Азістазія

Квітуча рослина асистасия (Asystasia) ще іменоване азістазія, є представником сімейства Акантові. За різними даними цей рід об'єднує 20-70 видів. В природі такі рослини зустрічаються в Океанії і Південній Африці, а ще в Азії, а точніше, в регіонах з тропічним кліматом. Квітникарями культивується лише 2 виду асистасии.

Особливості асистасии

У середніх широтах асистасию культивує лише в кімнатних умовах. Це квітуча рослина є вічнозеленим напівчагарників. Висота кущика, що володіє прямостоячими стеблами, сягає близько 100 див. Короткочерешкові зелені листові пластини загострюються до вершині і мають зазубреною кромкою. Кожен рік спостерігається відмирання частини стебел, але при цьому відбувається збереження бруньок відновлення. Через якийсь час у кущика формується полуодревесневший стовбур, і він стає не дуже великим деревцем, що володіє спадають гілками.

Ця рослина вирощується квітникарями частіше за все із-за того, що його цвітіння досить ефектно. Не дуже великі пазушні суцвіття складаються з квіток, в діаметрі досягають 50 мм, зовні вони схожі з великими дзвіночками, пелюстки у них розкриті і відігнуті, вони можуть бути пофарбовані в кремовий, фіолетово-сірий, білий або бузковий колір, які прикрашають прожилки контрастного забарвлення. Довжина кистей варіюється від 12 до 20 сантиметрів.

Догляд за азистазией в домашніх умовах

Азістазія на сьогоднішній день вивчена порівняно погано. Але точно відомо, що вона добре росте і розвивається в кімнатних умовах, але такого полукустарнику необхідно створити відповідні умови. Ця рослина відрізняється своєю теплолюбивостью. Йому необхідний яскравий світ, який повинен бути розсіяним, при цьому трохи прямих променів сонця кущика не зашкодять. Влітку напівчагарник слід утримувати в теплому місці (від 20 до 25 градусів), а взимку його переставляють в прохолодну кімнату (від 12 до 18 градусів).

Оберігайте кущик від різких змін температури повітря, а також від протягів, тому вони можуть стати причиною опадання листових пластин. Слабовиражений період спокою спостерігається у вересні–лютому.

Правила догляду

В період інтенсивного росту і цвітіння азистазии слід забезпечити рясний полив, який проводиться відразу після просихання верхнього шару ґрунтосуміші. З настанням періоду спокою полив потрібно скоротити. Поливають кущики відстояною водою кімнатної температури (вона може бути трохи теплою). Вологість повітря для даної культури не має особливого значення, тому зволожувати листя з обприскувача не треба.

Для підгодівлі такого напівчагарника використовують комплексне мінеральне добриво для квітучих кімнатних рослин. Як тільки у весняний час почнеться новий період вегетації, потрібно почати підживлення асистасии. Добрива вносять 1 або 2 рази в 4 тижні. У вересні слід поступово припинити підгодовувати рослина.

Протягом вегетаційного періоду у кущика досить сильно відростають стебла. Для того щоб кущик був компактним і охайним, потрібно провести його формуючу обрізку і прищіпку. Оптимальний час для обрізки даної рослини ще не встановлено, так як його культивують в домашніх умовах не так давно і ще до кінця не відомо, коли саме у нього спостерігається закладка квіткових бруньок. У зв'язку з цим вибирати відповідне для обрізки час вам належить експериментальним шляхом. Головне завдання прищіпки ― зробити кущик більш пишним.

Пересадка азистазии

Пересадку даного напівчагарника проводять тільки після того, як його системі коренів стане досить тісно в старому квітковому горщику. У дорослого екземпляра система коренів розвинена дуже добре, у зв'язку з цим для посадки слід вибирати глибоку і широку ємність. Діаметр нового квіткового горщика повинен бути на 20-30 мм більше колишнього.

Підходить для посадки цієї культури грунтосуміш, в свій склад включає листову і дернову землю, а також пісок, які беруться в співвідношенні 2:2:1. На дні горщика необхідно зробити товстий дренажний шар. Під час пересадки рекомендується скористатися способом перевалки.

Розмноження азистазии

Для розмноження такого напівчагарника використовуються обрізки пагонів, що залишилися після формування кущика, або стеблові верхівкові живці. Живці дають коріння досить швидко. Для їх укорінення рекомендується використовувати склянку з водою або легку грунтосуміш, до складу якої входить пісок і торф (1:1), а також невелика кількість сфагнуму. Посаджені для вкорінення живці переносять в дуже тепле місце, однак зверху плівкою їх накривати не треба. Держак з відрослими корінням потрібно посадити в горщик, наповнений субстратом для дорослої рослини.

Захворювання і шкідники

Асистасия володіє досить високою стійкістю до захворювань і різних шкідників. Але якщо кущ буде перебувати в кімнаті з низькою вологістю повітря, то на ньому можуть оселитися павутинні кліщі, які являють собою сисних павукоподібних, высасывающих рослинний сік з напівчагарника. Про те, що рослина уражена цим шкідником, кажуть точки білого забарвлення, що утворюються на листових пластинках в місцях проколів. Дані шкідники розмножуються дуже швидко. Якщо на кущику ви виявите тоненьку павутину, то це буде ознакою того, що кліщів на ньому вже дуже багато, і позбутися від них буде не так вже й просто. В цілях профілактики треба проводити систематичний огляд кущика, регулярно влаштовуйте йому душ, а також намагайтеся, щоб в кімнаті була нормальна вологість повітря. При перших симптомах присутності кліщів кущики необхідно окропити будь акарицидну засобом, наприклад: Фитовермом, Актеліком або Актара.

Якщо в субстраті буде застоюватися рідина, то коренева система може загнити. Якщо гниль з'явилася, то кущик потрібно як можна швидше пересадити. Для цього його виймають з горщика, обрізають загнили коріння, проводять обробку коренів розчином фунгіциду. Потім рослину висаджують у свіжий ґрунт, і коригують план поливів.

Види і сорти азистазии з фото і назвами

Так як азистазию квітникарі почали вирощувати порівняно недавно, то в деяких випадках вони плутаються, яке у них рослина: видове або сортове. Вище вже говорилося про те, що в культурі вирощують лише 2 виду асистасии.

Азістазія прекрасна (Asystasia bella)

Батьківщиною цього вічнозеленого напівчагарника є Південна Африка. Яйцевидно-довгасті листові пластини, загострене до вершини, дрібнозубчасті по краю і мають коротенькими черешками. Квітки можуть бути пофарбовані в рожевий, білий або бузковий колір, їх прикрашають фіолетові жилки. Популярна форма ― азістазія сітчаста: на листових пластинках є ефектний сітчастий візерунок, який практично повторює їх жилкування.

Азістазія гангська (Asystasia gangetica), або азістазія гангетика

У природі цей вид одержав широке поширення в Південній Африці й тропічній Азії. Квітки можуть бути ліловими, але найчастіше вони пофарбовані в кремовий або білий колір. Пелюстки прикрашають прожилки, що володіють більш темним забарвленням, ніж сама квітка. Є дрібноквіткова форма, а ще форма із строкатим листям ― азістазія вариегатная: зелені листові пластини мають облямівкою і смужками білого забарвлення.