолодному приміщенні.
  3. Не можна вносити в субстрат занадто багато добрив, тим більше тих, в яких міститься азот.
  4. Грунт для посадки треба використовувати супіщаних.
  5. Рослина потребує хорошому освітленні.

Якщо квітці не буде вистачати світла, то він може пожовтіти біля основи стебла. У цьому випадку рекомендується обрізати пагони і використовувати в якості живців.

Розмноження стапелії

Розмноження живцями стапелії

Для зрізання живців з стапелії використовують гострий ніж, який попередньо треба обов'язково продезінфікувати. Зрізи на маточному кущику і на черешку треба присипати товченим деревним вугіллям. Перш ніж посадити держак, його необхідно подвяліть на протязі декількох годин. Після цього його треба висадити в субстрат, що складається з грубозернистого піску, в який потрібно додати трохи дрібненько порізаного торфу. Після повного вкорінення рослинка слід пересадити в горщик, в поперечнику досягає 70 мм, його потрібно наповнити почвосмесью, до складу якої входить великий пісок, легкий дерен, а також листова земля (1:1:1), в неї ще треба всипати жменю деревного вугілля.

Розмноження насінням стапелії

Тільки після повного дозрівання плоду даного квітки з нього можна витягнути насіння, а станеться це не раніше, ніж через 12 місяців. Після того як насіння дозріють, їх необхідно посіяти в миски, які наповнюються песчанистым легким субстратом. Перші сіянці повинні здатися через 20-30 днів після посіву. Після того як рослинки трохи підростуть, їх необхідно распикировать в горщики, в діаметрі досягають 60 мм і наповнені тієї ж почвосмесью, що використовується для висаджування укорінених живців. Через 12 місяців молоденькі рослини треба пересадити в горщики, в діаметрі досягають 90-100 мм, для цього використовують метод перевалки. Якщо ви вибираєте даний спосіб вирощування, то слід враховувати, що виросли рослинки не можуть зберегти сортові ознаки батьківських рослин.

Види стапелії з фото і назвами

Стапелія астероїд (Stapelia asterias)

Це низькоросла рослина, що у висоту досягає всього 20 сантиметрів. Стебла найчастіше пофарбовані в зелений колір, але можуть бути і світло-червоними, на їх тупих гранях розташовуються маленькі зубці. На поверхні буро-червоних квіток розміщуються тоненькі смуги жовтого кольору, а також блідо-рожеві товсті волосини. Квітки знаходяться на довгих квітконіжках біля основи молодих пагонів. У даного виду є різновид ― стапелія блискуча: у неї на поверхні квіток немає смужок жовтого кольору.

Гігантська стапеля (Stapelia gigantea)

Цей сукулент є багаторічним рослиною, що володіє потужними прямостоячими стеблами, у висоту досягають 20 сантиметрів, а в поперечнику ― 3 сантиметрів. На пагонах є тупі межі і невелика кількість дрібних зубчиків. Квітки дуже великі, в діаметрі вони можуть досягати близько 35 сантиметрів. Вони розташовуються на довгих квітконіжках і мають подовжено-загострені трохи відігнуті жовтуваті пелюстки трикутної форми, на їх поверхні розташовуються товсті волосини червоного кольору, а по кромці – довгі білі ворсинки. Запах квіток не так неприємний, як у інших видів стапелії.

Стапелія строката, або варіюються (Stapelia variegata)

Висота такого низькорослого рослини всього 10 сантиметрів. Стебла найчастіше зелене, але зустрічаються і блідо-червоні, на їх тупих гранях розташовуються зубчики. Один або до 5 квіток може розміщуватися біля основи молодих стебел. Жовті пелюстки мають яйцевидно загостреною до кінчиків формою. Їх зовнішня частина гладка, а зсередини вони мають зморшкувату поверхню з асиметричними плямочками або темно-коричневими смугами. Цвітіння спостерігається в літній час.

Стапелія железистоцветковая (Stapelia glanduliflora)

Висота даного многолетника близько 15 сантиметрів. Товщина прямих стеблин близько 30 мм, у них є межі крилоподібні форми, які покриті реденькими невеликими зубчиками. На кущику розпускається 1-3 квітки на довгих квітконіжках, жовто-зелені пелюстки мають трикутну загострену форму, на їх поверхні розташовуються рожеві плями і смуги. По краях пелюстки злегка відігнуті і мають довгі ворсинки білого забарвлення, а також їх поверхня посипана великою кількістю булавовидных безбарвних волосків.

Стапелія золотисто-пурпурова (Stapelia flavo-purpurea)

Висота куща близько 10 сантиметрів. Забарвлення стебел, як правило, зелений, але може бути і пурпурним, у них є тупі межі, на яких розташовані зубчики. На вершинах молоденьких стебел розпускається 1-3 квітки, пелюстки у них яйцевидні, загострені і трикутної форми, краї у них сильно загнуті. Зовні квітка жовтуватий голий і гладкий, а зсередини ― жовто-золотистий (буває і бордовий) і зморшкуватий. Даний квітка має досить приємним восковим запахом.

Стапелія крупноквіткова (Stapelia grandiflora)

У даного многолетника стебла чотиригранні, а на гранях розташовуються ріденькі загнуті зубчики. У великих квіток форма пелюсток ланцетна, зовні вони пофарбовані в зелено-синій колір, а зсередини ― в бордовий, на їх поверхні знаходяться пучки волосків сірого забарвлення. Пелюстки загнуті по кромці, а на них розташовується опушення у вигляді війок. Цвітіння припадає на літній період. Запах квіток схожий з ароматом гниючого м'яса.

Стапелія мінлива (Stapelia mutabilis)

Це гібридна рослина має потужні голі стебла, у висоту досягають близько 15 сантиметрів, на них розташовуються зубчики, спрямовані вгору. Квітки розміщуються на довгих квітконіжках. Форма коричнево-жовтих пелюсток трикутно-яйцеподібна, кромка у них війчаста. Також у них є загострені вершинки коричневого кольору, вкриті поперечними смугами і крапочками.